تاریخ 1396/04/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4523 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نماينده سمنان، سرخه و مهدي‌شهر در مجلس:
 قراردادهاي اقتصادي با شرکت‌هاي جهاني يکي از مسيرهاي ورود فناوري است 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده مردم سمنان، سرخه و مهدي‌شهر در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به قرارداد بزرگ سرمايه‌گذاري نفتي توتال در ايران، گفت: عقد قرارداد با شرکت‌هاي جهاني، يکي از راه‌هاي ارتباط ايران با جهان براي ورود فناوري به کشور است.

احمد همتي در نشست فرماندهي ستاد اقتصاد مقاومتي استان سمنان در سالن يادگار امام(ره) استانداري، افزود: ارتباط با کشورهاي بزرگ دنيا از طريق قراردادهاي بزرگ اقتصادي، مسير استفاده ايران را از فناوري باز مي‌کند و موجب پيشرفت ايران مي‌شود.

وي با اشاره به زمينه‌هاي مورد نياز رشد اقتصادي در ايران اسلامي، تاکيد کرد: نظام بانکي ايران بايد اصلاح شود و در کنار اصلاح نظام بانکي و مالياتي، بايد شفاف‌سازي صورت گيرد و براي اين منظور در بودجه 96 و در برنامه ششم توسعه برنامه‌ريزي‌هاي خوبي در اين زمينه انجام شده است.

وي، با اشاره به آثار مخرب قاچاق کالا و ارز در کشور، گفت: بايد برنامه‌ريزي دقيق و علمي براي مبارزه با انواع تخلفات به ويژه در زمينه قاچاق کالا و ارز انجام شود.

همتي تاکيد کرد: قبح کار خلاف در زمينه‌هاي مختلف در بين مردم هنوز نهادينه نشده است و مردم به راحتي کالاي قاچاق مي‌خرند و بايد اين فرهنگسازي در جامعه نهادينه شود که تخلف آسيب‌رسان است و بايد به شدت با آن برخورد شود.

وي با بيان اين که خطرپذيري براي سرمايه گذاري در ايران بسيار بالا است، افزود: ايجاد آرامش براي سرمايه‌گذاري، ترغيب آن‌ها به اين امر ، استانداردسازي کالاها و مبارزه جدي با فساد اداري بايد در دستور کار قرار گيرد.

نماينده مردم سمنان، سرخه و مهدي‌شهر در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: بايد در کشور ثبات و آرامش به وجود بيايد زيرا قاچاق در فضاي ناآرام و ناامن زمينه رشد پيدا مي کند، نظام جمهوري اسلامي به اين نتيجه رسيده است که کشور بايد به ثبات همه‌جانبه در زمينه‌هاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي برسد و دشمنان به دنبال ايجاد بي‌ثباتي در کشور هستند.

در اين نشست با حضور سيد عليرضا گلستاني‌زاده، معاون برنامه‌ريزي نظارت و هماهنگي اقتصادي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور، محمدرضا خباز استاندار سمنان، معاونان استانداري سمنان و فرمانداران شهرستان‌هاي استان مقرر شد تا دستگاه‌هاي اجرايي قوانين مزاحم در زمينه قاچاق کالا را ظرف 10 روز شناسايي و ارايه کنند و همچنين کليه دستگاه‌هاي اجرايي گزارش ماهيانه در زمينه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به کميسيون ارايه کنند.


 مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان سمنان خبر داد؛
 ايجاد "زنجيره عرضه" در بخش کشاورزي استان سمنان  

سرويس خبر

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان سمنان از ايجاد "زنجيره عرضه" در بخش کشاورزي اين استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، محمد اکبري در گردهمايي تخصصي آموزشي "زنجيره عرضه" در بخش کشاورزي استان سمنان در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزي اين استان اظهار داشت: امروز با توجه به لزوم توسعه بازار محصولات کشاورزي و افزايش بهره‌وري اين محصولات ايجاد زنجيره توزيع محصولات کشاورزي و دامي بسيار ضروري است.

وي افزود: در اين ميان صندوق‌هاي حمايت از توسعه بخش کشاورزي نقش و سهم بسيار زيادي در تکميل اين زنجيره‌ها داشته و جايگاه اين صندوق‌ها براي تحقق اين هدف مهم انکار‌ناپذير است.

