تاریخ 1396/06/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4579 برو جستجو جستجوی پیشرفته   چهارمين جشنواره ملي پسته ايران- دامغان آغاز به کار کرد  

دامغان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

چهارمين جشنواره ملي پسته ايران- دامغان صبح امروز چهارشنبه با حضور کشاورزان، کارشناسان و فعالان اقتصادي و سفيران کشورهاي بنگلادش و افغانستان، استاندار سمنان و جمعي از مسئولان استان و شهرستان به ميزباني تالار همايش‌هاي جمعيت هلال احمر شهرستان دامغان آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار ما از دامغان، دبير چهارمين جشنواره ملي پسته ايران- دامغان در آيين افتتاحيه اين جشنواره اظهار داشت: برگزاري جشنواره پسته بار ديگر فرصتي را فراهم کرد، تا قابليت‌هاي گردشگري و تاريخي و محصولات کشاورزي دامغان را معرفي کنيم و زمينه سرمايه‌گذاري اين محصول استراتژيک و طلاي سبز پسته را براي سرمايه‌گذران به وجود آوريم.

رضا زارع‌زاده افزود: يکي از اهداف مهم در برگزاري جشنواره ملي پسته در طي چهار سال پي‌در‌پي معرفي پسته ايران به ويژه پسته دامغان به بازارهاي جهاني، ايجاد بازارهاي تجاري داخلي و خارجي و توسعه صنايع وابسته به توليد پسته است.

وي وجود 12 هزار هکتار باغ پسته بارور در دامغان، توليد سالانه بيش از 30 هزار تن پسته، کسب رتبه اول کشور در بحث توليد در هر هکتار به ميزان بيش از دو هزار هکتار و صادرات يک هزار تن پسته به ارزش 350 ميليارد ريال از شهرستان دامغان از مهمترين اهداف در برگزاري چهارمين جشنواره ملي پسته ايران- دامغان است.

دبير چهارمين جشنواره ملي پسته ايران- دامغان تصريح کرد: يکي از برنامه‌هاي اين دوره از جشنواره پسته که به دنبال بوده و هستيم، پسته دامغان پس از پسته کرمان به عنوان دومين توليده‌کننده اين محصول استراتژيک و راهبردي محسوب مي‌شود به تالار بورس کالا ورود پيدا خواهد کرد که انجام اين کار به ارتباط تجاري بيشتر جمهوري اسلامي ايران براي فروش پسته دامغان و ارائه آسان اين محصول کمک فراوان مي‌کند و اميدواريم اين موضوع مهم به عنوان دستاورد چهارمين جشنواره ملي پسته ايران- دامغان عملياتي شود.

وي به مزيت‌هاي ايجاد و راه‌اندازي تالار بورس پسته در دامغان اشاره داشت و افزود: با ايجاد و راه‌اندازي تالار بورس پسته در دامغان، اين کالا از طريق بورس عرضه و با قيمت مشخص در هرمکاني قابل خريد و فروش خواهد بود.

زارع‌زاده از تشکيل 10 کميته براي برگزاري جامع و کامل چهارمين جشنواره ملي پسته ايران- دامغان خبر داد و اظهار داشت: کميته‌هاي امنيتي انتظامي، ورزشي، فرهنگي هنري، نمايشگاه، دستاوردهاي اجرايي و پشتيباني، آموزش و انتخاب باغداران نمونه، مالي، تبليغات و امور بين‌الملل و تجارت با بهره‌گيري از 50 نيروي فعال از مهم‌ترين کميته‌هاي فرعي چهارمين جشنواره ملي پسته ايران- در دامغان است. وي آموزش به باغداران با هدف افزايش اطلاعات و آگاهي آنان از مسائل روز در بحث کاشت، داشت و برداشت و آشنايي با ابزارآلات روز دنيا و رونق بخشي به بسته‌بندي و فرآوري و فروش پسته از مهمترين برنامه‌هاي جنبي در برگزاري اين جشنواره بيان کرد.

وي در خاتمه گفت: برگزاري نمايشگاه ادوات و تجهيزات بخش کشاورزي با نگاه ويژه به پسته و صنايع غذاي و صنايع دستي وابسته به محصول کشاورزي با 50 غرفه از 15 شرکت داخلي و خارجي که آخرين پيشرفت‌ها در زمينه بسته بندي و عرضه پسته در معرض ديد بازديد کنندگان به مدت چهار روز قرار مي‌گيرد.

