تاریخ 1396/07/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4595 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:
 سيلو‌سازي مکانيزه بقاياي پسته در دامغان انجام مي‌شود 

سرويس خبر

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان گفت: سيلو‌سازي مکانيزه بقاياي پسته به‌منظور استفاده براي تغذيه دام در شهرستان دامغان در دست اقدام است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مصطفي شاه‌حسيني درباره اجراي اين طرح اظهار داشت: در راستاي وظايف محوله مبني بر تأمين نهاده‌هاي موردنياز و همچنين کاهش هزينه توليد با همکاري بخش خصوصي يک دستگاه سيلاژ بگر به شهرستان دامغان انتقال و بسته‌بندي «سيلو‌سازي» بقاياي پسته در دست اقدام است.

وي خاطرنشان کرد: با توجه به بقايا و پس‌مانده‌هاي کشاورزي و صنعتي موجود در استان در نظر است، مقدار 200 تن از بقاياي پسته بسته‌بندي و سيلو شده و پس از طي فرآيند سيلو‌سازي با نظر کارشناسان تغذيه دام در جيره غذايي دام‌ها استفاده شود.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به برخي اهداف سيلو‌سازي بقاياي پسته در استان، گفت: استان سمنان به علت محدوديت‌هاي منابع آبي و خاکي همواره با کمبود و کسري علوفه موردنياز دام مواجه است و اين کسري در سال‌هاي خشک و کم آب به حدود 250 هزار تن مي‌رسد و تأمين علوفه خشبي و حجيم موردنياز استان به دليل هزينه‌هاي بالاي واردات از استان‌هاي هم‌جوار بسيار حياتي است.

شاه‌حسيني افزود: يکي از منابع تأمين علوفه در استان استفاده درست و بهينه از پس‌مانده‌ها و بقاياي کشاورزي و صنعتي است که اين محصولات فرعي به بيش از 200 هزار تن در سال مي‌رسد.

وي با بيان اينکه جمع‌آوري، فرآوري، ذخيره‌سازي و مصرف هرکدام از بقايا نيازمند ارائه ايده‌هاي نو در استفاده از دانش و تکنولوژي روز است، افزود: ازجمله محصولات فرعي در استان که حجمي حدود 10 هزار تن را شامل مي‌شود بقاياي پسته است که در کارگاه‌هاي پسته جمع‌آوري مي‌شود.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه بقاياي پسته داراي ارزش بالاي تغذيه‌اي براي دام است، تصريح کرد: نگهداري درازمدت اين محصولات به علت داشتن رطوبت بالا بسيار سخت است، لذا با از دستگاه‌هاي سيلاژبکر براي نگهداري آن استفاده مي‌شود.

شاه‌حسيني اضافه کرد: اين دستگاه‌ها که چند سالي است، وارد چرخه سيلو‌سازي و ذخيره‌سازي علوفه سبز و مرطوب شده است؛ با روش پرس و وکيوم و نيز بسته‌بندي‌هاي مناسب سبب ماندگاري بيشتر اين علوفه‌ها مي‌شود. وي با بيان اينکه براي توسعه اين فناوري از سوي جهاد کشاورزي استان سمنان تسهيلات مکانيزاسيون اعطا مي‌شود، عنوان کرد: متقاضيان خريد اين دستگاه، به‌ويژه شرکت‌هاي تعاوني دامداران شهرستان‌هاي استان سمنان مي‌تواند براي استفاده از اين خط اعتباري به مديريت جهاد کشاورزي شهرستان‌ها جهاد کشاورزي شهرستان‌هاي اين استان مراجعه کنند.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به اهميت توجه به آموزش بهره‌برداران کشاورزي و دامداري اعلام کرد: در اين زمينه دوره‌هاي آموزشي و ترويجي ويژه‌اي براي بهره‌برداران دامي و کشاورزي در نظر گرفته ‌شده است.


 آغاز مرمت بام مسجد تاريخانه دامغان 

سرويس خبر

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان دامغان گفت: مرمت بام مسجد تاريخانه دامغان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «معصومه داوديان» و در گفت و گويي افزود: مرمت بام اين مسجد با استفاده از مصالح همگون و بر اساس الگوي اوليه بنا آغاز شد.

وي گفت: جمع‌آوري اندودهاي فرسوده، پرکردن شيارهايي که براثر بارندگي شسته و خالي شده بود، کاهگل و سيم گل تا سه لايه، از فعاليت‌هاي در دست انجام براي مرمت اين بناي تاريخي است.

وي با اشاره به اينکه مسجد تاريخانه يکي از مهمترين بناهاي بازمانده از قرون اوليه اسلامي در کشور است که نام آن از دو واژه تاري و خانه تشکيل شده است، افزود: تاري لفظ ترکي و به معناي خدا است.

داوديان با بيان اينکه خداي‌خانه از اولين نمونه مساجدي است که در آن مناره نيز يکي از عناصر تشکيل‌دهنده است، گفت: بر اساس پژوهش‌هاي آندره گدار باستان شناس فرانسوي، سبک معماري مسجد تاريخانه ساساني است و براي ساخت مسجد از مصالح به‌کار رفته در معماري ساساني شامل آجر و خشت و گچ و چوب استفاده شده است.

