تاریخ 1396/08/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4620 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رهبر انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجويان:
 کوتاه‌ آمدن، آمريکا را گستاخ مي‌کند  

آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي در ديدار پرشور هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجويان، نسل جوان را پيشرو و پيشرانِ جامعه خواندند و تأکيد کردند: اين نسل خوش‌استعداد و خوش‌فهم، بي‌ترديد ايران عزيز را با عبور از موانع و سختي‌ها به نقطه مطلوب خواهد رساند؛ البته تحقق اين هدف درخشان، نيازمند «شناخت دشمن اصلي و خبيث ملت ايران يعني آمريکا»، «علم‌آموزي و کار و تلاش» و «تقويت ارتباط با پروردگار» است.

در اين ديدار که در آستانه يوم‌الله 13 آبان روز ملي مبارزه با استکبار جهاني برگزار شد،‌ آيت‌الله خامنه‌اي با تجليل از شور جواني و قدرت تحليل نسل جوان افزودند: طبيعت جوان، تحرک و پيشروي است اما اين خصوصيت در کشور ما به سنّ نوجواني نيز رسيده است.

ايشان با اشاره به نمونه‌هايي از اين واقعيت شورآفرين در مراحل قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، گفتند: در حوادث انقلاب، نوجوانان همپاي جوانان وارد ميدان مبارزه شدند و چنان در مقابل خباثت رژيم طاغوت ايستادند که روز 13 آبان 57 را به نام خود ثبت کردند.

رهبر انقلاب اسلامي، حضور شجاعانه در صحنه‌هاي دفاع مقدس را به‌عنوان نمونه‌اي ديگر يادآور شدند و افزودند: نوجوانان در جنگ تحميلي همچون مردان کارآمد و رشيد جنگيدند و غوغا کردند.

آيت‌الله خامنه‌اي، نسل نوجوان و جوان کنوني را برخوردار از همان امتيازات و ويژگي‌هاي جوانان نسل انقلاب و دفاع مقدس دانستند و گفتند: بر اساس اطلاعات دقيق، امروز جوانان و نوجوانان ما در بخش‌هاي مختلف حتي بهتر از جوانان نسل‌هاي قبل، مسائل را تحليل، و عمل مي‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش‌هاي دشمنان براي انحراف نسل‌هاي جوان با روش‌هايي همچون ترويج فحشا، مواد مخدر و بازي‌هاي گمراه‌کننده رايانه‌اي، افزودند: با وجود همه اين دشمني‌ها، نوجوانانِ دهه‌‌ هشتادي که نه امام و انقلاب را ديده‌اند و نه دفاع مقدس را، امروز مفاهيم اساسي انقلاب را با همان روشن‌بيني و اقتدار جوانِ فهيم اول انقلاب، دنبال مي‌کنند.

ايشان با تأکيد بر اينکه دشمني‌هاي زورگويان جهاني تاکنون هيچ تأثيري نداشته و آنها نتوانسته‌اند هيچ غلطي بکنند، گفتند: بچه‌هاي عزيز من، شما نسلي هستيد که خواهيد توانست با فائق شدن بر ترفندهاي دشمن و عبور از موانع و سختي‌ها، اين کشور را به نقطه اوج و به آرمان‌هاي اسلامي و آرزوهاي بزرگ ملت برسانيد، البته تحقق اين هدف چند شرط دارد. رهبر انقلاب اسلامي در تبيين ضرورت دشمن‌شناسي به عنوان شرط اصلي تداوم مسير تحقق اهداف نظام و ملت خاطرنشان کردند: آمريکا به‌معناي واقعي کلمه، دشمن خبيث و اصلي است و اين حقيقت نه از سر تعصب و نگاه بدبينانه بلکه ناشي از تجربه، فهم درست مسائل و ديدن واقعيات ميدان است.

آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به سخنان اخير رئيس‌جمهور آمريکا مبني بر تروريست ‌بودن ملت ايران، افزودند: اين حرف ابلهانه نشان مي‌دهد آمريکايي‌ها نه فقط با رهبري و دولت ايران دشمنند بلکه با اصل وجود ملتي که خستگي‌ناپذير در مقابل آنها ايستاده، خصومت و کينه‌ورزي مي‌کنند.

ايشان با يادآوري سخنان چند سال قبل يکي از مسئولان آمريکايي که گفته بود بايد ريشه ملت ايران را از بين ببريم، افزودند: آنها قادر به درک اين حقيقت نيستند که ملتي با چنين سابقه پربار تاريخي و فرهنگي را نمي‌توان ريشه‌کن کرد.

رهبر انقلاب اسلامي، خصومت عميق آمريکا با ملت ايران را موجب کوري چشمِ محاسباتي آمريکايي‌ها و تکرار اشتباهات آنها دانستند و افزودند: آمريکايي‌ها از روز اول پيروزي که انقلاب يک نهال باريک بود، دشمني را شروع کردند و امروز هم که جمهوري اسلامي به درخت سرسبز و تناوري تبديل شده، به همان توطئه‌هاي بي‌نتيجه ادامه مي‌دهند چرا که خصومت و کينه‌ورزي، آنها را از ديدن و درک واقعيات و ارزيابي درست محروم کرده است.

آيت‌الله خامنه‌اي با انتقاد از کساني که معتقدند «در مقابل آمريکا، قدري کوتاه بياييم تا دشمني آن کم شود» افزودند: تجربيات تاريخي از جمله ماجراي دکتر مصدق نشان مي‌دهد آمريکايي‌ها حتي به کساني که به آنها اميد مي‌بندند، رحم نمي‌کنند.

ايشان در همين زمينه افزودند: مصدق براي مبارزه با انگليسي‌ها سراغ مذاکره با آمريکا رفت و به آنها اعتماد کرد اما همين آمريکايي‌ها بودند که ضد او کودتا کردند.

رهبر انقلاب در جمع بندي اين بخش از سخنانشان تأکيد کردند: آمريکايي‌ها حتي به امثال دکتر مصدق هم راضي نمي‌شوند، آنها نوکر، توسري‌خور و سرسپرده مي‌خواهند تا مثل دوران محمدرضا پهلوي بر کشور مهم و پرمنفعت ايران حکومت کنند.

آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به دشمني‌هاي مکرر دولت آمريکا افزودند: الان هم براي خراب کردن نتيجه مذاکرات هسته‌اي يعني برجام نهايت خباثت را به‌عمل مي‌آورند.

رهبر انقلاب اسلامي با استناد به اين واقعيات افزودند: کوتاه آمدن در مقابل آمريکايي‌ها، آنها را جَري و گستاخ مي‌کند بنابراين تنها راه، مقابله و ايستادگي است.

ايشان با توصيه مؤکد به دانش‌آموزان و دانشجويان براي فراموش نکردن دشمن اصلي يعني آمريکا افزودند: اين، شرط اصليِ تداوم مسير خوش عاقبت آينده کشور است.

آيت‌الله خامنه‌اي درس خواندن و علم‌آموزي و کار و تلاش دانش‌آموزان و دانشجويان را شرط ديگر تحقق آينده روشن کشور برشمردند و افزودند: درس‌خواندن و علم‌آموزي بايد به ارزشي والا تبديل شود.

ايشان افزودند: ارتقاي سطح علمي کشور، قدرت مواجهه با دشمني‌ها و عبور از امواج سخت طوفاني را افزايش مي‌دهد، موجب استحکام دروني بيشتر ايران مي‌شود و تحقق آرزوهاي بزرگ ملت را ممکن مي‌سازد.

«تقويت ارتباط با خدا» توصيه مؤکد ديگري بود که رهبر انقلاب اسلامي خطاب به نوجوانان و جوانان بيان کردند و افزودند: دلهاي نوراني و پاک شما، جلب لطف و فضل الهي را آسان‌تر مي‌کند، قدر اين نعمت را بدانيد.


