تاریخ 1396/06/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4580 برو جستجو جستجوی پیشرفته   تيم منتخب خردسالان تکواندو دختر استان سمنان عازم مسابقات قهرماني کشور شد 

سرويس ورزشي:

تيم منتخب خردسالان تکواندو دختر استان سمنان عازم مسابقات قهرماني کشور شد.

به گزارش روابط عمومي هيات تکواندو استان سمنان تيم منتخب خردسالان تکواندو دختر استان سمنان جهت حضور در مسابقات قهرماني کشور که 22و23 شهريور ماه در تهران برگزار مي‌شود، اعزام گرديد.

اسماعيليان دبير هيات تکواندو استان در نشستي صميمي با اعضاء تيم قبل از اعزام ضمن قدر‌داني از زحمات کادر فني و ورزشکاران در طول چند ماه گذشته، براي آنان آرزوي موفقيت و سربلندي کرد.

راضيه آقاجانپور به عنوان سرمربي، رقيه حجم رستمي و منيره پرنيخ به عنوان مربي و مرضيه زارع به عنوان سرپرست، اعضاي کادر فني اين تيم را تشکيل مي‌دهند.


 تيم اکادمي کيوکوشين کاراته شهرستان گرمسار در مسابقات کشوري سبک تزوکا خوش درخشيدند 

سرويس ورزشي:

اين مسابقات در تاريخ 16و17 شهريور ماه به ميزباني ملاير و با حضور 29 تيم از 20 استان کشور و با تعداد بيش از 500 کاراته کا برگزار گرديد که تيم 12 نفره شهرستان گرمسار به عنوان نماينده استان سمنان موفق به کسب عناوين زير شدند:

انور عليزاده مدال طلا

ميلاد قرباني مدال نقره

خليل تاجيک و بابک خالقي مدال برنز

مربيان تيم: آقايان علي قندالي و خليل تاجيک

سرپرست و مسئول سبک در استان: آقاي حسين بلوچي

در ضمن آقاي بلوچي به عنوان سر داور تاتميC در اين مسابقات حضور داشتند.


 کسب مقام سوم تيمي مسابقات قهرماني نوجوانان کشور در رشته تفنگ بادي 

سرويس ورزشي:

تيم نوجوانان استان سمنان در مسابقات قهرماني نوجوانان کشور در رشته تفنگ بادي با حضور امير سياوش ذوالفقاريان (سمنان) عليرضا دانشور (گرمسار) ماهان اسدي (گرمسار) موفق به کسب عنوان سومي کشور شد.

مربي: علي کلاتي سرپرست: محمد گليني


 سعيد رجبي: پرسپوليس مشهد حريف قلدري بود
  هماهنگ نبوديم، اما پيروزي خوبي بود 

سرويس ورزشي:

سرمربي تيم فوتبال صنايع طلايي گفت: به خوبي بازي را کنترل کرديم و 3 امتياز را گرفتيم.

به بهانه برد شيرين تيم فوتبال صنايع طلايي سمنان در هفته دوم بازي‌هاي ليگ دسته دوم خبرنگار "فرتاک ورزشي" مصاحبه‌اي با سعيد رجبي سرمربي صنايع در خصوص شرايط تيمش داشته که در زير مي‌خوانيم:

بازي را چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

* باتوجه به شرايط و آمادگي تيم، بازيکنان ما بازي خوبي را انجام دادند، تيم ما 5 روز قبل بازي اولمان تشکيل شده است و شکر خدا با حمايت‌هايي که هوادار‌ها داشتند و همت و تلاش بازيکنان توانستيم 3 امتياز را بگيريم. شايد هماهنگي لازم را نداشتيم ولي بخوبي بازي را کنترل کردند و توانستيم 3 امتياز را کسب کنيم.

