تاریخ 1396/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4528 برو جستجو جستجوی پیشرفته   محمدجواد ظريف در نيويورک:
 طرفين مذاکرات هسته‌اي به تعهدات خود پايبند بمانند 

وزير امور خارجه کشورمان بامداد پنجشنبه براي شرکت در نشست مجمع عالي سياسي سازمان ملل متحد عازم نيويورک شد. محمد جواد ظريف در حاشيه اين نشست بين‌المللي با انديشمندان و مقام‌ها و شخصيت‌هاي جهاني از کشورهاي مختلف ديدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد.‌ سخنگوي وزارت امور خارجه در خصوص برنامه سفر ظريف گفت: سخنراني ظريف در انديشکده شوراي روابط خارجي از ديگر برنامه‌هاي وزير امور خارجه کشورمان در آمريکا است. به گزارش مرکز ديپلماسي رسانه‌اي وزارت امور خارجه، ظريف را در اين سفر سيد عباس عراقچي و مجيد تخت روانچي معاونين وزارت امور خارجه همراهي مي‌کنند. وزيرخارجه کشورمان به همراه معاونانش يک هفته در نيويورک خواهد بود. بخشي از اين سفر حضور در سازمان ملل است و دو سخنراني در نشست سياسي سالانه مجمع عمومي‌که با حضور سران کشورها با شعار ريشه کني فقر و ترويج رفاه برگزار مي‌شود.

محمد جواد ظريف در هنگام ورود به نيويورک در جمع خبرنگاران در واکنش به تصميم دولت ترامپ به تائيد دوباره پايبندي ايران نسبت به برجام گفت: توافقنامه هسته‌اي يک توافقنامه همه جانبه وجهاني است که در پي سال‌ها گفت‌و‌گو و مذاکره حاصل شده است. ظريف افزود: آنهايي که اين فشار‌ها را بر ايران وارد آوردند؛ ديدند که اين گونه فشار‌ها نتايجي را که بدنبالش هستند در بر نخواهد داشت و در پايان کار به اين نتيجه رسيدند که اين توافق بهترين دستاوردي است که مي‌توان به آن رسيد و همانطور که طبيعت مذاکرات همه جانبه است ديديم که همه طرفين اين مذاکرات به آنچه که به دنبالش بودند رسيدند.

وزير خارجه کشورمان ادامه داد:دراين مرحله انتظار ما اين است که همه طرفين اين مذاکره به تعهدات خود پايبند بمانند اما متاسفانه تاکنون مشاهده کرديم که آمريکا در حدي بسيار نازل اين توافقنامه را قبول داشته و به آن پايبند مانده است و با رويکرد‌ها و سياست‌هاي نادرست خود قادر به احترام و حمايت از روح اين توافقنامه نبوده و در نتيجه به ايران اين اجازه را نداده تا به حد کامل از منافع اين توافقنامه به صورتي که بايد بهره ببرد‌. ظريف گفت:معتقديم که سران آمريکا بايد در برخورد با اين توافقنامه تجديد‌نظر کنند چرا که در غير اين صورت به دوام اين توافقنامه کمکي نخواهد کرد. وزير خارجه کشورمان همچنين شرکت در نشست توسعه پايدار در مقر سازمان ملل متحد را از اهداف سفر خود به نيويورک برشمرد.

وي يادآورشد: ايران بر اساس باور‌هاي فرهنگي و مذهبي خود حتي پيش از تصميم‌گيري‌ها و مباحثاتي که به نتايج فعلي در مورد توسعه پايدار منجر شده در بسياري از زمينه‌ها و در جهت اهداف 17 گانه توسعه هزاره برنامه‌هايي را در دست تنظيم و اجرا داشته که لازم است آن‌ها را به اطلاع کشور‌هاي ديگر و جامعه بين‌المللي برساند. ظريف توضيح داد: در حاشيه اين نشست‌ها ديدار‌هايي را با شخصيت‌هاي فرهنگي، انديشکده‌ها و ساير نهاد‌ها و شخصيت‌هاي تاثير‌گذار در افکار عمومي‌در برنامه دارم تا از اين طريق نکات و مسائلي را که به نا آرامي‌هاي منطقه خاور ميانه منجر شده و حتي کشور‌هاي متحد در اين منطقه را در مقابل يکديگر قرار داده است به گوش جهانيان برسانيم.

