تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4750 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در ديدار رييس جمهور و رييس مجلس با رييس مجلس آفريقاي جنوبي مطرح شد
 اراده ايران بر تحکيم روابط همه جانبه با آفريقاي جنوبي 

رئيس نمايندگان آفريقاي جنوبي که صبح جمعه در رأس هيأتي پارلماني وارد ايران شده است، روز گذشته در دو ديدار جداگانه با حسن روحاني رييس‌جمهور و علي لاريجاني رييس مجلس کشورمان ديدار کرد. رييس جمهور در ديدار رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي گفت: اراده جمهوري اسلامي‌ايران تحکيم روابط همه جانبه با کشورهاي قاره آفريقا و بويژه آفريقاي جنوبي است. حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز شنبه در ديدار «بالکا ام بته» رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي، با اشاره به حمايت مردم ايران از مبارزات مردم آفريقاي جنوبي به رهبري نلسون ماندلا عليه نژاد پرستي، از توسعه و تقويت روابط تهران – پرتوريا طي سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌ابراز خرسندي کرد. رييس‌جمهوري، نقش پارلمان‌هاي دو کشور را در توسعه و تقويت همکاري‌هاي مشترک بسيار مهم خواند و با تاکيد بر ضرورت توسعه اين همکارها، گفت: تهران از تقويت بيش از پيش همکاري‌هاي خود با پرتوريا در حوزه اقتصادي و از جمله معادن و انرژي استقبال مي‌کند و آماده همکاري و صدور خدمات فني و مهندسي به آفريقاي جنوبي است. روحاني، سفر سال گذشته رييس‌جمهور آفريقاي جنوبي به تهران را در تقويت همکاري‌هاي دوستانه و صميمي‌دو کشور بسيار تاثيرگذار برشمرد و با اشاره به نقش تقويت همکاري‌هاي مالي در توسعه روابط اقتصادي، ابراز اميدواري کرد که همکاري‌هاي دو کشور در حوزه بانکي نيز توسعه يابد.

رييس جمهوري در ادامه به موضوع گردشگري و اهميت آن در افزايش رفت و آمد مردم دو کشور اشاره کرد و گفت: با تقويت همکاري‌هاي مشترک در حوزه گردشگري، مردم دو کشور مي‌توانند با فرهنگ و جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي يکديگر آشنا شوند و اين موضوع در استحکام و تقويت همکاري‌ها مؤثر است. روحاني همچنين با اشاره به اشتراک نظر ايران و آفريقاي جنوبي در بسياري از موضوعات بين‌المللي و منطقه‌اي، همکاري دو کشور در سازمان‌هاي بين‌المللي در مسير همکاري و توسعه جمعي را خوب و موثر خواند و گفت: ايران و آفريقاي جنوبي با همکاري مشترک در مجامع بين‌المللي مي‌توانند براي صلح و ثبات جهاني و منافع کشورهاي در حال توسعه ، تلاش‌هاي ارزشمندي داشته باشند. «بالکا ام بته» رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي نيز در اين ديدار با قدرداني از استقبال گرم از هيات پارلماني کشورش در اين سفر، بر عزم راسخ پرتوريا براي توسعه و تقويت بيش از پيش روابط با تهران در همه حوزه‌ها تاکيد کرد. رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي همچنين با بيان اينکه مردم و دولت کشورش منتظر سفر رسمي‌رييس جمهور ايران به کشورشان هستند، اظهارداشت: ما خواهان توسعه و تقويت همکاري‌هاي دو کشور هستيم. پارلمان آفريقاي جنوبي از توسعه و تعميق اين همکاريها حمايت مي‌کند و اعضاي پارلمان ، خواهان مشارکت ايران در پيشبرد طرحهاي توسعه اي کشورشان مي‌باشند. وي همچنين به ديدگاه‌هاي مشترک دو کشور در عمده مسايل بين‌المللي اشاره کرد و گفت : ما بايد همکاري مشترک خود را در محافل و سازمان‌هاي بين‌المللي با هدف تقويت صلح و دوستي درعرصه جهاني بيش از پيش تقويت کنيم.

