تاریخ 1396/05/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4536 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار سمنان:
 سرانه مصرف شير در استان سمنان 2.5 ليتر بالاتر از ميانگين کشوري است 

سرويس خبر

استاندار سمنان با اشاره به اينکه مردم اين استان بيش از سرانه کشوري "شير" مصرف مي‌کنند، گفت: سرانه مصرف شير در استان سمنان 2.5 ليتر بالاتر از ميانگين کشوري است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، محمدرضا خباز در آئين اختتاميه جشنواره شير و فراورده‌هاي لبني استان سمنان که در رسم رودبار شهرستان مهدي‌شهر برگزار شد، اظهار داشت: سرانه مصرف شير در استان سمنان 92.5 ليتر به ازاي هر نفر در سال است.

وي افزود: اين در حالي است که به طور متوسط هر ايراني در سال 90 کيلوگرم شير مصرف مي‌کند و اين آمار بيانگر اين است که سرانه مصرف شير در استان سمنان 2.5 ليتر بالاتر از ميانگين کشوري است.

استاندار سمنان با بيان اينکه سرانه مصرف شير در استان و کشور بسيار کمتر از ميانگين جهاني مصرف شير براي هر نفر است عنوان کرد: سرانه مصرف شير در استان سمنان و کشور حتي از 50 درصد سرانه جهاني مصرف شير نيز پايين‌تر است؛ به طوري که سرانه مصرف شير در دنيا بيش از 190 ليتر در هرسال است و اين مهم نشان مي‌دهد که بايد سرانه مصرف شير در استان سمنان و کشور افزايش يابد.

خباز با بيان اينکه تنفس، خوردن و آشاميدن نخستين نياز انسان براي زنده مانده است؛ از شير به عنوان غذاي کامل براي انسان ياد و بر ضرورت توجه به افزايش توليد و مصرف شير و فراورده‌هاي لبني در اين استان و کشور تأکيد کرد.

وي با اشاره به اينکه مصرف پايين لبنيات در ايران سبب افزايش بيماري پوکي استخوان و بيماري‌هاي مرتبط با آن شده است، عنوان کرد: هرچه مصرف شير در کشور و استان سمنان افزايش يابد؛ عوارض ناشي از بيماري پوکي استخوان نيز کاهش مي‌يابد و از اين رو بايد براي افزايش مصرف اين محصول تلاش کرد.

استاندار سمنان با اشاره به تنوع بالاي توليد محصولات لبني در اين استان خاطرنشان کرد: امروز بايد برخي از محصولات منحصر به فرد لبني که در استان سمنان توليد مي‌شود به عنوان يک برند و ظرفيت بسيار مهم استفاده شود.


 رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:
 170 هزار تن شير در استان سمنان توليد مي‌شود 

سرويس خبر

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به برنامه‌هاي اين سازمان براي توليد شير و محصولات لبني در سال 1396 گفت: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، پيش‌بيني مي‌کنيم، امسال 170 هزار تن شير در استان سمنان توليد شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، سيد‌حسن ميرعماد در آئين اختتاميه جشنواره شير و فراورده‌هاي لبني استان سمنان که در رسم رودبار شهرستان مهدي‌شهر برگزار شد، اظهار داشت: براي حمايت از دامداران استان سمنان، روزانه 50 تن شير از سوي سازمان تعاون روستايي استان سمنان خريداري مي‌شود.

وي با اشاره به نحوه بازپرداخت بهاي شير خريداري شده از سوي سازمان تعاون روستايي استان سمنان به توليدکنندگان شير خام در اين استان گفت: تا کنون بيشتر بهاي شير خريداري شده در استان سمنان به توليدکنندگان شير در اين استان پرداخت شده است و اين مبالغ به صورت به روز در حال پرداخت شدن است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به ديگر برنامه‌هاي حمايتي اين سازمان براي افزايش ميزان شير توليدي در استان سمنان، از ايجاد کارخانه‌هاي شير به عنوان برخي از اين حمايت‌ها نام برد و خاطرنشان کرد: در اين راستا سال گذشته کارخانه شير در دامغان افتتاح شده و در زنجيره توليد شير خام استان سمنان قرار گرفت.

