تاریخ 1396/06/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4563 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با حضور قائم مقام وزير کشور و دکتر کواکبيان؛
 پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر وروستاي شهرستان ري آغاز به کار کرد 

دکتر کواکبيان؛ اختيارات پارلمان‌هاي محلي بايد افزايش يابد

آئين افتتاحيه پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستاي شهرستان ري با حضور قائم مقام وزير کشور، دکتر کواکبيان و جمعي ديگر از مسئولان برگزار شد.

به گزارش تهران نيوز ،به نقل از پايگاه خبري تحليلي آفتاب ري، اعضاي شوراي پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستاي شهرستان ري طي مراسمي فعاليت خود را آغاز کردند.

آئين افتتاحيه پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستاي شهرستان ري با حضور محمدحسين مقيمي قائم مقام وزير کشور، مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس درمجلس شوراي اسلامي، هدايت الله جمالي پور معاون استاندار تهران و فرماندار ويژه شهرستان ري، حسن خليل آبادي عضو شوراي شهر تهران، ري و تجريش، معاونين فرمانداري، بخشداران، شهرداران، اعضاي شوراي پنجمين دوره شوراهاي شهر و روستاي شهرستان ري در سالن اجتماعات فدک در مجتمع فاطمه الزهرا شهرري برگزار شد.

کواکبيان در اين مراسم با بيان اينکه مردم سالاري ديني از ثمرات انقلاب اسلامي و شوراها يکي از مظاهر مهم قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي هستند، گفت: خداوند در آياتي از سوره‌هاي آل عمران، شورا و بقره براهميت وجود شورا و مشورت تاکيد نموده و در آيه 159 سوره آل عمران فرموده است: اينکه شما با مردم به نرمي برخورد کنيد لطف و رحمت خداوند است و اگر با خشونت رفتار مي‌کرديد مردم پراکنده مي‌شدند و بهتر است در همه کارها و از جمله حکومت با مردم مشورت کنيد.

وي در خصوص برخي تخلفات صورت گرفته و از جمله خريد و فروش آرا در انتخابات شوراي شهر گفت: در قانون فعلي نقص‌هاي زيادي وجود دارد و بايد اين خلأ قانوني را در مجلس پر کنيم تا بتوانيم به صورت جدي از بروز تخلفات جلوگيري کنيم.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به اينکه اعضاي شوراها نبايد به دنبال منافع شخصي باشند افزود: همانطور که حضرت اميرالمومنين(ع) فرموده‌اند؛ مسئوليت حکومت فرصتي براي کسب منافع مادي نيست بلکه امانتي سنگين بر دوش فرد مسئول است.

کواکبيان با اشاره به خاطره‌اي از ساده زيستي شهيد رجايي گفت: منتخبين مردم در شهرها و روستاها بايد با الگو قرار دادن شهيدان رجايي و باهنر و با ساده ترين و کمترين تجملات و امکانات بهترين خدمات را به مردم ارائه بدهند.

وي با بيان اينکه متاسفانه قوانين مرتبط با شوراها هنوز با نواقص و تنگناهايي مواجه است افزود: شوراها زماني که جايگاه خود را پيدا کنند مي‌توانند نقش شايسته اي در توسعه شهري و روستايي ايفا کنند. لذا بايد اختيارات پارلمان‌هاي محلي افزايش يابد.

فرماندار ويژه ري نيز در اين مراسم با تاکيد بر حفظ وحدت از سوي مردم گفت: خوشبختانه شهرستان ري در سالهاي اخير نماد حفظ وحدت بوده و مردم و مسئولان اين شهرستان در کنار يکديگر در مسير رشد و پيشرفت حرکت مي‌کنند.

جمالي پور با تشکر از اقدامات اعضاي شوراي چهارم شهرها و روستاهاي شهرستان ري گفت: کارهاي خوبي انجام شده است که نيازمند تکميل و تداوم است.

وي همچنين خواستار جدايي نمايندگان شهرستان ري از تهران در مجلس شوراي اسلامي شد و افزود: اين خواست مردم شهرستان ري جدي بوده و همه خواهان تحقق آن هستند و 2نماينده براي اين شهرستان بايد در نظر گرفته شود.

فرماندار ويژه ري خدمتگزاري و اعمال قانون را دو بال توسعه کشور دانست و تصريح کرد: همه بايد خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار دهيم چراکه خدمت به مردم و اعمال قانون از عناصر پيشرفت و آباداني کشور و عبور از شرايط سخت و بحراني است.

جمالي پور افزود: انسجام و وحدت ملي براي تحقق پيشرفت و توسعه جامعه لازم و ضروري است و اگر همه ظرفيتها و پتانسيل‌ها در کنار هم بدون داشتن انسجام و وحدت ملي قرار بگيرند پيشرفت چشمگيري نخواهيم داشت.