وزير امور خارجه کشورمان در پاسخ به اين پرسش که آيا در اين سفر با سياستمداران غربي، اعضاي کنگره و يا وزير خارجه آمريکا ديدار و گفت‌وگو‌هايي خواهد داشت؟؛ گفت: هيچ برنامه‌اي در اين باره در نظر گرفته نشده است. وي ادامه داد: ما پيشتر با برخي از سياستمداران آمريکايي از جمله وزير خارجه پيشين آمريکا صرفا در محدوده توافق هسته‌اي صحبت‌هايي داشته‌ايم اما در اين سفر چنين قصدي نداريم و چنين برنامه‌اي هم در نظر گرفته نشده است.

وزير خارجه کشورمان درباره توافق ميان روسيه، اردن و آمريکا بر سر آتش بس در جنوب غربي سوريه و موضع جمهوري اسلامي ‌ايران در قبال چنين توافقي گفت: تهران همواره خواستار پايان درگيري‌ها و اتحاد همگاني براي مقابله با تروريسم و گروه‌هاي تروريستي نظير داعش و جبهه النصره بوده تا بتوان به اين بحران که موجب هرج و مرج در منطقه شده خاتمه داد.

ظريف گفت: اکنون همه تلاش ما اين است آتش بس جامعي که در همکاري با روسيه و ترکيه در نشست‌هاي آستانه براي آن تلاش کرده‌ايم به طور فراگير و کامل به اجرا در آيد تا بتوان زمينه را براي کمک‌رساني‌هاي انساندوستانه و پايان دادن به رنج و مشقت مردم سوريه فراهم کنيم.


 دکتر کواکبيان در پانزدهمين اردوي سراسري تابستاني در تبريز (يادواره شهيد بني اردلان):
 افراطيون مجلس در ماجراي توتال کم آوردند 
 ما را متهم به اهانت به روحانيت کردند

185 دفتر حزب مردم‌سالاري در سراسر کشور ستادهاي انتخاباتي حسن روحاني بودند

‌‌اگر همه جناح‌ها با هم باشيم از پس مشکلات بر نمي‌آئيم چه رسد بخواهيم از يکديگر انتقام بگيريم

پانزدهمين اردوي سراسري حزب مردم‌سالاري با حضور دبيرکل، اعضاي شوراي مرکزي و دفتر سياسي، دبيران استان‌ها و مسوولان شاخه‌ها و کميته‌ها در تالار انديشه ائل‌‌گلي تبريز برگزار شد.

اردوي سال‌جاري مزين به نام شهيد حسين‌ بني‌اردلان و با حضور اعضاي خانواده آن شهيد حادثه تروريستي مجلس بود.

در ابتداي اين مراسم مهندس ايلخاني دبير حزب مردم‌سالاري استان آذربايجان‌شرقي، آقاي استاد رحيمي مديرکل سياسي استانداري، سرکار خانم ساعي، سرکارخانم آقاپور و مهندس بيمقدار از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مسعودي ريحان عضو منتخب شوراي شهر تبريز طي سخناني با خوشامدگويي به حاضران و بيان تاريخچه مبارزات مردم آذربايجان در تقويت تحزب و رقابت‌هاي انتخاباتي بر ضرورت حمايت دولت از احزاب تاکيد کردند.

دکتر پزشکيان نايب رئيس اول مجلس شورا در ادامه مراسم ضمن خيرمقدم به دکتر کواکبيان به عنوان نمانيده ارشد و شايسته مجلس و دبيرکل فعال يک حزب اصلاح‌طلب و حاضران در جلسه با اشاره به نامه معروف حضرت امير‌المومنين علي(ع) به مالک‌اشتر اظهار داشت: مردم به واسطه رفتار ما در مورد ما قضاوت مي‌کنند پس به نحوي بايد عمل کنيم که اقدام ما همان عمل‌ صالح باشد.

