تاریخ 1396/03/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4508 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي:
 مبارزه بيولوژيکي در 250 هزار هکتار از اراضي کشور انجام‌ شده است 

سرويس خبر:

رئيس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به برنامه‌هاي اين وزارتخانه در راستاي مبارزه با آفات گفت: سال گذشته مبارزه بيولوژيکي در سطح 250 هزار هکتار از اراضي کشور انجام‌شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، محمدعلي باغستاني در بازديد از باغ‌هاي پسته دامغان ضمن تبريک هفته جهاد کشاورزي، با بيان اينکه اين مبارزات (بيولوژيکي) و اقدامات با هدف توليد محصولات سالم و ارگانيک انجام ‌شده است، اظهار داشت: سال گذشته در سطح بيش از 4 ميليون هکتار از اراضي و باغات مبارزه تلفيقي انجام شد.

وي بر ضرورت توليد محصولات سالم تأکيد کرد و افزود: يکي از اهداف و اولويت‌هاي وزارت جهاد کشاورزي کنترل بيولوژيک با هدف توليد محصولات سالم و ارگانيک است.

رئيس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي از مصرف سالانه 25 هزار تن انواع سموم براي مبارزه با آفات در سطح مزارع و باغات کشور خبر داد و افزود: از اين سموم براي مبارزه با 50 نوع از آفات باغي و زراعي استفاده مي‌شود.

باغستاني با اشاره به اينکه ميانگين استفاده از سموم در ايران کمتر از ميانگين جهاني آن است خاطرنشان کرد: ايران بين 300 تا 400 گرم در هر هکتار از سموم کمتري براي توليد محصولات کشاورزي و باغي استفاده مي‌کند.

وي با اشاره به اينکه ميزان مصرف سموم در باغات کشاورزي ايران 600 تا 700 گرم در هر هکتار است، اضافه کرد: اين در حالي است که ميانگين جهاني استفاده از سموم در باغات حدود يک کيلوگرم در هر هکتار برآورد مي‌شود.

رئيس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي با تأکيد بر لزوم مبارزه با قاچاق و توزيع سموم کشاورزي، به‌ويژه سموم تقلبي در کشور عنوان کرد: عزم وزارت جهاد کشاورزي و ديگر مسئولان مربوطه در اين زمينه جزم است.

باغستاني تصريح کرد: با توجه به مبارزه با توزيع سموم تقلبي کشاورزي در بازارهاي داخل کشور به‌طور ميانگين هر هفته يک محموله از سموم تقلبي در کشور کشف و ضبط شده و گزارش آن براي اقدامات بعدي به مراجع قضايي و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال مي‌شود.

وي با اشاره به معرفي و شناسايي 12 محصول پرمخاطره و پرمصرف کشاورزي ازنظر ريسک سلامت و سموم در کشور تصريح کرد: بررسي‌هاي کارشناسي و دقيق نشان داده است که 90 درصد اين محصولات سالم هستند.


 معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد استان سمنان مطرح کرد:
 11ميليارد و 650ميليون ريال در قالب هزينه ازدواج به نيازمندان پرداخت شد  

سرويس خبر

317 نوعروس و 220 نفر از فرزندان ذکور تحت حمايت کميته امداد با دريافت کمک هزينه جهيزيه و هديه ازدواج، طي سال 95 راهي خانه بخت شده‌اند.

نوعروسان و فرزندان ذکور تحت حمايت کميته امداد، با فراهم شدن لوازم ضروري خود راهي خانه بخت مي‌‌شوند که خيران با مشارکت در «طرح کوثر» مي‌توانند، ياريگر آنان در تأمين جهيزيه و وسايل مورد نياز زندگي باشند.

به گزارش سايت خبري کميته امداد؛ علي عرب، معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد استان سمنان با بيان اينکه 537 نفر از نوعروسان و فرزندان ذکور خانواده‌هاي تحت حمايت، زندگي مشترک خود را در سال 95 آغاز کرده‌اند، گفت: 11 ميليارد و 650 ميليون ريال در قالب کمک هزينه تأمين جهيزيه و هديه ازدواج در اختيار نوعروسان و فرزندان ذکور خانواده‌هاي تحت حمايت قرار گرفت تا آنان بتوانند با برپايي ازدواج آسان و ساده زندگي مشترک خودرا آغاز کنند.