علي لاريجاني نيز روز گذشته پس از ديدار با خانم بالکا ام بته رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي در جمع خبرنگاران گفت: ديروز مذاکرات خوبي با رييس پارلمان آفريقاي جنوبي داشتيم و در اين مذاکرات زمينه‌هاي مختلف سرمايه‌گذاري ميان دو کشور مورد بررسي قرار گرفت. وي افزود: در اين ديدار سطوح تجاري مورد نظر روساي جمهوري دو کشور واصل و مورد بررسي قرار گرفت، خصوصا در مورد توليد انرژي برق گفت وگوهاي خوبي انجام شد. وي تصريح کرد: دو کشور در زمينه نفت و گاز و پتروشيمي‌و حمل و نقل و سرمايه گذاري در اين زمينه‌ها مي‌توانند همکاري خوبي داشته باشند که اين موضوع نيز مورد بررسي قرار گرفت. لاريجاني همچنين به همکاري دو کشور در زمينه مبارزه با تروريسم و تبادل اطلاعات در اين زمينه اشاره کرد و گفت: ما در اين ملاقات از مواضع خوب آفريقاي جنوبي در احقاق حق مردم مظلوم فلسطين تشکر کرديم. رييس مجلس شوراي اسلامي‌اظهار اميدواري کرد که سفر رييس پارلمان آفريقاي جنوبي و هيات همراه وي به ايران به گسترش روابط خصوصا روابط تجاري ميان دو کشور بيانجامد. لاريجاني روابط و همکاري‌هاي ميان مجالس ايران و آفريقاي جنوبي را مثبت ارزيابي کرد و گفت: ما تا امروز ارتباط خوبي با کشور آفريقاي جنوبي داشته ايم. وي همچنين به سفر رييس جمهوري آفريقاي جنوبي به ايران اشاره کرد و گفت: اين سفر گشايش‌هاي زيادي در راستاي روابط دو جانبه ايران و آفريقاي جنوبي ايجاد کرد.

بالکا ام بته رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي نيز در اين نشست خبري مشترک گفت: در سفري که رييس جمهوري آفريقاي جنوبي به ايران داشت، موضوع الحاق ايران به گروه بريکس مطرح شد، در اين راستا ما علاقه مند به عضويت ايران در اين گروه هستيم و اعتقاد داريم با اضافه شدن اعضاي جديد به اين گروه ، رشد و توسعه بيشتري حاصل مي‌شود. وي افزود: ما با جمعيت 80 ميليوني ايران آشنا هستيم، موقعيت راهبردي و استراتژيک ايران را مي‌شناسيم و مي‌دانيم ايران در موضوعات مختلف از جمله آموزش توسعه يافته است از اين رو مي‌دانيم که عضويت ايران در بريکس مي‌تواند تاثيرگذار باشد. وي تاکيد کرد: بسيار اميدوار هستيم پيش از پايان سال ميلادي جاري، دکتر حسن روحاني رييس جمهوري ايران سفري به آفريقاي جنوبي داشته باشد، همچنين اميدواريم که علي لاريجاني رييس مجلس نيز به زودي به آفريقاي جنوبي سفر کند.

بريکس نام گروهي به رهبري قدرت‌هاي اقتصادي نوظهور است که از به هم پيوستن حروف اول نام انگليسي کشورهاي عضو برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي تشکيل شده‌است، بريکس نمايانگر نيمي‌از جمعيت جهان است و 28 درصد قدرت اقتصادي دنيا را در اختيار دارد.


