تاریخ 1396/04/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4523 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مدير جهاد کشاورزي شهرستان شاهرود:
 800 هکتار از اراضي شهرستان شاهرود زير کشت ذرت مي‌رود 

سرويس خبر

مدير جهاد کشاورزي شهرستان شاهرود از آغاز عمليات کشت ذرت در اين شهرستان خبر داد و گفت: 800 هکتار از اراضي شهرستان شاهرود زير کشت ذرت مي‌رود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، محمدرضا قاسمي در حاشيه بازديد اراضي کشاورزي اين شهرستان اظهار داشت: تاکنون 650 هکتار از اراضي اين شهرستان زير کشت محصول ذرت رفته است و پيش‌بيني مي‌شود، اين ميزان به 800 هکتار برسد.

وي خاطرنشان کرد: عمده اين اراضي کشاورزي در شهرستان شاهرود (به‌ويژه در مناطق بسطام و بخش مرکزي) بوده و عمليات کشت محصول ذرت در اين مناطق از ابتداي ارديبهشت‌ماه امسال آغاز شده است.

مدير جهاد کشاورزي شهرستان شاهرود با اشاره به کشت ارقام مختلف ذرت در اين مناطق گفت: ارقام مختلف ذرت مانند سينگل کراس 704، ماسيل، ماکزيما و ام اس در اين مناطق کشت مي‌شود.

قاسمي با اشاره به نحوه آبياري مزارع ذرت بيان کرد: 20 هکتار از اين اراضي با روش «تيپ» آبياري مي‌شوند.

وي با اشاره به‌ضرورت مصرف بهينه آب در اراضي کشاورزي گفت: اقدامات مهمي در راستاي کاهش مصرف و صرفه‌جويي آب در اراضي کشاورزي اين مناطق در حال انجام است.

مدير جهاد کشاورزي شهرستان شاهرود گفت: براي آشنايي و نيز ترغيب بهره‌برداران به استفاده از روش‌هايي که به‌صورت بهينه سبب کاهش ميزان آب مصرفي مي‌شوند، مزرعه نمايشي کشت ذرت با استفاده از نشاء برپا مي‌شود.

قاسمي همچنين به مبارزه بيولوژيک با افت ذرت در اين شهرستان اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ريزي در 100 هکتار از اين اراضي مبارزه با کرم ساقه خوار ذرت (سزاميا) بدون استفاده از سموم شيميايي و به‌صورت بيولوژيک (استفاده از زنبور تريکو گراما) انجام مي‌شود.


 آغازعمليات اجرايي 28 پروژه عمراني بهداشت و درمان در دامغان
 کمبود پرستار در دامغان به قوت خود باقي است  

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سرپرست شبکه بهداشت و درمان دامغان با اشاره به آغازعمليات اجرايي 28 پروژه عمراني در حوزه بهداشت و درمان اين شهرستان گفت: براي احداث و تکميل اين تعداد پروژه عمراني بهداشتي و درماني در شهرستان دامغان 9 ميليارد تومان اعتبار صرف و هزينه خواهد شد.

سيداميرحسين خادمي با بيان اين مطلب در گفتگو با خبرنگار ما در دامغان اظهار داشت: اعتبار آغاز عمليات اجرايي 28 پروژه عمراني در حوزه بهداشت و درمان 50 درصد آن از محل اعتبارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، 35 درصد با موافقت استاندار و از محل اعتبارات استاني و 15 درصد ديگر از اين اعتبارات و از محل در آمد‌هاي دانشگاه علوم پزشکي سمنان تامين و هزينه خواهد شد.

وي اضافه کرد: مراکز خدمات جامع سلامت شهري و روستايي در شهر دامغان واميريه و روستاهاي جزن، مهماندوست، فرات و حسن‌آباد، طرح توسعه مرکز بهداشتي درماني شهيد حلاجي و ستاد مرکزي شبکه بهداشت و درمان واقع در مرکز بهداشتي و درماني شهيد چراغيان از مهمترين پروژه‌هاي عمراني در دست احداث از سوي دانشگاه علوم پزشکي سمنان در شهرستان دامغان است.

وي خاطر نشان کرد: احداث مرکز جامع سلامت شهري در شهر ديباج سال گذشته در زميني به مساحت 675 متر‌مربع آغاز که تاکنون اين پروژه بهداشتي و درماني 40 درصد پيشرفت فيزيکي دارد و براي اجرا آن يک ميليارد تومان اعتبار و از محل اعتبارات دانشگاه علوم پزشکي تامين و هزينه خواهد شد.