وي با اشاره به برخي اختلافات و رفتارهاي غيرمعقول بيان کرد: وجود اين اختلافات در عرصه اجتماعي و سياسي ضربات جبران ناپذيري را به اعتماد مردم وارد مي‌کند که نتيجه آن عقب افتادگي سياسي در کشور است.

فرماندار ويژه ري با بيان اينکه نقد منصفانه براي اصلاح امور ضروري است، ادامه داد: نقد سازنده بسيار مطلوب و خوب است اما بايد از رفتارها و عواملي که به وحدت و انسجام ملي آسيب مي‌زنند خودداري کنيم و هر چقدر يکصدا باشيم شاهد توسعه اقتصادي در کشور خواهيم بود.

در ادامه قائم مقام وزير کشور به جايگاه رفيع شورا اشاره کرد و گفت: وظيفه اعضاي شورا فقط انتخاب شهردار و يا دهيار نيست بلکه وظايف زيادي برعهده دارند و مي‌توانند در پيشرفت اقتصادي و حل معضلات اجتماعي تاثير بسزايي ايجاد کنند.

مقيمي با تاکيد براينکه در همه امور خدا را مدنظر داشته باشيد، گفت: در اين 4سال فقط براي رضاي خدا و براي نفع مردم کار کنيد و هرگز منافع شخصي خود را در نظر نگيريد چرا که همه اختلافات و پرونده‌ها از همين تبعيض‌ها ناشي مي‌شود.

وي اظهار داشت: دولت مصمم است مسائل اقتصادي کشور را حل کند و اقتصاد مقاومتي را به صورت کامل اجرايي کند ولي در اين راه نياز به کمک دارد که شوراها مي‌توانند بيشترين کمک را به دولت بکنند. در تمام دنيا نيز کشورهايي که پيشرفت کرده اند، با نيروي انساني و مشارکت‌هاي مردمي به موفقيت رسيده‌اند.

قائم مقام وزير کشور بيان کرد: تا ديروز نقد و بررسي‌ها، دفاعيات و مخالفت‌ها مطرح بود و مردم با حضور در همه صحنه‌ها وظيفه خود را انجام دادند و امروز دولت وظيفه دارد به مطالبات مردم رسيدگي کند و قول‌هايي که رئيس جمهور به مردم داده است به نتيجه برساند.

مقيمي افزود: تکليف مردم انتخاب بهترين‌ها بود و درنتيجه رئيس جمهور و شوراها انتخاب شدند و منتخبين از امروز بايد به مدت 4سال براي همه مردم چه کساني که راي دادند و چه کساني که به فرد ديگري راي دادند، کار کنند.

‌هادي تمهيدي معاون سياسي فرمانداري و رئيس ستاد انتخابات شهرستان ري نيز در ابتداي مراسم گزارشي از نحوه برگزاري انتخابات در شهرستان ري ارائه داد و گفت: در شهر باقرشهر انتخابات به صورت تمام الکترونيکي برگزار شد که نتايج خوبي داشت.

تمهيدي به مشارکت 73درصدي مردم ري در انتخابات اشاره کرد و گفت: در بخش کهريزک در دو شهر کهريزک و باقرشهر جمعا 12 منتخب شهري و 54 منتخب روستايي، در بخش حسن آباد فشافويه 5 منتخب شهري و 23 منتخب روستايي، در بخش خاوران 40 منتخب روستايي، در بخش قلعه نو 54 منتخب روستايي و همچنين در بخش مرکزي ري 46 منتخب روستايي از امروز فعاليت خود را در شوراي اسلامي شروع مي‌کنند.


  دکتر کواکبيان به مناسبت بزرگداشت روز پزشک از سوي شاخه پزشکان حزب مردم سالاري:
 رئيس جمهور بايد براي حل اختلاف ميان وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه شخصا وارد شود 

دومين همايش بزرگ شاخه پزشکان حزب مردم‌سالاري به مناسبت گراميداشت روز پزشک پنجشنبه شب در هتل المپيک با حضور مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري، علي نوبخت حقيقي رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس، عليرضا رحيمي نماينده مردم تهران در مجلس، انوشيروان محسني بندپي رييس سازمان بهزيستي، غلامعلي عکاشه و فرزند پروفسور حسابي و جمع کثيري از پزشکان برگزار شد.

مصطفي کواکبيان در اين مراسم با تبريک روز پزشک و تقدير و تشکر از پزشکان کشور گفت: «همه جامعه از رييس مجلس گرفته تا محصوران همچون آقايان موسوي و کروبي به شما نياز دارند. اين افتخار براي شما وجود دارد که خدمت گذار مردم باشيد.»