مسجد تاريخانه که به عنوان نماد دامغان نيز معرفي شده است، در جنوب شهرستان دامغان و در خيابان ايستگاه راه‌آهن قرار دارد.


 مدير عامل شرکت آب منطقه‌اي سمنان تاکيد کرد:
 ضرورت گسترش دامنه‌ي تحقيقات در حوزه حفاظت، احيا و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني در استان  

سرويس خبر

جلسه هم‌انديشي و تبادل نظر مديران و کارشناسان شرکت آب منطقه‌اي سمنان با اعضاي هيات علمي و اساتيد دانشگاه صنعتي شاهرود برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شرکت آب منطقه‌اي سمنان، مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي سمنان در اين جلسه که با حضور دکتر دستفان معاون پژوهشي دانشگاه صنعتي شاهرود و اعضاي هيات علمي اين دانشگاه برگزار شد، بر ضرورت گسترش دامنه‌ي تحقيقات علمي و همکاري علمي در حوزه حفاظت، احيا و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني در استان سمنان تأکيد کرد.دکتر ايرج حيدريان با تأکيد بر اهميت اين موضوع گفت: در اين راستا بايد ارتباط و تعامل شرکت آب منطقه‌اي سمنان و دانشگاه صنعتي شاهرود بيشتر و تنگاتنگ‌تر شود.

وي با بيان اينکه امروزه بحران آب از مقياس محلي و منطقه‌اي به مقياس فراملي و فرامنطقه‌اي تغيير کرده است، اضافه کرد: امروزه که منابع آب زيرزميني به شدت افت پيدا کرده است و حتي براي تأمين آب از منابع آب‌هاي سطحي هم با مشکل مواجه شده‌ايم، بايستي با مديريت در مصرف آب و استفاده از شيوه‌هاي نوين آبياري و تغيير الگوي کشت و اصلاح الگوي مصرف از بحران عبور نماييم.

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي سمنان همچنين خاطرنشان کرد: امروزه استفاده و اضافه برداشت غيرمجاز از چاه‌هاي مجاز، صنايع بزرگ با نياز آبي بالا، حفر چاه‌هاي غيرمجاز و برداشت غيرمجاز از آب‌هاي سطحي مثل رودخانه‌ها، نهرها، سدها و... فاجعه بزرگ بحران کمبود منابع آبي و افت شديد آب‌هاي زيرزميني را به بار آورده است و باعث به وجود آمدن بحران آب شده است.

دکتر حيدريان تأکيد کرد: در همين راستا لازم است دامنه تحقيقات و همکاري و تعاملات مربوطه در حوزه حفاظت از منابع آبي و بهينه‌سازي مصرف آب در بخش کشاورزي و صنعت بين شرکت آب منطقه‌اي و دانشگاه صنعتي شاهرود گسترش يابد.

وي اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌اي سمنان از تمام ظرفيت‌هاي علمي پژوهشي و تحقيقاتي دانشگاه صنعتي شاهرود براي رسيدن به اهداف مد‌نظر استفاده خواهد کرد.

تبادل‌نظر در خصوص انعقاد تفاهم‌نامه‌هاي همکاري، اجراي طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني، بهره‌برداري از آ‌ب‌هاي غيرمتعارف، سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در حوزه آب اصلاح، بهينه‌سازي مصرف آب در بخش کشاورزي ، صنعت و... از جمله محورهاي اصلي بحث و تبادل‌نظر در اين جلسه بود.

 


 سرويس خبر 

مدير جهاد کشاورزي شهرستان مهدي‌شهر:

طرح توسعه اراضي زير کشت کلزا

در مهدي‌شهر اجرا مي‌شود

سرويس خبر

مدير جهاد کشاورزي شهرستان مهدي‌شهر با اشاره به سياست‌گذاري‌هاي انجام‌شده براي توسعه کشت کلزا گفت: برنامه‌ريزي براي کشت کلزا در 25 هکتار از اراضي کشاورزي شهرستان مهدي‌شهر انجام‌شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مهدي جعفريان جهرمي با اشاره به آغاز کشت کلزا در اين شهرستان، اظهار داشت: تاکنون کشت کلزا در سطح 7 هکتار از مزارع منطقه فولاد محله انجام‌ گرفته است.وي با اشاره به اقدامات انجام‌شده براي کشت محصول کلزا در شهرستان مهدي‌شهر و به‌ويژه فولاد محله گفت: با توجه به اينکه روستاي فولاد محله در اقليم سرد قرار دارد کشت اين محصول آغازشده و آبياري آن نيز صورت گرفته است.مدير جهاد کشاورزي شهرستان مهدي‌شهر با بيان اينکه در کشت اين محصول از ارقام مرغوب وارداتي و توليد داخل استفاده‌شده به برخي از اين ارقام اشاره کرد و گفت: بذور هيبريد زمستانه، ايکس پاور، نپتون، مارتن و آلماني برخي از بذوري هستند که در اختيار بهره‌برداران قرارگرفته است.