وي تصريح کرد: با آغاز عمليات اجرايي پروژه‌هاي عمراني و تکميل و بهره‌برداري از آنها تا 20 سال آينده هيچ مشکلي در باب پروژه‌هاي عمراني و کمبود آن احساس نخواهد شد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر 33 خانه بهداشت در سطح روستاهاي شهرستان دامغان وجود دارد افزود: بر اساس نرم جمعيتي ابلاغي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به ازاي يک هزار نفر جمعيت در هر روستا بايد يک خانه بهداشت ايجاد و راه اندازي شود که جمعيت روستايي شهرستان دامغان در حالت فعلي 19 هزار نفر است که با اين احتساب 32 خانه بهداشت در روستاهاي دامغان وجود دارد که با رايزني‌هاي انجام شده و کسب موافقت يک خانه بهداشت در روستاي رشم ايجاد که تعداد خانه‌هاي بهداشت در روستاهاي شهرستان دامغان به 33 خانه بهداشت افزايش پيدا کرده است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان دامغان با اشاره به فعاليت 7 مرکز جامع سلامت و پايگاه بهداشتي و درماني شهري دراين شهرستان افزود: چهار مرکز جامع سلامت شهري شامل مراکز شهيدان حلاجي، چراغيان، سيد الشهداء و قمربني‌هاشم(ع) و پايگاه‌هاي سلامت بوستان، مهر و ولي‌عصر(عج) در شهرستان دامغان فعاليت دارند و خدمات بهداشتي و درماني به همشهريان دامغاني ارائه مي کنند.

ادامه در صفحه 7


 استاد حوزه و دانشگاه در استان گلستان:
 تقويت بنيه نظامي تقويت شود 

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاد حوزه و دانشگاه استان گلستان حمايت و تقويت بنيه نظامي کشور را از ضروريات برشمرد و گفت: توان و اقتدار موشکي کشورمان به دست جان برکفان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي سيلي بزرگي به دشمنان بود و آن را به ترس و وحشت وا داشت.

به گزارش خبرنگار ما از دامغان، آيت‌الله سيد‌حبيب‌الله قدمي در دهمين يادواره 13 شهيد روستاي تويه رودبار از توابع بخش مرکزي شهرستان دامغان به ميزباني مسجد جامع اين روستا ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهداي گلگون کفن انقلاب اسلامي ايران افزود: بنيه نظامي کشورمان بايد بيش از گذشته حمايت و تقويت شود و نبايد بگذاريم به اين بنيه نظامي که از ضروريات مهم و اساسي کشورمان بوده خدشه وارد شود.

وي اضافه کرد: شليک چندين موشک از سوي نيروهاي جان برکف سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به مواضع و مقر نيروهاي تروريستي در خاک سوريه تروريست‌ها و حاميان مالي و تجهيزاتي آنان را به وحشت انداخت و ترس و گيج شدن را در بين آنان ايجاد کرد.

اين استاد حوزه و دانشگاه در استان گلستان تصريح کرد: قوي بودن و اقتدار نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران براي ما يک عزت و افتخار است و همين قوي بودن نيروهاي مسلح ما بود که توانستيم، قدرت و توان خود را به رخ دشمنان بکشيم و آنان را زمين‌گير کنيم.

وي با اشاره به ترويج و گسترش فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه اظهار داشت: برگزاري آيين‌هاي يادواره شهدا به منزله زنده نگه داشتن ياد و نام شهدا را در جامعه به وجود مي آورد و بايد بکوشيم اين فرهنگ با ارزش و به ياد ماندني در جامعه به ويژه در بين نسل جوان ترويج و گسترش پيدا کند.

وي خاطر نشان کرد: بايد راه و مسير شهدا را همانطور که آنان خواستند و تاکيد داشتند ادامه دهيم، تا در مورد بازخواست شهداي گرانقدر قرار نگيريم.

قدمي با بيان اينکه عده‌اي از تکرار شعار مرگ بر آمريکا در کشور بيم و هراس دارند و مخالف اين شعار هستند، افزود: اين عده از افراد بدانند مبارزه قاطع و بيان شعار مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسرائيل تعطيل بردار نبوده و نيست و هر روز و بيشتر از گذشته اين شعار تکرار خواهد شد.

