تاریخ 1396/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4528 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کبوتر حرم، برگزيدگان خود را شناخت:
 درخشش اعضاي کانوني در جشنواره داستان رضوي 

سرويس خبر

اعضاي نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري دامغان در مرحله شهرستاني سيزدهمين جشنواره ملي داستان رضوي(کبوتر حرم) برگزيده شدند.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، فاطمه‌سادات اميرفخريان مسئول مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون پرورش فکري دامغان از درخشش اعضاي نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون اين شهرستان در مرحله شهرستاني سيزدهمين جشنواره داستان رضوي (کبوتر حرم) خبر داد و گفت: در آييني با حضور محمد طالبي رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دامغان از سه نوجوان برگزيده اين جشنواره، هليا هنرور، آيناز خجمي و عرفان قدرت‌آبادي اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري اين شهرستان با اهداي لوح، قدرداني شد.

امير فخريان اظهار داشت: امسال براي نخستين‌بار جشنواره کبوتر حرم به صورت شهرستاني برگزار و 33 اثر در قالب داستان کوتاه و بلند به دبيرخانه اين جشنواره ارسال شد و پس از داوري، چهار اثر به عنوان برگزيده، انتخاب و معرفي شد.

مسئول مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون پرورش فکري دامغان يادآور شد: اين جشنواره با هدف ترويج فرهنگ رضوي با محور سبک زندگي امام رضا(ع)، تعاليم و آموزه‌هاي اقتصادي امام رضا(ع)، تأثير هجرت امام رضا(ع) در فرهنگ عمومي و ارتقاء بعد معنوي و سالم‌سازي جامعه، امام رضا(ع) و فرهنگ خدمت‌رساني و... برگزار و با استقبال نوجوانان و جوانان روبرو شد.

شايان ذکر است؛ جشنواره ملي داستان رضوي(کبوتر حرم) در قالب جشنواره‌هاي فرهنگي‌هنري امام رضا(ع) است که مرحله نهايي آن به ميزباني سمنان در مرداد ماه سال‌جاري همزمان با دهه کرامت و ميلاد با سعادت حضرت فاطمه‌معصومه(س) و حضرت علي‌بن‌موسي‌الرضا(ع) برگزار مي‌شود.


 بدهي 70 ميليارد ريالي اصناف به شهرداري سمنان 

سرويس خبر

رئيس اتاق اصناف سمنان گفت: اصناف اين شهر بيش از 70 ميليارد ريال به شهرداري سمنان بدهکار هستند.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، علي اکبر صيادجو در نشست با شهردار سمنان گفت: اين بدهي بابت عوارض اصناف از سال 1386 تاکنون به شهرداري سمنان است.

وي همچنين خواستار برخورد جدي شهرداري با مقوله سد معبر و دادن اخطار به واحدهاي صنفي متخلف شد.

شهردار سمنان هم خواستار برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي اصناف براي آشنايي با قوانين شهرداري شد و گفت: اتاق اصناف بايد در زمينه تخلف سد معبر هم به اصناف آموزش‌هاي لازم را ارائه دهند.حسين موسوي سد معبر را يکي از مشکلات شهر سمنان بيان و تصريح کرد: سد معبر تجاوز به حقوق شهروندان است و نظم و سيماي بصري شهر را مختل مي‌کند.

وي درباره بدهي اصناف به شهرداري هم گفت: شهرداري سمنان با توجه به مصوبه شوراي شهر بدهي عوارض بيش از 10 سال اصناف را بخشيده و عوارض آنها از سال 86 و با معيارهاي همان سال در نظر گرفته مي‌شود.

در پايان اين جلسه مصوب شد تعرفه عوارض اصناف پي‌گيري و مشخص شده و پس از مشخص شدن آن، اصناف عوارض معوقه را ظرف مدت سه ماه پرداخت کنند.

همچنين کميته اي با عنوان کميته سد معبر با همکاري شهرداري، اتاق اصناف و نيروي انتظامي تشکيل و به صورت ميداني وارد عمل شود.

اين کميته در وهله اول به اخطار شفاهي به کسبه‌اي که به فضاي شهر و سطح معابر تعرض کرده‌اند، بسنده مي‌کند و در صورت عدم رعايت نسبت به جمع‌آوري اقلام که در فضا و محيط شهري قرار گرفته است، اقدام خواهد کرد.


 معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نيروي انساني آموزش و پرورش استان سمنان:
 برگزاري 147 عنوان دوره کتب جديدالتأليف پايه يازدهم درسال 96 

سرويس خبر

معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نيروي انساني آموزش و پرورش استان سمنان از برگزاري 147 عنوان دوره کتب جديدالتأليف پايه نهم، دهم و يازدهم در سال 96 خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، يعقوب قوشچي افزود: از ابتداي سال 96 تاکنون، 18 دوره ضمن خدمت در قالب 38 کلاس در استان سمنان برگزار شد.

وي با بيان اينکه تعداد هزار و 375 فرهنگي در اين دوره‌ها شرکت کردند، اظهار کرد: از اين تعداد فرهنگي، 755 نفر مرد و 620 نفر خانم در اين دوره‌ها شرکت کردند.

معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نيروي انساني آموزش و پرورش استان سمنان اظهار کرد: از ابتداي سال96 تا کنون بيش از 24 هزار و 976 نفر ساعت، آموزش ضمن خدمت براي فرهنگيان استان برگزار شده است.

يعقوب قوشچي افزود: با توجه به ضرورت آماده‌سازي معلمان براي صيانت از برنامه‌هاي درسي کتب تازه تاليف و در چار چوب سياست‌ها، ضوابط و ملاحظات اجرايي آموزش‌هاي کوتاه مدت، اجراي دوره‌هاي آموزشي تامين مدرسي و دوره‌هاي کتب تازه تاليف پايه يازدهم و تعدادي از کتب پايه‌هاي نهم و دهم به شهرستان‌ها و مناطق استان ابلاغ گرديد.

وي با بيان اينکه در سال‌جاري دوره‌هاي آموزشي کتب تازه تاليف به شيوه الکترونيکي، متمرکز کشوري و متمرکز استاني اجرا خواهد شد، افزود: تعداد67 عنوان دوره تامين مدرسي، تعداد 44 عنوان دوره‌هاي آموزشي به صورت متمرکز کشوري و 36 عنوان دوره‌هاي آموزشي به صورت الکترونيکي اجرا خواهد شد.

معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نيروي انساني آموزش و پرورش استان سمنان در پايان خاطرنشان کرد: دوره‌هاي آموزشي متمرکز استاني پس از برگزاري دوره‌هاي تامين مدرسي در سطح استان در مرداد 96 برنامه‌ريزي و اجرا خواهد شد که برنامه‌ي آن که متعاقبا اعلام مي‌گردد.


 مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان:
 ورود دانش آموزان به سمت رشته‌هاي فني و حرفه‌اي و کاردانش زمينه‌ساز "توليد و اشتغال" است 

سرويس خبر

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: سوق دادن دانش‌آموزان به سمت رشته‌هاي فني حرفه‌اي و کاردانش تضمين‌کننده اشتغال و آينده شغلي براي آن‌ها مي‌باشد.

به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، محمدرضا جهان در برنامه زنده تلويزيوني زير يک سقف با موضوع هدايت تحصيلي، افزود: افزايش رشد انسان‌ها منجربه بروز تفاوت‌هاي فردي بيشتري درآن‌ها مي‌شود، در دوره ابتدايي و متوسطه اول دوره عمومي آموزشي به حساب مي‌آيند و در واقع دوره‌هاي تخصصي آموزش و پرورش در متوسطه دوم مي‌باشد.

وي با بيان اينکه هدايت تحصيلي به عنوان يک فرآيند از دوره ابتدايي شروع بوده است، افزود: با طرح تحول نظام بنيادين آموزش و پرورش در فرآيند هدايت تحصيلي تغييراتي صورت پذيرفت.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان تصريح کرد: دبيران، مديران و مشاوران مدارس ما در طول سال با گذاشتن جلسات مختلف و آگاهي بخشي به خانواده‌ها و دانش‌آموزان در زمينه مباني هدايت تحصيلي تلاش زيادي نمودند.

محمدرضا جهان در خصوص اقدامات صورت گرفته براي هدايت تحصيلي دانش‌آموزان در دوره متوسطه اظهار کرد: براي هدايت تحصيلي دانش‌آموزان يک فرايند تحصيلي در نظر گرفته شده که بر اساس آن دو فرم اطلاعاتي در اختيار دانش‌آموزان قرار مي‌گيرد.

