تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4750 برو جستجو جستجوی پیشرفته   همزمان با سراسرکشور صورت گرفت؛
 اجراي 17 طرح تعاون- روستا در استان سمنان  

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فعاليت 17 طرح تعاون- روستاي استان سمنان همزمان با سراسر کشور به صورت ويدئو کنفرانس در سالن اجتماعات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان آغاز شد.

مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان گفت: در اين طرح اجراي 2 هزار تعاون- روستا در کشور پيش‌بيني شده که ‌سهم استان سمنان 17 روستا است که در اجراي ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه عمليات اجرايي 40 روستا به طور کلي در اين طرح پيش بيني شده است.

اسماعيل غنيان خاطرنشان کرد: اين طرح مصوب شوراي عالي اشتغال و با هدف تحقق اقتصاد مقامتي اجرا مي‌شود.

آيين رسمي و کشوري آغاز اجراي طرح تعاون- روستا با علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در روستايي در ورامين برگزار و پخش سراسري آن به صورت ويدئو کنفرانسي با آغاز فعاليت اين طرح در استان‌ها همراه بود.

امسال در هفته تعاون از يازدهم تا هفدهم شهريور در استان سمنان هشت تعاوني با اشتغالزايي براي 139 نفر و 68 ميليارد 245 ميليون ريال فعال مي‌شود که 30 ميليارد و 245 ميليون ريال از محل سرمايه‌گذاري و 38 ميليارد ريال اعطاي تسهيلات بوده است.

طبق پيش‌بيني برنامه پنجم توسعه، تعاون بايد سهم 25 درصدي از اقتصاد کشور مي‌داشت که اقتصاددانان اعتقاد دارند، در حال حاضر تعاون در بهترين حالت فقط هفت درصد از فعاليت اقتصادي کشور را به خود اختصاص داده است.


 برگزاري جشنواره غذاي‌هاي بومي محلي ونگن در سمنان 

سرويس خبر

جشنواره غذاي‌هاي بومي محلي ونگن پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته در سمنان برگزار شد.

ونگن در زبان سمناني به معناي بادمجان است و بادمجان يکي از محصولات شناخته شده و مهم کشاورزي در اين شهرستان محسوب مي‌شود. جشنواره ونگن به همت انجمن دوستداران ميراث فرهنگي و طبيعي سمنان و دراستاي ترويج فرهنگ بومي و محلي سمنان و با مشارکت اداره ميراث فرهنگي شهرستان سمنان براي سومين سال متوالي در محل دانشگاه پيام نور سمنان برگزار شد.

برگزاري مسابقه آشپزي با استفاده از بادمجان در زمينه‌هاي تهيه دسر، سالاد، ترشي و... که در سمنان مرسوم بوده، فروش محصولات توليد شده با بادمجان، انتخاب بهترين غذاها و اهداي جوايز به نفرات برگزيده، غرفه‌هايي نيزجهت معرفي صنايع دستي، انواع نان و سوغات و محصولات کشاورزي سمنان و برنامه‌هاي ويژه فرهنگي و اجتماعي از جمله سرود و موسيقي محلي، بازي‌هاي بومي محلي، مسابقه، نمايش‌نامه طنز، و تور سمنان گردي از برنامه‌هاي متنوع ديگر اين جشنواره بود.

شايان ذکر است: سيدعباس دانايي فرماندار سمنان، دکتر همتي نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهديشهر و سرخه و چند تن از مسئولين و اعضاي شوراي شهر نيز در اين مراسم شرکت کردند.


 افتتاح هشت تعاوني در استان سمنان در هفته تعاون 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان گفت: هشت تعاوني با ظرفيت ايجاد 139 اشتغال در استان در هفته تعاون به بهره‌برداري مي‌رسد‌.

