تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4526 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري سمنان در گفتگو با روزنامه پيام
 از فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري سمنان حمايت مي‌کنيم 

مقدمه

بيش از 5 ماه نيست که جواد نجارياني به سازمان فرهنگي و ورزشي رفته اما بدون اغراق فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري اين سازمان به چشم مي‌آيد. حمايت شهردار محترم و جواد نجارياني از فعاليت‌هاي هنري، ما را بر آن داشت تا گفتگوي کوتاهي با وي ترتيب دهيم.

خودتان معرفي نماييد.

جواد نجارياني متولد 42هستم و بيش از 4 سال است در معاون خدمات شهري فعاليت دارم و چند ماهي است با خواسته شهردار محترم به سازمان فرهنگي و ورزشي سمنان نيز رفته و خدمت مي‌کنم.

چطور شد قبول کرديد که به سازمان فرهنگي و ورزشي رفتيد؟

با آن‌که در خدمات شهري بسيار سرم شلوغ بود اما به خاطر علاقه خودم به فرهنگ شهرم قبول کردم.

جناب نجارياني شما در اين مدت کوتاه با آن‌که سرتان شلوغ نيز هست، اتفاقات خوبي را در اين سازمان رقم زده ايد، در اين خصوص برايمان توضيح دهيد.

شما لطف داريد اما من بسيار علاقه به فرهنگ و هنر و البته ورزش دارم و سعي نمودم در اين مدت کوتاه با برنامه‌ريزي از کارهاي شاخص حمايت کنم.

در اين مدت از چه برنامه‌هاي هنري حمايت کرده‌ايد؟

ما مکمل ارشاد هستيم و سعي کرده‌‌ايم از تمام برنامه‌هاي هنري حمايت ويژه‌اي شود به طوري که در تمام نمايش‌هاي ايجاد شده در اين مدت که من در سازمان هستم و حمايت شهردار محترم مشارکت داشته‌ايم و از ديگر برنامه‌ها نيز از جمله کنسرت‌ها نيز در حد سازمان کمک شده است.

آيا سازمان در زمينه هنري نيز فعاليت مي‌کند؟

بله در همين مدت براي نشاط و شادي جوانان ما برنامه‌هايي را برگزار نموده‌ايم که مي‌توان به جنگ خنده هنرمند کشورمان حسن ريوندي اشاره نمود البته از فعاليت‌هاي مذهبي نيز حمايت کرده‌ايم و در تاريخ‌هاي مناسبتي برنامه‌هايي را داشته‌ايم.

آيا در حال حاضر برنامه‌اي داريد و در آينده چطور؟

بله در حال حاضر از يک نمايش کودک به نام حسن کچل و پهلوان به کارگرداني حسين سلطانعليان حمايت کرده و در آن مشارکت داشته‌ايم.

در آينده نيز سعي بر برگزاري برنامه‌اي فاخر در حوزه موسيقي و برگزاري جشنواره فولکلور موسيقي هستيم و بايد يادآور شوم در اين مدت کوتاه سعي نموده‌ايم از هنرمندان تجسمي و سفال نيز حمايت‌هايي داشته باشيم و ساخت المان‌هاي شهري‌مان را به اين هنرمندان واگذار نماييم.

جناب نجارياني صفحه ما هنري است و بايد سوال‌هاي هنري پرسيده شود اما اگر بخواهيد فقط يک اتفاق ويژه در حوزه ورزش را بگوييد، چيست؟

در آن حوزه فعاليت‌هاي خوبي داشته‌ايم اما چون صفحه شما هنري است فقط مي‌گويم مهمترين اتفاق آن شکل‌گيري تيم ساحلي شهرداري مي‌باشد.

جناب نجارياني از وقتي که در اختيار ما قرار داديد، سپاسگزاريم. اگر صحبت خاصي هست، بفرماييد.

از شما بايد تشکر کرد که حساسيت در حوزه فرهنگ و هنر داريد. من هم بايد از شهردار محترم کمال قدرداني را براي حمايت‌هايش از سازمان داشته باشم و از همکاران خودم نيز تشکر مي‌کنم. قطعا از تمام کارهاي هنري و فرهنگي تا زماني که خدمت خواهم کرد، حمايت مي‌شود.


