تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4750 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مشکلات طلاي سبز استان را دريابيد  

دامغان، مهد پسته ايران است و اگر اين محصول امروز در جهان شهرت پيدا کرده، به خاطر نام بلند آوازه‌ي دامغان است که پسته در آن روئيده است. هرودوت در تاريخ خود نقل مي‌کند 2700 سال پيش که آسيا متشکل از دو کشور ايران و چين بود و مرزهاي ايران تا استان سين کيانگ کنوني در چنين امتداد داشت پادشاه ايران براي جشن ازدواج دختر خاقان چين سه هديه‌ي با ارزش براي او به چين مي‌فرستد. انگور قزوين، قاليچه‌ي ابريشمي و پسته‌ي دامغان! همچنين تاريخچه‌ي اولين صادرات پسته‌ي ايران به نقل از اسناد گمرک در سال 1901 ميلادي بوده که 5/2 تن پسته از مبدا دامغان به برلين در آلمان صادر گرديده است. وجود درختان پسته با عمر بيش از 700 سال در دامغان نيز گواهي ديگر بر قدمت تاريخي کشت پسته در اين ديار است. علي رغم وجود اين محصول با ارزش در دامغان، اما برخي مشکلات و معضلات در زمينه‌ي توليد پسته در ميان باغداران و کشاورزان دامغاني وجود دارد و تا زماني که حل نگردد، به عنوان يک آسيب جدي در اين حوزه است. در حال حاضر عمده مشکل بخش کشاورزي کشور، استان و شهرستان دامغان موضوع فراگير کمبود آب است. اين ماده‌ي حياتي همواره در فلات ايران کمياب بوده و هميشه باغداران دامغاني با بحران آب مواجه بوده‌اند. امروزه مي‌توان در صنعت پسته با توسعه‌ي سيستم‌هاي نوين آبياري مانند قطره‌اي و زير سطحي، انتقال حوزه به حوزه آب، توسعه‌ي سيستم‌هاي هوشمند برداشت آب با مديريت هوشمندانه آب، ايجاد و توسعه‌ي بازار آب و... تا حدودي از اين بحران عبور کرد. همچنين بازار آب مي‌تواند در ميان مدت برخي باغ‌هاي غير بهره ور را به مدار توليد اضافه کرده و در غالب مناطق کشت محصولاتي که به لحاظ اقتصادي بازدهي کمتري دارند. محدود و به سوي محصولات با بازدهي اقتصادي بيشتر هدايت شود. از سوي ديگر با توجه به عدم يکسان سازي، هنوز باغات پسته در شهرستان دامغان در حيطه‌ي خرده مالکي است و اين روش مشکلات بخش توليد را افزايش داده است. اين يکپارچه سازي مي‌تواند تغذيه و مبارزات با آفات را تسهيل کرده و همچنين بهاي تمام شده محصول را کاهش و در نهايت محصولي با کيفيت يک سال و کميت بيشتر توليد گردد و نيز توجه به شناسنامه‌دار کردن نهال‌هاي توليد مي‌تواند بسيار موثر باشد.

از ديگر مسايلي که بايد در زمينه‌ي افزايش توليد پسته اين کالاي استراتژيک استان مورد توجه قرار گيرد، شناسايي و تشويق فعالان برجسته صنعت پسته در دامغان است. يعني افرادي که توانسته‌اند با حداقل امکانات توليد بيشتر و با کيفيت‌تري را داشته باشند، محور قرار گيرند. قطعا ايجاد فضاي رقابتي مهمترين زمينه ساز رشد بهره‌وري است.

در حال حاضر از آنجا که حدود 15000 هکتار از باغات دامغان در کشت پسته قرار دارد، و به دليل فروش پسته‌ي تازه که از مزيت خوبي براي باغدار در زمينه‌ي نقدينگي برخوردار است توان ادامه‌ي حرکت در اين بخش را فراهم مي‌آورد و نيز باغدار دامغاني مي‌تواند گره‌اي از مشکلات خود را با اين نقدينگي برطرف و براي سال ديگر زراعي آمادگي را با هموار کردن قروض خود پيدا نمايد. چه خوب است که توجه بيشتري به کشت ارگانيک و استفاده از آفت‌کش‌هاي ارگانيک که شرکت‌هاي خوبي در کشور امروزه در مسير توليد اين بخش فعاليت دارند، باغدارهاي دامغان به کار ببندند و به افزايش بهره وري اين بخش کمک نمايند.