وي افزود: اين فرم بر اساس اولويت‌ها و توانمندي دانش‌آموزان در اختيار آنها قرار مي‌گيرد و بر اساس آن مشخص مي‌شود که دانش‌آموز بايد در چه شاخه و در چه رشته‌اي تحصيل کند.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان با بيان اينکه در اين فرم دانش‌آموز بر اساس شايستگي که دارد، مي‌تواند در رشته توصيه شده در فرم ثبت‌‌نام کند، خاطرنشان کرد: اين فرم به خانواده و دانش‌آموز توصيه مي‌کند که بر اساس کار کارشناسي شده و و توانمندي‌هاي داده شده مي‌تواند در رشته موردنظر ثبت‌نام کند.

جهان با بيان اينکه در فرم ديگر اولويت‌ها بر اساس «الف، ب، ج، د» است، گفت: در اين فرم وضعيت و عملکرد تحصيلي دانش‌آموزان مورد توجه قرار مي‌گيرد بدين معنا که براي ورود به رشته دلخواه بايد حداقل نمره کسب شده باشد، تا دانش‌آموز اجازه ثبت‌ نام در آن رشته را داشته باشد.

وي با اشاره به اينکه به عنوان نمونه فردي که در رشته رياضي مي‌خواهد تحصيل کند، بايد حداقل نمره رياضي 14 و تجربي آن 13 باشد، تصريح کرد: اين نمره‌ها براي هر گروه از رشته‌هاي فني وحرفه‌اي، کاردانش و نظري متفاوت و مشخص شده و به دانش‌آموزان اطلاع‌رساني شده است.

مديرکل آموزش وپرورش استان سمنان با اشاره به اينکه اگر دانش‌آموزي حداقل نمره لازم را کسب نکرده باشد نمي‌تواند در رشته دلخواه خود ثبت‌‌نام کند، افزود: تا زماني که دانش‌آموزان گروه الف که اولويت اول آنها مشخص شده ثبت‌‌نام نکنند ظرفيتي براي گروه ب وجود ندارد و به همين تربيت در ساير گروه‌ها نيز به همين شکل خواهد بود.

محمدرضا جهان خاطرنشان کرد: عملکرد تحصيلي برخي از دروس در پايه هفتم و هشتم با ضريب يک و عملکرد برخي از دورس در پايه نهم با ضريب سه لحاظ مي‌شود.

وي درادامه با اشاره به عملکرد مطلوب دستگاه تعليم و تربيت استان درخصوص توسعه متوازن رشته اي افزود: در حال حاضر 57.4 درصد دانش آموزان استان سمنان در رشته نظري و 42.6 درصد در رشته‌هاي فني حرفه‌اي و کاردانش مشغول تحصيل هستند.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان با بيان استان سمنان کمترين افراد بيکار را در کشور دارد، افزود: اکثر افراد شاغل در استان فارغ‌التحصيلان رشته فني‌حرفه‌اي و کاردانش هستند که اين موضوع نشان از فراهم شدن اشتغال و کار در اين رشته‌ها است.

محمدرضا جهان در پايان خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان با ورود به هنرستان‌هاي فني حرفه‌اي و کاردانش و آموختن مهارت‌آموزي زمينه توليد و اشتغال خود وساير افراد را در جامعه فراهم مي‌کنند.


 سرويس خبر 

مبلغ يک ميليارد ريال غرامت دام راکتور سلي و

بروسلوزي سال 95 به دامداران استان سمنان

سرويس خبر

مبلغ يک ميليارد ريال غرامت دام راکتور سلي و بروسلوزي سال 95 به دامداران استان سمنان پرداخت شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان نقي‌دوست محمدي رئيس اداره امور مالي و ذيحسابي اداره کل دامپزشکي استان سمنان با اعلام خبر افزود: باستناد آئين‌نامه مبارزه با بيماري‌ها و جلوگيري از سرايت و انتشار آنها در چهار ماهه سال 96 مبلغ يک ميليارد ريال معادل صد ميليون تومان به دامداران خسارت‌ديده از بيماري سل و بروسلوز مربوط به سال 95، پرداخت گرديد.

