تاریخ 1396/05/05 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4538 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهوري:
  در برابر حرکت جديد کنگره آمريکا حتماً پاسخ لازم را خواهيم داد 

رييس‌‌جمهور با تاکيد بر اينکه در برابر حرکت جديد کنگره آمريکا حتماً پاسخ لازم را خواهيم داد ، از واشنگتن خواست با احترام به حقوق ملت ايران، از تجربه 40 سال خصومت خود درس بگيرد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه هيات دولت، با اشاره به خصومت‌هاي ادامه دار آمريکا نسبت به جمهوري اسلامي ايران و ملت ايران، گفت: مردم ما با اين خصومت‌ها آشنا بوده و به آن عادت داشته و راه مقابله‌ با اين سياست‌ها را نيز به خوبي مي‌دانند.

رييس جمهور تاکيد کرد: ملت ايران مي‌دانند که بايد در برابر دشمنانشان به خوبي ايستادگي و مقاومت کنند چرا که طي اين 40 سال، همواره و هر روز با تحريم‌ها و فشارهاي متنوع و اتهام‌هاي ناروا از سوي دستگاه‌هاي‌ تبليغاتي و سياسيون آمريکا، مواجه بوده‌اند.

روحاني با بيان اينکه آن روزهايي را که رييس مجلس نمايندگان آمريکا، نه تنها دولت بلکه ملت ايران را ياغي مي‌خواند، فراموش نکرده‌ايم، گفت: خصومت آمريکايي‌ها، تنها خصومت با نظام جمهوري اسلامي ايران نيست، بلکه براي آنها مقاومت، ايستادگي و الگو بودن ملت ايران قابل تحمل نيست و نمي‌توانند بپذيرند که در اين منطقه حساس يک کشور، اينچنين داراي استقلال و تأثيرگذاري در منطقه باشد.

رييس جمهور اظهار داشت: همه نگراني آنها اين است که ايران به عنوان يک کشور بزرگ و مستقل که تحت نفوذ سياست‌هاي غربي و بويژه آمريکا نيست، در اين منطقه حضور دارد و در برابر فشارهاي آنها ايستادگي و مقاومت مي‌کند.

روحاني تاکيد کرد: اينگونه تحريم‌ها بر ملت ايران تأثيرگذار نيست و نه مقاومت مردم و ايستادگي نظام جمهوري اسلامي ايران را کاهش مي‌دهد و نه راه و روش و سياست‌هاي ما را تغيير خواهد داد.

رييس جمهور افزود: سياست‌هاي جمهوري اسلامي ايران سياست‌هاي مستقل، بر مبناي اسلام و آراء مردم است؛ و رأي و نظر مردم مبناي عمل خواهد بود و همه انتخابات‌ها از جمله انتخابات گذشته نشان داد که مردم ما نسبت به سرنوشت خودشان تا چه اندازه حساس هستند.

روحاني با بيان اينکه دست و پاي آمريکايي‌ها بعد از توافق برجام در زمينه تحريم‌ مقداري بسته شده است، گفت: قبل از توافق برجام آمريکايي‌ها به هر بهانه‌اي يک تحريم جديد عليه ملت ايران وضع مي‌کردند و تلاش آنها بر اين بود تا اين تحريم‌ها فرامرزي بوده و اروپا و کشورهاي ديگر را هم تحت تأثير قرار دهند و حتي اين تحريم‌ها را به شوراي امنيت برده و در سطح جهان عمومي کنند.

رييس جمهور ادامه داد: برجام دست و پاي آمريکا را هم براي بردن اين گونه تحريم‌ها به بهانه مسايل سلاح کشتار جمعي و هسته‌اي به شوراي امنيت و هم در راستاي وضع تحريم‌هاي جديد بسته است. لذا در همين لايحه‌اي که مجلس نمايندگان آمريکا تصويب کرده و علي القاعده به سنا خواهد رفت، مي‌بينيد تحريم نسبت به ايران با تحريمي که نسبت به کره شمالي يا روسيه مطرح است بسيار تفاوت دارد. تحريم‌هاي ايران در واقع تکرار تحريم‌هاي گذشته بودو اين نشان آن است که حربه تحريم آمريکا نسبت به گذشته بسيار کند شده است.