وي با اشاره به اينکه از مجموع مبالغ هزينه شده در کمک هزينه ازدواج نيازمندان، دو ميليارد و 650 ميليون ريال توسط سه هزار و 500 نيکوکار در قالب طرح «کوثر»، براي تأمين جهيزيه نوعروسان و هديه ازدواج فرزندان ذکور تحت حمايت، طي سال 95، مساعدت شده است، افزود: 317 نوعروس و 220 نفر از فرزندان ذکور تحت حمايت کميته امداد با دريافت کمک هزينه جهيزيه و هديه ازدواج، طي سال 95 راهي خانه بخت شده‌اند.

معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد استان سمنان با بيان اينکه هم اکنون 23 نوعروس تحت حمايت کميته امداد استان در انتظار دريافت جهيزيه هستند، گفت: از خيران و نيکوکاران خواستاريم، تا با مساعدت‌هاي خود، کميته امداد را در فراهم کردن زمينه‌هاي ازدواج آسان نوعروسان و فرزندان ذکور خانواده‌هاي تحت حمايت، بيش از پيش ياري کنند.

وي با اشاره به اينکه 16 نفراز فرزندان ذکور خانواده‌هاي تحت حمايت نيز متقاضي دريافت هزينه ازدواج هستند، افزود: يکي از مهم‌ترين اهداف کميته‌ امداد از اعطاء کمک هزينه‌ تأمين جهيزيه و هديه ازدواج به نوعروسان و فرزندان ذکور خانواده‌هاي تحت حمايت ترويج سنت‌هاي حسنه اسلامي است.

علي عرب با بيان اينکه ترويج ازدواج آسان در بين مددجويان تحت حمايت از جمله فعاليت‌‌هاي مهم کميته امداد است، گفت: در سال 95، تمامي پرونده‌هاي در انتظار دريافت جهيزيه و وسايل مورد نياز زندگي نوعروسان و فرزندان ذکور، صفر شده است.

وي با اشاره به اينکه 31 نفر از نوعروسان و فرزندان ذکور خانواده‌هاي ساکن در مناطق محروم با دريافت 460 ميليون ريال کمک هزينه تأمين جهيزيه و هديه ازدواج زندگي مشترک خود را آغاز کرده‌‌اند، افزود: مناطق محروم در اولويت خدمت‌رساني کميته امداد قرار دارند که اميد است با تعامل هر چه بيشتر دستگاه‌هاي اجرايي و نيکوکاران بتوانيم اقدامات قابل توجهي را در اين مناطق به انجام رسانيم.


 مديرکل فني و حرفه‌اي استان سمنان مطرح کرد:
 آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي زيرزميني و غيرمجاز در استان سمنان 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل سازمان فني و حرفه‌اي استان سمنان از آنچه آموزش‌هاي زيرزميني و غيرمجاز فني و حرفه‌اي مي‌ناميد انتقاد کرد.

ابراهيم محمودي، به انتقاد از مراکز غيرمجاز فني و حرفه اي پرداخت و اظهار کرد: اين آموزش‌هاي زيرزميني که در رشته‌هايي مانند قاليبافي و برخي رشته‌هاي فني و حرفه‌اي بيشتر به‌چشم مي‌آيد در منازل، برخي دستگاه‌ها و مراکز آزاد انجام مي‌شود.

وي با اشاره به غيرقانوني بودن بسياري از اين آموزش‌ها افزود: اخير جلسات مختلفي براي جلوگيري از اين آموزش‌ها با دستگاه‌هاي مسئول و از جمله دفتر امور اجتماعي استانداري سمنان داشتيم، تا از تداوم اين آموزش‌هاي غيرمجاز جلوگيري شود.

مديرکل سازمان فني و حرفه‌اي استان سمنان با بيان اينکه برخي دستگاه‌هاي اداري نيز به اين آموزش‌ها مي‌پردازند، تصريح کرد: برخي دستگاه‌هاي اداري با برگزاري دوره‌هاي آموزشي غيراستاندارد به آموزشگاه‌ها و دستگاه‌هاي مسئول که براساس قانون متولي اين آموزش‌ها هستند آسيب وارد مي‌کنند.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص چرايي عدم حل مشکل اشتغال در چند دهه اخير و تداوم اين معضل در چند نسل اخير کشورمان گفت: پروسه ايجاد اشتغال يک فرآيند است که شامل نيروي انساني، توانمندسازي و مهارت‌آموزشي به نيروهاي کار، به‌کار گير افراد آموزش‌ديده ماهر و اشتغال و توليد مي‌شود، لذا براي حل اين مشکل بايد به همه اجزاي اين چرخه توجه شود.