ميرعماد با بيان اينکه امروز بايد زمينه افزايش مصرف انواع مواد لبني در استان سمنان فراهم شود بيان کرد: افزايش مصرف و توسعه بازار سبب حمايت و ترغيب توليدکنندگان شير خام و مواد لبني براي افزايش توليد مي‌شود. وي با اشاره به اينکه بايد انواع محصولات لبني استان سمنان و فوايد مصرف اين محصولات براي مردم معرفي و بازگو شود، عنوان کرد: برگزاري اين‌گونه جشنواره‌ها سبب معرفي هرچه بيشتر محصولات لبني توليد شده در استان سمنان و نيز تبادل تجربه در توليد اين محصولات در بين زنان روستايي و عشاير اين استان خواهد شد.

به گفته رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، برگزاري جشنواره شير و فراورده‌هاي لبني سبب فرهنگ‌سازي در مصرف شير به عنوان غذايي کامل و مغذي در ميان خانواده‌ها شده و سرانه مصرف آن را افزايش مي‌دهد.


 معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان از اجراي طرح حامي در استان خبر داد  

سرويس خبر

محمد‌علي سفيديان معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان از اجراي طرح حامي در استان خبر داد.

بر اساس اين طرح برنامه‌ريزي‌هاي لازم جهت اجراي طرح‌هاي حفاظتي از مراتع و جنگل‌ها و اراضي ملي و دولتي استان به‌عمل آمده و در حال اقدام ميباشد.

سفيديان افزود: طرح حامي (ح ا م ي) که تکميل‌کننده طرح هفت (هفت عنوان مهم و اساسي اقدامات حفاظتي که در سال 95 اقدامات اجرايي آن صورت پذيرفته است) ميباشد، به معناي حفاظت و حمايت، استعداديابي و بهره‌برداري، مميزي و حدنگاري و يگان حفاظت مي‌باشد که در موارد مزبور برنامه‌ريزي اقدامات حفاظتي صورت پذيرفته و در حال اجراء مي‌باشد.

محمد‌علي سفيديان در خصوص اين موضوع اعلام کرد، بر اساس اين طرح معاونت حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان متعهد شده است، نسبت به اجراي کاداستر اراضي ملي در بيش از يک ميليون و دويست هزار هکتار، تعيين تکليف پرونده‌هاي اختلافي در کميسيون‌هاي ماده واحده استان در 62 پرونده، تکميل بانک اطلاعات زمين در 10 هزار پلاک، تهيه نقشه‌هاي استعداديابي در مساحت 40 هزار هکتار، توسعه حفاظت مشارکتي در بيش از 560 هزار هکتار، تأمين سوخت جايگزين فسيلي براي بيش از 150 خانوار جنگل نشين، اجراي کمربند حفاظتي در مناطق بحراني و جنگلي به مساحت بيش از 23 کيلومتر و بازسازي و احياي عرصه‌هاي تخريب شده ناشي از طرح‌هاي عمومي و معادن در بيش از 43 هکتار اقدامات اجرايي خود را انجام دهد.

معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان همچنين اعلام کردد؛ اقدامات و تعهدات مزبور علاوه بر امور عادي و جاري معاونت که به صورت روزمره در حال اجرا مي‌باشد. از جمله: تعيين تکليف اراضي اختلافي با اداره کل اوقاف و امور خيريه، تعيين تکليف اراضي اختلافي با ستاد کل نيروهاي مسلح، تخصيص اراضي ملي و دولتي براي اجراي طرح‌هاي کشاورزي و غير کشاورزي، تخصيص اراضي ملي و دولتي براي ساخت منازل روستايي، تخصيص اراضي ملي براي توسعه شهرها در حريم شهرها، بررسي و تخصيص اراضي ملي براي معادن، بررسي و تصويب و تعيين خسارات قانوني اجراي طرح‌هاي عمومي- عمراني و دولتي در اراضي ملي و دولتي و مواردي از اين قبيل بوده که اقدامات اجرايي آن برنامه‌ريزي گرديده است.