روحاني با تاکيد بر اينکه بايد همواره هوشياري‌مان را حفظ کنيم، خاطرنشان کرد: ما راه و شيوه سياسي‌مان را از قرآن و پيامبر(ص) آموخته ايم.

رييس جمهور با اشاره به آياتي از سوره انفال، اظهار داشت: خداوند در اين آيات به پيامبر(ص) مي‌فرمايد «تو با مشرکين معاهده و پيمان بستي و هيچ‌وقت تو پيمان نشکستي؛ هميشه آنها شکستند و هر بار که پيمان شکني شروع شد از طرف مشرکين و کفار شروع شد.» قرآن به ما مي‌آموزد که ما مسلمان‌ها تابع راه پيامبر هستيم و هرگز آغازگر شکستن عهدها و پيمان‌ها نخواهيم بود.

روحاني با بيان اينکه خداوند به پيامبر(ص) مي‌فرمايد «اگر ديدي دشمنان مي‌خواهند خيانت بکنند و عهد را زير پا بگذارند، تو هم مساوي و معادل همان کار را بکن»، گفت: اگر دشمن بخشي از عهد را زير پا گذاشت ما هم بخشي را زير پا مي‌گذاريم و اگر همه عهد را زير پا گذاشتند، ما هم عهد را زير پا خواهيم گذاشت.

ادامه در صفحه 8


 کواکبيان در نشست مهارت آموختگان سازمان فني و حرفه‌اي استان تهران:
 بي‌توجهي به موضوع اشتغال پايدار مي‌تواند پاشنه آشيل دولت و نظام باشد 
 مهارت آموزي مهم‌ترين کليد اشتغال پايدار است

«اولين جشنواره مهارت آموختگان در محيط واقعي كار» دوشنبه، دوم مرداد در سالن همايش‌ها و اجتماعات اتاق بازرگانى ايران برگزار شد اين همايش كه به همت سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور برگزار گرديد با تلاوت آياتى از قرآن و سرود جمهورى اسلامى ايران آغاز گرديد. در ابتدا مجيد طهرانيان مديركل آموزش فنى و حرفه‌اي كشور ضمن تشريح دستاوردهاى سازمان آموزش فنى و حرفه‌اى، به معرفى ظرفيت‌هاى موجود در اين حوزه پرداخت و با معرفى سازمان آموزش فنى و حرفه‌اي اتريش wifi، به ظرفيت‌هاى موجود در آموزش اين كشور و مقايسه آن با وضعيت موجود در ايران پرداخت.

طهرانيان در تشريح فعاليت‌هاى wifi اشاره كرد: اين سازمان سالانه 360 هزار نفر را در اتريش كه جمعيت 8 ميليون نفرى دارد تحت آموزش‌هاى فنى و حرفه‌اي قرار مى‌دهد، بنابراين اگر در ايران طبق استانداردهاى اتريش عمل كنيم بايد سالانه حدود 3 ميليون و 600هزار نفر تحت آموزش فنى و حرفه‌اي قرار گيرند، در حالى كه طبق آمار اين رقم از 1 ميليون و 500 هزار نفر بيشتر نيست. سپس مهمان ويژه همايش، دكتر مصطفى كواكبيان پشت تريبون رفت و سخنان خود را با آيه‌اي از قرآن آغاز نمود: «ليس للأنسان الا ما سعى» و هفته مهارت آموزي را تبريک گفت.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي‌افزود: در بحث سياست خارجي و روابط بين‌المللي هم امروزه مشکل اصلي اقتصاد است و براي برون رفت از مشکلات سياسي نيز ابتدا بايد مشکلات اقتصادي را حل کرد.

