تاریخ 1396/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4504 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دبير سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي شد 

سرويس هنري :

مديرکل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در حکمي، فرهاد مهندس پور نويسنده، کارگردان و مدرس تئاتر به عنوان دبير سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي کرد.

در متن حکم انتصاب دبير سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر با اشاره به پيشينه 35 ساله اين رويداد هنري، تجربيات ارزشمند دوره‌هاي گذشته و حضور گروه‌هاي نمايشي برجسته از ايران و ديگر کشورهاي جهان اعتبار و جايگاه ويژه آن در ميان رويدادهاي بين‌المللي تئاتر منطقه اشاره شده است.
در ادامه اين حکم آمده است که در ساليان اخير و با افزايش اجراهاي تئاتر در سراسر کشور، اين رويداد نيز سهم عمده و اساسي خود را به مرور توليدات نمايشي سال اختصاص داده و از اين طريق به ساختاري کارآمدتر دست پيدا کرده است.
مهدي شفيعي در ادامه اين متن افزوده است که بي‌شک رويکرد و برنامه‌هاي جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر به عنوان بزرگترين رويداد تئاتري کشور، در جهت گيري جريان عمومي تئاتر بسيار اثرگذار است.
وي همچنين در اين حکم انتصاب تاکيد کرده است: با اين شرايط و با توجه به گسترش دايره مخاطبان، فعالان، دانش آموختگان و تشکل‌هاي صنفي حوزه تئاتر ضروري است تا بر پايه تجربيات ارزشمند دوره‌هاي پيشين و شناخت چالش‌ها و فرصت‌هاي موجود، تدابير اميدبخش در برنامه‌ريزي و اجراي اين رويداد بزرگ هنري به کار گرفته شود.
شفيعي در اين حکم با يادآوري سوابق مهندس‌پور در حوزه‌هاي حرفه‌اي و آموزشي و همچنين تجربيات وي در مديريت‌هاي اجرايي و تخصصي تئاتر اظهار اميدواري کرده است با حضور او در جايگاه 'دبير سي وششمين جشنواره بين‌المللي تئاترفجر' و با بهره گيري از تمام توان مشاوره اي، حمايتي و اجرايي تئاترکشور، شاهد برگزاري جشنواره‌اي پويا و موفق باشيم.
فرهاد مهندس‌پور مدرس و کارگردان تئاتر، عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس و استاديار گروه بازيگري-کارگرداني دانشکده هنر دانشگاه تربيت مدرس که در سابقه فعاليت خود رياست شوراي ارزشيابي و نظارت بر نمايش و رياست انجمن نمايش را دارد، بعد از دبير بيست و سومين دوره‌اي جشنواره تئاتر فجر،‌ در اين دوره نيز مسئوليت دبير جشنواره را متقبل شده است.
اين کارگردان تئاتر داراي مدرک دکتراي پژوهش هنر، کارشناسي ارشد بازيگري و کارگرداني از دانشگاه تربيت مدرس و کارشناسي بازيگري و کارگرداني از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران است.
نمايش ‘به خورشيد سپاريد' در سال 1366 آغازي بر کارگرداني تئاتر او بوده و پس از آن 'داوري ايندرا'، 'سرودي کنار گودال'، 'گاليله'، 'ني لبک و بهمن’، ‘مکبث'، 'دير راهبان'، روز رستاخيز' را به صحنه برده است.
مهندس پور کارگرداني 3 تله تئاتر 'استنطاق'، 'يغماي با شکوه خورشيد' و 'سه پاس از حيات طيبه نوجوان نجيب و زيبا' را نيز انجام داده است.
دريافت جايزه بهترين فيلم مستند جنگي از جشنواره فيلم دفاع مقدس، جايزه بهترين نمايش سال از انجمن منتقدان تئاتر ايران، جايزه برگزيده ربع قرن تلاش براي شکل گيري ادبيات نمايشي دفاع مقدس و جايزه پژوهشگر برتر دانشگاه تربيت مدرس از ديگر افتخارات اين هنرمند است.


 «زادبوم» پس از 9 سال اکران مي‌شود 

سرويس هنري :

سخنگوي شوراي صنفي نمايش گفت: فيلم سينمايي «زادبوم» ساخته ابوالحسن داوودي پس از 9 سال در گروه سينمايي زندگي اکران خواهد شد.

