تاریخ 1396/07/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4603 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مهارت آموزي، ‌راه اشتغال دانش‌آموختگان 

رشد فزاينده دانشگاه‌ها و تمايل جوانان به تحصيل، هر ساله کشور را با موج دانش‌آموختگان متقاضي شغل مواجه مي‌کند، در حالي‌که اشتغال امروزه در حوزه‌هايي بيشتر قابل دسترس است که نياز به مهارت متناسب دارد و اين فاصله جوانان را با مشکل کاريابي مواجه مي‌کند.

در شرايطي که کسب شغل به رقابتي نفس‌گير تبديل‌شده، داشتن شرايط لازم براي کسب شغل شرط اصلي براي رسيدن به آن است؛ امروزه بخش دولتي امکان کمي براي استخدام و جذب نيرو دارد و بيشترين سهم اشتغال‌زايي با بخش خصوصي به ويژه در بخش صنعت است که ورود به آن نياز به مهارت ويژه همان حوزه را دارد، ولي امروزه دانشگاه‌ها از ارايه اين مهارت‌ها سهم کمي دارند و دانش‌آموختگاني از دانشگاه‌ها خارج مي‌شوند که شرايط لازم براي کسب شغل را ندارند.

تعداد دانشجويان کشور در حال حاضر بين چهار تا پنج ميليون نفر تخمين زده مي‌شود و نسبت به 30 سال گذشته حدود 20 برابر شده است در حالي که ظرفيت اشتغالزايي کشور چنين رشدي نداشته و اين مساله باعث سرگرداني و معطل ماندن بسياري از دانش‌آموختگان براي کسب شغل و برنامه‌ريزي براي آينده مي‌شود.

بر اساس اعلام سرپرست وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، اکنون 40 درصد بيکاران کشور دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها هستند که بايد روشن شود کدام از واحدها و موسسات آموزشي به سمت بازار کار موفق بوده‌اند و بيشتر بر روي آنها تمرکز شود.

سيد ضياء‌هاشمي گفت: هم اکنون با توجه به شرايط موجود، واحدهاي فني و حرفه‌اي از ديگر مراکز دانشگاهي در ايجاد بازار کار، موفق ترند و انتظار آن است که تصوير روشني از ميزان موفقيت 180 واحد فني و حرفه‌اي که متولي تربيت کاردان و تکنسين هستند داشته باشيم.

وي با بيان اينکه وزارت علوم تلاش مي‌کند در جهت تقويت واحدهاي موفق، نيروي ماهر متناسب با اقتضائات بازار کار، تربيت کند، بيان کرد: تجهيز آزمايشگاه‌ها و در اختيار گذاشتن امکانات بايد در دانشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي گسترش يابد زيرا اين دانشگاه هنوز نتوانسته در جامعه تصويري دقيق از خود ايجاد کند و لازم است مديريت واحدهاي دانشگاهي فني و حرفه‌اي نسبت به معرفي و موفقيت اين واحدها بيشتر تلاش کند.

سرپرست وزارت علوم با انتقاد از اينکه هنوز هم دانش آموزان ممتاز به سمت دکتر و مهندس شدن رغبت دارند، گفت: اين در حالي است که با هدايت تحصيلي درست مي‌توانيم اين دانش آموزان را به سمت دانشگاه فني و حرفه‌اي تشويق کنيم تا به واقعيت‌ها و ضرورت‌هاي جامعه در بخش‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و ديگر زمينه‌ها برسيم.

وي خاطرنشان کرد: واحدهاي آموزشي در هدايت جوانان به سمت بازار کار نقش اصلي را ايفا مي‌کنند و مهم ترين رسالت واحدهاي فني و حرفه اي، در بازآرايي نظام آموزشي کشورند.

سرپرست وزارت علوم خاطرنشان کرد: در شرايط کنوني، دو سوم ظرفيت واحدهاي آموزشي را دانشگاه فني و حرفه‌اي تشکيل مي‌دهد و از اولويت‌هاي ما ايجاد يک سامانه پايش دقيق در ارزيابي خروجي دانشگاه‌هاست تا بتوانيم نيروهاي کارآمد و ماهر را براي ارتقاي توليد و صنعت تربيت کنيم.