 وزير کشور:
 بناي ما اين بود از استانداران غير بومي‌استفاده کنيم 

رحماني فضلي با بيان اينکه براي انتخاب استانداران معيارهاي خاصي را در نظر داريم گفت: استاندار بايد مجري برنامه‌هاي دولت باشد و بايد برنامه‌هاي دولت را قبول داشته باشد که اين شرط اول ما است. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت کشور؛ عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشور در آيين تکريم و معارفه استاندار اصفهان طي سخناني با اشاره به معضل آب در اين استان اظهار داشت: تا کنون سه جلسه شوراي عالي آب با موضوع اصفهان تشکيل شده و بنده نيز تاکنون چهار جلسه شوراي امنيت درباره موضوع آب در اين استان را تشکيل داده‌ام و ده‌ها جلسه کارشناسي و تخصصي هم توسط آقاي زرگرپور در استان اصفهان برگزار شده است. وي در ادامه افزود: تمامي‌تلاش ما بر اين بوده که مردم تا جايي که ممکن است در مسئله آب در زحمت نباشند و اگر هم زحمتي بوده ابتدا با تلاش‌هاي کوتاه مدت نسبت به تامين آب مورد نياز مردم و ثانيا با تلاش‌هاي بلندمدت نسبت به رفع اين معضل به طور کلي عمل شود که اين موضوع نيازمند پيگيري‌هاي بسيار جدي است.

وزير کشور تصريح کرد: استان اصفهان در عرصه سياسي و با انتخاباتي که برگزار شد از وضعيت بسيار خوبي برخوردار است و مردم نيز با شور و شوق پاي صندوق راي آمدند وانتخابات نيز با شکوه برگزار شد و مسئله خاصي هم به وجود نيامد. رحماني فضلي با بيان اينکه براي انتخاب استانداران معيارهاي خاصي را در نظر داريم گفت: استاندار بايد مجري برنامه‌هاي دولت باشد و بايد برنامه‌هاي دولت را قبول داشته باشد که اين شرط اول ما است وي با بيان اينکه استاندار بايد پيگير برنامه‌هاي دولت باشد افزود: مردم در انتخابات به برنامه‌هاي دولت تدبير و اميد راي دادند که اين برنامه‌هاي پس از تنفيذ رهبري و راي اعتماد وزرا تبديل به برنامه‌هاي ملي مي‌شود.

وزير کشور با بيان اينکه يکي از شاخصه‌هاي مهم انتخاب استانداران داشتن رفتار اعتدالي است ادامه داد: آقاي روحاني بر اساس همين شاخص وزرا را انتخاب کردند که شما مي‌بينيد وزرا با گرايش‌هاي مختلف سياسي در دولت حضور دارند اما همه آنها داراي نقطه مشترک هستند و آن هم اعتدالي بودن انها است.وي تصريح کرد: استانداران را از همين منظر انتخاب مي‌کنيم چرا که اکنون استانداراني داريم، اصلاح‌طلب و اصولگرا و غيره که همگي داراي مشي اعتدالي‌اند.

