تاریخ 1396/08/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4611 برو جستجو جستجوی پیشرفته   زائرين اربعين واکسن هپاتيت A تزريق کنند 

رئيس شبکه هپاتيت ايران با اشاره به حضور جمعيت ميليوني در راهپيمايي اربعين، گفت: زائرين بهتر است قبل از مسافرت واکسن هپاتيت A تزريق کنند.

دکتر سيد مؤيد علويان همزمان با هفته اطلاع رساني هپاتيت در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود:مهمترين راه انتقال اين بيماري از طريق آب وغذاي آلوده است؛ زائرين بايد اصول بهداشتي را رعايت کنند تا مبتلا به اين بيماري نشوند.
هپاتيت A يک ويروس بوجود آورنده التهاب کبد است که از فرد به فرد ديگر و از طريق مدفوع آلوده يا از طريق مصرف آب و غذاي آلوده منتقل مي شود.

ميزان شيوع آن ارتباط مستقيمي با سطح بهداشت جامعه دارد.در کشورهايي که به دلايل مختلف از جمله جنگ زيرساخت‌هاي بهداشتي از بين رفته و کشور در شرايط بهداشتي خوبي قرار ندارد بروز اين بيماري افزايش مي يابد که عراق و يمن از جمله اين کشورها هستند.
وي ادامه داد: زائرين ضمن رعايت نکات بهداشتي در حين راهپيمايي قبل از مصرف مواد غذايي دست‌هاي خود را با آب و صابون بشويند و فقط از آب بطري‌هاي يکبار مصرف يا آب جوشانده استفاده و از مصرف غذاهاي خام يا نامطمئن خودداري کنند. همچنين هنگام مصرف ميوه علاوه بر شست وشوي مناسب، ميوه‌ها را پوست کنند.
رئيس شبکه هپاتيت به نشانه‌هاي اين بيماري اشاره کرد و گفت: خستگي، بي اشتهايي، ضعف، سردرد، شکم درد، تب، تهوع و استفراغ، درد مفاصل و گاهي اسهال و خارش، تغييررنگ چشم‌ها و پوست به زردي است که معمولا دو هفته به طول مي انجامد از علائم باليني اين بيماري است.
علويان اظهار کرد: پس از بروز علائم، ويروس‌هاي موجود در مدفوع بيمار کاهش يافته و شانس انتقال به ديگران خيلي کم مي شود.
وي افزود: از اول آبان تا 7 آبان هفته اطلاع رساني هپاتيت نامگذاري شده و امسال کمک به درمان کودکان کار، زنان آسيب پذير و کارتن خواب‌ها توجه بيشتر شده است.


 ترکيب حرکات يوگا و ايروبيک خطر ابتلا به بيماري قلبي را کاهش مي دهد 

نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد که انجام ترکيبي از ورزش‌هاي يوگا و ايروبيک براي افراد مبتلا به بيماري قلبي مفيد است.

به گزارش ايرنا از خبرگزاري يونايتدپرس، ‹سونل تانارار› نويسنده اين مطالعه و دکتر ‹نارش سنان› از بيمارستان فوق تخصص فوق تخصص Hridaya Ganesha Sunil در جيپور هند، گفتند: انجام ترکيبي ورزش يوگا و ايروبيک باعث کاهش استرس رواني، جسمي و عروقي مي شود و مي تواند به کاهش مرگ و مير و بيماري‌هاي قلبي عروقي منجر شود.
محققان در اين مطالعه 750 فرد چاق مبتلا به بيماري قلبي و ديابت نوع دو را در هند مورد بررسي قرار دادند. آنها اين افراد را به سه گروه تقسيم کردند؛ يک گروه متشکل از 225 بيمار تنها ورزش ايروبيک انجام دادند، گروه دوم 240 نفره تنها ورزش يوگا و بقيه 285 فرد مورد بررسي هر دو ورزش را انجام دادند.
نتايج اين مطالعه بهبودهايي را در عوامل خطرساز ابتلا به بيماري قلبي و عروقي در افراد هر سه گروه نشان داد.

