تاریخ 1396/07/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4606 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آغاز فصل سوم کاوش در محوطه پارينه سنگي ميرک سمنان 

سرويس خبر

سرپرست هيأت سومين فصل از کاوش‌هاي باستان‌شناسي در محوطه پارينه سنگي ميرک گفت: فصل سوم کاوش در محوطه ميرك سمنان آغاز شد.به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، «حامد وحدتي‌نسب» افزود: با توجه به نتايج به دست آمده از فصل‌هاي قبلي کاوش، فصل سوم کاوش در محوطه ميرک با همكاري متخصصان ايراني و فرانسوي آغاز شده و تا يک ماه آينده ادامه دارد.وي با اشاره به اينکه دستيابي به لايه فرهنگي از دستاوردهاي فصل دوم کاوش در اين محوطه بود، گفت: سن‌يابي مطلق لايه فرهنگي از جمله اهداف سومين فصل کاوش در اين محوطه تاريخي است.وحدتي نسب افزود: با هدف دستيابي به نتايج دقيق‌تر و بيشتر، گروهي از باستان‌شناسان به سرپرستي دکتر "مژگان جايز" به طور همزمان مشغول بررسي کوه‌هاي منطقه مهديشهر، براي يافتن پناهگاه يا غار احتمالي که ممکن است مورد سکونت انسان‌هاي نئاندرتال قرار گرفته باشد، هستند.

وي گفت: اين فصل از کاوش نيز با همکاري دکتر "ژيل بريون" و دکتر" گيوم ژامه" از پژوهشگران مرکز ملي علوم فرانسه و موزه انسان شناسي آغاز شده است.

دانشيار گروه باستان شناسي دانشگاه تربيت مدرس با بيان اينکه ميرک نخستين محوطه روباز پارينه‌سنگي در ايران است که مورد کاوش باستان‌شناسي قرار گرفته است، افزود: اين محوطه براي نخستين بار مورد سن سنجي مطلق به روش نورتابي برانگيخته يا OSL قرار گرفته است.

وي گفت: کاوش‌هاي باستان شناسي و نتايج آزمايش‌هاي گاهنگاري محوطه پارينه سنگي ميرک سمنان نشانگر 63 هزار ساله بودن قديمي‌ترين لايه‌هاي استقراري اين محوطه است.

وحدتي نسب افزود: يافته‌هاي پژوهش روي ميرک که يکي از بزرگترين محوطه‌هاي روباز پارينه سنگي شناخته شده در ايران و حتي خاورميانه است، در چندين کنفرانس ملي و بين‌المللي ارائه و نتايج فصول پيشين بررسي و کاوش در قالب مقالات علمي در نشريات معتبر جهاني به چاپ رسيده است.

محوطه‌هاي ميرک و دلازيان که به نام تپه‌هاي ميرک و دلازيان نيز خوانده شده‌اند، نخستين بار در جريان بررسي‌هاي باستان شناختي استان سمنان در سال 1364 خورشيدي شناسايي و معرفي شدند.

محوطه ميرک در اطراف روستاي دلازيان در هشت کيلومتري جنوب سمنان واقع شده است


 در 6ماهه نخست امسال صورت گرفت؛
 آزادي 34 زنداني به همت خيرين استان 

سرويس خبر

مدير نمايندگي ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و کمک به زندانيان جرايم غير‌عمد استان سمنان با ابراز رضايت از توجه خيرين هم‌استاني به مسئله زندانيان جرائم غيرعمد، از مردم نوع‌دوست استان دعوت کرد با کمک‌هاي خود زمينه آزادسازي اين زندانيان و موجبات شادي خانواده آنان را فراهم آوردند.