 سيدحسن خميني:
 بايد بتوانيم مشکلات جمع را مشکلات خودمان بدانيم 

يادگار امام گفت: توفيق در مسائل اقتصادي، نتيجه کار گروهي و دست در دست هم دادن جامعه و نتيجه فرهنگي است که انسان‌ها بتوانند مشکلات جمع را مشکلات خودشان ببينند و همدلانه و با هم زندگي کنند.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام و المسلمين سيدحسن خميني در ديدار جمعي از مديران اتاق‌ها، اتحاديه‌ها و تعاوني‌هاي سراسر کشور که در اولين روز هفته تعاون در حرم امام خميني (ره) برگزار شد، طي سخناني با بيان حديثي از حضرت علي(ع) مبني بر اينکه «درخواست همکاري براي برپا کردن حق ، نشانه ديانت و امانت‌داري است»، اظهار کرد: توجه ما در تعاوني‌ها بايد اقامه حق باشد؛ به اين معنا که بايد کار ما و مجموعه‌اي که دور هم جمع مي‌شوند بازده بالاتري را داشته باشند.

يادگار امام با اشاره به تمرين نکردن انجام کار جمعي از دوران کودکي، يادآور شد: کار تيمي مستلزم فرهنگ خاص خود است؛ فرهنگي که بر مبناي آن، آدمي به اين نکته برسد که فايده «شخصي» او در گرو فايده «جمعي» است و نمي‌تواند يک منفعت شخصي کوتاه‌مدت را براي خود ترسيم کند؛ در حالي که ديگران از کار او ضرر مي‌کنند.

وي ياد آور شد: به شرطي داراي توفيق خواهيم بود که همه با هم موفق باشيم؛ اين روح کار جمعي است و فقدان اين فرهنگ هم تعاوني‌ها و جامعه را با بحران مواجه مي‌کند و هم اقتصاد غيرتعاوني را رونق مي‌بخشد.

سيدحسن خميني «عدم وجود تربيت کار گروهي» را عامل ناکامي تعاوني‌ها در کشور برشمرد و گفت: پيشنهاد مي‌کنم کارگاه‌هايي از دبستان تا دبيرستان براي تقويت فرهنگ کار گروهي توسط وزارت تعاون و آموزش و پرورش شکل بگيرد. همانگونه که از سال‌ها قبل اين کارگاه‌ها وجود داشته اما امروز بايد توسعه يابند و به تعبير حضرت امام (ره) «همه با هم» به کار گروهي بپردازيم.

وي تاکيد کرد: اگر اين مسير را پيموديم خواهيم ديد که «طلب التعاون علي اقامته الحق» که هم شرط دينداري و هم شرط توفيق آدمي است و نتيجه بيشتري را هم در بر دارد. طبيعي است وقتي کار گروهي داراي فرهنگ لازم نباشد افراد به سوي کار فردي مي‌روند و اعتقاد پيدا مي کنند که سود کار فردي بيشتر است.

سيدحسن خميني با اشاره به اقتصاد کشورهاي توسعه يافته‌اي مانند آلمان و ژاپن، ادامه داد: اين اقتصادها نتيجه کار گروهي و دست در دست هم دادن جامعه و نتيجه فرهنگي است که انسان‌ها بتوانند مشکلات جمع را مشکلات خودشان ببينند و همدلانه و با هم زندگي کنند.

يادگار امام تصريح کرد: اين موضوعات فقط با سخن گفتن تحقق پيدا نمي‌کند بلکه محتاج يک تربيت ملي و فرايندي است که از کودکي و نوجواني شروع شود. البته نسل‌هاي جديد در اين زمينه کارهاي بزرگتري را کرده‌اند و امروز جامعه براي کار تعاوني آماده‌تر از گذشته است.

سيدحسن خميني در پايان اين مراسم يک بار ديگر حادثه واژگوني اتوبوس دختران دانش‌آموز هرمزگاني را به خانواده‌هاي درگذشتگان تسليت گفت و براي آن‌ها طلب صبر کرد.

به گزارش ايسنا، جمعي از مديران اتاق‌ها، اتحاديه‌ها و تعاوني‌هاي سراسر کشور در اولين روز از هفته تعاون صبح ديروز (شنبه) با حضور در حرم امام خميني (ره)، با آرمان‌هاي ايشان تجديد ميثاق کردند.