اسماعيل غنيان در نشست خبري در سالن اجتماعات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان افزود: اين هشت تعاوني با اعتبار 68 ميليارد 245 ميليون ريال فعال شده است که 30 ميليارد و 245 ميليون ريال از محل سرمايه‌گذاري و 38 ميليارد ريال اعطاي تسهيلات بوده است‌.

وي خاطرنشان کرد: اين تعاوني‌ها در بخش صنايع دستي، مسکن، خدمات، باغداري، زراعت در نقاط مختلف استان سمنان به بهره برداري مي رسد‌.

مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان سمنان به فعاليت 151 هزار تعاوني در استان اشاره کرد و گفت: 16 هزار و 600 نفر در اين تعاوني‌ها مشغول به کار هستند که سهم يک درصدي از شاغلان کل تعاوني‌هاي کشور دارند.

وي با اشار به اين که در دولت يازدهم فعاليت 257 تعاوني در استان سمنان تشکيل و منجر به اشتغال سه هزار و 304 نفر شد، خاطرنشان کرد: با به بهره‌برداري از 88 تعاوني در دولت يازدهم در اين استان براي يک‌هزار و 308 نفر اشتغال ايجاد شد.

غنيان با اشاره به اينکه افزايش 400 درصدي آموزش‌ها و افزايش بازرسان باعث کاهش 12 درصدي حوادث کار در استان سمنان در سال 95 شد، از آغاز به کار 17 طرح روستا‌تعاون در سطح کشور همزمان با هفته تعاون به صورت ويدئو کنفرانس در سالن جلسات اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعي استان سمنان خبر داد.

مدير کل تعاون کار و رفاه اجتماعي استان سمنان به حادثه اخير که منجر به فوت يک کارگر در شرکت آريا ترانسفو شهرستان مهدي‌شهر شد، اشاره کرد و گفت: علت اين حادثه در دست پيگيري است.

95 هزار و 82 تعاوني در کل کشور فعال است و در استان سمنان 1.22 درصد از تعاوني‌هاي کل کشور به تعداد هزار و 162 تعاوني فعال است.

يازدهم تا هفدهم شهريور هفته تعاون نامگذاري شده است و طبق پيش‌بيني برنامه پنجم توسعه، تعاون بايد سهم 25 درصدي از اقتصاد کشور مي‌داشت که اقتصاددانان اعتقاد دارند، در حال حاضر تعاون در بهترين حالت فقط هفت درصد از فعاليت اقتصادي کشور را به خود اختصاص داده است.


 عزت و استقلال کشور ثمره فداکاري شهدا، جانبازان و ايثارگران است 

سرويس خبر

مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان به‌مناسبت هفته دولت با حضوردر منزل شهيدان سعيدکردواني و داساربند با خانواده اين شهيدان والامقام دفاع مقدس ديدار و گفت‌وگو کرد.

علينقي حيدريان در اين ديدار با تجليل از صبر، ايثار و فداکاري‌هاي خانواده معظم شهيدان، جانبازان و ايثارگران، گفت: خانواده شهدا، فرزندان برومند خود را در زماني که کشور به آنها نياز داشت در راه اسلام و انقلاب تقديم کردند و اين اجري بي پايان در نزد خداي متعال خواهد داشت. به گزارش مرکز اطلاع رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري تصريح کرد: مردم ايران قدردان ايثار و فداکاري شهدا و خانواده‌هاي معزز آنان هستند و مي‌دانند اگر اين ايثارها نبود کشور و انقلاب حفظ نمي‌شد.

حيدريان افزود: اميدواريم خداوند به ما توفيق دهد، تا بتوانيم ادامه‌دهنده راه شهيدان عزيزمان باشيم و آرامش و امنيت اين جامعه مديون و مرهون خون پاک شهدا است. در اين ديدار خانواده شهيدان داساربند و کردواني به بيان خاطراتي از سجاياي اخلاقي و رشادت‌هاي فرزندان شهيد خود پرداختند.