نظر شما درباره تيم پرسپوليس مشهد چيست؟

* تيم خوب و قلدري بود و بازيکنان خوبي داشت و همانطور که ميدانيد 2 ماه قبل تشکيل شده است و هفته اول هم بخاطر عدم حضور تيم حريف پيروز شده‌اند. آن‌ها هم موقعيت داشتند اگر استفاده مي‌کردند، مي‌توانستند به گل برسند، فکر ميکنم موقعيت‌هاي ما بيشتر بود و توانستيم از هوش و زکاوت بازيکنان خودمان استفاده کنيم و بازي را ببريم.

نظر شما درباره داوري چيست؟

*من درباره داوري هيچ صحبتي نمي‌کنم. اين را براي اين که تيممان برده است، نمي‌گويم بالاخره داور هم اشتباه مي‌کند و در کل مشکلي نبود.


 علي رضواني و محمد‌حسين رضايي ورزشکاران بسطامي به اردوى تيم ملى سه‌گانه دعوت شدند 

سرويس ورزشي:

علي رضواني و محمد‌حسين رضايي ورزشکاران بسطامي به اردوى تيم ملى سه‌گانه دعوت شدند.فدراسيون ورزش سه‌گانه جمهورى اسلامى ايران در فهرستي، اسامي دعوت شدگان به اردوي تيم ملي جوانان را اعلام کرد. در اين فهرست نام علي رضواني و محمد‌حسين رضايي ورزشکاران بسطامي هم وجود دارد. اردوى تيم ملى جوانان با حضور نمايندگانى از هفت استان کشور با هدف تعيين سطح و کسب آمادگى لازم تا 10 مهرماه در مجموعه ورزشى آزادى تهران ادامه دارد. ورزش سه‌گانه شامل شنا، دو و دوچرخه‌سواري است.


 برگزاري آزمون پايان دوره کلاسمقدماتي 3 هيات شطرنج شاهرود 

سرويس ورزشي:

برگزاري آزمون پايان دوره کلاس مقدماتي 3 هيات شطرنج شاهرود برگزار شد. اين آزمون روز سه‌شنبه هفته گذشته برگزار گرديدکه همه نواموزان موفق به کسب نمره قبولي در اين آزمون شدند.

اسامي نو‌آموزان به شرح ذيل مي‌باشد:

سپهر ياور‌زاده- حسام کريمي- محمدرضا ‌هاشمي- علي‌امير آبادي- کارن کلايي دارابي- محمد‌امين شکري و سهيل نادعلي


 سرويس ورزشي: 

اولين هنرستان تخصصي تربيت‌بدني و علوم ورزشي

پسرانه شاهرود راه‌اندازي شد

سرويس ورزشي:

معاون سما دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود از راه‌اندازي اولين هنرستان تخصصي تربيت‌بدني و علوم ورزشي پسرانه شهرستان شاهرود خبر داد.

دکتر سيد‌جواد حسيني گفت: با عنايت به رهنمود مقام معظم رهبري بر توسعه مهارت‌ها و اهداف دانشگاه آزاد اسلامي و سازمان سما به‌عنوان بزرگ‌ترين مؤسس مدارس غيردولتي در سطح کشور مبني بر تقويت روحيه کارآفريني، استقلال فکري و خوداتکايي فرزندان اين مرزوبوم، حوزه معاونت سما شاهرود با توجه به امکانات وسيع و کامل مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود اقدام به تأسيس و راه‌اندازي هنرستان تخصصي تربيت‌بدني و علوم ورزشي پسران براي اولين بار در سطح شهرستان نموده است تا خدمتي درخور شان دانش‌آموزان ارائه نمايد.

حسيني افزود: اين هنرستان از سال تحصيلي جديد اقدام به پذيرش و آموزش دانش‌آموزان خواهد کرد.

وي از ويژگي‌هاي ممتاز هنرستان جديد سما را ارتباط آن با دانشگاه دانست و اظهار کرد: بنا است، تا در تدريس دروس عملي اين هنرستان از امکانات وسيع و مکان‌هاي موجود در مجموعه ورزشي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود استفاده شود و اين ويژگي هنرستان ورزشي سما را از ديگر هنرستان‌هاي سطح استان متمايز کرده است.