 رئيس شوراي مرکزي بنياد توسعه و آباداني سمنان :
 وزرا بايد انتظارات جامعه را برآورده سازند 

آموزش وپروش به عنوان نظامي بنيادي،درشکوفايي استعدادهاي جوانان وپلي حساس درانتقال معارف وميراث گذشتگان به عزيزترين وسرشارترين سرمايه وذخيره ي آينده ي اين ملت،مهمترين نقش رادرجامعه به عهده دارد.ازسوي ديگرتوسعه وپيشرفت هرجامعه درگرو کارکردآموزش وپرورش است،ونهادآموزش وپرورش باپذيرش چنين نقشي،امانتدارگرانبهاترين سرمايه هاي کشوروجامعه است.آموزش وپرورش استان سمنان نيزنه تنهاازاين قاعده مستثني نبوده،بلکه باتعليم وتربيت نسل جوان وپرورش استعدادهاي اين منطقه،هرساله آنان راروانه دانشگاههاي مختلف کشورمي نمايد،تادرچرخه ي امورمملکت،مددکاروياري رسان آيندگان باشد.به همين منظوردرآستانه ي آغازسال تحصيلي جديد،وبيان برخي موانع درراه توسعه ي تعليم وتربيت استان وشهرسمنان،چهارمين جلسه ي بنيادتوسعه وآباداني سمنان درامسال، باحضورمديران آموزش وپرورش استان وشهرستان وجمعي ازاعضاي اين تشکل مردمي، درمحل خانه ي معلم سمنان برگزارگرديد.دراين جلسه دکترمصطفي کواکبيان،نماينده ي مردم تهران،اسلامشهر،ري وشميرانات درمجلس شوراي اسلامي،باتبريک فرارسيدن عيدقربان ودهه ي امامت وولايت،به بيان ويژگي هاي ايثار،اخلاص،وازخودگذشتگي فلسفه ي حرکت حضرت ابراهيم(ع)درواقعه ي عيدقربان پرداخت وگفت:"انتظار اين است که درمسايل مختلف جامعه به اين مواردبه عنوان تحقق مدينه ي فاضله توجه شد."

وي با اشاره به هفته ي دولت وگراميداشت يادوخاطره ي شهيدان رجايي وباهنربااشاره به ذکرخاطره اي از ساده زيستي وفروتني شهيدرجايي يادآورشد:"تازمانيکه اين اصول خدمتگزاري به مردم دربين مسئولين رعايت نشود،اعتماد عمومي درجامعه کم رنگتر ميگرددوبين مردم ومسئولين فاصله مي افتدکه اين يک آسيب جدي درجامعه است."

دکترکواکبيان دربخش ديگري ازسخنان خودضمن قدرداني ازتلاشهاي مستمرمديرکل آموزش وپرورش استان وديگرخدمتگزاران اين عرصه درسطح استان،وضعيت تعليم وتربيت دانش آموزان سمناني رامطلوب ارزيابي کردوگفت:"شاخص هاي رشدآموزشي وعلمي استان وسمنان گواه اين ادعاست که فعاليت هاي مثبتي در اين حوزه انجام پذيرفته که انتظاراين است در سال تحصيلي جديداين اقدامات شتاب بيشتري بگيرد."

عضو کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به مظلوميت آموزش وپرورش در زمينه هاي مالي واعتباري خاطرنشان کرد:"انتظار اين است که وزيرجديدآموزش وپرورش با جديت بيشتري در اين حوزه ورود پيدا کند،ومجلس شوراي اسلامي نيزباتمام قدرت وبر اساس اختيارات موجودبراي رفع موانع وبهبود وضعيت رفاهي ومعيشتي جامعه ي فرهنگيان وبازنشستگان تلاش خواهد کرد."

وي در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به روند برگزاري جلسات مجلس شوراي اسلامي در موضوع راي اعتماد به وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم،ابرازاميدواري کرد،علي رغم برخي ايرادات وانتقادات دولت دوازدهم بتواندانتظارات جامعه را برآورده سازدوبعد نظارتي مجلس نيزدر اين زمينه دقيقترعمل نمايد.

