تاریخ 1396/05/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4536 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهوري در ديدار فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي:
 دولت دوازدهم از خدمات سپاه در حوزه ماموريت خود، حمايت خواهد کرد 

رييس جمهوري تاکيد کرد که وحدت و انسجام همه نيروها و نهادهاي نظام براي تحقق رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب و خدمت به مردم ضروري است. حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني ديروز در ديدار فرماندهان عاليرتبه سپاه، با قدرداني از تلاشهاي نيروهاي مخلص سپاه، بر ضرورت وحدت و انسجام همه نيروها و نهادهاي نظام و تلاش براي تحقق رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب و خدمت خالصانه به مردم تاکيد کرد و ابراز اميدواري کرد که در دوره مسئوليت دولت دوازدهم، تلاش هماهنگ همه نيروهاي مسلح، به سرعت بيشتر در تحقق خواسته هاي مردم بينجامد و همه نهادها و دستگاههاي مسئول، با شفافيت کامل در حوزه هاي تخصصي خود بر کارآئي مجموعه بيفزايند و تقويت توان رزمي سپاه و ارتش با بهره گيري از فناوريهاي نوين، امنيت ملي کشور را بيش از پيش تضمين نمايد.رييس جمهور همچنين بر حمايت کامل دولت دوازدهم از خدمات سپاه در حوزه ماموريت خود تاکيد کرد.در اين ديدار سردار سرلشکر محمد علي جعفري فرمانده کل سپاه، انتخاب مجدد دکتر روحاني و حضور گسترده مردم در انتخابات را تبريک گفت و آمادگي سپاه براي همکاري همه جانبه با دولت در تحقق اهداف انقلاب اسلامي را اعلام نمود.

فرماندهان بخش هاي مختلف سپاه نيز گزارشي از فعاليتها و آمادگي هاي سپاه پاسداران را به رييس جمهور ارائه کردند و از حمايتهاي دولت براي تقويت بنيه دفاعي کشور و نيز مقابله با تروريسم در منطقه تشکر کردند. اين در حالي است که در چند ماه اخير برخي با بزرگنمايي برخي از صحبت ها در پي ايجاد شکاف بين ارکان نظام بودند.

سردار سرلشکر محمدعلي جعفري فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در حاشيه جلسه شوراي راهبردي سازندگي سپاه در ششم تيرماه امسال در سخناني اظهار داشت: ما خود را مأمور به حفاظت از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن مي‌دانيم و معتقديم تلاش براي قطع وابستگي معيشت مردم و اقتصاد کشور، از مصاديق اصلي اين حفاظت و حراست است. وي با اشاره به برخي انتقادها و اظهارنظرها پيرامون فعاليت‌هاي سپاه در حوزه سازندگي کشور تأکيد کرد: سپاه هرگز متقاضي کار اقتصادي نبوده است. ما به درخواست دولت‌ها و با اصرار آنها و بدون اينکه حتي دولت، به بسياري از تعهدات خود در قبال سپاه عمل کنند، وارد عرصه سازندگي شديم.

سرلشکر جعفري با تأکيد بر اينکه ما در اين راه از سرزنش‌ها نمي‌هراسيم، خاطر نشان کرد: ممکن است ما را صاحبان تفنگ معرفي کنند، بله صاحب تفنگ که سهل است ما صاحب موشک‌هاي دشمن شکن هستيم و آن‌ها را عليه دشمنان و براي حفاظت از نظام، مردم و امنيت ايران اسلامي به کار مي‌گيريم و معتقديم دولتي که تفنگ نداشته باشد توسط دشمنان تحقير و سرانجام تسليم مي‌شود. فرمانده کل سپاه تأکيد کرد: در شرايطي که ملت ايران بيش از هر زمان ديگري به فداکاري سربازان و اقتدار تفنگ‌ها و موشک‌هايش نياز دارد، هجمه غيرمنصفانه به سپاه اهداف ديگري را به ذهن متبادر مي‌کند که فعلا براي حفظ وحدت درباره آن سکوت مي‌کنيم. وي با بيان اينکه ما احساس مي‌کنيم اين قبيل اظهارات با هدف ايجاد دو قطبي‌هاي کاذب، فرافکني و فرار از عمل به تعهدات در زمينه معيشت مردم و اقتصاد کشور انجام مي‌شود اظهار داشت: اين روش‌ها ديگر جواب نخواهد داد و اراده سپاه و بسيج بر اين است که همانطور که در تأمين امنيت ملت ايران نقش آفرين است به هر شکل ممکن و درحد توان در مسير سازندگي کشور، جبران ناکارآمدي موجود، بهبود معيشت و کاهش آلام اقتصادي مردم، باز هم به دولت کمک کنيم.


