تاریخ 1396/05/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4554 برو جستجو جستجوی پیشرفته   انتخاب رشته تحصيلي از مهم‌ترين انتخابات و تصميمات در زندگي هر فرد  

سرويس دانشجو:

هر كس در زندگي بارها دست به انتخاب مي‌زند چرا كه انتخاب يكي از مهمترين فعاليت‌هاي انسان است. انسان با انتخاب‌هاي خود مسير زندگي‌اش را تعيين مي‌كند. انسان آزاد آفريده شده است و به او اين اختيار داده شده كه در بسياري از موارد آنچه را كه مناسب مي‌داند، برگزيند.به طور مثال كودك يا نوجوان از ميان همه دانش‌آموزان يا اطرافيان خود تنها عده‌اي را به عنوان دوست خود انتخاب مي‌كند. او براي اين انتخاب دلايل و ملاك‌هاي مختلفي دارد. برخي وقتي راه يا چيزي را انتخاب كردند از كار خود راضي هستند و ديگران به دلايل مختلف انتخاب خود را نادرست مي‌دانند. موارد ديگري هم وجود دارند كه در آنها دست به انتخاب مي‌زنيم. انتخاب شغل، انتخاب همسر، انتخاب تيم ورزشي و... از دسته‌اند.

لحظات انتخاب لحظاتي حساس هستند. چرا كه با تصميم‌گيري درباره روش يا پديده‌اي خاص، فرد سرنوشت خود را رقم مي‌زند. انتخاب در زندگي از اهميت بالايي برخوردار است. با انتخاب درست مي‌توان از منابع (مادي، مالي، انساني و اطلاعاتي) به شيوه‌اي مناسب بهره‌برداري كرده و از اتلاف اين منابع جلوگيري نمود. انتخابي كه مبتني بر اطلاعات و بينش باشد مي‌تواند به تصميم‌گيرنده در جلوگيري از ضايع شدن منابع كمك كند. از طرف ديگر به خاطر آن كه فرد تصميم گيرنده، بايد نسبت به انتخاب خود پاسخگو باشد، بنابراين انتخاب صحيح مي‌تواند به او در پاسخگو بودن و مسئوليت پذيري كمك كند.

برخي مي‌پندارند براي آن كه بتوان به توسعه كشور و ايجاد پيشرفت‌هايي در آن كمك كرد، بايد تحصيلات دانشگاهي داشت. بهتر است بگوييم افرادي كه در دانشگاه تحصيل كرده‌اند تا اندازه‌اي به رشد و توسعه جامعه كمك مي‌كنند. افراد ديگر نيز مي‌توانند موجبات توسعه كشور را فراهم آورند. به طور مثال كارگران ساده، كشاورزان، دامداران، رانندگان و بسياري ديگر كه به دانشگاه نرفته‌اند نيز در صورتي كه كار خود را به درستي انجام دهند سهم بسيار بزرگي در آباداني و پيشرفت جامعه دارند. مهم‌ترين مساله‌اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد آن است كه افراد در زمينه‌هايي مشغول به كار شوند كه مي‌توانند بيشترين بازده را داشته باشند. يك كشاورز خوب بهتر از يك پزشك بد است. عده‌اي هم بر اين باورند كه مي‌توان در كنار كسب مهارت‌هاي شغلي و حرفه‌اي به يادگيري موضوعات مورد علاقه پرداخت. به عنوان مثال ممكن است فردي به حرفه تراشكاري اشتغال داشته باشد و در همان حال كتاب‌هاي مربوط به مواد و تركيبات آن را مطالعه كند يا حتي به مطالعه منابعي در زمينه روان‌شناسي بپردازد.

حال نوبت يکي از سخت‌ترين انتخابات رسيده است. در واقع اين انتخاب يكي از سرنوشت‌سازترين انتخاب‌هاي دانش‌آموزان است. با اين كار آنان در راهي قدم مي‌گذارند كه زمينه دانش و توانايي آنان را تعيين مي‌كند. آنان پس از شركت در آزمون سراسري و در صورتي كه مجاز به انتخاب رشته شوند، رشته و دانشگاه محل تحصيل خود را برمي‌گزينند و بدين شكل سرنوشت خود را با يك انتخاب رقم مي‌زنند.

انتخاب رشته تحصيلي اهميت فراواني دارد زيرا انتخاب نادرست رشته تحصيلي سبب افت علمي كشور، تضييع منابع اقتصادي و انساني، بي‌تفاوتي و بي‌انگيزه شدن دانشجو نسبت به مسائل اجتماعي و ايجاد اختلالات رواني در زندگي فردي و اجتماعي دانشجو مي‌گردد.

انتخاب رشته تحصيلي يکي از دغدغه‌هاي مهم دانش‌آموزان و والدين آن‌ها مي‌باشد زيرا انتخاب درست رشته تحصيلي يکي از دلايل موفقيت تحصيلي و آنان در آينده مي‌باشد.

