تاریخ 1396/05/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4536 برو جستجو جستجوی پیشرفته   گاوها به کمک درمان ايدز درانسان مي‌آيند 

تازه‌ترين تحقيقات انجام شده نشان مي دهد که سيستم ايمني گاوها به واسطه توليد مجموعه اي کامل از آنتي بادي ها مي تواند انواع زيادي از ويروس هاي ايدز را از بين ببرد.

به گزارش ايرنا از اينديپندنت، محققان دانشگاه جان هاپکينز اخيرا دريافتند که بدن گاوها آنتي بادي هايي توليد مي کند که احتمالا از آنها مي توان براي مقابله با بيماري ايدز بهره گرفت.

اين پژوهشگران در مطالعه خود نوعي پروتئين اچ. آي.وي به بدن گاو تزريق کردند و متوجه شدند که بدن اين حيوان بي درنگ ن0آنتي بادي هاي قدرتمندي توليد کرد که ويروس را خنثي کرد.

اين يافته اذهان را متوجه توليد آنتي بادي هاي مشابه در بدن انسان و احتمالا توليد واکسن ايدز کرده است. آنتي بادي توليد شده در بدن گاو براي جلوگيري از گسترش عفونت هاي ناشي از انواع مختلفي از اچ آي وي قابل استفاده است.

اين روند در بدن گاو به حداکثر 50 روز زمان نياز دارد. توليد آنتي بادي هاي مشابه در بدن انسان ممکن است سال ها به طول بيانجامد که به عفونت ناشي از ويروس امکان مي دهد در بدن گسترش يافته و منجر به مرگ انسان شود.

به گفته محققان، گاوها به ايدز مبتلا نمي شوند و انتي بادي هاي ياد شده در شکل کنوني انها براي درمان هاي باليني براي انسان کاربرد ندارد.

با اين حال، روش مورد نظر کارآيي بسيار زيادي براي مصون سازي بدن انسان در برابر ويروس اچ آي وي دارد.

اساسا مهم ترين مانع در برابر توليد واکسن مقابله با ويروس بيماري مذکور تغييرات سريع و گسترده آن در درون بدن انسان است و به همين علت تنها يک درصد از افراد مبتلا به ايدز شانس آن را پيدا مي کنند که آنتي بادي خنثي کننده ويروس اچ آي وي در بدنشان توليد شود.

پژوهش ها نشان مي دهد آنتي بادي هاي توليدشده در بدن گاو براي جلوگيري از 96 درصد از موارد فعاليت 117 نوع از ويروس اچ آي وي قابل استفاده است و با استفاده از آنها مي توان در مجموع 72 درصد از انواع ويروس اچ آي وي را از کار انداخت.


 افسردگي ساختار مغز را تغيير مي دهد 

مطالعات محققان دانشگاه ادينبورگ اسکاتلند نشان مي دهد که افسردگي ساختار مغز را تغيير مي دهد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع‌رساني پزشکي آمريکايي ساينس ديلي، تغيير در بخش هايي از مغز به نام ماده سفيد ديده شده که اين قسمت راه هاي عصبي را دربر مي گيرد و سلول هاي مغز را قادر به ارتباط با يکديگر از طريق سيگنال هاي الکترونيکي مي کند.

ماده سفيد بخش کليدي اتصالي مغز است و اختلال در آن موجب بروز مشکل در درک و دريافت احساسات و مهارت هاي نيازمند تفکر مي شود.

نتيجه مطالعه انجام شده روي بيش از سه هزار نفر که گسترده ترين مطالعه از اين نوع است؛ اطلاعاتي از بيولوژي افسردگي به دست مي دهد و مي تواند به تشخيص و درمان بهتر اين بيماري کمک کند.

دانشمندان دانشگاه ادينبورگ اسکاتلند از نوعي روش تصويربرداري منحصر به فرد با ام آر آي به نام DTI براي نقش برداري از ساختار ماده سفيد استفاده کردند.

کيفيت اين ماده که به نام يکپارچگي ماده سفيد شناخته مي شود در افراد مبتلا به افسردگي کاهش يافته بود. تغييرات مشابه در افراد سالم از جهت اين بيماري، ديده نشد.