محمودي با بيان اينکه دولت در سال‌هاي اخير اقدامات خوبي در اين بخش داشته افزود: مجلس نيز با وضع قوانيني مناسب به بهبود اين شرايط کمک کرده است که اين روند بايد تداوم بيابد.

وي با بيان اينکه وضعيت استان سمنان از نظر بيکاري در قياس با ديگر استان‌ها بسيار مطلوب است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه سمنان بعد از استان مرکزي کمترين بيکار را در سطح کشور دارد و اين نشان مي‌دهد که مسئولان استان در اين بخش عملکرد مناسبي داشته‌اند.

مديرکل سازمان فني و حرفه‌اي استان سمنان بر لزوم مهارت‌آموزي به نيروهاي متقاضي کار تاکيد کرد و گفت: عمده مشکل ما در اين حوزه به فارغ‌التحصيلان دانشگاهي برمي‌گردد که در برخي رشته‌ها فاقد مهارت‌هاي لازم براي ورود به بازار اشتغال هستند.

وي از آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي به عنوان راهکاري براي جبران اين معضل نام برد و افزود: سازمان فني و حرفه‌اي چه در سطح ملي و چه در سطح استاني تفاهم‌نامه‌هاي متعددي با دستگاه‌ها داشته و به آموزش نيروها در اين بخش مي‌پردازد.


 رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان:
 معدن‌داران دامغاني با مشکل نبود بازار فروش مواجه هستند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تعداد پروانه بهره‌برداري معدن در اين شهرستان را 119 فقره اعلام کرد، و گفت: نبود بازار فروش محصولات از دغدغه اساسي معدن داران اين شهرستان است.

بهروز اسودي افزود: حمايت از واحدهاي معدني، جلوگيري از واردات و خام فروشي و برنامه‌ريزي براي فرآوري مواد معدني مي‌تواند در ستاد اقتصاد مقاومتي مورد توجه ويژه قرار گيرد.

وي فرسودگي ماشين آلات و تجهيزات معادن و به روز نبودن تکنولوژي استخراج را از ديگر دغدغه اين معدن‌داران برشمرد و اظهار داشت: در صورت ايجاد شرايط فروش و رونق بازار تا حدودي مشکل معدن کاران قابل رفع بوده و تامين تسهيلات ارزان قيمت و حمايت دولت از اين بخش براي افزايش اشتغال موثر است.

وي خاطرنشان کرد: اين شهرستان سهم هشت درصدي از کل واحدهاي داراي پروانه بهره‌برداري استان سمنان را دارد که بر اساس آخرين بررسي ميداني تا اواخر سال 95، 75 درصد از اين واحدها با وجود مشکلات فراوان، نيمه فعال هستند.

اسودي با بيان اين که از مجموع واحدهاي داراي پروانه بهره‌برداري دامغان، 156 واحد با اشتغال کمتر از 100 نفر در گروه‌هاي توليدي کوچک و متوسط قرار دارند و تاکنون 40 واحد تسهيلات رفع موانع توليد دريافت کردند.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اضافه کرد: در سه سال گذشته هفت پروانه توليدي به ارزش ‌90 ميليارد ريال در دامغان صادر شد که اين امر، سهم ناچيزي از ميزان سرمايه‌گذاري استان در اين بخش را شامل مي‌شود.

وي از تشکيل کارگروه تعيين استراتژي‌هاي صنعت و معدن دامغان خبر داد و گفت: تعيين مسير و افق پيش روي صنعت و معدن با عنايت به طرح آمايش سرزمين و ساير برنامه توسعه و اسناد بالا دستي در کنار پيگيري ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي تسهيل در انجام امور سرمايه‌گذاري از جمله اهداف اين کارگروه است.