در بسياري از کشورهاي پيشرفته، اکثر جوانان يا افراد جوياي کار پيش از اينکه به تحصيل در دانشگاه‌ها و اخذ مدارک رسمي دانشگاهي فکر کنند، به طي دوره‌هاي مهارتي و فني و حرفه‌اي مبادرت مي‌ورزند و همين مهارت‌ها در حد تکنسين براي ورود آنها به بازار کار کافي است؛ علاوه بر اين بسياري از افرادي که با مدارک دانشگاهي در جايگاه‌هاي شغلي مختلف قرار مي‌گيرند، موظفند براي به روزرساني دانش حرفه‌اي خود يا ارتقاي شغلي همه ساله به گذراندن دوره‌هاي مهارتي کوتاه مدت و ميان مدت اقدام کنند.

نگاهي به نظام طبقه بندي مشاغل در کشورهاي پيشرفته نشان مي‌دهد که در فهرست دانش و مهارت مورد نياز براي احراز بسياري از شغل‌هاي تخصصي، بيش از مدرک تحصيلي، مهارت عمومي و تخصصي مورد نياز است.

ماده 21 قانون پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران نيز به طور مفصل تکاليفي براي دولت در جهت افزايش آموزش‌هاي مهارتي تعيين کرده است. از آخرين مصوبات در اين بخش مي‌توان به تصويب «نظام آموزش مهارت و فناوري» مصوب سال 1390 و «نظام صلاحيت حرفه‌اي» مصوب سال 1391 در هيات وزيران اشاره کرد.

در اسفند 1394 نيز طرح نظام جامع آموزش و تربيت فني، حرفه‌اي و مهارتي در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد، اما با وجود بسياري از زيرساخت‌ها و قوانين مورد نياز براي استقرار نظام آموزش‌هاي مهارتي در کشور، موضوع آموزش‌هاي مهارتي و فني وحرفه‌اي آن طور که بايد در جامعه رسوخ نکرده است.

بيش از يکصد و 20 هزار دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي استان اسمنان تحصيل مي‌کنند و براساس آمار اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعي سمنان بيش از 40 درصد از جمعيت بيکار سمنان از افراد دانش آموخته دانشگاه‌ها هستند.

نرخ بيکاري در استان سمنان از سوي سازمان مديريت و برنامه ريزي در حال حاضر 8.8 درصد عنوان شده که از متوسط کشوري به ميزان حدود 11.5 درصد کمتر است، بر اساس آمار رسمي موجود، سهم اشتغال بخش خدمات در استان سمنان 48 درصد و بخش صنعت 33 درصد و بخش کشاورزي 19 درصد اعلام شد.

همچنين 837 نفر در بهار 96 از طريق سامانه کار و رفاه اجتماعي و 16 دفتر کاريابي جذب بازار کار استان سمنان شدند، بر اساس آخرين اعلام کشوري، نرخ بيکاري بهار 96 استان سمنان 8.8 درصد و پس از استان مرکزي داراي کمترين نرخ بيکاري در بين استان‌هاي کشور است.

استان سمنان هزار و 700 پروانه بهره برداري در بخش صنعت و معدن و بيش از 40 هزار بهره بردار در بخش‌هاي مختلف کشاورزي دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بيش از 38 درصد و در کشاورزي بيش از 14 درصد و توليد ناخالص استان سمنان در حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزي و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است؛ طبق برنامه ريزي‌هاي انجام گرفته تا پايان سال 96 بايد براي 11هزار و 47 نفر از سوي دستگاه‌هاي اجرايي استان سمنان ايجاد شغل شود.

سهم استان سمنان در طرح کارورزي

يک هزار و 890 نفر است

مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان با بيان اين که در طرح کارورزي سهم استان يک هزار و 890 نفر است و تعداد ثبت نام کنندگان واجد شرايط 582 تن است، افزود: سهم شهرستان سمنان 612 نفر است که تاکنون 190 کارورز واجد شرايط يعني حدود 36 درصد از سهميه درنظر گرفته شده و سهم شهرستان شاهرود 562 تن است که تا کنون 225 تن حدود 32 درصد ازسهميه لحاظ شده در سامانه طرح کارورزي ثبت نام کردند.