محمد‌علي سفيديان هدف از اجراي اين طرح را افزايش ضريب حفاظتي اراضي ملي و دولتي استان اعلام کرد و افزود؛ در سه ماهه نخست سال‌جاري اجراي طرح حامي به طور ميانگين 25 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است که هدف، اجراي 100 درصدي طرح در صورت تأمين اعتبارات لازم، مخصوصاً در برنامه‌هايي که نياز به اعتبار دارد مي‌باشد.


 انعقاد قرارداد تحقيقاتي در حوزه صنعت مرغ کشور 

سرويس خبر

قرارداد تحقيقات برون دانشگاهي به ارزش 530 ميليون ريال در حوزه صنعت مرغ کشور، بين دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان، سازمان جهاد کشاورزي استان و بخش خصوصي منعقد شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان در جلسه انعقاد اين قرارداد که با حضور نمايندگان سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان و بخش خصوصي که در سالن جلسات حوزه رياست اين واحد دانشگاهي برگزار شد، اظهار کرد: «در راستاي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، حوزه معاونت پژوهش و فناوري واحد سمنان با اولويت قرار دادن انجام پژوهش‌هاي کاربردي و صنعتي و با تکيه بر پتانسيل علمي بالاي اعضاي هيأت علمي و با بررسي نيازها و مشکلات صنايع، ادارات و دواير دولتي و خصوصي در جهت رفع مسائل و کمبودهاي مورد نظر گام برمي‌دارد.»

علي جهان گفت: «در همين رابطه يکي از معضلات مربوط به صنعت مرغداري و حمل جوجه‌هاي تازه به دنيا آمده يا اصطلاحاً يک‌روزه به مرغداري‌ها جهت طي مراحل رشد است.»

جهان با بيان اينکه در جابجايي جوجه‌هاي يک‌روزه به‌ويژه در فواصل طولاني‌تر تلفات بالا رفته و باعث خسارت به بخش خصوصي مي‌شود، گفت: «يکي از حساس‌ترين دوره‌هاي پرورش، از لحاظ بهره‌وري همين زمان انتقال جوجه از جوجه‌کشي تا فارم است و نقش استرس گرمائي در بهره‌وري فيزيولوژيکي طيور صنعتي به اثبات رسيده است.»

وي با طرح اين سوال که آيا در فضاي پررقابت فعلي به‌منظور دستيابي به بهره‌وري بالاتر نبايد به حمل‌ونقل مدرن جوجه يک‌روزه فکر کنيم؟ گفت: «اين فنّاوري در کشورهاي پيشرفته از جمله هلند و مجارستان بسيار توسعه‌يافته است، اما متاسفانه در کشور ما بسيار سطحي و بدون توجه به اصول حمل‌ونقل جوجه يک‌روزه به آن پرداخته مي‌شود. از آنجا که کشورهاي پيشرفته حاضر به فروش تکنولوژي‌هاي نوين به ايران نيستند، لازم است تمهيداتي در خصوص بومي‌سازي اين تکنولوژي صورت پذيرد.»

جهان اين پروژه را محصول همکاري سه‌جانبه بخش خصوصي، جهاد کشاورزي استان و مرکز تحقيقات انرژي و توسعه پايدار دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان دانست و اضافه کرد: «سه فاز اجراي اين پروژه به ارزش 530 ميليون ريال است که شامل: بررسي امکان‌سنجي طراحي و ساخت اتاقک حمل جوجه يک‌روزه بامطالعه و تحليل نقاط قوت و ضعف تکنولوژي‌هاي موجود در کشورهاي ديگر؛ طراحي، تحليل فني و برآورد اقتصادي طرح با توجه به نيازها و محدوديت‌هاي داخل کشور و آماده‌سازي نقشه‌ها، داکيومنتيشن و ساخت نمونه پايلوت و در نهايت تجاري‌سازي خواهد بود.»

