تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4526 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس‌جمهوري:
 تامين سلامت مردم تنها برعهده وزارت بهداشت نيست 
 سازنده موشک‌هاي پرتاب شده دولت است

رييس جمهور تصريح کرد که سازنده موشک‌هايي که اخيرا پرتاب شده دولت و وزارت دفاع است و بخش اقتصادي کشور پول آنها را تأمين مي‌کند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني، رييس جمهوري کشورمان صبح ديروز(سه‌شنبه) در جشنواره عمران سلامت که در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به توجه دولت يازدهم به بخش سلامت، اظهار کرد: در دولت يازدهم از آغاز و با وجود مواجهه کشور با مشکلات مختلف از جمله وضع پيچيده اقتصاد،‌ رکود تورمي، تحريم‌ها، وضعيت محيط زيست و نگراني‌هاي آن و مشکلاتي که در بخش سلامت با آن مواجه بوديم، موضوع سلامت را يکي از دستور کارهاي اصلي خود قرار داديم.

وي با بيان اينکه موفق شديم تقريباً در 6 ماهه دوم سال 92 براي مسائل مهم و اساسي کشور تصميم‌گيري کنيم، خاطرنشان کرد: برخي از تصميمات اتخاذ شده در آن زمان به موقع و در چارچوب‌هاي پيش‌بيني شده اجرا و برخي ديگر نيز با تأخير اجرايي شدند. اما به لطف خدا موردي وجود ندارد که نتوانسته باشيم از پيچ و خم‌هاي مشکلات عبور کنيم. رييس‌جمهور همچنين با اشاره به اقدامات دولت در زمينه مذاکرات هسته‌اي و رفع تحريم‌هاي اعمالي گفت: رفع تحريم‌ها نخستين گامي بود که لازم بود آن را حل و فصل کنيم. گرچه ممکن است برخي در مقام سوال حرف‌هايي در اين زمينه بزنند اما تحريم‌ها عاملي بود که حتي بخش‌هاي تجهيزات پزشکي، دارو و مواد اوليه داروسازي را با مشکلاتي مواجه کرده بود. فشار تحريم‌هاي خارجي که بي‌رحمانه‌ نسبت به مردم ايران وضع شده بود بر کشور و برخلاف ادعاي دنياي غرب اين فشارها نه بر دولت بلکه بر زندگي مردم وارد مي‌شد.

روحاني اظهار کرد: زماني که نفت تحريم مي‌شود و درآمدهاي کشور کاهش مي‌يابد اين در همه خدمات دولت تأثير مي‌گذارد. با وجود اينکه نفت و ماليات هزينه‌هاي دولت را تأمين مي‌کند، زماني که درآمد نفتي و رشد اقتصادي وجود ندارد، اخذ ماليات بسيار سخت و گاهي ناممکن مي‌شود. به همين دليل تصميم ما در ابتداي دولت بر اين شد که ظرف يک سال مسأله تحريم‌ها را با مذاکره حل کنيم.

رييس‌جمهوري با تأکيد بر اينکه من به اين راه کاملاً اطمينان داشتم و مي‌دانستم که مي‌توانيم در اين مسير موفق شويم،‌ خاطرنشان کرد: به طور موقت در کمتر از 100 روز توانستيم به توافقي موقتي دست يابيم. براي دستيابي به توافق دائم نيز به مدت يک سال زمان پيش‌بيني کرده بوديم. با وجود اينکه اين اتفاق امکان پذير بود ولي يک سري پيچ و خم‌ها ايجاد شد که موجب طولاني‌تر شدن مذاکرات گرديد.

روحاني گفت: موضوع اول ما در رفع تحريم‌ها اين بود که ملت ايران با قدرت وحدت و پشتيباني خود از ديپلمات‌هايشان در برابر قدرت‌هاي بزرگ جهان، قدرت پيروزي دارد و اين قدرت را به نمايش گذاشته است.

