تاریخ 1396/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4494 برو جستجو جستجوی پیشرفته   باغداران خسارت ديده شاهرودي چشم انتظار کمک هستند 

جمعي از باغداران شهرستان شاهرود که بر اثر بروز سرماي زياد در پاييز 95 و فروردين 96، دچار خسارت شده‌اند، خواستار کمک دستگاه‌هاي مسوول هستند.

صادرات 60 ميليون دلاري انگور شاهرود، صادرات چهار هزار تن انگور شاهرود به روسيه، 12 هزار تن انگور شاهرود به کشورهاي خارجي صادر شد، اين‌ها فقط بخشي از عنوان خبرگزاري‌هاي گوناگون درباره صادرات تنها يک نوع محصول باغي شهرستان شاهرود در سال گذشته است.

شاهرود را با نام محصولات کشاورزي و آب و هواي بي‌نظيرش مي‌شناسند. يکي از بزرگ‌ترين شهرستان‌هاي ايران که قطب کشاورزي استان سمنان به شمار مي‌رود. تنوع اقليمي موجود در اين منطقه سبب شده است تا کشاورزان و باغداران شاهرودي بتوانند با توليد انواع محصولات، سهم قابل توجهي در بازار کشاورزي کشور را به خود اختصاص دهند. از خرما و پسته و زيتون در بخش‌هاي جنوبي گرفته تا گيلاس و سيب و زردآلو در کوهپايه‌ها، محصولات باغي اين شهرستان را تشکيل مي‌دهند.

در اين ميان اما، انگور شاهرود محصولي پرآوازه در سراسر ايران است. انگور محصولي راهبردي براي اين منطقه است به گونه‌اي که حتي با ورود به شهرشاهرود، با نمادهايي از خوشه‌هاي اين ميوه پربرکت روبه رو مي‌شويد.

شاهرود بيش از سه هزار و 400 تاکستان دارد و باغداران آن 10 درصد از محصول انگور کشور را توليد مي‌کنند.

در حالي که پارسال ميانگين برداشت انگور در کشور را 12 تن در هکتار اعلام مي‌کردند، باغداران شاهرودي ميانگين استاني برداشت اين محصول را به 25 تن در هکتار رسانده بودند و حتي با به کارگيري روش‌هاي علمي، تعدادي از باغداران نمونه توانسته بودند بيش از 100 تن در هکتار انگور توليد کنند.

ميزان توليد انگور در اين شهرستان به گونه‌اي افزايش يافته بود که سال گذشته با کمک دولت، کارخانه کنسانتره‌اي که مدت‌ها به دليل بدهي بانکي تعطيل شده بود، دوباره راه‌اندازي شد. به اين ترتيب هم انگورکاران محصول خود را با قيمت بيشتري به فروش مي‌رساندند و هم از اين رهگذر تعدادي شغل ايجاد شد.

امروز اما از آن تکاپوي سال‌هاي قبل خبري نيست. سرماي زودرس پاييزه کل شهرستان را فرا گرفت و آن چنان خسارتي به اين قطب کشاورزي استان وارد کرد که نه تنها محصولي براي برداشت، بلکه درختان کمي جان سالم به در بردند.

مدير جهاد کشاورزي شهرستان شاهرود بيان کرد: سرما بيشترين خسارت را به باغ‌هاي انگور وارد کرده به گونه‌اي که از مجموع سه هزار و 500 هکتار باغ اين محصول، 2 هزار هکتار انگور فخري قرمز و يا همان انگور شاهرودي تا حد 50 درصد و حتي بيش از آن تحت تاثير قرار گرفته است.

سرمازدگي اما فقط به انگور محدود نمي شود. محمدرضا قاسمي در اين باره افزود: 220 هکتار از مجموع 250 هکتار باغ‌هاي انار بخش‌هاي مرکزي و بيارجمند به طور کامل دچار سرمازدگي شده و از دست رفته است.

وي ادامه داد: 70 درصد از درختان زيتون هم دچار سرمازدگي شده و خشکيده‌اند.

يکي از باغداران شاهرودي هم گفت: به هر يک از باغ‌هاي همسايه که سر مي‌زني مي‌بيني همه مجبور شده‌اند بيشتر درختان را قطع کنند و دوباره بکارند.

علي لطفي ادامه داد: پارسال اين موقع، به ندرت و با قيمت‌هاي بالا مي‌توانستي آب اجاره کني اما الان همه فروشنده هستند چون محصولي براي آبياري ندارند.