اين مطالعه نشان داد که ميزان کاهش فشار خون در افرادي که تنها ورزش ايروبيک انجام مي دادند، مشابه افرادي بود که تنها يوگا انجام داده بودند.
همچنين بهبود سطح کلسترول کلي، تري گليسيريد و کلسترول بد LDL در افراد اين دو گروه مشابه بود. وزن و محيط دور کمر افراد اين دو گروه نيز به اندازه هم کاهش يافته بود.
اما محققان متذکر شدند که کاهش اين اندازه‌ها در بيماراني که هر دو ورزش يوگا و ايروبيک را با هم انجام داده بودند بيشتر از افراد دو گروه ديگر بود. همچنين در عملکرد قلبي و توان ورزشي افرادي که هر دو ورزش يوگا و ايروبيک را با هم انجام داده بودند، بهبودهاي قابل ملاحظه اي مشاهده شد.


 افزايش خطر ضربان نامنظم قلب با ميزان بالاي هورمون تيروئيد 

نتايج يک تحقيق جديد نشان مي دهد احتمال ابتلا به ضربان نامنظم قلب يا فيبريلاسيون دهليزي در افرادي که سطوح هورمون تيروئيد (تيروکسين آزاد، FT4) بالاتري در خون خود دارند، بيشتر است

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي يورک الرت، ‹کريستين بومگارتنر› متخصص داخلي در بيمارستان دانشگاه برن در سوييس گفت: يافته‌هاي ما نشان مي دهد که سطح هورمون تيروئيد -تيروکسين آزاد- در خون مي تواند يک عامل خطرساز براي ابتلا به فيبريلاسيون دهليزي باشد. بر اين اساس، بررسي وضعيت هورمون تيروکسين آزاد مي تواند به شناسايي افرادي که بيشتر در معرض خطر ابتلا به ضربان نامنظم قلب قرار دارند، کمک کند.
ضربان نامنظم قلب يا فيبريلاسيون دهليزي زماني اتفاق مي افتد که ضربان دو اتاقک بالايي قلب، نامنظم و سريعتر از معمول مي‌شود..
تپش قلب، سرگيجه، عرق کردن، درد قفسه سينه، اضطراب، خستگي در هنگام کار بدني و غش کردن از علائم ضربان نامنظم قلب و يا فيبريلاسيون دهليزي است اما گاهي اوقات بيماران مبتلا به اين وضعيت اصلا هيچ علائمي ندارند.
اگرچه انسان مي تواند با ضربان نامنظم قلب زندگي کند اما اين وضعيت مي تواند باعث ابتلا به خستگي مفرط و افزايش ابتلا به بيماري‌هاي جدي مانند سکته مغزي و نارسايي قلبي شود و به طور بالقوه با ناتواني مادام العمر و حتي مرگ همراه باشد.
با اين همه، دارو و درمان‌هايي براي معالجه ضربان نامنظم قلب و کاهش خطر ابتلا به علائم و عوارض مرتبط با آن وجود دارد.
غده تيروئيد، غده کوچکي در ناحيه گردن است که در پاسخ به هورمون تحريک کننده تيروئيد که توسط غده هيپوفيز آزاد مي شود، هورمون‌هاي تيروئيد مورد نياز را براي تنظيم سوخت و ساز انرژي ترشح مي کند.
بيماراني که سطوح هورمون تيروئيد کمي دارند و يا به کم کاري تيروئيد مبتلا هستند ممکن است به داروهاي حاوي هورمون تيروئيد (تيروکسين) براي افزايش سطح هورموني خود نياز داشته باشند.

