تاریخ 1396/05/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4554 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ضرورت احداث پارک ويژه بانوان در گرمسار 

اين روزها دغدغه پارک بانوان براي گرمسار بدل به مقوله‌اي روزمره شده چراکه سال‌هاست سهم بانوان از اين زيرساخت تفريحي‌ ورزشي، تنها يک تابلو است.

پارک بانوان به‌مثابه مکاني که نيمي از جمعيت گرمسار بتوانند با امنيت به تفريح و ورزش بپردازند همواره در دستور کار مديران شهري قرار دارد اما امروز بانوان گرمساري هيچ سهمي از پارک‌هاي شهر ندارند تا همچنان در حسرت پارک بانوان باشند، امروز در گرمسار فضاي سالم و مناسب براي اين قشر وجود نداشته و يا در پس‌وعده‌هاي طولاني‌مدت مسئولان گم‌شده است زيرا اين وعده‌ها تا تحقق راهي بسيار دراز دارند و گويا همچنان قرعه به نامشان نمي‌افتد.

تابلوي «محل احداث پارک بانوان گرمسار» تنها سهم نيمي از جمعيت اين شهرستان از اين زيرساخت‌هاي تفريحي‌ورزشي است، زيرساختي که مشکلات اساسي در گسترش نيافتن ورزش‌هاي همگاني در ميان بانوان ناشي از کمبود فضاهاي مناسب ورزشي و سالن‌هاي اختصاصي را بيشتر به چشم مي‌آورد زيرساخت‌هايي که وعده داده مي‌شوند اما...

به گزارش مهر، کافي است براي رويت آخرين وضعيت پارک بانوان گرمسار به بلوار آزادگان برويم درست پاي همان تابلوي معروف ... اينجا صحبت درباره اين زيرساخت ورزشي، تفريحي زياد است با وجود اينکه همه مسئولان متفق‌القول بر اين عقيده هستند که در شهر گرمسار، داشتن برنامه اصولي و منطقي براي پر کردن اوقات فراغت بانوان لازم به نظر مي‌رسد.

بانوان گرمساري از پارک مناسب بي‌بهره هستند

نکته قابل‌توجه اما اين است که يکي از وظايف شهرداري، پرداختن به ورزش همگاني و محله‌اي و توجه شايسته به ايجاد امکان تفريحي براي گذراندن اوقات فراغت در محيطي امن و با آرامش است لذا لزوم تدوين برنامه‌اي بااعتبارت لازم در راستاي اين امر ضروري مي‌نمايد. همچنين با توجه به اين امر که اکنون يکي از راه‌هاي پيشگيري از بزهکاري تا ناهنجاري و کنترل اعتياد ايجاد بستري براي ورزش و سلامت است پس چرا نبايد راهکاري اصولي ارائه کنيم تا بانوان تربيت‌کننده نسل‌هاي آينده ديگر دغدغه نداشته باشند.

برخي معتقدند بنا به درخواست‌هاي عمومي بانوان گرمساري براي برخورداري از يک بوستان اختصاصي، نبود فضاهاي تفريحي مناسب براي بانوان گرمساري يکي از دغدغه‌هاي اصلي آن‌ها بوده که مقرر شده شهرداري گرمسار اين نياز در قالب ايجاد بوستان بانوان به مرحله عملياتي برسد. اما پاي صحبت‌هاي بانوان که مي‌نشينيم گله‌هايي از نگاه جنسيتي و نپرداختن به جايگاه و نقش بانوان به‌عنوان نيمي از جامعه بيشتر نمايان مي‌شود بانواني که با وجود باشگاه‌هاي مختلف حس خوب ناشي از ورزش در فضاي باز به همراه استنشاق هواي تازه، براي آنان آرزو شده است.

شهرداري گرمسار قادر به ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي

پارک بانوان نيست

اين شهروندان معتقدند عليرغم توسعه فيزيکي شهر گرمسار، بانوان اين شهر از وجود يک پارک خوب بي‌بهره‌اند و مکاني براي گذراندن اوقات فراغت ندارند که احداث پارک بانوان در شهر ضروري و يکي از خواسته‌هاي به‌حق بانوان گرمساري است. برخي ديگر از شهروندان گرمساري هم ضمن اعلام نارضايتي اظهار داشتند: ما بانوان براي اوقات فراغت خود مکاني نداريم، در گرمسار تنها يک پارک به اين منظور نام‌گذاري شده است که آن‌هم به علت هم‌جواري با جاده سلامت و تعبيه نشدن امکانات و فضاي خاص بانوان در اغلب اوقات در احاطه آقايان است لذا اين امر باعث شده که بانوان نتوانند از اين پارک استفاده کنند.