دکتر احمد همتي نماينده ي مردم شهرستان هاي سمنان،مهديشهر وسرخه در مجلس شوراي اسلامي نيزدراين نشست با اشاره به هفته ي دولت وسالروزشهادت معلم شهيدرجايي ودرخشش کم سابقه وافتخارآفريني دانش آموزان استان درجشنواره هاي مختلف وکنکورسراسري خاطرنشان کرد:"اين موفقيت هانشان داده که آموزش وپرورش استان وشهرستان پوياتراز هميشه به سوي دانايي گام برمي داردکه بايدتلاش هاي اين نهادهدف گذاري وحمايت شود."

وي با اشاره به بيان برخي از معضلات حوزه آموزش وپرورش به ويژه مشکلات فرهنگيان ومعلمان يادآورشود:"طرح ايجادسازمان نظام معلمي درکشوربااصلاحاتي تحت عنوان فرهنگيان مطرح ودربرنامه ي ششم هم تصويب شده که درراستاي رفع بسياري ازاين معضلات گره گشا خواهدبودکه يکي از خواسته هاي مجلس ازوزيرجديدآموزش وپروش بر اين محوراست که درشوراي عالي آموزش وپرورش نيزاين موضوع مطرح گرديده است."

وي برتلاش درجهت رفع مشکلات قشرفرهيخته فرهنگيان ودانش آموزان تاکيدوتصريح کرد:"درآستانه ي سال تحصيلي جديدنبايداين قشردرگيرمشکلات اوليه آموزشي ورفاهي باشند،تابا فراغ بال بيشتربه تعليم وتربيت بپردازند."

مديرکل آموزش وپروش استان سمنان نيزدر اين نشست با ارايه ي گزارشي ازاقدامات وفعاليت هاي انجام شده اين اداره ي کل دردولت يازدهم يادآورشد:"برنامه هاي آموزش وپروش دولت يازدهم بسياري ازمشکلات آموزشي استان راحل کرده است که انتظارمي روددردولت دوازدهم برخي ازمشکلات موجودنيزبرطرف شود."

محمدرضا جهان بااشاره به بازگشايي مدارس وآغازسال تحصيلي جديدبه بيان آماري در اين رابطه پرداخت وازآمادگي حدوديک هزارمدرسه براي پذيرش دانش آموزان درسال تحصيلي جديددر استان خبرداد.

وي ازرشدبالاي علمي وآموزشي دانش آموزان استان وشهرستان سمنان درکسب رتبه هاي برتربه عنوان يک موفقيت براي منطقه يادکردوگفت:"کمبوداعتبارات بودجه اي،کمبودفضاي آموزشي دربرخي نقاط به دليل عدم توازن رشد جمعيت مهاجرپذير،کمبودنيروي انساني ازجمله معلم درمقطع ابتدايي و...به عنوان برخي ازچالش هاي حوزه ي آموزش وپرورش است که اين امرحتي روندپيشرفت طرح هاي عمراني اين نهادرابا مشکل مواجه کرده که سعي داريم اين موانع رابا کمک انجمن خيرين مدرسه سازوديگرتشکل هاي مردم نهادبرطرف کنيم."

رضايي رئيس اداره ي آموزش وپرورش شهرستان سمنان نيزبا ارايه ي آمارو گزارشي ازاقدامات انجام شده براي آماده سازي مدارس سمنان جهت استقبال ازدانش آموزان دراول مهر،خاطرنشان کرد:"تمام موفقيت هاودستاوردهاي امروزآموزش وپرورش اين شهرستان،نتيجه ي تلاش وکوشش ارزشمندم همه ي همکاران،معلمان فرهيخته وبرخي اولياي دانش آموزان است که باشايستگي وبه دورازهرگونه بزرگنمايي توانسته اندحلاوت موفقيت رادرکام شهروندان سمناني شيرين وگواراکنندکه البته در اين راه برخي موانع نيزازجمله موج ثبت نام دانش آموزان درمدارس سمنان درسه مقطع حساس وجودداشت که تا حدودي مديريت گرديد."