رحماني فضلي ادامه داد: آقاي مهرعليزاده استاندار جديد اصفهان چهره‌اي ولايي، زحمتکش، سرشناس و از نظرسياسي فردي اعتدالي و معتدل هستند، بناي ما اين بود که در همه استان‌ها از استانداران غير بومي‌استفاده کنيم اما در اين استان از استاندار بومي‌استفاده کرديم به طوري که در هواپيما و هنگام سفر به اصفهان متوجه شديم که همسر ايشان نيز اصفهاني هستند. وي تاکيد کرد: انتظار ما اين است که همه مديران، مسئولان و مردم، احزاب، گروه‌هاي سياسي، ستادهاي انتخاباتي دکتر روحاني، روحانيت معزز، نمايندگان مجلس‌، نماينده ولي فقيه و ...کماکان همکاري و حمايت خود را با استاندار جديد داشته باشند تا در اجراي تمامي ‌برنا‌مه‌هايي که به آن اشاره مي‌شود موفق باشيم. وزير کشور با بيان اينکه انتخاب استاندار اصفهان در دولت يازدهم بدون کمترين مشکل انجام شد افزود: ما سعي مي‌کنيم در انتخاب‌هايمان از نظر و مشورت گروه‌هاي سياسي احزاب، نمايندگان مجلس و غيره استفاده کنيم و اکنون هم با کمترين مشکل و زحمتي توانستيم اين اجماع را در انتخاب آقاي مهرعليزاده داشته باشيم و با دلسوزي و علاقمندي‌اي که مردم و نمايندگان و مسئولان داشتند به يک توافق خوب براي انتخاب ايشان براي استانداري اصفهان رسيديم. رحماني فضلي با تاکيد بر اينکه استانداران بايد داراي تجربيات کافي باشند گفت:‌ در دولت تنها وزيري که مسئوليت‌هاي متعدد و چند بخشي دارد وزير کشور و در استان نيز استاندار است بنابراين بايد افرادي را به اين سمت برگزينيم که داراي تجربيات کافي باشند. وزيرکشور افزود: استانداران بايد داراي قدرت هماهنگي و تعامل باشند همچنين بايد رعايت اعتدال را در دستور کار قرار دهند.وزير کشور ادامه داد: ويژگي اول اجراي اقتصاد مقاومتي مردمي‌کردن اقتصاد است بدين معنا که مردم در تمامي‌ مراحل نقش آفرين و تعيين کننده باشند و در نهايت بايد کار را به مردم واگذار کنيم. وزير کشور اظهار‌داشت: ديگر نمي‌شود با روش متمرکز در حوزه اقتصاد کشور را اداره کرد، برنامه‌ريزي بخشي متمرکز کلان براي دهه 60 است که بعد از انقلاب تغييرات بسيار به آن داده‌ايم اما بايد يک بار براي هميشه جسارت کرد و از طريق روش غير متمرکز به استان‌ها اختيار داد. رحماني فضلي افزود: روش بودجه‌ريزي در کشور بسيار غلط است و اين روند قطعا بايد تغيير يابد همچنين نظام اداري متمرکز بايد خود را رها کرده و به مناطق و استان‌ها اختيار دهد.

 


 نشست سه جانبه و سفر پوتين به تهران در مرکز توجه رسانه‌هاي جهان 

نشست سه جانبه رهبران ايران، روسيه و جمهوري آذربايجان در تهران و به ويژه سفر پوتين و ديدارش با مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري، توجه رسانه‌هاي جمعي دنيا را به دنبال داشت و از آن به عنوان رويداد مهم و اثرگذار بين المللي ياد کردند. شبکه‌هاي خبري يورونيوز، الجزيره انگليسي، رويترز، تارنماي روسي اسپوتنيک، خبرگزاري شين هوا، شبکه تلويزيوني دويچه‌وله آلمان، راديو اروپا، روزنامه نيويورک تايمز، تارنماي اي بي سي نيوز و سي ان‌بي‌سي نيوزو شبکه خبري فاکس‌نيوز ازجمله رسانه‌هايي بودند که هريک از زاويه اي به پوشش و تحليل سفر ولاديمير پوتين رئيس‌جمهوري روسيه به ايران پرداختند. روزنامه نيويورک تايمز به ابعاد گوناگون سفر پوتين به ايران و ديدار با مقامات عالي رتبه ايران پرداخت و نوشت: ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه، روز چهارشنبه پس از آن که دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا، مجددا پايبندي ايران را تائيد نکرد، اکيدا از ايران و توافق هسته‌اي آن با قدرت‌هاي جهاني حمايت کرد و گفت: مسکو مخالف هر گونه تغيير يک جانبه توافق است. بر اساس گزارش اين روزنامه آمريکايي، پوتين براي مذاکرات سه جانبه بين جمهوري آذربايجان، ايران و روسيه که عمدتا بر توسعه مسيرهاي جاده اي و خطوط ريلي با کشورهاي همسايه در درياي خزر تمرکز داشت، سفر يک روزه اي به تهران داشت. نيويورک تايمز تصريح کرد: ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه، روز چهارشنبه گفت که وضعيت در سوريه و مذاکرات صلح براي حل بحران، مثبت به نظر مي‌رسد.