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان سمنان با اشاره به اينکه در چندسال اخير همواره موضوع ايجاد زنجيره توزيع و عرضه محصولات کشاورزي و دامي در استان سمنان مطرح بوده است، عنوان کرد: گام‌هاي اساسي و مهمي نيز در سال‌هاي اخير در اين زمينه برداشته شده و تحقق آن يکي از اهداف و اولويت‌هاي مهم سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان است.

اکبري با اشاره به اينکه زنجيره‌هاي عرضه در بخش کشاورزي بايد در صندوق‌هاي حمايت از توسعه بخش کشاورزي در همه شهرستان‌هاي استان سمنان پيگيري شود، بيان کرد: با ايجاد اين زنجيره توزيعي، واسطه‌ها، دلالان و حلقه‌هاي اضافي عرضه محصولات بخش کشاورزي و دامي حذف و در هزينه توليد و عرضه اين محصولات نيز صرفه‌جويي مي‌شود.

وي اضافه کرد: در نتيجه اين طرح، قيمت تمام شده محصولات کشاورزي و دامي با عرضه مستقيم آن کاهش يافته و اين مهم عاملي براي صرفه اقتصادي در حوزه کشاورزي و دامداري استان سمنان خواهد شد.

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان سمنان با اشاره به اينکه تحقق اين هدف سبب تشويق بهره‌برداران بخش کشاورزي براي ادامه فعاليت توليدي در اين حوزه و در نتيجه پايداري توليد و اشتغال در بخش کشاورزي و دامي مي‌شود تصريح کرد: با اجراي طرح ايجاد "زنجيره عرضه" در بخش کشاورزي، بهره‌‌برداران بيشتري در اين بخش مانده و به فعاليت خود ادامه مي‌دهند. بر اين اساس اجراي آن در راستاي اهداف اقتصاد مقاومتي است.

مديران جهاد کشاورزي شهرستان‌هاي استان سمنان به عنوان رؤساي هيات مديره صندوق‌هاي حمايت از توسعه بخش کشاورزي در آن شهرستان‌ها به همراه مديران عامل، بازرسان و کارکنان منتخب اين صندوق‌ها در گردهمايي تخصصي آموزشي "زنجيره عرضه" در بخش کشاورزي استان سمنان حضور داشتند.


 معاون هماهنگي و امور مجلس جهاددانشگاهي کشور تأكيد كرد:
 توانمندي‌هاي جهاددانشگاهي به مثابه يک "ژن توسعه‌يافته خاص" عمل مي‌کند 

سرويس خبر

معاون هماهنگي و امور مجلس جهاددانشگاهي کشور با بيان اينکه توانمندي‌هاي ويژه در جهاددانشگاهي به مثابه يک"ژن توسعه‌يافته بسيار خاص"عمل مي‌کند، تصريح کرد: چه بسا که اگر بتوان اين"ژن خاص"و فرضي را شناسايي، پرورش و سپس به همه دستگاه‌هاي ديگر منتقل داد بتوانيم با يک تحول اساسي و ريشه‌اي در بسياري از بخش‌هاي کشور روبرو شويم.

به گزارش روابط عمومي جهاددانشگاهي استان سمنان، احمد شريفي‌زاده، در جلسه‌اي با رئيس و معاونين جهاددانشگاهي استان سمنان با اشاره به توانمندي‌هاي اثبات‌شده جهاددانشگاهي در چند دهه اخير گفت: جهاددانشگاهي بايد خلاءهاي موجود را شناسايي و براي رفع آنها وارد ميدان شود.

وي از نيروي انساني موجود در جهاددانشگاهي به‌عنوان نيرويي کارآمد و متخصص نام برد و اظهار کرد: مهمترين سرمايه جهاددانشگاهي در سراسر کشور و از جمله استان سمنان، نيروي انساني آن است.

معاون هماهنگي و امور مجلس جهاددانشگاهي کشور با اشاره به اعتماد ويژه مسئولان ارشد، نظام به جهاددانشگاهي افزود: فضاي کاري در جهاددانشگاهي يک فضاي بسيار خاص است و ريشه اين تمايز و خاص بودن به تفکر و نگرش نيروي انساني شاغل در جهاددانشگاهي برمي‌گردد.

شريفي زاده با بيان اينکه توانمندي‌هاي ويژه در جهاددانشگاهي به مثابه يک"ژن توسعه‌يافته بسيار خاص"عمل مي‌کند، تصريح کرد: چه بسا که اگر بتوان اين"ژن خاص"و فرضي را شناسايي، پرورش و سپس به همه دستگاه‌هاي ديگر منتقل داد بتوانيم با يک تحول اساسي و ريشه‌اي در بسياري از بخش‌هاي کشور روبرو شويم.

