تاریخ 1396/05/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4536 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون دانشگاه آزاد:
 ساختار نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه آزاد متحول مي‌شود 

سرويس دانشجو :

معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه برنامه دانشگاه حرکت به سمت تحول فرهنگي است، گفت:ساختار نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اين دانشگاه متحول و داراي يک ساختار جديد خواهد شد.

حجت الاسلام ابراهيم کلانتري در کميسيون تخصصي دانشجويي فرهنگي دانشگاه آزاد افزود:بناي کلي اين دانشگاه در دوره جديد، حرکت به سمت يک تحول فرهنگي است.

وي با بيان اينکه حرکت به سمت تحول فرهنگي، يک خواسته اصلي و جدي مقام معظم رهبري از تمامي دانشگاه‌هاي کشور است، ادامه داد:انتظار مقام معظم رهبري درباره مسائل فرهنگي دانشگاه يک انتظار حداکثري است، يعني دانشگاه را به عنوان يک مرکز تحول در نظام مقدس جمهوري اسلامي مطرح مي‌کنند.

معاون فرهنگي دانشگاه آزاد با بيان اينکه نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري يکي از مراکز فرهنگي تاثيرگذار در دانشگاه‌ها است، اظهار داشت:ساختار اين نهاد در دانشگاه آزاد اسلامي متحول شده و داراي يک ساختار جديد خواهد شد.

کلانتري با تاکيد بر اينکه توجه به شعائر اسلامي در تمامي دانشگاه‌ها بسيار مهم است، عنوان کرد:اين موضوع به ويژه در دانشگاه آزاد که اسلامي بودن، بخشي از اسم آن است جزو واجبات موکد به شمار مي‌آيد.

وي گفت:البته اين موضوع زواياي مختلفي دارد، يعني وقتي مي‌گوييم توجه به شعائر اسلامي، هم ظاهر مناسب محيط دانشگاه و کشور اسلامي مدنظر است و هم به لحاظ اعتقادي بايد کاري کنيم که رشد ايمان محسوس باشد.

معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد خاطر نشان کرد:با مباحث مطرح شده در اين کميسيون مشخص شد دغدغه مشترک تمام روساي استاني دانشگاه آزاد اسلامي تلاش براي فعاليت بيشتر، پربارتر شدن فعاليت‌هاي فرهنگي، ايجاد تحول اساسي در حوزه فرهنگي در دانشگاه‌ها و اتخاذ يک رويکرد مثبت و همه جانبه براي حرکت به سمت دانشگاه اسلامي به معناي واقعي کلمه است.

کلانتري تاکيد بر نقش ويژه اساتيد در پيشبرد فعاليت‌هاي فرهنگي در دانشگاه‌ها و تاثير گذاري آنها در حوزه فرهنگي، اختصاص بودجه به فعاليت‌هاي فرهنگي واحدها و ايجاد هم افزايي در دستگاه‌هاي فرهنگي از قبيل نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، معاونت‌هاي دانشجويي فرهنگي، بسيج دانشجويي و تشکل‌هاي اسلامي را از ديگر مباحث مطرح شده در اين کميسيون عنوان کرد.


 معاون آموزشي دانشگاه آزاد:
 رشته‌هاي جديد جايگزين رشته‌هاي سنتي مي‌شود 

سرويس دانشجو :

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گفت:رشته‌هاي جديد و متناسب با نياز جامعه، جايگزين رشته‌هاي کم‌طرفدار و سنتي مي‌شود.

عليرضا رهايي در کميسيون‌هاي آموزش و تحصيلات تکميلي، پزشکي و سما دانشگاه آزاد افزود:رشته محل‌ها و نحوه ادامه فعاليت آنها و همچنين وضعيت اعضاي هيات علمي در واحدها و مراکز دانشگاه آزاد، در حال حاضر از اهميت بيشتري برخوردار است که اقدام مقدماتي معاونت آموزشي و تحصيلات تکميلي، راه اندازي پرتال يکپارچه آموزشي و پژوهشي و سپس مالي است که انعکاس اطلاعات صحيح، دسترسي منظم و آسان و همچنين هماهنگي ميان اعضاي هيات علمي را در پي خواهد داشت. وي ادامه داد: در کنار اين پرتال، سامانه جامع نظارت و ارزيابي نيز در دستور کار قرار گرفته است تا با بررسي نارسايي‌ها و کاستي‌ها و رفع تناقض‌هاي اطلاعاتي اعضاي هيات علمي اين اطلاعات به صورت روشن و شفاف جمع آوري شود.