يکي از مهم‌ترين مشکلات پيش روي ما اشتغال است و اگر توجه کنيم آموزه‌هاي ديني ما نيز بر بحث اشتغال همين است و خداوند متعال مي‌فرمايد براي کسي هيچ چيز شامل نمي‌شود مگر طبق سعي و تلاشي که انجام داده است. در روايات و همچنين بندهاي قانون اساسي نيز به موضوع اشتغال تاکيد شده است. کواکبيان افزود: چندين سال است مقام معظم رهبري سال را با اسامي‌اقتصادي نامگذاري مي‌نمايند و امسال را نيز با نام اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال نامگذاري کردند.در مناظرات انتخاباتي نيز اهم صحبت نامزدهاي رياست جمهوري وعده‌ ايجاد شغل بود که البته بعضي از صحبت‌ها نيز پوپوليستي بود، اما در کل موضوع اقتصاد و اشتغال مهم‌ترين موضوع مطرح شده بود. وقتي به آسيب‌هاي اجتماعي وارد شويم مي‌بينيم شغل نداشتن جوانان چه تبعاتي در جامعه به جا خواهد گذاشت.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي‌گفت: بنده يکي از نمايندگاني هستم که در تهران دفتر ارتباط مردمي‌ دارم که با تابلوي بزرگي که نصب شده مراجعان بسياري داريم، بارها گفته‌ام 85 درصد مراجعان به‌اين دفتر درخواست شغل دارند که داراي مدرک ديپلم، کارشناسي و بالاتر هستند. از نگاه توسعه پايدار نيز توسعه منابع انساني و اشتغال پايدار از مهم‌ترين مباحث اين مدل توسعه است.

اگر نظرسنجي کنيم نيز خواهيم ديد مطالبه مردم اشتغال است و خانواده‌هايي که چند جوان بيکار دارند مي‌گويند تا کي بايد صبر کنيم.

دبير کل حزب مردم سالاري افزود: وقتي پاي درد دل مسئولان سازمان بهزيستي مي‌نشينيم مي‌بينيم زير پوست همين شهر تهران چه اتفاقاتي در جريان است. بنابراين اگر توجه کافي به موضوع اشتغال نکنيم خواهيم ديد نه تنها پاشنه آشيل اقتصاد که پاشنه آشيل دولت و نظام جمهوري اسلامي ‌است.

در اسناد بالادستي از جمله سند چشم انداز 1404 اشاره شده که بايد کشور اول منطقه و دهم جهان باشيم. زماني مي‌گفتيم چشم‌انداز 20 ساله اما هم اکنون 8 سال بيشتر به پايان‌ اين سند زمان نداريم. بايد توجه کنيم‌ آيا در مسير رسيدن به‌ اين چشم‌انداز حرکت مي‌کنيم.

کواکبيان افزود: برخي تفسير بدي از اقتصاد مقاومتي دارند و فکر مي‌کنند اقتصاد مقاومتي يعني جنگ با دنيا درحالي که‌اين تفسير خيلي غلطي است. اقتصاد مقاومتي يعني ما روي پاي خودمان بايستيم، مزيت‌هاي نسبي خودمان را خود تعيين کنيم، اقتصاد را پيش ببريم و تا حد ممکن به کالا و خدمات داخلي تکيه کنيم و نگاهي به بيرون هم داشته باشيم. بنابراين اشتغال موضوعي است که از هر منظري به آن بنگريم واجب است. اگر مي‌خواهيم‌ايجاد اشتغال بکنيم بايد توجه کنيم مي‌خواهيم صرفا عده‌اي را به صورت موقت سرکار بگذاريم يا‌ايجاد اشتغال پايدار نماييم.

کواکبيان ادامه داد: وقتي فردي به دفتر مراجعه کرده و تقاضاي شغل مي‌کند ابتدا بيان مي‌کند که در کار با کامپيوتر مهارت دارد، اما پس از مدتي مشخص مي‌شود منظور وي از مهارت گشت زني در شبکه‌هاي اجتماعي بوده و در همان مورد نيز تخصص فني ندارد. لذا بايد بپذيريم سازمان فني و حرفه‌اي يکي از جايگاه‌هايي است که مي‌تواند اشتغال پايدار‌ايجاد کند. پيش از انقلاب نيز سازمان ملي مهارت وجود داشت و بعد از انقلاب نيز مجلس شوراي اسلامي‌قانون مرتبط را تصويب کرد اما طبق اطلاعات موجود چند سالي است‌اين قانون خاک مي‌خورد.