وي در ادامه گفت: «برخي از کشور‌ها قصد دارند بسياري از بزرگان تاريخ کشور را مصادره کنند که البته اينطور مسائل از طريق مراجع بين‌المللي قابل پيگيري است و مي‌توان جلوي اين کار را گرفت. لذا جاي تعجب نيست که عکس ابن سينا روي اسکناس‌هاي کشور تاجيکستان باشد.»

دبير کل حزب مردم‌سالاري با اشاره به مقام بالاي حکيم ابوعلي سينا اظهار داشت: ايشان کتاب قانون را در رشته پزشکي و کتاب شفا را در رشته کلام و فلسفه نگاشته است و اين جامعيت ابن سينا را نشان مي‌دهد و بسياري از علماي ما در دروس کلامي و فلسفي درس‌آموز ايشان هستند.

وي در ادامه گفت: روش ابن سينا مشايي بوده و او نيز شرايطي براي حاکمان و زمامداران مطرح مي‌کند راستي زمامداران ما در کشور اگر همه حکيم باشند جامعه درست مي‌شود.

وي با تاکيد بر حل اختلاف بوجود آمده ميان وزارتخانه‌هاي رفاه و بهداشت بر سر مسائل بيمه‌اي و با اشاره به مثالي از ماهاتير محمد نخست وزير مالزي که در جريان تصويب برنامه ششم در صحن علني مجلس بيان کرده بود و با تاکيد بر سخنان مقام ‌معظم‌ رهبري مبني بر اين که مردم نبايد غير از دغدغه بيماري دغدغه ديگري داشته باشند اظهار داشت: باتوجه به راي خوبي که اين دو وزير در مجلس بدست آوردند انتظار اين را داريم که در دولت دوازدهم اين مشکل حل شود و اختلاف به رسانه‌ها و سطح جامعه کشيده نشود. مردم چه گناهي دارند که بايد اين اختلافات را تحمل کنند و به خاطر اين اختلافات مشکلاتي را داشته باشند.در بعضي مواقع شاهد اين هستيم که مطالبات داروخانه‌ها از سوي بيمه پرداخت نشده و حتي برخي از پزشکان بيمارستان‌هاي دولتي نيز از دولت طلب دارند. در اين جا است که دولت و حتي شخص رييس جمهور بايد دخالت کند و اين مسئله را حل کند.

اين نماينده مجلس در ادامه به طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: اين طرح را دستاورد خوبي براي دولت يازدهم مي‌بينم اما بايد اين طرح آسيب شناسي شود و نقاط ضعف و قوت آن شناسايي شود و فقط صرف تزريق پول به اين طرح درست نيست و بايد به جايي برسيم که نظام سلامت با تکيه بر درآمد پايدار و پزشکان کشور بدون هيچ مشکلي بتوانند به مردم خدمت کنند .

وي در ادامه با اشاره به حضور پزشکان در سپهر سياسي و فقدان احزاب و تعريف رجل سياسي در کشور اظهار داشت: ما در حزب مردم‌سالاري سي‌شاخه داريم که شاخه پزشکي يکي از آنها است. بسياري از سياست مداران پزشک بوده‌اند و نبايد پزشکان از عرصه سياست کشور دور باشند. يکي از مشکلات اساسي کشور جدي نگرفتن حزب است و اگر بگذارند ما به معناي واقعي کلمه در کشور حزب داشته باشيم راه برون رفت بسياري از مشکلات پيدا مي‌شد. زماني که حزبي پيروز مي‌شود و قدرت را به دست مي‌گيرد حزب رقيب دولت سايه تشکيل مي‌دهد و تمام حرکات آنها را رصد مي‌کند.

وي در ادامه اظهار داشت: آقاي بي‌طرف در مجلس راي اعتماد نمي‌گيرد و شخص ديگري به هرصورت وزير مي‌شود و جالب اين است که به واسطه همين وزير بودن در آينده هم احتمالا رجل سياسي مي‌شود زيرا ما در کشور تعريف درستي از رجل سياسي نداريم.اميداوريم که در آينده احزاب بتوانند کشور را به صورت علمي،دقيق وتخصصي و با نظارت مردم اداره کنند.

علي نوبخت رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز در اين همايش ضمن تقدير و تشکر از مصطفي کواکبيان و شاخه پزشکي حزب مردم‌سالاري و تبريک به مناسبت روز پزشک گفت: بعد از انقلاب پزشکان ما در چند برهه افتخار آفريني کردند، در همان سال‌هاي اول تعدادي از پزشکان کشور را ترک کردند و به دليل نبود پزشکان مجبور بوديم بيماران را به خارج از کشور بفرستيم ولي امروزه به حدي از خودکفايي رسيديم که توريسم سلامت در کشور راه افتاده و بسياري از بيماران از کشور‌هاي ديگر براي درمان به ايران مي‌آيند.

رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به مشکلات پزشکان در زمان جنگ و همچنين لزوم آشنايي دانشجويان اين رشته با فداکاري‌هاي پزشکان در آن زمان گفت: ما با کمک اعضاي ديگر کميسيون بهداشت موسسه‌اي را با نام بهداري رزمي دفاع مقدس تاسيس کرديم که رياست آن را هم سردار فتحيان برعهده دارد مصوبات خوبي را در اين رابطه داشته‌ايم تا بتوانيم نسل جديد را با فداکاري‌هاي پزشکان در زمان جنگ آشنا کنيم.

وي در ادامه به تذکري که به وزير امور خارجه و ارشاد اسلامي در خصوص جايگاه ابن سينا در مجلس داده شد گفت: اگر به هر دليلي کشور‌هاي ديگر جايگاه ابن سينا را گرامي مي‌دارند وظيفه ما بزرگتر و مهمتر مي‌شود و ما بايد به دانشمندان ديگر نيز بنازيم و از آنها قدرداني کنيم و وزير امور خارجه و فرهنگ ما بايد به اين موضوع حساس باشند.

وي در ادامه گفت: جامعه پزشکي کشور در برهه خاصي قرار دارد و به تازگي وزير بهداشت دور جديد فعاليت خود را آغاز کرده و تغييرات وسيعي در سطح دانشگاه‌ها اتخاذ کرده است و باتوجه به برنامه ششم توسعه مجلس حساسيت‌هاي زيادي را در بخش سلامت کشور به خرج داده است و بايد به مرحله‌اي برسيم که مرد و زن و روستايي و شهري هيچ دغدغه‌اي براي بيماري از لحاظ امکانات نداشته باشند.

نوبخت با اشاره به موضوع نيروي انساني در بخش سلامت گفت: ما در بحث نيروي انساني هيچ کم و کسري را نداريم و امروزه پزشکان سالمي را در کشور داريم وفقط در موضوع تکنولوژي نيازمند هستيم.يکي ديگر از نهاد‌هاي مهم در امر نيروي انساني سازمان نظام پزشکي کشور که روز جمعه تشکيل جلسه مي‌دهد و هيات رييسه و رييس کل خود را انتخاب مي‌کند.

وي در ادامه گفت: پزشکان هم جزوي از مردم هستند و ما مسوولين بايد حرمت آنها را حفظ کنيم و چايگاه پزشکان را ارج دهيم.

در اين همايش که تعدادي از پزشکان با سابقه در انجمن‌هاي علمي کشور حضور داشتند دکتر غلامعلي عکاشه نايب رييس انجمن ارتوپدي با اشاره به بزرگداشت حکيم ابوعلي سينا تبريک روز پزشک و معرفي ايشان به عنوان يکي دانشمند عربي توسط کشور‌هاي ديگر گفت:ابن سينا اولين کسي است که درمان بيماري‌هاي رواني را شروع کرد و آنقدر او بزرگ بوده که همه کشور‌ها مي‌خواهند او را بخشي از فرهنگ خود کنند ما بايد به اين اعتراض داشته باشيم. سه سال گذشته در کنگره‌اي که در يمن حضور داشتم ابو علي سينا را به عنوان يک دانشمند عربي معرفي کردند که حتي رساله و شناختي درباره او نداشتند که بتوانند ارائه دهند که با اعتراض من و دوستانم مواجه شدند که در پايان جلسه ابن سينا را دانشمند ايراني_عربي مورد خطاب قرار دادند.

وي در ادامه گفت:ابن سينا حکيم بوده و نه تنها درد روح و جسم را مي‌شناخت بلکه درد جامعه را نيز تشخيص مي‌داد و اين جاست که فرق يک حکيم با يک پزشک مشخص مي‌شود.

دکتر عکاشه در ادامه با اشاره به تلاش‌هاي شاخه پزشکي حزب مردم‌سالاري درحوزه سلامت و همچنين جايگاه دکتر نوبخت درکميسيون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: سال پيش که من براي اولين بار به اين همايش آمدم هيچ اطلاعي از حزب و فعاليت‌هاي حزبي نداشتم ولي وقتي با آقاي کواکبيان آشنا شدم فکر کردم که اگر در اين همايش شرکت نکنيم به فضيلت پزشک و ابوعلي سينا صدمه مي‌زنيم. دکتر نوبخت نيز به عنوان استاد بنده به من آموخت که چگونه مي‌توان به عرصه سياست وارد شد و از مردم و سلامت جامعه دفاع کرد.

محسني بندپي رييس سازمان بهزيستي کشور نيز در اين کنگره با تشکر از پزشکان کشور و همچنين تبريک به مناسبت روز پزشک گفت:گراميداشت ابن سينا بهانه‌اي است که ما بتوانيم با توجه به امکانات و نيروهاي انساني متخصصي که داريم سياستگذاري‌ها و منابع کشور را در اين حوزه مديريت کنيم تا بتوانيم عايدات خود را نصيب جامعه کنيم.

