تاریخ 1396/06/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4580 برو جستجو جستجوی پیشرفته   علت رکود شديد بازار طلاي ايران چيست؟ 
  چگونه زرگرها نقره داغ شدند
نويسنده : عليرضا عربي

براي شروع گفتگو، يک بيوگرافي کوتاه از خودتان بگوييد.

اينجانب سيد محمد رضا شريعت پناهي، متولد دامغان، بزرگ شده شهر سمنان که تحصيلات ابتدايي را در مهدي‌شهر، متوسطه در سمنان و دانشگاه را در رشته حقوق قضايي در مهديشهر سپري کردم. سال 1357 به استخدام هلال احمر و در سال 1359 به بانک صادرات انتقال يافتم. در سال 1385 بازنشسته شدم و همزمان با اشتغال در بانک از سال 1364 مشغول کاسبي و از سال 69 به طلا فروشي رو آوردم. از سال 70 عضو رسمي هيات مديره اتحاديه طلا و جواهر و نقره سمنان هستم و از تاريخ 25/12/87 عضو هيات مديره اتحاديه طلا و جواهر کشور که از سال 92 به علت انحلال اين اتحاديه، اعضاء آن به عضويت کميسيون تخصصي اتاق اصناف ايران منصوب شدند.

چند سال است که به صورت تخصصي در اين حرفه فعاليت مي‌کنيد؟

27 سال است که به صورت دائمي در اين شغل فعاليت دارم يعني از سال 69 تا کنون.

چطور شد که وارد اين شغل شديد و خريد و فروش طلا و جواهر را به عنوان فعاليت تخصصي خود انتخاب کرديد؟

شغل طلا فروشي جذاب است. از ابتداي سال 64 مصمم بودم که به اين شغل وارد شوم اما در آن زمان صدور جواز کسب محدود بود و سقف داشت. مثلا سالي يک نفر، بنابراين پنج سال طول کشيد تا جواز کسب طلا را دريافت کنم.

کمي در خصوص اهميت طلا و نقش فلزات گرانبها و جواهر در اقتصاد کشور بگوييد.

طلا فلزي است که خداوند متعال به آن عزت جاودانه داده است. ميزان کل طلاي مکشوفه دنيا در دو استخر المپيک جاي مي‌گيرد و اساس ارزش بالاي طلا در طي قرون و اعصار از 4000 سال قبل از ميلاد حضرت مسيح اثبات شده و از نظر باستان شناسي 7 هزار سال قدمت طلا در ايران است. هرچند طلا تغيير شکل مي‌دهد (ميليون‌ها بار) اما تغيير ماهيت نمي‌دهد پس طلا در طي حوادث طبيعي يا غير طبيعي و در هر مرحله‌اي پس از اکتشاف ارزش روز و ذاتي خود را دارا مي‌باشد و تنها پشتوانه رايج اقتصادي تمام ممالک دنيا ميزان ذخيره طلا مي‌باشد و از سويي ديگر( رابرت من) برنده جايزه نوبل اقتصادي تاکيد دارد در کشورهايي که عضو شبکه‌هاي دلار و يورو نيستند لزوما بايد متکي به ذخيره طلا باشند. طلا تنها مقياس بين المللي(تعيين) ارزش مي‌باشد. طلا به عنوان يک دارايي اساس مالي در تمام بانک‌هاي مرکزي دولت‌هاي مقتدر وجود فيزيکي دارد و هم اکنون 25 درصد طلاي موجود مکشوفه نزد بانک‌هاي مرکزي حفظ مي‌شود. سکه و طلا به صورت گسترده‌اي در بازارها کاملا نقدي داد و ستد مي‌شوند و اندوخته شخصي ثروت محسوب مي‌شود.