علينقي حيدريان خطاب به خانواده شهيدان کردواني و داساربند با بيان اينکه من به شما تبريک مي‌گويم، چراکه فرزندان شما شجاعانه براي دفاع از دين و وطن رفتند و شجاعانه جان خود را تسليم کردند، گفت: پيام خون شهدا، استقلال کشور و سربلندي نظام و ستيز با استکبار است و اميدوارم پيام شهدا را اجرا کنيم.


 برگزاري مانور فراگير آمادگي اعضاء كارگروه مديريت بحران استان سمنان در محل كمپ منطقه پرور سمنان 

مانور فراگير آمادگي اعضاء كارگروه مديريت بحران استان سمنان در محل كمپ منطقه پرورسمنان برگزار شد.

مهندس انديشه محموديان مدير دفتر بحران وپدافند غير عامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان در مورد اهميت و نحوه برگزاري مانور بحران بيان داشت: مانور به لحاظ اهميت آموزش و نقش موثر آن در جلوگيري از وقوع حوادث و کاهش خسارات وارده ناشي از سوانح و در جهت ارتقاء توان دستگاه هاي اجرايي استان وبا هدف افزايش تاب آوري در شرايط اضطراري، برنامه تمرين آمادگي در اردوگاه پرور در دستور کار اداره کل مديريت بحران استانداري سمنان قرار گرفت . حسب بند 5 مصوبه مورخ1/4/96 و بند 6 مصوبه مورخ 17/4/96 کميته بحران استانداري، انجام فعاليت هاي مقدماتي تمرين آمادگي مورد تاکيد قرار گرفت و موضوع مانور طي نامه هاي شماره 13928/44/50 مورخ 2/4/96 و شماره 15884/44/50 مورخ 18/4/96 و شماره 21596/4/50 مورخ 23/5/96 به دستگاه هاي عضو کارگروه بحران ابلاغ شد.

وي در خصوص ترسيم مشخصات عمومي دوره اظهار داشت، دوره مذکور براي تعداد 160 نفر از مديران رده اول استاني و شهرستان هاي تابعه در دو گروه و در فضايي خارج از محيط اداري و بصورت اردوگاهي ترسيم گرديد و فرماندار هر شهرستان بعنوان مسئول و هماهنگ کننده گروه معرفي شد :

گروه اول : مديران کل دستگاه هاي اجرايي عضو کارگروه بحران

گروه دوم : شهرستان هاي شاهرود، ميامي، دامغان و مهديشهر

گروه سوم : شهرستان هاي سمنان، گرمسار، آرادان و سرخه

وي افزود، حسب هماهنگي صورت گرفته، زمان و نحوه پذيرش شرکت کنندگان بشرح زير اجرا گرديد :

گروه اول : ساعت 15 بعداز ظهر مورخ 28/5/96 لغايت ساعت 30/14 بعدازظهر مورخ 29/5/96

گروه دوم : ساعت 15 بعداز ظهر مورخ 29/5/96 لغايت ساعت 30/14 بعدازظهر مورخ 30/5/96

گروه سوم : ساعت 15 بعداز ظهر مورخ 30/5/96 لغايت ساعت 30/14 بعدازظهر مورخ 31/5/96

محموديان در خصوص جانمايي کمپ و تردد مديران و پشتيباني کمپ افزود: انتقال کليه مديران به محل اردوگاه با اتوبوس انجام گرديد و برپايي و جمع آوري اردوگاه : در تاريخ هاي 26 و 27 مرداد ماه سالجاري عمليات برپايي کمپ صورت گرفت و در تاريخ 1/6/96 اقدام به جمع آوري اردوگاه انجام شد. جانمايي و تقسيم وظايف در دستگاه هاي ذيربط بشرح زير بود :

6 چادر گروهي براي استراحت و اسکان مديران کل و مديران شهرستاني، يک چادر : نمازخانه، 8 چادر براي دستگاه هاي پشتيبان ( نيروي انتظامي، منابع طبيعي،آبفاي شهري و روستايي،راه و ترابري،برق،هلال احمر، تدارکات اردوگاه، فراورده هاي نفتي)، يک دستگاه کانکس: بيمارستان صحرايي، يک دستگاه کانکس: فرماندهي، يک چادر بزرگ : کلاس آموزشي

