تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4750 برو جستجو جستجوی پیشرفته   اعضاي هيات نمايندگان اتاق بازرگاني سمنان خواستار شدند:
 اصلاح ساختار بانکي براي جذب سرمايه‌گذار خارجي 

سرويس خبر

سي و چهارمين نشست هيات نمايندگان با دستورکار بحث و تبادل نظر پيرامون موانع و مشکلات جذب سرمايه گذاري خارجي استان در محل اين اتاق برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي سمنان، در پيش از دستور اين نشست سعيد ترکمان دهنوي انسجام بيشتر بخش دولتي و خصوصي را خواستار شد و تصريح کرد: با کسب راي اعتماد وزرا توسط مجلس شوراي اسلامي، مطالبه بخش خصوصي اين است که دستگاه‌هاي اجراي نسبت به وظايف و حدود اختيارات خود اهتمام بيشتري داشته باشند.وي نقش اتاق‌هاي مشترک را مهم دانست و گفت: اتفاقات تجاري همانند ترويج همکاري‌هاي اقتصادي مي‌تواند، نقش اتاق‌هاي مشترک را دو چندان نمايند.

علي‌اصغر جمعه‌اي رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي سمنان تداخل و همسوي جلسات را پردغدغه خواند و گفت: همسوي و موازي کاري جلسات متعدد آنقدر زياد شده که مديران فرصت حضور در سازمان‌هاي خود را ندارند.

جمعه‌اي از تشکيل جلسات با دستور کار مشترک انتقاد کرد و ادامه داد: اکثر جلسات که با رويکرد اقتصادي برگزار مي‌گردد، محتوي مشترک دارد.

رئيس اتاق بازرگاني سمنان از مديران دولتي خواست که عملگرايي را جايگزين برگزاري جلسات نمايند.

وي اولويت سرمايه‌گذاري خارجي را در چارچوب استراتژي فعالان اقتصادي داخلي ارزيابي کرد و گفت: فعالان اقتصادي با توجه به زمينه فعاليت خود با شرکاي خارجي خود در ارتباط هستند و در حقيقت اين فعالان اقتصادي هستند که با در نظر گرفتن پيشنه خود طرف تجاري خود را راغب به سرمايه‌گذاري در داخل کشور مي‌نمايند.

در ادامه حميد علوي رئيس کميسيون معدن اتاق بازرگاني سمنان رفتار بانک‌هاي عامل نسبت به فعال اقتصادي را هدفمند مي‌خواند و مي‌گويد: بانک‌هاي استان بيست درصد از وام پرداختي به بنگاه‌هاي اقتصادي را در حساب جاري قرض‌الحسنه سپرده‌گذاري مي‌نمايد و حق برداشت به مشتري را نمي‌دهند.

ادامه در صفحه 3

 


 مدير صندوق قرض‌الحسنه امداد ولايت استان سمنان:
 پرداخت 1800 فقره وام کارگشايي به نيازمندان استان 

سرويس خبر

مدير صندوق قرض الحسنه امداد ولايت استان سمنان از پرداخت 1800 فقره وام کارگشايي به نيازمندان استان در کمتر از يکسال خبر داد.

محمدرضا همتيان مدير صندوق قرض‌الحسنه امداد ولايت استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت با بيان اينکه شعبه اين صندوق در مرکز استان سمنان، مهرماه سال گذشته کار خود را آغاز کرده است، گفت: اين صندوق در هر استان يک شعبه دارد که به ارائه خدمت به مردم و نيازمندان مي‌پردازند.

مدير صندوق قرض‌الحسنه امداد ولايت سمنان هدف از تشکيل اين صندوق را اعطاي انواع تسهيلات به مددجويان کميته امداد امام خميني‌(ره) و نيازمندان جامعه عنوان کرد و افزود: براي اين تسهيلات کارمزد دريافت نمي‌شود، بلکه به تعبير درست مي‌توان گفت: مزد کار دريافت مي‌شود که بسيار جزئي است.

همتيان به پرداخت انواع تسهيلات در اين صندوق اشاره کرد و گفت: در صندوق قرض‌الحسنه امداد ولايت تسهيلاتي در بخش‌هاي کارگشايي، خودکفايي، رفع نيازهاي ضروري، تامين مسکن، محکومين و پرداخت ديه پرداخت مي‌شود.

