تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4526 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار:
 تغيير الگوي کشت در استان سمنان بايد به گفتمان و فرهنگ تبديل شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با اشاره به اينکه تغيير الگوي کشت بخش کشاورزي اين استان بايد به گفتمان و فرهنگ تبديل شود، گفت: بايد با برنامه‌ريزي و توسعه سيستم هاي نوين آبياري و تغيير الگو در بخش کشاورزي منابع آبي استان را مديريت کنيم.

محمد‌رضا خباز افزود: تغيير الگوي آبياري براي کشاورزي که بيش از نيم قرن با روش‌هاي سنتي زمين خود را آبياري کرده نيازمند برنامه‌ريزي و آموزش است و بايد در يک برنامه و به صورت کامل کارشناسي و علمي انجام و به گفتمان و فرهنگ تبديل شود.

وي اظهارداشت: با توجه به اين که کشور ما داراي کمبود منابع آبي و خشکسالي است و ميزان بارندگي سالانه نيز کاهش يافته، استفاده بهينه از منابع موجود و تغيير الگوي آبياري بخش کشاورزي امري ضروري است.

وي بر انسداد چاه هاي غيرمجاز و مهار آب هاي هرز در استان براي رفع بخشي از مشکل کم آبي تاکيد و اضافه کرد: خوشبختانه تعداد چاه آب کشاورزي غيرمجاز به حداقل رسيده و استان در اين بخش نسبت به ساير استان‌ها در وضعيت مطلوبي قرار دارد.

استاندار سمنان نصب کنتور‌هاي هوشمند و فهام را يکي از راهکارهاي مديريت منابع آبي استان برشمرد و گفت: استان سمنان در اين بخش اقدامات خوبي انجام داده و بنا بر گزارش رسيده عمده چاه‌هاي آب کشاورزي مجهز به کنتورهاي هوشمند و حجمي شده است.

خباز با بيان اين که حدود 70 درصد کسري مخازن دشت هاي استان سمنان با تجهيز چاه هاي آب کشاورزي به کنتور هوشمند و فهام جبران مي شود، گفت: از مجموع 2 هزار و 600 حلقه چاه کشاورزي در استان سمنان، 596 حلقه چاه با بيش از 20 درصد اضافه برداشت وجود دارد که بايد به کنتور هوشمند تجهيز شود.

وي با اشاره به اين که نصب کنتورهاي هوشمند در تعادل بخشي و احياي منابع آب بسيار موثر است، افزود: در صورت تکميل تجهيز همه چاه ها به کنتورهاي هوشمند و شارژ و بهره‌برداري از آن ها امکان جلوگيري درصد قابل توجهي از کسري مخزن دشت ها در استان ميسر مي‌شود.

خباز با بيان اين که همدلي و همزباني ويژه اي براي رفع مشکل کم‌آبي و خشک‌سالي در استان وجود دارد، اظهار کرد: در بحث تأمين و استفاده بهينه از منابع آب در اين استان نيازمند هم‌افزايي و همراهي مردم در همه بخش‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط هستيم ضمن اين که مي‌توانيم نسخه جديدي براي حل بحران آب تهيه و ارايه شود.

در استان سمنان حدود يک ميليارد و 250 ميليون مترمکعب آب در سال توليد مي شود که 87 درصد در بخش کشاورزي، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشاميدني مصرف مي شود.از 26 دشت موجود در استان سمنان 13 دشت نقطه بحراني و ممنوعه براي برداشت تشخيص داده شده که هرگونه برداشت آب در اين دشت‌ها ممنوع است و ساير دشت‌ها با وجود ممنوعه نبودن، فاقد ظرفيت آبي است.


 دومين باجه ارزي استان سمنان در شهر شاهرود شروع به کار کرد 

سرويس خبر

دومين باجه ارزي استان سمنان درشعبه مرکزي شاهرود آغاز به‌کار کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک کشاورزي استان سمنان، به منظور خدمت‌رساني مطلوب و شايسته به مردم استان سمنان و تسريع در امور ارزي مشتريان بانک کشاورزي، دومين واحد ارزي استان در شعبه مرکزي شاهرود شروع به‌کار کرد.