اسودي ادامه داد: اين کارگروه قرار است ايجاد شعبه بانک صنعت و معدن، دفتر نمايندگي سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي، نمايندگي اتاق بازرگاني و تفويض اختيار به حوزه غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان شهرستان، جلب مشارکت و حمايت متوليان و نهادهاي فرهنگي شهرستان در ايجاد بستر و ساختارهاي لازم براي تکريم سرمايه‌گذاران و توليد کنندگان و پيگيري ايجاد صندوق حمايت از توليد توسط صاحبان صنعت و معدن را پيگيري کند.

استان سمنان هزار و 700 پروانه بهره برداري در بخش صنعت و معدن و بيش از 40 هزار بهره‌بردار در بخش‌هاي مختلف کشاورزي دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بيش از 38 درصد و در کشاورزي بيش از 14 درصد و توليد ناخالص استان سمنان در حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزي و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.


 اخبار 

کاهش 20درصدي تلفات جاده اي

استان سمنان در 2 ماه نخست 96

رئيس پليس راه استان سمنان گفت: آمار تلفات تصادفات جاده اي در ماه هاي فروردين و ارديبهشت 96 نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش داشت.

سرهنگ حسن خسروجردي روز يکشنبه در کميسيون ايمني راه هاي استان در سالن غدير استانداري سمنان، افزود: در ماه هاي ارديبهشت و فروردين 96 حدود 37 نفر در جاده هاي استان جان باختند که نسبت به سال گذشته اين آمار 20 درصد کاهش نشان مي‌دهد.

وي بيان کرد: تا صبح روز بيست و هفتم خرداد 96 تعداد 14 نفر در تصادفات جاده‌اي در استان سمنان جان خود را از دست دادند در حالي که تلفات جاده اي سمنان در مدت مشابه در خرداد 95 در جاده ها 17 نفر بود، در مجموع در سه ماه نخست سال 95 حدود 66 نفر در جاده هاي استان در تصادفات جان باختند.

وي با اشاره به اينکه بيش از 100 تيم عملياتي پليس در استان سمنان به صورت شبانه روزي در ايام نوروز فعاليت کردند، گفت: با وجود افزايش حجم ترافيک و مسافرات هموطنان در اين ايام، تلفات جاده اي در استان سمنان افزايش نيافت.وي اضافه کرد: واژگوني 70 درصد از تصادفات جاده اي استان سمنان را شامل مي‌شود که عمده‌ترين عامل فوت هموطنان است و اين مساله نيازمند فرهنگسازي ملي، همه جانبه و در تمام سطوح است.

خسروجردي تاکيد کرد: ساعت 13 تا 16 بيشترين تلفات در جاده هاي استان سمنان رخ مي‌دهد و با توجه به اين ساعات بايد برنامه ريزي هاي لازم انجام شود.رئيس پليس راه استان سمنان خاطرنشان کرد: محور سمنان- دامغان و منطقه چاشت خوران در 25 کيلومتري سمنان، به دليل وضعيت آب و هوايي ويژه و مه‌گرفتگي، نياز به سامانه روشنايي دارد که مسوولان بايد براي آن برنامه ريزي کنند.مهدي زند وکيلي معاون عمراني استانداري به همراه جمعي از مسوولان انتظامي، امدادي، راهداري و امنيتي استان سمنان دراين نشست حضور داشتند و برنامه‌هايي براي کاهش سوانح و تلفات جاده اي به ويژه در طرح تابستانه ترافيکي در محورهاي استان بررسي و پيشنهادهايي ارايه شد.

پليس راه استان سمنان با 40 دوربين سرعت سنج ثابت، بر تردد خودروها در محورهاي ارتباطي استان نظارت دارد، سالانه دست کم 20 ميليون مسافر و گردشگر از محورهاي ارتباطي استان سمنان تردد مي کنند.

آنتن‌هاي گيرنده و فرستنده تلفن همراه

در استان سمنان به 690 مورد افزايش يافت

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون مديريت منطقه اي مخابرات استان سمنان گفت: آنتن‌هاي بي. تي. اس (فرستنده و گيرنده) تلفن همراه در اين استان با رشد 83 درصدي از 377 مورد به 690 مورد افزايش يافته است.

مرتضي مثبت شاهجويي افزود: اکنون پوشش تلفن همراه در جاده‌هاي اصلي و مسير ريلي اين استان 100 درصد است.

به گفته وي پوشش اينترنت جاده‌هاي فرعي اين استان در سال گذشته 88 درصد بود که اکنون به 99.3 رسيده است.

