تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4750 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مبارزه با استعمار قديم و جديد 
نويسنده : ابوالقاسم کواکبيان

دوازدهم شهريور ماه، روز مبارزه با استعمار انگليس است اين روز در تقويم جمهوري اسلامي به عنوان روز ملي مبارزه با استعمار خارجي ثبت شده است، اين روز يادآور رشادت‌هاي دلاوران اين مرز و بوم است که براي حفظ تماميت ارضي و کيان اين کشور جان خود را فدا کردند. روزي که فرمانده مقاومت تنگستان رئيس علي دلواري در نبرد با نيروهاي متجاوز انگليسي به شهادت رسيد.

در آن دوران سخت استعمارگران به ويژه سردمداران انگليس در فکر تصاحب کشورهاي ديگر بودند به ويژه کشور عزيز ما ايران که داراي ذخاير معدني عظيم و موقعيت استراتژيک و جغرافيايي بسيار حساس و مهم در جهان به خصوص در خاورميانه و دنياي اسلام افتاده بودند. از اين رو مورد طمع حکومت‌هاي استعمارگر قرار گرفته به طوري که در طي دو يا سه قرن گذشته اين سرزمين صاحب فرهنگ و هنر و داراي تمدن چند هزار ساله، حوادث بي‌شماري را از سرگذرانده است.

استعمارگران با راه اندازي جنگ‌هاي خانمان برانداز و قتل عام هم‌وطنان ما و با سوء استفاده از حاکمان و شاهان ضعيف‌النفس که فقط به فکر حفظ بقاي سلطنت خود بودند عهدنامه‌هاي ننگيني چون ترکمن‌‌چاي و گلستان را به مردم ما تحميل کردند و تازه دشمنان اين ملت به اين بسنده نکردند، بلکه با دخالت‌هاي فرهنگي و فريب برخي از عناصر خائن در پي تغيير مرام و مسلک ايرانيان بودند. از جمله‌ي اين دخالت‌ها مي‌توان تحريک طوايف قادريه (نقشبنديه) و يا از حمايت فرقه گمراه بابيت توسط سيد علي محمد باب تا تشکيل مجموعه‌هاي آدميت و فراماسونري از به انحراف کشاندن انقلاب مشروطه ايران تا تحريک صدام حسين براي آغاز جنگ تحميلي و... را نام برد.

گرچه مردم آزادي‌خواه هيچ‌گاه بي‌تفاوت نبودند و مقاومت‌هايي از خود بروز دادند نمونه‌هاي بارز آن از جنبش تنباکو گرفته تا قتل گريبايدوف، از نهضت ملي نفت گرفته تا انقلاب شکوهمند اسلامي ايران، از مقاومت هشت ساله در جنگ تحميلي گرفته تا مقاومت در برابر زيادي‌خواهي کشورهاي زورگو است.

بنابراين در طي دهه‌هاي اخير به ويژه پس از جنگ جهاني دوم کشورهاي جهانخوار مثل آمريکا، روسيه، انگليس حتي آلمان شکست خورده چشم طمع به اين منطقه زرخيز و استراتژيک داشته‌اند از سويي روس‌ها چشم به درياي شمال و آب‌هاي گرم خليج فارس داشته‌اند از سوي ديگر آمريکا و همفکرانش در پي دهکده جهاني بوده‌اند تا خود کدخداي اين دهکده باشند.

و در همين نيم قرن اخير با اينکه نفت و مشتقات آن براي آنها مهم بوده است ولي ترس آنان از دستيابي ايران به فناوري هسته اي پنهان نبوده است.

چرا که تلاش ايران براي دستيابي به انرژي هسته اي به دهه 50 ميلادي برمي‌گردد زيرا ايران در سال 1958 به عضويت بين‌المللي انرژي اتمي و در سال 1965 طرح الحاق به کنوانسيون اتمي درآمده و در سال 1968 نيز پيمان عدم تکثير سلاح‌هاي اتمي را پذيرفته است.

با اين حال پس از انقلاب اسلامي ايران حساسيت کشورهاي غربي نسبت به دستيابي ايران به تکنولوژي‌هاي پيشرفته هسته‌اي زياد شده و حتي چندين بار براي تکميل و راه‌اندازي نيروگاه اتمي بوشهر کارشکني کردند و رسما استعمارگران انگليس به همراه آلمان و فرانسه با سردمداري آمريکا خواستار لغو تمامي فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران شدند و خواستار محروميت کشورمان از فن‌آوري هسته‌اي شدند اما در سال‌هاي اخير با درايت دولتمردان جمهوري اسلامي و از طريق ديپلماسي طي توافقي جامع و نهايي هسته اي در وين طرحي که معروف به برجام شده است (برنامه جامع اقدام مشترک) بين ايران و اتحاديه اروپا و گروه 1+ 5 که شامل چين، فرانسه، روسيه، انگلستان و آلمان و ايالات متحده آمريکا منعقد شد و با اينکه ايران برخي از محدوديت‌ها جهت غني‌سازي اورانيوم را پذيرفت ولي آمريکا چند بار ايران را مجددا تحريم کرد که آخرين بار آن اخيرا در دوره ترامپ تحريم‌هاي جديدي عليه برخي از افراد و نهادها به تصويب رساند که اين نشانه آن است هنوز کشورهاي زورمند بدعهد بوده و دست از زورگويي برنداشته‌اند.