وي اضافه کرد: در ميان کشاورزان افرادي هستند که درآمد ديگري در کنار کشاورزي دارند اما تعداد زيادي از آن‌ها تنها منبع درآمدشان همين باغ است، اين درحالي است که تا سال‌ها محصولي نخواهد داشت.

يکي ديگر از شهروندان شاهرودي گفت: برخي نقاط استان سمنان از جمله شاهرود از سال‌ها قبل به عنوان يکي از مهم ترين و با کيفيت ترين توليد‌کنندگان انگور در کشور به شمار مي روند که حتي از شهرت جهاني هم برخوردارند. از شهريور ماه تا پايان مهرماه، فصل برداشت اين محصول در مناطق مختلف شهرستان شاهرود آغاز مي‌شود و در اين ميان مي توان به 50 نوع انگور مختلف در باغ‌هاي اين منطقه اشاره کرد. سالانه هزاران تن انگور توليدي استان که در جشنواره‌هاي مختلف و همايش‌هاي گوناگون برندهاي آن به همگان معرفي مي‌شود، جهت معرفي تازه خوري، صنايع تبديلي و نيز مقدار قابل توجهي نيز به صورت کشمش تبديل مي‌شود که نقش موثري در رونق اقتصادي استان دارد.

عامري افزود: شهرستان‌هاي شاهرود و ميامي به دليل برخورداري از زمين‌هاي حاصلخيز و مناطق طبيعي غني، از مهم ترين مناطق مستعد کشاورزي و باغداري است که در همه بخش‌هاي استان اين محصولات پراکنده شده‌اند. از انگور گرفته تا آلبالو و گيلاس و... و اين منطقه را به يکي از مراکز کشاورزي و باغداري در استان تبديل کرده است. از طرفي شرايط ويژه آب و هوايي سبب شده تا بيشترين سطح زير کشت به زراعت ديم تعلق گيرد. اما ويژگي کم‌نظير محصول انگورکه مي توان از آن چند محصول ديگر به دست آورد، سبب شده تا شرايط منحصر به فردي براي منطقه ايجاد شود.

وي اضافه کرد: از سوي ديگر باتوجه به خشکسالي‌هاي اخير و بحران کم آبي نياز حداقلي به آب از مهم ترين ويژگي انگور است که به نظر مي رسد توسعه کشت آن در شرايط فعلي بهترين و سودآورترين کار براي باغداران منطقه است.انگور علاوه برداشتن ارزش اقتصادي که به خاطر تنوع محصولات خود از جمله گياهاني است که به حداقل آب نياز دارد، کاشت اين نوع محصول نسبت به ساير محصولات مي تواند تاثير مثبتي بر حفظ منابع آبي منطقه داشته باشد. البته به شرطي که زمينه براي باغداران و کشاورزان اين محصول به طوري فراهم شود که با همه اين مزايا، دست واسطه‌ها و دلال‌ها از بين برود، محصولات آنان بيمه شود و قيمت خريد انگور از باغداران به قيمت واقعي برسد.

به دنبال سرماي فروردين امسال خسارت 520 ميليارد ريالي هم به باغ‌هاي شمال شهرستان شاهرود وارد شد و بر اثر آن 34 هزار تن توليد زردآلو و گيلاس منطقه را کاهش داد.

هر زمان که موضوع خسارت مطرح مي‌شود، پاي بيمه هم به ميان مي‌آيد. خسارت باغداراني که پيش از اين محصولات خود را بيمه کرده بودند، پرداخت مي‌شود اما بيمه تنه درختان موضوعي جديد است که نياز به رسيدگي و توجه بيشتري دارد.

فرماندار شاهرود هم گفت: براي رسيدگي به وضعيت باغداران تاکنون نامه نگاري‌هاي بسياري انجام شده اما بي‌شک اين ميزان از خسارت با تسهيلات و کمک‌هاي دولتي قابل جبران نخواهد بود.

سيد محمدرضا‌هاشمي با بيان اينکه در گذشته بيمه تنه درختان در تاکستان‌ها انجام نمي شد، افزود: پارسال مشکل بيمه تنه درختان زردآلو حل شد و تعدادي از باغداران هم درختان خود را بيمه کردند.

