تاریخ 1396/07/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4595 برو جستجو جستجوی پیشرفته   روحاني در نشست مشترک مطبوعاتي با رييس جمهور ترکيه :
 ايران و ترکيه لنگر ثبات در منطقه حساس خاورميانه هستند 

رئيس‌جمهور ترکيه روز گذشته در صدر هياتي بلندپايه وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد و مورد استقبال محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت. رجب طيب اردوغان بلافاصله راهي کاخ سعد آباد شد تا پس از نواخته شدن سرود ملي جمهوري اسلامي‌ايران و ترکيه و معرفي هيأت‌هاي عالي‌رتبه دو کشور، با حسن روحاني در خصوص گسترش روابط دوجانبه و همچنين مهمترين مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي به بحث و تبادل‌نظر بپردازد.

نشريه ترکيه‌اي صباح در مطلبي با اشاره به سفر رئيس جمهور ترکيه به ايران نوشت: در اين سفر سه پرونده مهم مورد بررسي قرار خواهد گرفت. نشريه ترکيه‌اي صباح در مطلبي با اشاره به سفر رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه به ايران نوشت: در اين سفر براي چهارمين بار نشست شوراي عالي راهبردي بين ايران و ترکيه در تهران برگزار مي‌شود. اردوغان و روحاني در ديدار خود گام‌هاي لازم براي رسيدن حجم روابط تجاري دو کشور به 30 ميليارد دلار را بررسي خواهند کرد. همينطور تحولات مهم منطقه‌اي از جمله همه‌پرسي اقليم کردستان عراق و روند آستانه مورد بررسي قرار خواهد گرفت و اردوغان بر تماميت ارضي عراق و سوريه تاکيد خواهد کرد. رئيس جمهور ترکيه همچنين در اين سفر براي حل مسائل منطقه‌اي بر همکاري و هماهنگي ايران و ترکيه تاکيد خواهد کرد. درباره سوريه و روند آستانه نيز مذاکراتي صورت خواهد گرفت که مهمترين موضوع در اين خصوص بحث مناطق کاهش تنش و نيز منطقه ادلب است که مذاکرات و هماهنگي‌ها صورت خواهد گرفت.

محمدابراهيم طاهريان‌فرد، سفير کشورمان در آنکارا نيز روز گذشته با اشاره به سفر رجب طيب اردوغان به کشور گفت: توسعه روابط با همسايگان از اولويت‌هاي مهم دولت دوازدهم است. با چنين هدف‌گذاري مناسبات و روابط صميمانه ما با ملت و دولت ترکيه در کليه سطوح در مسير قابل قبولي در جريان است. وي با بيان اينکه به منظور تبادل‌نظر و تعميق روابط دو کشور رييس جمهور ترکيه در چارچوب سفر رسمي‌به جمهوري اسلامي‌ايران عزيمت مي‌کند، اظهار داشت: البته به واسطه اهميت تبادل‌نظر و تشريک مساعي در موضوعات مختلف ديدار و گفت‌وگوهاي فشرده‌اي هم در سال‌جاري ميان دو رئيس‌جمهور در حاشيه اجلاس‌هاي بين‌المللي يا تلفني انجام و در نتيجه توافقات و تصميم‌هاي مناسب و خوبي در زمينه گسترش روابط و همکاري‌هاي مورد علاقه دو جانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي، حاصل شده است. اين ديپلمات عالي‌رتبه در رابطه با سفر سردار باقري و ژنرال آکار به انکارا و تهران نيز ابراز داشت: روابط ما در حوزه نظامي‌فصل جديدي را تجربه مي‌کند. درباره موضوع سوريه اهميت توسعه صلح، ثبات و برقراري امنيت در اين کشور را مورد تاکيد قرار مي‌دهيم. هر دو کشور مخالف تجزيه و بي‌ثباتي منطقه هستند. در موضوع اقليم همه کشورها مخالف تجزيه هستند و مصرانه خواستيم که از اجراي سناريوهايي که از خارج براي بي‌ثباتي و ناامني‌سازي منطقه تجويز مي‌شود، پرهيز ‌کنند.