وي در ادامه با اشاره به تولد کودکاني با بيماري ژنتيکي گفت: ما در سازمان بهزيستي با بيماري‌هاي‌هاي ژنتيکي مواجه هستيم. سالانه حدود 25 تا سي هزار کودک معلول در کشور متولد مي‌شوند و ما بايد از طريق سياستگذاري اين روند را کنترل کنيم. بايد شرايطي را فراهم کنيم که شاهد تولد نوزادان با اختلالات ژنتيکي نباشيم .

وي در ادامه گفت: با حمايت نمايندگان و کميسيون بهداشت و درمان در شهر بيرجند بنياد ژنتيک را بهره‌برداري کرديم که بتوانيم با بهره‌گيري از متخصصين اين رشته نسبت به کاهش معلول زايي اقدامات همه جانبه‌اي را انجام دهيم در ادامه اين مراسم دکتر حسابي فرزند پروفسور حسابي با بيان زندگي‌نامه و مشقات و سختي‌هاي پدر خويش در ابتداي کودکي به ضرورت ارج نهادن به متخصصان ايراني و لزوم بازگشت آنان به کشور تاکيد کرد.

دكتر دامون آزاد متخصص بيهوشي و مراقبتهاي ويژه و عضو شاخه پزشكي حزب مردم سالاري نيز در حاشيه همايش بزرگداشت روز پزشك گفت: در دولت يازدهم طرح تحول سلامت اجرا شد اما نقايصي هم داشت كه بايد برطرف شود و از جمله آنها تصميمهاي غير كارشناسي همچون كاهش تعرفه هاي برخي رشته ها از جمله بيهوشي و راديولوژي و همچنين اجازه ورود افراد غير پزشك به حوزه تاسيس آزمايشگاههاي پزشكي بود كه اميدوارم با رايزنيهاي انجام شده از كانالهاي مختلف از جمله كميسيون محترم بهداشت مجلس شوراي اسلامي و ساير نمايندگان بالاخص دكتر كواكبيان اين تصميمهاي نادرست هرچه زودتر اصلاح شوند. فكر نمي كنم درست باشد كه مقارن با روز پزشك مصوباتي كه نتيجه آنها عدم عدالت بين رشته اي است اجرايي شوند.

دكتر آزاد در ادامه افزود: پزشكان در مقاطع مختلف و سرنوشت ساز كشور حضور فعالي داشته اند و شاخه پزشكان مردم سالاري آرزوي سال كاري توام با رضايت نسبي مردم و جامعه پزشكي را دارد.

وي در مورد انتخابات نظام پزشكي و تعيين روساي هيات مديره نظام پزشكي تهران و كل كشور نيز گفت: تفكيك رياست اين دو نهاد مهم به نظر بنده لازم بود و خوشبختانه اين اتفاق افتاد زيرا نظام پزشكي تهران نهاد مستقلي است كه با رياست دكتر پيوندي ميتواند استقلال خود را حفظ كند و منشا اثر خير براي پزشكان حوزه تهران بزرگ باشد.