اسماعيل غنيان در گفتگو با ايرنا با بيان اين که 65 درصد بيکاران استان سمنان را افراد فاقد مهارت و 35 درصد را افراد داراي مهارت تشکيل مي‌دهند، خاطرنشان کرد: تا کنون يک هزار و 373 نفر در استان به کار گمارده شده‌اند.

مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان گفت: تحقق 23.5 درصد از تعهد اشتغال دستگاه‌هاي اجرايي استان براي سال 96 به تعداد 2 هزار و 596 نفر در فصل بهار در سامانه ملي رصد ثبت شد.

اسماعيل غنيان افزود: اقدامات، سرمايه‌گذاري و ظرفيت اشتغال 40 دستگاه اجرايي استان سمنان از دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي جمع‌آوري شده و با نظرات کارشناسي براي امسال ايجاد 11 هزار و 47 شغل در دستگاه‌هاي اجرايي پيش‌بيني شده است.

وي با اشاره به نامگذاري سال 96 به نام اقتصاد مقاومتي اشتغال و توليد و مصوبه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان سمنان بيان داشت: در برنامه ششم توسعه، ايجاد سالانه 950 هزار شغل در کشور در دستور کار قرار دارد و با توجه به سهم يک درصدي استان، سالانه بايد 9 هزار 500 شغل در سمنان ايجاد شود که امسال دستگاه‌هاي اجرايي رقمي بالاتر از تعهد برنامه ششم متعهد شده‌اند.

مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان با بيان اينکه اين ميزان اشتغال تعهد شده با نظرات کارشناسي و با توجه به طرح‌هاي دستگاه‌ها و سرمايه گذاري اين ميزان هدف‌گذاري شده است، گفت: تاکنون سه هزار و 119 دانش‌آموخته استان و 85 واحد توليدي و بنگاه اقتصادي براي مشارکت در طرح کارورزي اعلام آمادگي کرده‌اند.

غنيان افزود: از مجموع واحدها و بنگاه‌هاي ثبت نام کرده براي طرح کارورزي، 42 واحد در شهرستان سمنان، 22 واحد در شاهرود، 9 واحد در مهدي‌شهر، 6 واحد در دامغان، سه واحد در گرمسار، 2 واحد در آرادان و يک واحد در سرخه بوده است.

وي با بيان اينکه در طرح کارورزي وظيفه واحدهاي توليدي و بنگاه‌هاي اقتصادي فقط آموزش است و اين واحدها وظيفه‌اي براي اشتغال کارورزان ندارند، خاطرنشان کرد: اين طرح براي آشنايي دانش‌آموختگان دانشگاهي با کارگاه‌هاي توليدي و فضاي واقعي کار، تلفيق دانش و تجربه و ايجاد کارآفريني در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به اينکه افراد براي شرکت در طرح کارورزي نبايد حداکثر بيشتر از سه ماه سابقه پرداخت حق بيمه داشته باشد، گفت: براي شرکت در اين طرح، آقايان بايد داراي کارت پايان خدمت و يا معافيت از وظيفه عمومي باشند و سابقه شرکت در طرح‌هاي کارورزي نداشته باشند.

مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان با اشاره به شرايط سني براي دانش‌آموختگان حاضر در طرح کارورزي، گفت: حداکثر سن براي دارندگان فوق ديپلم 25 سال، دارندگان مدرک کارشناسي 28 سال و کارشناسي ارشد و دکتري 29 سال است، کساني که دوره خدمت سربازي را انجام داده باشند 2 سال دوران وظيفه عمومي به سن‌شان اضافه مي‌شود.

وي، طول دوره کارورزي را چهار تا 6 ماه در واحدهاي خصوصي و دولتي در سه حوزه صنعت، کشاورزي و خدمات برشمرد و گفت: واحد‌هاي داراي مجوز فعاليت از دستگاه‌هاي ذي صلاح مي‌توانند کارورز جذب کنند.

غنيان بيان داشت: هر واحد مي‌تواند به ازاي هر سه بيمه شده يک کارورز و واحدهاي کشاورزي و دانش بنيان به ازاي هر 2 بيمه شده يک نفر و واحدهاي صنفي که يک سال از تاريخ مجوز آنان گذشته، به ازاي هر يک بيمه شده مي‌توانند کاروز جذب کند.

