تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4526 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ننه گِلي از 90دهه زندگي با قرآن مي‌گويد؛
 روزانه 8جزء قرآن مي‌خوانم 
  عمر ?? ساله‌ام مديون قرآن است

ننه گِلي پيرزن 91 ساله اهل ميامي است که به دليل تلاوت مکرر قرآن کريم معروف شده، او در اين سن روزانه هشت جزء قرآن مي‌خواند و راز سلامتي جسم و روحش را همين معجزه الهي مي‌داند.

براي ديدار ننه گِلي بايد به خانه او در ميامي رفت، خانه‌اي کوچک اما باصفا که خشت خشتش از تلاوت‌هاي ننه گلي خاطره‌اي به يادگار دارد. ننه گلي را تقريباً همه مي‌شناسند به‌خصوص زن‌هاي ميامي که در جلسات قرآن خانگي آوازه‌اش را شنيده‌اند.

قرآن همدم ننه گِلي است

به گزارش مهر، براي قرائت قرآن حتي عينک هم نمي‌زند و راز اين سلامتي‌اش توکل به خدا، زندگي سالم و انس با قرآن است، در را که مي‌گشايند تدارکي براي ميزباني ديده‌اند با فرزندان و نوه‌هايش، از همان ابتدا سخن را نغز آغاز مي‌کند شيرين‌بيان است خوش‌گفتار و نيک کردار...

پيرزني تکيده و خميده اما سرزنده و شاداب، گويي قلب انساني 55 ساله در سينه‌اش نهفته است.

15سالي مي‌شود همسرش را از دست‌داده و در تنهايي سر مي‌کند فرزندانش دور او را مي‌گيرند اما همدمي ندارد جز قرآن کريم، تأکيد مي‌کند که نامش «شمسي سيامي بيم آباد» است معروف به ننه گِلي.

قلب مهرباني دارد چشماني نافذ و براق، صورتي با چين‌وچروک‌هاي فروان اما هنوز نماز شبش را ترک نمي‌کند، انس ننه گلي با قرآن از جنس عشق‌هاي فرازميني است عشق مخلوق به خالق، عشقي از جنس نور که در آن دل دادن درگرو رهايي از بند است، بندهايي که به‌ندرت در زندگي ننه گلي ديده مي‌شود شايد انس با قرآن نگذاشته تا اين ريسمان‌هاي زميني شکل گيرد. شايد بايد ننه گلي باشي تا بفهمي رهايي يعني چه؟ سبک‌بالي چه مزه‌اي زير دندانت مي‌آورد و عشق ورزيدن به خالق مي‌تواند چه جنسي داشته باشد شايد خودش بهتر از اين جنس سخن بگويد.

مشهد به دنيا آمدم

ننه گلي با يادآوري اينکه در ابتداي سال 1305خورشيدي و در مشهد به دنيا آمده است، مي‌گويد: 80، 90 سالي عمر دارم. پس از ازدواج در سنين جواني با مردي که اهل ديار ميامي بود به اين شهر آمدم و تا امروز قريب به 70 سال است که در ميامي سکونت دارم، 15 سال پيش همسر و همدمم کوله‌بار بست و از آن زمان تنها هستم.

زماني که از مسافري رفته سخن مي‌گويد به دستانش نگاه مي‌کند و مي‌گويد: بسيار مرا تشويق به قرآن‌خواني مي‌کرد، مرد مؤمني بود وفاداري او به قرآن کريم هميشه به ياد من مي‌ماند شايد او بهترين الگوي من در راه نزديک شدن به آيات الهي بود.