سخنراني استاندار سمنان، سفير کشور افغانستان و امام جمعه دامغان از مهمترين برنامه آيين افتتاحيه چهارمين جشنواره ملي پسته ملي ايران- دامغان خواهد بود.


 بهره‌برداري از 7 بخش تخصصي و 59 يونيت دندانپزشكي در دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان 

سرويس خبر

با افتتاح هفت بخش تخصصي در دانشکده دندان‌پزشکي، 4500مترمربع به زيربناي آموزشي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان اضافه شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان؛ دکتر مهدي شادنوش رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، در آيين افتتاح بخش‌هاي دانشکده دندان‌پزشکي که با حضور دکتر همتي نماينده مردم سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي، هيات رئيسه دانشگاه و جمعي از مديران و کارکنان برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشکده دندان‌پزشکي سمنان در چهار سال گذشته هم از نظر نيروهاي متخصص و هم از نظر کيفيت خدمات آموزشي رشد بسيار بالايي داشته است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان با اشاره به اعتبارات هزينه شده در اين پروژه افزود: براي بهره‌برداري از اين پروژه‌ها بالغ بر 35 ميليارد ريال هزينه شده است.

وي ادامه داد: با بهره‌برداري از اين چند پروژه علاوه بر توسعه خدمات درماني در سمنان از مهرماه امسال شاهد ارتقاء کيفي محسوسي در آموزش دانشجويان دندانپزشکي استان خواهيم بود.

دکتر شادنوش از افزودن 15 متخصص دندانپزشکي به متخصصان سمنان خبر داد و افزود: تا پيش از اين 35 متخصص دندانپزشکي در اين دانشگاه مشغول به فعاليت بودند که با جذب اين 15 متخصص شمار متخصصين دندانپزشکي در استان به 50 متخصص رسيده و اين در حالي است که تا سال 92 حتي يک متخصص دندانپزشکي در استان سمنان فعاليت نداشته است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان با ابراز خرسندي از توسعه خدمات درماني استان در حوزه بهداشت دهان و دندان گفت: با افتتاح اين چند بخش، مردم استان سمنان از دريافت خدمات دندانپزشکي از خارج از استان بي‌نياز مي‌شوند، ضمن اينکه شهرستان‌هاي مجاور نيز مي‌توانند از خدمات با کيفيتي که در مراکز استان ارائه مي‌شود نيز بهره‌مند شوند.

وي موفقيت‌هاي اخير دانشجويان علوم پزشکي استان سمنان در مسابقات جامع را نتيجه توسعه اين خدمات و امکانات آموزشي درماني دانست و گفت: با راه‌اندازي بخش‌هاي هفتگانه امروز 59 يونيت دندانپزشكي به مجموع يونيت‌هاي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان اضافه شد.


 کارگاه نقاشي در شهر مجن با حضور هنرمندان کوچک برگزار شد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

به گزارش روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شاهرود، به همت شهرداري و شوراي اسلامي شهر مجن، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان شاهرود کارگاه نقاشي با موضوع فرهنگ شهروندي و داشتن شهر زيبا ايدال با حضور کودکان و نوجوانان و مسئولين محلي در سالن کتابخانه عمومي مجن برگزار گرديد.

امام جمعه مجن در اين مراسم ضمن تشکر از دست‌اندر‌کاران اين برنامه گفت: شهرمجن داراي استعداد و خلاق بسيار بالايي در زمينه‌هاي فرهنگي، قرآني و... است که بايد تلاش شود اين استعداد و خلاقيت‌ها شکوفا گردد.

حجت‌السلام‌والمسلمين جناتي افزود: الحق والنصاف شهرداري مجن به همراه اعضا شورا اسلامي اعلاوه بر اقدامات عمراني و زير ساختي در شهر درانجام برنامه‌هاي فرهنگي پيش قدم هستند و اين اقدام با توجه به اينکه در آستانه باز گشايي مدارس و سال تحصيلي جديد هستيم کار بسيار قابل تحصين مي‌باشد.

سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامي شهرستان شاهرود هم در اين برنامه از فعاليت‌هاي مفيد و ارزشمند اداره کتابخانه‌هاي شهرستان شاهرود، شهرداري و شوراي اسلامي شهر مجن تقدير نمود و با اشاره به اينکه رسالت اداره فرهنگ وارشاد اسلامي اين را ايجاب مي کند که در اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري پيش قدم باشد، لذا تلاش مي‌نمايم، با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري زمينه‌هاي نشاط و مفرح را براي خانواده‌ها، نوجوانان و جوانان مهيا سازيم.

وي افزود: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي آمادگي دارد، با همکاري اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان، شهرداري و شوراي اسلامي شهر مجن به مناسبت‌هاي مختلف با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، هنري و قرآني زمينه اوقات فراغت جوانان اين شهر را پرنمايد.

اصغر ملانجفي رئيس شوراي اسلامي شهر مجن نيز دراين برنامه يکي از اهداف برنامه‌هاي شورا را در اين دوره انجام وگسترش فعاليت‌هاي فرهنگي در کنار برنامه‌هاي عمراني عنوان کرد و از اجراي چنين برنامه‌هايي ابراز خرسندي نمود.

شهردار مجن نيز، گفت: کودکان آينده‌سازان کشورهستند، لذا ما مسئولان بايد در حوزه سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي و عملکردي ازهيچ تلاشي در راستاي رشد و شکوفايي کودکان، نوجوانان و جوانان دريغ ننمايم و براي استيفاي حقوق آنها بکوشيم.

مجيد اقايي افزود: ما در اين دوره با همکاري شوراي اسلامي شهر براي رشد و شکوفايي نوجوانان و جوانان برنامه‌‌ريزي نموده‌ايم، تا اين عزيزان در فضاي شهري مناسب و روحيه خوب رشد و تعامل باشند.

وي درادامه از همکاري دستگاه‌هاي مذکور در برگزاري چنين برنامه‌هايي تقدير نمود و اظهار داشت: اجراي چنين برنامه‌هايي اعلاوه بر آموزش شهروندي يک روز شاد را براي کودکان، نوجوانان و جوانان فراهم خواهد کرد.

رئيس اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان شاهرود هم در اين مراسم هدف از برگزاري چنين برنامه‌هايي را اخت گرفتن کودکان، نوجوانان و جوانان به فضاي کتاب و کتابخواني عنوان کرد و افزود: سوق دادن کودکان، نوجوانان و جوانان به چنين فضاي، شادي را برايشان به ارمغان خواهد آورد، تا از دريچه نقاشي بتوانيم شهر ايدال آنها را طرحي کنيم.

وي مطالعه و اجراي چنين برنامه‌هايي را بالا بردن اطلاعات و فرهنگ مردمي دانست، لذا انجام کارهاي فرهنگي صبوري مي‌خواهد.

در پايان با اهداي هدايايي از سوي شهرداري، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان شاهرود از شرکت‌کنندکان در کارگاه نقاشي تقدير به عمل آمد.


 توسط اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان صورت گرفت؛
 آيين رونمايي از دو عنوان کتاب امامزادگان شهرستان سمنان و چهره ماندگار فوتبال نوشته جمشيد صفاري 

سرويس خبر:

آيين رونمايي از دو عنوان کتاب "امامزادگان شهرستان سمنان" و "چهره ماندگار فوتبال "نوشته جمشيد صفاري با حضور سيد‌عباس دانايي فرماندار سمنان، اعضاي شوراي شهر، مديران، اساتيد حوزه و دانشگاه و مسئولين در سالن استاد فرهنگ شکوهي کتابخانه مرکزي سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي سمنان، نورعلي غلامحسين نيا سماکوش، مديرکل اين اداره در اين آيين با بيان اينکه رسانه‌ها و فضاي مجازي مهمترين دغدغه اهالي فرهنگ است، گفت: رسانه‌ها با حمايت از کتابخانه‌ها به ترويج فرهنگ مطالعه کمک کنند.

وي با اشاره به اينکه امروز در عصر تکنولوژي و پيشرفت، فضاي مجازي جايگزين کتاب و مطالعه شده که بايد در اين زمينه چاره‌اي انديشه شود، ابراز داشت: مشکل کتابخواني رسانه‌هاي نوظهوري است که گريبانگير اهالي فرهنگ شده است و بايد براي ترويج فرهنگ کتابخواني با استفاده ظرفيت دستگاه‌هاي دولتي و خيران در افزايش سطح آگاهي مردم چاره‌اي تدبير کرد.