وي يادآور شد: در اين دوره آموزشي کمک هزينه دوره کارورزي معادل يک سوم از سوي دولت پرداخت مي‌شود و کارورز مشمول بيمه مسووليت و بيمه حوادث مي‌شود.

مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان اضافه کرد: واحدهاي توليدي با مشارکت در طرح کارورزي از معافيت پرداخت ماليات و 2 سال پرداخت حق بيمه سهم کارفرما بهره‌مند مي‌شوند.

سمنان از استان‌هاي برتر کشور در

ارائه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي

مديرکل آموزش فني و حرفه‌اي استان سمنان گفت: با وجود گستردگي بالاي سرزميني و جمعيت پايين و تراکم جمعيت، سمنان از استان‌هاي برتر کشور در ارائه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي است

فاطمه منصوري در گفتگو با ايرنا افزود: امسال تعهد آموزش 2 ميليون و 600 هزار نفر ساعت در بخش دولتي و يک ميليون و 100 هزار نفر ساعت در بخش خصوصي داريم که در چهار ماهه امسال بيش از 625 هزار نفر ساعت تعهد آموزش بخش دولتي شامل 24 درصد و 320 هزار نفر ساعت معادل 28 درصد تعهدات سالانه در بخش خصوصي محقق شده است.

وي از استفاده بيش از 6 هزار استاندارد آموزشي تدوين شده در سازمان فني و حرفه‌اي خبر داد و گفت: اين استانداردها به طور تقريبي همه بخش‌هاي آموزشي مورد نياز در گستره جغرافيايي استان سمنان را در‌بر‌مي‌گيرند.

مديرکل فني و حرفه‌اي استان سمنان با بيان اين که اثربخشي آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي آموزشي در اين سازمان است، گفت: اکنون ميانگين قبولي در آزمون‌هاي فني و حرفه‌اي در کشور 60 درصد است و استان سمنان از نظر درصد قبولي از استان‌هاي برتر کشور است.

منصوري ادامه داد: کارايي و اثربخشي دوره‌هاي فني و حرفه‌اي و آموزش به صورت جدي پيگيري مي‌شود، زيرا آموزش‌هاي مهارتي پيش‌نياز رونق توليد و اقتصاد است.

مديرکل آموزش فني و حرفه‌اي استان سمنان ادامه داد: در سال 94 حدود 40 تا 45 درصد کارجويان که مهارت کسب کردند وارد بازار کار شدند و در سال 95 نيز وضعيت مطلوب‌تر شد و اين رقم به 50 تا 55 درصد رسيد و پيش‌بيني مي‌شود در سال 96 هم اين رقم افزايش يابد که نشان از تاثير آموزش‌هاي فني در اشتغالزايي است.

وي با اشاره به اجراي طرح کارورزي در راستاي سياست اشتغال که در استان سمنان با مديريت کار و امور اجتماعي دنبال مي‌شود، گفت: تاکنون بيش از سه هزار نفر از استان سمنان در اين سامانه ثبت نام کردند در حالي که سهميه استان در اين طرح بالغ بر هزار نفر است.

هدف دولت در طرح کارورزي اشتغالزايي با حمايت از کارفرمايان است

استاندار سمنان با اشاره به اجراي طرح کارورزي از سوي دولت تدبير و اميد براي ايجاد اشتغال در کشور، گفت: هدف دولت از اين طرح، کمک براي ايجاد اشتغال و حمايت از کارفرمايان و دانش آموختگان است.

محمدرضا خباز در گفتگو با ايرنا افزود: يکي از برنامه‌هاي دولت براي ايجاد اشتغال طرح کارورزي است و سهميه استان سمنان در اين طرح يک هزار و 914 نفر تعيين شده است.

وي افزايش قابليت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طريق انتقال مهارت و تجربه در محيط کار براي ورود به بازار کار و ايجاد انگيزه کارآفريني و کسب و کار در دانش آموختگان را از اهداف اجراي اين طرح عنوان کرد و گفت: کمک هزينه آموزشي کارورزي تا سقف معادل يک سوم حداقل دستمزد قانون کار است که توسط دستگاه ناظر پرداخت مي‌شود و اگر کارفرمايان بعد از کارورزي فرد کارورز را جذب کنند، 2 سال از پرداخت حق بيمه سهم کارفرمايان معاف مي‌شوند.