 معاون امور هنري:
 پول خريدن تابلوي کمال‌الملک را از وزير ارشاد گرفتيم  

معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره خريدن تابلويي از کمال‌الملک در «حراج تهران» گفت: ما پول خريدن اين تابلو را براي موزه هنرهاي معاصر، خارج از بودجه‌هاي ديگر از وزير ارشاد گرفتيم.

علي مرادخاني معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره خريدن تابلوي کمال‌الملک از آخرين دوره «حراج تهران» که 16 تيرماه برگزار شد، تاکيد کرد: اين اثر بايد در ايران مي‌ماند. قيمت اين تابلو بعدها خيلي بيشتر بالا خواهد رفت، زيرا تنها اثر کمال‌الملک است که پيش از رفتن او به فرنگ خلق شده و در اين مقطع، کمال‌الملک خود کمال‌الملک است و کمال‌الملک به فرنگ‌رفته نيست.

او ادامه داد: چطور حالا مي‌گوييم خريدن برخي کارها در سال‌هاي گذشته، هوشمندانه بوده، چند وقت ديگر هم تشکر مي‌کنند که اين اثر کمال‌الملک را خريديم.

مرادخاني همچنين گفت: هر کسي اين اثر را مي‌خريد، مي‌توانست آن را به هر جاي دنيا که دوست دارد، ببرد. در حالي که اين اثر بايد در ايران مي‌ماند.

او درباره هدف از اين خريد، توضيح داد: ان‌شاءالله از اين به بعد، به حوزه خريد آثار وارد خواهيم شد. اين خريد هم براي اين بود که مي‌خواستيم بگوييم، داريم خريد را آغاز مي‌کنيم. موزه هنرهاي معاصر در دوره بعد «حراج تهران» اثر مي‌خرد، شايد چند کار از هنرمندان جوان را خريداري کنيم تا آن‌ها نيز به موزه هنرهاي معاصر تهران وارد شوند. ارزش افزوده در حوزه هنر، چند 10 برابر حوزه‌هاي ديگر است.
معاون امور هنري وزارت ارشاد همچنين درباره ادعاي جعلي بودن تابلوي سهراب سپهري که در «حراج تهران» فروخته شد نيز گفت: نمي‌دانم چرا در فضاهاي مجازي، بيش از آن‌که حرف از درستي‌ها باشد، حرف از نادرستي‌ها است. کساني که در اين زمينه تخصص دارند، آثار حراج را مي‌بينند و اثري که کارشناسان ما آن را تاييد کنند، ما هم حرفي روي آن نداريم.


 اين روحاني سينما را رها نمي‌کند 

فيلم «اسکي‌باز» در جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان در حالي بيش از پنج جايزه دريافت کرد که يک روحاني فعال در سينما آن را به مرحله توليد رسانده و حال مصمم است اين راه را همچنان ادامه دهد.

حجت اسلام سيد شهاب‌الدين طباطبايي به عنوان مجري طرح فيلم در سي‌امين دوره جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان از سوي تهيه‌کننده اين فيلم (محمد احمدي) مورد تقدير قرار گرفت و به نظر مي‌رسيد که اولين بار است اين روحاني در حوزه سينما فعاليت داشته است، در حالي که او به گفته خودش سال‌هاست سابقه کار در سينما، تئاتر و تلويزيون را دارد و در بخش شعر و نمايشنامه‌نويسي هم برگزيده شده است.

او در گفت‌وگويي درباره ساخت اين فيلم و حضورش در عرصه سينما بيان کرد: من سال‌هاست در حوزه سينما، تئاتر و تلويزيون کار مي‌کنم اما تا کنون خيلي‌ها نمي‌دانستند من يک روحاني هستم. در واقع سال 90 اولين کار تصويري‌ام را به عنوان يک بازيگر در فيلم «راه بهشت» به کارگرداني مهدي صباغ ‌زاده انجام دادم و بعد فيلم «سياه و سفيد» را به کارگرداني محمدتقي انصاري داشتم که از شبکه‌هاي مختلف از جمله شبکه سحر پخش مي‌شود.

طباطبايي با اشاره به اينکه در فيلم «اسکي‌باز» هم بازي کرده است، گفت:‌ طرح اوليه فيلم را به همراه آقاي نجفي نوشتيم و بعد براي ادامه کار به فيلمنامه‌نويس ارائه شد، اما براي ساخت به دليل اينکه کارت صنفي تهيه‌کنندگي نداشتم بايد فيلم را با حضور يک تهيه کننده حرفه‌اي سينما مي‌ساختيم که دراين باره لازم است از آقاي شاهسواري (مديرعامل خانه سينما) تشکر کنم که ما را با آقاي احمدي آشنا و مرتبط کرد.