تشديد مراقبت فعال بيماري تب برفکي در استان سمنان

سرويس خبر

معاون سلامت اداره کل دامپزشکي استان سمنان با اعلام اين خبر افزود: با توجه به مشاهده مواردي از بيماري تب برفکي در استان‌هاي مجاور، به منظور بررسي و پايش موقعيت بيماري در استان، مراقبت فعال با جديت در سطح واحدهاي پرورش به مرحله اجرا درآمده است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، دکتر حسن‌هاشم‌زاده در ادامه ضمن درخواست همکاري لازم با اکيپ‌هاي مايه‌کوبي توسط دامداران در زمان مراجعه جهت واکسيناسيون، بر عدم خريد دام از استان قم تاکيد نمودند.

وي افزود: با انجام مراقبت فعال، پوشش مناسب مايه‌کوبي، برقراري گشت کنترل تردد، ايجاد قرنطينه ثابت و همکاري دامداران در حال حاضر کانون تب برفکي در استان وجود ندارد.

دکتر‌هاشم‌زاده در پايان يادآور شد: بيماري تب برفکي يک بيماري ويروسي با واگيري بالاست که با علائم زخم دهان و پستان، لنگش همراه است که دامداران با مشاهده اين علائم مراتب را سريعاً به اداره دامپزشکي محل اقامت خود و يا سامانه اطلاع‌رساني 1512 اداره کل دامپزشکي استان سمنان گزارش نمايند.

توليد و پخش برنامه " يه صبح تازه" از سيماي مرکز سمنان

سرويس خبر

به منظور ايجاد شور و نشاط صبحگاهي، سيماي مرکز سمنان برنامه‌اي را با عنوان "يه صبح تازه" تهيه و پخش مي‌کند.

به گزارش روابط عمومي صداوسيماي مرکز سمنان اين برنامه به تهيه‌کنندگي کورش جلالي و کارگرداني حسين قدرت‌آبادي با هدف ايجاد شور و نشاط در ساعات آغازين کار و تلاش صبح گاهي و فرهنگ‌سازي در زمينه‌هاي مسائل اجتماعي، فرهنگي و زيست محيطي هر روز هفته به جز پنجشنبه و جمعه به صورت زنده از ساعت 7:30 الي8:30 در طول سال از سيماي مرکز سمنان پخش مي‌شود.

"يه صبح تازه" داراي آيتم‌هاي متنوع و جذابي است از قبيل:

ورزش صبح گاهي: که شامل حرکات ساده و سبک نرمش صبحگاهي است، گزارش‌هاي مردمي متناسب با موضوع هر برنامه، دعوت از مديران استان و طرح و بررسي مسائل و مشکلات مخاطبان، معرفي نخبگان و کارآفرينان استان، اخبار هواشناسي استان، طرز تهيه صبحانه ساده و دمنوش‌هاي مختلف گياهي در بخشي بنام "صبحانه سالم"، تازه‌ترين خبر‌هاي استان و پخش موسيقي و تصاوير مناطق گردشگري و تاريخي استان.

معاون فرهنگي کميته امداد استان:

کمک به نيازمندان صرفا جنبه اقتصادي ندارد

سرويس خبر

معاون فرهنگي کميته امداد استان سمنان با بيان اينکه کمک به نيازمندان صرفا اقتصادي نيست، گفت: مشارکت نخبگان در طرح‌هاي فرهنگي کميته امداد ضروري است.

ابراهيم يوسفيان معاون امور فرهنگي کميته امداد استان سمنان با حضور در دفتر شبکه اطلاع‌رساني مرآت، ضمن آشنايي با نحوه توليد و انتشار خبر در اين رسانه با خبرنگار مرآت به گفتگو پرداخت.

يوسفيان از برگزاري همايش تبيين ضرورت پيوست فرهنگي با حضور دکتر حسن بنيانيان، رئيس کميسيون اجتماعي و فرهنگي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در روز سه‌شنبه در سمنان خبر داد و افزود: اين همايش با توجه به ضرورت‌هاي تدوين پيوست فرهنگي در موضوعات مختلف، ويژه مجموعه‌هاي فرهنگي دستگاه‌هاي اجرايي استان برگزار مي شود.