جعفريان جهرمي با بيان اينکه تاکنون تعدادي از بهره‌برداران براي کشت اين محصول استراتژيک اعلام آمادگي کردند، به حمايت‌هاي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان براي کشت محصول کلزا اشاره کرد و گفت: دستگاه‌هاي ريزدانه کار و همچنين بذور مرغوب در اختيار بهره‌برداران قرار گرفته است.

وي با بيان اينکه تا کنون در برخي از مناطق مانند چيرو رودبار و ميلو کشت کلزا انجام‌شده است، تصريح کرد: در صورت استقبال بهره‌برداران 25 هکتار از اراضي کشاورزي شهرستان مهدي‌شهر زير کشت اين محصول استراتژيک مي‌رود.مدير جهاد کشاورزي شهرستان مهدي‌شهر با بيان اينکه توسعه کشت کلزا يکي از سياست‌هاي مهم کشور در راستاي خودکفايي در توليد دانه‌هاي روغني و به‌ويژه کلزا است افزود: در استان سمنان و به‌ويژه در شهرستان‌هاي نيز اين سياست دنبال مي‌شود و کشت محصول کلزا علاوه بر فولاد محله در منطقه چاشم نيز در دستور کار قرار دارد.

جعفريان جهرمي افزود: تا کنون 7 هکتار از اراضي در فولاد محله زير کشت کلزا گرفته و 2 هکتار نيز براي چاشم در دستور کار است.

سمنان، ميزبان جلسه کميسيون دائمي

دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان

سرويس خبر

دوازدهمين جلسه کميسيون دائمي دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان به ميزباني واحد سمنان برگزار شد.دکتر بهزاد چهکندي با اعلام اين خبر به خبرنگار ما در سمنان گفت: «مسائل واحدهاي دانشگاهي و بررسي درخواست‌هاي وارده از جمله موضوعاتي بود که در اين جلسه توسط اعضا مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.»سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان کميسيون دائمي را يکي از ارکان اصلي هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي عنوان کرد و افزود: «جلسات کميسيون دائمي به‌منظور بررسي کارشناسانه موارد درخواستي و تطبيق آن‌ها با قوانين و مقررات و سياست‌هاي کلي دانشگاه تشکيل مي‌شود.»چهکندي با بيان اينکه اين جلسه دوازدهمين جلسه کميسيون دائمي در استان بوده است، گفت: «همه موارد قابل بررسي، قبل از طرح در هيات امنا، از سوي اعضاي اين کميسيون کارشناسي شده و مصوبات آن با راي اکثريت به هيات امناي استان جهت تصميم‌گيري نهايي ارجاع مي‌شود.»وي نرخ شهريه سال تحصيلي 97-96 براي رشته‌هاي بدون آزمون و موافقت با تاسيس مرکز تحقيقات خانواده و آسيب‌هاي اجتماعي در واحد گرمسار را از جمله موضوعات مورد بررسي در اين جلسه عنوان کرد.

محسن احمدي شهردار شاهرود شد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سخنگوي شوراي شهر شاهرود از انتخاب محسن احمدي به عنوان شهردار شاهرود خبر داد و گفت: وي پيش از اين معاون عمراني شهرداري گرگان بوده است.به گزارش روابط عمومي شهرداري شاهرود، حميده محبي درباره انتخاب احمدي به عنوان شهردار شاهرود، توضيح داد: اعضاي شوراي شهر با بررسي سوابق، عملکرد و تجربه اين فرد در پست‌هاي گذشته خود به اين جمع‌بندي رسيده که حضور وي مي‌تواند به شهر شاهرود کمک کند.وي ضمن اشاره به سوابق مديريتي احمدي، اظهار داشت: سوابق مديريتي وي شامل معاونت فني و عمران شهرداري گرگان به مدت هفت سال پيوسته، مسئوليت راهبري زير مجموعه‌هاي الحاق شده واحد ترافيک، واحد زيبا سازي شهرداري گرگان، رئيس هيات مديره سازمان پارک‌ها و فضاي سبز، رئيس هيات مديره سازمان مديريت و نظارت برتاکسيراني، رئيس ستاد معاينه فني، عضو کمسيون‌هاي تخصصي شامل سرمايه‌گذاري، استقرار جي‌ال‌اس، ال‌اس‌اُ، معاملات و مناقصات و سياست پسماند است.سخنگوي شوراي اسلامي شهر شاهرود با بيان اينکه احمدي معاون عمراني شهرداري گرگان بوده است، عنوان داشت: وي داراي رزومه کاري چون اجراي تقاطع‌هاي غير همسطح است که اميدواريم با حضور ايشان بتوانيم توقعات به جاي شهروندان شاهرودي به مرحله اجرا در آوريم.محبي با بيان اينکه احمدي از امروز کار خود را به عنوان شهردار شروع مي‌کند، افزود: پيش از وي ميرفاني چهار سال شهردار شاهرود بود.