  ظريف:
  قطعنامه‌هاي شوراي امنيت نه همه‌چيز است نه کاغذپاره 

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان که صبح پنجشنبه در ششمين کارگاه آموزشي شبيه‌سازي شوراي امنيت با محوريت کره شمالي در موزه صلح برگزار شد گفت: تصوري که ما از شرايط بين‌المللي داريم بايد تغيير کند و بايد بدانيم قطعنامه‌هاي شوراي امنيت نه همه چيز هستند و نه کاغذپاره. وي در ادامه افزود: کساني که نمايندگي کشورهاي غيرعضو شوراي امنيت را در شبيه‌سازي بر عهده مي‌گيرند با ابزارهايي از جمله فکر، انديشه و يا گفتمان‌سازي تمرين کنند. ظريف با تاکيد بر اينکه اين ابزارها در بحث قدرت‌سازي مهم هستند، گفت: يکي از سفراي کشورها در سازمان ملل در زماني که بنده در سازمان ملل بودم اينگونه مي‌گفت که حقوق بين‌الملل جعبه ابزار ماست، هر وقت نياز داشتيم از آن استفاده مي‌کنيم. بنابراين حقوق بين‌الملل نمي‌تواند همه چيز باشد همانطور که قدرت نمي‌تواند همه چيز باشد. وي در ادامه گفت: بايد بپذيريم قدرت‌هاي معمول در دهه‌هاي 70، 80 و 90 ميلادي ديگر تعيين کننده به طور اخص نيستند و ابزارهاي قدرت ديگري در اختيار داريم. ظريف افزود: البته اين به معناي در افتادن با دنيا نيست، بلکه منظور اين است که مي‌توانيم با استفاده از ابزارهاي قدرت امروزي از جمله گفتمان‌سازي، مفهوم‌سازي، اجماع‌ سازي در آينده کشورمان و کشورهاي در حال توسعه تأثيرگذار باشيم. رييس دستگاه ديپلماسي يادآور شد: امروز در دنيا کنشگراني مثل داعش، طالبان، القاعده و جبهه النصره به عنوان کنشگران غيرحکومتي هستند که بر تحولات بين‌المللي تأثير مي‌گذارند. ظريف در ادامه به حضورش در اجلاس امنيتي مونيخ اشاره کرد و گفت: سوال اصلي در اين اجلاس اين بود که در دنياي پساغربي چه مي‌گذرد؟ وي افزود: غربي‌ها در حالي به دنياي پس از خود به جديت نگاه مي‌کنند و درباره آن کتاب منتشر مي‌کنند که برخي به ما در اين رابطه ايراد مي‌گرفتند. وزيرامورخارجه ادامه داد: متأسفانه ما در داخل کشورمان باور نکرديم که به دنياي پساغربي وارد شده‌ايم اما خود غربي‌ها ‌آن را پذيرفتند. حرف من اين نيست که نقش غرب پايان يافته است بلکه منظور آن است که انحصار غرب در دنيا و روابط بين‌الملل پايان يافته است. ظريف گفت: ما به عنوان نماينده دولت‌ها نمي‌خواهيم بپذيريم که کنشگراني غير از دولت‌ها وجود دارند. اين در حالي است که دولت‌ها همواره به تناسب موضوع در بحث‌هاي بين‌المللي از جمله در بحث محيط زيست و توسعه اجتماعي و يا حقوق بشر شرکت مي‌کنند. رييس دستگاه ديپلماسي افزود: دولت‌ها همواره ادعاي انحصار بر روابط بين‌الملل داشته‌اند و غربي‌ها به طريق اولي اين ادعا را داشته‌اند اما اين ادعا پايان پذيرفته است. وي ادامه داد: اين مسأله را بايد به عنوان يک عامل مهم در تصميم‌ گيري‌هاي بين‌المللي بپذيريم که اگر انحصار دولت‌ها پايان يافته پس انحصار ابزار قدرت هم پايان يافته است. ظريف به ابزار قدرت در گذشته اشاره کرد و گفت: در مقطعي از روابط بين‌الملل تنها ابزار قدرت که باعث نفوذ مي‌شد قدرت نظامي بود. از سياست قايق‌هاي توپدار تا سياست‌هايي که جنگ را به عنوان ابزار سياست خارجي مشروع مي‌شمرد. وزيرامورخارجه افزود: جنگ ابزار مشروع براي نفوذ بود. از آنجايي که قدرت در حوزه نظامي فقط خلاصه مي‌شد اما به تدريج اقتصاد، فرهنگ، آموزش و مسائل ديگر به عنوان ابزارهاي قدرت وارد صحنه شدند.