معاون آموزشي دانشگاه آزاد با تاکيد بر اينکه اولويت اين دانشگاه جذب اعضاي هيات علمي تمام وقت است، تاکيد کرد:حفظ اعضاي هيات علمي تمام وقت موجود و کمک به ارتقاي مرتبه علمي آنان از طريق اعمال سياست‌هاي تشويقي، از اولويت‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي است.

رهايي اظهار داشت:لازم است جنبه‌هاي موردنياز در اين زمينه بررسي و به مرحله اجرا گذاشته شود. وي خاطرنشان کرد:همچنين بحث حضور اعضاي هيات علمي در واحدها به صورت جدي مطرح است و واحدها ملزم به تدارک فضاي مناسب براي استقرار اعضاي هيات علمي تمام وقت در واحدها هستند.

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه امروزه برخي رشته‌هاي مرسوم طرفداران خود را از دست داده است، بر جايگزيني رشته‌هاي جديد و متناسب با نياز جامعه با رشته‌هاي کم‌طرفدار و سنتي و جذب دانشجو در اين رشته‌ها تاکيد کرد.

رهايي اظهار داشت:براي اعتلاي دانشگاه آزاد اسلامي، بهره‌مندي از بدنه هيات علمي فعال، علاقمند و متخصص از ضروريات است، از اين رو بايد تدابيري انديشيده شود تا اعضاي هيات علمي حضوري جدي و مثمرثمر در دانشگاه داشته باشند و زمينه‌ها و انگيزه‌هاي لازم براي ارتقاي مرتبه علمي آنها ايجاد شود.


  معرفي رشته‌هاي تحصيلي؛
 مهندسي مواد  

ديباچه:رشته‌ مهندسي‌ مواد در مقطع‌ کارشناسي‌ داراي‌ دو شاخه‌ متالورژي و سراميک‌ است‌.

شاخه متالورژي:

تصور کنيد که در حال رانندگي در يکي از بزرگراه‌ها هستيد که ناگهان کاميوني با خودروي شما برخورد مي‌کند و خسارت سنگيني بر آن وارد مي‌سازد.چنين برخوردي در حال حاضر علاوه بر صرف هزينه‌اي قابل توجه و نياز به زماني نسبتاً طولاني براي تعمير، از ارزش خودروي شما خواهد کاست اما اگر بدنه خودرو به طور کامل از جنس آلياژ “Tini” ساخته شده باشد، حداقل براي صافکاري مشکلي نخواهيد داشت چون کافي است که بدنه خودرو را تا حد معيني حرارت بدهيد تا بدنه تصادفي به سرعت تغيير شکل يابد و شکل اوليه خود را پيدا کند.البته در حال حاضر اين يک خيال پردازي علمي است، اما با پيشرفت روز افزون علم متالورژي به زودي موانع تکنولوژيکي در راه توليد و کاربرد اين آلياژها برطرف مي‌شود و مقدار زيادي از اين مواد در شکل‌هاي گوناگون توليد خواهد شد.متالورژي به عنوان يک علم، دانش نسبتاً جواني است که تنها صد سال از عمر آن مي‌گذرد و با کشف روش‌هاي جديد استخراج و تصفيه فلزات، شناسايي مشخصات ساختاري و فيزيکي مواد، فنون جديد شکل دادن و توليد فلزات، متولد شده است.علمي که به دو بخش کلي متالورژي استخراجي و صنعتي تقسيم مي‌شود که البته هر دو بخش مذکور در دانشگاه‌هاي کشور ما نيز به عنوان دو گرايش از رشته مهندس مواد شاخه متالورژي ارائه مي‌گردد.