علي حيدري به‌عنوان مجري طرح در تشريح اين پروژه گفت: «جوجه يک‌روزه در دوره حمل به همان توجهات ويژه‌اي احتياج دارد که در جوجه‌کشي با آن مواجه است و در صورت مواجهه با شرايط نامطلوب حمل‌ونقل تاثير منفي آن بر ادامه دوره رشد و بهره‌برداري، اثبات‌شده و جبران‌ناپذير خواهد بود. لذا ما در تلاش هستيم، تا اين تاثيرات را بر اساس تکنولوژي روز دنيا به حداقل برسانيم.»

وي افزود: «طبق آخرين آمار موجود در سازمان دامپزشکي حدود 7% جوجه‌هاي توليدشده طي حمل‌ونقل از محل توليد تا محل رشد تلف مي‌شوند. يعني چيزي حدود 40 ميليون جوجه در سال و با توجه به قيمت هر جوجه 2000 تومان سالي 80 ميليارد تومان ضرر در کشور. درصورتي‌که اين رقم کاهش يابد بهره‌وري توليد در صنعت مرغداري افزايش چشمگيري خواهد داشت.»

حيدري ادامه داد:«از طرف ديگر زمان حمل‌ونقل جوجه نيز به دوره رشد آن اضافه شده و مرغ گوشتي در زمان سريع‌تري به بهره‌برداري خواهد رسيد. از آنجا که در ايران و کشورهاي منطقه اصول حمل جوجه به‌درستي رعايت نمي‌شود بهره‌وري صنعت مرغداري پائين آمده است. لذا با توجه به جديد بودن اين فنّاوري در ايران و منطقه، در صورت تجاري‌سازي علاوه بر داخل کشور در سطح صادرات منطقه‌اي نيز مي‌توان در اين زمينه پيشگام بود.»

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان ضوابط بهداشتي حمل‌ونقل جوجه يک‌روزه در داخل کشور را بسيار پيش‌پاافتاده و ابتدايي دانست و تصريح کرد: «متاسفانه صنعت مرغ کشور در اين مقوله از ضوابط موجود در کشورهاي توسعه‌يافته فاصله معناداري دارد. لذا در ابتداي شروع طرح و قبل از ورود به فاز توليد آزمايشگاهي و تجاري‌سازي بايد اين ضوابط مطالعه دقيق شده و مطابق با استانداردهاي روز دنيا تدوين گردد.»

شايان ذکر است: اين قرارداد پيرو تفاهم‌نامه همکاري است که در سال گذشته توسط دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان و سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان منعقد شده است.


 پس از ده سال
 دانشگاه علوم پزشکي استان موفق به کسب موافقت قطعي مرکز تحقيقات شد 

سرويس خبر

با موافقت قطعي تاسيس مرکز تحقيقات عوامل اجتماعي موثر بر سلامت، جمع مراکز تحقيقات قطعي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان به دو مرکز رسيد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي استان سمنان؛ دكتر شادنوش رئيس دانشگاه در گفت‌و‌گو با روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، گفت: با عنايت به نامه مقام عالي وزارت و باستناد راي صادره در دويست و شصتمين جلسه شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در تاريخ بيست و يکم خردادماه 96 با تاسيس مرکز تحقيقات عوامل اجتماعي موثر بر سلامت در دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان موافقت قطعي به عمل آمد.

وي افزود: دانشگاه پس از آماده‌سازي زيرساخت‌هاي مناسب، اقدام به توسعه مراکز تحقيقاتي نمود كه به لطف خدا پس از ده سال موفق به کسب موافقت قطعي در تاسيس مرکز تحقيقات عوامل اجتماعي موثر بر سلامت شد.

