تاریخ 1396/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4504 برو جستجو جستجوی پیشرفته   2تن آلايش غيرخوراکي در استان سمنان ضبط و معدوم‌سازي شد 

سرويس حوادث:

مديرکل دامپزشکي استان سمنان گفت: دو تن آلايش غيرخوراکي در گشت کنترل و تردد جاده‌هاي استان ضبط و معدوم‌سازي شد.

محمد سعيدي اظهار داشت: در راستاي پيشگيري از انتشار بيماري‌هاي واگيردار دام و نيز بيماري‌هاي مشترک انسان و دام که مي‌تواند از طريق جابه جايي و حمل و نقل دام و فرآورده‌هاي دامي غيرمجاز در کشور رخ دهد، گشت کنترل و تردد به صورت مستمر در سطح استان سمنان فعال است.

وي در ادامه گفت: بر اساس گشت کنترل و تردد مشترک توسط کارشناسان اداره کل دامپزشکي و نيروي انتظامي در راههاي مواصلاتي استان مقدار دو هزار و 30 کيلوگرم آلايش غيرخوراکي دام که به صورت غيرمجاز در حال حمل با خودرويي فاقد مجوزهاي بهداشتي لازم بود کشف و بعد از طي مراحل قانوني معدوم و فرد متخلف به مراجع قضائي معرفي شد.

مديرکل دامپزشکي استان سمنان به تمام حاملان دام و فرآورده‌هاي خام دامي خوراکي و غيرخوراکي، نهاده‌هاي دامي و... توصيه کرد تا قبل از جا به جايي محموله نسبت به اخذ مجوز بهداشتي و قرنطينه‌اي اقدام کنند.

سعيدي با تاکيد بر اينکه اداره کل دامپزشکي با همکاري ساير ارگان‌هاي ذيربط به جديت با متخلفان که سلامت جامعه را به خطر مي‌اندازند برخورد قانوني خواهد کرد، افزود: از تمام مردم مي خواهيم تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتي در زمينه توليد، نگهداري و عرضه فرآورده‌‌هاي خام دامي مراتب را از طريق شماره تماس 1512 به دامپزشکي اطلاع‌رساني کنند. وي همچنين از راه‌اندازي پيش سردکن بالاي صفر کشتارگاه دام در دامغان نيز خبر داد و تصريح کرد: اين سيستم پيرو پيگيري‌هاي مستمر اداره دامپزشکي اين شهرستان در راستاي ارتقاي کيفيت بهداشتي و امنيت غذايي گوشت قرمز راه‌اندازي شده است.

مديرکل دامپزشکي استان سمنان افزود: در اجراي اين طرح، لاشه‌هاي استحصالي و آلايش‌هاي خوراکي دام (دل، جگر و...) قبل از عرضه به بازار مصرف در سالن پيش سرد کشتارگاه در دماي صفر تا چهار درجه نگهداري و سپس با خودروهاي سردخانه دار به مراکز عرضه حمل مي شوند.

سعيدي خاطرنشان کرد: نگهداري گوشت در پيش سرد کن سبب ايجاد فرآيند جمود نعشي و افزايش اسيديته گوشت مي شود که علاوه برافزايش کيفيت گوشت، سبب از بين رفتن عوامل بيماري‌زا در گوشت به‌خصوص بيماري خطرناک و کشنده تب خونريزي دهنده کريمه کنگو مي‌شود. وي در پايان اضافه کرد: پس از چند سال پيگيري توسط اداره دامپزشکي شهرستان، با حمايت شهرداري و پس از واگذاري کشتارگاه به بخش خصوصي، اين گام مؤثر و اساسي در تأمين بهداشت و سلامت شهروندان به اجرا درآمد.


 سرويس حوادث: 

غرق شدن جوان 18 ساله‌اي

در يک استخر آب کشاورزي بسطام

سرويس حوادث:

فرمانده انتظامي شهرستان شاهرود گفت: ساعت 18 روز يکشنبه، جواني 18 ساله، در يک استخر کشاورزي در روستاي ده خير بسطام غرق شد.

سرهنگ سيد‌مجتبي اشرفي در اين باره به ايرنا گفت: اين جوان اهل يکي از استان‌هاي همجوار بوده و براي کار در روستاي ده خير بسطام حضور يافته بود.

وي افزود: او پس از پايان يافتن کار خود، براي شنا وارد استخر کشاورزي محل شده اما به دليل نداشتن مهارت در شنا، غرق شد.

اشرفي اضافه کرد: جنازه اين جوان توسط امدادگران از استخر خارج و به پزشکي قانوني تحويل داده شده است.

در شهرستان شاهرود 14 هزار و 500 هکتار باغ وجود دارد که صاحبان برخي از اين باغ‌ها، استخرهايي را براي ذخيره آب ساخته‌اند.