ايران و ترکيه 4 سند همکاري امضا کردند

در نخستين اقدام مقامات جمهوري اسلامي‌ ايران و ترکيه روز گذشته در حضور روساي جمهوري دو کشور، چهار يادداشت تفاهم همکاري امضا شد. نخستين سند همکاري يادداشت تفاهم همکاري‌هاي گمرکي بين وزارت امور اقتصاد و دارايي جمهوري اسلامي‌ايران و وزارت گمرک و تجارت جمهوري ترکيه است که به امضاي مسعود کرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي و بولنت توفنگچي وزير گمرک و تجارت جمهوري ترکيه رسيد. همچنين ولي الله سيف رييس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي‌ايران و مورات تچين کايا رييس کل بانک مرکزي ترکيه يادداشت تفاهم همکاري بين بانک مرکزي جمهوري اسلامي‌ ايران و بانک مرکزي جمهوري ترکيه را امضا کردند. بر اين اساس يادداشت تفاهم همکاري بين سازمان اسناد و کتابخانه جمهوري اسلامي ‌ايران و اداره کل آرشيو دولتي نخست وزيري ترکيه ديگر سندي است که اشرف بروجردي رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي‌ايران و پروفسور اوغور اونال رييس اداره کل آرشيو دولتي نخست وزيري جمهوري ترکيه آن را امضا کردند. همچنين علي عسگري رييس سازمان صدا و سيما و ابراهيم ارن رييس راديو و تلويزيون دولتي جمهوري ترکيه يادداشت تفاهم همکاري بين صدا و سيماي جمهوري اسلامي‌ايران و سازمان راديو و تلويزيون دولتي جمهوري ترکيه را به امضا رساندند.

حجت‌الاسلام حسن روحاني نيز عصر روز گذشته در نشست خبري مشترک با همتاي ترک خود گفت: از حضور رئيس‌جمهور محترم ترکيه، آقاي اردوغان براي پاسخ مثبت اينجانب براي سفر به تهران و تشکيل چهارمين شوراي عالي راهبردي دو کشور تشکر مي‌کنم. وي با بيان اينکه ايران و ترکيه به عنوان دو کشور مسلمان، دوست و قدرتمند در منطقه، امروز لنگر ثبات در منطقه حساس خاورميانه هستند، اظهار داشت: ظرف سال‌هاي اخير روابط دو کشور در زمينه‌هاي سياسي منطقه‌اي فرهنگي و اقتصادي روز به روز در حال توسعه بوده است.

رئيس شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به رايزني‌هاي خود و اردوغان تصريح کرد: در جلسه خصوصي امروز با رئيس‌جمهور ترکيه و همچنين در جلسه مشترک همکاري‌هاي راهبردي در خصوص توسعه روابط اقتصادي دو کشور تصميمات مهمي‌اتخاذ شد. توسعه روابط بانکي دو کشور و تجارت با پول ملي دو کشور از تصميمات مهم امروز بود. روحاني افزود: مقرر شد تصميمات امروز براي توسعه بانکي تا پايان هفته آينده نهايي شود. رفت و آمدها و ترانزيت کالا ميان دو کشور در سه نقطه مهم مرزي صورت مي‌گيرد که براي تسهيل در زمينه معابرها و مسائل گمرگي، تصميم گرفتيم هر سه مرز به صورت 24 ساعته به کارشان ادامه ‌دهند. وي يادآور شد: دو مرز از پنج‌شنبه به صورت 24 ساعته کارشان را آغاز مي‌کنند و يک مرز که در حال انجام کارهاي ساختماني است، با اتمام کارش به صورت 24 ساعته به کارش ادامه مي‌دهد. روحاني با اشاره به گفت‌وگو بين ايران و ترکيه گفت: درباره مسائل فرهنگي و اقتصادي توافقاتي صورت گرفت و مقرر شد کميسيون مشترک اتشکيل شود. در زمينه روابط دو کشور گفت‌وگوي مثبتي صورت گرفت و مقرر شد در بخش‌هاي گردشگري، زيرساخت و حمل‌و نقل و نفت و گاز، تسهيلات لازم براي سرمايه‌گذاري صورت گيرد و همچنين اعلام شد اين سرمايه‌گذاري براي طرف ترکيه وجود دارد. وي ادامه داد: در زمينه روابط نفت و گاز تصميم بر اين شد طرف ترکيه گاز بيشتري برداشت کند و مذاکراتي بين دو وزارتخانه انجام گيرد. طرف ايران اعلام کرد آماده پذيرايي از شرکت‌ها در اين زمينه است. رئيس دولت دوازدهم تاکيد کرد: اراده دو دولت بر اين مبنا است که توسعه اقتصادي و تجاري بين دو کشور به مرز 30 ميليارد دلار برسد. وي با اشاره به مسائل موجود در منطقه گفت: با توجه به مسائل حساس منطقه بويژه سوريه و اقليم و کردستان، دو کشور مذاکراتي در اين زمينه داشتند. هدف نهايي ما ايجاد صلح و ثبات در منطقه است و همچنين ثبات در سوريه و همچنين بازگرداندن ثبات به اقليم کردستان است.