رويترز ديگر رسانه آمريکايي بود که به بيانات حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي‌در ديدار ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه پرداخت. در اين خبر آورده شده است: آيت‌الله علي خامنه‌اي رهبر عالي ايران به ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه گفت که تهران و مسکو نياز به تقويت همکاري براي انزواي ايالات متحده و بازگرداندن صلح به خاور ميانه دارند رويترز به نقل رهبر معظم انقلاب اسلامي‌نوشت: همکاري مسکو و تهران مي‌تواند آمريکا را منزوي کند. شبکه يورونيوز نيز با بيان اينکه ‹ تهران و مسکو حاميان اصلي بشار اسد در سوريه هستند› به حضور رئيس جمهوري روسيه در تهران پرداخت و نوشت: پوتين با سفر خود به تهران به دنبال توسعه روابط نزديک تر با تهران در راستاي ضديت با آمريکا است. تهران در مسير مواجهه خود با دولت ترامپ، مسکو را متحدي جدي براي خود مي‌داند. خبرگزاري اسپوتنيک نيز به ابعاد حضور رئيس‌جمهوري روسيه در تهران پرداخت و نوشت: ديدار ولاديمير پوتين با آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي ‌بخش مهم سفر رئيس‌جمهوري روسيه را تشکيل مي‌داد که از پيشتر از سوي ديميتري پسکوف سخنگوي کاخ کرملين اعلام شده بود.

اين رسانه روسي ديدار پوتين با مقام معظم رهبري را مهم ارزيابي کرد و افزود: در ديدار رئيس‌جمهوري روسيه با رهبر انقلاب اسلامي‌که پس از ملاقات با رئيس جمهوري اسلامي‌ايران انجام گرفت، موضوع‌هاي مهمي‌همچون سوريه و اوضاع منطقه در دستور کار قرار داشت. در گزارش اسپوتنيک آمده است که اجلاس سران روسيه، ايران و جمهوري آذربايجان پس از اين دو ديدار مهم پوتين با سران ايران انجام مي‌گيرد که در آن موضوع‌هاي همکاري‌هاي اقتصادي و طرح‌هاي زيربنايي در عرصه‌هاي مختلف و همکاري در عرصه انرژي مورد بررسي قرار مي‌گيرد. رويترز نيز در اين خصوص به مفاد بيانيه مشترک امضا شده از سوي ايران، روسيه و آذربايجان پرداخت و نوشت: سه کشور شرکت کننده در نشست سه جانبه تهران بر پايبندي همه طرف‌ها به توافق هسته‌اي ايران تاکيد کردند.

شبکه الجزيره قطر با تاکيد بر اينکه «تحولات سوريه» و «مسائل امنيت منطقه‌اي» محور ديدار پوتين و مقامات ايران بوده است، نوشت: از نگاه ايران، داشتن متحدي که در معادلات جهاني ضريب نفوذ به مراتب بيشتري دارد، واجد ارزش راهبردي بي پاياني است؛ خاصه آنکه روسيه متحدي است که از نگاه تهران، قابل اعتماد است. خبرگزاري شين هوا ديگر رسانه اي بود که به حضور رئيس‌جمهوري روسيه در تهران پرداخت و ديدار پوتين را در بخش آنلاين و مطبوعاتي مورد توجه قرار داد و نوشت: روسيه و ايران به توافق رسيده اند که در زمينه سرمايه گذاري و طرح‌هاي زيربنايي همکاري نزديکتري داشته باشند.