غلامرضا فرجي در گفت ‌وگو با خبرنگار سينمايي ايرنا، درباره تازه ترين تصميمات شوراي صنفي نمايش گفت: قرارداد فيلم سينمايي «اکسيدان» ساخته حامد محمدي در گروه زندگي پس از فيلم سينمايي «دو عروس» به کارگرداني داود موثقي ثبت شد که پس از شب‌هاي قدر نمايش خود را آغاز خواهد کرد.
وي افزود: همچنين قرارداد فيلم سينمايي «مسلخ» ساخته اصغر نصيري در گروه ماندانا به جاي فيلم «مادر قلب اتمي» به کارگرداني علي احمدزاده ثبت شد.
سخنگوي شوراي صنفي نمايش همچنين از نمايش فيلم «رگ خواب» ساخته حميد نعمت الله در گروه سينمايي استقلال، پس از شب‌هاي قدر خبر داد و گفت: قرارداد فيلم سينمايي «سار و آيدا» به کارگرداني مازيا ميري در گروه آزادي به جاي فيلم «زير سقف دودي» ساخته پوران درخشنده نيز ثبت شد.
به گزارش ايرنا، با توجه به فرار رسيدن شب‌هاي قدر و شهادت امام علي (ع روز چهارشنبه (24 خرداد) سينماهاي سراسر کشور به طور کامل تعطيل مي‌شود.
همچنين روز پنجشنبه 25 خرداد ماه از ساعت 19 سينماها تعطيل و روز جمعه 26 خرداد ماه سينماها به طور کامل تعطيل مي‌شود.
از شنبه 27 خرداد ماه نيز سينماهاي سراسر کشور باز است و فيلم‌ها به نمايش در مي‌آيد.
فيلم سينمايي «زادبوم» به کارگرداني و تهيه‌کنندگي ابوالحسن داوودي و نويسندگي فريد مصطفوي محصول سال 1387 است که سال گذشته پس از هشت سال توقيف مجوز نمايش گرفت.
داستان فيلم درباره ارتباط شخصيت اصلي با زادگاه، خانواده و هويت گمشده‌اش در شرايط اجتماعي است که فاصله بين انسان‌ها زياد شده‌ است. اين طرح با الهام از پژوهشي علمي که نشان مي‌دهد لاک‌پشت‌هاي جزاير ايران پس از 30 سال مهاجرت دوباره به زادگاهشان برمي‌گردند، به نگارش درآمده است.
عزت‌الله انتظامي، مسعود رايگان، رويا تيموريان، پگاه آهنگراني، بهرام رادان، مهدي سلوکي در کنار رناته بيليب‌ترو، اولريکه کارگوس و هنده کلاين سه بازيگر خارجي در اين فيلم ايفاي نقش مي‌کنند.


 گفتگو خبرنگار پيام با بازيگر سريال شب‌هاي ماه مبارک رمضان
 مجيد نوروزي: خاک ميامي را مي‌بوسم 

من خوشحالم که اصالت ميامي‌اي دارم و خاک پاک ميامي را مي‌بوسم.

مجيد نوروزي، هنرپيشه محبوب صدا و سيما اين شب‌ها با سريال زير پاي مادر از شبکه يک سيما به قاب تلويزيون آمده است.

بازيگر جوان و پديده سينما و تلويزيون مجيد نوروزي در تاريخ 20 فروردين ماه سال 1370 در تهران چشم به جهان گشود.

مجيد نوروزي فارغ‌التحصيل رشته بازيگري در مقطع کارشناسي و همچنين دانشجوي رشته کارگرداني در مقطع کارشناسي ارشد است.

مجيد نوروزي بازيگري در تلويزيون را در سال 83 و با بازي در سريال سرود خاک که از شبکه پنج صدا و سيما پخش مي‌شد، آغاز نمود.

به گفته خود مجيد نوروزي ورودش به تئاتر از سال 84 بوده و همچنين نمايش «بازيگر تعزيه» به کارگرداني ميثم يوسفي در تالار هنر هم اولين اجراي وي محسوب مي‌شود.