روحاني ادامه داد: دو کشور تاکيد کردند که در مقابل تشديد اختلافات قومي‌و مذهبي که از طرف بيگانگان براي منطقه ما تحميل شده است خواهند ايستاد. عراق و سوريه براي خودشان يک کشور واحد هستند و براي بازگرداند آرامش به آن‌ها تلاش خواهيم کرد. رئيس دولت تدبير و اميد تاکيد کرد: مردم کردستان عراق همسايگان خوب و برادرمان ما هستند. ما نمي‌خواهيم فشاري به آنها وارد کنيم ولي سران اقليم بايد تصميمات اشتباه خود را جبران کنند بنابراين سه کشور ايران، ترکيه و عراق با اقدامات جدي و ضروري اهداف راهبردي خودشان در منطقه را تامين مي‌کنند.

روحاني با بيان اينکه مبارزه با تروريسم يکي از اهداف مهم دو کشور است، عنوان کرد: بايد با هر گروه تروريستي در هر کجا مبارزه کرد؛ چه به نام داعش و چه عنوان النصره يا پ‌پ‌ک فعاليت داشته باشند. تروريسم بايد بداند دولت‌ها و قدرت‌هاي منطقه اجازه فعاليت‌هاي ضدانساني و ناجوانمردانه را به آنها نخواهد داد. وي در پايان بيان کرد: يک بار ديگر از حضور رئيس‌جمهور ترکيه و وزرا و هيات همراه و همچنين ژنرال آکار براي حضور در ايران تشکر مي‌کنم.

رييس جمهور همچنين روز گذشته در چهارمين نشست شوراي عالي همکاري‌هاي راهبردي ايران و ترکيه با اشاره به اينکه در سال‌هاي اخير فضاي همکاري دوستانه و بسيار خوبي در مناسبات دو کشور برقرار بوده و همکاري‌ها و توافقات ارزشمندي صورت گرفته است، گفت: اراده دو دولت بر توسعه روابط و همکاري‌هاي مشترک مستحکم بوده و قصد داريم تا روابط في‌مابين را براساس منافع مشترک دنبال کرده و بيش از پيش گسترش دهيم. وي با اشاره به اينکه نبايد اجازه دهيم آنهايي که از توسعه مناسبات ايران و ترکيه خشنود نيستند، بتوانند روابط و همکاري‌هاي ما را تخريب کنند، اظهار داشت: امروز حضور دو قدرت ايران و ترکيه بيش از هر زمان ديگري براي برقراري ثبات و امنيت در منطقه حائز اهميت است و همکاري‌ها و رايزني‌هاي مشترک ما مي‌تواند موجب تقويت آرامش و امنيت در منطقه شود.