افسردگي مهم ترين دليل ناتواني در جهان است و علايم آن شامل بي حوصلگي، خستگي مفرط و احساس پوچي است.

کارشناسان مي گويند به دليل گسترده جامه آماري اين تحقيق يعني سه هزار و 461 نفر يافته هاي آن تا حد زيادي درست هستند.

هيتر والي/Heather Whalley يکي از محققان ارشد دانشگاه ادينبورگ مي گويد: اين مطالعه با استفاده از گسترده ترين جامعه آماري نشان مي دهد افسردگي مي تواند ماده سفيد و ارتباطات عصبي اين بخش از مغز را تحت تاثير قرار دهد.

ارائه درمان به بيماران مبتلا به افسردگي بسيار ضروري است و پي بردن بهتر به سازوکار آن کمک مي کند تا راه هاي درمان کارآمدتري را به کار بنديم. گام بعدي ما اين است که ببينيم نبود تغييرات در مغز با محافظت در برابر احساس پوچي و بي حوصلگي چيست.


 رشد بافت کبد از سلول هاي مهندسي شده 

گروهي ازمحققان با ترکيب سلول هاي مهندسي شده کبدي 'بذرهايي' توليد کرده اند که قابليت کاشت در بدن را دارند و در صورت موفقيت در مورد انسان ميزان نياز به پيوند اين اندام را کاهش مي دهد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني هفته نامه آمريکايي اخبار مهندسي و شيمي/Chemical & Engineering News، توانايي رشد اندام هاي جديد از بافت مهندسي شده نياز به پيوند کل اندام را کاهش مي دهد، اما رشد اندام هاي جديد با ساختاري درست براي اندام هاي پيچيده و بزرگي مانند کبد دشوار است.

سانگيتا باهيتا و کلي استيونس از موسسه فناوري ماساچوست ام آي تي و کريستوفر چن از دانشگاه بوستون و همکاران آنها، سه نوع سلول کبدي را به شکل بذرهاي مهندسي شده براي کاشت و رشد بافت جديد کبد طراحي کرده اند.

بر پايه اين گزارش، محققان بذرها را از ترکيب سه نوع سلول انساني در بافت زايشي هيدروژل ساختند. در اين روند ابتدا مجموعه اي از سلول هاي کبدي و سلول هاي بافت اتصالي را به دست آوردند، سپس اين مجموعه ها را در هيدروژل بين نخ هايي ساخته شده از سلول هاي رگ هاي خوني وارد کردند.

اين سلول ها در بدن موش هاي آزمايشگاهي در محلي دور از کبد حيوانات گنجاند شد و کبد به شکل شيميايي آسيب ديد تا آسيب مزمن کبد در بدن موش ها تقليد شود. کبد موش در واکنش به اين وضعيت علايم شيميايي بروز داد که بازتوليد کبد را تسريع مي کرد. اين مواد شيميايي همچنين باعث شد بذرهاي مهندسي شده طي بازه زماني 11 هفته اي 50 برابر شود و و کارايي کبد عادي را داشت.

باهاتا اميدوار است اين بذرها قابل طراحي براي رشد داخل بدن انسان شوند. وي گفت: ايده ما افزايش کارايي کبد بيمار با کاشت اين بذرهاي کبدي در شکم است تا بتواند به اندازه توده سلولي حمايتگر رشد کند.


 تب کنگو چقدر ترسناک است؟ 

ديگر حتما نام تب کريمه کنگو را شنيده‌ايد. نامي که اين روزها به شدت ترسناک شده و باعث شده مردم با اکراه گوشت مصرف کنند. تبي که هر سال معمولا شايع مي‌شود اما امسال به نظر مي‌رسد ابعاد آن گسترده‌تر است. وزير بهداشت اعلام کرده که بروز موارد جديد اين بيماري متوقف شده و الان مي‌شود گفت که اين بيماري تمام شده است. اما بايد حواسمان باشد و با رعايت نکات بهداشتي مانع بازگشت اين بيماري يا بيماري‌هاي ديگري که ممکن است از دام‌ها و گوشت تازه منتقل شود، شويم.