ننه گلي نوه و حتي نتيجه هم دارد. چهار فرزند، 16 نوه و 22 نتيجه حاصل عمر بابرکت اوست، ننه برکت زندگي‌اش را از قرآن مي‌داند و مي‌گويد: همه‌چيز ما از قرآن است، برکت، معنويت و نورانيت قرآن‌ همه‌چيز است، من اگر فرزندان سالم و صالح دارم به برکت همين قرآن و عنايات حق‌تعالي است، من از کودکي قرآن را دوست داشتم و والدينم به‌خصوص مادرم توجه زيادي به کلام‌الله مجيد داشت لذا از همان کودکي انس با قرآن را همراه دارم اين به من کمک مي‌کند تا امروز ثمره زندگي طولاني‌ام را از برکات الهي بدانم و بگويم که هر چه برکت در زندگي من هست، از قرآن کريم به دست مي‌آيد.

زيارت عاشورا برنامه روزانه

ننه گلي

برنامه روزانه ننه گلي ساده است شايد بي‌آلايش‌ترين روزها را در خلوت خود شب مي‌کند آن‌هم با چند کتاب... زيارت عاشورا، نمازهاي يوميه، تلاوت قران کريم و نماز شب، اين‌ها 24ساعت شبانه‌روز «ننه» را شکل مي‌دهند بعلاوه زمان‌هايي که از فرزندانش پذيرايي مي‌کند. همه ما با تفاوت‌هايمان در يک‌چيز مشترکيم از فقير تا غني، سياه تا سپيد همه 24ساعت در روز فرصت داريم نه کمتر نه بيشتر اما اين ننه گلي است که از تک‌تک لحظات روزش بهره مي‌گيرد.

او مي‌گويد: به همه فرزندانم قرآن آموختم همه‌شان با علاقه ياد گرفتند حتي روزگاري به من پيشنهاد معلمي قرآن هم شد اما همسرم موافقت نکرد و از آن موقع در منزل قرآن‌خواني مي‌کنم آن‌هم زياد... روزانه هشت‌تا 9 جزء تلاوت مي‌کنم هميشه نيز سعي کردم تلاوتم محدود به روخواني نبوده و با مفاهيم سروکار داشته باشم تا بدانم خداي متعال چه مي‌گويد. هرچند معتقدم قرآن را بايد با قلب ديد و شنيد و نه با چشم و گوش. من معتقدم قرآن باشد جامعه از گناه دور مي‌شود، جوانان امروز به دنبال سبک زندگي‌هاي عجيب‌وغريب هستند، مي‌خواهند امروزي باشند و خيلي کم به دنبال معنويات هستند البته هستند جواناني که واقعاً در اين مسير خوب بوده‌اند اما توقع ما بايد بيشتر باشد.

چرا ننه گِلي؟ براي تشويق بچه‌ها مي‌گفتم جايزه امروز اينکه بريم گِل بازي و کم‌کم به ننه گلي معروف شدم

يکي از سؤالاتي که از بدو ورود بايد از او پرسيد اين است که چرا ننه گلي او را صدا مي‌زنند چراکه در ادبيات کهن و معاصر ايران‌زمين ننه گُلي فراوان داريم اما ننه گِلي را شايد کسي نشينده باشد درباره اين امر مي‌گويد: زماني که جوان‌تر بودم و حوصله آموزش به بچه‌ها را داشتم براي اينکه بهتر مفاهيم الهي را ياد بگيرند به ترفندهايي دست مي‌زدم مثلاً براي تشويق بچه‌ها مي‌گفتم جايزه امروز اينکه بريم گِل بازي و کم‌کم به ننه گلي معروف شدم.

وي ادامه مي‌دهد: ترفندها در يادگيري بچه‌ها اثرگذارند از سوي ديگر گِل بازي مي‌تواند تجسم‌ بچه‌ها را از زندگي شکوفا کند. وقتي فرزندي يک حجم مي‌سازد و به آن دست‌وپا مي‌دهد اين در اصل خلاقيت خود را شکوفا مي‌کند. ننه گلي در 91 سالگي به‌گونه‌اي سخن مي‌گويد که گويي در برابر روان‌پزشکي امروزي نشسته‌اي آن‌قدر خوش‌بيان است و سليس سخن مي‌گويد که ترکش کار سختي است اما او هم به خاطر کهولت سن حوصله خاص خود را دارد.