بوستان بانوان نيازمند

زيرساخت‌هاي لازم

يکي از بانوان گرمساري دراين‌باره به مهر گفت: بوستان بانوان به‌عنوان مکاني مطلوب براي تفريح و ورزش بانوان در فضاي باز مقوله‌اي است که شايد کمتر در شهرستان گرمسار به آن پرداخته‌شده است، حال‌آن‌که در دهه گذشته شاهد افتتاح پارک بانوان در بسياري از شهرها بوده‌ايم؛ لذا فارغ از زنان منطقه، مردان نيز از ايجاد چنين منطقه براي وجود امنيت بالاي آن استقبال مي‌کنند.

ديگر شهروند گرمسار نيز معتقد است: با توجه به اهميت ايجاد مکاني اختصاص براي بانوان، به نظر مي‌رسد که بوستان بانوان مقدمات زيادي مي‌خواهد وليکن اين مورد در شهر گرمسار با توجه به فضاي در نظر گرفته‌شده به اين منظور، شهرداري اين شهر قادر به ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي پارک بانوان نيست زيرا در پارک بانوان نيازمند ايجاد برخي تأسيسات، استخر، سالن ورزشي، کتابخانه، وسايل بازي و سرگرمي و... است. حال‌ آن‌که متأسفانه در دوره مديريت گذشته شهرداري نه‌تنها چنين فضاي در شهر گرمسار فراهم نشده بلکه حتي مبادرت به نصب تابلو پارک بانوان در قسمتي از اين شهر بدون فراهم آوردن هرگونه زيرساخت‌هاي لازم در اين خصوص کرده‌اند.

اين شهروند همچنين مي‌گويد: پارک بانوان در هرجايي که بنا شود اگر به گونه‌اي نباشد که خانم‌ها در آن آزادانه فعاليت کنند و فاقد امکانات و بسترهاي لازم براي تفريح و گذراندن اوقات فراغت باشد به‌زودي جذابيت خود را از دست خواهد داد، فقط هدر دادن سرمايه است و مکاني مي‌شود براي اراذل ‌و اوباش و معتادها؛ حال تصور کنيد که پارک بانوان بي‌برنامه ساخته شود چه آينده‌اي خواهد داشت.

نياز به ارائه آموزش‌هاي مثمرثمر

در بوستان بانوان

بانوي دانشجو گرمساري نيز به مهر مي‌گويد: نياز به پارک اختصاصي براي بانوان داخل شهر گرمسار با توجه به امکانات بسيار ناچيزي که وجود دارد و فقر فضاهاي فرهنگي و تفريحي، لازم و ضروري است لذا پيشنهاد مي‌کنم تا شهرداري گرمسار، علاوه بر ايجاد بوستان بانوان به‌طور خاص‌تر، در بوستان بانوان فضاي ايجاد کند تا درکنار تفريحات ديگر، با ارائه خدمات و آموزش‌هاي مثمرثمر، در استحکام کانون خانواده‌ها تلاش بنيادين انجام شود زيرا کانون گرم خانواده‌ها در دستان زنان جامعه است.

منابع را براي محصور کردن و محدوديت‌هاي سليقگي نبايد تلف کرد وگرنه فقط عده‌اي محدود استقبال مي‌کنند.

فاطمه احمدي معتقد است اگر آن‌ها در تندرستي و سلامتي روحي و رواني به سر برند، به‌حق مي‌توانند کودکاني شادتر و موفق‌تر به جامعه تحويل داده و براي همسران خود نيز مايه آرامش بوده و هم پاي آنان در ساختن خانواده خود مفيد باشند. در حال حاضر بسياري از خانم‌ها تا در شهرستان گرمسار به دليل نامساعد بودن شرايط و محيط و بعضاً احساس ناامني در پارک‌ها و بوستان‌ها از اين اماکن دوري گزيده و نشستن در خانه را ترجيح مي‌دهند. وي همچنين مي‌افزايد: منابع را براي محصور کردن و محدوديت‌هاي سليقگي نبايد تلف کرد وگرنه فقط عده‌اي محدود استقبال مي‌کنند و بقيه شايد نتوانند از اين فضا استفاده کنند؛ بلکه فرهنگ‌سازي و اعتماد به سطح درک شهروندان و رعايت حرمت آن‌ها و توسعه مسئوليت‌پذيري اجتماعي راه‌هاي بهتري از محصورسازي و محدودسازي تنگ‌نظرانه است.