رئيس دانشگاه ضمن تبريك اين موفقيت بزرگ به جامعه دانشگاهيان و مردم شريف سمنان ابراز اميدواري كرد: با همت و تلاش تمام اساتيد و كاركنان اين دانشگاه مسير توسعه مراکز تحقيقاتي با توجه به زيرساخت‌هاي موجود ادامه يابد.

لازم به ذکر است: دانشگاه علوم پزشكي استان سمنان، با 8 مرکز تحقيقات که دو مرکز به صورت موافقت قطعي و 6 مرکز ديگر به صورت موافقت اصولي فعاليت دارد.


 سرويس خبر 

مدير کل راه و ترابري استان خبر داد؛

آغاز ساخت آزاد راه حرم تا حرم قطعه گرمسار- سمنان

سمنان- ايرنا- مديرکل راه و ترابري استان سمنان گفت : عمليات اجرايي احداث آزاد راه حرم تا حرم قطعه گرمسار - سمنان به طول 115 کيلومتر از روز يکشنبه آغاز شده است. سيد عبدالمجيد نژاد صفوي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود : اين آزاد راه با همکاري وزارت راه و شهرسازي و قرارگاه خاتم‌الانبياء با صرف 150 ميليارد تومان اعتبار، حداکثر به مدت 40 ماه به بهره‌برداري مي رسد.وي کاهش تصادفات ، هزينه کم سوخت، کاهش طول راه ، پايين آمدن زمان مسافرت و حمل بار و آسايش و رفاه مسافران و زائران حرم رضوي (ع) و حضرت معصومه (س) را از جمله مزاياي اين طرح راهسازي برشمرد.وي با بيان اين که بيش از 70 درصد اين طرح ملي حرم تا حرم در حوزه استحفاظي استان سمنان واقع است، خاطرنشان کرد: با اجراي اين طرح بيش از 80 کيلومتر از مسير حرم تا حرم کاهش مي يابد که در افزايش رفاه اجتماعي و کاهش تصادفات تاثير شاياني دارد.مديرکل راه و ترابري استان سمنان گفت : محور حرم تا حرم مي تواند ظرفيت تردد در محورهاي استان را به بيش از 30 ميليون نفر در سال افزايش دهد و با اجراي اين طرح هاي کلان در افزايش اشتغال و رونق کسب کار مردم نيز مي توان اقدام کرد.نژاد صفوي تاکيد کرد : آزاد راه حرم تا حرم يکي از طرح هاي مهم راهسازي کشور است که بايد به طور کلي با حمايت دولت و مجلس شوراي اسلامي عملياتي مي شود.وي تصريح کرد : سال گذشته در بخش راه استان سمنان بيش از 200 ميليارد تومان اعتبار هزينه شد و بهره برداري از ده ها پل و جاده هاي همسطح و غير همسطح از دستاوردهاي دولت يازدهم در اين بخش بوده است.

مدير حوزه علميه استان سمنان تاکيد کرد:

پرداخت زکات در جامعه اسلامي بايد نهادينه شود

سرويس خبر

همه دستگاه‌هاي اجرايي بايد براي محقق شدن پرداخت زکات با هدف کمک به نيازمندان پيش قدم شوند. مديرکل کميته امداد استان سمنان با مدير حوزه علميه اين استان درباره عملکرد حوزه زکات اين نهاد به گفت‌و ‌گو پرداخت.