اقليم کردستان عراق راه به جايي نخواهد برد

رجب طيب اردوغان نيز پس از ديدار با رييس جمهوري اسلامي‌ايران و امضاي تفاهم نامه‌هاي دوجانبه در نشستي خبري با بيان اينکه امروز به دعوت جناب آقاي روحاني برادر عزيز و محترمم در تهران در حضور شما هستيم، افزود: در اينجا لازم مي‌دانم از ميزباني و مهمان نوازي دوستان ايشان تشکر و قدرداني کنم. وي ادامه داد: اينجا در حضور شما عزيزان لازم مي‌دانم خدمت جناب آقاي روحاني برادر عزيزم به دليل موفقيت و پيروزي مجدد وي در انتخابات رياست‌جمهوري سال جاري که با مشارکت وسيع مردمي ‌برگزار شد و براي دومين بار مردم وي را به عنوان رييس‌جمهوري خود انتخاب کردند، تبريک بگويم و بدين وسيله خدمت جناب آقاي روحاني و دوستان و همراهان و هيات دولت ايران، آرزوي موفقيت مي‌کنم. رييس جمهوري ترکيه خاطر نشان کرد: در ابتداي سخنانم از جناب حق آرزو و تمنا مي‌کنم که ماه مبارک محرم که حضرت محمد (ص) از آن به عنوان شهر الله يعني نام خدا نام برده بود براي اسلام و براي ما سبب خير باشد. وي اضافه کرد: از خداوند مي‌خواهم که اين روزهاي مبارک را باعث تقويت وحدت، اخوت و برادري بين مسلمانان و دنياي اسلام واقع نمايد. امروز همراه با رييس جمهوري ايران علاوه بر ملاقات دوجانبه، چهارمين نشست شوراي عالي همکاري‌هاي راهبردي ميان دو کشور را نيز به شکل بسيار مفيد برگزار کرديم. اردوغان ادامه داد: در چارچوب اين مذاکرات، تمامي‌ابعاد روابط دو جانبه اعم از سياسي، نظامي، اجتماعي و گردشگري را بطور وسيع و بطور مفيد مورد بحث و بررسي قرار داديم. وي خاطر نشان کرد: درچارچوب اين ديدار و اين سفر ، وزراي دو کشور نيز به طور دوجانبه موضوعات مربوط به خود را مورد بحث و بررسي قرار دادند و همانطور که گفتم وزراي دو کشور در رابطه با موضوعات مربوط به خود و مسايل موجود در حوزه خود به بحث و تبادل نظر پرداختند. رييس جمهوري ترکيه ادامه داد: من مطمئن هستم با افزايش حجم روابط و نيز نزديکي بيش از حد ايران و ترکيه در دوران اخير ، سير روابط دو کشور در يک محور مثبت به سرعت ادامه خواهد يافت و البته پيش از اين همراه با دوست عزيزم جناب آقاي روحاني براي ارتقاي حجم مبادلات و روابط تجاري ترکيه و ايران به ميزان 30 ميليارد دلار به توافق رسيده و اين هدف را تعيين کرده بوديم اما متاسفانه طي سال‌هاي اخير سطح مبادلات و روابط تجاري دو کشور در ميزان 10 ميليارد دلار باقي مانده است. وي ادامه داد: لذا در چهارمين نشست شوراي عالي همکاري‌هاي راهبردي دو کشور نيز هدف 30 ميليارد دلار و روش و نقشه راه دستيابي به اين هدف موضوع اصلي دستور کار را تشکيل داد و در چارچوب اين نشست، فعاليت‌هاي دوستان خود و وزراي دو کشور در زمينه‌ها و بخش‌هاي مختلف اعم از انرژي، گردشگري و حمل و نقل زميني و حتي صنايع دفاع مطرح و توصيه‌هاي لازم از طرف ما به وزراي مربوطه انجام شد.


 در جلسه غير علني مجلس مطرح شد
 نهايي شدن 36 تحقيق و تفحص از 365 مورد در 9 دوره مجلس 

جلسه علني ديروز مجلس شوراي اسلامي‌به رياست علي لاريجاني و با حضور 226 نفر از نمايندگان آغاز به کار کرد.البته مجلس با کمي‌تاخير جلسه علني خود را شروع کرد. دليل تاخير آغاز جلسه علني‌،‌ برگزاري جلسه غيرعلني براي بررسي گزارش کميسيون اصل 90 بود. اکبر رنجبرزاده، عضو هيئت رئيسه مجلس گفت که رئيس کميسيون اصل 90 گزارشي از تحقيق و تفحص‌هاي انجام شده مجلس از دوره اول تا نهم مجلس را قرائت کرد.

وي گفت که در 9 دوره گذشته مجلس 365 مورد تحقيق و تفحص تقديم هيئت رئيسه شده است که از اين تعداد 36 مورد نهايي شده و به قوه‌قضائيه براي برخورد ارجاع داده شده است.

