تاریخ 1396/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4528 برو جستجو جستجوی پیشرفته   انعقاد تفاهم‌نامه همکاري بين اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان و شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر  

سرويس خبر

تفاهم نامه همکاري بين اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان و شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر منعقد مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي سمنان، نورعلي غلامحسين نيا سماکوش، مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان در اجراي برنامه‌هاي فرهنگي مشترک با دبيرخانه شوراي هماهنگي مواد مخدر تفاهم‌نامه همکاري منعقد مي‌شود.

سماکوش در اين نشست کمک به توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه را در راستاي پيشگيري از وقوع جرم موثر دانست و بيان داشت: عدم آگاهي افراد جامعه زمينه وقوع بسياري از جرائم را فراهم مي‌آورد که با مطالعه مي‌توان از اين چنين معضلات اجتماعي جلوگيري نمود.

وي با بيان اينکه پيشگيري مهم‌تر از درمان است، گفت: هر تلاشي که در بحث پيشگيري انجام شود قطعاً باعث جلوگيري از ورود افراد به سمت اين بلاي خانمان‌سوز است و جامعه مصون خواهد شد.

سماکوش تاکيد کرد: بايد برنامه‌ريزي خوب و منسجمي براي پر کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان فراهم کنيم.

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان سمنان نيز در اين جلسه با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود در نهادهاي فرهنگي جهت اجتماعي‌سازي فرهنگ مقابله با مواد‌مخدر گفت: دستگاه‌هايي همچون اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان که از پتانسيل‌هاي خوبي برخوردار هستند مي‌توانند در اين زمينه تاثير گذاري بالايي در سطح جامعه داشته باشند.

محمد‌حسين همتي ضمن قدرداني از حمايت و همکاري اين اداره کل در عرصه مبارزه با مواد مخدر، اظهار اميدواري کرد: با انعقاد تفاهم‌نامه بين دو دستگاه و با يک انسجام در اجراي برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مبارزه با مواد مخدر، شاهد کاهش آسيب‌هاي اجتماعي بخصوص تنزل روند مصرف اعتياد و ارتقاء سلامت در جامعه باشيم.

در پايان اين جلسه مصوبات پيشنهادي جهت انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي و شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان با موضوع اجراي اقدامات مشترک فرهنگي با رويکرد پيشگيرانه براي اجتماعي‌سازي فرهنگ مقابله با مواد‌مخدر و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي، تحکيم خانواده و صيانت از جوانان، نشست‌هاي کتابخوان، مسابقات فرهنگي و آگاهي‌بخشي و اطلاع‌رساني مناسب با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي مشترک که منجر به هم‌افزايي مي‌شود، بحث و تبادل‌نظر شد.


 با توجه به احتمال سرماي زودرس
 بيمه همه محصولات باغي استان سمنان ضروري است 

سرويس خبر

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان گفت: با توجه به احتمال سرماي زودرس در استان سمنان، بيمه همه محصولات و درختان باغات اين استان ضروري است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، سيد حسن ميرعماد در کارگروه تخصصي خشکسالي، سرمازدگي و مخاطرات بخش کشاورزي استان سمنان که در محل سالن جلسات شهيد شاهي سازمان جهاد کشاورزي اين استان برگزار شد، اظهار داشت: تلاش شود براي جلوگيري از سرمازدگي محصولات کشاورزي استان تمام محصولات باغي و کشاورزي استان زير پوشش بيمه حداکثري قرار گيرد، تا کشاورزان متضرر نشوند.

وي خاطرنشان کرد: بيمه شدن درختان و محصولات باغي سبب مي‌شود، تا خسارت وارده ناشي از سرمازدگي و خشکسالي به باغداران جبران شود.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به تجربه سرمازدگي تنه درختان در سال گذشته و موارد قانوني بيمه‌اي در اين زمينه بيان کرد: با توجه به تجربه سال گذشته که سرمازدگي باعث وارد شدن خسارت به تنه درختان باغات استان سمنان شد؛ بايد به منظور پوشش حداکثري بيمه و جبران خسارت‌هايي از اين دست تعرفه‌اي براي بيمه تنه درختان در استان سمنان تعريف شود.

ميرعماد با اشاره به خسارت‌هاي وسيع سرمازدگي به تنه درختان انار، انگور و زيتون باغات استان سمنان در پاييز سال گذشته خاطرنشان کرد: بايد توجه ويژه اي براي تنه اين نوع باغات در کنار بيمه محصولات آن انجام شود.