دختران امروزي کمتر حوصله آموختن دارند

احساس مي‌کنم در اين زندگي پر تلاوت هرلحظه‌اي که پيش ننه گلي هستيم يک‌لحظه او را از قرآن دور ساخته‌ايم، اين امر در کنار کهولت سن او باعث مي‌شود تا از او سخنان پاياني را بشنويم: روزگاري حوصله فراواني داشتم حتي اولين کسي بودم که در ميامي بافتني با دست را به بانوان آموزش دادم اما امروز دختران جامعه ما کم‌حوصله شده‌اند اين است که امروز ما از پس تمام ابعاد زندگي‌مان برمي‌آييم.

ادامه مي‌دهد: در خانه تمام‌کارها بر عهده خودم است با اين سنم هنوز نيازمند کسي نيستم و براي اين امر بارها و بارها در روز خدا را شکر مي‌گويم، فرزندانم به من لطف دارند اما خودم نمي‌خواهم سربار کسي باشم از سوي ديگر تنها خواسته من اين است که قرآن از مهجوريت خارج شود، تأثير قرآن فراوان است چه در شنونده و چه در قاري، لذا بايد تلاوت قرآن را در بين جوانان ترويج داد.

اينجا خانه‌اي از نور است، خانه «ننه گِلي» که از گِل بازي با کودکان هم آموزش تلاوت مي‌ساخت، زني که در سختي و شادي به قرآن تکيه کرد و امروز در آستانه 100سالگي سلامتي و برکت زندگي‌اش را مديون قرآن است، چقدر کم‌پيدا مي‌شوند امروز اين ننه گلي‌هاي شهرمان.


 بررسي وضعيت موسسات مالي و اعتباري در جلسه غير علني بهارستان 

ادامه از صفحه 2

طرح مقابله با اقدامات تروريستي

و ماجراجويانه آمريکا

مجلسي‌ها اين روزها در حال رايزني براي ارائه طرحي جهت مقابله با اقدامات تروريستي و ماجراجويانه آمريکا هستند. رئيس کميسيون امنيت ملي در جمع خبرنگاران گفت: از طريق رئيس مجلس هماهنگي و پيش بيني 2 هزار ميليارد توماني طرح «مقابله با اقدامات تروريستي و ماجراجويانه آمريکا» با دولت صحبت‌هايي انجام گرفته است.

علاالدين بروجردي‌، گفت: باتوجه به برنامه ريزي صورت گرفته در رابطه با ارائه نظر فراکسيون‌هاي مختلف درباره طرح «مقابله با اقدامات تروريستي و ماجراجويانه آمريکا» جلسات متعدد براي دستيابي به يک اجماع فراگير در هفته گذشته برگزار گرديد. نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي گفت: جلسات براي بحث و بررسي طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمريکا تا آماده شدن براي ارائه به صحن علي مجلس ادامه خواهد يافت.وي در تشريح اين طرح گفت: طرحي که در حال تدوين براي پاسخ به اقدامات خصمانه آمريکا هستيم همانند طرح آمريکايي‌ها داراي مواد مختلفي دارد. رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: اگرچه طرح مربوط به مجلس است؛ اما نظر دولت و وزارت امورخارجه نيز جويا خواهيم شد، زيرا طرح قانوني نيازمند وفاق جامع ملي است.