وي در ادامه با اشاره به برخي مخالفت‌ها با وزير امور خارجه و ديپلمات‌هاي کشورمان در جريان مذاکرات هسته‌اي تصريح کرد: زماني که در کشور بخواهيم در امر مهمي به پيروزي دست يابيم به حضور و موافقت مردم و همچنين حمايت و هدايت‌هاي رهبري و فداکاري کارگزاران نيازمند هستيم. در همين راستا چنانچه که بنا بود وزير امور خارجه با چهارتا فحش و شعار از ميدان خارج شود برجامي تحقق پيدا نمي‌کرد. گرچه برخي در سايت‌ها و روزنامه‌هاي خود و همچنين در مراسم 22 بهمن و در خيابان‌هاي تهران به وزير امور خارجه ما توهين کردند اما آدم نبايد به خاطر شعار عده‌اي از ميدان خدمت خارج شود. رييس‌جمهوري ادامه داد:‌ فحش دادن‌ها و اهانت‌هاي عده‌اي معدود به خاطر تلاش و کوشش مثمر ثمر براي کشور است. روحاني با بيان اينکه فکر مي‌کنيد اگر کسي بخواهد در کشور تحولي ايجاد کند آمريکايي‌ها،‌ اسرائيلي‌ها و برخي کشورهاي معاند منطقه او را آزار نمي‌دهند؟ اظهار کرد: ما بايد خود را براي همه سختي‌ها آماده کنيم. براي ما هدف نهايي کشور، ملت ايران، منافع ملي و نظام جمهوري اسلامي ايران است. ما در منطقه و خارج از آن دشمناني داريم که بايد در مقابله با آنها با يکديگر حرکت کنيم و دست به دست يکديگر دهيم.

رييس‌جمهوري تأکيد کرد: نبايد در برابر عده‌اي قليل که متأسفانه بلندگوهاي بزرگ را به ناحق در اختيار دارند بترسيم؛ چرا که ما ملتي بزرگ و ايثارگر هستيم و توانسته‌ايم نه تنها در برابر مشکلات روي پاي خود بايستيم بلکه به ملت‌هاي منطقه نيز کمک کنيم. وي در ادامه صحبت‌هاي خود به حمايت‌هاي همه جانبه دولت جمهوري اسلامي ايران از دولت‌هاي عراق و سوريه اشاره و خاطرنشان کرد: در سخت‌ترين شرايط اقتصادي دولت ايران به ملت عراق کمک کرد؛ اين کمک فقط به معناي فداکاري جاني نيست، گرچه که عده‌اي با جان فداکاري مي‌کنند و بايد از آنها قدرداني کنيم اما چه کسي حقوق اين افراد و سلاح‌هاي آنها و همچنين پول تأمين تمام اسلحه‌هاي مورد نياز عراق براي مبارزه با داعش و تأمين پول مورد نياز مردم سوريه را در شرايط تحريم اقتصادي تأمين کرده است؟ رئيس دولت تدبير و اميد همچنين با اشاره به حمله موشکي اخير نيروهاي نظامي کشورمان به برخي پايگاه‌هاي تروريستي داعش در سوريه،‌ افزود: ما مي‌شنويم که موشکي از خاکمان حرکت کرده و مرکزي از مراکز تروريستي را هدف قرار داده است؛ آنهايي که اين موشک را پرتاب کرده‌اند، تلاش و فداکاري‌هايي کرده‌اند اما سازنده موشک‌ها دولت و وزارت دفاع است و بخش اقتصادي کشور را نيز پول آنها را تأمين مي‌کند.

روحاني با تأکيد بر اينکه کار بزرگي در زمينه تجهيز نيروهاي نظامي به سلاح‌هاي راهبردي انجام شده است، خاطرنشان کرد: همانطور که وزير دفاع اعلام کرده‌اند سلاح‌هاي راهبردي ساخته شده در دولت يازدهم حدود 80 درصد کل ميزان قبلي است، منتها ما در برخي بخش‌ها نياز نمي‌بينيم که زياد به مردم توضيح دهيم.