وي يادآورشد: مردم ايران هرگز جنايات آمريکا و ايادي اورا فراموش نخواهند کرد و با شعار مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسرائيل و مرگ بر آل‌سعود نفرت و انزجار خود را از اين ظالمان در طول تاريخ جنايات متعددي را متحمل شدند را اعلام مي‌کنند و دست بردار نخواهند بود.

اين استاد حوزه و دانشگاه در استان گلستان با انتقاد از اينکه امروزه متاسفانه غيرت ديني در جامعه ما کم رنگ شده و افرادي در ترويج و کم شدن اين غيرت ديني با دشمنان هماهنگ و هم‌ساز هستند، اظهار داشت: عده‌اي که با برگزاري مجالس عزاداري و مذهبي مخالف و با برپايي مجالس فساد و گناه در جامعه موافق هستند، اين افراد منافق بوده و اين حرکت زشت و مخالف دين مبين اسلام نشان از کم شدن غيرت ديني در جامعه دارد که بايد مومنان و دوستداران اهل بيت(ع) هوشيار باشند و با اين توطئه و ترفند دشمنان مقابله و مبارزه کنند و در جهت تقويت غيرت ديني گام بردارند.

وي خاطر نشان کرد: شهداي ما هميشه از دين و رهبري در وصيت‌نامه‌هاي خود حمايت و بر تحقق عملي اين موضوع در جامعه تاکيد فراوان داشتند و بايد ما هم تلاش کنيم رهرو خوبي براي راه و مسير شهدا باشيم و نگذارين دشمنان به مقدسات و آيين‌هاي ديني و مذهبي ما ضربه و آسيب وارد کنند.

قدمي با بيان اينکه انسان مومن بايد ولايت پذير باشد افزود: مومن واقعي کسي است که در راه ولايت و رهبري گام بردارد و اين به منزله نشانه يک مومن است که در راه و مسير ولايت تلاش و حرکت مي‌کند.

وي تصريح کرد: نبايد فرقي در رهبري انقلاب با امام راحل گذاشت که امروز متاسفانه عدهاي در فرق گذاشتن اين موضوع صحبت مي‌کنند که اين فکر و انديشه غلط است و نمي‌دانند که تمامي فقها و مراجع عظام تقليد ولايت فقيه را قبول و بر وجود آن تاکيد دارند.

وي با بيان اينکه از نظر قرآن کريم تنها دين مقبول، دين اسلام است، اظهار داشت: آزادي عقيده و افترا به عقايد يک تفکر و انديشه وارادتي است و بايد در مقابل اين فکر و انديشه مقاومت و ايستادگي کرد.

اين استاد حوزه و دانشگاه در استان گلستان ياد آورشد: انسان و بشر داراي ارزش است و هر انسان و بشر هر ديني را قبول کند، داراي ارزش و جايگاه والاي است.

وي گفت: متاسفانه در اعلاميه به ظاهر که حمايت از حقوق بشر را فرياد مي‌زند، انسان بي‌دين را قبول دارد و ساکت شدن در برابر دين نشانه اين است که به دين و آيين‌هاي ديني و مذهبي بي‌تفاوت هستند.

در اين آيين که همراه بوي عطر شهيد و شهادت بود و خانواده معظم شهدا، روحانيان، فرماندهان و پرسنل نيروهاي نظامي و انتظامي و قشرهاي مختلف مردم حضور داشتند يکي از مداحان آل‌الله با ذکر مداحي و نوحه سرايي ياد و خاطره شهدا را گرامي داشت.

روستاي تويه رودبار از توابع بخش مرکزي و در 65 کيلومتري شمال شهرستان دامغان واقع شده است.


 سرويس خبر 

31 تير آخرين فرصت دريافت الکترونيکي گواهينامه

پانزدهمين آزمون سراسري قرآن و عترت

سرويس خبر

مسئول امور قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان آخرين فرصت چاپ و دريافت الکترونيکي گواهينامه قبولي پانزدهمين آزمون سراسري قرآن و عترت را 31 تيرماه اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، مجتبي نورمحمدي افزود: اين گواهينامه در دو بخش مؤسسات قرآني و کارکنان دولت صادر شده است.