وي با اشاره به چرايي وجود اين ويژگي خاص در بين نيروي انساني جهاددانشگاهي گفت: وجود اين ويژگي خاص ممتاز بيشتر به تعهد ويژه و نگرش جهادي عالمانه نيروي انساني در اين نهاد انقلابي برمي‌گردد. ضمن اينکه اصولا جهاددانشگاهي با شکل‌گيري انقلاب اسلامي توسط بچه ‌مسلمان‌هاي انقلابي متعهد و اهل علم بنا نهاده شد.

دکتر شريفي‌زاده بر حفظ اين خصوصيات ممتاز تاکيد کرد و گفت: عامل ديگر اين موفقيت در اين است که مديران و نيروي انساني فعال در جهاد بايد هم به مديريت درآمد و هم به مديريت هزينه توجه کنند، چرا که جهاددانشگاهي متکي به خود است و به شيرهاي نفت اتصال ندارد، لذا همين سبب مي‌شود که هر کدام از نيروهاي جهاددانشگاهي که به بخش هاي ديگر مي‌روند، عملکرد متفاوت و موفقي داشته باشند.

وي ادامه داد: هرگونه تغيير در اين به اصطلاح "ژن خاص" ممکن است که جهاددانشگاهي را از اهداف اصلي آن دور کند، لذا بايد از اين مهم به مثابه يک ثروت ويژه نگهداري کرد.

معاون هماهنگي و امور مجلس جهاددانشگاهي کشور با اشاره به توانمندي‌هاي جهاددانشگاهي استان سمنان افزود: استان سمنان، استاني فرهنگي با مردماني مذهبي و متعهد و اهل دانش است و لذا جهاددانشگاهي در اين استان مي‌تواند اثرگذاري زيادي داشته باشد.

وي با بيان اينکه نمود اين "ژن توسعه‌يافته خاص" در جهاددانشگاهي استان سمنان به عينه ديده مي‌شود، تصريح کرد: همدلي موجود در اين استان که قابل تقدير است، مي‌تواند به توفيق بيشتر جهاددانشگاهي استان کمک کند.


 معاون ستاد مبارزه با قاچاق:
 13 نقطه خلا مرزي ورود کالاي قاچاق در استان‌هاي غربي کشور وجود دارد 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون برنامه‌ريزي نظارت و هماهنگي اقتصادي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: در سه استان غربي ايران، به ويژه در کرمانشاه و کردستان، 13 نقطه خلا مرزي براي ورود کالاي قاچاق به کشور وجود دارد.

سيد عليرضا گلستاني زاده در نشست فرماندهي ستاد اقتصاد مقاومتي استان سمنان در سالن يادگار امام(ره) استانداري افزود: در برخي از مرزها هيچ نيرويي از سپاه پاسداران، ارتش و نيروي انتظامي وجود ندارد و اين شکاف موجب تسهيل براي قاچاق کردن کالا شده است.

وي يادآور شد: سال گذشته با انجام عملياتي در يکي از خلاهاي مرزي در کردستان، سه ميليارد تومان کالاي قاچاق کشف شد که بخش زيادي از اين قاچاق به وسيله افراد کول‌بر در حال قاچاق بود.

وي با اشاره به بالا بودن حجم قاچاق کالا پيش از دولت تدبير و اميد، گفت: در دولت‌هاي نهم و دهم نوع نگاه به برخورد با قاچاق از نوع عملياتي و انتظامي بود در صورتي که قاچاق کالا پديده اقتصادي است و ديگر دليل حجم بالاي قاچاق پيش از اين دولت، وجود تحريم‌هاي قابل توجه عليه کشور بود.

وي، دلايل قاچاق کالا و ارز را اقتصاد غيرشفاف، رانت آفرين، يارانه‌اي، ناکارآمد بودن نظام بانکي و بيمه‌اي براي حمايت از توليد داخلي، صرفه حداکثري قاچاق در مقايسه با تجارت قانوني، خطرپذيري کم قاچاق، ضعف در بهره‌گيري از قانون مقابله با پولشويي و شفافيت نداشتن گردش کالا و ارز در کشور عنوان کرد.