 وزير آموزش و پرورش مطرح کرد
 لزوم تبديل نظام آموزشي به نهاد فرهنگي و تربيتي 

وزير آموزش و پرورش با اشاره به برخي اهداف سند تحول بنيادين آموش و پرورش در دولت دوازدهم، گفت: براساس مفاد سند تحول بنيادين بايد چرخشي اساسي در آموزش و پرورش صورت گيرد و اين چرخش تبديل نظام آموزشي به يک نهاد فرهنگي و تربيتي است تا بتواند زمينه تربيت پذيري کودکان و نوجوانان را براساس اقتضائات فرهنگ غني اسلامي و ايراني و نيازهاي امروز و فرداي جامعه فراهم کند.به گزارش ايسنا، سيد محمد بطحائي در پيش خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با اشاره به سالروز سه واقعه بزرگ در ايام حاضر، يعني تبعيد حضرت امام خميني (ره) به ترکيه، شهادت 56 تن از دانش‌آموزان در سال 57 و تسخير لانه جاسوسي در سال 58، گفت: خانواده بزرگ آموزش و پرورش همواره در کنار مردم ايران در پيروزي و بالندگي انقلاب اسلامي نقش شاياني بر عهده داشتند؛ به طوريکه بيش از 36 هزار دانش‌آموز و 5000 معلم در دفاع مقدس، از اهداف بلند انقلاب اسلامي دفاع کردند و به شهادت رسيدند.

وي با اشاره به ايام اربعين حسيني نيز گفت: فرزندان اين مرز و بوم و امام راحل با درس از عاشورا توانستند بزرگ‌ترين انقلاب قرن را بر عليه مستکبران بيافرينند.وي با بيان اينکه در حال حاضر در نظام آموزش و پرورش کشور بيش از 940 هزار معلم در سراسر کشور در تلاشند تا بيش از 13 ميليون دانش‌آموز در 106 هزار واحد آموزشي را از جهل به سوي دانايي رهنمون سازند و چگونه زيستن را به آنان بياموزند، افزود: معلمان ما علي رغم کمبود امکانات و تجهيزات در مدارس و مشکلات اقتصادي و تبعيض‌ها در خدمت فرزندان مردم هستند.بطحائي با بيان اينکه خوشبختانه امروز سند تحول بنيادين آموزش و پرورش که به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و شوراي عالي آموزش و پرورش رسيده و همچنين مورد تاييد ضمني مقام معظم رهبري و رياست جمهوري قرار گرفته، در دستور کار آموزش و پرورش قرار دارد، افزود: ما در صدديم تا با کمک خداوند و با همراهي همکاران‌مان در آموزش و پرورش بتوانيم برنامه‌هاي سند تحول بنيادين را اجرايي کنيم.وزير آموزش و پرورش با اشاره به برخي از اهداف و اولويت‌هاي اين سند، گفت: اهتمام جدي به بست و توسعه عدالت آموزشي به عنوان مهم‌ترين اصالت نظام تعليم و تربيت اسلامي، دستيابي برابر دانش‌آموزان به امکانات تحصيل صرف نظر از موقعيت جغرافيايي، اجتماعي و اقتصادي آنها، توسعه مهارت‌آموزي به جاي تکيه بر حافظه محوري که همواره مورد نقد مسوولين و اولياء بوده است، تجهيز کارگاه‌ها و کارآفريني، توسعه حرفه‌هاي دانش بنيان متناسب با نيازهاي جامعه، اولويت بخشي فعاليت‌هاي تربيتي و تقويت تربيت اسلامي، فعال‌سازي ظرفيت‌هاي پنهان آموزش و پرورش به ويژه ظرفيت بي‌بديل منابع ارزشمند انساني در آموزش و پرورش، تلاش براي تکريم حقيقي مقام معلمان و فرهنگيان و به روزآوري متون درسي و منابع آموزشي از طريق تعامل بيشتر با دانشگاه‌ها و مراکز علمي و آموزشي و ... از جمله اولويت‌هاي ما در دولت دوازدهم در سند تحول بنيادين است.بطحائي همچنين اظهار کرد: براساس مفاد سند تحول بنيادين بايد چرخشي اساسي در آموزش و پرورش صورت گيرد و اين چرخش تبديل نظام آموزشي به يک نهاد فرهنگي و تربيتي است تا بتواند زمينه تربيت پذيري کودکان و نوجوانان را بر اساس اقتضائات فرهنگ غني اسلامي و ايراني و نيازهاي امروز و فرداي جامعه فراهم کند.وي تاکيد کرد: آموزش و پرورش در اين مسير به همراهي و همدلي همه ايرانيان نياز دارد. بايد توجه کرد که مشارکت همه آحاد مردم در حوزه آموزش و پرورش يک ضرورت اجتناب ناپذير براي موفقيت آموزش و پرورش است.بطحائي با بيان اينکه ما مي‌خواهيم فرزندان‌مان را منتظران واقعي و شهروندان عصر ظهور، تربيت کنيم، گفت: ما در تلاشيم تربيت علمي، عقلاني و اخلاقي را در مدارس‌مان حاکم کنيم و دسترسي به اهداف ذکر شده را سرلوحه اهداف و اولويت‌هاي دولت تدبير و اميد قرار دهيم. تاکيد مي‌کنم که آموزش و پرورش با همه اهميتي که دارد موفق نخواهد شد مگر اينکه در همه عرصه‌ها مشارکت مردم را به همراه داشته باشد و در اين صورت است که مي‌تواند به موفقيت برسد و به مشکلات مزمني که از گذشته در اين حوزه ايجاد شده است، فائق آيد؛ البته به شرط آنکه آموزه‌هاي ديني و اسلامي را هم مد نظر داشته باشد و تاکيدات مقام معظم رهبري و مسوولان را مورد توجه قرار دهد. وي همچنين گفت: البته بالاتر و مهم‌تر از همه آن است که آموزش و پرورش براي موفقيت بايد مشارکت مردم را به همراه داشته باشد. در اين صورت من يقين دارم در آينده‌اي نه چندان دور مي‌توانيم آموزش و پرورشي در شأن مردم داشته باشيم و مدارس‌مان نيز در شأن دانش‌آموزان‌مان باشد.