طرح اصلاح موادي از قانون وظايف و انتخابات شوراي اسلامي

از جمله اقدامات قانوني روز گذشته مجلس، طرح اصلاح موادي از قانون وظايف و انتخابات شوراي اسلامي و انتخاب شهرداران اصلاح جهت تامين نظر شوراي نگهبان بود. در جريان رسيدگي به طرح اصلاح موادي از قانون تشکيلات،‌ وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي کشور و انتخاب شهرداران (اعاده شده از شوراي نگهبان)، در جزء دوم بند الف ماده 28 اين قانون کلمه «ايران» پس از عبارت «هيات رئيسه اتاق اسناد» اضافه مي‌شود. سخنگوي کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس نيز توضيحاتي را در خصوص حذف تبصره سه ماده 61 قانون وظايف و انتخابات شوراها و انتخاب شهرداران مربوط به شکوائيه داوطلبان بعد از تأييد صحت انتخابات ارائه کرد.اصغر سليمي، درباره اين موضوع اظهار کرد: با توجه به اينکه تبصره مذکور دو بار مورد ايراد شوراي نگهبان قرار گرفته بود اگر مي‌خواستيم در اين مسأله پافشاري کنيم مجدداً‌ با اشکال مواجه شده و بايد براي بررسي بيشتر به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع مي‌شد، بر همين اساس اين تبصره در اين قانون حذف شد.

لايحه موافقتنامه انتقال محکومين بين ايران و قزاقستان نيز با توجه به ايراد شوراي نگهبان و اصرار کميسيون قضايي و حقوقي بر مصوبه خود،‌ به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع شد. نمايندگان مجلس در جريان رسيدگي به لايحه موافقتنامه انتقال محکومين بين جمهوري اسلامي ايران و قزاقستان (اعاده شده از شوراي نگهبان) که در دستور کار قرار داشت، کميسيون قضايي و حقوقي به عنوان کميسيون اصلي بر مصوبه خود اصرار ورزيد و اين لايحه به مجمع تشخيص مصلحت نظام جهت بررسي ارجاع شد.

همچنين يک عضو کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس از پيگيري طرح دوفوريتي به منظور تعيين تکليف انجمن‌ها و اتحاديه‌هاي صنفي خبر داد. قاسم ميرزايي با اعلام اين خبر گفت: در قانون احزاب بحث انجمن‌ها و اتحاديه‌هاي صنفي منتزع شده بود، لذا در حال حاضر پيگير يک طرح دوفوريتي با عنوان «تعيين تکليف انجمن‌ها،‌ جمعيت‌ها و اتحاديه‌هاي صنفي موضوع ماده 2 قانون احزاب» هستيم.

تقويم کاري مجلس در سه ماهه دوم سال 96

تقويم کاري مجلس در سه ماهه دوم سال 96 نيز منتشر شد. طبق تصميم هيات رييسه، تعطيلات تابستاني و مراسم تحليف رييس‌جمهور و راي اعتماد به وزراي پيشنهادي کابينه دوازدهم در دستور کار سه ماهه دوم سال 96 نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قرار دارد.براساس تصميم هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي جلسات علني قوه مقننه تا 28 تيرماه ادامه خواهد يافت. خانه ملت از اول تا 11 مردادماه به دليل آغاز مرحله اول تعطيلات تابستاني نمايندگان، تعطيل خواهد بود.مجلس شوراي اسلامي از 15 مرداد تا 8 شهريور ماه ميزبان رييس‌جمهور منتخب و کابينه پيشنهادي ايشان براي برگزاري مراسم تحليف و راي اعتماد به وزراي پيشنهادي است. نمايندگان مجلس از 12 تا 29 شهريورماه نيز مرحله دوم تعطيلات تابستاني خود را پشت سر خواهند گذاشت و دوم مهرماه به پايتخت بازخواهند گشت.