حسيني با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود در مقاطع و گرايش‌هاي مختلف داراي رشته تربيت‌بدني و نيز اساتيد اين رشته است، گفت: وجود چنين مرکز آموزشي در سطح شهرستان شاهرود يکي از الزامات بود، تا بتواند استعدادهاي فرزندان اين خطه را در زمينه رشته‌هاي مختلف ورزشي شناسايي و براي مقاطع بالاتر معرفي کند که الحمدالله امروز با راه‌اندازي هنرستان ورزشي سما اين امر محقق شده است و اميدواريم، باوجود اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود که در گرايش و مقاطع مختلف ورزشي در اين دانشگاه مشغول به تدريس هستند، بتوانيم بازدهي خوبي در هنرستان ورزشي سما داشته باشيم.

معاون سما دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود گفت: سعي مي‌شود، تا از بهترين مربيان موجود در استان و شهرستان براي تدريس نظري و عملي اين هنرستان استفاده گردد و بايد بگويم، واقعا ازلحاظ امکانات سخت‌افزاري و مکان‌هاي مورد نياز هنرستان مذکور هيچ چيزي از استانداردهاي کشوري کم نداريم.

حوزه معاونت سما شاهرود با داشتن آموزشکده فني و حرفه‌اي سما، دبيرستان پسرانه، ابتدايي دخترانه و پسرانه، پيش‌دبستاني مستقل، آموزشگاه زبان‌هاي خارجي از مراکز علمي و آموزشي مطرح در شهرستان شاهرود به ‌حساب مي‌آيد.

بازگشت محمدامين عرب عامري بوکسور

مدال‌آور به شاهرود

سرويس ورزشي:

محمد‌امين عرب‌عامري، بوکسور شاهرودي با کسب مدال برنز مسابقات بوکس کشور به زادگاهش بازگشت.

محمد‌امين عرب‌عامري، بوکسور شاهرودي در مسابقات انتخابي تيم ملي در همدان مقام سوم وزن 81 کيلوگرم رده جوانان را از آن خود کرد و در ميان استقبال ورزشکاران و ورزش دوستان به زادگاهش بازگشت.

در اين مسابقات 154 ورزشکار از 30 استان در همدان رقابت کردند.

مربي تيم سمنان:

با حضور رئيس جديد تغييرات مثبتي

در تيراندازي رخ داده است

سرويس ورزشي:

مربي تيم سمنان معتقد است که با حضور رئيس جديد فدراسيون اتفاق‌هاي خوبي در تيراندازي رخ داده است.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون تيراندازي، علي کلاتي مربي تپانچه و تفنگ تيم سمنان در خصوص مسابقات استعداديابي نوجوانان و تاثير آن بر المپيک پيش‌رو گفت: اين اولين‌بار هست که نوجوانان به صورت مجزا در اين مسابقات شرکت مي‌کنند و اين اتفاق بزرگي است. اين دوره مسابقات از نظر کمي در سطح عالي برگزار شد و از نظر کيفي حضور تيراندازان تيم ملي سطح مسابقات را بالا برد. اميدوارم هر سال اين مسابقات را در سطح نوجوانان داشته باشيم، تا به مدال‌هاي رنگارنگي در المپيک برسيم.

وي در مورد فعاليت‌هاي استان سمنان گفت: تيم ما هميشه يکي از تيم‌هاي عنوان دار بوده و امسال هم در بخش تفنگ تيمي سوم شديم ضمن آنکه نفر اول تفنگ هم از تيم ما بود. در حال حاضر ما محدوديت سالن در شهرستان‌هاي استان را داريم، اما با کمک‌هاي فدراسيون به بازيکنان مستعد در اين استان، مي‌توانيم قدم‌هاي بزرگي در اين رشته برداريم.