وي ادامه داد: شرکت‌کنندگان در آزمون مي‌توانند با مراجعه به سايت www.fahmequran.ir از وضعيت قبولي خود مطلع شوند.

نورمحمدي آخرين‌ مهلت اعلام شماره شباي حساب بانکي برندگان پانزدهمين آزمون سراسري قرآن و عترت را نيز پايان تيرماه بيان کرد و افزود: آخرين‌مهلت اعلام کد پرسنلي توسط فرهنگياني که موفق به کسب قبولي شده‌اند، براي ثبت در سامانه وزارت آموزش‌و پرورش و لحاظ شدن آموزش ضمن خدمت پايان تيرماه سال‌جاري، از طريق ارسال به سامانه پيامکي شماره 5000588858 خواهد بود. در آزمون قرآن و عترت استان سمنان که سال گذشته برگزار شد بيش از شش هزار نفر در اين استان در بخش‌هاي کارکنان، فرهنگيان و موسسات قرآني به رقابت پرداختند.

سرمايه‌گذاري سه ميليارد ريالي در پروژه‌هاي

عمراني برق‌رساني شهرستان سرخه

سرويس خبر

با بهره‌برداري از هفت پروژه عمراني برق‌رساني در سه ماهه اول امسال، مبلغ سه ميليارد و 236 ميليون ريال در تاسيسات صنعت توزيع برق شهرستان سرخه سرمايه گذاري شده است.

مدير توزيع برق شهرستان سرخه با اعلام اين مطلب گفت: با نصب سه ايستگاه هوائي توزيع برق به قدرت 250 کيلوولت آمپر، هم اينک ظرفيت پست‌هاي برق اين شهرستان، 53 هزار کيلو ولت آمپر شده است.

مهندس مهدي پاک طينت افزود: به منظور استمرار خدمات دهي به مشترکان، قريب دوهزار متر شبکه فشار متوسط و فشار ضعيف در سه ماهه نخست سال‌جاري در سطح اين شهرستان برقرار شده است.

وي اضافه کرد: احداث پنج هزار و 850 متر شبکه دومداره فشار متوسط هوائي، داير نمودن سه دستگاه ترانس اندازه‌گيري هوائي (MOF) در ابتداي فيدرهاي محمدآباد، سيمن کار و قومس، تامين برق مجتمع 64 واحدي مسکن مهر، برقراري يک هزار و 500 متر شبکه روشنائي معابر شهرک صنعتي سرخه، بهسازي پست برق روستاي ايج، نصب يک دستگاه ترانس 25 کيلو ولت‌آمپر جهت تامين برق آبياري قطره‌اي، بهسازي 600 متر شبکه 20 کيلو ولت هوائي روستاي لاسجرد و اصلاح سه هزار متر خطوط فشار ضعيف هوائي روستاهاي نظامين، ايج، بيابانک و عبداله‌آباد، به عنوان مهم‌ترين برنامه‌هاي اين مديريت در سه ماهه دوم امسال است.

با همکاري شهرداري و شوراي محله‌اي سرداران شهيد

سمنان صورت گرفت

تخريب يک ملک مخروبه ديگر با رضايت مالک

در منطقه يک

سرويس خبر

ملک مخروبه اي در خيابان شهيد برزويي جنب مسجد فاطميه با رضايت کتبي مالک تخريب شد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، مدير شهرداري منطقه يک گفت: در راستاي رفع خطر ابنيه فرسوده ومتروکه که خطرات جاني براي عابرين داشته و منافي زيبايي سيما و منظر شهري مي‌باشند و همچنين از لحاظ فرهنگي، زيبايي و امنيت اجتماعي براي شهر مشکلاتي را ايجاد مي‌کند تخريب اين ملک در دستور کار واحد عمراني شهرداري منطقه يک قرار گرفت.

حميد قاسمي اظهار داشت: با عنايت به پيگيري‌هاي مکرر رئيس شوراي محله‌اي سرداران شهيد سمنان در جهت کسب رضايت مالک اين ملک فرسوده جهت تخريب آن، واحد عمراني شهرداري منطقه يک طي مراحل قانوني نسبت به تخريب و آزادسازي ملک و رفع خطر در خيابان مذکور اقدام کرد.

وي در پايان ابراز اميدواري کرد که بتوان با پيگيري و نظارت مستمر و تعامل و همکاري تمام شهروندان شاهد شهري زيبا باشيم.