مجيد نوروزي در نمايش‌هاي «رابينسون کروزوئه» به کارگرداني ميلاد نيک‌آبادي (در تالار قشقايي تئاتر شهر و سالن باران)،روياي يک شب نيمه تابستان در سالن تئاتر مستقل، «فاوست» و سري اول و دوم «سقراط» به کارگرداني حميدرضا نعيمي (در تالار وحدت)، «وقت ناهار» به کارگرداني رضا بهاروند (در سالن سمندريان ايرانشهر) و «ولپن» به کارگرداني مهدي کوشکي و تئاتر و نمايش جن بچه در حجله عريان که در سال 92 در بخش راديو تئاتر در سي و دومين جشنواره تئاتر فجر به عنوان برترين هنرپيشه مرد مورد تقدير قرار گرفت، اشاره نمود.

اين بازيگر جوان در نقش اشکان در سريال زير پاي مادر در ايام ماه مبارک رمضان 96 به ايفاي نقش پرداخته است.

در ابتدا خودتون را معرفي کنيد؟

من مجيد نوروزي هستم، اهل تهران، بزرگ شده‌ي تهران و اصالت ميامي‌اي دارم.

چگونه وارد عالم بازيگري شديد؟

من چندين ساله بازيگري مي‌کنم از تئاتر شروع کردم حدود 12،13 سال است که در اين حرفه فعاليت دارم.

از کارهاي قبلي و کارهاي آينده‌تون بگين.

کارهاي قبلي‌ام هم تئاتر بوده که در تهران اجراشده در تالارهاي مختلف تهران و سال گذشته 2 تا سريال بازي کردم به نام‌هاي ماه و پلنگ و چرخ و فلک، از کارهاي بعدي‌ام هم حدود 20 روز ديگر در تئاتر شهرتهران اجراي تئاتر دارم.

آيا در سينما هم برنامه‌هاي داشته‌ايد؟

تا حالا تجربه‌ي سينمايي نداشتم.

بين کارهاي سينمايي و تلويزيوني به کدام کار علاقه بيشتري داريد؟

بين کارهايي که تا الان داشتم سريال زير پاي مادر را بيشتر دوست داشتم.

مهترين کارگردان و بازيگراني که با آنها بازي کرديد چه کساني هستند؟

مهمترين کارگرداني که باهاشون کار کردم آقاي توفيقي بودند. من با بازيگراي مختلفي کار کردم حالا به غير از اين سريال که همه بازيگران اساتيد بنده بودند مثل آقاي ديرباز و خانم جعفري و آقاي آرا، آقاي فراهاني و خانم نظري و آقاي مجيد واشقاني و بقيه دوستان. تئاتر هم با افراد مختلفي هم بازي بودم مثل آزاده صمدي، فرهاد آئيش و ديگر دوستان ازشون درس گرفتم.

درباره سريالي که هم اکنون در آن بازي مي‌کنيد توضيح بدهيد و اينکه مردم چه واکنشي داشتند، از بازي کردن در کنار کامبيز ديرباز و ديگر بازيگران اين سريال؟

بازي کردن کنار آقاي ديرباز بسيار بسيار برايم خوب بود، آقاي ديرباز کلي به من لطف داشتند ،سعي مي‌کرديم رابطه پدر و پسري تو قاب تلويزيون رابطه خوبي به نمايش دربياد. به غير از آقاي ديرباز با همه بازيگران رابطه خوبي داشتم. کلا گروهمون گروه خيلي خوب و همه با هم رابطه‌هاي خوبي داشتند و من از همشون درس گرفتم و همشون به من کمک کردند و اين باعث خوشحالي من هست.

تا به حال به ميامي سفر کرده‌ايد؟

بله، قديم‌ترها به ميامي سفر کرده‌ام ولي الان حدود ده سالي است که نتوانستم به ميامي بيايم.

نظرتون درباره شهر ميامي چيست؟

شهر ميامي؛ شهري زيبا، لذت‌بخش و کويري قشنگ دارد . در بچگي سفري به ميامي داشتم و بسيار از اين شهر لذت بردم.

حرف آخر در خصوص ميامي:

من خوشحالم که اصالت ميامي‌اي دارم و خاک ميامي را مي‌بوسم. اميدوارم مردم ميامي هم اين سريال را دنبال کنند و دوست داشته باشند.

وي در پايان از خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان در شهرستان ميامي و مدير پايگاه خبري ميامي نيوز به خاطر تهيه اين گفتگو قدرداني کرد.