همچنين شايان ذكر و محل مداقه است كه سهم كشور هندوستان از طلا در دو قسم است اول آن قسمت كه همانند ساير ممالك دنيا به عنوان صندوق ذخيره طلا و پشتوانه پول رايج در بانك مركزي نگهداري مي‌نمايد و در ثاني برابر با آنچه برآورد مي‌شود خانواده‌هاي هندي يازده درصد از طلاي جهان را دارا مي‌باشند كه اين مقدار از مجموع ذخاير طلاي آمريكا، صندوق بين المللي پول، سوئيس و آلمان بيشتر است و اما نكته جالب اينكه اين ميزان ذخيره طلا در كشور آن هم توسط توده مردم با جمعيت چشمگيري كه دارد در حوزه سياست و ورود به باشگاه اتمي و ساير موارد براي هندوستان مصونيتي عجب و فراگير فراهم ساخته است زيرا هيچ‌گونه تحريم و ساير سياست‌هاي بازدارنده احتمالي از موفقيت به جهت پشتوانه عظيم طلا ندارد.

در اقتصاد جهاني رابطه نزديك و تنگاتنگي بين نفت، ارز و طلا وجود دارد كه رعايت اين رابطه هميشه مي‌بايست براي قانونگذاران و مجريان مد نظر باشد در كشور ما مسائل اجتماعي، اقتصادي، سياسي، فرهنگي، هنري، و هر آنچه در اطراف مان مي‌گذرد با ساير كشورها متفاوت است و متاسفانه هميشه سعي مي‌كنيم خود را از حقايق موجود در جهان بدور نگه داريم و همچنين از بازار جهاني طلا كه در لحظه و بر مبناي پايين‌تر ين واحد پولي در نوسان است و در عين حال تقاضا براي خريد شمش طلا در جهان هميشه رو به افزايش است و همچنين بخش جواهري به طور سنتي بيشترين مصرف كننده طلا بوده و در طي ساليان اخير با افزايش تقاضا مواجه بوده است.

کمي از نقش طلا در اقتصاد (خانواده) بگوييد.

خانواده ايراني در يك پيشينه تاريخي، فرهنگي و اقتصادي هميشه، تشنه خريد طلا بوده چون طلا يك فلز با ارزش و گرانبها و يك پشتوانه محكم با قابليت نقد شوندگي آني و با ثبات است كه نقش اقتصادي بالقوه و بالفعل آن در زندگي اقشار مختلف غيرقابل‌انكار است ارزش يك مصنوع طلايي حافظ ارزش دارايي‌هاي مردم در مقابل بحران مي‌باشد و طلا همچون سرمايه‌اي بي‌زوال تصور مي‌شد كه ارزشي همچون پول نقد ميداشت تواناترين مردم كه جاي خود زحمتكش ترين و كم درآمد ترين قشر مردم جامعه هم با پس‌انداز اندك سرمايه خود اقدام به خريد مصنوعات طلا مي‌كردند تا خداي ناكرده به هنگام نياز فوري و ضروري آن را به فروش بر سانند و يا با انباشت تدريجي آن بسان صندوق ذخيره ضروري در مواقع اقدام اساسي در زندگي همانند خريد منزل مسكوني، يا ازدواج به طريق اولا عملا موجبات تحكيم بنيان خانواده را فراهم سازد و ثانيا خريد طلا در مناسبتهاي ملي و مذهبي و خانوادگي هم از منظر تشويق و مهر ورزي و مهرباني و نگاه اقتصادي به جهت تقويب و تحكيم بنيان خانواده نقش قابل توجهي داشت كه متاسفانه اعمال سياست‌هاي ناصواب و دخالت‌هاي نابه‌جا دولتي هم اكنون اين فرهنگ كهن را در معرض تهاجم و تطاول قرار داده و از سويي عمده تحليلگران بين‌اللملي و اقتصاد‌دانان عالي‌رتبه جهاني بر اين اعتقادند كه دولت نظر مساعدي به رونق بازار طلا به عنوان يك كالاي استراتژيك با قابليت بالاي تجارت و پشتوانه اقتصادي ندارد و سياست‌هاي كنترلي براي عدم رشد بازار طلا به هر طريقي اعمال مي‌گردد كه در اين راستا طاعون ارزش افزوده و استنباط ناصواب اخذ 9 درصد از قيمت اصل طلا در هر بار انجام معامله موجب گردده قيمت طلا در اين سرزمين بين 40 تا 30 % افزايش داشته باشد و در نتيجه خروج طلا از سبد كالاي اقتصادي خانواده و اين در حالي است كه ما شاهد آنيم كه كشورهاي زيادي معافيت‌ها و سوبسيد‌هاي زيادي براي فعالين در اين حوزه قائلند به عنوان نمونه در ايالات متحده هيچ نوع تعرفه‌هايي روي واردات كاني‌هاي طلا، كنسانتره مربوطه يا شمش وجود ندارد اما عوارضي فقط براي محصولات نيمه ساخته اخذ مي‌كند و همچنين در كشور فرانسه و آلمان از اصل طلا ماليات اخذ نمي‌گردد و متاسفانه ما شاهد آنيم كه حضرات بدون رعايت اصل مسلم و قانوني اصل و استثناء و عدم شموليت قانون به جهت اينكه طلا در اصل ثروت است و سرمايه و در گذر ايام و گذشت زمان حتي در برابر حوادث طبيعي و غير طبيعي تغيير شكل مي‌دهد اما تغيير ماهيت نمي‌دهد پس تلقي عنوان ماليات آن هم در شكل نا معقول و خلاف شرع مبرهن است و نقش بسزاي آن در اقتصاد خانواده موضوعي است كه مورد غفلت واقع گرديده زيرا به تعبير دقيق مي‌توان گفت طلا در خانواده حكم صندوق ذخيره طلايي را دارد كه در تنگناها و مضايق مالي شديد با قابليت نقد شوندگي آني مورد استفاده بوده و استمرار اين روند عملا موجب تحكيم بنيان خانواده از منظر اقتصادي مي‌باشد.