 اخبار 

واکنش وزير امور خارجه در خصوص اسناد ادعايي آمريکا از ارتباط ايران با القاعده

محمدجواد ظريف پنج‌شنبه در توييتي نسبت به اسناد ادعايي آمريکا از ارتباط ايران با القاعده واکنش نشان داد. متن توييتر محمد‌جواد ظريف به اين شرح است: يک رکورد سخيف از ميزان تاثيرگذاري دلارهاي نفتي: اخبار دروغ سازمان سيا و بنياد دفاع از دموکراسي با اسناد گزينشي القاعده در‌باره ايران نمي‌تواند نقش متحدان آمريکا در 11 سپتامبر را تطهير کند.

اعلام آمادگي ايران براي مشارکت

در بازسازي عراق

محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت کشورمان در بغداد تاکيد کرد: ايران در دوران بازسازي عراق در کنار اين کشور قرار خواهد داشت و وزير برنامه‌ريزي و سرپرست وزارت تجارت عراق نيز خواستار مشارکت شرکت‌هاي ايراني در پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري و سازندگي کشورش شد.

به گزارش ايرنا، شريعتمداري و الجميلي روز پنجشنبه يک دور مذاکرات فشرده در خصوص روابط تجاري ايران و عراق برگزار کردند و در پايان گفت وگوهايشان در بغداد، در نشست خبري به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.شريعتمداري که از روز چهارشنبه در چارچوب ديدار رسمي وارد بغداد شده است، گفت: حجم تبادل تجاري ايران و عراق اگرچه رقم قابل ملاحظه اي است، اما با توجه به روابط عميق دو کشور در عرصه سياسي، اين رقم‌ها رضايت بخش نيست.

