تاریخ 1396/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4528 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقد عاميانه يا نگاه تخصصي؟ 
نويسنده : فرزامي

از بار معنايي واژه‌ها و تعبيرها بدون هيچ تاملي مي‌توان به نقد عاميانه يا نگاه تخصصي «قرار داد با توتال» پي برد و به داوري پرداخت:

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس:

- در شرايطي که تهديدها و تجربه هاي دولت آمريکا و سنا وجود دارد، حضور «توتال» براي سرمايه‌گذاري، تضميني براي فروش محصولات کشور خواهد بود.

- طبق قرارداد، پس ازسه سال، روزانه 56 ميليون متر‌‌مکعب گاز توليد خواهد شد.

- پس از 20 سال، کل تجهيزات در اختيار شرکت ملي نفت ايران قرار مي‌گيرد و با محاسبه‌ي توليدات گاز، براي هر متر‌مکعب 10 سنت، کشور حدود 84 ميليارد دلار از طريق اين قرار داد، درآمدزايي خواهد داشت.

- حداکثر استفاده از تکنولوژي‌هاي نوين در پروژه اعمال خواهد شد.

و از آن سو:

علي اکبر زاکاني: اين قرار داد را خيانتي بزرگ در حق منافع ملي دانست.

سايت رجانيوز: «گاز در برابر گلابي، نسخه ي به روز شده ي در گرانبها در برابر آب نبات» و «بازگشت ايران به دوره‌ي قبل از ملي شدن صنعت نفت، با اجرايي شدن قراردادهاي (IPC) رسما کليد خورد»

آيت ا... علم الهدي: قرار داد با توتال را «استعماري» خواند و گفت: چرا مسئولان 75 درصد ثروت ملي را مجاني به فرانسوي‌ها داده‌اند؟

پس از نقل مطالب بالا، با ابراز شادماني بايد گفت: از اين که عزيزان تا اين حد به مصالح نظام و منافع ملي مي‌انديشند و همه چيز را با چشم مسلح مورد مداقه قرار مي‌دهند، مايه‌ي شکرگزاري است، چون وقتي همه‌ي حواس متمرکز و چشم‌ها بيدار باشد و مسائل هم شفاف، ديگر نه بابک زنجاني پيدايش مي‌شود نه شمس و نه دکل نفتي پا به فرار مي‌گذارد و نه از ما بهتران سند کارخانه‌ي آلومينيوم به نامشان مهر مي‌خورد.

و اما چند پرسش از عزيزان منتقد و صد البته دوستدار منافع ملي در اينجا ضرورت دارد:

1- آيا چند و چون اين قرار داد در ديوان محاسبات بررسي نشده است؟ اگر شده آيا به اين نهاد چشم و گوش خانه‌ي ملت اعتماد داريد؟

2- آيا در انعقاد قرارداد « شوراي نظارت » که نمايندگاني از مجلس و دولت و قوه قضائيه دارند به عنوان ناظر قرارداد حضور نداشته است؟

3- آيا اجراي اين قرارداد مبتني بر قوانين ايران نيست؟ اگر هست پس دلواپسي و شبهه افکني يعني چه؟

4- آيا طرف قرارداد ايران با توتال فرانسوي و با مشارکت چيني ها که هر دو کشور، امضاکننده‌ي برجام اند نيستند و آيا اساس حقوقي اين قرارداد مبتني و مستند به سخن مقام معظم رهبري نيست که بايد کاري کنيم که طرف برجامي ما هم هزينه بپردازد؛ يعني در صورت نقض برجام از طرف مقابل، ايران متعهد به پرداخت هيچ تاواني نيست و متحمل خسارت، آن دو ملت سهيم در اين قراردادند.

5- آيا توتال متعهد به استفاده از وسايل داخلي ايران نيست؟

واگر مستندات مستدل بالا، حقوق مند و قابل قبول است، حکايت خيانت بزرگ و گاز در برابر گلابي و قرارداد استعماري و 75 درصد منافع ملي ايران را مجاني به فرانسوي ها دادن چه معني دارد و از چه تفکري مايه مي‌گيرد؟

6- راستي آيا به نظر شما دولت روحاني کار مثبت و مفيدي هم براي کشور انجام داده است؟

7- آيا قبول داريد که طبق برنامه بايد 200 ميليارد دلار در صنعت نفت و گاز طي 5 سال هزينه شود و 70 درصد آن هم بايد از سرمايه‌هاي خارجي باشد؟ اگر چنين است، پس از چه راهي بايد، با سرمايه‌گذاران خارجي وارد معامله شد آنگاه از نيش زبان و انواع تهمت به سلامت بيرون آمد؟

8- آيا به نظر شما بدون سرمايه‌گذاران خارجي و تعامل با جهان آزاد، نه استکبار مي‌توان سالانه يک ميليون شغل ايجاد کرد؟

9- آيا به اصل سرمايه‌گذاري خارجي‌ها در ايران معتقديد؟ اگر نيستيد درباره‌ي سرمايه‌گذاري ما در کشورهاي ديگر چه مي‌گوييد؟

10- طبق آمارهاي دقيق و مسلم، تا سال 84، ميزان برداشت ما در ميدان مشترک با قطر، برابر بوده است. از آن سال تا 96 که دوباره، به نقطه‌ي تلافي و برابري رسيده‌ايم (به همت دولت يازدهم)، قطر چند برابر ما برداشت کرده است. سوال اين است که اين خواب 8 ساله چه توجيهي دارد؟ آيا در آن زمان منافع ملي، اعتباري نداشت؟ آيا آن فروبستگي زبان و اين گشادگي بيان به منظور نيست؟ نگاه به وجدان و تامل در سکوت معني‌دار گذشته که زحمت و هزينه‌اي ندارد.