نماينده مردم شريف تبريز افزود: زماني مسوولان ما از ايستادگي در مقابل تحريم بايد سخن بگويند که همانند خود آنان زندگي کنند نه آن که عده‌اي در رفاه کامل هستند و دائما بگويند تحريم‌ها، عليه ايران اشکالي ندارد. اين آقايان بايد درصدد رفع مشکلات‌ معيشتي مردم باشند.

در ادامه مراسم دکتر کواکبيان طي سخناني با تشکر از مسوولان اجرايي، فعالان سياسي، نمايندگان و نائب رئيس اول مجلس و اعضاي حزب از سراسر کشور و ميزباني حزب آذربايجان‌شرقي و آقاي ايلخاني اظهار داشت: اين مراسم در شرايط پيروزي ما در انتخابات رياست‌جمهوري برگزار مي‌شود. حزب مردم‌سالاري افتخار دارد که در بين تمامي احزاب کشور بيشترين فعاليت را جهت افزايش مشارکت مردم و پيروزي دکتر حسن روحاني داشته است. در حقيقت پس از حضور دکتر شريعتمداري در دفتر مرکزي حزب مردم‌سالاري 185 دفتر اين حزب در سراسر کشور تبديل به ستادهاي انتخاباتي حسن روحاني شدند.

اينجانب در طول دو هفته به دوازده استان و 43 شهرستان سفر کرده و در ده دانشگاه مهم همچون مشهد، اصفهان، مازندران، تبريز و... به صورت شبانه‌روزي براي روشنگري مردم و تشريح دستاوردهاي مثبت دولت به ويژه در روابط بين‌المللي و سياست خارجي پرداختم و در مقابله با شعارهاي پوپوليستي و هجمه برخي رقبا به خاطر اهداف والاي کشور نقش‌آفريني کردم.

انتشار ويژه‌نامه عملکرد حزب مردم‌سالاري در استان‌هاي مختلف در حمايت از آقاي دکتر روحاني به اندازه کافي گوياي فعاليت‌هاي اين حزب است.

البته مشارکت 73 درصدي مردم، رقابت جدي بين نامزدها، برگزاري انتخابات در امنيت و آرامش، همه و همه از ويژگي‌هاي مثبت انتخابات بود اما حقيقتا پيروزي حسن روحاني براي تداوم روند صحيح امور کشور بسيار مهم بود.

البته ما خوشحاليم که 50 نفر از اعضاي اصلي اين حزب در کلان‌شهرهايي همچون تبريز، اصفهان، شيراز، مشهد، البرز، مرکزي، همدان و... عضو شوراهاي اين شهرها شدند و افتخار کسب راي اعتماد مردم را به دست آوردند.

کواکبيان افزود: در آستانه تشکيل کابينه هستيم حتي در جلسه‌اي هم حاضر نشديم که از ما تشکر شود چه رسد به اين که بخواهيم سهم‌خواهي کنيم اما انتظار داريم آقاي روحاني به وعده‌هاي انتخاباتي خويش عمل کند و از تداوم فعاليت مديران دوزيست جلوگيري نمايد و کابينه‌اي با نشاط، جوانگرا و در راستاي مطالبات اکثريت مردم شکل بگيرد.

متاسفانه جسته و گريخته اخباري مي‌شنويم که عده‌اي از جريان‌هاي مختلف آقاي رئيس‌جمهور را مي‌خواهند تحت فشار قرار داده و عناصري که عملکرد مثبتي نداشته‌اند را مجددا وارد کابينه نمايند. ما فقط از همين ناراحتيم.دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به وضعيت اسفناک‌ تحزب در ايران گفت: ظاهرا قرار نيست هيچکس تحزب را در ايران جدي بگيرد و متاسفانه حتي برخي اصلاح‌طلبان ما هم با پررنگ‌ کردن نقش اشخاص به جاي احزاب در راستاي کم‌رنگ کردن نقش احزاب گام بر مي‌دارند. راستي تا چه زماني مي‌خواهيم با امضاي برخي بزرگان اصلاحات ليست منتشر کنيم. نبايد به بهانه فعاليت‌هاي جبهه‌اي آن هم با حضور اشخاص قدم به قدم نقش احزاب را ناديده گرفته و فعاليت‌هاي آنها را به اضمحلال بکشانيم. فعلا موضوع را در همين حد مطرح مي‌کنيم و اگر ضرورت داشت مباحث بيشتري را در آينده مطرح خواهيم کرد.