وزير بهداشت نيز در اين همايش دو مطالبه حوزه سلامت مبني بر «تجميع صندوق‌هاي بيمه‌اي» و همچنين «پايدار شدن منابع سلامت» که براي ادامه طرح تحول ضروري است را خطاب به رييس‌جمهور اعلام کرد.

سيدحسن هاشمي گفت: طي چهار سال گذشته تيمي متشکل از متخصصان مختلف حوزه سلامت در خدمت مردم و دولت بودند؛ به طوريکه تاريخ وزارت بهداشت هيچ‌گاه اين تعداد از عالمان اين رشته را در ستاد و مراکز استاني به کار نگرفته بود. اين افراد توانستند طرحي بي‌نظير را در تاريخ اين سرزمين اجرا کنند و رضايت بيش‌از 80 درصدي مردم بويژه محرومان را به دست آورد. نتيجه اين رضايت را در انتخابات پرشور رياست‌جمهوري ديديم.


 با حضور رئيس کل بانک مرکزي صورت گرفت
 بررسي وضعيت موسسات مالي و اعتباري در جلسه غير علني بهارستان 
 مهلت يک هفته‌اي مجلس به بانک مرکزي براي حل سريع مشکلات

گروه سياسي‌: ديروز بهارستان با جلسه غير‌علني کار خود را آغاز کرد. بررسي وضعيت موسسات مالي و اعتباري با حضور رئيس کل بانک مرکزي در دستور کار جلسه غير علني مجلس به رياست علي لاريجاني بودتا سيف درباره آخرين وضعيت موسسات اعتباري کاسپين، فرشتگان و آرمان به ارائه توضيحاتي بپردازد.

مدتي است وضعيت موسسات مالي و اعتباري به معضلي تبديل شده که روزي نيست خبري از نارضايتي مردم از بلاتکليفي پول‌هايشان در اين موسسات منتشر نشود. تحصن‌هاي پي در پي و حتي راهپيمايي سپرده گذاران در اين موسسات ورشکسته ، سبب شد تا مجلس به صورت جدي‌تر به ميدان بيايد. جلسه غير‌علني ديروز مجلس هم در راستاي همين پيگيري‌ها براي حل مشکل اين سپرده گذاران برگزار شد.براين اساس نمايندگان مجلس در جلسه غيرعلني با رئيس کل بانک مرکزي بر لزوم حل مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتباري به خصوص کاسپين، فرشتگان و آرمان تأکيد کردند. البته با توجه به اينکه بانک مرکزي براي پرداخت سپرده‌هاي سپرده‌گذاران خط اعتباري باز کرده است، اين موضوع از سوي نمايندگان مطرح شد که چطور مي‌توان اين خط اعتباري را افزايش داد. طبق اعلام بانک مرکزي در مرحله اول مبالغ سپرده‌گذاران تا سقف 50 ميليون و سپس تا سقف 100 ميليون پرداخت خواهد شد که بايد اين پرداخت‌ها از محل دارايي‌هاي موسسات اعتباري مربوطه باشد که چون هنوز دارايي‌ها شناسايي و کشف نشده، بانک مرکزي خط اعتباري را باز کرده است که نمايندگان در اين جلسه بر اين موضوع تأکيد دارند که چطور مي‌توان حتي با فرض کشف دارايي‌ها خط اعتباري بيشتري را براي پرداخت سپرده‌هاي سپرده‌گذاران ايجاد کرد زيرا اين امکان وجود دارد که دارايي موسسات کفايت نکند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي هم با آغاز جلسه علني در توضيحاتي کوتاه درباره نشست پشت درهاي بسته مجلس ، از مهلت يک هفته‌اي قوه مقننه به بانک مرکزي براي حل هرچه سريعتر مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتباري سخن گفت. علي لاريجاني گفت: از ساعت 8 با حضور رئيس کل بانک مرکزي براي رسيدگي به مشکلات مردم و کساني که در موسسات مالي و اعتباري سپرده‌گذاري کرده‌اند، جلسه غير علني داشتيم.