در اين ميان برگزاري جشنواره‌هاي پسته مي‌تواند گره‌گشا باشد. قطعا اين امر در راستاي تقويت اقتصاد غيرنفتي حائز اهميت است. همواره در سطح کشورها شاهد برگزاري جشنواره‌هاي بسيار در بخش‌هاي مختلف هستيم که آن به منظور گسترش تجارت، تعامل در تحقيقات و توسعه در پژوهش،ايجاد بازار و ارايه‌ي دستاوردها و فروش و... مي‌باشد. دامغان به عنوان قديمي‌ترين شهر توليد‌کننده‌ي پسته‌ي با کيفيت مرغوب در جهان و کشور مطرح بوده و هست و موضوعي که هميشه به عنوان يک دغدغه مطرح مي‌شود، معرفي اين کالاي استراتژيک و طلاي سبز است. برگزاري جشنواره پسته در دامغان مي‌تواند از چند منظر براي توسعه متوازن و استفاده از برندهاي مختلف تحولي عظيم در يک نقطه مورد هدف قرار گيرد. لذا از ديرباز شهر صد دروازه کهن به دلايل بي‌شمار از اين تحويل و سياست براي توسعه‌ي خود و بروز استعدادهايش بازمانده است که نسل نو نياز به يک هدف جديد در توسعه و پويايي دارد که جشنواره محل تعامل خرد جمعي است و در کنار آن کنسرسيوم به وجود خواهد آمد که تلاقي افکار و تجربه‌هاست.

يک باغدار و پسته‌کار دامغاني


 بهره‌مندي از فرصت خدمتگزاري در شوراي شهر و روستاي پنجم  

با برگزاري مراسم توديع و معارفه و سوگند طي روزهاي گذشته به طور رسمي فعاليت اعضاي شوراي شهر و روستاي استان سمنان در دوره‌ي پنجم آغاز شد، تا فصل جديدي از فعاليت شوراها، شهرداري‌ها و دهياري‌ها در استان کويري سمنان آغاز شود. شهر و شهرداري، روستا و دهياري چه بخواهيم و چه نخواهيم به ويژه در دهه‌هاي اخير پيوندي نا‌گسستني با شهروندان و اهالي روستا داشته است و حتي در چند سال اخير به ويژه در انتخابات اين دوره تا حدودي با سياست هم گره خورده است. انتخاب نه نفر به عنوان سرپرست شهرداري از ميان 16 شهر استان سمنان حاکي از اين نکته است که موضوع انتخاب شهردار شايسته متخصص و کارآمد از سوي اعضاي شوراي شهرهاي استان با دقت لازم و ظرافت مثال زدني روند آن در حال پيمودن است تا تصميمي سرنوشت‌ساز براي اداره‌ي شهرهاي استان گرفته شود.

تجربه نشان داده که هرچه سياست زدگي و سوداي کسب قدرت بيشتر در مجموعه‌ي مديريت شهري کمتر باشد، امور شهر بهتر سامان مي‌گيرد. شهرهايي که شهروندانش مدت‌هاست با مشکلات متعددي دست به گريبانند که انتظار دارند مديريت جديد شهري در آغاز فعاليت دوره‌ي پنجم شوراها بتواند تا حدودي اين مشکلات و تنگناها را مرتفع کند.

با اين همه، شوراي شهر و شهرداران جديد انتخاب شده و يا در حال انتخاب درشهرهاي مهم استان سمنان در دوران جديد خدمتگزاري به مردم و اداره‌ي شهر وظايف سنگيني برعهده دارند که از جمله مهمترين آنها برقراري نوعي توازن، تعادل، آرامش و ايجاد نوعي برقراري و مشارکت آحاد شهروندان در تصميم‌گيري‌هاي شهري است که براي تحقق اين هدف بيش از هر چيز به اصلاح برخي ساختارها نياز است.