به گزارش روابط عمومي زندان‌هاي استان سمنان، سيد‌هادي نقيبي در اين خصوص گفت: يکي از بانوان نيکوکار سمناني با مراجعه به ستاد ديه استان و اطلاع از کم و کيف فعاليت اين نهاد مردمي اظهار داشت که قصد دارد با کمک به زندانيان نيازمند جرائم غيرعمد، ثواب اين عمل خير را به روح پدر درگذشته‌شان تقديم کند.

سيدهادي نقيبي افزود: اين بانوي خير در يک اقدام خداپسندانه هر ماهه مبلغ 3 ميليون ريال را به حساب اين ستاد واريز مي‌کند. وي با بيان اينکه خوشبختانه فرهنگ کمک به هم‌نوع در جامعه گسترش پيدا کرده است، ابراز کرد: تعدادي از کارمندان نيک‌انديش ادارات کل فني و حرفه‌اي و امور مالياتي استان سمنان نيز با هدف توجه به زندانيان نيازمند جرائم غيرعمد و خانواده‌هاي آنان تصميم به واريز بخشي از حقوق خود در جهت آزادي محکومين بدهکار گرفته‌اند و هر ماهه کمک‌هاي اين عزيزان دريافت مي‌شود.

مدير نمايندگي ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه استان سمنان در ادامه از آزادسازي 34 زنداني جرائم غيرعمد با بدهي بيش از 17 ميليارد ريال در شش ماهه نخست سال‌جاري خبر داد و گفت: بيش از 6 ميليارد ريال از بدهي اين افراد توسط ستاد ديه از منابع مختلف کشوري، استاني، و ساير منابع و مابقي از محل اخذ رضايت شاکيان و آورده زندانيان تامين شده است.

نقيبي تعداد زندانيان جرائم غيرعمد در استان را 88 نفر اعلام و اظهار کرد: اين افراد مجرم نيستند و به دليل جرايم غيرعمد از جمله محکوميت مالي، ديه، مهريه، نفقه و خسارات ناشي از تعهداتي که داشته‌اند، در زندان به‌سر مي‌برند.

وي در خاتمه با اعلام شماره حساب‌هاي اين ستاد براي اعطاي کمک‌هاي مردمي افزود: مردم استان سمنان مي‌توانند هداياي نقدي خود را به شماره حساب‌هاي 0105701687005 نزد بانک ملي و شماره حساب 10-32517859 جام بانک ملت و يا از طريق تلفن همراه با کد# 7777023*780*واريز کنند.


 موکب اتباع خارجي استان سمنان ويژه اربعين ايجاد مي‌شود 

سرويس خبر:

مديرکل امور اتباع و مهاجران خارجي استانداري سمنان گفت: با هدف خدمت‌رساني به زائران امام حسين(ع) براي نخستين بار، موکب اتباع خارجي استان ويژه اربعين ايجاد مي شود.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل اداره کل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري سمنان، سيد‌امير علوي در نشست هماهنگي راه اندازي ستاد اسکان موقت و پذيرايي زائران اربعين سرخه به ميزباني فرمانداري شهرستان، ضمن بيان اينکه موکب اتباع خارجي با حضور شيعيان و برادران اهل سنت از ساکن استان در اربعين ايجاد مي شود، بيان کرد: امکان پذيرايي از 500 نفر به صورت سه وعده غذاي گرم در اين موکب پيش‌بيني شده که تاريخ افتتاح آن متعاقباً اعلام خواهد شد. وي افزود: ايستگاه صلواتي با حضور مهاجران و اتباع خارجي نيز در ايام اربعين در نزديکي پليس راه سرخه با همکاري اتباع خارجي برپا خواهد شد، تا به زائران حسيني خدماتي مانند چاي، آب شرب و ... به صورت 24 ساعته ارائه شود.