وي ضمن بيان اينکه مردم فرهنگي سمنان به کتاب و مطالعه بسيار علاقمند هستند، گفت: حضور گسترده مردم سمنان در جشنواره کتابخواني رضوي و کسب مقام برتر کشوري نشان از اهميت کتاب و کتابخواني و آموزه‌هاي ديني در استان است.

ادامه در صفحه 8


 سرويس خبر 

نحوه پيگيري صدور کارت‌هاي پايان

خدمت و معافيت

سرويس خبر:

معاونت وظيفه عمومي فرماندهي انتظامي استان براي جلوگيري از سردرگمي مراجعان، طي اطلاعيه نحوه پيگيري صدور کارت‌هاي پايان خدمت و يا معافيت از سربازي را تشريح کرد.

به گزارش پايگاه خبري پليس، در اين اطلاعيه آمده است: در مواردي مشاهده مي‌شود که سربازان و مشمولان به علت عدم آگاهي از روند صدور کارت‌هاي پايان خدمت و معافيت از سربازي، براي دريافت کارت خود دچار سردرگمي مي‌شوند.

در اين اطلاعيه در خصوص روند صدور کارت‌هاي مذکور آمده است: اطلاعات کارکنان وظيفه منقضي خدمت توسط يگان خدمتي در سامانه مشترک نيروهاي مسلح ثبت و سازمان وظيفه عمومي پس از بررسي اطلاعات و تاييد آن،کارت هوشمند پايان خدمت را صادر مي‌کند.

شايان ذکر است با ورود اطلاعات مربوط به کارت‌هاي پايان خدمت يا معافيت از سربازي در سامانه وظيفه عمومي، ظرف مدت يک هفته کارت هوشمند صادر مي‌شود.همزمان با صدور کارت هوشمند، پيامکي از سوي سازمان وظيفه عمومي مبني بر آماده شدن کارت، براي متقاضي ارسال مي‌شود، چنانچه حداکثر ظرف مدت 15 روز پس از دريافت پيامک، کارت مورد اشاره براي شما ارسال نشد ابتدا براي پيگيري به ادارات پست مراجعه و در صورت نبودن کارت در آن مراکز، مي‌بايست از طريق دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+10)، درخواست ارسال مجدد آن را ثبت کنيد.

همچنين افرادي که پيامک صدور کارت از سوي سازمان وظيفه عمومي دريافت نکرده‌اند، مي‌بايست از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان به نشاني www.vazifeh.police.ir،سامانه تلفن گويا به شماره 096480 و يا سامانه پيامک به شماره110206010 از آخرين وضعيت کارت خود مطلع شوند.در اين اطلاعيه آمده است؛ متقاضي براي پيگيري کارت پايان خدمت صادر نشده مي‌بايست، به آخرين رده خدمتي خود و يا معاونت نيروي انساني نيروي مربوطه مراجعه کند و همچنين در مورد کارت معافيت از خدمت مي‌بايست به وظيفه عمومي محل رسيدگي مراجعه شود. شايان ذکر است: در مواردي که فرد پس از بررسي از طريق سامانه‌هاي مذکور متوجه شود که کارت پايان خدمت و يا معافيت از سربازي صادر ولي براي متقاضي ارسال نشده، مي‌بايست، به دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي(پليس+10) مراجعه تا ضمن به‌روز‌رساني اطلاعات مربوط به نشاني محل سکونت و شماره تماس توسط دفاتر مذکور،درخواست ارسال مجدد نيز ثبت شود.

پيش فروش بليط قطارهاي مسافري

حدفاصل 11 لغايت پايان مهر‌ماه

سرويس خبر

زمان پيش فروش بليط قطارهاي مسافري حد فاصل بازه زماني 11/7/96 لغايت 30/7/96 اعلام شد.

به گزارش روابط عمومي راه‌آهن شمالشرق(1) پيش فروش بليت قطارهاي مسافري حد فاصل بازه زماني 11/7/96 تا30/7/96 از روز دوشنبه مورخه 20/6/96 ساعت 10 صبح آغاز مي‌شود.

بنابراين گزارش متقاضيان جهت خريد حضوري بليت با همراه داشتن شماره کارت ملي و تاريخ روز و ماه و سال تولد، مي‌توانند به يکي از مراکز فروش مجاز بليت قطار در سراسر کشور مراجعه يا براي خريد اينترنتي به سايت راه‌آهن به نشاني : www.rai.ir مراجعه کنند.