اين نماينده مجلس افزود: قبلا قانوني در مجلس تصويب کرديم که تمامي ‌افرادي که مي‌خواهند اشتغال داشته باشند ملزم‌اند گواهي تاييديه از سازمان فني و حرفه‌اي داشته باشند اما‌ آيا امروزه به ‌اين قانون عمل مي‌شود؟ اگر نمي‌شود بايد ديد نقش نظارتي مجلس چگونه است. کواکبيان ضمن اشاره به آماري که مدير کل سازمان فني و حرفه‌اي ارائه کرده بود گفت: سرانه آموزش حوزه علميه خواهران 11ميليون تومان است در حالي که ‌اين سرانه در فني و حرفه‌اي طبق آمار ‌ايشان 1ميليون تومان است. بايد ببينيم با‌ اين روش تخصيص منابع‌ آيا دنبال‌ايجاد اشتغال پايدار هستيم!؟

من خودم دانشگاهي هستم و افتخار هم مي‌کنيم اما‌ آيا دانشگاه‌هاي ما مي‌توانند عناصر فني آچار به دست حرفه‌اي تربيت کنند؟ نمي‌توانند. آموزش و پرورش نيز دچار وضعيت مشابهي است. نگاه ما نبايد موازي‌کارانه باشد و نياز داريم روي موضوع اشتغال پايدار تمرکز کنيم. وي افزود: اگر قرار است وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعي کار کند يکي از مسائلي که بايد به آن توجه کند سازمان فني و حرفه‌اي است و بايد جدي گرفته شود. کارگاه‌هاي آموزش خصوصي در بخش اشتغال زنان نيز مي‌توانند بسيار موثر باشند. وزير شدن زنان يکي از آرمان‌هاي ماست اما مگر فقط وزارت شغل است؟ سازمان آموزش فني و حرفه‌اي مي‌تواند نقش بسيار موثري داشته باشد. آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي يکي از نياز‌هاي کشور است. کواکبيان با اشاره به دوره پسابرجام اضافه کرد: در دوره پسابرجام مي‌توانيم تکنولوژي‌ها و آموزش‌هاي بسيار به روزتري داشته باشيم و بايد در‌اين دوره به ارتباط صنعت و آموزش فني و حرفه‌اي توجه جدي‌تري نماييم.

صنايع بايد نياز‌هاي خود را بيان کنند، يکي از مشکلات ما‌ اين است که نمي‌دانيم در چه جايگاهي بايد نيروي حرفه‌اي پرورش دهيم تا به کار گرفته شود. يکي از طرح‌هايي که من در مجلس مطرح کردم‌ اين بود که هر دانشگاهي به هر تعداد که دانشجو مي‌گيرد بايد تضمين دهد براي مثال 10درصد آن تعداد با کمک شرکت‌هاي دانش بنيان و امثال آن شغل تحويل دهد و آن‌ها را ملزم به ‌ايجاد اشتغال کند. اين سازمان فني و حرفه‌اي است که مي‌تواند با کمک اتحاديه‌ها که نياز‌ها را بيان مي‌کنند نيرو پرورش دهد و افرادي را که به دنبال اشتغال پايدار هستند هدايت کند.من ارتباط آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي با نياز صنعت را ضعيف مي‌بينم و معتقدم‌ اين ارتباط بايد وسيع‌تر و بهتر باشد. نماينده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: در مجلس بيش از 130 گروه دوستي پارلماني داريم که يکي از مواردي است که‌ اين موضوع مي‌تواند با اتاق بازرگاني ارتباط داشته باشد. چه اشکالي دارد در هر سفر گروه‌هاي دوستي يک نماينده از اتاق بازرگاني حضور داشته باشد و نگاهش‌ اين باشد که آن کشور براي‌ ايجاد شغل چه کرده است.