در عين حال امروز همچنان برخي ابزارهاي قدرت مقبول مانده‌اند و آنها ابزارهاي قدرت معنايي هستند. کشورهاي و کنشگراني که قدرت سنتي پاييني دارند از اين ابزار قدرت معنايي براي تأثيرگذاري استفاده مي‌کنند. اين ابزارها همان استقلال‌خواهي، داشتن پيام و گفتمان در دنيا يا اجماع‌سازي است. وزيرامورخارجه درادامه گفت: کاري که در اين کارگاه‌هاي شبيه‌سازي شوراي امنيت سازمان ملل مي‌کنيد اين است که آميزه‌اي از قدرت يا همان قدرت‌هاي سنتي را مورد بررسي قرار دهيد. وي افزود: به عنوان مثال در بحث کره شمالي، چين و ‌آمريکا به دليل قدرت نظامي که در اختيار دارند نقش بيشتري ايفا مي‌کنند و اين عامل قدرت را در مذاکراتي که در شبيه‌سازي انجام مي‌دهيد خواهيد ديد که حتماً نقش آمريکا و چين از سنگال و يا اتيوپي بيشتر است. با اين حال امروز عامل ديگري براي قدرت مطرح است و آن اجماع‌سازي است که وارد شوراي امنيت سازمان ملل هم شده است. ظريف ادامه داد: کشورهاي کوچکي مثل مالت و دماغه سبز در موضوعات بين‌المللي در شوراي امنيت نقش آفرين بودند اما نه براي قدرت نظامي‌شان بلکه به خاطر ايده‌پردازي و دانش در يک حوزه خاص. وزيرامورخارجه گفت: به عنون مثال مالت در بحث حقوق درياها نقش‌آفرين شد و دماغه سبز نيز به دليل دانشي که در اين بحث داشت يکي از مهمترين نقش‌ آفرين‌ها در حقوق درياها است؛ بنابراين مي‌بينيد که اين نوع از ابزارهاي قدرت از کنفرانس عمومي يونسکو و مجمع عمومي به شوراي امنيت رفته و در ‌آنجا با ايده‌پردازي، مفهوم‌سازي و توانمندي در اجماع‌سازي قدرت ايجاد مي‌کند. ظريف در ادامه گفت: بحث اجماع سازي و يا گفتمان سازي عواملي مهمي هستند که يک تصميم بين‌المللي شکل گيرد. بررسي و تمرين بر روي اين مقوله امري است که بايد در بحث شبيه‌سازي دنبال شود و اين آموزش را در عمل به ما بدهد که از يک مفهوم متصلب قدرت که مربوط به دوران گذشته است بايد به مفهوم جديد قدرت نيز پرداخته شود. وي افزود: پنج قدرت دايم شوراي امنيت مسلماً مي‌پسندند که همه دنيا باور کند همه چيز در سلاح هسته‌اي خلاصه مي‌شود و کشورهاي دارنده اين سلاح حرف آخر را مي‌زنند. وزير امورخارجه ادامه داد: اما اين اتفاق نيفتاده است اگر مي‌افتاد به اين معنا بود که دنيا تسلط اين پنج قدرت بر تمامي مناسبات بين‌المللي را بايد مي‌پذيرفت چرا که هر کدام از اين پنج قدرت با سلاح‌هايي که در اختيار دارند مي‌توانند خودشان و دشمنانشان را ده‌ها بار نابود کنند که اصطلاحاً مي‌گويند «نابودي تضمين شده متقابل». ظريف گفت: بنابراين اگر تفکر متصلب از قدرت نظامي را بپذيريم بايد اين رويکرد را نسبت به کشورهاي قدرتمند هم پذيرفت که خوشبختانه اينطور نيست.

وي در ادامه به مذاکرات جنگ هشت ساله تحميلي ميان ايران و عراق در سازمان ملل اشاره کرد و گفت: در جنگ تحميلي عليه ايران از سلاح شيميايي استفاده شد اما همه دنيا از صدام حمايت کردند و اجازه نمي‌دادند موضوع استفاده از سلاح شيميايي عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل مطرح شود. رييس دستگاه ديپلماسي افزود: فراموش نکنيد و گول شعارها را نخوريد. ما آنجا بوديم و ديديم تا وقتي صدام به کويت حمله نکرده بود با وجود آنکه 6 گزارش دبيرکل وقت سازمان ملل به صراحت مي‌گفت که صدام عليه ايراني‌ها و شهروندان غيرنظامي از سلاح شيميايي استفاده کرده است، اعضاي شوراي امنيت يک بيانيه و يا قطعنامه شوراي امنيت که اسم عراق در آن باشد صادر نکردند. ظريف ادامه داد: بهترين کاري که انجام دادند اين بود که بگويند استفاده از سلاح شيميايي عليه نيروهاي ايراني. اين جمله به شکلي بود که انگار خودمان عليه خودمان از سلاح شيميايي استفاده کرده‌ايم. رئيس دستگاه ديپلماسي خاطرنشان کرد: ايران هزينه مقابله با قدرت متصلب آن روز را پرداخته است و نشان داد حتي در آن زمان که آن قدرت تعيين کننده نيست. وي ادامه داد: بنابراين آنچه مهم است اين که بدانيم و به کار بگيريم که ابزارهاي قدرت ديگري وجود دارد که مي‌توانيم از آنها به خوبي و با موفقيت استفاده کنيم.


 دکتر مصطفي کواکبيان درهشتمين کنگره کانون همبستگي فرهنگيان ايران؛
 اگر انتخابات ما حزبي نشود وجود خانه احزاب هم دردي را دوا نمي‌کند 

دکتر مصطفي کواکبيان دبير کل حزب مردم‌سالاري عصر روز چهارشنبه اول شهريور ماه در هشتمين کنگره کانون همبستگي فرهنگيان ايران به تفصيل در مورد ضرورت درک وجود تحزب درهمه ارکان حکومت گفت: در ساحت سياسي و قوانين موجود و فرهنگ سياسي مردم و درون تشکل‌هاي سياسي هنوز مشکلات فراواني فراروي احزاب وجود دارد و ما نبايد دلمان را خوش کنيم که خانه احزاب را راه‌اندازي کرده‌ايم. بايد همه بپذيريم تا زماني که انتخابات ما حزبي نشود وجود خانه احزاب هم دردي را دوا نمي‌کند. شايان ذکر است در اين مراسم سردار حشمتيان و دکتر محمد قمي نماينده پاکدشت در مجلس شوراي اسلامي و دکتر علي فائضي دبير کل کانون همبستگي سخنراني کردند و در پايان بيانيه کانون همبستگي فرهنگيان ايران (استادان و معلمان) به شرح زير صادر شد:

شصت و چهارمين سالگرد کودتاي 28 مرداد 32 را پشت سرگذاشتيم. کودتايي که تنها يادآور سقوط دولت ملي دکتر مصدق نيست بلکه بهانه‌اي براي خيلي از يادکردها است و در نوع خود اولين کودتايي بود که با مداخله مستقيم دو دولت خارجي براي سرنگون کردن يک دولت مردمي صورت پذيرفت حرکتي که جبهه ملي به رهبري مصدق به جود آورد آسايش و راحتي را از صاحبان سرمايه و سلطه گران بين‌المللي سلب کرد و آنان را به وحشت انداخت.

اول شهريور ماه روز بزرگداشت بوعلي سينا پزشک حاذق و فيلسوف نامدار ايراني و روز پزشک را گرامي داشته و حماسه 29 ارديبهشت انتخاب مجدد رئيس جمهور محترم و ادامه مسير دولت تدبير و اميد را گرامي مي‌داريم اين پيروزي همانطور که انتظار مي‌رفت به دست ملت شريف، ايرانيان فهيم رقم خورد و حساسيت، هوشمندي، دقت و تعهد در اين انتخاب بدون شک نقطه عطفي در تاريخ کشور خواهد بود و در سال‌هاي پيش رو شاهد نتايج دلخواه و مطلوب اين انتخاب خواهيم بود اين درک آگاهانه و موفقيت را به مردم بزرگوار پهناور کشورمان ايران تبريک عرض مي‌نمائيم و اميد آن داريم که دولت تدبير و اميد با بارقه‌اي که به وجود آورده بتواند از عهده اين حسن اعتماد ملت شريف به نحو احسن برآيد و دلگرم به توسعه همه جانبه کشور پهناورمان باشيم.

کانون همبستگي فرهنگيان ايران به عنوان قديمي‌ترين حزب تخصصي داراي مجوز از وزارت کشور با دارا بودن کميسيون حقوقي که داراي ترکيبي از زبده‌ترين نيروهاي اهل فن مي‌باشد که در تشکل‌هاي ديگر زير مجموعه وزارتخانه‌هاي آموزشي مسبوق به سابقه نبوده است لذا در راستاي ايجاد تحولات و تغييرات ساختاري در وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش و علوم، تحقيقات و فناوري و استفاده از وزيران و مديران عالي توانمند در مسووليت‌هاي حوزه آموزش نظرات و ديدگاه‌هاي خود را ارائه داده است که قطعا از مولفه‌هاي يک نظام مردم سالار و در حال توسعه است که در راه رشد و تعالي گام بر مي‌دارد.

همچنين مقرر گرديد همانگونه که برگزاري کلاس‌هاي دانش افزائي براساس ماده 56 مرامنامه و تبصره 100 آئين‌نامه اجرائي کاملا قانوني است و قبلا نيز در شوراي عمومي به آئين‌نامه الصاق گرديده که کانون‌هاي سراسر کشور نسبت به برگزاري آن اقدام نمايند همکاري لازم دستگاه‌هاي مربوطه را مي‌‌طلبد. در ضمن تاکيد مي‌گردد مراکز مربوطه در هنگام آموزش بايد کليه استانداردهاي آموزشي را رعايت نمايند.

نظر به اينکه کانون نسبت به اساسنامه و مرامنامه مصوب مالکيت معنوي دارد تاکيد مي‌گردد از نظر اعضاي کانون امکان هيچ اصلاحي وجود ندارد و هرگونه دخالت توسط هرشخص حقيقي و حقوقي توجيهي نخواهد داشت و پذيرفتني نيست همچنين باتوجه به اينکه برخي مراجع از برگزاري کلاس‌هاي دانش افزائي جلوگيري به عمل مي‌آورند لازم است کميسيون حقوقي نسبت به تنظيم دادخواستي اقدام نمايد تا احقاق حق کانون در مقابل تضييع کنندگان حقوق عملي شود.

کانون از وزارت کشور انتظار دارد باتوجه به راي صادره دادگاه در دادنامه سال 94 به کليه استانداري‌هاي سراسر کشور ابلاغ نمايد نسبت به ايجاد دفاتر استاني و شهرستاني کانون همکاري لازم را به عمل آورند همچنين اعلام مي‌دارد با عنايت به اينکه قانون جديد احزاب با اصول قانون اساسي، مالکيت معنوي، قوانين موضوعه مطابقت ندارد لذا به هيچ وجه مورد پذيرش نمي‌باشد.