وي با اشاره به وجود 346 هزار و 21 مشترک تلفن ثابت در اين استان، اظهار داشت: از اين تعداد 327 هزار مشترک تلفن ثابت فعال است.

وي با بيان اين که استان سمنان به لحاظ ضريب نفوذ تلفن همراه رتبه سوم را در کشور دارد، گفت: اکنون يک ميليون و 200 هزار مشترک تلفن همراه در اين استان فعاليت دارد.

وي خاطرنشان کرد: پوشش تلفن همراه در روستاهاي استان سمنان 94.6 درصد است.

معاون مديريت منطقه اي مخابرات استان سمنان با اشاره به اين که نسل چهارم اينترنت پرسرعت از ماه دي 95 در اين استان آغاز شد و به سرعت گسترش يافته است، تصريح کرد: 117 سايت پوشش اينترنت پرسرعت در استان سمنان فعال است.

وي اظهار داشت: روستاهاي استان سمنان داراي پوشش اينترنتي نسل دوم و 60 درصد شهرهاي استان داراي پوشش اينترنتي نسل چهارم هستند.

شاهجويي ادامه داد: 99 درصد روستاهاي بالاي 20 خانوار استان سمنان داراي ارتباط تلفن همراه و ثابت با پوشش 99 درصدي هستند.

پرداخت تسهيلات رونق توليد در سمنان

به 436 ميليارد تومان رسيد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: تا کنون 773 واحد صنعتي و کشاورزي استان چهار هزار و 360 ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد دريافت کردند.

بهروز اسودي در شصت و يکمين جلسه کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان سمنان در سالن مديريت بحران استانداري، گفت: تاکنون 773 واحد صنعتي و کشاورزي چهار هزار و 360 ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد دريافت کردند که از اين تعداد 577 واحد کشاورزي با مبلغ هزار و 23 ميليارد ريال و 196 واحد صنعتي با سه هزار و 336 ميليارد ريال تسهيلات گرفتند.

وي با بيان اينکه در اين جلسه مشکلات پنج واحد صنعتي استان سمنان در امور زير بنايي، مالياتي تامين اجتماعي، دستگاههاي دولتي و بانکي بررسي شد، ادامه داد: در 60 جلسه قبلي، پرونده 396 شرکت بررسي شد که 947 مصوبه به همراه داشت.

اسودي با تاکيد بر اينکه تاکنون 51 درصد مصوبات کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان سمنان عملياتي شده و 49 درصد نيزدر دست اقدام است، افزود: مشکلات اين واحدها نيز در امور بانکي، زير بنايي، مالياتي، تامين اجتماعي و دستگاههاي دولتي بوده است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان يادآور شد: در اين نشست کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان گزارشي از عملکرد بانک‌هاي عامل استان در پرداخت تسهيلات رونق توليد و پايش تسهيلات توسط کميته نظارت ارائه شد.

محمدرضا خباز استاندار، محمد همتيان معاون استانداري و جمعي از مسوولان اقتصادي، مديران واحدهاي توليدي و بانک‌هاي عامل استان سمنان در اين نشست حضور داشتند.

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تعهد دارد، در سال 96 با پرداخت تسهيلات به 60 طرح معدني و صنعتي چهار هزار و 200 شغل ايجاد کند.


 مقابله با قاچاق با راهکارهاي نوين در دولت تدبير و اميد ادامه مي‌يابد  

ادامه از صفحه 1

در طرحي براي مقابله با محموله‌هاي قاچاق و شناسايي هر چه بيشتر کالاها، تاکنون حدود سه هزار و 835 واحد‌هاي توليدي و مراکز نگهداري و انبارها در سامانه شناسنامه‌دار کردن انبارهاي استان سمنان ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد 22 مورد از بخش معدن، 22 مورد از بخش مزرعه، 29 مورد از مراکز ارائه خدمات، 151 واحد توليدي، 239 مورد انبار و مراکز نگهداري و سه هزار و 372 مورد نيز عمده فروشي، خرده فروشي و اصناف بوده است.اين نشست با حضور محمود قنبري معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري و فرماندارهاي شهرستان‌هاي استان و جمعي از مديران کل سمنان برگزار شد و فرمانداران برنامه‌هاي خود را براي مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 96 بيان کردند.