وي به ضرورت وحدت و انسجام تمامي نيروهاي دلسوز انقلاب و جناح‌هاي مختلف براي کمک به دولت منتخب اشاره کرد و گفت: اگر همه جناح‌ها با هم باشيم از پس مشکلات مردم بر نمي‌آئيم چه رسد که بخواهيم پس از انتخابات از يکديگر انتقام بگيريم؟!

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ملاقات اعضاي اين کميسيون با توليت آستان قدس رضوي گفت: در آن جلسه به آقاي رئيسي گفتم شما بايد در برابر اقدامات افراطي همچون روز قدس و عيد سعيد فطر موضع بگيريد.

در همان ملاقات گفتم اقدامات ديپلماتيک با فعاليت‌هاي دفاعي لازم و ملزوم يکديگرند و نبايد به بهانه حمايت از يک طرف، ديگري را تضعيف کنيم و تاکيد کردم که محمدجواد ظريف با حاج قاسم سليماني هماهنگ هستند اگر عده‌اي در داخل بگذارند.

وي با انتقاد از حرکت صداوسيما در موضوع ملاقات دکتر جواد ظريف با همتاي فرانسوي گفت: شما بدانيد که چنين فعاليت‌هايي در راستاي منافع ملي کشور نيست.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلاي با تشريح ماجراي مجلس براي طرح سه فوريتي عليه قرارداد ‌توتال گفت: راستي اگر کسي بگويد برخي روحانيون طراح سه فوريتي تخصص نفتي ندارند آيا اين به مفهوم توهين به روحانيت است؟

البته همه فهميدند افراطيون مجلس کم آوردند ما را متهم به توهين به روحانيت کردند و ما هم به خاطر اهدافمان آتش خشم آنان را که دامن ما را گرفت تحمل کرديم.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس در ادامه به ملاقات‌هاي خويش در سفر به پرتغال و ديدار با رئيس و نائب رئيس و مسوول کميسيون روابط خارجي و وزير خارجه و بين‌الملل‌سازي و رئيس گروه دوستي پرتغال با ايران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه مقدمات چندين تفاهم و اقدام مشترک در اين سفر انجام شد که انشاءالله بتوانيم آن را پيگيري کنيم.

کواکبيان با تبريک آزادسازي موصل پايتخت گروهک داعش از نقش بي‌بديل مرجعيت شيعه در عراق تجليل کرد.

دکتر کواکبيان در پايان با گراميداشت ياد و خاطره شهيد حادثه تروريستي مجلس و رئيس حزب مردم‌سالاري خراسان‌شمالي، شهيد حسين‌ بني‌اردلان‌ ‌از حضور خانواده آن معلم شهيد در مراسم اردوي تابستاني تشکر کرد و با تاکيد بر اين که پانزدهمين اردوي تابستاني حزب به عنوان يادواره شهيد بني‌اردلان برگزار شد اظهار داشت: شهيد بني‌اردلان چراغ پرفروغ حزب مردم‌سالاري است و با ايشان پيمان مي‌بنديم که تداوم بخش راه آن عزيز هميشه جاويد باشيم.

شايان ذکر است در پايان مراسم افتتاحيه لوح يادبودي از سوي دبيرکل حزب مردم‌سالاري و نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي به خانواده شهيد حسين بني‌اردلان تقديم گرديد و تاريخ سوم اسفند به عنوان روز برگزاري شانزدهمين کنگره اين حزب اعلام شد


 ويکلي استاندارد:
 ترامپ پايبندي ايران به برجام را تاييد مي‌کند 

نشريه آمريکايي ويکلي استاندارد که به محافل محافظه کار نزديک است به نقل از منابع آگاه از قصد دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا براي تاييد پايبندي ايران به برجام خبر داد. دولت آمريکا تا روز دوشنبه هفته آينده فرصت دارد که پايبندي يا عدم پايبندي ايران به توافق هسته‌اي با قدرت‌هاي جهاني در سال 2015 را اعلام کند و ترامپ در نظر دارد تا پيش از پايان اين ضرب‌الاجل، پايبندي ايران به اين توافق را اعلام کند.