بوستان بانوان مطالبه‌اي جدي است

سحر قنبري يکي از بانوان ورزشکار گرمساري هم به مهر مي‌گويد: به نظر من مسئله جداسازي بوستان بانوان، براي آرامش و سلامت روحي و رواني لازم است تا بانوان راحت‌تر به تمرين و ورزش بپردازند وگرنه بانوان ما سال‌هاست با حفظ حجابشان و کمبود امکانات مختص به خودشان به سکوهاي قهرماني نيز رسيده‌اند. البته مي‌توان با فرهنگ‌سازي و ايجاد يک پرچين از درختان شمشاد و تابلو به ديگران اطلاع داد که اينجا مخصوص خواهران است. وي مي‌افزايد: پارک بانوان باهدف تقويت جسم و تحرک بيشتر بانوان، تفريح در فضايي به‌دور از استرس‌هاي محيطي، تقويت روحيه شادي و نشاط در زنان به‌ويژه در بين دختران جوان، شادابي در محيطي امن همراه با آرامش خاطر و به‌دور از نگاه نامحرمان را فراهم مي‌کند.

احمد اميري کارشناس ارشد امور اجتماعي نيز معتقد است با توجه به اين‌که نيمي از جمعيت کشور را زنان تشکيل مي‌دهند، تأثيرگذاري خاصي بر ارکان مختلف جامعه دارند و در تعاملات اجتماعي وبسياري از مسائل و مشکلات جامعه نيز يک طرف کار زنان هستند اما متأسفانه در برخي موارد نگاه تا حتي برنمي تابند که زنان امکان مخصوص به خود داشته تا در آنجا حضور يافته و به ورزش، استراحت و کارهاي فرهنگي و هنري بپردازند.

زنان نقش محوري در جامعه دارند

اين کارشناس ارشد امور اجتماعي همچنين به مهر گفت: بايستي موضوع زنان را بايد به صورت ويژه‌اي نگاه کرد چراکه زنان در فرآيند حيات اجتماعي به‌عنوان يکي از محورهاي اساسي توسعه و تحول اجتماعي مطرح هستند.

اميري خاطرنشان کرد:اگر چه زنان در فرهنگ گذشته ايران به‌عنوان مادري شايسته نقش محوري داشتند اما امروزه شرايط دنيا به‌گونه‌اي مطلوب تر جريان‌هاي زنان را سازماندهي کرده است که به نظر مي‌رسد اگر سريع تر يا شايسته‌تر براي اين قشر توجه و اقدام نکنيم شاهد نگراني‌هاي جدي خواهيم بود.

وي تأکيد کرد:درواقع ما در کنار ديدگاه‌هاي موجود نسبت به زنان قرار داريم که يکي از آن‌ها موجوديت زنان را به‌عنوان يک بخش از جامعه ناديده مي‌گيرند و ديگري آنکه موجوديت آنان را به صورت ويژه و محوري مورد توجه قرار مي‌دهند.

صفري از کارشناسان ورزشي هم به مهر مي‌گويد: با توجه به افزايش تحصيلات بانوان در دهه‌هاي اخير، حضور بيشتر زنان و دختران را در عرصة عمومي شهر را شاهديم که اين تغييرات به هر صورت حضور زنان در عرصه‌ها و فضاهاي شهري را اجتناب‌ناپذير و نحوة ساماندهي فضاهاي شهري را دگرگون مي‌سازد بنابراين ايجاد امکانات، فضاها و تغييرهاي جديدي را در سطح جامعه شهري گرمسار ايجاب مي‌کند تا برنامه‌ريزان به نيازهاي آنان توجه و براي گسترش فضاهاي فراغتي عمومي مانند ورزشگاه‌ها، فرهنگسراها و مراکز تفريحي مناسب با علايق زنان اقدام کنند.

اعتبارات پارک بانوان گرمسار

مصوب شد

حجت‌الاسلام حسن همتي رئيس شوراي شهر گرمسار اظهار داشت: با توجه به حضور چشمگير بانوان گرمساري در فعاليت‌هاي ورزشي و اجتماعي و استقبال آن‌ها از ورزش پياده‌روي، شوراي شهر با تخصيص اعتبار پروژه پارک بانوان، در جلساتي که با شهردار اين شهر داشتيم به اين نتيجه رسيديم که يک محيط امن ويژه براي بانوان اين شهراحداث شود تا بانوان بهتر بتوانند به ورزش عمومي‌شان ادامه دهند.