وي با بيان اينکه سرمازدگي سبب وارد شدن خسارت زيادي به کشاورزان و باغداران مي‌شود، از دفتر مديريت بحران استانداري سمنان خواست تا موضوع تخصيص اعتبارات سرمازدگي در حوزه کشاورزي اين استان را از سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان سمنان پيگيري کند.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با تأکيد بر اينکه بيشتر نقاط اين استان در معرض سرمازدگي قرار دارد از اعضاي کارگروه تخصصي خشک‌سالي، سرمازدگي و مخاطرات بخش کشاورزي اين استان خواست تا زمينه براي بيمه شدن همه محصولات کشاورزي استان سمنان را فراهم کنند.شايان ذکر است: بر اساس مصوبه اين کارگروه تخصصي تعرفه بيمه‌اي جبران خسارت به تنه درختان باغات استان سمنان تعريف شده و همه محصولات کشاورزي اين استان زير پوشش بيمه قرار گيرد.


 فرماندار سمنان خبر داد:
 جمع‌آوري 30 نفر متکدي از سطح معابر عمومي سمنان  

سرويس خبر

نشست ستاد ساماندهي متکديان شهرستان سمنان برگزار شد.سيد‌عباس دانايي فرماندار و رئيس ستاد ساماندهي متکديان شهرستان سمنان از جمع‌آوري 30 نفر متکدي شامل سه زن و 27 پسر کودک و نوجوان از سطح معابر عمومي سمنان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري سمنان سيد‌عباس دانايي فرماندار و رئيس ستاد ساماندهي متکديان شهرستان سمنان با بيان اينکه با مشارکت و حمايت‌هاي مردمي مي توان از پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي فرهنگي در جهت شناسايي مناطق آسيب خيز و برطرف کردن ناهنجاري‌ها اقدامات موثري را انجام داد بيان داشت: ساماندهي متکديان بر عهده يک دستگاه و نهاد خاص نيست و نياز به يک اراده جمعي و مشارکت مردم و همه دستگاه‌ها دارد.

در تشريح جزئيات جمع‌آوري متکديان شهر سمنان، ابراز داشت: شهرداري سمنان و دستگاه‌هاي عضو ستاد جمع‌آوري متکديان شهرستان با همکاري ماموران انتظامي روز گذشته با اجراي طرح مبارزه با متکديان تعداد 30 نفر متکدي شامل سه زن و 27 پسر کودک و نوجوان را از سطح معابر عمومي جمع‌آوري کردند.

فرماندار سمنان در ادامه در ادامه به ضرورت حساس کردن آحاد جامعه نسبت به پديده تکدي گري و آسيب‌هاي آن از طريق آموزش‌هاي لازم با همکاري رسانه‌ها، رسانه ملي و نهادهاي تبليغي و فرهنگي اشاره کرد و تصريح کرد: بهره گيري از ظرفيت و توانمندي‌هاي خيرين و مؤسسات فعال در اين حوزه‌ها مي‌تواند مؤثر باشد.

رئيس ستاد ساماندهي متکديان شهرستان سمنان بيان داشت: به علت آنکه تکدي‌گري جرم محسوب مي‌شود پس از شناسايي بايد تعهد دهند که ديگر اقدام به تکدي‌گري در سطح خيابان‌ها و معابر شهري نمي‌کنند و چنانچه نيازمند تشخيص داده شوند، به نهادهاي حمايتي بهزيستي و کميته امداد معرفي شده و بايد تحت پوشش قرار گيرند، اين در حاليست که چنانچه همکاري آنها با باندهاي سوء استفاده کننده محرز شود با آنها برخوردهاي قانوني و قضايي خواهد شد.

وي در ادامه افزود: از اين 27 کودکـ و نوجوان 14 نفر اتباع افغان و مابقي ايراني هستند که با اخذ تعهد از والدين به صورت موقت آزاد و پرونده آنها پس از تکميل شدن تحويل مراجع قضايي شد.


 «مشق‌ روز» شماره 52 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

در جلسه گردشگري سازمان ميراث فرهنگي شرکت کردم و پيشنهاداتي دادم که از جمله در کتا‌ب‌ها و سخنراني‌ها و فيلم‌‌ها و حوزه‌هاي علميه از سير و سياحت و سفر و گردشگري سخن بگوييم و جامعه 80 ميليوني ايران و گردشگري خارجي را به مناطق ديدني و تاريخي و طبيعي و زيارتي، دعوت نماييم و بدانيم اسلام دين سير و سياحت و طبيعت و سفر است و مي‌فرمايد: برويد در زمين سير کنيد و آثار رحمت خداوندي را ببينيد، دشت و دمن، کوه و قله، جنگل و ابر و مه و برف و باران و تگرگ و کوير و ماسه را از نزديک بنگريد و قدرت و عظمت و قهاريت الهي را تماشا کنيد. آب و هواي فاصله‌دار کوه‌هاي زاگرس را با دشت خوزستان ملاحظه کنيد و ملک و ملکوت خداوندي را در انديشه خود بيابيد.