گلستاني‌زاده گفت: رقابتي نبودن توليدات داخلي از نظر کمي و کيفي، سواحل طولاني به ميزان حدود 2 هزار و 500 کيلومتر، وجود بيش از 350 خور، وجود فقط 12 معبر موقت مصوب در چهار استان و فقدان نظارت کافي ديگر دلايل قاچاق در کشور است.

وي با بيان اين که يکي از دلايل قاچاق کالا و ارز توسط مردم، سوء استفاده از معافيت‌هاي مسافرت است، افزود: هر ايراني مي‌تواند 80 دلار از کشورهاي ديگر کالا به ايران وارد کند، در حالي که هر فرد حق دارد 10 هزار دلار از کشور با خود خارج کند، سال گذشته 17 ميليون سفر رفت و برگشت انجام شده بود که 9 ميليون از آن سفر ورودي بود و بازرسي از تمام سفرهاي ورودي ممکن نيست.

معاون برنامه‌ريزي نظارت و هماهنگي اقتصادي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: براي جلوگيري از تمام اين مشکلات، برنامه پنج ساله از سال 93 تدوين و ابلاغ شده است که يکي از دستاورد‌هاي کلان مبارزه با قاچاق ارتقاي کشف قاچاق توسط دستگاه‌هاي کاشف از هزار و 800 ميليارد تومان در سال 93 به 14 ميليارد و 600 ميليون تومان در سال 95 است.

وي، از ديگر دستاوردهاي مبارزه با قاچاق در دولت تدبير و اميد را کاهش 80 درصدي حجم و کاهش 90 درصدي ارزش قاچاق فرآورده‌هاي نفتي يارانه اي در سال 95 نسبت به سال 92، کاهش 29 درصدي توزيع و مصرف فرآورده‌هاي نفتي در سال 95 نسبت به 92 عنوان کرد.

معاون برنامه‌ريزي نظارت و هماهنگي اقتصادي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور تاکيد کرد: در دولت يازدهم براي رونق توليدات داخلي در بسياري از کالاها از جمله نساجي، لوازم خانگي، لوازم صوتي و تصويري و قطعات يدکي خودرو فرصت سازي شده و با هدف کاهش قاچاق، واردات قانوني کالاهاي هدف قاچاق در اين دولت افزايش يافته است.

در اين نشست با حضور محمدرضا خباز استاندار سمنان، احمدهمتي نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، سرخه و مهدي‌شهر در مجلس شوراي اسلامي، معاونان استانداري سمنان و فرمانداران شهرستان‌هاي استان، مقرر شد، تا دستگاه‌هاي اجرايي قوانين مزاحم در زمينه مبارزه با قاچاق کالا را ظرف 10 روز شناسايي و ارايه کنند و همچنين کليه دستگاه‌هاي اجرايي گزارش ماهيانه در زمينه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به کميسيون ارايه کنند.

در دولت تدبير و اميد، واردات 40 درصد کاهش يافت و درآمدهاي گمرک از محل حقوق ورودي در سال 95 نسبت به سال 92 حدود 150 درصد رشد داشت و قاچاق کالا از 25 ميليارد دلار در سال 92 به 12.6 ميليارد تومان در سال 95 به ميزان 50 درصد کاهش يافت.

در دولت يازدهم حجم کشفيات قاچاق نسبت به کل قاچاق از يک درصد در سال 92 به حدود 30 درصد در سال 95 افزايش يافت، انهدام کالاهاي کشف شده قاچاق در سال 95 به ارزش 67.3 ميليارد تومان نسبت به سال 94 به ارزش 15 ميليارد تومان در کشور 359 درصد افزايش يافته است.

در سه ماه اول سال96، کشف کالاي قاچاق استان سمنان با رشد 13 درصدي به سه ميليارد و 600 ميليون تومان رسيد.


 سرويس خبر 

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان خبر داد:

سنجش سلامت 2 هزار و 980 نوآموز بدو ورود

به دبستان تاکنون

سرويس خبر

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان از سنجش سلامت 2 هزار و 980 نوآموز بدو ورود به دبستان تاکنون خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، محمد رضا جهان، اظهار کرد: سنجش سلامت نو‌آموزان از روز 20 خردادماه آغاز شده است و تا 12 تيرماه، حدود 2 هزار و 980 نفر سنجش شدند.