گزارش و عکس از شهرستان ميامي -

ايمان نوري


 سرويس هنري : 

گلاب آدينه از جشنواره بروکلين جايزه گرفت

سرويس هنري :

گلاب آدينه بازيگر سينماي ايران جايزه بهترين دستاورد هنري را براي بازي در فيلم سينمايي «آبجي» از جشنواره بين‌المللي فيلم بروکلين در نيويورک کسب کرد.

به گزارش ايرنا، گلاب آدينه توانست جايزه بهترين دستاورد هنري را از بيستمين جشنواره بين‌المللي فيلم بروکلين براي نقش آفريني در فيلم «آبجي» ساخته مرجان اشرفي زاده دريافت کند.
فيلم سينمايي «آبجي» نهمين حضور بين‌المللي خود را با نمايش در بخش مسابقه جشنواره بين‌المللي فيلم بروکلين کسب کرده است.
اين فيلم سينمايي که توسط محمد حسين قاسمي تهيه و توليد شده، در دو نوبت در اين جشنواره روي پرده رفت که بازي گلاب آدينه مورد توجه هيات داوري جشنواره بين‌المللي بروکلين قرار گرفت.
فيلم سينمايي «آبجي» توسط مرجان اشرفي زاده کارگرداني شده و علاوه بر گلاب آدينه، بازيگران ديگري چون پانته آپناهي‌ها، حميد آذرنگ، معصومه قاسمي پور، شيرين يزدان بخش، بابک حميديان و.. در اين فيلم سينمايي بازي کرده‌اند.

همايون شجريان و سهراب پورناظري

پروژه‌ «سي» را روي صحنه مي‌برند

سرويس هنري :

پروژه چندرسانه‌اي «سي» بر اساس دو داستان «زال و رودابه» و «رستم و اسفنديار» از شاهنامه فردوسي، کاري از «همايون شجريان» و «سهراب پورناظري» از پانزدهم مردادماه در مجموعه تاريخي فرهنگي سعدآباد روي صحنه مي‌رود.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي پروژه چندرسانه‌اي «سي»، اين پروژه‌ با هدف هويت بخشي ملي با تکيه بر موضوع فرهنگ، هنر و انديشه ايراني با حضور تعدادي از برترين چهره‌هاي موسيقي، تئاتر و انيميشن در حالي روي صحنه مي‌رود که روايتي معاصر و متفاوت از دو داستان شاهکار فردوسي را بيان کرده است.
پروژه چندرسانه‌اي «سي» تلاش مي‌کند تا مخاطباني از نسل‌هاي متفاوت با استفاده از هنرهاي نمايشي، موسيقي و انيميشن به درکي امروزي از شاهنامه فردوسي برسند.
همايون شجريان و سهراب پورناظري اواخر سال گذشته آلبوم موسيقي رگ خواب را منتشر کردند که با استقبال عمومي مواجه شد.
آلبوم صوتي و تصويري خداوندان اسرار نيز از ديگر پروژه‌هايي است که اين دو هنرمند به تازگي منتشر کرده‌اند.

کارگردان تلويزيون: سريال برکت با موضوع محروميت‌زدايي توليد مي‌شود

سرويس هنري :

ميني سريال «برکت» به کارگرداني علي بهادر با موضوع اقدامات اجتماعي و محروميت‌زدايي در حال توليد است. به گزارش خبرنگار سينمايي ايرنا، ‎سريال چهار قسمتي «برکت» که براي پخش از سيما در حال توليد است، اشاره‌اي به اقدامات اجتماعي و محروميت‌زدايي بنياد برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام‌(ره) دارد.
پنجاه درصد از تدوين ميني سريال به پايان رسيد و بزودي صداگذاري و ساخت موسيقي آن آغاز خواهد شد.
تصويربرداري اين مجموعه در لوکيشن‌هايي در مناطق عشايري شهرستان‌هاي انديکا، لالي و اهواز انجام شده است.
داستان اين سريال، سفر خانواده‌ هنرمند و فيلم‌سازي را که براي ساخت فيلمي از مناطق عشايري انديکا، لالي و مسجد سليمان در استان خوزستان عازم اين مناطق شده‌اند را روايت مي‌کند.
آشنايي با فرهنگ، آداب، رسوم و سنن عشاير بختياري بخشي از دستمايه‌ کار اين گروه فيلم‌سازي است و در جريان آن شاهد اتفاقات گوناگوني خواهيم بود. در اين سفر با پيوستن فردي به‌نام بختيار (عليرضا اسيوند) اين اتفاقات رنگ و بوي ديگري به خود مي‌گيرد. رضا (پويا اميني)، الهام (شهرزاد عبدالمجيد) و اميد (رامين ناصرنصير) اعضاي اين خانواده هستند.
‎پويا اميني، رامين ناصرنصير، شهرزاد عبدالمجيد، عليرضا اسيوند، سعيد جليلي، رضا اسماعيلي، امير رضائي، اسماعيل کريمي، حسين مددي و گروهي از بازيگران بختياري در اين پروژه ايفاي نقش مي‌کنند.
ميني سريال «برکت» به نويسندگي عليرضا اسحاقي و تهيه‌کنندگي علي بهادر در حال توليد است.