شريعتمداري، آماري از حجم روابط تجاري دو کشور اعلام نکرد، اما براساس گزارش‌هاي رسانه‌اي، حجم مبادلات غير نفتي دو کشور در سال گذشته حدود 8 ميلياد دلار بوده است.شريعتمداري با تاکيد بر ضرورت ارتقاي روابط دو کشور ، تاکيد کرد که ايران در دوران بازسازي و سازندگي عراق نيز همچنان در کنار دولت و ملت عراق قرار خواهد داشت.وي گفت ايران آماده است در زمينه بازسازي و نوسازي صنايع و کارخانجات عراق با اين کشور همکاري کند.

وزير صنعت‌، معدن و تجارت کشورمان همچنين پيروزي‌هاي اخير نيروهاي مسلح عراق را بر گروه‌هاي تروريستي در اين کشور تبريک گفت و حمايت جمهوري اسلامي ايران را از وحدت ارضي عراق تکرار کرد.در اين ديدار سلمان الجميلي وزير برنامه‌ريزي و سرپرست وزارت تجارت عراق ، ايران را شريک تجاري مهم عراق توصيف کرد.

وي با بيان اينکه روابط اقتصادي يکي از عوامل موثر در گسترش روابط ميان کشورها و ملت‌هاست، گفت روابط اقتصادي پشتيباني مطمئن براي گسترش و تقويت هرچه بيشتر روابط ميان دو کشور است. الجميلي خاطرنشان ساخت : در جلسه با شريعتمداري در خصوص مشارکت شرکت‌هاي ايراني در بازسازي و سرمايه‌گذاري در عراق بطور مفصل گفت وگو و تبادل نظر کرده است.وي گفت همچنين در خصوص ترغيب شرکت‌هاي ايراني براي حضور در دوران بازسازي عراق با وزير صنعت و معدن و تجارت جمهوري اسلامي ايران گفت وگو کرده است.

آغاز به کار مرکز بازرگاني آلمان در تهران

مرکز بازرگاني آلمان در ايران، زير نظر اتاق بازرگاني مشترک ايران آلمان آغاز به کار کرده تا زمينه ورود فعالان اقتصادي دو کشور به بازار يکديگر را، تسهيل کند.به گزارش صدا و سيما، مرکز بازرگاني آلمان در ايران، زير نظر اتاق مشترک ايران و آلمان فعاليت مي‌کند و به دنبال آن است که زمينه ورود فعالان اقتصادي دو کشور به بازار يکديگر را تسهيل کند.به گفته رئيس اتاق مشترک ايران و آلمان، هدف از ايجاد اين مرکز ارائه خدماتي فراتر از عضويت در اتاق است.اميد يراقي گفت: اتاق مشترک به يک شبکه جهاني با 130 اتاق از 90 کشور متصل است و تأسيس مرکز بازرگاني آلمان مي‌تواند در تقويت جايگاه اتاق مشترک در اين شبکه بيش از پيش اثرگذار باشد. بخشي از محل جديدي که براي اتاق درنظر گرفته شده است به مرکز بازرگاني اختصاص دارد.

سرمايه‌گذاري 30 ميليارد دلاري چين
در راههاي ايران

عضو کميسيون صنايع و معادن در مجلس شوراي اسلامي گفت : چين براي انجام سرمايه‌گذاري در زمينه ساخت راه در ايران به مبلع 30 ميليارد دلار به شکل فاينانس اعلام آمادگي کرده است. به گزارش ايرنا، ولي ملکي شامگاه پنجشنبه در نشست شوراي برنامه‌ريزي استان اردبيل با اشاره به علاقه فراوان چيني‌ها در اين زمينه افزود : اين يک فرصت مغتنم براي توسعه و بهبود وضعيت راههاي ايران و ازجمله استان اردبيل است.وي اظهار کرد: اميدواريم زمينه اين سرمايه‌گذاري مهم در ايران هرچه زودتر فراهم شود چراکه بطور يقين مي تواند چهره راه‌هاي مواصلاتي کشور را که يکي از زيرساخت‌هاي اساسي در رسيدن به رونق اقتصادي در هر منطقه است به شکل احسن دگرگون نمايد.