 در ادامه رايزني‌هاي معاون عربي آفريقايي وزارت خارجه در بغداد
 همکاري‌هاي دوجانبه به ويژه در حوزه اقتصادي در نشست مشترک سياسي بررسي شد 

حسين جابري انصاري، معاون عربي آفريقاي وزارت امور خارجه که بعدازظهر شنبه وارد بغداد شد، در جريان اين سفر با جمعي از مسئولان عراقي ديدار و رايزني کرد. براساس اعلام شبکه خبري العالم، اين ديپلمات کشورمان در فرودگاه بغداد مورد استقبال ايرج مسجدي سفير کشورمان در اين کشور عربي و تعدادي از مسئولان وزارت خارجه عراق قرار گرفت. حسين جابري انصاري اواخر هفته گذشته به دمشق سفر کرده بود و در جريان اين سفر با رئيس‌جمهور، نخست‌وزير، وزير امور خارجه و تعداد ديگري از مقامات سوري رايزني و گفت‌وگو کرد. در جريان اين سفر نشست کميته مشترک سياسي ايران و سوريه نيز برگزار شد.

جابري انصاري در ادامه برنامه‌هاي ديدار خود از عراق، با سليم الجبوري، رييس پارلمان عراق ديدار و گفت‌وگو کرد. در اين ديدار، طرفين ضمن تبادل نظر درباره تحولات منطقه‌اي، به موضوعات مختلف فراروي عراق در مرحله جاري پرداخته و به ويژه بر اهميت حفظ وحدت و تماميت ارضي و همبستگي ملي ميان اجزاي مختلف جامعه عراق، رويارويي همه جانبه با تروريسم و افراط‌گرايي و انتخابات آتي پارلمان عراق تاکيد کردند. جابري انصاري در اين ديدار ضمن انتقال سلام‌هاي گرم لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي خطاب به همتاي عراقي خود، بر دعوت وي جهت شرکت در مراسم تحليف رئيس جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد. معاون عربي و آفريقا وزارت امور خارجه همچنين گزارشي از برگزاري نشست‌هاي کميته سياسي و کميته حقوقي و فني دو کشور ارائه کرد. سليم الجبوري، رئيس پارلمان عراق نيز ضمن اهداي سلام‌هاي خود به رئيس مجلس شوراي اسلامي، بر قبول دعوت وي براي سفر به تهران و شرکت در مراسم تحليف رياست جمهوري تاکيد و اعلام کرد پارلمان عراق از تلاش‌هاي دو دولت براي گسترش همکاري‌ها در تمامي زمينه‌ها و حل مشکلات اجرائي فراروي روابط دو کشور حمايت مي‌کند.