تهيه کننده فيلم «سلام بمبئي»

حضور بازيگران ايراني در پروژه‌هاي سينمايي جهان

تابع مولفه‌هاي فراواني است

سرويس هنري :

تهيه کننده فيلم سينمايي «سلام بمبئي» گفت: حضور بازيگران مطرح و توانمند ايراني در پروژه‌هاي سينمايي جهان، نيازمند و تابع مولفه‌هاي فراواني است.

جواد نوروزبيگي در گفت وگو با خبرنگار حوزه سينمايي ايرنا افزود: تسلط بازيگران ايراني به زبان خارجي نخستين شرط حضور در فيلم‌هاي خارجي است که بايد خود را در اين زمينه توانمند کنند.
وي با بيان اينکه طي سال‌هاي اخير بازيگران ايراني موفق به کسب جوايز مختلف از جشنواره‌هاي معتبر خارجي مانند برلين، کن و غيره شده‌اند، اظهار کرد: با توجه به اين دستاوردهاي مهم و ارزشمند، مايه افتخار است که بازيگران خوب ايراني در فيلم‌هاي خارجي نيز شناخته و ديده شوند.
نوروزبيگي ادامه داد: البته علاوه بر تسلط به زبان‌هاي خارجي، مدير برنامه‌هاي بازيگران ايراني نيز بايد فعال‌تر عمل کرده و حضور آنان را براي بازي در فيلم‌هاي بين‌المللي به کارگردان‌هاي خارجي پيشنهاد دهند.
تهيه کننده فيلم سينمايي «ذهن خطرناک من» تصريح کرد: به عنوان مثال پيمان معادي اکنون به خاطر مسلط بودن به زبان خارجي و توانمندي توانسته در فيلم‌هاي خوب و مطرح بين‌المللي به ايفاي نقش بپردازد و لازم است اين فرصت براي ديگر بازيگران کشور نيز فراهم شود.
نوروزبيگي با بيان اينکه در سال‌هاي اخير در فيلم‌هاي مشترک ايران با کشورهاي ديگر، بازيگران کشور خوش درخشيدند، گفت: وقتي بازيگري از ايران بتواند در جشنواره‌هاي مهم بين‌المللي مانند کن و برلين به عنوان بهترين بازيگر شناخته شود، پس توانايي هنر وي به تثبيت رسيده و ضرورت دارد بسترهاي حضور او به ايفاي نقش در سطح بين‌المللي نيز فراهم شود.
تهيه کننده فيلم سينمايي «من ديه‌گو مارادونا هستم» در پاسخ به اهميت و ضرورت توليد فيلم‌هاي دنباله‌دار در صنعت سينماي ايران گفت: فيلم‌هاي دنباله دار، تجاري ساز هستند و تاکنون نيز پاسخ مثبتي از سوي تماشاگران گرفته‌اند.
نوروزبيگي افزود: اينگونه فيلم‌ها که بيشتر در سري‌هاي 1 و 2 ساخته مي‌شوند، ژانر کمدي داشته و نياز مخاطبان را برآورده مي‌کنند.
وي اظهار کرد: البته فروش فيلم‌هاي دنباله دار تضمين شده و تاکنون نيز به درآمدزايي صنعت سينماي ايران کمک کرده‌اند.