حفظ و نگهداري طلا در آينده چه خاصيت و سودي براي کشور دارد؟

همانگونه که عرض شد پشتوانه اقتصادي هر کشوري علاوه بر ارزهايي چون دلار و يورو، طلا مي‌باشد اما اينجانب معتقدم که طلا از دلار و يورو هم بهتر است چون طلا فلزي است که ذاتا ارزش افزوده توليد مي‌نمايد به علت اينکه 80 درصد طلاهاي موجود در خشکي کشف و حدودا 20 درصد باقيمانده طلا همچنان در حال استخراج است و تا 20 سال ديگر معادن جهان عاري از طلا خواهند بود.

و هر کشوري که طلاي بيشتري را در بانک مرکزي و سبد خانوار داشته باشد قدرت اقتصادي آن کشور افزايش مي‌يابد و طلا نيز به اندازه نفت در اقتصاد جهاني و اقتصاد کشورها نقش بازي مي‌کند. در زمان‌هاي جنگ و افزايش قيمت نفت قيمت طلا نيز افزايش مي‌يابد و در اين زمان طلا به علت حمل و نقل آسان مورد توجه خانوارها و دولت‌هاست. براي مبادله آن و رفع احتياجات ضروري چون قابليت نقد شوندگي آني را دارا ست. کارشناسان اقتصادي در جهان روي خريد و پشتوانه اقتصادي بودن طلا براي دولت‌ها متفق القول هستند و دولت‌ها من جمله دولت ايران بايد براي اقتدار خود هميشه در انباشت طلا در بانک مرکزي و خانوار کوشا باشند.

در سال 1974 ميلادي زماني که هندوستان داراي کلاهک هسته‌اي شد جامعه بين الملل برآن شد تا هند را از ادامه فعاليت هسته‌اي منع نمايد که سياستمداران آن زمان در وين با تشکيل جلسه‌اي با کارشناسان اقتصادي دريافتند که هند را نمي‌توانند تحريم نمايند. هند با جمعيتي بالغ بر يک ميليارد و سيصد و اندي هزار نفر، 15 درصد طلاي جهان را ذخيره دارد. 4 درصد در بانک مرکزي و 11 درصد نزد مردم، در نتيجه مي‌توانند 17 سال با طلاهاي موجود، کشور را بدون هيچ مشکلي اداره نمايند لذا تحريم‌ها عليه هند صورت نگرفت و هند به باشگاه هسته‌اي پيوست و هم اکنون اين کشور با 18 ميليون تن طلا بزرگترين وارد کننده طلا در دهه‌هاي اخير بوده و دومين کشور جهان بعد از آمريکاست که ذخيره بالايي از طلا را دارست.

باتوجه به وضعيت اقتصادي و وضعيت بازار، مردم بايد با طلاهاي خود چه کار کنند؟

طلا هميشه در قرون اعصار سرمايه خانوار بوده، چون داراي خاصيت نقد شوندگي آني است. طلا پس‌اندازي است که به تواتر خريداري و صندوق ذخيره خانواده است که در زمان نياز خانوار براي مراسم شادي و احتياجات ضروري، خريدخانه، ماشين، عروسي فرزندان تهيه جهيزيه و مداوا از آن بهره مي‌برند که در دراز مدت افزايش چشمگيري نيز داشته است و سود سرشاري را نصيب خانوار خواهند نمود که با مثالي مي‌توانيم بيشتر روشن نمايم:

مثلا طلا در سال 1369 که اينجانب مغازه خود را افتتاح نمودم هرگرم ايکس تومان بوده که هم اکنون به اين ميزان رسيده است. يعني تقريبا هر سال 100 درصد افزايش داشته در صورتي که اگر همان مقدار سرمايه خريد طلا در بانک ذخيره مي‌شد سود بانکي سالانه معادل حداکثر 25 درصد بوده، پس طلا 4 برابر وجه نقد که در بانکها پس‌انداز مي‌شود ارزش افزوده براي مالک آن توليد مي‌نمايد. البته عرض کردم در دراز مدت يعني حداقل سه سال بيشتر.

توصيه شما در مورد خريد و نگهداري طلا براي خانم‌هاي ايراني که نسبت به زن‌هاي کشورهاي ديگر سنتي‌تر هستند، چيست؟

در قرآن کريم آمده که طلا براي زن زيبايي رخسار مي‌آورد. طلا علاوه بر زينت، سرمايه خانوار حساب مي‌شود و در صنايع گوناگون، علم پزشکي، داروسازي، صنايع فضايي و الکترونيک کاربردهاي متعدد دارد. طلا فلزي است گرانبها و داراي طبيعت گرم و‌تر و به قلب نيرو بخشيده، ضد تومورهاي سرطاني است و در بيماري‌هاي ديگر به کمک پزشکي هسته‌اي به کار مي‌رود. طلاي ذوب شده چنانچه روي قسمتي از بدن ريخته شود باعث عفونت نمي‌شود. سرمه کشيدن با ميل طلا فوائد زيادي دارد و دردندانپزشکي نيز به کار مي‌رود. ابن سينا و ابوريحان و پزشکان ژاپني بر اين اعتقادند که اگر طلا را گرم کنند و به يک باره در آب سرد فرو برند با خوردن اين آب امراض بدن بر طرف شده و شادابي روح را در پي خواهد داشت. طلا فلزي است که در مجاورت هوا و آب زنگ نمي‌زند و تيره نمي‌شود. توصيه من اين است که خانم‌ها طلا را خريداري و براي فروش آن عجله نکنند چرا که سود ذاتي طلا از پس‌انداز در بانک بيشتر است.

در ايران معمولا گرايش مردم به جواهرات به علت گران بودن آن خيلي زياد نيست؟ يک توضيح هم راجع به قيمت و ارزش جواهر مي‌دهيد.

لازم است ابتدا توضيحي راجع به جواهر تقديم خوانندگان عزيز نمايم. جواهر به سنگ‌هاي معدني قيمتي و نيمه قيمتي گفته مي‌شود که در راس آنها الماس مي‌باشد. در قديم داشتن جواهر نمايانگر ثروت و تشخص بوده و بانوان براي جلب توجه مردان از جواهر استفاده مي‌نمودند. جواهرات نشان دهنده مقام اجتماعي شخص و اصالت خانوادگي او نيز بوده است. جواهرات و سنگ‌ها اشعه و حرارت کيهاني را جذب نموده و سپس طبق خواص خود پرتو و اشعه را به چاکراهاي فرد منعکس کرده و به شخص نيز مي‌بخشد.

جواهر داراي خواص مغناطيسي، طبي و سحري مي‌باشد. الماس با تراش‌هاي متعدد و براساس هر تراش اسم خاص را به خود مي‌گيرد. قيمت الماس و سنگ‌هاي قيمتي براساس رنگ، وزن،تراش، پاکي و ناپاکي به آيتم‌هاي فوق بستگي دارد. اما خريد جواهر براي 20 درصد از مردم حالت زيبايي خاص در روح و روان و لذت معنوي و آرامش بخش را به همراه دارد.

غير از اينکه نگهداري طلا بهترين راه براي حفظ سرمايه است؛ آيا مي‌توان از آن به عنوان سرمايه‌اي که براي ما توليد درآمد داشته باشد، استفاده کنيم؟

طلا فلزي است سرمايه‌اي که در تمام اعصار و قرون مورد استفاده صنعت گران اين صنعت بوده و از 7000 سال پيش قدمت ضرب اولين سکه به ايران بازمي‌گردد. طلا فلزي است گرانبها و در صنعت زود‌بازده که ظرف يک هفته براي توليد کننده آن 10 درصد ارزش افزوده خواهد داشت و به ازاي هر کيلو طلا 25 نفر شاغل و ظرف يک هفته يا کمتر به مصنوع تبديل مي‌شود و از صادرات آن مي‌توان براي کشور درآمدي معادل يا پس از نفت را رقم زد به شرط مديريت و ساماندهي صنعت طلا از زير پله‌اي و کارگاهي به شهرک‌هاي تخصصي طلا که دير يا زود اين اتفاق خواهد افتاد و همه صنعتگران بايد شناسنامه‌دار و شفاف شوند.

يک مقدار راجع به نوساناتي که در مورد طلا وجود دارد توضيح مي‌دهيد؟ آيا اين نوسانات در کوتاه مدت هستند؟

طلا را مي‌توان اين گونه تعريف کرد که علاوه بر اينکه فلزي است سرمايه‌اي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي هم هست. نرخ طلا جهاني است و تنها فلزي است که قيمت جهاني دارد و در تمام نقاط جهان در يک ساعت و يک روز يکسان است و ذاتا طلا فلزي است که بر اثر هر تحرک جهاني افزايش يا کاهش قيمت خواهد داشت.

در زمان صلح و شتاب اقتصادي طلا با آرامش خط سير صعودي را با شتابي کم دنبال مي‌کند اما در زمان‌هاي جنگ و کاهش نرخ دلار در آمريکا و بحث‌هاي تنش زاي سياسي در جهان نيز نرخ طلا تغيير مي‌نمايد و اين گونه نوسانات بيشتر در زمان جنگ و يا تحريک به جنگ رخ خواهد داد.

به نظر شما چه چيزي بازار طلا را در ايران متلاطم وبي‌ثبات نگه داشته است؟

رکورد اقتصادي ناشي از اقتصاد کلان کشور از سال 92 به رکورد مضاعف بر اثر (طاعون ارزش افزوده) که توليد کنندگان و اصناف و مردم را بهبي‌نظمي وبي‌ثباتي کشانده و به علت اخذ ماليات غيرکارشناسي و مميز سالاري در سازمان امور مالياتي که با اخذ ماليات‌هاي چند صد درصدي مکرر از زنجيره طلا به وجود آمده که طلا از نظر قيمتي دچار اشکال اساسي است چون ماليات مکرر تلقي مي‌شود و اخذ ماليات از مراحل مختلف بازار از شمش فروش و توليدکننده، بنکدار و ويترين دار به جهت تقليل فاحش ميزان خريد دستخوش رقابت‌هاي ناصحيح، ناصواب و نا‌سالم مي‌گردد و به هم ريختن نظم حاکم بر اين صنف و صنعت مي‌باشد که متاسفانه عده‌اي سودجو از اين بازار آشفته سود سرشاري مي‌برند که در گروه‌هاي اجتماعي اقدام به ايجاد فروشگاه‌هاي اينترنتي با طلاي عيار پايين خارج از استاندارد 750 با مارک 18 عيار مي‌نمايند و عده‌اي ديگر اقدام به فروش طلاهاي مستعمل دست دوم بدون ماليات ارزش افزوده نموده که توليد و اشتغال را به ورطه نابودي در اين صنف هدايت مي‌نمايد.

با وجود اين همه نقايص وبي‌ساماني، چرا اقدام قانوني براي اصلاح امور صورت نگرفته که اين همه موجب ضرر و زيان شده است؟

متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در جايگاه قانوني خويش در راس هرم نقش متعادل کننده و نظارتي خويش که حاکم بر روابط بين جامعه و بازار بوده را به نحو شايسته اعمال ننموده و در مراتب پايين‌تر اتاق اصناف کشور و عين شگفتي موجبات نظارت کافي در عملکرد اتحاديه‌ها و عدم تشکيل کميسيون تخصصي مصرع در قانون تبصره 4 ماده 45 نظام صنفي همه مورد دربي‌توليتي و بدسرپرستي انجام شده که بسيار جاي گلايه مندي است.

تحليل شما از بازار طلا در چند ماه آينده چگونه است؟آيا چون طلا مبناي اقتصاد هر کشوري است به شدت تحت تاثير هر بحراني قرار مي‌گيرد؟ چند نمونه از اين بحران‌ها را نام مي‌بريد؟

چنانچه پس از 27 سال سابقه ما را به عنوان تحليلگر اقتصادي در بخش طلا بپذيرند عرض مي‌کنم: طلا در چند ماه آتي رو به افزايش خواهد بود به علت 1- عدم مديريت رئيس جمهور آمريکا در تعادل حفظ امنيت جهان 2- ورود نامبرده به دخالت در امور کشور‌ها 3- احتمال افزايش جنگ در مناطق مختلف جهان 4- نابساماني براي عدم صلاحيت وي. پيش بيني مي‌کنم طلا در چند ماه آينده دست خوش بازي‌هاي سياسي و اجتماعي قرار گرفته و دلار آمريکا با کاهش شديد روبرو خواهد شد و لذا طلا که با دلار آمريکا نقش معکوس بازي مي‌کند دولت‌ها و مردم جهان با کاهش نرخ دلار متضرر خواهند شد که براي حفظ سرمايه خود رو به خريد طلا خواهند آورد و افزايش چشمگيري را به دنبال خواهد داشت و چنانچه خدايي ناخواسته جنگ نيز با اين تلاطم افزوده شود قيمت طلا قابل کنترل نخواهد بود چون اين جنگ، جنگ دو کشور نخواهد بود و طلا به شدت افزايش قيمت خواهد داشت.

به نظر شما اگر کسي بخواهد روي طلا به عنوان محلي براي توليد درآمد سرمايه‌گذاري کند چه کاري بايد انجام دهد؟

براي سرمايه‌گذاري صرف در بخش طلا کافيست از شمش و يا طلاهاي مسکوک استفاده نمود.

اجازه بدهيد راجع به سکه و تفاوت آن با طلا هم صحبت کنيم، در اين خصوص توضيح مي‌دهيد؟

سکه طلا 133/8 گرم طلا با عيار 900 دارد يعني 9 دهم طلا خالص و يک دهم آن الياژ است چون طلاي 24 عيار معادل هزار است. در زمان‌هاي عادي و معمول اقتصادي فرق چنداني با طلا ندارد البته در زمان‌هاي خاصي مانند اعياد و مناسبت‌هاي ملي و مذهبي که تراکم هدايا زياد مي‌شود در آن مواقع سکه به علت عرضه و تقاضا حباب را به خود جلب مي‌نمايد و قيمت سکه يک بار با حباب همراه است.

البته سکه در بانک مرکزي ضرب مي‌شود و نرخ آن هم در بانک کارگشايي با حراج روزانه تعيين مي‌گردد. ولي سکه ربع و نيم و يک گرمي از طريق با نک مرکزي (بانک کارگشايي) مسئول حراج با حباب به فروش مي‌رسد و گاها به ميزان وزن طلا مغايرتي هم ندارد مگر سکه يک گرمي بانک مرکزي که باز مسئولش بانک مرکزي است.

چرا بانک مرکزي به اندازه سکه واگذار نمي‌کند تا قيمت آن متعادل بماند؟

جواب اين سوال را بايد از بانک مرکزي سئوال نمود که چه انگيزه‌اي پشت اين فرضيه وجود دارد که آيا بانک مرکزي مي‌خواهد سکه‌ها را گران‌تر بفروشد که خزانه را انباشت کند و يا سود خود را بالا نشان دهد؟ چون سکه يک بهار 133/8 گرم، نيم بهار 066/4 گرم، ربع بهار 033/2 گرم، نيم ربع يا يک گرمي بانک مرکزي0165/1 گرم وزن دارد و مشخص است که بايد فقط براي نيم دو عدد وجه ضرب و براي ربع چهار عدد هزينه ضرب و براي يک گرمي 8 عدد وجه ضرب که آن هم جمعا بيش از ده هزار تومان نخواهد شد. اما نرخ يک گرمي گاها تا 80 هزار تومان حباب دارد و پاسخ آن در اختيار بانک مرکزي است.

پيشنهاد شما براي خريد سکه در ماه محرم و صفر چيست؟ آيا بعد از اين ايام قيمت سکه بالا مي‌رود؟

سکه در هيچ زماني فرقي نمي‌کند چه محرم و چه صفر و چه ماه‌هاي ديگر سال، چون نرخ سکه و طلا تابع نرخ جهاني است. در زمان قديم که رسانه و تلفن و امکانات اطلاع رساني اندک بود در ماه محرم و سفر مردم اعتقاد داشتند خريد نکنند و کاسب براي امرار معاش مجبور بود اندکي قيمت‌ها را کاسته تا رزق خود را در آورد اما اکنون اين چنين نيست و قيمت طلا تابع قيمت جهاني و اينترنتي و آني است.

يک سوالي که شايد در شرايط فعلي خيلي ساده به نظر برسد. بين پس‌انداز پول در بانک و خريد طلا شما کدام يک را پيشنهاد مي‌کنيد؟

چنانچه افرادي بخواهند رقم معيني را براي مدتي بيش از سه سال در بانک سپرده نمايند پيشنهاد مي‌کنم حتما طلا بخرند چون در دراز مدت طلا افزايشي معادل 3 تا 4 برابر سود بانک را براي آنها به همراه خواهد داشت.

گاها مشاهده مي‌شود برخي خانواده‌ها که به کشورهاي خارجي سفر مي‌کنند از طلاي آن کشور به ويژه کشورهاي عربي خريد مي‌کنند. نظر شما در خصوص خريد طلا در اين کشورها چيست؟

خريد طلا از خارج از کشور اصلا به صلاح نيست. اولا اجرت ساخت طلا‌هاي آنها بسيار بالاتر است ثانيا چنانچه طلاي خريداري شده مورد داشته باشد شما در کشور خود به فروشنده دسترسي داريد. هم اکنون بسياري از طلا‌هاي ساخته شده در عربستان 18 عيار و 20 و 21 عيار هست و نحوه محاسبه را مردم نمي‌دانند و فکر مي‌کنند که طلا آنجا بهتر است اما اين گونه نيست. در همين ايران در خوزستان، سيستان و بلوچستان و استان‌هاي مرزي جنوبي علاوه بر طلاي 18 عيار، طلاي 21 و22 عيار داريم که مختص همان منطقه است و جديدا مشاهده شده در طلاهاي خارجي عيار آنها کمتر از عيار واقعي است که بايد به اين مسائل توجه نمود.