وي با بيان اينکه استان سمنان هفدهمين استان کشور بود که اين صندوق را راه‌اندازي کرد، گفت: ارتباط اين صندوق با کميته امداد امام خميني(ره) بسيار گسترده است و بخش قابل توجهي از تامين مالي ما را منابع درون کميته تشکيل مي‌دهد که در اين خصوص مي توان به سپرده‌هاي خيرين و کمک‌هاي مردمي، اعتبارات کميته امداد حضرت امام و ساير منابع امدادي کميته امداد اشاره کرد.

مدير صندوق قرض‌الحسنه امداد ولايت استان ادامه داد: اين صندوق در حال حاضر به شبکه شتاب که معتبرترين شبکه بين بانکي کشور است متصل شده است، لذا به محض اينکه وامي پرداخت شود کارت مربوطه صادر و به مددجويان تحويل داده مي‌شود.همتيان به پرداخت 1800 فقره وام کارگشايي به ارزش بيش از 3 ميليارد تومان طي مدت فعاليت اين صندوق در استان اشاره کرد و گفت: همچنين در اين مدت 275 فقره وام خودکفايي به ارزش 2 ميليارد و 700 ميليون تومان و نيز 8 مورد وام آزادي محکومين به ارزش 50 ميليون تومان پرداخت شده است.

وي با بيان اينکه معرفي افراد واجد شرايط توسط واحدهاي تخصصي کميته امداد استان صورت مي‌گيرد، اظهار کرد: بيشترين تسهيلات پرداختي اين صندوق مربوط به رفع نيازهاي ضروري، مسکن و ازدواج است.

مدير صندوق قرض الحسنه امداد ولايت استان سقف تسهيلات کارگشايي را 10 ميليون تومان عنوان کرد و افزود: سقف تسهيلات خودکفايي نيز 50 ميليون تومان است که البته توجيه اقتصادي طرح‌ها به طور دقيق مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد.همتيان با تاکيد بر عدم دريافت کارمزدهاي رايج در اين صندوق گفت: اين صندوق صرفا مزد کار را دريافت مي‌کند که با روش‌هاي متداول ساير صندوق‌ها متفاوت است.وي با اشاره به سپرده‌هاي خيرين و نيکوکاران استان نزد اين صندوق تصريح کرد: خيران استان با هدف کسب رضاي الهي، منابع خود را به صورت قرض‌الحسنه در اين صندوق قرار مي‌دهند، تا بخشي از مشکلات نيازمندان جامعه مرتفع گردد.مدير صندوق قرض‌الحسنه امداد ولايت استان بازپرداخت تسهيلات پرداختي اين صندوق را حداکثر 60 ماهه اعلام کرد و گفت: ضمانت‌هاي اين صندوق نيز بسيار راحت و ساده‌تر از ساير بانک‌ها و موسسات مالي و اعتباري است.

همتيان در پايان با دعوت از خيران و دوستداران فرهنگ قرض‌الحسنه خاطرنشان کرد: قطعا مشارکت در امر قرض‌الحسنه که مورد تاکيد قرآن کريم نيز قرار دارد، برکات بسيار زيادي براي جامعه به همراه خواهد داشت.


 «مشق‌ روز» شماره68 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

روز عرفه روز نهم ماه ذي‌الحجه است و نام‌گذاري روزي به‌نام (عرفه) گواه جايگاه اين روز بلند است. عرفه به معناي شناخت است از خدا گرفته تا انسان و جماد و نبات و حيوان و فرشته و جن و جهان، که جايگاه زيبا براي شناخت مي‌باشد. عرفه در آستانه عيد قربان است و پس از (ترويه) براي آماده‌سازي خود جهت مراسم روز عرفه در عرفات که مي‌بايست از ظهر روز نهم تا مغرب شرعي تحقق يابد.