در مراسم افتتاحيه دومين باجه ارزي که با حضور مدير ستادي بانک در استان، مسئول واحد ارزي سمنان تعدادي از روساي شعب شهر شاهرود، روساي ادارات گمرک، جهاد کشاورزي، اقتصاد و دارايي، صنعت ومعدن و تعدادي از مديران عامل شرکت‌هاي ارزي برگزار شد؛ مدير شعب بانک کشاورزي در استان ضمن خوش‌آمدگويي و اظهار خرسندي از افتتاح دومين باجه ارزي در سمنان اظهار داشت: فعاليت ارزي به صورت پايگاه مشاوره ارزي حدودا از اواخر سال 94 در شاهرود راه‌اندازي شد که بحمداله با عملکرد خوبي که ارائه شد امروز شاهد افتتاح باجه در اين شعبه هستيم.

مهندس کيومرثي در ادامه خدمات قابل ارائه اين واحد ارزي را افتتاح اعتبارات اسنادي وارداتي و انجام کليه خدمات مرتبط با گشايش اعتبارات اسنادي، صدور حواله‌هاي ارزي عهده ساير بانک‌هاي خارجي، قبول و انجام عمليات اعتبارات اسنادي صادراتي، افتتاح انواع حساب‌هاي ارزي قرض‌الحسنه پس‌انداز جاري و سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري کوتاه مدت و بلند‌مدت، شرکت در قرعه‌کشي جوايز بانک قرض‌الحسنه پس‌انداز، صدور گواهي موجودي حساب و گردش مالي به زبان انگليسي، ارائه انواع تسهيلات ارزي و صدور انواع ضمانتنامه‌هاي بين‌المللي، عنوان نمود و گفت: ان‌‌شااله شرکت‌هايي که خدمات ارزي ارائه مي‌دهند و مردم خوب شاهرود همکاري بيشتري را با اين واحد خواهند داشت.

در ادامه مدير عامل شرکت رنگين پروفيل که از مشتريان ارزي بانک مي‌باشد، از عملکرد بانک در بخش ارزي چه در دوران تحريم و چه در دوران پسا تحريم اظهار رضايت نمودند و خواستار همکاري شرکت‌ها با بانک کشاورزي شدند.

بنا بر اين گزارش اولين حساب ارزي مشترکا توسط‌ هاشمي‌نژاد دبير انجمن انگور شاهرود و مهندس فوقاني به مبلغ 3000 دلار افتتاح شد.

شايان ذکر است: اين واحد در محل ساختمان شعبه مرکزي بانك كشاورزي در شهر شاهرود واقع شده است.


 «مشق‌ روز» شمار50 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

در ضيافتي شرکت کردم که يک جوان عزيز حافظ قرآن مي‌توانست از يک کلمه سوره بقيه آيات را بخواند و از شماره صفحه نام سوره و آيات سوره را اعلام دارد و از دو صفحه قبل و بعد سوره خبر دهد و احاطه ويژه‌اي در مورد قرآن مجيد داشت و مي‌گفت يک ساله قرآن را حفظ کردم و هر روز دو جزء قرآن را تلاوت مي‌نمايم. راستي انسان استعداد ويژه‌اي دارد که مي‌تواند به شگفتي‌ها برسد و آيت‌ پروردگار شود.

مسافري داشتم که چند روزي به دامغان رفته بود و نقل مي‌کرد از چشمه علي و تاريخانه و خانه‌هاي قديمي و از جمله کوير حسن‌آباد که معدن نمک و استخر نمک دارد که در شب‌هاي مهتابي ديدني مي‌باشد و مي‌بايست ميراث فرهنگي راه و چاره‌اي براي معرفي اين مناطق به مردم و گردشگران بينديشد و جمله‌اي از آقاي استاندار نقل مي‌کرد که تابلويي در پرور نصب کرده‌اند که جاده‌ها و مسيرها و مناطق «معبر»‌ نباشند بلکه مقصد باشند و مردم و مسافران عزيز بايستند و منطقه و حيات وحش را تماشا کنند و چشمه‌علي که هفتصد ليتر آب در آن مي‌جوشد و حرکت دارد را از نزديک ببينند و ابر شاهرود و منطقه توسکستان را تماشا کنند که در زمان برف منطقه‌اي ديدني مي‌باشد و براي فرماندار و نماينده شاهرود و گرگان جهت احداث پمپ بنزين و سي‌ان‌جي نوشتم و خواستم اين جاده بالاي صدکيلومتر، مرکز سوخت مي‌خواهد که تا حال نشده است.