يوسفيان در ادامه اين گفتگو با تشريح مهم‌ترين اقدامات فرهنگي کميته امداد استان سمنان گفت: در سال گذشته برنامه‌هاي فرهنگي ويژه اي براي مددجويان کميته امداد استان اجرا شد.

معاون فرهنگي کميته امداد استان سمنان در ادامه با تشريح برنامه‌هاي اردويي کميته امداد براي مددجويان اظهار داشت: در سال گذشته 8 کاروان 40 نفره با استفاده از کمک هزينه اعطايي از سوي کميته امداد به عتبات عاليات اعزام شدند و امسال نيز 16 کاروان چهل نفره به اين سفر معنوي اعزام خواهند شد.

وي افزود: در سال گذشته همچنين 125 نفر با استفاده از کمک هزينه 3 ميليون ريالي کميته امداد در پياده روي اربعين شرکت کردند.

يوسفيان با اشاره به اجراي طرح فلاح گفت: در جريان اجراي اين طرح، مبالغي تا سقف 150 هزار تومان به منظور برگزاري جلسات مذهبي در منازل در اختيار خانواده‌ها قرار مي‌گيرد.وي خاطرنشان کرد: بر اساس طرح فلاح، از سال گذشته تا کنون 630 جلسه مذهبي با حضور مجموعا 7 هزار نفر در منازل برگزار شده و برپايي اين جلسات، اقدامي مهم در جهت آشنايي خانواده‌ها با مباحث ديني و بسط فرهنگ ديني در منازل به شمار مي‌رود.معاون امور فرهنگي کميته امداد استان سمنان از بهره‌مندي يک‌هزار و 159 نفر از دانشجويان و دانش‌آموزان از برنامه‌هاي تابستانه کميته امداد در سال گذشته خبر داد و گفت: کانون‌هاي تربيتي فرهنگي شهرستان‌هاي دامغان و شاهرود در طول سال و به ويژه ايام تابستان نسبت به اجراي برنامه‌هاي فرهنگي گوناگوني اقدام مي‌کنند و در ساير شهرستان‌ها نيز هزينه‌هاي شرکت در کلاس‌هاي تابستانه براي مددجويان توسط کميته امداد پرداخت مي‌شود.

يوسفيان با اعلام اين خبر که فعاليت دو کانون فرهنگي- تربيتي موقت در دو منطقه محروم طرود و کوه زر تا اول مرداد آغاز خواهد شد، گفت: با وجود اين دو کانون موقت، ميزان بهره‌مندي کودکان و نوجوانان تحت پوشش کميته امداد از برنامه‌هاي فرهنگي، نسبت به سال گذشته 20 تا 30 درصد افزايش خواهد يافت.

وي در پاسخ به پرسشي در ارتباط با برنامه‌هاي کميته امداد به منظور جلوگيري از ابتلاي کودکان و نوجوانان تحت پوشش کميته امداد به اعتياد گفت: از آن جا که وضعيت نامطلوب درصد قابل توجهي از خانواده‌هاي تحت پوشش کميته امداد، محصول اعتياد سرپرست خانوار است، نشست‌هاي آموزشي پرشماري را براي فرزندان خانواده‌هاي درگير با اعتياد طرح ريزي کرده و برگزار مي‌کنيم.

يوسفيان فراهم کردن زمينه‌هاي حفظ قرآن کريم براي مددجويان را از ديگر اقدامات کميته امداد استان برشمرد و گفت: در ماه مبارک رمضان امسال نيز همچون سال‌هاي گذشته، مسابقات قرآني متنوعي براي آشنا کردن مددجويان با فرهنگ قرآن برگزار شد.وي افزود: براي تشويق مددجوياني که اقدام به حفظ قرآن مي‌کنند، به ازاي هر جزء مبلغ 1 ميليون ريال جايزه به حافظان اعطا مي‌شود.

يوسفيان در پايان ضمن دعوت از چهره‌هاي فرهنگي و سياسي و تمامي مراکز فرهنگي به منظور تشديد تعاملات خود با مجموعه کميته امداد استان تصريح کرد: مشارکت در طرح‌هاي کميته امداد استان، صرفا جنبه اقتصادي ندارد، از اين رو دست تمامي نخبگاني که مايل به همکاري فکري با اين مجموعه باشند، را به گرمي مي‌فشاريم.