کلاتي همچنين در خصوص تيم بزرگسالان استان گفت: ما در ليگ برتر حضور داريم و همه بازيکنان ما بومي هستند، بيشتر روي رده‌هاي پايه کار مي‌کنيم و در بخش بانوان هم براي اولين بار در ليگ حضور پيدا کرده‌ايم. اميدوارم با حضور بزرگواراني چون رئيس هيات استان و مربيان خوب و سه تيرانداز ملي‌پوش بتوانيم قابليت‌هاي خود را در اين رشته نشان بدهيم.مربي تيم سمنان در خصوص تغييرات فدراسيون و کادر جديد و خواسته‌هايش تصريح کرد: تغييرات مثبتي در فدراسيون ايجاد شده است. اين مسابقات از نظر تغذيه، خوابگاه و سطح بازيکنان نسبت به سال‌هاي گذشته خيلي بهتر بود. حضور مديران در مسابقات تاثير به‌سزايي داشت. مي‌بينيم که رئيس فدراسيون از نزديک شاهد مسابقات است و از خوابگاه تيراندازان بازديد مي‌کند، تا با ورزشکاران تعامل داشته باشد. مهمترين خواسته ما اين است، نظم برگزاري مسابقات بهتر از قبل باشد و برنامه ريزي‌ها طبق روال گذشته به صورت ساليانه انجام شود.

وي افزود: جا دارد کادر مربيان تپانچه تقويت شود. همچنين مربيان بين‌المللي دعوت شوند تا از تجربيات و علم آنها در اين خصوص استفاده شود به عنوان مثال حضور لازلو در تفنگ براي بالا بردن سطح مربيان خيلي مفيد بود و اين کار را بايد در تپانچه نيز انجام داد.


 ورزشگاه زن ستيز: مذهب يا سياست؟  
نويسنده : رضاشجيع

از جمله ايزداني که در ايران باستان به ستايش پرداخته شده، مهر يا ميترا است که حتي قبل از عصر زرتشت نيز مورد تقدس واقع شده بود. مهر هفتمين ماه سال است که داراي معاني چون عهد و پيمان، دوستي و خورشيد مي‌باشد. پس از ظهور زرتشت، بنا بر آموزه‌هاي ديني او، ايزدان قبل از او به عنوان خدايان گمراه‌کننده يا ديوان ياد شدند، ولي مهر تقدس خود را حفظ نمود و وارد دين زرتشتي شد و در رتبه‌ي پايين‌تر از اهورامزدا قرار گرفت. ورمازرن، پژوهشگر بلژيکي در کتاب «آيين ميترا»، معتقد است که در تمام اسناد موجود مهرپرستي، فقط صحبت از مردان است و جايي براي زنان تعريف نشده است. يغمايي در بررسي ويژگي‌هاي آيين مهر به نقش‌هاي مردانه آن اشاره مي‌کند که اساسا ريشه احتمالي اين آيين، ياري‌رساندن به سربازان و جنگاوران براي پيروزي در نبرد بوده است. قرباني کردن هنگام جنگ و دعا براي پيروزي مردان از ويژگي‌هاي بارز آيين مهر است. از آنجا که جنگ بر اساس تقسيم كار توافق شده آن دوران وظيفه جنس مرد محسوب ميشده، زنان راهي به معابد مهر پيدا نمي‌کردند.

از دوران هخامنشيان و ساسانيان در نقوش تخت جمشيد تصوير‌زني مشاهده نمي‌شود، اما اين امر هرگز نمي‌تواند وجود اماکن ممنوعه براي زنان و يا ممنوعيت ورود آن‌ها به برخي مراسم‌ها و آيين‌ها را تاييد کند و حتي شواهد بي‌شماري از مشاركت فعال بانوان در امور اجتماعي و نظامي وجود دارد. اما در اسناد تاريخي دوران آل‌بويه بخشنامه‌اي پيدا شده است که بر اساس آن زنان بايد صرفاً در مراسم‌هاي مذهبي نقش تماشاچي را ايفا کنند و نبايد در اجراي مراسم نقش فعال داشته باشند.