تب خونريزي دهنده کريمه کنگو هر سال در فصل گرما شايع مي‌شود و به گفته مقام‌هاي وزارت بهداشت از سال 79 تاکنون يعني طي17 سال گذشته، 988 مورد ابتلاي انساني به بيماري تب کريمه کنگو در ايران وجود داشته که بيش از150 نفر از آنها فوت کرده‌اند و ميزان مرگ ناشي از اين بيماري در ايران حدود 15 درصد است. ‏به گفته رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، بيماري تب کريمه کنگو در30 درصد موارد حتي با اقدامات درماني کشنده است. خوشبختانه داروي اين بيماري در ايران موجود است و چنانچه زود تشخيص داده شود، قابل درمان است.‏

از حيوان تا انسان

تب خونريزي‌دهنده کريمه کنگو يک بيماري ويروسي است که از نوعي کنه منتقل مي‌شود و مي‌تواند حيوانات اهلي و وحشي را مبتلا کند اما پرندگان به جز شترمرغ در مقابل اين ويروس مقاوم هستند.

البته انسان هم در صورت تماس با حيوان مبتلا يا کنه آلوده به ويروس ممکن است مبتلا شود.‏‎ ‎اين بيماري در حيوانات علامتي جز تب ندارد و براي همين در مراحل اوليه معمولا دامداران يا کشتارگاه‌ها متوجه آن نمي‌شوند.

اما در انسان اين بيماري باعث سردرد، تب شديد، کمردرد و درد مفاصل و عضلات، دل درد، اسهال، استفراغ، قرمزي چشم و سرخي گونه، خونريزي (مثلاً به صورت نقطه‌هاي ريز مثل سر سوزن يا خونريزي‌هاي وسيع‌تر يا خون دماغ) و يرقان مي‌شود.‏‎ ‎

علائم بيماري هم يک تا سه روز بعد از نيش کنه آلوده يا پنج تا شش روز بعد از تماس با حيوان آلوده ايجاد شده و بعد از چند روز بيماري وارد مرحله خونريزي مي‌شود.

همين خونريزي هم خطرناک است و ممکن است منجر به مرگ شود. چون خونريزي‌ها شديد و معمولا داخلي است و آسيب زيادي به بيمار وارد مي‌کند.‏‎ ‎

دامداران، کشاورزان، کارگران کشتارگاه‌ها، دامپزشکان و کارکنان بهداشتي و درماني مانند بيمارستان‌ها بيشتر از ساير مردم در معرض ابتلا به تب کريمه کنگو هستند.‏‎ ‎

گوشت بخوريد اما معتبر و پخته‎!

بهترين راه براي مقابله با اين بيماري پيشگيري است. اين بيماري از راه خوردن گوشت حيوان ذبح شده منتقل نمي‌شود. ويروس اين بيماري بيرون بدن از بين مي‌رود و اگر کسي بلافاصله گوشت حيوان تازه ذبح شده را خام بخورد ممکن است مبتلا شود.

بنابراين مي‌توانيد گوشتي که مهر سازمان دامپزشکي را دارد بدون نگراني مصرف کنيد. از طرفي اين بيماري از طريق گوشت پخته‌شده منتقل نمي‌شود.‏ افراد شاغل در کشتارگاه‌ها و سردخانه‌هاي مواد گوشتي هم بايد مراقب باشند چون به گفته محمد مهدي گويا زماني که انسان با ترشحات و خون بدن حيوان آلوده تماس پيدا مي‌کند، بيماري به صورت مستقيم منتقل مي‌شود، اما در روش غيرمستقيم، کنه‌اي که روي بدن حيوانات اهلي وجود دارد، از خون دام آلوده تغذيه مي‌کند و آلوده مي‌شود و چنانچه اين کنه، روي بدن انسان قرار گيرد، مي‌تواند آلودگي را منتقل کند.‏اگر انساني که ويروس را دريافت کرده، در مواجهه با انسان ديگري قرار بگيرد، از طريق ترشحات خوني و بدني خود، بيماري را منتقل مي‌کند که اين روش انتقال در بيمارستان‌ها رخ مي‌دهد و کادر درمان در معرض اين نوع ابتلا قرار دارند.‏ به همين دليل اگر در اطرافيان‌تان کسي به اين بيماري مبتلا شده بايد مراقب باشيد.

