تاریخ 1396/07/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4595 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آتش‌نشانان سمناني:
 وقتي همه از آتش فرار مي‌کنند ما به سوي آتش مي‌رويم  
  آتش‌نشانان، نشان عشق و ايثار بر دوش دارند

3 تن از آتش‌نشانان شهر سمنان با بيان اينکه آتش‌نشاني صرفا يک شغل نيست بلکه عشق و ايثار است، از خاطرات تلخ و شيرين خود در طول خدمت مي‌گويند.پالايشگاه آبادان در روز هفتم مهرماه سال 1359 بر اثر تجاوز هوايي عراق دچار آتش سوزي و حريق گسترده مي‌شود. جمعي از آتش‌نشانان در پي اين حادثه براي مهار شعله‌هاي آتش خود را به پالايشگاه آبادان مي‌رسانند که در حين انجام عمليات اطفاء حريق، اين پالايشگاه بار ديگر مورد هجوم جنگنده‌هاي بعثي قرار مي‌گيرد که به شهادت تعداد زيادي از آتش‌نشانان مي‌انجامد.

شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال 1379، هفتم مهرماه را به ياد فداکاري آتش‌نشانان شهيد اين حادثه به عنوان روز آتش‌نشان و ايمني نامگذاري کرده است. به همين مناسبت با رمضان مرادي، مجتبي پهلوان و ابراهيم فيروزيان، 3 تن از عزيزان آتش‌نشان سازمان آتش‌نشاني شهرداري سمنان گفتگو و آنان هم به بيان خاطرات تلخ و شيرين خود در طول خدمت پرداختند. متن اين گفتگو را در ادامه مي‌خوانيد:

جناب مرادي چه شد که شغل آتش‌نشاني را انتخاب کرديد؟

مرادي- واقعيت امر اين است که من عاشق آتش‌نشاني بودم چراکه ايثار و معنويت زيادي در آن احساس مي‌کردم. از سال 67 وارد اين شغل شدم و با اين که در آخرين سال‌هاي فعاليتم قرار دارم، خدا مي‌داند آنقدر به اين شغل علاقه دارم که دوست ندارم بازنشسته شوم.

آتش‌نشاني جزو مشاغل سخت محسوب مي‌شود؟

مرادي- از نظر آتش‌نشانان و بسياري از مردم اين شغل جزو مشاغل سخت است اما تا قبل از وقوع حادثه پلاسکو اين شغل را سخت محسوب نمي‌کردند و در حال حاضر نيز اين موضوع در حال بررسي است تا در صورت تصويب به عنوان شغل سخت محسوب شود.

آيا کساني که با آوار، آتش، تصادفات آن چناني، گير افتادن افراد در ارتفاعات و منازل سر و کار دارند شغل سختي ندارند؟ به نظر شما آيا دودهاي سمي هنگام آتش سوزي براي آتش‌نشانان مضر نيست؟ تمام اينها براي انسان مضر است اما علاقه ما باعث مي‌شود در زماني که بسياري از افراد از محل حادثه فرار مي‌کنند، آتش‌نشانان به سمت حادثه مي‌روند.

با توجه به اينکه در ماه محرم نيز قرار داريم اين را بگويم که ما نوکر ائمه به ويژه امام حسين عليه‌السلام هستيم و از آنها الگوبرداري مي‌کنيم و ايثار و فداکاري سيدالشهدا (ع) را مدنظر قرار مي‌دهيم.

آقاي فيروزآبادي در مورد استرس ناشي از شغل آتش‌نشاني توضيح دهيد. چطور اين فشارهاي رواني را مديريت مي‌کنيد؟

فيروزيان- حدود 6 سال است که در اين سازمان مشغول به کار هستم و همانطور که اشاره کرديد فشار زيادي بر روي همکاران آتش‌نشان قرار دارد به ويژه هنگامي که صداي آژير و يا بي‌سيم را مي‌شنويم. در تمام مدتي که به سمت محل حادثه مي‌رويم هزاران فکر و خيال داريم که چه اتفاقي افتاده است، آيا جان کسي در خطر هست يا نه؟ واقعا تا به محل حادثه برسيم به خدا مي‌رسيم! مخصوصا اگر حادثه آتش سوزي يا تصادفات جاده‌اي باشد فشار بيشتري را متحمل مي‌شويم. البته در آموزش‌هاي نکات فراواني را به ما گفته‌اند اما خود حادثه موضوع ديگري است. در هر حادثه تجربه جديدي به تجارب ما اضافه مي‌شود و از طرفي ديگر همراهي با پيشکسوتان به ما کمک زيادي مي‌کند.