ستوني در صفحه کيهان 14/4/96 ديدم با عنوان ديروزنامه‌هاي زنجيره‌اي که از روزنامه‌هاي مختلف مطالبي را وارده و به تحليل مطالب آن پرداخته است. قرآن مجيد به لقب دادن منفي «روزنامه به ديروز‌نامه و زنجيره‌اي» به افراد نهي مي‌کند «وَلَاتَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِبِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ، حجرات» و مسلمانان پيرو قرآن و مومن نبايد از اين برچسب‌زني استفاده کنند. اگر نقدي بر نوشته‌اي و گفته‌اي دارد بايد عالمانه، ناصحانه، خيرخواهانه و دل‌سوزانه وارد ميدان نقد شود و پيشنهاد‌هاي مناسب براي موارد انتقاد ارائه نمايد.

به مناسبت سومين سالگرد وفات آيت‌الله محمدي گيلاني، آيات 21 به بعد سوره رعد «انما يتذکر اولو الالباب» را برگزيدم و او را يکي از دارندگان فکر، فهم و فقه معرفي نمودم و خداوند در آيات بعدي 9 صفت از فرهيختگان را وفاکنندگان به عهد خدا و ثابت قدم بودن در ميثاق و پيمان و صابران خداجوي و برپادارندگان نماز و انفاق‌کنندگان در علن و پنهان و دارندگان صله و ارتباط با خويشاوندان و دارندگان خشيت دروني از خداوند و ترس‌داران از بدحسابي و در نهايت با نيکي بدي را پاسخ مي‌دهند و بي‌شک اين انسان‌ها فرجام و پايان نيک دارند و پايان نيک آنها بهشت خداوند است که به درون آن مي‌روند و پدران و همسران و نوادگان خود را به همراه دارند و فرشتگان الهي بر آنها وارد شده و بر آنها درود مي‌فرستند و بدانيم پايان نيک «فنعم عقبي الدار» و فرجام نکو اين است. اين آيات منشوري نکو مي‌باشد.

جزوه پالتويي در موضوع جامعه‌آفريني قرآني تاليف آقاي محمد‌علي زم را مي‌خواندم که در آن آمده، قرآن کتابي است با موضوع خدا، انسان ، جهان، جامعه و حرکت که در آيات نخستين وحي الهي «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي، خَلَقَ خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ، اقْرَأْوَرَبُّكَالْأَكْرَمُ، الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ، لَّمَ الْإِنْسَانَمَا لَمْ يَعْلَمْ» ديده مي‌شود و خداوند از انسان مي‌خواهد که اهل گفتن و نوشتن درباره خود و خالق خويش باشد و از جامعه رستن و جٌستن و جستن مي‌طلبد و از وي مي‌خواهد همه توليدات فرهنگي ، صنعتي و اقتصادي خود را بر سه اصل طيب و حلال و صلاح و مصلحت قرار دهد.

مسلمان را بايد در منطقه آزاد «ليسخلفنهم في‌‌الارض» و کره وسيع جهان و منطقه بسته «وضاقت عليهم انفسهم» و زندان و دربند و حصر و در دنياي مدرن و وسعت يافته و عقب مانده و وسعت نيافته مسلمانان دانست و براي خود عزت و حرمت و مکنت داشته باشد و اگر گرداگرد خود فتنه، فساد، فسق، فقر و فلاکت ديد، به قرآن روي آورد و با رهنمودهاي قرآني خود را آزاد سازد و منطقه آزاد فقط اقتصادي نباشد و سيماي ايران اسلامي را يک چهره منفور اتمي و عامل تهديد جهاني نجات و به منطقه متصف به داشتن فکر ،منطق، مرام و عقلانيت و محقق هسته‌اي براي موارد مسالمت‌آميز برساند.

در گفتمان‌سازي قرآني، جهاد فرهنگي و عقيدتي و اخلاقي بر جهاد نظامي برتري دارد و خودسازي را جهاد اکبر مي‌داند و جهاد نظامي را جهاد اصغر و کار فرهنگي را جهاد کبير «و جاهدهم به جهادا کبيرا» مي‌داند. امام علي(ع) شش ماه قبل از ماجراي درگيري صفين پيام فرستاد و نامه نوشت و دعوت کرد و پس از آن ناگزير به پيکار شد.