وي اضافه کرد: مسيله بيمه در اولويت کارها قرار گرفته و بايد در اين خصوص در ميان کشاورزان هم بيشتر براي انجام بيمه فرهنگ سازي شود.

معاون استاندار سمنان يادآور شد: يکي ديگر از کمک‌هايي که مي‌توان در اين باره انجام داد تمديد معوقات بانکي باغ داران بدون پرداخت جريمه است.

در چند روز گذشته نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي هم بارها خواستار رسيدگي به وضعيت باغداران شهرستاني شده است که اقتصادش بر پايه کشاورزي است.

سيد حسن حسيني شاهرودي اين مشکل را همچون حادثه‌هاي غير مترقبه ناميده و گفته است: در خسارت محصول ممکن است در سال بعد اين ضرر جبران شود اما اگر بر اثر سرما، ريشه درخت خشک شود خسارت آن قابل جبران نخواهد بود.

مدير عامل شرکت تعاوني باغداران و يکي از اعضاي هيات مديره انجمن انگور شاهرود در نشستي گفت: سرماي بي‌سابقه پاييزگذشته بر خلاف سنوات قبل که فقط ميوه درختان را از بين مي‌برد به تنه درختان زد به گونه‌اي که از 2500هکتار درخت انگور در بخش مرکزي شهرستان شاهرود بيش از 1000هکتار 100درصد و 1000هکتار نيز بيش از 70 درصد بر اثر سرماي پائيزي نابود شده است و غير قابل استفاده است.

عليرضا عليمحمدي گفت: در بهترين حالت اگر سرمايي به اين شدت را در سالهاي آينده شاهد نباشيم 5 سال زمان مي‌برد تا درختان جديد محصول بدهند و در طي اين مدت تاکداران هيچ منبع درآمدي ندارند.

وي در زمينه ميزان خسارت وارده گفت: با توجه به ميزان توليد انگور به هر هکتار حدود 400ميليون ريال خسارت وارد شده است که اين فقط مربوط به يک سال است و هرساله تا محصول دهي درختان جديد اين ميزان خسارت به باغدار تحميل مي‌شود.

وي تنوع انگور شاهرود را بين 30 تا 40 نوع اعلام کرد و افزود: بخش مرکزي شاهرود بين 80 تا 100هزار تن توليد انگور داشته است که اين ميزان 20 درصد انگور کل کشور را و انگور زمستاني شاهرود نيز مصرف 100درصدي کشور را با بهترين کيفيت تامين مي‌کرده است.

وي گفت : ما ضمن تامين انگور مورد نياز کشور هر ساله به کشورهاي حاشيه خليج فارس نيز صادرات انگور داشته ايم که امسال بالغ بر 7هزار تن انگور به اين کشورها صادر کرده ايم.

محمد رضا جعفري يکي از اعضاي هيات مديره انجمن انگور شاهرود نيز گفت: متاسفانه بعد از مشکل به وجود آمده هيچ اقدام عملي براي رفع مشکل باغداران و پرداخت خسارت به آنان از سوي مسئولا‌ن ‌صورت نگرفته است.

وي با تشکر از نماينده شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي افزود: او در اين زمينه چند جلسه با حضور مسئولان برگزار کرد،ولي نتيجه‌اي تا به حال حاصل نشده است.

وي گفت: در اين رابطه حدود 100ميليارد تومان به باغداران خسارت وارد شده است، کارگرها، ‌باغداران، ماشين داران بيکار شده اند. سردخانه‌ها که بين 30 تا 35 هزار تن ظرفيت ذخيره سازي داشته‌اند، ‌غير فعال شده و بدهي آنان به بانکها باقي مانده است و تمام اين اتفاق‌ها در صورتي روي داده ‌که فقط حدود 500 تا 600هکتار از باغات انگور ما بيمه بوده است.

عضو هيات مديره انجمن انگور شاهرود در پاسخ به اين سوال که چرا بقيه باغداران محصولات خود را بيمه نکرده‌اند ؟گفت: مشکلات ما با بيمه زياد است و آنان روش خاص خود را دارند و اين باعث شده است تا بسياري از باغداران تمايلي به بيمه کردن باغات خود نداشته باشند.