شهردار گرمسار نيز گفت: ما نيز معتقديم با توجه به خلاء فضاي تفريحي بانوان در شهر گرمسار ايجاد پارک بانوان ضروري است لذا در اين راستا، شهرداري گرمسار در ابتدا سعي کرده است تا با رويکرد اصلاح وضعيت کيفيت وکميت فضاهاي شهري گرمسار اقدام کند که البته اين اقدامات در سايه همراهي و حمايت‌هاي شوراي اسلامي اين شهر بوده است؛ حال اين تلاش‌ها در آغازين روزهاي سال جديد با آغاز احداث پارک 4 هکتاري غدير وارد مرحله تازه‌اي از زيباسازي و ارتقا کيفيت محيط شهري گرمسار به خصوص براي بانوان محترم گرمساري شده است.

ياسر عربي با تأکيد بر اين‌که براي ايجاد بوستان بانوان، بررسي‌هاي کارشناسي مهم بود گفت:با توجه به خلاء فضاي تفريحي بانوان در شهر گرمسار ايجاد چنين مکاني ضروري به نظر مي‌رسد.

دغدغه پارک بانوان از قبل مد نظر شهرداري بود

عربي بيان کرد: با توجه به اين‌که از سال‌ها قبل دغدغه شهروندان و مديريت شهري توسعه فضاي سبز و تفريحات سالم براي قشرهاي مختلف جامعه اعم از بانوان و آقايان بوده راه اندازي پارک غدير گرمسارتا حد زيادي از اين مهم را برآورده خواهد کرد. لذا عمليات اجرايي پارک بزرگ غدير در گرمسار آغاز شده و محل آن از ميدان شهيد تفضلي تا ميدان استاندارد قرار دارد و اين پروژه از ابتداي سال 95 طراحي‌ شده است.

شهردار گرمسار با اشاره به اينکه مجموع اعتبارات اين پروژه دو ميليارد و 500 ميليون تومان است، افزود: دو ميليارد تومان از اين اعتبارات براي احداث اين پارک هزينه مي‌شود و مبلغ 500 ميليون تومان نيز براي خريد تجهيزات ومبلمان اين پارک هزينه خواهد شد. از سوي ديگر بايد گفت مساحت اين پارک چهار هکتار است که در سه بخش پارک ويژه بانوان، پارک کودکان و پارک خانوادگي ساخته مي‌شود. همچنين پارک ويژه بانوان يکي از مهم‌ترين بخش‌هاي اين پروژه است که ساخت و افتتاح آن در اولويت و فاز نخست اين پروژه قرار دارد. وي با اشاره به اينکه پارک بانوان در گذشته صرفا با يک تابلو معرفي شده بود که امنيت رواني و آرامش بانوان را فراهم نمي‌کرد و زيبنده نبود، گفت: امنيت اجتماعي، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمان‌هاي اطراف به پارک و اداره امور پارک توسط بانوان از ويژگي‌هاي پارک بانوان است.

بانوان هنوز چشم انتظار هستند

مسئولان از تکميل پارک بانوان در آينده نزديک در دل پارک غدير سخن مي‌گويند مردم اما از جاي خالي يک زيرساخت شهري تفريحي، ورزشي در اين ميان اما نيمي از مردم گرمسار هنوز چشم انتظار تکميل پروژه‌اي به نام پارک بانوان گرمسار هستند و بايد ديد اين کش مکش تا چه زمان ادامه خواهد يافت.

به گفته مسئولان گرمسار، پارک بانوان به‌صورت خوش‌بينانه تا پايان سال جاري افتتاح مي‌شود اما بايد ديد تا آن زمان آيا تغييرات مديريت شهري با روي کار آمدن شوراي اسلامي جديد اعمال خواهد شد يا خير. از سوي ديگر امروز بانوان گرمساري از جاده سلامتي اين شهر استفاده مي‌کنند، جاده‌اي که از کنار تابلوي پارک بانوان مي‌گذرد و همجواري جاده سلامت و پارک به علت تعبيه نشدن امکانات و فضاي خاص بانوان در اغلب اوقات در احاطه آقايان است لذا اين امر باعث شده که بانوان نتوانند از اين فضا هم چندان استفاده کنند.

سرويس شهرستان‌هاي

روزنامه پيام استان سمنان