تاریخ 1396/04/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4523 برو جستجو جستجوی پیشرفته   خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان گزارش مي دهد ؛
 ييلاق اوپرت قطعه‌اي از بهشت؛ مرز ميان جنگل و کوير 

ييلاق اوپرت مرزي ميان جنگل و کوير در شمال ايران است.

اين منطقه ييلاقي در منطقه پشتکوه از بخش شهميرزاد که در حوزه استحفاظي شهرستان مهديشهر در استان سمنان قرار دارد که مرز جدايي مازندران از اين استان است.

طبيعت زيبا که در نزديکي دشت و دامنه‌هاي مسير رنگ مخصوص به خودش را دارد، دامنه‌اي به رنگ آبي و دامنه‌اي ديگه به رنگ زرد که انگار در دامنه‌هاي آبي رنگ گل‌هاي زرد حق زندگي ندارند و در دشت زرد رنگ گل‌هاي آبي بسيار دلچسب و رويايي ست.

دشت اوپرت يک سري خانه‌هايي به سبک شمالي با شيرواني‌هاي حلبيِ بسيار ديدني دارد که گردشگران مي‌توانند در همان نزديکي‌ها کنار يکي از چشمه‌هاي معروفِ گل‌گلي بنشينند و از آب گواراي چشمه نوش جان کنيد.

مرتع ييلاقي اوپرت در روستاهاي پاجي و مياناي دودانگه ساري و مرز بين دو استان مازندران و سمنان است که در ارتفاع 2000 متر از سطح دريا واقع شده است.

از جمله معروف‌ترين گياهان دارويي اوپرت مي‌توان به؛ اورشمک،گوگ په، پيتنک، سيروک، زيره،کريبه، اوک چو، ثعلب، کولک، زولنگ، پاروک، مازش کو، الزي، اوجي

و چشمه‌هاي معروف اوپرت عبارتند از قل قل چشمه، کنگل چشمه، پايين لوتي گرد چشمه، بالا لوتي گرد چشمه، کله‌ي چشمه، عمارت سر چشمه، پابن چشمه

مراتع و دامداران قديمي اوپرت هم گوگلي بن يا عمارت سر

گزارش امروز ما به اين منطقه ييلاقي خوش آب و هوا اختصاص پيدا کرده؛ منطقه‌اي که ما بين کوير و دريا واقع شده و با وجود هواي فوق العاده خنک و دلنشيني که دارد حضور گردشگران را پر رنگ‌تر مي‌کند.

دکتر رمضاني از اهالي پاجي و ميانا بانوي ميانسال چاشمي هم در خصوص موضوع گزارش ما گفت: يکي از مناطق فوق‌العاده زيباي استان سمنان همين ييلاق اوپرت است.

وي افزود: اوپرت قطعه‌اي از بهشت است با چشمه‌هاي زيبا و ديدني با دشت‌هايي رنگارنگ و گياهاني دارويي که خواصي دوچندان دارند.

دکتر رمضاني در ادامه تصريح کرد: خداوند در ييلاق اوپرت از تمامي رنگ‌هاي زيبا استفاده کرده و با بهترين ذوق و خلاقيت قطعه‌اي از بهشت را در زمين مستقر کرده است که واقعا هر کس اين بهشت را از دست دهد بي‌شک پشيمان خواهد شد.

وي در پايان با توصيه به تمام جوانان استان تصريح کرد: به همه جوانان توصيه مي‌کنم به جاي آن که وقت خود را پاي فضاي مجازي و اينترنت بگذرانيد به اين طبيعت زيباي خدادادي رفته و لذت دنيا را ببريد چرا عمر انسان کوتاه است و زماني به خود مي‌آيد که ديگر وقت کافي جهت بهره‌گيري از نعمت‌هاي خدادادي را ندارد.

خورشيدي از اهالي پاجي از توابع دودانگه ساري و گردشگر ديگري که به اين منطقه سفر کرده بود هم گفت: اين روستا و منطقه ييلاقي آن چشم‌اندازهاي زيبا و جالب توجهي دارد.کوه‌ها و جنگل‌هاي انبوه پستي و بلندي‌هاي سرسبز و دلگشا چشم هر بيننده را خيره مي‌کند.

وي ادامه داد: به جرات مي‌توان گفت اوپرت يکي از مناطقي است که بايد نام بهشت را بر آن نهاد. دشت‌هايي با رنگ‌هاي متفاوت که علاوه بر خنکي اين منطقه چشم انداز زيبايي به آن بخشيده است.