براي يک انتخاب رشته درست بايد ويژگي‌هاي خود از جمله ميزان بهره هوشي، نمرات تحصيلي او، تعيين نقاط قوت و ضعف او در دروس مختلف، بررسي علايق و استعدادهاي او در زمينه رشته‌ها و مشاغل مورد بررسي قرار گيرد و والدين در اين زمينه مي‌توانند با دادن اطلاعات فراوان و واقعي و همچنين ايجاد روحيه عالي و اعتماد به نفس قوي در فرزند خود اين توانايي را در او به وجود بياورند تا بتواند بهترين رشته مورد علاقه خود را انتخاب کند.

دانش‌آموزان براي انتخاب رشته بايد کاملا آزاد باشند و خودشان شخصا براساس استعداد و علاقه دروني خودشان تصميم بگيرند و طوري نباشد که دانش‌آموزي فقط براي رضايت والدين و يا اطرافيانشان رشته خود را انتخاب کنند.

نکته مهم در انتخاب رشته به علاقه و ميزان پيشرفت درسي و انگيزه خود جوش هر دانش‌آموز به درس‌هاي اصلي آن رشته تحصيلي است، يعني دانش‌آموزان از خواندن و مطالعه درس‌هاي آن رشته شخصا لذت ببرد و احساس تسلط بر آن درس را در خود احساس کند.

رشته تحصيلي که مورد علاقه افراد نباشد باعث از بين رفتن بسياري از لذت‌ها و موفقيت‌ها در فرد مي‌شود و بسيار اتفاق افتاده است که دانش‌آموزان فعال و با استعداد به خاطر اينکه رشته تحصيلي مناسبي را انتخاب نکردند در ادامه تحصيل و يا پيدا کردن شغل مرتبط با رشته خود ناکام ماندند.

شناخت رشته و سپس انتخاب رشته در هنگام انتخاب رشته تحصيلي بسيار مهم و موثر مي‌باشد و والدين، دانش‌آموزان، معلمان، مشاوران و رسانه‌ها در شناخت و ارايه رشته‌هاي مختلف به دانش‌آموزان وظيفه سنگيني را بر عهده دارند.

داشتن علاقه از مهمترين مسائل انتخاب رشته تحصيلي مي‌باشد زيرا ميل و علاقه فرد به رشته مورد نظر باعث تلاش، کوشش و صرف انرژي موثر مي‌شود.

يکي ديگر از عوامل مهم در انتخاب رشته را شناخت رشته تحصيلي و عاقبت انديشي در انتخاب آن است.توانايي علمي و استعداد فرد و همخواني آن با رشته مورد نظر گاهي مورد علاقه دانش‌آموز نيست و دانش‌آموز براي انتخاب رشته بايد تمامي جوانب از جمله علاقه، استعداد، آينده آن را مدنظر قرار دهد.

در انتخاب رشته بايد شرايط و توان اقتصادي فرد با شرايط و هزينه‌هاي رشته مورد نظر همخواني داشته باشد و همچنين مراکز ‌آموزش بايد قابل دسترسي باشند.

به انتخاب ريحانه يزدي‌فر


 روش‌هاي عجيب دانشگاه‌ها براي جذب داوطلبان کنکور  

اگر ده سال پيش، دانش‌آموزان و پشت کنکوري‌ها براي ورود به دانشگاه بايد در رقابتي نفس‌گير شرکت مي‌کردند و با رتبه‌هاي بالا دل دانشگاه‌ها را به دست مي‌آوردند، امروز کار به جايي رسيده که دانشگاه‌ها براي به دست آوردن دل داوطلبان و حتي پشت‌کنکوري‌ها صف کشيده‌اند و دست به انواع و اقسام تبليغات و شگردها مي‌زنند، حتي دانشگاه‌هاي سراسري براي جذب رتبه‌هاي برتر کنکور مشوق‌هاي رنگارنگي از کمک‌‌هزينه تحصيلي گرفته تا لپ‌تاپ‌ و ارائه رايگان خدمات رفاهي چون خوابگاه به داوطلبان وعده مي‌دهند.

برخي هم در دانشگاه‌هاي خود را به روي داوطلبان مي‌گشايند و با برگزاري همايش و نمايش امکاناتشان، آنها را به ادامه تحصيل در دانشگاه خود تشويق مي‌کنند، چيزي که ده پانزده سال پيش، داوطلبان به خواب هم نمي‌ديدند.

امروز دانشگاه‌‌ها براي جذب دانشجو با هم رقابت مي‌کنند. دفترچه انتخاب رشته را که باز کنيد، خودتان به چشم مي‌بينيد. به عنوان مثال، دانشگاه يزد به داوطلبان برتر کنکور سراسري (رتبه‌هاي زير 100) که اين دانشگاه را براي تحصيل انتخاب کنند، تسهيلات 500 هزار توماني اعطا مي‌کند.

دانشگاه بجنورد نيز به داوطلبان برتر آزمون سراسري سال 96 که اين دانشگاه را براي ادامه تحصيل انتخاب کنند، 350 هزار تومان به صورت ماهانه پرداخت مي‌کند. همچنين اين دانشگاه به داوطلبان برتري که اين دانشگاه را براي ادامه تحصيل انتخاب کنند، لپ‌تاپ اهدا مي‌کند.