آقاي پهلوان، گفته مي‌شود مسيرهاي دسترسي به منازل يا اماکن در شهرها يکي از عوامل مهم رسيدن به نقطه حادثه هستند و در برخي از شهرها به واسطه خيابان‌هاي کم عرض شاهد ايجاد مشکل براي آتش‌نشانان هستيم. لطفا در اين خصوص اظهار نظر بفرماييد.

پهلوان- ابتدا اين را عرض کنم که خداوند در آيه 32 سوره مبارکه مائده مي‌فرمايد "هرکس انساني را از مرگ رهايي بخشد چنان است که گويي به همه مردم حيات بخشيده است" اين آيه سرلوحه ما در خدمت به مردم است.

اما در خصوص سوال شما، خدا را شکر وضعيت فرهنگي شهروندان سمناني در خصوص خودروهاي آتش‌نشاني و آتش‌نشانان بسيار عالي شده است. به ويژه اگر صداي آژير خودروهاي آتش‌نشاني را بشنوند به سرعت راه را براي ما باز مي‌کنند. البته مشکلي که وجود دارد همانطور که گفتيد برخي از مناطق جنوبي سمنان کوچه‌هاي تنگي دارند که هنگام ورود خودروهاي سنگين آتش‌نشاني باعث کندي ورود مي‌شوند اما با اين وجود نيروهاي ما در بالاترين سرعت ممکن که معمولا زير 4 دقيقه است خود را به محل حادثه مي‌رسانند. واقعا بايد از همکاري مردم سمنان در طول ماموريت‌هاي آتش‌نشاني تشکر کنم.

وضعيت تجهيزات ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني سمنان در مقايسه با استانداردهاي جهاني و کشوري چگونه است؟

مرادي- واقعيت امر اين است که با تلاش مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و نيز مديران قبلي و فعلي شهرداري سمنان وضعيت تجهيزات آتش‌نشاني تا حد زيادي نياز ما را رفع مي‌کند و خوشبختانه با همين امکانات مي‌توانيم بسياري از حوادث را پوشش دهيم. البته برخي امکانات نظير نردبان‌هاي مخصوص ساختمان‌هاي بلندمرتبه را نداريم و اگر خداي نکرده در ساختمان‌هاي مرتفع سمنان اتفاقي بيفتد کار ما دشوار خواهد شد اما با اين وجود تلاش مي‌کنيم امدادرساني خود را انجام دهيم. در مجموع از امکانات رضايت دارم و مجددا همان نردبان را اشاره مي‌کنم چرا که سمنان برج‌هاي نسبتا بلندي دارد. البته ما مي‌دانيم که خريد نردبان‌هاي مخصوص، هزينه‌هاي بسيار زيادي را به شهرداري تحميل مي‌کند چراکه اين نردبان‌ها تا 4 ميليارد تومان قيمت دارند! يا يک دستگاه خودرو سنگين مجهز به امکانات آتش‌نشاني حدود 500 ميليون تومان است.

بار ديگر تاکيد مي‌کنم که نيروهاي متخصص آتش‌نشاني با امکانات موجود دستاوردهاي مهمي را کسب کرده‌اند.

در حال حاضر با مشکل کمبود نيروي انساني مواجه هستيد؟

پهلوان - خوشبختانه در حال حاضر تعداد نيروها با توجه به جمعيت شهري تحت پوشش به اندازه است، البته ممکن است در سال جاري و نيز سال‌هاي آينده با بازنشسته شدن تعدادي از همکاران با مشکلاتي مواجه شويم که حتما برطرف خواهد شد.

خدا را شکر مي‌کنم که همکاران هواي يکديگر را دارند و به هم کمک مي‌کنند. بويژه اينکه از تجارب پيشکسوتاني نظير آقاي مرادي در مجموعه آتش‌نشاني سمنان بهره مي‌گيريم.

برخي حوادث را پيشکسوتان ما طي ده‌ها سال با چشم خود ديده‌اند در حالي که ما هنوز بسياري از حوادث را تجربه نکرده‌ايم لذا استفاده از تجربيات پيشکسوتان اهميت زيادي دارد.

لطفا به تلخ‌ترين و شيرين‌ترين خاطرات خود اشاره کنيد.

مرادي - توجه کنيد که براي ما هر حادثه‌اي که منجر به وارد شدن خسارت جاني و يا مالي به مردم عزيز شود تلخ است. بالاخره ما خود را موظف مي‌دانيم از دردهاي مردم بکاهيم.