وي افزود: اصل زندگي من بر روي هنر مي‌چرخد و به اين مسئله افتخار مي‌کنم چون همانطور که دين و روحانيت را مقدس مي‌دانم هنر را هم مقدس مي‌دانم و هيچ وقت آن‌ها را از يکديگر جدا يا در مقابل هم نديدم. حتي معتقدم در حوزه ديني، قرآن بر پايه هنر استوار است و مثلا در حوزه موسيقي آياتي از قرآن از جمله آيه‌هاي آخر سوره «حشر» را برپايه موسيقي مي‌توان قرائت کرد. علاوه بر اين‌ها قصه‌گويي قرآن هم مي‌تواند بهترين متن و فيلم‌نامه‌ها را بر اساس فراز و فرود و درام قصه نويسي در خود داشته باشد.

حجت‌الاسلام طباطبايي ادامه داد: من در کنار اين موضوعات به حوزه کودک نيز علاقه زيادي داشتم و به نظرم اين حوزه در سينما خيلي غريب مانده و به آن جفا شده است، چون بيشتر سينماگران به سمت گيشه رفته‌اند به همين دليل دوست داشتم در اين حوزه کار کنم و از آنجا که شهرستان «کوهرنگ» را ديده بودم به نظرم آمد شاخصه‌هاي گردشگري اين منطقه بايد در قالب يک فيلم معرفي شود.

وي با تاکيد بر اينکه کودکان معصوميت دارند و در فضاي فکري و فرهنگي تاثيرگذار هستند که قضيه هميار پليس اين موضوع را اثبات مي‌کند، درباره چگونگي ساخت فيلم هم توضيح داد: ما براي ساخت اين فيلم سختي‌هاي زيادي داشتيم و به لحاظ بودجه خيلي اذيت شديم چون نه دولت و نه هيچ کدام از مجموعه‌هاي خصوصي حمايتي نکردند. يادم مي‌آيد زماني که وزير ورزش فعلي، رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بود راف‌کات فيلم را برايشان پخش کردم اما دريغ از يک توجه. فقط ما را به آقاي ايوبي معرفي کردند و بعد هم به بنياد سينمايي فارابي ارجاع داده شديم که در آنجا نيز به نتيجه نرسيديم. او البته با اشاره به اينکه «اسکي‌باز» را سال 94 تمام کرده و با تشکر از عليرضا تابش (مديرعامل بنياد سينمايي فارابي) براي حمايت‌هايش در زمان مديريت جديد سازمان سينمايي تاکيد کرد:‌ يک نکته را به عنوان درد مي‌گويم که تا وقتي مسئولان يک جامعه دغدغه هنر ندارند و فقط دنبال طرح مسائل سياسي در رسانه‌ها هستند به هيچ جايي نخواهيم رسيد.

اين روحاني بازيگر و شاعر همچنين در پاسخ به اينکه با توجه به سختي‌هايي که به آن‌ها اشاره دارد، آيا بازهم در سينما حضور خواهد داشت؟ گفت:‌ من مصصم هستم چون با خون دل و اعتقاد اين فيلم را ساختم و فعلا هم مي‌خواهم در همين حوزه سينماي کودک به کارم ادامه دهم. حتي الان دو فيلم نامه خوب در دست دارم و بعد از جشنواره ‌هم پيشنهادهايي مطرح شده است.

طباطبايي با بيان اينکه « کارم را ادامه مي‌دهم چون جشنواره بعدي هم بايد براي ما باشد» درباره زمان اکران فيلم «اسکي‌باز» گفت: برنامه اوليه ما اکران فيلم در مهرماه است و تلاش مي‌کنيم در اين زمان فيلم را نمايش دهيم.

«اسکي‌باز» در جشنواره فيلم‌هاي کودک‌و نوجوان اصفهان جايزه بهترين فيلم، بهترين کارگرداني و بهترين بازيگري کودک در بخش بين‌الملل و نيز پروانه زرين بهترين فيلم بلند سينمايي مسابقه سينماي ايران و پروانه زرين بهترين بازيگري کودک را براي اميررضا فرامرزي به همراه داشت.