رنجبرزاده افزود: در دوره اول مجلس تفحصي انجام نشده و تعداد تفحص‌ها در دوره دوم 7 مورد در دوره سوم 15 مورد، دوره چهارم 19 مورد و در نهايت دوره نهم 182 مورد بوده است.

اين عضو هيئت رئيسه مجلس در گفت و گو با ايسنا توضيح داد: از اين تفحص‌ها تعدادي در کميسيون‌هاي تخصصي به تصويب رسيده و تعدادي از آنها در صحن علني تحت عنوان گزارش تفحص قرائت مي‌شود؛‌ تعدادي نيز به کميسيون اصل 90 و قوه‌قضائيه ارجاع مي‌شود.

رنجبرزاده در جمع بندي گفت: در اين جلسه پيشنهاد شد که از ظرفيت‌هاي قانوني آيين نامه مطابق ماده 236 براي امر نظارت استفاده شود تا بررسي‌ها کوتاه‌تر و سريع‌تر شده و اين روند هزينه‌بر نباشد.

وي افزود: طبيعتا اگر مستندات کافي باشد با همان مستندات مي‌توان هرگونه تخلف و انحراف از قانون را به قوه‌قضائيه ارجاع داد تا در کوتاه‌ترين زمان بررسي شود. تصويب موافقتنامه بين ايران و آذربايجان درباره کاهش پيامدهاي شرايط اضطراري، تصويب موافقتنامه همکاري ايران و عراق در زمينه حفظ نباتات، موافقت مجلس با يک فوريت طرح اصلاح بودجه 96، درخواست نمايندگان براي تحقيق و تفحص از باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس از جمله مهمترين موضوعاتي بود که روز گذشته در دستور کار نمايندگان قرار گرفت.

وزير کار و رفاه اجتماعي هم به بهارستان آمد تا پاسخگوي سوالات محمودزاده و حسين‌زاده نمايندگان مهاباد و نقده و اشنويه و حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين‌شهر باشد. همچنين بررسي ايرادات شوراي نگهبان در طرح يک فوريتي الحاق يک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر و سه لايحه موافقتنامه بين ايران و آذربايجان درباره همکاري درباره پيشگيري، محدودسازي و کاهش پيامدهاي شرايط اضطراري، موافقتنامه بين ايران و عراق در زمينه حفظ نباتات و قرنطينه گياهان از ديگر موضوعاتي بودند که در دستور کار نمايندگان مجلس بود.

صحن علني بعد از قرائت قرآن کريم با نطق قبل از دستور رئيس مجلس شوراي اسلامي‌شروع شد. درگذشت جلال طالباني دليلي بود تا علي لاريجاني‌، ابتدا درگذشت اين رئيس جمهور سابق عراق را به ملت عراق و خانواده وي تسليت بگويد و مطرح کند‌: رييس جمهور پيشين و فقيد عراق از شخصيت‌هاي مبارز و ممتاز در مبارزه با رژيم صدام بود. لاريجاني افزود: جلال طالباني از چهره‌هاي ماندگار تاريخ معاصر عراق بودند.

سوال از وزير کار و رفاه اجتماعي يکي از دستور کارهاي روز گذشته مجلس بود‌. جلال محمودزاده، نماينده مردم مهاباد در مجلس شوراي اسلامي‌در جريان طرح سوال مشترک خود و عبدالکريم حسين‌زاده از وزير کار در خصوص علت عدم رعايت دستورالعمل تبديل وضعيت مربيان حق‌التدريسي فني و حرفه‌اي گفت که قانون تبديل وضعيت مربيان فني و حرفه‌اي بعد از پنج سال اجرا نشده است و وزارت کار در اين زمينه کوتاهي داشته است. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي هم در پاسخ به سوالات نمايندگان‌، با اشاره به سهم سازمان فني و حرفه‌اي از بودجه آموزش بر ضرورت افزايش اين بودجه تاکيد کرد و گفت: نيازمند افزايش بودجه سازمان فني و حرفه‌اي هستيم. پس از استماع اظهارات نماينده سوال کننده و وزير کار، اين سوال به راي مجلس گذاشته شد که نمايندگان با 105 راي موافق، 52 راي مخالف و 10 راي ممتنع از مجموع 212 نماينده حاضر اعلام کردند از پاسخ‌هاي وزير کار قانع شدند.