وي در پايان گفت: به همه مردم ايران به خصوص استان سمنان که در نزديکي اين منطقه هستند پيشنهاد مي‌کنم حتما در اين فصل گرم تابستان به اينجا سفر کنند و از آب و هواي دلنشين آن بهره گيرند.

اصغر بابايي يکي از افرادي که در روستاي ميانا سکونت دارد، مي‌گويد: رودخانه اشک که به رودخانه چهل چشمه مشهور است در شرق اين روستا با چندين شعب از رشته کوه‌هاي البرز سرچشمه مي‌گيرد و داراي آب بسيار زلال به مانند اشک چشم (که به همين دليل آن را اشک ناميده‌اند) از زير درختان انبوه و سر به فلک کشيده جاري مي‌گردد.

وي در ادامه افزود: اين رودخانه داراي ماهي قزل‌آلا خال قرمز بوده است که متاسفانه در حال انقراض مي‌باشد. جاذبه‌ها و تفرجگاه‌هاي بسياري دارد از جمله آن آبشار بز پل ـ سنگ نو و ميان‌رود مي‌باشد و نيز از ديدني‌هاي بي‌نظير اين روستا يخچال طبيعي يخ اوه، غار سنگي و آب معدني فکچال منطقه خاروندجينگا، ميان بيشه، اوبن، خودسرا رشته کوه‌هاي گوگلي، دهانه گوگلي منطقه ييلاقي پشت کوه اوپرت، سرخده و جنگل‌هاي انبوه از گونه‌هاي نادر درختي راش، مليج، بلوط و....که بسيار شگفت آور است.

وي افزود: مردم روستاي ميانا در گذشته اغلب به کار کشاورزي و دامپروري مشغول بودند به همين دليل در مناطق ييلاقي و سردسير که در آن سوي سلسله جبال البرز قرار دارد و هم اکنون جزو استان سمنان محسوب مي‌شود در فصل گرم به کار کشاورزي مي‌پرداختند. منطقه ييلاقي اوپرت يکي از اين محله‌هاست که هم اکنون نيز زمين‌هاي اين منطقه زير کشت اهالي قرار دارد و در فصل تابستان جايي بسيار مناسبي براي گذراندن اقات فراغت مي‌باشد.

امير نوجواني که در حال بازي در اين ييلاق خوش آب و هواست هم مي‌گويد: ما هر هفته به همراه پدر و مادر و خانواده‌مان به يک جاي تفريحي مي‌رويم ولي من در بين تمام مکان‌هايي که تاکنون به آنجا رفته ايم اينجا را از همه بيشتر دوست دارم زيرا خيلي زيباست و دشت‌هاي رنگي آن باعث شده تا فقط به دنبال گل‌هاي رنگارنگ بروم و از هر کدام براي خودم جمع کرده ام تا آنها را خشک کنم.

وي ادامه مي‌دهد: من طبيعت را بسيار دوست دارم و از بودن در مکان‌هايي که هواي خوبي دارند بسيار لذت مي‌برم و به همه خانواده‌ها توصيه مي‌کنم اين جاي زيبا را از دست ندهند و حتما براي تفريح يک روزه هم که شده به اين منطقه سفر کنند.

وي ادامه داد: امروزه بيشتر جوانان و نوجوانان درگير فضاي مجازي شده و کمتر به طبيعت مي‌روند و چقدر خوب است که خانواده‌ها با توجه بيشتر بر اين موضوع با آزاد کردن وقت خود براي چنين سفرهايي که تنها حال و روحيه هر فرد را خوب مي‌کند از موقعيت‌ها استفاده کرده و به دامان طبيعت روند.

شکرويان بانوي شهميرزادي که به قول خودش گشت و گذار در طبيعت براي او بهترين تفريح و بهترين خوشگذراني محسوب مي‌شود، تصريح کرد: من به اکثر نقاط ديدني ايران رفته‌ام و به نظرم منطقه ييلاقي اوپرت در هواي گرم و سوزان تابستان بهترين منطقه براي سفرهاي يکي دو روزه است.وي افزود: من عاشق کوه و دشت و دمن هستم و در اولين فرصت خالي که داشته باشم سعي مي‌کنم به طبيعت بروم زيرا گردش در طبيعت و استفاده از هواي آزاد بهترين نوع زندگي و آرامش است و توصيه‌ام به خانواده‌ها اين است که اگر حتي زمان و پول کافي جهت مسافرت‌هاي دور را ندارند حتما به ييلاق اوپرت سفر کنند و معناي واقعي زندگي را از نزديک لمس کنند زيرا در اين منطقه زندگي به شکل خاصي جريان دارد که وصف آن در کلام نمي‌گنجد.