ما حاضريم در مجلس کمک کنيم. در مورد جايگاه سازمان فني و حرفه‌اي اگر خلاء قانوني وجود دارد به ما اطلاع دهيد تا به اندازه توان خودمان درصدد جبران آن برآييم. کواکبيان در پايان با جمع‌بندي صحبت‌هايش اشاره کرد: ارزش سازمان فني و حرفه‌اي و کساني که درصدد‌ ايجاد اشتغال پايدار و حل مشکلات اقتصادي هستند بسيار بالا است و با کمک اصناف و اتحاديه‌ها ‌اين سازمان مي‌تواند بسيار گسترده‌تر عمل کند و اگر نياز‌هاي اصناف و اتحاديه‌ها به ‌اين سازمان منتقل شود عزيزان‌ اين سازمان مي‌توانند با کمک دانش و فناوري روز آموزش‌هاي لازم را ارائه کنند تا بتوانيم از مشکلاتي که با آن‌ها روبرو هستيم به سلامت عبور کنيم.


 اخبار 

تصويب موادي از لايحه اصلاح و دائمي شدن قانون مديريت خدمات کشوري

هيات وزيران روز چهارشنبه به رياست حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري، مواد ديگري از لايحه اصلاح و دائمي شدن قانون مديريت خدمات کشوري را تصويب کرد. هيات دولت در اين جلسه ضمن تصويب اصلاحات قانون مديريت خدمات کشوري به دائمي شدن اين قانون راي داد و به اين ترتيب کار بررسي و تصويب لايحه مذکور به پايان رسيد.

قانون مديريت خدمات کشوري مشتمل بر 128 ماده و 106 تبصره در جلسه مورخ هشتم مهرماه 1386 کميسيون مشترک رسيدگي به لايحه مديريت خدمات کشوري مجلس شوراي اسلامي طبق اصل 85 قانون اساسي تصويب شد و پس از از موافقت مجلس با اجراي آزمايشي آن به مدت پنج سال، در مهرماه سال 86 به تاييد شوراي نگهبان رسيد و 25 مهر همان سال از سوي مجلس به دولت ابلاغ شد.

پاکستان براي کمک به ثبات افغانستان
روي ايران و چين حساب کند

سفير پيشين پاکستان در کابل معتقد است پاکستان به يک افغانستان آرام و باثبات نياز دارد و براي کمک به تحقق صلح در افغانستان، بايد روي ظرفيت‌هاي ايران و چين به عنوان قدرت‌هاي منطقه‌اي حساب کند. اين ديپلمات پاکستاني در خصوص اظهارات اخير ژنرال قمر جاويد باجوا فرمانده ارتش پاکستان در ملاقات با ژنرال جان نيکلسون فرمانده نيروهاي آمريکايي در افغانستان مبني بر اينکه برخي افراد در آمريکا و افغانستان سعي دارند تلاش پاکستان را براي مبارزه با تروريسم، کم ارزش جلوه دهند، گفت: هم پاکستان و هم آمريکا بايد اين حقيقت را قبول کنند که فعاليت گروه‌هاي شبه نظامي در افغانستان، اصلي ترين عامل ناآرامي و بي ثباتي در افغانستان و پاکستان است و تلاش براي رفع اين مسئله بايد در اولويت قرار گيرد. فرمانده ارتش پاکستان در اين ملاقات، از نگاه ترديد آميز واشنگتن و کابل به تلاش‌هاي اسلام آباد در مسير مبارزه با تروريسم انتقاد کرد. رستم شاه مهمند در ادامه اين مصاحبه افزود: پاکستان، آمريکا و افغانستان بايد به جاي متهم کردن يکديگر، رويکرد مناسبي براي متقاعد کردن افراد و گروه‌هاي شبه نظامي براي حضور در پاي ميز مذاکره با دولت کابل اتخاذ کنند. صلح در افغانستان تنها از طريق مذاکره ممکن است.