سرپرست دانشگاه فرهنگيان نيز از اعمال سياست‌هاي تشويقي مادي و معنوي اين دانشگاه براي جذب رتبه‌هاي برتر کنکور سراسري 96در دانشگاه فرهنگيان خبر مي‌دهد.

به گفته دکتر محمود مهرمحمدي، اين دانشگاه به دارندگان رتبه‌هاي دو رقمي کشوري، کمک هزينه تحصيلي به اندازه صددرصد وجهي که طبق قانون از حقوق دانشجو معلمان کسر مي‌شود، اعطا خواهد کرد.

اما دانشگاه صنعتي اصفهان، گوي سبقت را از دانشگاه‌هاي ديگر ربوده و به مناسبت چهلمين سالگرد تأسيس اين دانشگاه، بورس ويژه تحصيلي به رتبه‌هاي برتر کنکور اعطا مي‌کند.

به گفته رئيس دانشگاه صنعتي اصفهان، دانش‌آموزان داراي رتبه زير صد در منطقه يک (يا معادل تراز آن در ساير مناطق)، که اين دانشگاه را براي ادامه تحصيل خود انتخاب کنند، از مقرري ماهانه ده ميليون ريال به مدت دو سال بهره‌مند خواهند شد.

مدرس‌هاشمي همچنين به پرداخت مقرري ماهانه هفت ميليون ريال به دانشجويان حائز رتبه صد تا 300 در منطقه يک يا معادل تراز آن در ديگر مناطق اشاره مي‌کند و مي‌افزايد: دانشجويان داراي رتبه 301 الي 500 نيز مقرري ماهانه چهار ميليون ريالي را دريافت مي‌کنند.

طبق آمارها، تنها 17 درصد دانشجويان در دانشگاه‌هاي دولتي درس مي‌خوانند. در نتيجه دانشگاه‌هاي ديگر براي شکار دانشجو دست به رقابت‌هاي عجيبي مي‌زنند. اکنون بيش از 500 هزار صندلي خالي در اين دانشگاه‌ها وجود دارد پس طبيعي است که اين دانشگاه‌هاي غيردولتي تلاش کنند سهم بيشتري از ظرفيت محدود پشت‌کنکوري‌ها داشته باشند. اين رقابت براي جذب دانشجو اين روزها به سطح رسانه‌ها، خيابان‌ها و حتي پيامک‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي هم کشيده شده است. حتي دانشگاه آزاد به رتبه‌هاي برتر آزمون سراسري 97ـ96 وعده تحصيل رايگان در اين دانشگاه را داده است.

به گفته دکتر عليرضا رهايي معاون ‌آموزش و تحصيلات تکميلي دانشگاه آزاد اسلامي، رتبه‌هاي برتر آزمون سال تحصيلي 97 ـ 96 از تخفيف صد درصدي شهريه برخوردارند. وي خاطرنشان مي‌کند: تمامي افرادي که موفق به کسب رتبه‌هاي زير هزار شده‌اند، از تخفيف صددرصدي شهريه و افرادي که حائز رتبه‌هاي بين 1000 و 2000 هستند، از تخفيف 50 درصدي برخوردار مي‌شوند.

در حال حاضر فراواني کرسي دانشگاه‌ها به ويژه در مقطع کارشناسي، از رقابت گذشته براي ورود به دانشگاه‌ها کاسته است و با بالا رفتن کيفيت‌آموزش در دانشگاه‌هاي کشور رتبه‌هاي برتر کنکور ترجيح مي‌دهند به جاي تحصيل در دانشگاه‌هاي برتر پايتخت، در دانشگاه استان خود تحصيل کنند. بر اين اساس، اين دانشگاه‌ها براي جذب دانشجو به ارائه اين مشوق‌ها مي‌پردازند.

به عقيده کارشناسان امتياز دادن به رتبه‌هاي برتر کنکور و نخبگان، آنها را تشويق به ماندن در کشور و ادامه فعاليت‌هاي پژوهشي‌شان در ايران مي‌کند.

با وجود اين، حسين توکلي سخنگوي سازمان سنجش با اشاره به اين‌که ارائه مشوق‌هاي مالي براي جذب دانشجو پيش از اين سابقه نداشته است، مي‌گويد: در سال‌هاي اخير دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه‌هاي دولتي دست به اين ابتکار زده‌اند. هر چند او معتقد است اين مشوق‌ها در دوره کارشناسي نمي‌تواند مؤثر باشد و بهتر است در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي به ويژه دوره دکتري ارائه شود که دانشجويان بايد پژوهش را در دستور کارشان قرار دهند و نياز مالي بيشتري پيدا مي‌کنند. به باور او، دانشجويان نخبه با ديدن فرصت‌هاي تحصيلي بهتر در دانشگاه‌هاي خارج از کشور جذب اين مراکز مي‌شوند و از کشور کوچ مي‌کنند و اگر ما مشوق‌هاي لازم به آنها ارائه کنيم آنها در کشور خودمان ادامه تحصيل مي‌دهند.