درابتداي اين نشست غلامرضاسالارمديرعامل بنيادتوسعه وآباداني سمنان پس ار ارايه ي گزارشي ازرونداقدامات انجام شده بنيادتوسعه در رابطه با برگزاري همايش ملي انتقال آب درياچه ي خزربه سمنان،ازمديران ارشد آموزش وپرورش استان وشهرستان خواست که درزمينه ي ساماندهي ساختمان هاي قديمي وتسريع دررونداجرايي پروژه هاي عمراني آموزش وپروش اقداماتي صورت گيرد.

همچنين در اين جلسه عباس آلبويه نائب رئيس جديدشوراي شهرپنجم سمنان،با اشاره به کاهش قدرت درنظام آموزش وپروش ازمعلمي به دانش آموزي،در رابطه بامعضل سرويس دهي مدارس درسمنان ولزوم ساماندهي آن وهمچنين لزوم تغييردرنحوه ي صحيح استخدام درآموزش وپروش مطالبي را ارايه کرد.

منصورفرزامي راد،فرهيخته واستادبازنشسته ي آموزش وپروش نيزبا اشاره به ارتباط مشکلات آموزش وپرورش در بعد کشوري،خواستاراتخاذواجراي سياست هاي ابلاغي تحول نظام آموزش وپروش درکشورشدوازفقدان جذب نخبگان دراين حوزه به عنوان يک آسيب يادکرد.

ابوالقاسم کواکبيان سرپرست روزنامه ي پيام نيزبا تاکيدبرحمايت ازمديران بومي درحوزه ي تعليم وتربيت وفرهنگ،ازدغدغه ي عدم کشف استعدادهاي درخشان دانش آموزي وفرارمغزها گفت وبا اشاره به ابلاغ مقررات سخت گيرانه ي جديدآموزش وپروش خواستار تغييروتسهيل دراين رابطه درجهت جذب سريعترمعلمان بارويکردشايسته سالاري شد.

اکبرطحان عضوارشدبنيادتوسعه وآباداني سمنان نيزبااشاره به اتخاذ برخي سياست هاي تبعيض آميز آموزش وپروش دربرخي از مدارس سمنان خواستارساماندهي به موضوع حق التدريس هاي خصوصي وقيمت گزاف برخي ازمعلمان دراين زمينه شد.

محمودصوفي آبادي،استاددانشگاه وحقوقدان نيزدر اين نشست بااشاره به برخي معضلات اداره ي مدارس قديمي درمناطق مختلف شهرسمنان ازجمله منطقه ي محلات،خواستارساماندهي بحث هدايت تحصيلي دانش آموزان ورفع نگراني والدين دراين رابطه شد.

مجيدنظري عضو شوراي شهرسمنان نيز با اشاره به برخي معضلات ثبت نام دانش آموزان درمقاطع مختلف تحصيلي درشهرسمنان برلزوم اتخاذسياست هاي مدبرانه ازسوي مسئولين آموزش وپرورش تاکيدکرد.

لزوم توجه به قشربازنشستگان آموزش وپروش،توزيع نامتناسب اعتبارات عمراني آموزش وپروش دراستان،لزوم شکوفايي استعدادهاي درخشان دانش آموزان،تقويت فعاليت هاي ورزشي دانش آموزان درميادين مختلف،سرانجام ساماندهي مدارس هوشمندوطرح هاي فرهنگي آموزش وپرورش مثل طرح مدارس امين،لزوم تغييرديدگاه توسعه طلبانه به مسايل آموزش وپروش ازنگاه مديران بومي،توجه به مدارس واستعدادهاي روستايي،استفاده ازنيروهاي بالقوه بانوان درعرصه ي آموزش وپروش استان،ساماندهي دانش آموزان پناهنده واتباع بيگانه درسمنان،ايجادنشاط وپويايي دربدنه ي آموزش وپروش ومدارس،لزوم ارتقاء وتوجه به اصل 30قانون اساسي دربرخورداري آحادمردم ازحق تحصيل،و...ازجمله مواردي بودکه اعضاي بنيادتوسعه وآباداني سمنان دراين ديدارمطرح نموده وخواستارتوجه ومرتفع نمودن آن ازسوي مديران ارشد آموزش وپروش استان سمنان شدند.