متاسفانه در تلفن همراه همگان به شدت درباره تورهاي مسافرتي به بلغارستان، مسکو، ترکيه و ارمنستان و انتاليا و پاريس و مغرب و مالزي، دعوت‌هاي فوري مي‌شود و ديدني‌ها را در تبليغ خود مي‌آورند و قسطي سفر مي‌کنند و هرگز از تور مسافرتي تبريز و همدان و شيراز و اصفهان و زنجان و اردبيل و مشهد و نيشاپور، هوايي و زميني و ريلي سخن به ميان نمي‌آيد و از آب گرم سرعين و محلات و لاريجان و سمنان و آبشارهاي مختلف در ايران کلمه‌اي نمي‌شنويد و خدا مي‌داند سراسر ايران مناطق ديدني بسيار دارد و اي کاش مي‌شد پس از پيروزي انقلاب اسلامي سالي يک کيلومتر ساحل مي‌ساختيم و مردم را براي ديدن دريا دعوت مي‌کرديم و حديث «يا من في‌البحار عجائبه»‌را براي مردم توضيح مي‌داديم. گردشگري مي‌تواند شغل صدهزار نفري و بلکه ميليوني به وجود آورد و اگر اراده باشد و برنامه‌ريزي انجام گيرد و ابزار آن فراهم شود. از سفر حضرت موسي و خضر مي‌شنيديم و حرکت موسي از مصر به مدين و از مدين به مصر، شنيدني‌ها گوش مي‌داديم. در اسلام عزيز کتاب السفر داريم و نماز و روزه در سفر احکام خاص دارد.

درباره سرمايه‌گزاري «توتال و چيني‌ها و پتروپارس» در فاز 11 عسلويه بحث‌هاي گوناگون مطرح مي‌شود و بين صفر که نمي‌بايست بين ايران و فرانسه چنين قراردادي انجام گيرد، چون توتال سابقه خوبي ندارد و فرانسه پناهگاه منافقين و بني‌صدر و مريم رجوي است و اخيرا نشست بين‌المللي در پاريس برگزار نمودند و صد که مي‌بايست خارجي‌ها از جمله فرانسه را بدون شرط وارد سرمايه‌گزاري در ايران نمود تا يخ‌هاي تحريم پس از برجام آب شود، چون ايرباس که انجام گرفت و بوئينگ آمريکا که با سازمان هواپيمايي ايران که قرارداد «اجاره به شرط تمليک» امضاء کردند و بنا است فرانسه قرارداد پتروشيمي با ايران امضاء کند. ميزان را بايد حال ديد نه گذشته و برخي مي‌گويند توتال با ايران قراردادي نوشته است و کرسنت با امارت برمي‌گردد نه فرانسه. داستان توتال و ايران يک قرارداد 20 ساله است و معامله 80 ميليارد دلاري مي‌باشد.

در ماه شوال 1438 و 1396 شمسي داستان احد را داريم که در نيمه شوال رخ داد و حضرت حمزه عموي پيامبر اسلام را به شهادت رساندند و سال سوم هجرت بود و آيات آن در سوره آل‌عمران مي‌باشد و داستاني شگفت‌آور است که مسلمانان با کمترين امکانات در بدر پيروز شدند و در احد ضربه سختي خوردند و نقطه ضعف تمرد تيراندازان 50 نفري از دستور رسول خدا بودند و حمزه عموي گرامي رسول خدا به شهادت رسيد و پيامبر توصيه کرد مسلمانان عموي وي را زيارت نمايند و گرنه هرکس به مدينه برود و عموي وي را زيارت نکند به حضرت جفا نموده است. و همگان بدانيم که حضرت رسول عموهاي متفاوت چون ابولهب و ابوطالب و حمزه و عباس دارد که ابولهب مردود است و ابوطالب و حمزه مقبول‌اند و عباس حالت محافظه‌کاري دارد. حمزه سيد‌الشهدا در صدراسلام است و حسين‌بن‌علي، سيد‌الشهدا امامان است و آيت‌الله بهشتي سيد‌الشهداء انقلاب اسلامي مي‌باشند. گفتند وفات حضرت عبدالعظيم نيز در نيمه شوال مي‌باشد.

در ايران اسلامي آمار خطرناک و بد داريم، 5222 نفر که در خودکشي از بين رفتند و 25 هزار نفر در تصادفات رانندگي سالانه و طلاق بالا و معتادان ميليوني و مرگ و ميرهاي آن، چک‌هاي برگشتي در ماه، بدهي‌هاي معوق بانکي و جريمه ديرکردها و قس‌ علي ذالک، برخي موارد علت همه اين‌ها را اراده ضعيف در برخي افراد و خستگي و سرعت و سبقت بي‌جا و عاشق شدن در پارک و سينما و مهماني بدون بررسي خانواده از جهت اصالت و تربيت و اخلاق و چشم و هم‌چشمي. خود را نستائيم «فلاتزکوا انفسکم» و خود را تبرئه نکنيم «العاقل من اتهم رايه» و اهل مشورت و بهره‌گير از تجربه باشيم. ديرتر رسيدن بهتر از هرگز نرسيدن است. اهل اراده باشيم و حميت و همت داشته باشيم و مقاومت و استقامت داشته باشيم. بينديشيم و سپس وارد کار شويم.