وي ادامه داد: من سعي مي‌کنم هر بار که به اين منطقه مي‌آيم حتي‌المقدور دو شب بمانم زيرا ماندن در اين ييلاق و استفاده از اين فضاي دلنشين و هواي خنک به انسان انرژي دوباره مي‌بخشد و با توجه به زندگي‌هاي ماشيني و اينترنتي که امروزه در بين جوانان و مردم رواج پيدا کرده حضور در چنين فضاهاي براي هر شخصي دلنشين و آرامش بخش است.حاج عليان هم با ابراز خرسندي از تهيه چنين گزارشي اظهار داشت: به جرات مي‌توان گفت تهيه گزارش درباره طبيعت زيبا و بي‌عيب و نقص اوپرت يکي از بهترين و جذاب‌ترين و خواندني‌ترين گزارش‌هاي روزنامه پيام خواهد شد.

وي تصريح کرد: اکثر مردم شهرستان مهديشهر براي يک بار هم که شده به اين ييلاق خوش آب و هوا سفر کرده‌اند و همين امر باعث شده تا تعريف وصف نشدني آن را براي هم‌نوعان خود کرده باشند لذا من هم به نوبه خود از همه مردم استان سمنان دعوت مي‌کنم حتما به اين ييلاق خوش آب و هوا سفر کنند و از جاذبه‌هاي توريستي آن بهره‌مند شوند.

وي ادامه داد: من و دوستانم هراز چندگاهي که به طبيعت مي‌زنيم بي‌شک يکي از مکان‌هاي پيشنهادي مان جهت رفتن به سفر يک روزه ييلاق اوپرت است و هر زمان که به اين منطقه مي‌رويم تا چندين روز پر انرژي هستيم و واقعا اوپرت قطعه‌اي از بهشت است.

يکي از کوهنورداني که به قول خودش سالي يک بار به اين منطقه ييلاقي سفر مي‌کند، گفت: من حدود 17 سال است که به اين منطقه سفر مي‌کنم و اين منطقه ييلاقي در طول اين سال‌ها دستخوش تغييرات گسترده‌اي شده است که از جمله آن مي‌توان به حضور دامداران با صفاي اين منطقه اشاره کرد که با هر بار حضور ما با رويي گشاده از من و دوستانم استقبال مي‌کردند که در آخرين سفر من به اين منطقه که در ارديبهشت سال جاري اتفاق افتاد متاسفانه بسياري از آن عزيزان به رحمت خدا رفته بودند.

وي گفت: اين دامداران باصفا و مهمان نواز دست‌هاي پينه بسته و پر مهر شان را در دستانمان مي‌گذاشتند و ما را به کلبه‌هاي ساده و بي‌آلايش‌شان دعوت مي‌کردند و همانند يک عضو خانواده از ما پذيرايي مي‌کردند.

وي افزود: متاسفانه ديگر از آن کلبه‌هايي که با سنگ و شاخه‌هاي درختان درست مي‌شد خبري نيست. اکنون اکثر کلبه‌ها با ديوارهاي بلوکي و پوشش حلبي درست مي‌شوند.

او ادامه داد: ديگر از فانوس و چراغ روشنايي (گردسوز -ده لمپا) خبري نيست. خيلي‌ها از موتور برق‌هاي بنزيني جهت روشنايي اتاق و منگل (محل استراحت گوسفندان در شب) بهره مي‌جويند.

اين جوان کوهنورد تصريح کرد:متاسفانه گندم زارهاي سرسبز که داخل آن پر از گياه دارويي زيره بود بسيار کم شده است ولي هنوز هم اين گندمزارها زيبايي‌هاي خاص خود را دارند.

وي گفت: به دليل خشکسالي‌هاي اخير اين گياهان کم شدند و حتي تعدادي از چشمه‌ها خشک يا کم آب شده‌اند در حالي که بايد با رسيدگي به اين مناطق بکر و دست‌نخورده طبيعت مانع از بين رفتن آنها شد.

وي افزود: هيچ وقت بار اولي که به اين منطقه سفر کردم را فراموش نمي‌کنم در آن زمان خبري از ماشين به اين شکل نبود و همه از اسب و الاغ و قاطر استفاده مي‌کردند در حالي که امروزه مقابل هر کلبه‌اي خودرو نيسان يا سواري و موتورسيکلت پارک بود.

وي در پايان افزود: خوش نشيني که معضلي براي جامعه کنوني ما شده است به اوپرت هم راه پيدا کرد. وقتي وارد مراتع گوگلي بن و لوتي گرد مي‌شوي با انبوهي از خانه‌هايي که با آجر، بلوک و آهن درست شده‌اند مواجه مي‌شويد.

سيد منصور عمادي