در ادامه روند تاريخي، زورخانه مهترين مکاني است که ممنوعيت ورود زنان در آن برجسته است و نشان مي‌دهد ممنوعيت‌هاي زنان و مردانه داراي ريشه‌اي تاريخي است. بر اساس اسناد تاريخي، زورخانه مکاني است که مردان در آن ورزش مي‌کنند و زن‌ها حق ورود به آن را ندارند. اين ممنوعيت هم مي‌تواند ريشه‌اي تاريخي داشته باشد؛ شباهت معماري زورخانه‌ها با معابد مهري از جمله ساخت زورخانه‌ها و معابد مهري در کنار آب انبارها و رودخانه‌ها، فقدان نور، وجود گود در هر دو و از همه مهمتر ممنوعيت ورود زنان در هر دو مکان، اين فرضيه که ورزش زورخانه‌اي داراي ارتباط ريشه اي با آيين مهر است را تاييد مي‌کند.

اجازه دهيد، به ايران معاصر برسيم، جايي كه موضوع ممنوعيت ورود زنان به ورزشگاه وجود دارد. ضروري است، فارغ از برخوردهاي احساسي با اين موضوع که تمامي آمال و آرزوهاي زن ايراني را در ورود به ورزشگاه تقليل مي‌دهد، باز هم بر اين نکته تأکيد کنم که اساساً تاريخ سراسر جنگ و نزاع اين سرزمين که نقش کنشگر فعال جنگ را به مرد مي بخشد و دفاع از مادر وطن و ناموس را مترادف يکديگر قرار مي‌دهد، طبيعي است که براي ورود زنان به جمعيتي مردانه که اتفاقاً کنشگر فعال آن باز هم مردان هستند، مقاومت وجود داشته باشد. ممکن است تصور كنيم ك ديگر هيچ شباهتي ميان معابد ميترايي، زورخانه‌ها و استاديوم‌ها وجود ندارد. موضوع اينجا است که شکل استاديوم، شعارهاي هواداران با ته مايه‌ها و ملودي‌هاي مذهبي، نحوه ستايش و تشويق ورزشکاران به مثابه سربازان و قهرمانان جنگ و نحوه استعانت از خداوند براي پيروزي ورزشکاران، همه و همه فضاي نماديني را ايجاد مي‌کند که ما و هواداران را به ريشه‌هاي تاريخي خود ارجاع مي‌دهد.

بنابراين موضوع ورود زنان به ورزشگاه به صورت پنهان، تقابل سنت و مدرنيته را نمايندگي مي‌كند و موضوع دوربين‌هاي تلويزيوني و احتمال رسانه‌اي شدن كنش‌هاي زنانه، بر حساسيت اين تقابل مي‌افزايد. موضوع تنها بر سر ورود يا عدم ورود نيست. موضوع بر سر پيروزي يا شكست جرياني است كه ورود زن به ورزشگاه را به مثابه شكست ايدئولوژي ترجمه مي‌كند و تلاش مي‌كند، به وسيله آن يك عمر تحمل تاريخي حاصل از نظام حاكميت مردانه را جبران كند. اين در حالي است كه سال‌ها نظام تفكيك جنسيت در اكثر شئون زندگي روزمره از اتوبوس گرفته تا مهد كودك و مدرسه، بر آتش اين خواسته افزوده است.

روزي را تصور كنيد كه زنان به ورزشگاه آمده‌اند، با صداي بلند شعار مي‌دهند و فضاي ورزشگاه را دو قطبي كرده‌‌اند و عكس‌هايشان با لباس‌ها و پوشش‌هاي متنوع به شكل گسترده‌اي در فضاي مجازي دست به دست مي‌‌شود. در اين حال، تابو شكسته شده و تقابل به مرحله جديدي وارد مي‌شود. فضايي كه پيش‌بيني آن سخت نيست و مي‌شود حركت بعدي آن را هم حدس زد.

معتقدم ورود زنان به صورت تفكيك شده باز هم به اندازه ورزشگاه تك جنسيتي ناكارآمد و مخرب است. حضور خانواده‌ها در كنار يكديگر نه تنها تابوي تاريخي ورود زنان به اين عرصه را خواهد شكست، بلكه فضا را به سمت تغيير عقلاني سوق خواهد داد. فضايي كه اگر برايش فكري نشود، آرام آرام سياست‌گذاران و سياست‌هايشان را در خود حل خواهد كرد، اين اتفاق خيلي هم دور نيست.