استاندار سمنان تاکيد کرد: بايد تلاش کنيم تا افراد مهارت ديده نسبت به افراد فاقد مهارت بيشتر جذب بازار کار شوند و در اين زمينه سازمان فني و حرفه‌اي بايد جدي‌تر در اين زمينه ورود پيدا کند.

وفاق ملي براي رفع مشکل بيکاري

جوانان دانش آموخته ضروري است

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان با تاکيد بر اينکه وحدت و وفاق ملي براي رفع چالش بيکاري جوانان دانش آموخته و رونق کسب کار در جامعه ضروري است، افزود: بيکاري جوانان دانش آموخته در طولاني مدت مي‌تواند به يک بحران در جامعه تبديل شود و ضروري است مسوولان براي رفع اين چالش اقدام کنند.

حجت الاسلام و المسلمين سيدمحمد شاهچراغي در گفتگو با ايرنا بيان کرد: ايران اسلامي از ظرفيت‌هاي مختلف اقتصادي و سرمايه گذاري برخوردار است که مي‌توان با تدبير و هوشياري از اين منابع براي افزايش اشتغال بهره گرفت.

شاهچراغي با اشاره به اينکه برنامه ششم توسعه دولت دوازدهم را به ايجاد شغل براي 900 هزار نفر در سال مکلف کرده است و بايد با همدلي براي تحقق اين برنامه در کشور اقدام شود، يادآور شد: اجراي برنامه اقتصاد مقاومتي شاه کليد رفع مشکلات معيشتي مردم است و بايد از ظرفيت‌هاي موجود سرمايه گذاري براي افزايش اشتغال در جامعه بهره گرفت.

مهارت‌هاي دانش‌بنيان ميان‌بري براي اشتغال دانش‌آموختگان

مشاور استاندار سمنان در امور جوانان با بيان اينکه رفع مشکل بيکاري دانش‌آموختگان دانشگاهي و افزايش رونق کسب وکار مهم ترين خواسته جوانان اين استان از دولت دوازدهم است، افزود: حدود 30 درصد جمعيت سمنان را قشر جوان شامل مي‌شود و بايد از اين نيروهاي انساني خلاق و پويا براي توسعه اقتصادي اين استان بهره گرفت.

سينا عربي در گفتگو با ايرنا استفاده از توان و مهارت شرکت‌هاي دانش بنيان را يکي از راهبردهاي دولت تدبير و اميد براي اشتغالزايي عنوان و خاطرنشان کرد: مهارت‌هاي دانش بنيان در سمنان که استاني با حدود 120 هزار دانشجوست مي‌تواند بهترين راهکار براي ايجاد اشتغال براي دانش‌آموختگان دانشگاهي است.

وي خاطرنشان کرد: دولت يازدهم با ارايه تسهيلات رونق توليد و بازگرداندن واحدهاي صنعتي نيمه فعال به چرخه توليد در کاهش نرخ بيکاري و اشتغالزايي براي جوانان نقش مهمي داشته است.وي گفت: بيش از 100هزار جوان نخبه و دانش آموخته در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي سمنان تحصيل مي‌کنند که مي‌توان با افزايش همکاري بين واحدهاي صنعتي و توليدي و دانشگاه‌ها براي افزايش اشتغال و رونق کسب و کار در اين استان تلاش کرد.

عربي گفت: بسياري از بزهکاري‌هاي اجتماعي و نابساماني‌هاي اخلاقي در سمنان به دليل بيکاري است و بايد در دولت دوازدهم با رفع اين چالش، براي توسعه فرهنگي و کاهش فساد اخلاقي در استان گام برداشت.

مشاور استاندار سمنان در امور جوانان تصريح کرد: پيوند هرچه بيشتر صنعت و دانشگاه در گام اول و در گام دوم توجه به هدايت تحصيلي و قرار دادن مهارت در کنار دانش در دانشگاه‌ها مي‌تواند تضمين‌کننده اشتغال آينده جوانان جامعه به عنوان ارزشمندترين سرمايه کشور باشد.

خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان