تاریخ 1396/06/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4580 برو جستجو جستجوی پیشرفته   تني چند از شهروندان سمناني در گفتگو با خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان اظهار داشتند:
  لوازم التحرير ايراني بايستي از کيفيت جذابيت و قيمت مناسبي برخوردار باشد  

روزشمار شهريورماه که به سمت مهر سرازير مي‌شود، جنب و جوش خانواده‌ها، مخصوصا دانش‌آموزان اين مرز و بوم براي تهيه مايحتاج يک سال تحصيلي، چهره متفاوتي را دربازار رقم مي‌زند؛ از لوازم‌التحريرفروش‌ها تا توزيع‌کنندگان کتاب‌ درسي، لباس فروشي‌‌هاي پسرانه و دخترانه تا کفش‌فروشي‌‌ها... هر خانواده‌اي به تناسب وضع مادي و ميزان سطح درآمد، روانه بازار خريد شده و اقلام مورد نياز فرزندان خود را تهيه مي‌کند. داستان تکراري، اما خواندني و با مفهومي که اگر به درستي از سوي متوليان آن به رشته تحرير درآيد و روند تدوين و گردآوري آن که همان ساماندهي و نظارت صحيح از بدو توليد تا مرحله توزيع است، در جامعه مصرف کنندگان انتشار يابد، آرامش‌بخش دغدغه‌هاي فکري، معنوي و مادي خانواده‌هاي بيش از 13 ميليون دانش‌آموز است. آن هايي که اگر از همين مبتدي‌ترين و ساده‌ترين ابزارهاي فرهنگي، تحت هدايت هوشمندانه، با تدبير و به دور از نگاه‌هاي سليقه‌اي و متناسب با روحيات و توانايي‌هاي روحي و فکري يکايک دانش‌آموزان قرار گيرد، سبب‌ساز و پايه‌گذار بسياري از هنجارهاي فرهنگي و نهادينه شدن ارزش‌هاي ملي و مذهبي در ميان تأثيرگذارترين اقشار جامعه يعني دانش‌آموزان و آينده‌سازان ايراني اسلامي مي‌شود.

در نقطه مقابل، هرگونه تسامح و غفلت در اين باره نيز، نهادينه کردن ناآگاهانه‌ نمادهاي بي‌هويت و منحط فرهنگ بيگانه است که با برنامه‌اي حساب شده، چند سالي است، متاع نامطلوب بازار فرهنگي و دستگاه تعليم و تربيت کشور و کالاي پرسود سودجويان بي‌درد شده است. البته بايد به اين نکته حياتي در توليد لوازم التحرير اشاره کنيم که خوشبختانه کشورمان از جهت تأمين مواد اوليه و مورد نياز اين محصولات، در شرايط خوبي به سر مي‌برد و اگر روند توليد محصولات مورد‌نظر، از امعان نظر بيشتري از سوي متوليان و سياست‌گذاران مربوطه برخوردار شود، ديگر نيازهاي فراوان جامعه هدف، معطوف به خريد و واردات محصولات خارجي که در بسياري موارد نيز به لحاظ کيفي در سطح پايين‌تري از توليدات داخلي هستند، نشده و جامعه مصرفي با افتخار از اين ابزار و محصول فرهنگي در راه ارتقاي دانش خود بهره مي‌برد که نام توليدکننده داخلي بر بدنه اين محصولات حک شده باشد.

اسحاق ملکي که دو فرزند دختر دارد به شدت از قيمت‌هاي لواز تحرير اظهار نارضايتي مي‌کند و مي‌گويد: "دو سال پيش دختر بزرگم را به پيش دبستاني فرستادم و ليستي که مدرسه براي تهيه لوازم داده بود با 120 هزار تومان جمع شد اما امسال براي دختر کوچکترم اين ليست از 200 هزار تومان هم بيشتر شده است."

وي افزود: "بسياري از کالاها قيمتشان چند برابر شده و کسي جوابگوي خانواده‌ها نيست، فروشندگان هم به دليل خريد گران مجبور به فروش‌گران هستند."

ملکي در ادامه درمورد نوع خريد لوازم التحرير توضيح داد:" امروز ديگر با توجه به اين که تنوع ابزار و لوازم موجود در بازار زياد است، ديگر بچه‌ها مثل ما فکر نمي‌کنند. چرا که تصاوير شخصيت‌هاي خارجي به دليل تبليغات انيميشني در دل دانش‌آموزان جا باز کرده‌اند و به‌ دليل همين گرايش کودکان، بسياري از توليدکنندگان لوازم‌التحرير از تصوير اين شخصيت‌ها استفاده مي‌کنند که اين امر به تنهايي مي‌تواند تاثير فرهنگي نامطلوبي بر ذهن و فکر کودکان بگذارد."

اين پدر در مورد نقش خانواده‌ها در ترويج فرهنگ صحيح مصرف گفت: "ست کردن لوازم‌التحرير با لباس دانش‌آموزي مسئله فخر‌فروشي دانش‌آموزان در مدارس غيردولتي محسوب مي‌شود، اگر فقط در همين مورد خانواده‌ها کمي برخورد غير‌احساسي‌تري داشته باشند، يقينا مي‌توانند جلوه خوبي به فرهنگ استفاده دانش‌آموزان بدهند."

آقاي ملکي در آخر نقش رسانه‌هاي جمعي و همچنين معلمين نيز گفت:"وقتي يک دانش‌آموز يک سوم روز خود را در محل مدرسه سپري مي‌کند، به يقين معلم‌هاي آنها تاثير به سزايي در فرهنگ مصرفشان دارند. اگر يک معلم در کنار درس خود به ترويج مصرف بهينه لوازم‌التحرير خصوصا ايراني بپردازد، بيشتر دانش‌آموزان به آن گرايش پيدا مي کنند. در ضمن رسانه‌هاي جمعي مثل تلويزيون هم مي‌تواند با ساختن انيميشن‌هاي کودکانه به گرايش افکار کودکانه کمک خوبي داشته باشد."

خانم عسگري مادر يکي از دانش‌آموزان ابتدايي مي‌گويد:" لوازم‌التحرير فانتزي که تداعي‌کننده کارتن‌هاي پرنس و پرنسس‌هاي غرب است، چه قاچاق و چه به‌واسطه توليد داخلي دست‌به‌دست در ميان آينده‌سازان اين مملکت مي‌چرخند. زرق و برق اين لوازم‌التحرير هر چشمي را خيره مي‌کند، تصاوير زنان و مرداني که تلفيق آن‌ها با رنگ‌هاي چشم‌نواز حتماً آرزوي هر دختربچه و پسربچه ايراني است که شبيه آن‌ها باشند. تأثيري عميق بر فرهنگي عميق‌تر به‌واسطه اين المان‌هاي فانتزي پرزرق و برق در سايه سکوت و کم‌کاري دستگاه‌هاي فرهنگي ايجاد مي‌شود که کسي نمي‌تواند منکر آن باشد."

عسگري که کارمند يکي از ادارات مي‌باشد، در ادامه گفت:" کليه مراکزي که مسئول فروش لوازم التحرير هستند، بهتر است اجناس توليد ايران را براي فروش داشته باشند و بيشتر آنها را در ديد دانش‌آموزان و کودکان قرار دهند، البته اين موضوع بخش آخر کار است، ولي مي‌تواند کمک شاياني به خانواده ها هم داشته باشد، چرا که قيمت لوازم التحرير ايراني خيلي مناسب‌تر از نمونه‌هاي فانتزي خارجي است."

اين مادر قيمت را يکي از مهمترين عواملي دانست که با توجه به رکود گسترده در بازار مي‌تواند بسيار موثر باشد و افزود:"شايد يکي از دلايلي که خانواده‌ها به استفاده از لوازم التحرير خارجي بسيار راغب هستند، همين قيمت است. براي مثال يک دفتر چيني بسيار ارزانتر از مشابه آن در نوع ايراني است."

وي در مورد تاثير خانواده‌ها بر فرهنگ صحيح مصرف و ترويج آن نيز اظهار نظر کرد و گفت:" يک خانواده اگر در منزل به جاي سي‌دي‌هاي فيلم خارجي و کارتن هاي غربي به داستان‌هاي ايراني روي بياورند و يا از فيلم‌ها و انيميشن هاي ايراني استقبال کنند، قطعا مي‌توان ديد و تفکر يک کودک و دانش‌آموز را سالم‌سازي کرد و در ديگر موارد که نمونه آن همين لوازم التحرير است مسائل را حل شده ديد."

خانم عسگري رسانه‌ها جمعي و دبيران را يکي از عوامل مهم ترويج فرهنگ صحيح استفاده از لوازم‌التحرير ايراني خواند و بيان داشت: "اگر مسئولين به اين موضوع توجه کنند و به عنوان يک فرهنگ اين موضوع را نهادينه کنند به عنوان مثال در شبکه پويا به جاي پخش فيلم هاي خارجي خشن کودکانه اگر در زمينه المان‌ها و قهرمانان ايراني فرهنگ‌سازي شود و اگر در اين خصوص کار شود قطعاً مورد پسند بچه‌ها قرار خواهند گرفت و حتي مي‌تواند از خشونت‌هاي ناشايستي که در بچه ها ديده مي‌شود، جلوگيري کرد. اين که بگويم معلمين نقش کاملي مي‌توانند داشته باشند، به جد اجحاف نکرده‌ام، زيرا اگر يک روز را به سه قسمت تقسيم کنيم، دانش‌آموزان يک قسمت را در مدرسه يک قسمت را در استراحت و الباقي روز را به کارهاي ديگر مي‌پردازند، پس در نتيجه مي‌بينيم که بودن آنها در کنار معلمانشان بيشتر از ساير است و اين مي‌تواند کاربردي‌ترين موضوع باشد."

در ادامه آقاي رفيعي دبير يکي از مدارس در مورد لوازم‌التحرير موجود دربازار گفت:" اکثر لوازم‌التحرير موجود در بازار توليد ايران نيست و اين يک مشکل است که بايد با فرهنگ‌سازي از مصرف مشابه خارجي جلوگيري به‌عمل آيد و با کمک مسئولين با افزايش لوازم التحرير ايراني مرغوب و با کيفيت خوب خدمتي هم به توليد و هم به فرهنگ ايراني بشود."

رفيعي در ادامه نقش خانواده ها در ترويج فرهنگ صحيح استفاده از لوازم‌التحرير ايراني اينگونه شرح داد: "خانواده‌ها عامل مهمي در اين موضوع محسوب مي‌شوند، زيرا که هم تربيت کودکان به آنها بستگي دارد و هم تهيه اين لوازم به عهده آنها مي‌باشد. خانواده ها مي توانند به دور از چشم و هم چشمي به اين موضوع توجه کنند، يک خانواده مي‌تواند اثر موثري در اين بيکران بازار بيکاري داشته باشد. خانواده‌ها بايد بدانند فرهنگ استفاده از لوازم ايراني دست دلالان را مي‌بندد و کمک شايان توجهي به توليد ملي خواهد کرد. اين دبير در ادامه نقش مدارس را هم بسيار بالا خواند و گفت:"اگر در مدارس شيوه اي تبيين شود که به ازاي مصرف لوازم‌التحرير و ديگر وسايل مورد نياز دانش‌آموز ايراني باشد جوايزي داده مي‌شود، قطعا دانش‌آموز مي‌تواند به خريد وسايل ايراني پافشاري کند و خانواده را به اين امر مجاب کند. اين شيوه تنها يکي از شيوه‌هايي است که مي‌تواند خدمت به جامعه ايراني را دربر داشته باشد."به شرط اين که توليد داخلي کيفيت خوب و جذابيت کافي و قيمت مناسبي داشته باشد. وي همچنين در مورد قيمت هاي لوازم التحرير گلايه کرد و ادامه داد:"لوازم التحرير بايد يارانه مصرفي داشته باشد و اين فقط از طريق رسانه‌هاي جمعي مي‌تواند بيان موثري داشته باشد. اگر براي لوازم‌التحرير ايراني اين موضوع اعمال شود قطعا خانواده گرايش بيشتري به آن خواهند داشت. انتخاب شايسته در خريد با توجه به رکود بازار و کمبود پولي که شاهد آن هستيم قيمت وسايل را يکي از ارکاني قرار داده است که خانواده ها به آن توجه دارند. بنابراين اگر لوازم‌التحرير ايراني قيمت مناسب‌تري داشته باشد مي‌تواند عامل موثري در اين وهله باشد."

رفيعي در آخر نيز آسيب استفاده از لوازم‌التحرير خارجي را فرهنگ‌سازي ناشايست خواند و بيان داشت:"در نقوشي که بر روي لوازم‌التحرير ايراني وجود دارد شما فرهنگ ايراني را خواهيد يافت که در مشابه خارجي آن نيست و طبعا اين موضوع نقش پررنگي در فرهنگ آينده‌سازان جامعه به وجود خواهد آورد. هر عقل سليمي اين را مي‌پذيرد که فرهنگ کشورش را پايدار داشته باشد. به طور مثال نقش رستم سهراب شاهنامه را برجسته‌تر خواهد کرد و بسيار مفيد‌تر خواهد بود."

يکي از فروشندگان لوازم‌التحرير در سمنان نيز در مورد لوازم‌التحرير ايراني مي‌گويد:"با خريد لوازم التحرير، کيف و کفش توليد داخل کشور مي‌توانيم قدم محکمي را براي حمايت از توليد‌کننده و کارگر ايراني برداريم. بنده شخصا اگر جبر مشتري نباشد، نيازي به خريد لوازم‌التحرير خارجي ندارم. متاسفانه تقاضاي مشتري بنده را مجبور به تهيه اجناس خارجي مي‌کند و اين کار خوبي نيست. البته بعضا برايشان اين موضوع که کالاي خارجي تهيه کنند، يا ايراني زياد مطرح نيست و کيفيت را مد‌نظر دارند و اين موضوع هم تاثير به سزايي در خريد کالاي خارجي دارد."

اين فروشنده نقش توليد‌کننده را يکي از مهمترين عوامل عرضه کالا خواند و گفت:" يک توليد‌کننده براي تصاحب بازار بايد قيمت مناسبي روي کالاي خود قرار دهد و با روال رکودي که در بازار وجود دارد، براي اين امر مهم تلاش گسترده‌اي داشته باشد. اين تلاش مي‌تواند از طريق تنوع محصول، کيفيت و قيمت مطرح شود که هم بازار را به سمت خود گرايش دهد و فرهنگ استفاده از کالاي ايراني را گسترش دهد. "آقاي فروشنده نقش خانواده در ترويج استفاده از کالاي ايراني را يکي از موارد مشروط خواند و ادامه داد: "خانواده ايراني انتخاب را بيشتر به عهده دانش‌آموز قرار مي‌دهند و يا شرط خريد را مدارس و معلمين مي‌خوانند، بنده بارها شاهد اين بوده‌ام که مشتري صريح اشاره مي‌کند که معلم دانش‌آموز گفته است، فلان مارک بهتر است و يا فلان کالا راحت‌تر است. اين مورد بسيار سخت است که معلمان ما کالاي خارجي را سفارش مي‌کنند و خريد آن را مهمتر مي‌پندارند. در صورتي که من فروشنده اطلاع دارم که بسياري از کالاهاي ايراني بسيار مناسب‌تر از مورد مشابه خارجي آن است." وي در ادامه تبليغات رسانه‌اي را نيز يکي از ارکان مهم خريد بيان کرد و توضيح داد:"اگر در رسانه‌هاي جمعي مثل تلويزيون، دنياي مجازي و مطبوعات گرايش به سمت کالاي ايراني را به عنوان يک فرهنگ شايسته تبليغ کنند، به مرور زمان استفاده از آن کاملا عادي خواهد شد و تفکر مردم ما با استفاده از کالاي خارجي بيگانه خواهد شد. وقتي به يک کالاي مصرفي مثل برنج يا زعفران فکر مي‌کنيم، سريعا ذهن ما به مورد ايراني آن سوق پيدا مي کند و از آن به عنوان بهترين مورد ياد مي‌کنيم حال اگر اين موضوع براي کالاهاي توليدي ديگر ايجاد شود قطعا اين فرهنگ درست را جايگزين فرهنگ غلط استفاده از کالاي خارجي خواهد کرد."

اين فروشنده لوازم‌التحرير در مورد نقش فروشندگان نيز ابراز داشت:" برداشت هرفرد از مصرف عرف جامعه است، بايد فرد فرد مسئولين توليد‌کنندگان و مصرف‌کنندگان در کنار هم اين موضوع را توجه کنند و با ايجاد فرهنگ شايسته خريد کالاي ايراني خصوصا لوازم‌التحرير که نقش به سزايي در فرهنگ آينده کودکان نيز دارد، به گرايشات عمومي مردم توجه شود و گرايش اخلاقي خانواده‌ها را به سمت فرهنگ درست سوق بدهند. اگر اين موضوع فرهنگ‌سازي شود، فروشنده‌اي مثل هم از توزيع اجناس خارجي اجتناب خواهد کرد و همدلي ايجاد خواهد شد، اما اگر اين موضوع مورد توجه نباشد و فروشنده بخواهد آن را اجرا کند، يک فروشنده لوازم التحرير خارجي نياورد و فروشنده ديگري اين موضوع را رعايت نکند به خاطر دو قطبي بودن اين موضوع فروشنده از بين مي رود و فرهنگ نيز بوجود نخواهد آمد." وي در آخر گفت: "بنده شخصا هم از کالاي ايراني استقبال مي‌کنم و هم فروش آن را مناسب‌تر مي‌دانم و با توجه قشر زحمت‌کش کارگري، امرار معاش آنها را نيز دخيل در همين موضوع حس مي‌کنم و به تمامي اقشار جامعه سفارش اين موضوع را دارم."

گزارشگر: مائده شريفي

عکاس: محمد هادي سيستاني