اما آنچه که در ذهن من خيلي به جا مانده است و هيچ گاه فراموش نمي‌کنم حادثه تصادف اتوبوسي در کمربندي سمنان بود که در اوايل خدمتم رخ داد. در اين حادثه اتوبوسي از کرج به سمت مشهد در حرکت بود که در کمربندي سمنان با يک دستگاه بونکر تصادف کرد و اکثريت مسافران آن که خانم‌ها بودند دچار جراحاتي دلخراش شده بودند. در اين حادثه وقتي اجساد قربانيان و نيز مجروحان را جابه‌جا کرديم پس از آن در فاصله حدودا 25 متري محل حادثه با پيکر بي‌جان دختربچه‌اي 10 ساله و محجبه مواجه شدم که از اتوبوس به بيرون پرتاب شده بود. اين صحنه براي من بسيار دلخراش و ناراحت کننده بود و هيچ گاه آن را فراموش نمي‌کنم. در آن حادثه شايد ده‌ها نفر کشته و زخمي شدند.

اما تجارب شيرين بيشتر به نجات کودکان بر مي‌گردد. من در ابتداي خدمت با حادثه‌اي مواجه شدم که کودکي در خانه‌اي در 400 دستگاه سمنان گير افتاده و اجاق گاز نيز روشن بود که هر لحظه امکان حادثه‌اي دلخراش وجود داشت. وقتي به سختي‌هاي فراوان از پنجره وارد خانه شدم آن کودک انگار که پدرش را ديده باشد به آغوشم پريد و گريه مي‌کرد. وقتي کودک را در آغوش داشتم و از خانه بيرون مي‌آمدم احساس افتخار و غرور مي‌کردم چرا که جمعيت زيادي بيرون ايستاده بودند. اين موضوع باعث شد دفعات بعد با عشق و انگيزه بيشتري خدمت کنم.

فيروزيان- تجربه تلخم حادثه‌اي بود که براي يکي از خانم‌هاي نانوا در سمنان رخ داده بود و متاسفانه جسمش به داخل ميکسر نانوايي کشيده شده و جان باخته بود.

خاطرات شيرين ما هم همانطور که آقاي مرادي گفتند به نجات کودکان يا ساير افراد از مکان‌هاي که گير مي‌کنند مربوط مي‌شود. وقتي اشک مادر کودک را بعد از نجاتش مي‌بينيم حال بسيار خوبي پيدا مي‌کنيم. در بيشتر موارد اين افراد حضورا يا با نامه از ما تشکر مي‌کنند.

پهلوان- خاطره تلخ من مربوط به سقوط يک کارگر آرماتوربند از طبقه سوم مي‌شود که متاسفانه به روي آرماتورها سقوط کرده بود. از اين بابت بسيار ناراحت شدم که اين کارگر درپي کسب روزي حلال بود تا به خانواده‌اش برساند.

آموزش‌هاي ايمني چقدر مي‌تواند به کاهش حوادث منجر شود؟

مرادي- آموزش قطعا نقشي انکارناپذير و محوري دارد. من از همين جا از مسئولان امر مي‌خواهم با توجه به اينکه خطرات نسبت به گذشته افزايش يافته است بر روي آموزش سرمايه گذاري بيشتري انجام دهند. بدون ترديد واحدهاي صنعتي و کاري اگر به پرسنل خود آموزش‌هاي ايمني لازم را بدهند حوادث کمتري خواهيم داشت.

همين مورد دستگاه خميرزني که همکارم اشاره کرد موضوعي ساده بود که منجر به حادثه‌اي دلخراش شد. ما حتي حادثه‌اي در يکي از واحدهاي صنعتي داشتيم که يک پيچ کوچک فرد را به کام مرگ کشانده است.بدون ترديد کارهاي مختلف نيازمند آموزش‌هاي تخصصي خودشان هستند اما اگر آموزش‌هاي ايمني لازم ارائه شود خطرات تا حد زيادي کاهش خواهد يافت.

بيشترين حوادث ايستگاه تحت نظر شما مربوط به چيست؟

مرادي- نسبت حوادث در ايستگاه‌هاي مختلف فرق دارد. مثلا در ايستگاه ما که نقاط جنوبي شهر را تحت پوشش دارد عمده حوادث ناشي از آتش سوزي و حريق است. در ساير مناطق شهري نيز خرابي آسانسور و گير افتادن افراد و نيز تصادفات جاده‌اي بيشتر به چشم مي‌خورد. همينطور گاهي گير کردن حلقه يا انگشتر در دست افراد و يا حضور جانوراني نظير مار و... در منازل رخ مي‌دهد.

لازم است يک نکته را در مورد مارهاي سمنان عرض کنم و آن هم اين که اکثر مارهايي که در نقاط شهري سمنان ديده مي‌شوند سمي و کشنده نيستند و حداکثر نيمه سمي هستند. اين موضوع را گفتم تا مردم بدانند و آرامش بيشتري داشته باشند چراکه بعضا فکر مي‌کنند اين مارها کشنده و سمي هستند.

ادامه در صفحه 8