 پيشنهاد سرمايه‌گذاري يک ميليارد دلاريدانمارک به ايران  

ادامه از صفحه 2

اين پروژه‌ها بار ديگر در مسير بررسي قرار گرفته اند و در سال گذشته شرکت ملي صنايع پتروشيمي‌اين تعداد طرح نيمه تمام را به 55 طرح کاهش داد و الان اين طرح‌ها به صورت بسته‌هاي سرمايه‌گذاري از ظرفيت‌هاي کوچک تا بالا دسته بندي شده اند. نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت گفت: حداقل سرمايه‌گذاري براي تکميل اين پروژه‌هاي پايين دستي پتروشيمي‌25 تا 35 ميليون دلار است و بالاترين آن تا حدود يک ميليارد دلار به سرمايه‌گذاري نياز دارد. پديدار مجموع سرمايه‌گذاري مورد نياز در بخش‌هاي پالايشگاهي و پتروشيمي‌را نزديک به 60 ميليارد دلار اعلام کرد که حدود 40 ميليارد دلار مربوط به پتروشيمي‌و 20 ميليارد دلار مربوط به پالايش و فرآيند تبديل نفت خام به فرآورده‌هاي هيدروکربني است. وي درباره نشست جذب سرمايه‌گذاري خارجي که روز دوشنبه در اتاق تهران برگزار شد، گفت: چنين نشست‌هايي که به همت فدراسيون صنعت نفت ايران و با همکاري بخش خصوصي و پارلمان بخش خصوصي در اتاق بازرگاني برگزار شد، اتفاق خوبي است و نتايجي که اعلام شد باعث اميدواري است. اين فعال بخش خصوصي گفت: تعداد تقاضا که براي منابع فاينانس خارجي و سرمايه‌گذاري مشترک استفاده مي‌کنند بالغ بر 250 تقاضا شده است. در نشست ديروز بيش از يکصد متقاضي حضور داشتند و انتظار مي‌رود پروژه‌هاي آنها را مطابق بحث‌هايي که انجام شد به صورت استاندارد و تعريف شده و مستدل بتوانيم در اروپا در شهر لندن و بروکسل معرفي کنيم. پديدار پيش‌بيني کرد براي 27 و 28 نوامبر سال جاري که مصادف با هفته اول آذرماه 1396 است براي طرح‌هايي که الان بررسي مي‌شود پکيج‌هايي آماده و ارائه و در مرحله اول سرمايه‌گذاري مشترک و در مرحله دوم فاينانس محقق شود. به گفته وي، در هر دو صورت‌، صنعت نفت با همکاري اتاق بازرگاني تهران اميدوار هستند حداقل 10 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري براي پروژه‌هاي پايين دستي جذب کنند. مسئولان صنعت نفت کشورمان پيش از اين سرمايه‌گذاري مورد نياز در بخش‌هاي مختلف صنعت نفت را در مجموع 445 ميليارد دلار و به تفکيک نفت 230 ميليارد دلار، گاز 130 ميليارد دلار، پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي 20 ميليارد دلار و صنعت پتروشيمي‌ 65 ميليارد دلار اعلام کرده بودند.


 بزرگراه مشهد - تهران، مشکلي ديگر برايکشاورزان ميامي 

به طور معمول ساخت راه‌ها و يا تعريض آن‌ها در هر جايي که صورت پذيرد، مقدمات رفاه مردم و يا توسعه آن منطقه را فراهم مي‌کند، اما ساخت بزرگراه تهران - مشهد در حاشيه شهر ميامي، دسترسي کشاورزان اين شهرستان به زمين‌هايشان را با مشکل روبرو ساخته است.

شهرستان ميامي در شرق استان سمنان با داشتن حدود 10 هزار هکتار زمين کشاورزي و سه هزار هکتار باغ، يکي از قطب‌هاي توليد محصولات کشاورزي و باغي اين استان است.

در حالي که کشاورزان و باغداران اين منطقه به خاطر کاهش بارندگي سال‌هاي گذشته و نيز نبود صنايع تبديلي با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنند، مشکل دسترسي به زمين‌هاي کشاورزي، بر آن‌ها افزوده است.

به گفته کشاورزان ميامي، بزرگراهي که از حاشيه شهر ميامي گذر مي‌کند، موجب شده تا آن‌ها براي گذشتن از آن و نيز انتقال وسايل کشاورزي شان دچار مشکل شوند.

يکي از کشاورزان ميامي به ايرنا، گفت: کشاورزان براي گذشتن از جاده سراسري تهران - مشهد بايد از دوربرگرداني که در اين مسير قرار گرفته، عبور کنند، در حالي که رفت و آمد خودروها با سرعت حدود 110 کيلومتر مجالي براي گذشتن وسايل کندرو کشاورزي مانند تراکتور و تيلر نمي‌دهد.