گفتني است: سامانه صداي مسافر راه‌آهن به شماره 0215149 به صورت 24 ساعته آماده پاسخگويي به سوالات هموطنان و دريافت پيشنهادات، انتقادات و شکايات است.

مدير کل پدافند غيرعامل استانداري سمنان:

نظام مهندسي به عنوان بازوي علمي و تخصصي

در حوزه پدافند کالبدي و فني به شمار مي‌رود

سرويس خبر

ايرج کارخائي در جلسه هيأت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان، با تاکيد بر لزوم رعايت الزامات پدافندي افزود: نظام مهندسي به عنوان بازوي علمي و تخصصي در حوزه پدافند کالبدي و فني به شمار مي‌رود.

مديرکل پدافند غيرعامل استانداري با اشاره به جايگاه و مأموريت‌هاي گسترده پدافند غيرعامل در حوزه‌هاي مختلف که رسالت اصلي آن حفظ و حراست از جان و مال مردم، زيرساخت‌ها و سرمايه‌هاي کشور و کاهش آسيب پذيري و افزايش پايداري ملي و تداوم خدمات رساني در زمان بحران مي‌باشد، حوزه پدافند کالبدي و فني را يکي از مهمترين بخش‌هاي کاري پدافند غيرعامل دانسته که بايد جهت رعايت الزامات و ملاحظات پدافند غيرعامل در کليه پروژه‌هاي عمراني و طرح‌هاي توسعه‌اي وساخت و سازها، تدابير لازم را اتخاذ و نظارت عالي داشته باشد.ايرج کارخائي وجود اسناد، قوانين و مقررات بالادستي متعدد مانند اساسنامه سازمان پدافند غيرعامل مصوب فرماندهي معظم کل قوا، اسناد راهبردي نظام در حوزه دفاعي، مصوبات مجلس شوراي اسلامي و مجمع تشخيص مصلحت نظام، قوانين برنامه چهارم و پنجم و ششم توسعه، مبحث 21 مقررات ملي ساختمان، مصوبه اخير شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور مبني بر ضرورت رعايت پدافند غيرعامل در طرح‌هاي توسعه و عمران شهري را نقطه قوتي براي پدافند غيرعامل دانسته که ضرورت دارد دستگاهه‌اي متولّي اقدامات لازم را بمنظور اجرا و عملياتي نمودن آنها به‌عمل آورند.

در ادامه مهندس نيکزاد رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان و اعضاي هيأت مديره ديدگاه‌ها و نظرات خود را دراين رابطه بيان و آمادگي خود را جهت تعامل هرچه بيشتر في‌مابين جهت فرهنگ‌سازي و نهادينه نمودن پدافند غيرعامل در ساخت و سازهاي استان اعلام نمودند.

همچنين در اين نشست مقرر گرديد طرفين با افزايش تعامل و هماهنگي فيمابين، همکاريهاي لازم را جهت برگزاري کارگاه‌ها و دوره‌هاي آموزشي تخصصي جهت اعضاي سازمان، برگزاري مانور و رزمايش‌هاي تخصصي در حوزه کالبدي و فني، مشارکت فعال جهت به‌روز‌رساني و بومي‌سازي مقررات موجود در حوزه کاري مربوطه و اهتمام جدّي جهت نظارت بر رعايت الزامات و ملاحظات پدافند غيرعامل در ساخت و سازها به‌عمل آورند.

درخشش هنرمند حوزه هنري استان سمنان

در جشنواره بين‌المللي عکاسي هند

سرويس خبر

هنرمند حوزه هنري استان سمنان در جشنواره بين‌المللي عکاسي کشور هند برگزيده شد.به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، «ميکاييل بايزيدي» از هنرمندان خانه عکاسان حوزه هنري استان سمنان موفق شد، با 3 اثر منتخب، جايزه ويژه دبير جشنواره بين‌المللي عکاسي هند با عنوان AB AWARDS-2017 را از آن خود کند.

شايان ذکر است: اين جشنواره زير نظر فدراسيون بين‌المللي هنر عکاسي«فياپ» و با دو موضوع آزاد رنگي و آزاد تک‌رنگ در کشور هند برگزار شده است.