اما گاهي اوقات مصرف تيروکسين مي تواند اين سطوح را بيش از حد افزايش دهد.
مطالعات قبلي نشان دادند که خطر ابتلا به ضربان نامنظم قلب در افرادي که بيش از حد هورمون تيروئيد توليد مي کنند، بيشتر از افرادي است که سطح طبيعي اين هورمون را در خون خود دارند. اما موضوعي که مشخص نبود اين بود که آيا بالا بودن ميزان اين هورمون، حتي اگر در محدوده طبيعي آن باشد، مي تواند خطر ابتلا به ضربان نامنظم قلب را افزايش دهد يا خير..
محققان براي مطالعه اين موضوع به بررسي شيوع ضربان نامنظم قلب در ميان افرادي پرداختند که سطح هورمون تيروئيد آنها در محدوده عادي قرار داشت. آنها متوجه شدند که احتمال ابتلا به ضربان نامنظم قلب در افرادي که در ابتداي اين مطالعه سطح FT4 بالاتري در محدوده طبيعي داشتند در قياس با افرادي که سطح کمتري از اين هورمون را داشتند، بطور قابل ملاحظه اي بيشتر بود.
محققان با تقسيم اين افراد به چهار گروه مساوي مشاهده کردند که احتمال ابتلا به ضربان نامنظم قلب در گروهي که بيشترين سطح FT4 را داشتند، در قياس با گروهي که پايين ترين سطح اين هورمون را داشتند، 45 درصد بيشتر بود.
اين مطالعه نشان داد که حتي اندکي افزايش در سطح هورمون تيروئيد با افزايش خطر ارتباط دارد.
اما بر اساس نتايج اين مطالعه، سطوح بالاي هورمون محرک تيروئيد (TSH) در محدوده طبيعي با افزايش خطر ابتلا به ضربان نامنظم قلب ارتباط نداشت.


 سلول‌هاي بنيادي پوست حافظه دارند 

تهران – ايرنا – مطالعات جديد نشان مي‌دهد زخم و هرگونه آسيبي که به پوست وارد و منجر به التهاب شود، در حافظه سلول‌هاي بنيادي پوست باقي مي‌ماند و مي‌تواند در مراتب بعدي به بهبود سريعتر جراحت کمک کند.

به گزارش روز يکشنبه گروه اخبار علمي ايرنا از مديکال ساينس،‌ مطالعات محققان دانشگاه راکفلر در نيويورک نشان مي‌دهد در حالي‌که سلول‌هاي بنيادي حافظه‌اي شبيه به حافظه مغز ندارند، قادرند واکنش‌هاي التهابي را به خاطر بسپارند و از اين تجربه براي بهبود زخم و آسيب در آينده استفاده کنند.
اين توانايي به پوست کمک مي‌کند تا يکپارچگي خود را حفظ کند و از اين خاصيت در بهبود زخم بهره بگيرد. البته اين توانايي نتايج منفي هم دارد و مي‌تواند به عود بيماري‌هاي التهابي مانند پسوريازيس دامن بزند. پسوريازيس يک بيماري خودايمني التهابي مزمن پوستي است که دو تا سه درصد افراد سفيد پوست را تحت تاثير قرار مي دهد.
عود علايم اين عارضه در فصل سرما بيشتر ديده مي شود. مهمترين علايم پسوريازيس شامل ايجاد تکه‌هاي ضخيم قرمز رنگ پوستي و فلس‌هاي نقره اي رنگ است که بسيار دردناک بوده و سبب خارش مي شود. اين عارضه معمولا زانو، آرنج، پوست سر، کف دست و پا و کمر را تحت تاثير قرار مي دهد؛ همچنين در اطراف ناخن، ناخن پا و داخل دهان نيز ديده شده است.
مطالعات قبلي نشان مي‌دهد سيستم ايمني رکوردي از واکنش‌هاي التهابي را ثبت مي‌کند تا بتواند در مراتب بعدي با استفاده از آن بهترين مکانيسم دفاعي را در پيش گيرد. مطالعات جديد نشان مي‌دهد پوست نيز از الگوي مشابهي پيروي مي‌کند. آزمايش‌هاي حيواني نشان مي‌دهد زخم دو برابر سريعتر بر روي پوستي که قبلا آسيب ديده بهبود مي يابد.
اين مطالعه درک بهتري در زمينه نحوه تاثير التهاب بر سلول‌هاي بنيادي و ساير بافت‌هاي بدن و درک محققان در مورد بيماري‌هايي نظير سرطان و پسوريازيس در اختيار محققان قرار مي‌دهد.