وي با بيان اينکه بالغ 12 هزار نوآموز امسال تحت پوشش خدمات طرح سنجش سلامت قرار مي‌گيرند، افزود: تا 12 تيرماه سنجش سلامت بيش از 2 هزار و 980 نوآموز استان انجام شده است.

مديرکل آموزش وپرورش استان سمنان تصريح کرد: از نوآموزان سنجش‌شده، 2 هزار و 549 نفر بدون مشکل بودند و حدود 431 نفر نيز براي بررسي بيشتر به پايگاه‌هاي تخصصي ارجاع داده شدند.

محمدرضا جهان خاطرنشان کرد: اين طرح با همکاري دانشگاه علوم پزشکي و به منظور ارزيابي سلامت عمومي و آمادگي تحصيلي دانش‌آموزان در 8 پايگاه استان برگزار مي‌شود.

وي افزود: بيش از 100 نفرعامل اجرايي دراين طرح مشارکت دارند و امسال با پيش‌بيني همه جوانب، توجه جدي به رفاه حال اوليا و دانش‌آموزان شده است.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان خبر داد:

کسب 3 رتبه برتر کشوري توسط هنرجويان

هنرستان‌هاي استان

سرويس خبر

مدير کل آموزش وپرورش استان سمنان از کسب 2 رتبه اول و 1 رتبه دوم کشوري توسط هنرجويان استان در هجدهمين دوره جشنواره هنرهاي تجسمي شاخه فني و حرفه‌اي خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، محمد رضا جهان، اظهار کرد: در هجدهمين دوره جشنواره هنرهاي تجسمي شاخه فني و حرفه‌اي هنرجويان استان سمنان باکسب 3 مدال کشوري خوش درخشيدند.

وي افزود: هنر جويان « آتنا محمدي» در رشته فرش رتبه اول کشوري، « فاطمه بندري» در رشته کارگاه هنر رتبه اول کشوري و «زهراشيرکوند» در رشته گرافيک موفق به کسب رتبه دوم کشوري شدند.

شايان ذکر است؛ هجدهمين جشنواره ملي هنر‌هاي تجسمي هنرستان‌هاي فني وحرفه‌اي کشور به ميزباني استان خراسان شمالي انجام گرفت.

مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان:

مصرف بهينه برق، مهمترين عامل عبور از فصل گرم

تابستان، بدون اعمال خاموشي است

سرويس خبر

مدير عامل شرکت برق منطقه اي سمنان در برنامه زنده صبحگاهي سيماي مرکز سمنان، با تشريح وضعيت صنعت برق استان، ضرورت صرفه‌جويي در مصرف برق را از سوي مشترکين خانگي و صنعتي، يادآور گرديد.

مهندس سيد‌علي اکبر صباغ، مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان، در برنامه زنده تلويزيوني شبکه سمنان با عنوان "يه صبح تازه"، افزايش گرما و رشد مصرف صنايع در استان سمنان را از مهم‌ترين دلايل افزايش مصرف برق عنوان کرد و اظهار داشت: بيشترين مصرف برق امسال، قبل از شروع تابستان در ساعت12 دهم خرداد، به ميزان 6/489 مگا وات ثبت گرديده که نسبت به تابستان سال گذشته، رشد بيش از 4 درصدي را تاکنون شاهد مي‌باشيم.

مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان، مديريت مصرف بهينه برق از سوي مشترکين را مهمترين عامل گذر از فصل گرم تابستان، بدون اعمال خاموشي دانست و گفت: تجربه همکاري خوب مردم به ويژه صنايع استان در تابستان سال گذشته ثابت کرده است که در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي با صرفه‌جويي در مصرف برق مي‌توانيم از شرايط خاص تابستان امسال نيز به خوبي عبور کرده و با توجه به تمامي تمهيدات انديشيده شده فني و مهندسي با کمترين مشکل براي مردم؛ انرژي الکتريکي مورد نياز آنها را تامين نماييم.

مهندس صباغ با اشاره به آمادگي کامل کارکنان صنعت برق استان و تجهيزات و تاسيسات اين صنعت در برق رساني مطمئن به هم استاني‌هاي عزيز، افزود: مشارکت تمامي مردم در سطح کشور در راستاي مصرف بهينه برق و عدم استفاده از وسايل پر مصرف در ساعات اوج مصرف بين ساعت 12 الي 16، مي‌تواند تابستاني خاطره انگيز، بدون داشتن خاموشي را برايمان به ارمغان داشته باشد.