نماينده مردم قم در مجلس افزود: معضل موسسات مالي از سوي مجلس توسط آقاي پزشکيان دنبال مي‌شود که در اين جلسه گزارش ارائه کرد و رييس کل بانک مرکزي نيز تدابيرش را اعلام کرد همچنين تعدادي از نمايندگان نيز راه‌حل‌هاي پيشنهادي خود را براي حل مشکل ارائه کردند.

رييس مجلس شوراي اسلامي خطرنشان کرد: در مجلس اين نظر اعلام شد که در اسرع وقت به نحو عام اين مشکل بايد حل شود. براي اين کار اگر نياز به تصميم‌گيري مجلس و ساير بخش‌هاي کشور بود تا هفته آينده نظر خود را به دولت اعلام کنند و اگر دولت توانست مشکل را حل کند، اين کار را انجام دهد. لاريجاني تاکيد کرد: از بانک مرکزي خواستيم با سرعت اين مشکل را حل کنند. اميدوارم در هفته آينده اين مشکل حل شود. اما اين نشست حاشيه‌اي هم در پي داشت. چند خبرگزاري اصولگرا مدعي شدند که يکي از نمايندگان مجلس هنگام خروج ولي‌الله سيف رييس کل بانک مرکزي با او درگير شده و اين درگيري تا حدي بوده که تنها با پادرمياني نمايندگان اصلاح‌طلب ختم شده است!

اين شايعه اما با واکنش روبرو شد. کاظم دلخوش اباتري در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به انتشار برخي شايعات درباره درگيري نمايندگان با رييس کل بانک مرکزي در انتهاي نشست غيرعلني امروز مجلس که به‌منظور بررسي وضعيت موسسه‌هاي مالي و اعتباري برگزار شد، اعلام کرد: هيچ‌گونه درگيري در صحن پيش نيامد. نماينده اصولگراي صومعه‌سرا در مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که آيا نماينده مشهد هنگام خروج سيف از صحن با او درگير نشده است، گفت: بنده در آن لحظه آن‌جا حضور داشتم و به شما مي‌گويم که هيچ درگيري اتفاق نيافتاده است.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مجلس محل بحث و تبادل‌نظر نمايندگان و مسئولان است و اين مسائل جايي در صحن ندارد و بنده نيز باوجود آن‌که در کنار آقاي سيف حضور داشتم، چنين چيزي نديدم.

اکبر رنجبرزاده ديگر نماينده اصولگراي عضو شوراي مرکزي فراکسيون نمايندگان ولايي نيز نسبت به اين درگيري ابراز بي‌اطلاعي کرد. اين عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي درباره بروز درگيري هنگام خروج رييس بانک مرکزي از صحن مجلس، گفت: بنده متوجه اتفاقي نشدم!

اما پيگيري‌هاي نمايندگان فقط به اينجا ختم نشد و سوال 61 نماينده از وزير اقتصاد درباره دليل عدم پيگيري مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتباري نيز اعلام وصول شد.


 نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت خبر داد
 پيشنهاد سرمايه‌گذاري يک ميليارد دلاري دانمارک به ايران  

نايب رئيس هيات مديره فدراسيون صنعت نفت ايران گفت: کشور دانمارک پيشنهاد يک ميليارد دلار مشارکت سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي ايران ارائه کرده است که بزودي برقراري ارتباط را در اين زمينه شروع مي‌کنيم.رضا پايدار به ايرنا گفت: بالاترين ابراز علاقه براي سرمايه‌گذاري در کشورمان از کشورهاي اتريش، نروژ، سوئد، انگلستان، آلمان و به صورت خيلي محدود از ايتاليا و اسپانيا دريافت شده است .