روز نخست نشست کميته مشترک سياسي ايران و عراق به رياست معاونان وزراي امور خارجه دو کشور که روز يکشنبه آغاز شده بود روز گذشته نيز پيگيري شد. حسين جابري انصاري، معاون عربي و آفريقا وزارت امور خارجه عصر روز يکشنبه در بغداد با نزار خيرالله، معاون سياسي وزارت خارجه عراق ملاقات و در چارچوب کميته مشترک سياسي دو کشور، مسائل مورد اهتمام دو جانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد. در ابتداي اين نشست روساي ايراني و عراقي کميته مشترک حقوقي و فني دو کشور گزارشي از جلسات کميته مزبور و توافقات و اختلافات موجود ارائه و سپس جابري انصاري و نزار خيرالله ديدگاههاي خود را در زمينه اين گزارش و روش‌هاي حل مشکلات موجود ارايه کردند. در پايان اين بخش از نشست توافق شد جلسه جمعبندي کميته حقوقي و فني صبح دوشنبه براي بررسي مسائل باقيمانده برگزار شود. در بخش دوم اين نشست، طرفين روند همکاري‌هاي دوجانبه به ويژه در حوزه اقتصادي را بررسي و در خصوص موانع موجود در برابر گسترش مناسبات اقتصادي دو کشور تبادل‌نظر کردند. جابري انصاري در اين نشست بر ضرورت رفع مشکلات بازرگانان و شرکت‌هاي ايراني و لزوم تنظيم مقررات تسهيل کننده مناسبات تجاري دو کشور تاکيد کرد. مسايل مرتبط با همکاري‌هاي راهبردي در حوزه انرژي و حمل و نقل، تعاملات بانکي، تعرفه‌هاي گمرکي، پديده ريزگردها، رواديد تجار و شهروندان، فراهم سازي مقدمات برگزاري موفق زيارت اربعيني و تبادل زندانيان در اين نشست بررسي شد. نشست بعدي کميته سياسي ايران و عراق نيز يکشنبه شب در قالب ضيافت شام کاري با حضور جابري انصاري و نزار خيرالله معاونين وزراي خارجه دو کشور برگزار و طرفين در خصوص مسائل سياسي و منطقه اي تبادل نظر کردند. معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه همچنين روز گذشته با رئيس ائتلاف ملي (فراکسيون اکثريت) پارلمان عراق ديدار و گفت‌وگو کرد. در اين ديدار که با حضور برخي از اعضا و مسئولان ائتلاف ملي و مجلس اعلاي اسلامي و در قالب صبحانه کاري ادامه يافت، طرفين در خصوص تحولات منطقه و مسائل عراق گفت‌‌وگو و تبادل نظر کردند. برخي رسانه‌هاي عراقي در روزهاي گذشته از استعفاي عمار حکيم از رياست مجلس اعلاي اسلامي عراق خبر داده‌اند و اعلام کرده‌اند که اين تصميم به خاطر برخي اختلاف‌ها ميان وي و اعضاي اين مجلس در خصوص چگونگي برخورد و اعطاي مسووليت به جوانان بوده است.


 رئيس قوه قضاييه:
 آمريکا زندانيان ايراني را فورا آزاد کند 

رئيس قوه قضاييه گفت: ايران طبق قوانين خود، دوتابعيتي را به رسميت نمي‌شناسد و با کساني که تابعيت ايراني دارند مانند همه ايرانيان رفتار مي‌‌شود.

رئيس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به بيانيه اخير کاخ سفيد و انتشار مطالبي درباره ايران و محاکمات قضايي که در کشورمان جريان دارد، خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي قوانين و موازيني بر مبناي شرع و عقل دارد که رسيدگي‌هاي قضايي نيز براساس همين قوانين و موازين انجام مي‌شود. به ضرس قاطع مي‌گوييم که قوانين جمهوري اسلامي، چه قوانين مادر و چه قوانين ديگر در هر دو حوزه شکلي و ماهوي از جمله پيشرفته­ترين قوانين در جهان هستند و در برخي مذاکرات نيز طرف مقابل بر اين معنا تأکيد کرده است. آيت‌الله آملي لاريجاني افزود: روش محاکمات در ايران بر مبناي قانون و شرع است و علاوه بر اين، قضات ما، قضاتي مؤمن و متدين هستند که کاري به سخنان امثال آقاي ترامپ ندارند و وظيفه قانوني خود را به بهترين شکل انجام مي‌دهند زيرا معيار براي آنها دستورات الهي است. رئيس قوه قضاييه با اشاره به آيه شريفه «يا ايها الذين آمنوا کونوا قوامين لله شهداء بالقسط و لايجرمنکم شنئان قوم الا تعدلوا اعدلوا هو اقرب للتقوي» اظهار کرد: ميزان رسيدگي‌ها همين مسئله «عدالت» است. نص آيه شريفه مي‌فرمايد اگر قومي بر شما بدي روا داشت نبايد موجب شود که از دايره عدالت خارج شويد و نسبت به آنها عدالت را رعايت نکنيد. روش جمهوري اسلامي بر اساس همين چارچوب است و اينکه کسي مانند آقاي ترامپ پيدا شود و بخواهد سخن ديگري بگويد، تأثيري در کار ما ندارد.