مکان برگزاري مانوردر شهرستان مهديشهر- کيلومتر 55 جاده سمنان به فولاد محله، منطقه ييلاقي گردکلا و تجهيزات پشتيباني دستگاه ها و تجهيزات براي پشتيباني اردوگاه بشرح زير تامين و استفاده گرديد:

توالت صحرايي : 5 چشمه، حمام صحرايي : 3 چشمه، مخزن آب ثابت : يک عدد 10000 ليتري، تانکر آب سيار : يک دستگاه 4000 ليتري، تانکر آب سيار : يک دستگاه 20000 ليتري، پمپ آب : يک دستگاه جهت تامين فشار، ديزل ژنراتور سيار : يک دستگاه، تصفيه آب سيار : يک دستگاه، بسته بندي آب : يک دستگاه، يخساز: يک دستگاه، آشپزخانه صحرايي: يکدستگاه، نانوايي سيار: دو دستگاه، آنتن مخابراتي سيار: يک واحد، سامانه پمپاژ گازوئيل : يک دستگاه، برج نوري سيار: دو دستگاه

مدير بحران شرکت در مورد مشخصات آموزشي دوره بيان داشت: دوره آموزش مانور بصورت کار ترکيبي آموزش تئوريک و فعاليت کارگاهي تدوين گرديد که در قالب پاسخ گويي به سئوالات و کاربرگ ها انجام شد. مباحث ارائه شده توسط 7 نفراز اساتيد و مديران اجرا گرديد که از جهاد دانشگاهي معرفي شده بودند. بنابر هماهنگي بعمل آمده با مرکز برنامه ريزي، نوسازي و توسعه استانداري سمنان، در پايان دوره مذکور، به افراد شرکت کننده، گواهي آموزشي معتبر (معادل 44 ساعت آموزش تخصصي) اعطا خواهد شد.


 اصلاح ساختار بانکي براي جذبسرمايه‌گذار خارجي 

ادامه از صفحه 1

رئييس کميسيون معدن اتاق سمنان اذعان مي‌دارد: تنها را اصلاح ساختار بانکي اين است که شرايطي مهيا گردد، تا بانک‌هاي خارجي با قوانين خودشان در ايران تاسيس شوند، تا نگاه رقابتي در بانک‌هاي داخلي اتفاق بيفتد.مهدي حداد سرمايه‌گذاري‌هاي فعلي در ايران را در رده بالا دستي ارزيابي مي‌کند و مي‌گويد: سرمايه‌گذاري صورت پذيرفته در صنايع هواپيمايي، راه و ترابري، نفت و پتروشيمي حاصل شده بطوري که در صنايع خرد و متوسط اتفاقي نيافتده است حداد ادامه مي‌دهد: سرمايه‌گذاري در صنايع کوچک اتفاق نخواهد افتاد و تا زماني سيستم بانکي اصلاح نشود محال است که سرمايه‌گذاري در اين رده حاصل بشود.جعفري مدير عامل شرکت الگانت سوابق مشارکت با سرمايه‌گذار خارجي خود را اينگونه بيان مي‌کند: ما از سرمايه‌گذار خارجي برند و تکنولوژي مي‌خواهيم، در صورتي که سرمايه‌گذار خارجي به هيچ عنوان برند خود را واگذار نمي‌کند، در خصوص تکنولوژي هم بايد گفت که مي‌توان آخرين تکنولوژي‌هاي روز جهان را خريداري کرد.جعفري تصريح کرد: بانک‌هاي داخلي چون تابع قوانين بين‌المللي نيستند، اصلاً سرمايه‌گذار خارجي را دوست ندارند و بسيار خوب است که بانک‌هاي خارجي با روابط بين‌المللي در ايران حضور داشته باشند. مسعود اعواني عضو هيات نمايندگان اتاق معتقد است: اگر يک فعال اقتصادي بخواهد در کشور ديگر سرمايه‌گذاري نمايد، چه پارامترهاي برايش مهم است، دقيقا همان اولويت‌ها براي سرمايه‌گذاري خارجي هم حائز اهميت است. محمد‌حسن اعصار حسيني رئيس کميسيون انرژي و آب عدم فهم مشترک مديران دولتي در توسعه سرمايه‌گذاري را يک عارضه مي‌داند و مي‌گويد: اولويت سرمايه‌گذاري بايد هماهنگ و همسو با قوانين و دستورالعمل‌‌هاي داخلي با در نظر گرفتن انتفاع توليد‌کننده داخلي با نگرش رقابت سالم باشد. مواردي همانند: بهره بانکي بالا، خريد مواد اوليه گران، عدم بهره‌بري کارگران در خطوط توليد، سود‌آور نبودن واحدهاي کوچک و متوسط، نرخ‌گذاري و تعرف‌هاي ترجيحي و عدم ثبات نرخ ارز به‌عنوان مشکلات زير‌بنايي توليد در اين نشست ارائه شد.