ايران، قرارداد خريد 12 فروند سوخو سوپرجت

را امضا کرد

ايران قرارداد خريد 12 فروند هواپيماي پيشرفته مسافربري سوخو سوپرجت 100 را با روسيه امضا کرده است. الکساندر نوواک وزير انرژي روسيه و رئيس روسي کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور خبر امضاي اين قرارداد را در حاشيه برگزاري نمايشگاه هوافضاي مکس -2017 اعلام کرد که 760 شرکت از 40 کشور از جمله ايران در آن شرکت داشتند و روز يکشنبه پايان يافت. خبرگزاري اسپوتنيک روز گذشته در اين باره گزارش داد: روسيه و ايران براي فروش 12 هواپيماي سوخوسوپرجت 100 توافق کردند و احتمال دارد که در آينده نيز قراردادي براي فروش 30 هواپيماي ديگر امضا کنند. پيشتر نيز ولاديسلاو ماسالوف يک مقام روسي در امور هواپيماهاي مسافربري گفته بود که فروش اين هواپيما به ايران نيازمند موافقت توليدکنندگان آمريکايي قطعات هواپيما است. روسيه دو روز پيش بدون نيز نام بردن از اسامي کشورها اعلام کرده بود که قرارداد فروش 20 فروند هواپيماي سوخو سوپرجت 100 را با خريداران مختلف امضا کرده است. آلکساندر نوواک وزير انرژي روسيه چندي پيش از برنامه جمهوري اسلامي براي خريد 12 فروند هواپيماي مسافربري سوخو سوپرجت-100 خبر داده بود. نوواک در گفت وگو با شبکه تلويزيوني روسيه اظهار کرد: مسکو علاقه مند به راه‌اندازي خط توليد قطعات و تجهيزات هواپيماهاي روسي در ايران است و اگر پيشنهاد طرف ايراني را دريافت کنيم، آماده بررسي هستيم. وي افزود: شرکت‌هاي روسي با شرکاي ايراني براي تنظيم پيشنهادها و توافق‌هاي معين همکاري مي‌کنند. دنيس مانتوروف وزير صنعت و تجارت روسيه نيز گفته است: ما به تحويل هواپيماي مسافربري SSJ-100 علاقه‌منديم. براساس گزارش‌هاي فني و تخصصي ارائه شده، سوپر جت 100، نخستين هواپيماي صد نفره دنياست که به صورت «FLY-BY-WIRE» هدايت مي‌شود که هيچ تفاوتي با هواپيماهاي مدرن «اير باس» ندارد و سطوح فرامين آن توسط فرمان‌هاي الکترونيکي هدايت مي‌شود و در نتيجه با کمترين ميزان فشار بر خلبان، بيشترين دقت را دارد.

افزايش نرخ دلار در بازار

در بازار روزگذشته،انواع ارز با روند افزايشي همراه شده و دلار آمريکا با افزايش 18 توماني با نرخ 3781 تومان عرضه شد.بنابر اين گزارش،در بازار ارز يورو با افزايش 16 توماني 4486 تومان، ‌پوند انگلستان با افزايش 7 توماني 4924 تومان و لير ترکيه 1098 تومان فروخته مي‌شد. دلار مبادله‌اي نيز در بازار ديروز 3270 تومان از سوي بانک مرکزي قيمت‌گذاري شده بود.همچنين در ميان انواع سکه، ‌سکه تمام طرح جديد با کاهش 1000 توماني يک ميليون و 202 هزار تومان قيمت داشت و نيم سکه و ربع سکه بدون تغيير به ترتيب 618 و 359 هزار تومان عرضه شد. در ميان انواع طلا، هر گرم طلاي 18 عيار 114 هزار و 740 تومان و مثقال طلا 497 هزار و 100 تومان فروخته مي‌شد. از سوي ديگر اونس براي معاملات در بازار جهاني طلا 1244 دلار و 60 سنت داد و ستد شد.