البته در لحظات پاياني مجلس نسبت به نتايج آرا اين سوال ، تشکيک ايجاد شد که سبب شد تا نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي‌از بررسي مجدد رأي نمايندگان به پاسخ وزير کار در رابطه با سوال نماينده مهاباد مبني بر «وضعيت استخدامي‌ مربيان فني و حرفه اي» در هيات رئيسه مجلس خبر دهد.

پزشکيان گفت‌: قرار است در هيات رئيسه در اين خصوص بحث شود.پزشکيان که رياست جلسه علني را برعهده داشت، ادامه داد: پس از انجام بررسي اين موضوع از سوي هيات رئيسه در صورت تغيير در نتيجه کنوني موارد مربوطه اعلام خواهد شد.

در ادامه علي ربيعي همچنين در جريان پاسخ به سوال يکي از نمايندگان در مورد علت بي‌توجهي به فرصت‌هاي شغلي که اتباع بيگانه آنها را اشغال کرده‌اند، گفت: مساله اشتغال اتباع بيگانه مساله‌اي نيست که تنها خلاصه به وزارت کار شود و من تصور مي‌کنم ما وظيفه خود را در اين بخش انجام داديم. مساله اصلي در خصوص اتباع بيگانه تعيين هويت آنها و شناسنامه دادن به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ايراني و پدران خارجي است. وزير کار افزود: مي‌گويم علي‌رغم اينکه در بحث توليد و اشتغال اختيارات کافي ندارم پرچم کار را به دوش مي‌کشم. مجلس هم از پاسخ‌هاي وزيرتعاون، کار و رفاه اجتماعي در خصوص علت بي‌توجهي به اشغال فرصت‌هاي شغلي از سوي اتباع بيگانه قانع نشد.

با آغاز به کار دولت دوازدهم‌، کم‌کم نظارت مجلسي‌ها بر وزرا نيز افزايش يافته و در اين ميان نماينده مردم قزوين در مجلس هم از طرح سوال خود و يکي از نمايندگان از وزير ارتباطات درباره برخي قراردادهاي اين وزارتخانه خبر داد و گفت که هيات رييسه مجلس اين سوالات را براي بررسي به کميسيون صنايع ارجاع کرده است. سيدحميده زرآبادي اظهار کرد: سوال من و خانم فاطمه حسيني نماينده تهران از آقاي آذري جهرمي‌وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره دلايل جايگزيني قرارداد نگهداري شش ماه زودتر از موعد مقرر و حجمي‌شدن قراردادهاست. با توجه به اينکه قرارداد نگهداري جهت نگهداري، رفع خرابي و تست سيستم‌ها در زيرساخت هستند عملا با تغييرات ايجاد شده در قراردادها علاوه بر بيکاري نيروهاي متخصص، براي زيرساخت ميلياردها تومان سالانه هزينه مي‌کنند و عملا هيچ بهره‌وري وجود ندارد.

اصلاح طرح الحاق يک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر

مجلس روز گذشته چند مصوبه هم داشت. جهت تامين نظر شوراي نگهبان طرح مربوط به قانون مبارزه با مواد مخدر اصلاح شد. نمايندگان مجلس به بررسي دو ايراد شوراي نگهبان درباره طرح الحاق يک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر پرداختند و طرح الحاق يک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر را اصلاح کردند.

براساس اين اصلاحيه در بند ت ماده واحده اين طرح کليه جرايم موضوع ماده 4 اين قانون مشروط به اينکه بيش از 50 کيلوگرم باشد و مواد موضوع ماده 8 اين قانون مشروط بر اينکه بيش از دو کيلوگرم باشد و در خصوص ساير جرايم موضوع ماده 8 در صورتي که بيش از 3 کيلوگرم باشد. اجراي اين بند نسبت به مرتکبان، متهمان و مجرمان قبل از لازم الاجرا شدن اين ماده منوط به داشتن يکي از شرايط بندهاي الف، ب يا پ است.