رضا محمدي گفت: بارها تصادف‌هايي بين وسايل کشاورزي و خودروهاي عبوري روي داده و تلفاتي نيز برجاي گذاشته است.

شايد جانمايي دور برگردان در بلوار خليج فارس ميامي براي آسان سازي ورود و خروج مردم ميامي به اين بزرگراه انجام شده باشد، اما نگاهي به سرعت بسيار پايين وسايل کشاورزي مانند تراکتور، کمباين، تيلر و ديگر ادوات در مقايسه باخودروهاي پرسرعت، براي کشاورزان خطر آفرين است.

محمد صايمي يکي ديگر از کشاورزان ميامي با بيان اين که در اين محل يک پل هوايي براي عابران پيش بيني شده، گفت: به خاطر شيب تند پله‌ها، استفاده از آن براي عابران و به ويژه بيماران و کهن سالان بسيار سخت است.

وي گفت: از آن جا که حدود 60 درصد زمين‌هاي کشاورزي مردم ميامي در آن سوي بزرگراه قرار دارند، نياز است براي دسترسي کشاورزان در زمان‌هاي کاشت و به ويژه برداشت محصول، در اين نقطه زيرگذر ساخته شود.

حسين نوروزي يکي از اهالي شهرک شهيد سليمي ميامي هم به ايرنا گفت: ساخت زيرگذر علاوه بر کشاورزان، نياز اساسي اهالي اين شهرک و مردم روستاي جيلان نيز است.

عباسعلي اصغري عضو شوراي اسلامي شهر ميامي هم گفت: تاکنون نامه نگاري‌هاي زيادي براي ساخت زيرگذر که يکي از خواسته‌هاي مهم کشاورزان و اهالي روستاي جيلان است، انجام شده، اما نتيجه‌اي در بر نداشته است.

اصغري با بيان اين که، بارها اين موضوع در نشست‌هاي شوراي اداري مطرح شده است، افزود : موانعي بر سر ساخت اين زيرگذر وجود دارد که تا کنون ساخت آن را به تاخير انداخته است.

وي گفت: خريد منازل و مغازه‌هاي بخشي از اطراف بزرگراه يکي از مقدمات ساخت اين زيرگذر است که هزينه بالاي آن، شرايط را کمي دشوار مي‌کند.

امير تيموري سرپرست اداره راه و ترابري ميامي نيز با بيان اين که ساخت زيرگذر نياز به مطالعه دارد، به ايرنا گفت: تاکنون اقدامي در مورد ساخت زيرگذر صورت نگرفته است.

محمدمهدي کريمي فرماندار ميامي هم احداث زيرگذر در ميامي را ضروري دانست و افزود : مطالعه اين طرح امسال در دستور کار خواهد بود.

کريمي تصريح کرد : علاوه بر دسترسي کشاورزان به زمين‌هايشان، ساخت زيرگذر براي رفت و آمد آسان مردم روستاي جيلان به ميامي و نيز دسترسي مردم به ايستگاه قطار هم ضروري است.

فرماندار ميامي با بيان اين که ساخت زيرگذر با موانع زيادي روبرو است، افزود: با اين همه پيگيري‌هاي لازم انجام خواهد شد.

ميامي با بيش از40هزار تن جمعيت در شرق استان سمنان واقع است.

شهرستان ميامي با برخورداري از آب و هواي مساعد و منابع آبي فراوان و خاک حاصلخيز يکي از قطب‌هاي توليد محصولات راهبردي مانند گندم، جو، چغندرقند و ديگر محصولات در استان سمنان مي‌باشد.

سه هزار هکتار باغ‌هاي شهرستان ميامي بيشتر به کشت انواع ميوه‌هاي سردسيري مانند زردآلو اختصاص دارد، به طوري که سالانه بالغ بر 2هزارتن زردآلو از اين باغ‌ها برداشت مي‌شود.

سرويس شهرستان هاي روزنامه پيام استان سمنان