مديرکل اتباع خارجي استانداري سمنان گفت: ايجاد موکب و ايستگاه صلواتي کيلومترها قبل از نوار مرزي و در محدوده استان سمنان پديده بسيار مهم براي خدمات دهي به زائران حسيني توسط شيعيان و مسلمانان افغانستاني مقيم استان سمنان است که براي اولين بار در سطح استان و حتي منطقه صورت مي پذيرد که اميدواريم با اين حرکت به منويات مقام معظم رهبري در خصوص خدمات‌دهي و تکريم زائران در خاک ايران جامعه عمل بپوشاند.

 


 بيانيه شماره 2 حزب مردم سالاري استان سمنان
 افراطي‌گري محکوم به شکست است 

سخنان اخير دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در خصوص ايران و معاهده برجام و کاربرد نام جعلي براي خليج فارس نشان از آن دارد که رئيس جمهوري که ادعاي احياي عظمت و هژموني گذشته امريکا را دارد آنچنان در برابر سياست‌هاي منطقه‌اي و بين الملي دولت ايران منفعل و ذليل و عصباني است که به جاي برخورد منطقي با واقعيت‌ها و پاي‌بندي به معاهدات بين‌المللي به رجزخواني و فحاشي و تحقير ملت بزرگ ايران مي‌پردازد و اين بد‌اخلاقي و ادبيات سخيف و بچه‌گانه که يادآور سخنراني‌هاي قذافي و صدام است نه تنها در حد و اندازه رئيس دولتي است که ادعاي برقراري صلح و دموکراسي دارد بلکه بيشتر پوشالي بودن و زوال قدرت امريکا را نمايان مي‌سازد.

برآيند واکنش‌ها و اظهار نظرها به اين سخنان در سطح ملي،منطقه اي و بين‌المللي نيز در راستاي مخالفت با افراطي‌گري، تنش‌آفريني و جنگ‌افروزي و دعوت به عقلانيت، گفتگو و صلح است. در سطح منطقه اگر چه همسويي سعودي با تروريسم دولتي اسراييل با ياوه‌گويي‌هاي ترامپ بر خلاف ديگر دولت‌هاي منطقه، نشان از خشم و کينه‌توزي آنان دارد ولي در سطح ملي حرکت شايسته ديدار دکتر ظريف با نظاميان و مواضع شايسته ياران اصلاح طلب که در موضوع منافع ملي هميشه در خط مقدم بوده اند،حفظ وحدت و همبستگي ياران انقلاب را به نمايش گذاشت.

حزب مردم‌سالاري شعبه استان سمنان به جهانيان اعلام مي‌دارد خليج فارس هميشه خليج فارس است و افراد و دولت‌ها بايد به تاريخ، جغرافيا و هويت ملت‌ها احترام بگذارند بدين سان ضمن حمايت از موضع درست و شايسته کشورهاي روسيه، چين و دولت‌هاي اروپايي در مقابل افراطي‌گري رئيس جمهور آمريکا، معتقد است تمامي بازيگران عرصه بين‌الملل بايد با عقلانيت، گفتگو و ديپلماسي، فضاي آنارشيست عرصه بين‌الملل را به سوي صلح و ثبات دايمي هدايت کنند و از تک‌روي و جنگ افروزي افراد و دولت‌ها به شدت برخورد شود. همچنين تاکيد دارد جهانيان بدانند نخبگان سياسي، دولتمردان و مسئولين گرچه در گرايشات حزبي و سياسي دچار اختلاف سليقه‌اند ولي در موضوع منافع ملي همگي يکپارچه و يک‌صدا هستيم و دشمن دون هرگز به فکر شکاف و اختلاف بين ما نباشد و در دکترين دفاعي ما نه تنها سلاح هسته‌اي جايگاهي ندارد بلکه عقلانيت شيعي هميشه به دنبال صلح و ثبات و امنيت جهانيان است.

در پايان يادآور مي‌شويم آن دسته از افرادي ادعا دارند که فقط آنان مدافع اسلام و کشور هستند، آگاه باشند وقتي بحث کيان و منافع ملي و ديني باشد، اصلاح‌طلبان در صف اول هستند.