توانايي‌هاي‌ لازم:

در مهندسي‌ مواد، دو علم‌ شيمي‌و فيزيک‌ اهميت‌ ويژه‌اي‌ پيدا مي‌کند.چرا که‌ بررسي‌ خواص‌ مواد بدون‌ آشنايي‌ با اين‌ دو علم‌ امکان‌پذير نيست.دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ علاوه‌ بر فيزيک‌ و شيمي‌ بايد از دانش‌ رياضي‌ اطلاعات‌ کافي‌ داشته‌ و قدرت‌ تجزيه‌ و تحليل‌ خوبي‌ داشته‌ باشد.براي‌ مثال‌ با وجود آن‌ که‌ يک‌ مهندس‌ متالورژي نبايد به‌ فکر پشت‌ ميزنشيني‌ بوده‌ و بايد آمادگي‌ کار در شرايط‌ سخت‌ را داشته‌ باشد، اما بدون‌ شک‌ مهندس‌ اين‌ رشته‌ بيش‌ از توان‌ جسماني‌ خوب‌ نياز به‌ ذهني‌ خلاق‌ و کنجکاو دارد.آشنايي‌ با زبان‌ انگليسي‌ نيز در تمام‌ رشته‌هاي‌ مهندسي‌ ضروري‌ است‌.اما در مهندسي‌ سراميک‌ اين‌ ضرورت‌ بيشتر احساس‌ مي‌شود چرا که‌ اين‌ رشته‌ نسبتاً جديد است و در نتيجه‌ کتاب‌هاي‌ علمي آن‌ کمتر به‌ زبان‌ فارسي‌ ترجمه‌ شده‌ است‌.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران:

فارغ‌التحصيلان‌ متالورژي استخراجي‌ مي‌توانند جذب‌ مراکزي‌ شوند که‌ به‌ فرآيند استخراج‌ و توليد مواد اوليه‌ فلزي‌ (آهني‌ و غيرآهني‌) از کانه‌هاي‌ مربوط‌ مي‌پردازند.براي مثال مي‌توانند در صنايع‌ نفت‌ و پالايش‌ و همچنين‌ صنايع‌ آهني‌ و غيرآهني‌ مانند ذوب‌ آهن‌ اصفهان‌، مجتمع‌ مس‌ سرچشمه‌ و آلومينيم‌ اراک‌ فعاليت‌ کنند.فارغ‌التحصيلان‌ متالورژي صنعتي‌ نيز مي‌توانند در مراکزي که با توليد قطعات فلزي سروکار دارند مانند صنايع ريخته‌گري، صنايع متالورژي پودر، صنايع‌ فولادسازي‌، صنايع‌ دفاع‌، هواپيماسازي‌، کشتي‌سازي‌، تراکتورسازي‌، خودروسازي‌ و ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسايل‌ خانگي‌ از جمله‌ يخچال‌، کولر، ماشين‌لباسشويي‌، تلويزيون‌ و ضبط‌ صوت‌ فعاليت‌ نمايند.در مورد فرصت‌هاي‌ شغلي‌ مهندس‌ سراميک‌ نيز بايد گفت‌ که‌ امروزه‌ صنايع‌ سراميک‌ براي‌ رشد اکثر صنايع‌ اهميت‌ بسياري‌ دارند.براي‌ مثال‌ صنايع‌ متالورژي و ساير صنايعي‌ که‌ با درجه‌ حرارت‌ بالا سروکار دارند، مصرف‌کننده‌ مواد ديرگداز هستند يا صنايع‌ الکترونيک‌ احتياج‌ به‌ قطعات‌ مختلف‌ سراميکي‌ با خواص‌ الکترونيکي‌ و مغناطيسي‌ مطلوب‌ دارند.همچنين‌ صنايع‌ اتومبيل‌سازي‌، صنايع‌ ساختماني‌، صنايع‌ توليد نيرو، مخابرات‌ و بالاخره‌ هر خانه‌ و خط‌ توليد هر کارخانه‌اي‌ نياز به‌ فرآورده‌هاي‌ سراميکي‌ دارد.در حال‌ حاضر کشور ما کارخانه‌هاي‌ عمده‌ کاشي‌سازي‌، چيني‌سازي‌، توليدکننده‌ مواد نسوز، توليدکننده‌ سراميک‌هاي‌ الکتريکي‌، شيشه‌سازي‌، آجرسازي‌ و سيمان‌ دارد‌ که‌ فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ سراميک‌ مي‌توانند در آنها مشغول‌ به‌ کار گشته‌ و به‌ افزايش‌ کارايي‌ و راندمان‌ کارخانه‌ و همچنين‌ بهبود کيفيت‌ محصول‌ آن‌ کمک‌ نمايند.