وي درباره اقدام‌هاي انجام شده در سال‌هاي 1393 تا 1395 گفت: اقدام‌هاي انجام شده درباره پروژه‌هاي حوزه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي‌به دو دسته پروژه‌هاي بالادستي و پايين دستي تقسيم مي‌شود. نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت افزود: در بخش بالادستي تعداد پروژه‌هايي که در حال حاضر از اولويت برخوردارند 53 پروژه است که مجموعه اين پروژه‌ها، محل اجرا و کارفرما که به شکل عمده شرکت ملي نفت ايران است، آماده شده و همچنين مجموع منابع مالي براي جذب سرمايه‌گذاري خارجي 108 ميليارد دلار برآورد شده است. وي تصريح کرد: انتظار ما اين است اين مبلغ حداکثر در سه تا پنج سال آينده محقق شود که اين امر زمينه ساز ايجاد سرمايه‌گذاري‌هاي آتي در برنامه بعدي است.

پديدار بيان کرد: در بخش پايين دستي دو زمينه فعاليت يکي در بخش توسعه پالايشگاه و ديگري در بخش توسعه صنعت پتروشيمي‌داريم که در بخش توسعه پالايشگاه‌ها وضعيت سطح نگهداشت موجود مدنظر است که در اين راستا بايد تجهيزات پالايشگاه‌ها به روز شود و از لحاظ کيفي استانداردهاي جهاني يورو 4 و 5 را تامين کنند و ديگري روند افزايش مصرف است. وي گفت: اگر چه پالايشگاه ستاره خليج فارس به عنوان بزرگ ترين پالايشگاه کشور با ميعانات گازي است که مي‌تواند بنزين را با استاندارد يورو 4 توليد کند ، سه واحد (ترين) که واحد اول 120 هزار بشکه است و واحدهاي بعدي با همين ميزان 360 هزار بشکه را دربرمي‌گيرد که در مرحله مقدماتي است و پروژه نياز به تامين سرمايه براي تکميل دارد.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت گفت: پنج پالايشگاه ديگر در استان‌هاي خوزستان، گلستان، فارس (پروژه پارس)، آناهيتا (در استان کرمانشاه) و پالايشگاه شهريار (در استان آذربايجان شرقي) به سرمايه‌گذاري نياز دارد که در مراحل مقدماتي است و مي‌تواند کشور را از واردات مواد هيدروکربني مورد نياز بي نياز کند.

وي تصريح کرد: نکته ديگر زنجيره ارزش افزوده توليد است که خام فروشي نکنيم و نفت خام خود را به فرآورده تبديل و بعد فرآورده را صادر کنيم و در بخش پاياني که پتروشيمي‌است با شروع دولت يازدهم 67 پروژه نيمه تمام در اختيار داشتيم که در صورت تکميل آنها 50 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي‌کشور اضافه مي‌شد.

پديدار افزود: ميانگين پيشرفت کار پروژه‌هاي نيمه تمام پتروشيمي‌به ارث رسيده به دولت يازدهم حدود 20 درصد بود و به دليل نبود منابع مالي همه اينها متوقف شده بودند.

ادامه در صفحه 7


 چراغي که به خانه رواست 
نويسنده : محمد عليان

در اين روزهاي گرم تابستان که مدارس تعطيل شده، برخي از کودکان غيربومي و مهاجر بي‌سرپرست يا بد‌سرپرست در اين شرايط دشوار اقتصادي و گراني سرسام آور براي امرار معاش و کسب لقمه ناني در معابر عمومي و گذرگاه‌ها به ويژه اماکن زيارتي به مشاغل کاذب روي آورده که اين پديده اجتماعي هر ساله زنگ خطري است براي آينده کودک و نوجوان که جرم‌هاي متفاوت وي را تهديد مي‌کند. اين دستفروشي‌ها و گاهي اوقات تکدي گري اطفال در ميادين و چهار‌راه‌ها نه اين که براي کشور سرمايه‌دار و مقتدر همچون ايران عزيز ناخوشايند است؛ بلکه در رسانه‌هاي گروهي آن سوي آب‌ها که تصاوير و فيلم مستند توسط دست نشاندگان خارجي طراحي و در کانال‌هاي ضد بشري اکران مي‌شود، بازتاب عجيبي دارد که درشان و شوکت جامعه اسلامي نمي‌باشد.