پيش از اين اصلاحيه به جاي عبارت کليه جرايم، عبارت «ساخت، توليد، توزيع، فروش و واردکردن مواد » وجود داشت که نمايندگان براي تامين نظر شوراي نگهبان اين اصلاح را انجام داند.

همچنين براساس تبصره بند ت در مورد جرايم موضوع اين قانون که مجازات حبس بيش از 5 سال دارد در صورتي که حکم به حداقل مجازات قانوني صادر شود جز در مورد مصاديق تبصره ماده 38 مرتکب از تعليق اجراي مجازات آزادي مشروط و ساير نهادهاي ارفاقي به استثناي عفو مقام معظم رهبري مذکور در بند 11 اصل 110 قانون اساسي بهره‌مند نخواهد شد و در صورتي که حکم به مجازات بيش از حداقل مجازات قانوني صادر شود دادگاه مي‌تواند برخي از مجازات حبس را پس از گذراندن حداقل مجازات قانوني به مدت 5 تا 10 سال تعليق کند.

نمايندگان در اين تبصره براي تامين نظر شوراي نگهبان اين اصلاح را انجام دادند که بعد از عبارت «نهادهاي ارفاقي» عبارت«به استثناي عفو مقام معظم رهبري مذکور در بند 11 اصل 110 قانون اساسي» اضافه شود.

نمايندگان مجلس همچنين لايحه موافقتنامه بين ايران و آذربايجان راجع به همکاري در زمينه پيشگيري، محدودسازي و کاهش پيامدهاي شرايط اضطراري را تصويب کردند. همچنين با راي مجلس موافقتنامه همکاري ايران و عراق در زمينه حفظ نباتات تصويب شد.


 مصطفي کواکبيان:
 رخدادهاي اقليم کردستان عراقدر شوراي مرکزي فراکسيون ديپلماسيو منافع ملي ايران بررسي شد 

رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي ايران در مجلس از بررسي موضوعاتي مانند بحران موسسات پولي و مالي و سردرگمي سپرده گذاران و همچنين ‌‌انجام همه‌پرسي اقليم کردستان عراق در فراکسيون متبوعش خبر داد.به گزارش خبرگزاري خانه ملت، جلسه فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي ايران در مجلس شوراي اسلامي ديروز چهارشنبه (12 مهرماه) برگزار و مهمترين موضوعات جاري کشور و منطقه مورد بحث و بررسي قرار گرفت.مصطفي کواکبيان با اشاره به اينکه بحران موسسات پولي و مالي و سردرگمي سپرده‌گذاران و همچنين انجام همه‌پرسي اقليم کردستان در صدر موضوعات مورد توجه فراکسيون بود، گفت: فراکسيون با بررسي ابعاد مختلف موضوع موسسات پولي و بانکي و آثار مخرب آن بر اعتماد عمومي مردم و تاثيرات مخرب اين بحران براقتصادکشور ،چگونگي ورود مجلس شوراي اسلامي در موضوع را مورد ارزيابي و بررسي قرار داد. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي افزود: بر اين اساس مقرر شد تا ابعاد مختلف پرونده و راهکارهاي اساسي حل اين پرونده در نشست اعضاي فراکسيون با وزير امور اقتصادي و دارايي و رييس کل بانک مرکزي بررسي شود.

وي ادامه داد: همزمان با هماهنگي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي طرحهايي که مي تواند به شيوه اي اساسي اين مشکلات را رفع کند نيز تدوين گردد. کواکبيان تصريح کرد: فراکسيون همچنين ابعاد مختلف موضوع انجام هم‌پرسي کردستان عراق را به بحث گذاشت و از وزارت امورخارجه خواست تا با تبيين يک استراتژي مشخص و هدفمند و با بکارگيري همه ظرفيتهاي بالقوه و بالفعل کشور نقش يک بازيگر فعال در اين موضوع را ايفا کند. رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي ايران مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: شوراي مرکزي فراکسيون همچنين مقرر کرد تا نشستي ويژه بررسي اتفاقات منطقه با تمرکز بر موضوع کردستان عراق با حضور مسولان وزارتخانه‌هاي ذي‌ربط تشکيل شود.