 سرويس خبر 

ايجاد هيات امناي خيران حوزه‌هاي علميه خواهران

در کشور امسال کامل مي‌شود

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مدير عامل جامعه خيران حوزه علميه خواهران کشور گفت: تا پايان سال 96 مجمع هيات امناي خيران در تمام حوزه‌هاي علميه خواهران در استان‌هاي کشور ايجاد شود.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين علي‌اکبر فاضلي در اولين نشست تاسيس جامعه خيران حوزه علميه استان سمنان در سالن جلسات مديريت بحران استانداري با اشاره به آغاز طرح تشکيل هيات امناي خيران حوزه عليمه خواهران از سال 1394، گفت: تا کنون در 14 استان مجمع خيران تشکيل شده، سمنان پانزدهمين استان کشور در اين زمينه است و پيش‌بيني مي‌شود، تا پايان شهريور در 20 استان و تا پايان امسال در تمام استان‌هاي کشور مجمع هيات امناي حوزه علميه خواهران تشکيل شود.

وي با بيان اين که نيمي از جامعه کشوري را زنان تشکيل مي‌دهند، تصريح کرد: بايد براي جامعه زنان که قشر تاثيرگذار جامعه هم هستند در زمينه فرهنگي، آموزشي، تعليم و تربيت برنامه‌ريزي شود و اين مهم به وسيله حوزه علميه خواهران به خوبي ميسر مي‌شود.

فاضلي با تاکيد به مشارکت خيران در پشتيباني از حوزه علميه خواهران اضافه کرد: مشارکت خيران مي‌تواند، در مسايلي مانند تاسيس، احداث، تعمير، نگهداري، توسعه و هزينه جاري مدارس، فراهم کردن تشکيلات در امر ازدواج، مسکن و بهبود بيماري براي دانش آموختگان هزينه شود.

مدير عامل جامعه خيران حوزه علميه خواهران کشور با بيان اين که از تاسيس حوزه علميه خواهران 20 سال مي‌گذرد، ابراز اميدواري کرد: در کشور 500 حوزه علميه خواهران با 80 هزار دانشجو طلبه و 50 هزار دانش‌آموخته وجود دارد.

استاندار سمنان هم از اين گردهمايي گفت: خيران با مشارکت در اين کار خداپسندانه مي توانند از آثار و برکات معنوي آن بهره‌مند شوند.

محمد‌رضا خباز با بيان اين که بالغ بر 60 درصد جمعيت استان سمنان را زنان تشکيل مي‌دهند، تصريح کرد: در امر تعليم و تربيت نقش حوزه علميه خواهران به مراتب بيشتر از حوزه علميه برادران است.