هفتاد و يک بار از واژه «معرفت و عرفان» در قالب‌هاي گوناگون «معروف، عرفتهم، لتعارفوا، بالعرف» سخن داريم و فراواني اين واژه‌ گواه بلند اين موضوع عقيدتي و اخلاقي و عرفان و اجتماعي مي‌باشد و در روايات آمده «المعرفه دهش و الخلومنها عطش» معرفت ميدان جولان و تلاش و فعاليت است و تهي بودن از معرفت تشنگي‌ساز است و در حديث آمده «المعرفه نور القلب و برهان العقل، الفوز بالقدس» معرفت روشنايي جان است و برهان انديشه و رسيدن به پيروزي بزرگ است و در بيان مراتب و درجات انسان‌ها آمده است که «بعضکم اکثر صلوه من بعض، حجا من بعض و صدقه من بعض و صياما من بعض» برخي از مومنان نماز مستحبي مي‌گذارند و بعضي در حج بر ديگري برتري دارند و بعضي در صدقه و انفاق مقدم مي‌باشند و بعضي در روزه جلوتر از ديگران هستند و بدانيد برترين انسان، در معرفت بر ديگران تقدم دارند.

اسلام محمدي براي عرفان و معرفت حرمت و جايگاه والا قائل است و مي‌فرمايد کار و کوشش براساس معرفت مقبول است و مطلوب مي‌باشد و رشد مي‌دهد و کار تقليدي و کورکورانه ممکن است تکليف را ادا کند ولي «احسن عملا» و نکوترين کار نمي‌باشد. معرفت و شناخت «حسن فعلي و فاعلي و هدفي» دارد:

آن کس که تو را شناخت جان را چه کند

فرزند و عيال و خانمان را چه کند

ديوانه کني هر دو جهان را بخشي

ديوانه تو هر دو جهان را چه کند

معرفت نسبت به همه موجودات مورد توجه مي‌باشد و از همه مهم‌تر معرفت انسان است «افضل المعرفه، معرفه الانسان نفسه» که اساس همه معرفت‌ها مي‌باشد و فرموده‌اند: «من عرف نفسه، عرف ربه» هر کس خود را بشناسد خدا را خواهد شناخت. همين بيان نبوي نشان مي‌دهد که انسان اساس و پايه شناخت‌ها خواهد بود ، شناخت خود و جهان ساکن در آن و دوستان و دشمنان و حتي شناخت جهان ديگر بايد محور کار انسان قرار گيرد.

موضوع برجام در آمريکا و ايران همچنان موضوع اصلي مي‌باشد و دولت ترامپ نسبت به برجام مخالفت دارد و بدين جهت جبهه‌گيري همه را عليه خود به وجود آورده است و ترامپ فردي خاص مي‌باشد که با موضوع بيمه «اوباما» مخالف است و موضوع آب و هواي پاريس نيز مخالف است و برجام موضوع سوم است، ترامپ مي‌گويد: به ايران نبايد احترام گذاشت و ايران نبايد نسبت به آمريکا دشمني نمايد و عليه آمريکا افشاگري کند و در منطقه خاورميانه نفوذ داشته باشد ولي ترامپ بداند برجام بهترين کار در بدترين موقعيت تاريخي بود، چنانچه قطعنامه 598 در سال 67 جام زهر بود و صلح‌نامه رسول اکرم در سال ششم هجرت بود، صلح امام حسن با معاويه اين‌گونه بود و اين کار دستاوردهاي سنگيني داشت و در غير اين صورت اساس اسلام و عترت و زحمات 23 ساله پيامبر از بين مي‌رفت.

مهندس چمران رئيس شوراي دوره چهارم تهران مي‌گويد: من خواهر ندارم، ولي مي‌گويند جاويد خواهرزاده من است. در مراسم راي به کابينه در مجلس شواري اسلامي 143 نفر به عنوان موافق وزير نيرو اسم نوشتند و احدي مخالف آقاي مهندس حبيب‌الله بي‌طرف نام ننوشت و صحبت نکرد ولي در نتيجه 133 نفر به وي راي دادند و در نتيجه به نصف به‌علاوه يک نرسيد. حال در تحليل موضوع همه درمانده‌اند که چرا چنين شد؟ در زمان آيت‌الله هاشمي نسبت به وزارت اقتصاد و دارايي عين همين صحنه رخ داد و بدون هيچ دليلي مرحوم محسن نوربخش راي نياورد و آقاي هاشمي وي را معاون اقتصادي خود نمود.