منبع:

آشنايي با رشته‌هاي دانشگاهي سازمان سنجش آموزش کشور، فيروزه سودايي

نرم‌افزار سامان رشته‌ي سازمان سنجش


 چند سخن خودماني با دانشجويان 

افزايش و گسترش انواع مختلف دانشگاه‌ها- اعم از آزاد، سراسري، پيام نور، علمي و کاربردي، فني حرفه اي، پودماني، مجازي، غيرحضوري، غيرانتفاعي و... و به تبع آن افزايش تعداد دانشجو در هر خانه، طايفه، کوچه و خيابان شايد مقداري از ذوق و شوق دانشجو شدن- در مقايسه با سال‌هاي پيش- کاسته باشد، ولي «دانشگاه» هنوز مکان ارزشمند، مقدس و بزرگي است که قداست آن را با چيز ديگري نمي‌توان عوض کرد و حرمت و اعتبار آن همچنان به عنوان محل علم آموزي و ادب اندوزي به قوت خود باقي است.

مي‌دانيم که يدک کشيدن يک يا چند «عنوان » نمي‌تواند به خودي خود براي کسي ارزش و اعتبار به دنبال داشته باشد; بلکه براي رسيدن به فضيلت اخلاقي و تعالي روح و در نهايت انسان شدن به معناي واقعي، در هر برهه اي از زمان و هر بخشي از عمر، انسان تکاليف و وظايفي دارد که در صورت پرداختن به آنها خواهد توانست به تعالي برسد.

گذر از مرحله دانش آموزي و ورود به فصلي جديد از زندگي به نام «دانشجوي » مرحله اي بسيار مهم و حياتي در طول زندگي يک فرد به حساب مي‌آيد، چرا که دانشگاه محيطي است که فرد با استفاده از محضر اساتيد و بهره‌مندي از ساير پتانسيل‌هاي موجود در محيط دانشگاه مي‌تواند به اهداف برتر خود در زندگي دست يابد و يا احيانا در صورت عدم استفاده صحيح از امکانات موجود نه تنها به هدف خود نرسد، بلکه خود را در مرحله سقوط از انسانيت قرار دهد.

اين نوشته به دنبال آن است تا به دانشجويان مواردي را يادآور شود که اميد مي‌رود در صورت رعايت اين قبيل موارد، ضمن جلوگيري از اتلاف وقت و انرژي به اهداف بزرگ و ستودني زندگي خود نزديک و نزديک‌تر شوند.

هر کاري- من جمله درس خواندن- را براي رضايت خدا انجام دهيد.

در هر حال کرامت انساني را حفظ کنيد.

انسان ارزشي دارد و انجام بعضي کارها از اين ارزش و قدر انساني مي‌کاهد.

انسان رسالتي را در پيش دارد که براي انجام آن بايستي تمام همت خود را به کار گيرد.

مانند تمبر باشيد، چون تا رسيدن به مقصد همراه نامه مي‌ماند، شما هم اين گونه به دنبال اهدافتان باشيد.

افکارتان را تغيير دهيد تا زندگي‌تان تغيير يابد.

اگر مي‌خواهي به دوستانت چيزي ياد بدهي، با اعمالت نشان بده نه با زبانت اين قانون را ياد بگيريد، نه بار زمين بخوريد، ده بار برخيزيد.

اگر دوستت تو را يک بار فريب داد، شرم بر او ولي اگر دوستت تو را دو بار فريب داد، واي بر تو.

هر چه قدر تلاش کنيد به همان ميزان آينده خود را رقم خواهيد زد.

زياد بخوانيد و مطالعه کنيد.چون همچنان که جسم شما به غذا نياز دارد، روحتان نيز...

اگر دوستتان چيزي به شما تعارف کرد، مجبور نيستيد حتما قبول کنيد.

دوستان عزيز بعضي چيزها را حتي براي يک بار هم، حتي براي يک بار هم تجربه نکنيد.

شما دانشجو هستيد، بايد جوينده دانش باشيد و تحقيق و پژوهش بايستي بخش مهمي از زندگي‌تان باشد.

شما به اندازه‌اي که مي‌خوانيد و مطالعه مي‌کنيد و تفکر مي‌نماييد، ترقي خواهيد کرد.

ادامه در صفحه 7