به نوشته ويکلي استاندارد، اين تصميم ترامپ درحالي است که جدالي ميان مخالفان و موافقان آن وجود دارد و چند روز پيش جنگ طلبان خواستار رد پايبندي ايران شدند. البته اطرافيان ترامپ اين تصميم او را 'از روي بي ميلي' توصيف کرده و هشدار دادند که ممکن است تا دوشنبه نظر او عوض شود. بر اساس اين گزارش، از ميان مقام‌هاي آمريکايي، رکس تيلرسون وزير امور خارجه اين کشور به همراه جيمز متيس وزير دفاع از اين تصميم حمايت مي‌کنند، در حالي که «استيو بنن» استراتژيست ارشد کاخ سفيد طرفدار خروج از اين توافق است. «مک مستر» مشاور امنيت ملي ترامپ نيز با وجود مخالفت با توافق، بيشتر نقش تسهيل کننده ميان دو طرف مخالف و موافق برجام را دارد. در اين ميان «مايک پومپيو» رئيس اداره اطلاعات مرکزي (سيا) تاکنون بي‌طرف مانده است.

براساس گزارش اين نشريه محافظه کار، روز سه شنبه اين هفته چهار سناتور جمهوري خواه در نامه‌اي از ترامپ خواستند از تاييد دوباره پايبندي ايران به برجام خودداري کند. مارکو روبيو، تام کاتن، ديويد پردو، و تد کروز چهار سناتوري که اين نامه را امضا کرده‌اند، نوشتند: از شما مي‌خواهيم پايبندي ايران به برجام و يا اين مساله که لغو تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران در راستاي منافع امنيت ملي ماست، را تاييد نکنيد. اين سناتورهاي مخالف برجام با اشاره به بازتاييد پايبندي ايران به برجام از سوي ترامپ در 28 ارديبهشت ماه امسال، آن را براي دادن فرصتي به منظور بازنگري در سياست‌هاي آمريکا در قبال ايران قابل فهم دانستند. با اين حال آنها در نامه خود با تاکيد بر اينکه اين بار منافع آمريکا در رد پايبندي ايران به برجام است، افزودند: درنظر گرفتن هوشيارانه موارد نقض برجام از سوي ايران و رفتار تجاوزگرانه و بي‌ثبات‌ کننده اين رژيم در راستاي منافع آمريکا است.

ويکلي استاندارد افزود، دولت ترامپ در حال تماس با قانون گذاران است تا آنها را از قصد ترامپ براي تاييد دوباره پايبندي ايران مطلع کند. مخالفان توافق براين باورند که اين تصميم ترامپ موقت است و وي مي‌خواهد پيش از اعلام تصميم نهايي تا پايان امسال فرصت بخرد. ترامپ در ارديبهشت ماه سال جاري پس از تاييد پايبندي ايران براي نخستين بار در دوران رياست جمهوري خود، در کنفرانسي خبري گفت: ايران به روح برجام پايبند نيست. وي همچنين گفت: فکر مي‌کنم آن‌ها آسيب عظيمي‌به اين توافق مي‌زنند. اين توافق افتضاح بود و نبايد امضا مي‌شد. ويکلي استاندارد به نقل از برخي منابع نوشت: بازنگري سياست آمريکا در قبال ايران که از سوي شوراي امنيت ملي اين کشور هدايت مي‌شود، تا آخر تابستان امسال به پايان مي‌رسد.

تعليق بخشي از تحريم‌هاي هسته‌اي آمريکا عليه ايران که تا 120 روز توسط دولت اوباما تمديد شده بود، در 28 ارديبهشت ماه امسال از سوي دونالد ترامپ با اذعان به پايبندي ايران به برجام، دوباره تمديد شد. اما تعليق بخش ديگري از اين تحريم‌ها که تا 180 روز پس از تصويب باقي بود، روز دوشنبه هفته آينده منقضي مي‌شود و دولت ترامپ بايد نسبت به تمديد يا توقف آن اقدام کند.