رعايت بهداشت فردي تنها راه پيشگيري از ابتلا به بيماري است.‏‎ ‎ در خانه‌ها بايد حواستان باشد. حتماً گوشت را از قصابي‌هاي معتبر تهيه کنيد و گوشتي را بخريد که مهر تاييد سازمان دامپزشکي را دارد.

تهيه گوشت از منبع نامطمئن احتمال ابتلا به بيماري را افزايش مي‌دهد. توصيه ديگر اينکه وقتي گوشت را مي‌خريد بلافاصله استفاده نکنيد و بگذاريد 24 ساعت در فريزر باشد و بعد مصرف کنيد. از خوردن گوشت‌هاي نيم‌پز يا جگر نيم‌پز خودداري کنيد.‏‎ ‎

درست است که خطر تب کريمه کنگو کمتر شده اما در مواجهه با گوشت تازه هميشه بايد حواسمان به نکات بهداشتي باشد. چون هم اين تب ممکن است برگردد و هم ممکن است دچار بيماري‌هاي ديگري مانند انواع انگل‌ها، عفونت‌هاي ميکروبي و مسموميت شويم. کساني که مصرف کننده گوشت هستند بايد يادشان باشد که حتما گوشت را از مراکز معتبر بخرند که گوشت‌هايشان مهمور به مهر دامپزشکي است. دام‌هاي زنده‌اي که معمولا توسط افراد متفرقه در شهرها فروخته مي‌شود و نظارت دامپزشکي بر آنها نبوده ممکن است حامل و ناقل بيماري‌هاي مختلفي باشند. براي خريد گوشت خوب و سالم به اين نکته‌ها توجه کنيد:

گوشت بايد به رنگ طبيعي يعني صورتي مايل به قرمز باشد.

گوشت سالم هرگز نبايد بوي غيرطبيعي مانند بوي تعفن يا ترشيدگي بدهد و بايد خشک و بدون رطوبت باشد. بايد سفت و حالت طبيعي داشته باشد.

گوشت بايد تميز و بدون خون‌مردگي، اثر ضربه، ذره‌هاي خارجي و لکه‌هاي غيرطبيعي باشد.

شل شدن بيش از اندازه، لزج و چسبناک بودن گوشت، نشانه خرابي آن است.

وقتي رنگ گوشت از رنگ طبيعي، به سبز يا قهوه‌اي تغييرکند، آن گوشت مانده و فاسد شده است.

وجود لکه‌هاي کوچک سفيد رنگ قارچي بر روي لاشه، نشانه فاسد بودن گوشت است.

ترشيدگي و تغيير طعم و مزه طبيعي گوشت، يک نشانه مشخص از فاسد شدن گوشت است.

وقتي هنگام پختن، بوي نامطلوب و بدي از گوشت به مشام برسد، از مصرف آن خودداري کنيد.

پس از اينکه گوشت را خريديد بايد بلافاصله آن را در يخچال قرار داده و يا منجمد كنيد. اين عمل به حفظ تازگي گوشت و كاهش رشد باكتري‌ها كمك مي‌كند. اگر گوشت تازه را در فريزر نگذاشتيد بايد ظرف يک تا دو روز آن را مصرف کنيد. انجماد سريع و در فريزر با دماي زير 18- درجه سانتيگراد بهترين روش انجماد است.

نکات بهداشتي فقط براي مصرف کننده‌ها نيست. کساني در کشتارگاه‌ها و قصابي‌ها کار مي‌کنند بايد مراقب خودشان باشند و نکات بهداشتي را رعايت کنند. تب مالت (بروسلوز)، تولارمي، اريزيپلوئيد، سل پوستي، سياه زخم و عفونت‌هاي پوستي،عوارض قارچي و توکسوپلاسموسيس بيماري‌هايي هستند که در اثر انتقال و ورود باكتري از گوشت آلوده يا تماس با احشاي حيوانات ايجاد مي‌شود.

آنها بايد هنگام فعاليت از لباس كار مناسب براي جلوگيري از انتقال بيماري استفاده کنند که شامل كفش، کلاه، روپوش، ماسك و دستكش است. لباس‌هاي كار بايد در پايان هر نوبت كاري تعويض شده و پس از شست و شو و ضدعفوني به روش مناسب براي استفاده در روز بعد آماده شود.

يگانه خدامي