خوشبختانه کشورمان داراي سرمايه‌هاي غني اعم از معادن، مخازن و درآمدهاي نفتي و غيرنفتي صادرات و واردات مي‌باشد که تحت هيچ شرايطي نمي‌توان کتمان کرد و لذا از اين درآمدهاي سرشار و نعمت‌هاي الهي کشورهاي فقير همسايه هم به ويژه در چند سال اخير بهره‌ها و سودهاي بي شماري بردند که همگان به اين نوع خدمات رساني و هداياي يوميه کشور سربلند ما ايران به دولت‌هاي همجوار نيازمند آگاهند و اين کمک‌هاي ارزنده و مساعدت‌هاي چشمگير به کشورهاي زيارتي عربي براي هر يک از هموطنان ما سربلندي – مباهات و غرور مي‌آفريند و در اين بخشندگي‌ها و سخاوت‌ها به مردم جنگ زده و تهي‌دست مسلمان همسايه هيچ شک و شبهه‌اي وجود ندارد و نام پرافتخار ايران اسلامي در صحنه همچنان خورشيد تابان مي‌درخشد و ما هم به اين غرور ملي ميهن خرسنديم اما چراغي که به خانه رواست آيا به مسجد حرام نيست؟

کودکي پابرهنه با لباس‌هاي کثيف در مراکز شهر فال حافظ، آدامس، بادکنک مي‌فروشد و غم نان در سر مي‌پروراند آيا مورد تهديد باندهاي خلافکار حرفه‌اي قرار نمي‌گيرد که قرباني هوس‌هاي شيطاني سودجويان شود؟

آيا کانگسترهاي بي‌دين و ايمان اين کودک را براي حربه مافياي مواد مخدر و... در تله نمي‌اندازند؟ آيا تير و کمان گرگ صفتان و سوداگران مرگ که در جامعه عين کرم کثيف مي‌لولند قلب کوچک طفل بي‌گناه و معصوم را نشانه نمي‌گيرد؟

البته نمونه‌هاي زيادي در کانون اصلاح و تربيت‌ها داريم که مشت نمونه ي خروار است نوجواني گرسته و درمانده که در پارک‌ها و بوستان‌ها سرگردان است و در تهيه يک ساندويچ کم ارزش مي‌سوزد چگونه در دام تبهکاران خونخوار وحشي گرفتار نخواهد شد.

در اين فصل گرما و تعطيلات تابستاني برنامه‌هاي سرگرم کننده آموزش و پرورش براي پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان چيست؟ و چه راهکار مناسبي از سوي کارشناسان کودک انجام گرفته است؟

مگر اين خردسالان که براي فروش چند شاخه گل و.. به رهگذران عجز و ناله و زاري سر مي‌دهند فرزندان اين آب و خاک نيستند؟

از طرفي کودک نازپرورده بعضي‌ها در ناز و نعمت و پر قو و مسافرت تابستاني همراه خانواده خود روزگاري خوش را در خارج از کشور مي‌گذراند از طرفي ديگر نوجواني نگون‌بخت و فراموش شده شب سياه و تاريک خود را روي صندلي پارک‌ها و بوستان‌ها با شکم گرسنه به صبح برساند. آيا هر دو جانسوز نيستند؟ لازم بود براي پرکردن اوقات و جمع‌آوري و سامان‌دهي اين نونهالان معصوم که سرمايه‌هاي فرداي ميهن اسلامي ما هستند، برنامه‌اي مناسب تدارک ديده شود.