به گزارش سايت خبري کميته امداد؛ حجت‌الاسلام سيد‌علي مهدي‌نژاد، مدير حوزه علميه استان سمنان با بيان اينکه زکات، هم پاک‌کننده روح فرد است و هم قلب جامعه، گفت: زکات، پرورش‌دهنده عالي‌ترين ارز‌ش‌هاي انساني در فرد و اجتماع است.وي با اشاره به اينکه پرداخت زکات موجب تحقق عدالت اجتماعي و ريشه‌کن شدن فقر و محروميت در جامعه مي‌شود، افزود: براي احياي زکات بايد روحيه جهادي داشت.مدير حوزه علميه استان سمنان با تاکيد بر اينکه دريافت‌کننده زکات در ظاهر فقرا هستند، ولي در واقع خداوند است و اين اهميت برجسته زکات را مي رساند، گفت: پرداخت زکات بايد به عنوان دغدغه و نياز در جامعه اسلامي نهادينه شود.وي با اشاره به نقش موثر روحانيان در تبليغ و تبيين پرداخت فريضه الهي زکات، افزود: روحانيان و ائمه جمعه و جماعات با آگاهي‌بخشي و بيان مسائل اعتقادي و شرعي به کشاورزان مي‌توانند، به رشد زکات جمع‌آوري شده کمک کنند.حجت الاسلام مهدي‌نژاد با بيان اينکه براي محقق شدن پرداخت زکات بايد همه دستگاه‌هاي اجرايي پيش قدم باشند، گفت: استان سمنان، ظرفيت بسيار خوبي براي ترويج زکات دارد که بايد از اين استعدادها استفاده کرد.

سيد‌جواد رضوي، مدير کل کميته امداد استان سمنان نيز در اين نشست با اشاره به رشد 46 درصدي پرداخت زکات واجب و مستحبي استان سمنان طي چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، گفت: 26 طرح عمراني از محل درآمد زکات سال گذشته در سطح استان اجرايي شده است.

وي با بيان اينکه تعهد اين نهاد در استان براي جمع آوري زکات در چهار ماهه نخست امسال، 16 ميليارد و 250 ميليون ريال بوده است، افزود: در اين مدت، پنج ميليارد ريال زکات واجب و مستحبي، چهار ميليارد و 400 ميليون ريال زکات فطره و هفت ميليارد و 600 ميليون ريال- در مجموع 17 ميليارد ريال - به صورت کمک مستقيم خيران به نيازمندان، جمع‌آوري شده است.

اجراي طرح ارزيابي وضعيت روشنائي معابر

در استان سمنان

سرويس خبر

معاون بهره‌برداري و ديسپاچينگ شرکت توزيع برق استان سمنان از اجراي طرح ارزيابي وضعيت روشنائي معابر خبر داد.

مهندس سعيد قدس اظهار داشت: به منظور سيستمي نمودن اعمال نظارت و سنجش اثربخشي فرآيند فعاليت‌هاي بهره‌برداري در ارتقاء سطح کمي و کيفي خدمات و اين که موضوع روشنائي معابر به عنوان يکي از شاخص‌هاي مهم عملکردي و در راستاي رضايت‌مندي مردم محسوب مي‌شود، اين طرح به اجرا درآمده است.وي بيان داشت: براساس برنامه‌ريزي صورت گرفته، ارزيابي وضعيت روشنائي معابر کليه شهرها و روستاها توسط پيمانکاران، کارشناسان ستادي و مسئول بهره‌برداري مديريت توزيع برق هر شهرستان به صورت ماهيانه انجام مي‌شود و نتايج آن درکميته بهبود بهره‌برداري تجزيه و تحليل مي‌گردد.

مهندس قدس گفت: طرح مورد اشاره در تيرماه امسال مورد ارزيابي واقع شده و براساس بازديد ميداني به عمل آمده 84/97 درصد چراغ‌هاي روشنائي معابر در سطح استان در شب روشن بوده است.

وي تصريح کرد: هم‌استاني‌ها مي‌توانند در صورت مشاهده سوختگي يا خاموشي لامپ‌هاي معابر در شب، با شماره تلفن سه رقمي "121" تماس حاصل نموده و مراتب را به مرکز اتفاقات و فوريت‌هاي برق اطلاع‌رساني نمايند.