ساختاري که در آن تکيه بر درآمدهاي پايدار، نخستين سنگ بناي آن است. همه مي‌دانيم که اداره‌ي شهر و حتي روستا وتامين هزينه‌هاي متنوع و متکثر آن با روش‌هاي گذشته تامين مالي ممکن نيست. ديگر نمي‌شود که با فروش تراکم به کسب درآمد پرداخت. شهرهاي استان و از جمله سمنان سال‌هاست که به يک کارگاه ساختماني بزرگ بدل شده که آرامش و آسايش را از شهروندانش گرفته است.

و اينک در زمان رکود بازار مسکن و خريد و فروش املاک، اين حربه کارساز براي مديريت شهري نخواهد بود. سمنان همين حالا به قدر کافي مجتمع‌هاي تجاري و اخيرا اداري فراواني دارد و به نظر مي‌رسد که ديگر فضايي براي افزايش اين مجتمع‌ها وجود نداشته باشد. اين شهر در حال حاضر با افزايش جمعيت مهاجر، به معضل آلودگي صوتي و حتي آلودگي هوا در حال دچار شدن است و شلوغي شهر به ويژه در برخي ميادين و خيابان‌هاي اصلي ديگر پيک و غير پيک نمي‌شناسد و با بازگشايي مدارس در چند روز آينده، اين معضل بر اعصاب شهروندان سمناني مانند سوهان عمل مي‌کند. کمبود پارکينگ به عنوان يک مشکل جدي در شهر سمنان مطرح است.

عدم وجود مبلمان شهري هماهنگ و چشم نواز، توجه نکردن به معماري ايراني و اسلامي و جاذبه‌هاي بصري و تنوع رنگ در منظرگاه‌هاي عمومي و نماي ساختمان‌ها، فضا و جلوه‌ي نامناسب ورودي و خروجي‌ها و... از جمله خلاءهايي است که در اکثر شهرهاي مهم استان احساس مي‌شود که انتظار مي‌رود دشواري شهر و شهرداران جديد بايد برايش فکري عاجل نمايند. البته ناگفته نماند که اين عزيزان کار سختي هم در پيش دارند و شايد هم گفته شود اين همه مطالبات بر زمين مانده و درخواست‌هاي موجود برآورده نمودن آنها توقعي نامعقول و بي‌جاست، آن هم در شرايطي که اداره‌ي مديريت شهرداري‌ها با اين حجم عظيم و پرخرج و... انتظاراتي خيال خام است.

اما ياد شهروندان هم‌استاني اين موضوع است که با علم به همه‌ي اين مشکلات، اعضاي شوراي جديد و منتخبين مردم در انتخابات اخير شوراها ثبت‌نام کرده‌اند و حتي برخي از آنها وعده و وعيدهاي فراواني هم داده‌اند و با مويه و زاري برگذشته و يادآوري مصائب دوران قبل، نمي‌توان بر انتظارات و مطالبات شهروندان از شوراي جديد شهرهاي استان سمنان، سرپوش گذاشت و وعده‌ها را فراموش کرد و پس از پيروزي در انتخابات آنها را به کناري گذاشت.

انتظار اين است اعضاي محترم شوراي شهر و روستاهاي استان و حتي شهروندان جديد و دهياران منتخب و در يک کلام تيم مديريت جديد شهري و روستايي اين استان کويري، همانطور که در مراسم توديع و معارفه سوگند خورده‌اند، پايبند به رفع مشکلات و توسعه‌ي متناسب و پايدار شهرها و روستاهاي استان باشند و در مسير رشد و موفقيت شهر و ديار خود تلاش کنند و با بهره‌گيري از سرمايه‌هاي موجود و در اختيار، گامي ارزشمند در جهت تحقق فلسفه‌ي وجودي شوراها طبق قانون اساسي بردارند.

رهگذر