وي افزود: شرکت بيمه فقط محصول ما را بيمه مي‌کند و از بيمه کردن تنه درخت خودداري مي‌کند. از طرف ديگردر حالي که توليد انگور کيلويي 10000ريال براي باغدار هزينه در بردارد، شرکت بيمه فقط تا مبلغ کيلويي 4000ريال محصول ما را بيمه مي‌کند واين يعني اين که در هرهکتار 40 تن محصول مي‌دهد ولي شرکت بيمه براي هر هکتار 21 تن برآورد مي‌کند، ضمن اين که پرداخت خسارت نيز با تاخير زياد انجام مي‌گيرد و امسال هم که اعلام کرده‌اند ‌کساني که تمايل دارند به جاي دريافت خسارت‌، وجه آن را براي بيمه کردن سال بعد محصول خود از بيمه دريافت نکنند.

جعفري ضمن درخواست از مسئولان کشوري و استاني براي نگاه ويژه به مشکلات باغداران شاهرودي، تجديد نظرروش محاسبه بيمه و پرداخت خسارت بر اساس قيمت واقعي انگور، بيمه کردن تنه درختان با توجه به اين که انگور يکي از محصولاتي است که تنه اش دچارسرما زدگي مي‌شود، اعطاء وام قرض‌الحسنه با بازپرداخت بلند مدت براي ايجاد باغ‌هاي ‌جديد و معوق نگهداشتن وام‌هاي در حال اجرا و بخشش سود آن را از جمله مواردي ذکر کرد که دولت مي‌تواند براي کمک به باغداران اجرا کند.

در هر حال تاکستان‌هاي شاهرود امسال خالي از درخت مي‌شوند و صاحبانشان چشم اميد دارند تا دست کم پنج سال ديگر بتوانند دوباره شاهد برداشت محصول از باغ‌هاي خود باشند.32 درصد باغ‌هاي استان سمنان معادل 14 هزار و 500 هکتار از آن در شهرستان شاهرود قرار دارد. هرساله در اين شهرستان حدود 80 هزار تن زردآلو و 130 هزار تن انگور توليد مي‌شود.

سرويس شهرستان‌هاي روزنامه پيام استان سمنان


 سخنگوي شوراي شهر ميامي:
 وضعيت مديريت شهري ميامي مناسب استسرمايه‌گذار خوب نداريم 

سخنگوي شوراي شهر ميامي بابيان اينکه امروز وضعيت مديريت شهري ميامي مطلوب به نظر مي‌رسد، گفت: تنها مشکل توسعه در ميامي نبود يک سرمايه‌گذار خوب در بخش‌هاي مختلف است.

سيد حسن موسوي در نخستين نشست بعد از انتخابات در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه با بيان اينکه اکنون دوران همدلي، گفتگو و تعامل است که بايد با اين رويکرد بتوان به مشکلات شهر ميامي غلبه کرد و با همکاري يکديگر به پيشرفت شهر به گونه‌اي نگاه کنيم که از فضاي حاکم در انتخابات فاصله گرفته و با وحدت و انسجام براي آينده شهر تصميم گرفت، بيان داشت: در برهه کنوني شرايط عمراني شهر راضي‌کننده است اما مي‌تواند در وضعيت بهتري قرار گيرد.

وي افزود: در راستاي صنعت توريسم و جذب گردشگر طي يک سال گذشته 15 تيم توريستي از ميامي بازديد کرده‌اند و شهرداري با بسترسازي مناسب در تفرجگاه سه چنار توانست زمينه جذب گردشگر را فراهم کند اما اين به تنهايي کافي نيست چراکه امروز پردرآمدترين صنعت، گردشگري محسوب مي‌شود که بايد با استفاده از ظرفيت‌هاي خوب ميامي از بخش توريسم نهايت بهره را برد.

موسوي با تاکيد بر اينکه ميامي به کارخانه آسفالت نياز دارد که بايد گفت براي تحقق آن نيازمند جذب سرمايه‌گذار هستيم، خاطرنشان کرد: معتقديم بايد زمينه جذب سرمايه‌گذاران به ميامي فراهم و از آن‌ها حمايت کنيم تا شاهد رشد و شکوفايي منطقه باشيم از سوي ديگر رويکرد شوراي شهر در انتخاب شهردار بومي و متخصص و کارآمدي آن است که هر چه تيم شهرداري در پيگيري‌هاي خود سماجت بيشتري به خرج دهد به همان نسبت شاهد رشد شهر خواهيم بود لذا انتخاب مديري لايق و درخور شهر از مهم‌ترين دغدغه‌هاي مردم و شورا خواهد بود.