مدير حوزه علميه خواهران استان سمنان هم در اين گردهمايي با اشاره به اينکه شاخص کاميابي کشور 106 است که اين شاخص خوبي براي کشور ما نيست و بايد تلاش کنيم شاخص کاميابي کشور را ارتقا بخشيم، افزود: يکي از راه‌هاي افزايش شاخص کاميابي و کاهش ناهنجاري‌هاي جامعه سرمايه‌گذاري و تلاش براي حضور پررنگ دين در جامعه است که مي‌توان اين کار را با حضور طلبه در جامعه براي راهنمايي جوانان انجام داد.

حجت الاسلام و المسلمين عليرضا صابريان با اشاره به اين که در استان سمنان 11 مدرسه علميه خواهران براي تربيت طلبه فعال است، تصريح کرد:ضروري است جمعي از خيران کار پشتيباني حوزه علميه خواهران را برعهده بگيرد، تا بتوانيم بهتر خدمت کنيم و جامعه اي پويا تر براي مديريت آسيب‌هاي اجتماعي داشته باشيم.

در بخشي ديگر از اين گردهمايي رابط واحد امنا و خيران حوزه علميه خواهران با بيان اين که در استان بيش از110هزار دانشجو و120 هزار دانش آموز وجود دارد و نسبت دانشجو به جمعيت در استان سه برابر استاندارد کشوري است، گفت: اين آمار نشان مي دهد نياز به حوزه علميه خواهران بيش از گذشته احساس مي شود تا بتوانيم ناهنجاري و آسيب‌هاي اجتماعي در نوجوانان را مديريت کنيم.

حسن سعدالدين تصريح کرد: براي توسعه و اثربخشي بهتر بايد در جهت مشارکت مردمي قدم برداريم و خيران حضور پررنگ داشته باشند.

در پايان اين گردهمايي با حضور سيد‌عباس دانايي فرماندار و جمعي از مسوولان و خيران سمنان، با راي‌گيري، رئيس، بازرس و هيات مديره جامعه خيران حوزه علميه خواهران انتخاب شدند.

در استان سمنان 2هزار طلبه بالغ بر 70 درصد در سطح 2 معادل مقطع کارشناسي و حدود 30 درصد در سطح سه معادل مقطع کارشناسي ارشد در واحدهاي خواهران مشغول تحصيل هستند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان سمنان خبر داد:

کسب 3 رتبه برترکشوري توسط معلمان استان

در جشنواره نوآوري در فرآيند آموزش و يادگيري

سرويس خبر

معاون آموزش متوسطه استان سمنان از موفقيت همکاران استان در کسب دو رتبه دوم و يک رتبه سوم کشوري در جشنواره نوآوري در فرآيند آموزش و يادگيري خبر داد. به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان،حسين فولاديان ضمن ابراز خرسندي افزود: توفيقات حاصل شده نشان از توانايي بالاي علمي همکاران استان سمنان مي‌باشد.

وي ضمن تقدير از همکاراني که در اين جشنواره شرکت نموده و آثارشان جهت داوري به مرحله کشوري ارسال گرديد، گفت: همکاران استان سمنان جناب آقاي داود دياني- محمد‌صادق دوست‌محمدي و عباسعلي نيکفرجام موفق به کسب رتبه دوم کشوري در محور نوآوري در توليد و بکارگيري وسايل آموزشي و دست‌ سازه‌هاي دروس شدند.

معاون آموزش متوسطه آموزش وپرورش استان سمنان تصريح کرد: سرکار خانم فرشته سراج - سودابه بيدختي و محبوبه صفري موفق به کسب رتبه سوم کشوري در محور نوآوري در روش‌هاي ارزشيابي فرآيند محور و عملکردي شدند.

حسين فولاديان خاطرنشان کرد: سرکار خانم مليحه بابا محمدي- مرضيه حسنيان و محدثه نصرتي رتبه دوم کشوري در محور نوآوري در روش‌هاي ايجاد نشاط و انگيزه در کلاس درس را کسب نمودند.