تاریخ 1396/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4494 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نتيجه اوليه آزمون کارشناسي ارشد نيمه دوم مرداد اعلام مي‌شود 

سرويس دانشجو:

مشاور عالي رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتيجه اوليه آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته 96 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور، نيمه دوم مرداد اعلام مي‌شود.

حسين توکلي افزود: بر اساس برنامه زماني پيش بيني شده، نتيجه اوليه آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته 96 به صورت کارنامه تنظيم شده و نيمه دوم مرداد بر روي سايت سنجش قرار مي‌گيرد.
وي اظهار کرد: آن دسته از داوطلباني که بر اساس اعلام نتيجه در کارنامه، مجاز به انتخاب رشته هستند ضرورت دارد با توجه به مطالب اطلاعيه اي که 20 خرداد بر روي سايت سنجش به نشاني www.sanjesh.org قرار داده مي‌شود نسبت به انتخاب کدرشته محل‌هاي تحصيلي مورد نظر خود اقدام کنند.
به گفته توکلي، دفترچه راهنماي رشته‌هاي تحصيلي کارشناسي ارشد ناپيوسته نيز از 11 خرداد بر روي سايت سنجش قرار مي‌گيرد.
براي شرکت در آزمون کارشناسي ارشد سال 96 تعداد 878 هزار و 253 داوطلب ثبت‌نام کردند که از اين تعداد 430 هزار و 491 نفر زن و 447 هزار و 862 نفر مرد بودند که اين آمار نسبت به تعداد ثبت‌نام کنندگان سال 95، تعداد 116 هزار و 980 نفر افزايش نشان مي‌دهد.
آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي در روزهاي 7 و 8 ارديبهشت ماه در 68 شهرستان، 185 حوزه امتحاني و در 132 کدرشته محل برگزار شد که از مجموع داوطلبان ثبت‌نام کننده، تعداد 707 هزار و 63 داوطلب در جلسه آزمون حاضر و 171هزار و 190 داوطلب غايب بودند.


 بيش از 162 هزار نفر در آزمون کارداني به کارشناسي 96 پذيرفته مي‌شوند 

سرويس دانشجو:

مشاور عالي رئيس سازمان سنجش آموزش کشور، ظرفيت پذيرش آزمون کارداني به کارشناسي 96را 162 هزار و 108 نفر اعلام کرد.

وي افزود: دفترچه انتخاب رشته و اطلاعيه تکميلي ثبت‌نام آزمون کارداني به کارشناسي سال 96 همزمان با اطلاعيه ثبت‌نام داوطلبان از امروز تا 13خرداد بر روي سايت اينترنتي سازمان سنجش قرار مي‌گيرد.
به گفته توکلي، برخي از رشته‌هاي مورد پذيرش در دوره‌هاي کارداني به کارشناسي به صورت پذيرش با آزمون و برخي ديگر به صورت بدون آزمون (پذيرش صرفا بر اساس سوابق تحصيلي) هستند و اطلاعات کامل اين آزمون در دفترچه ثبت‌نام درج شده است.
وي اضافه کرد: ثبت‌نام و انتخاب رشته در آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته در يک مرحله انجام مي‌شود و داوطلبان بايد در زمان ثبت‌نام نسبت به درج کدرشته محل‌هاي مورد علاقه خود در فرم ثبت‌نام اقدام کنند.
آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 1396 براي آن دسته از رشته‌هاي امتحاني که پذيرش آنها با آزمون است، روز جمعه 13 مردادماه برگزار خواهد شد.
امکان اعمال سهميه 5 درصد براي جانبازان با جانبازي کمتر از 25 درصدي، همسر و فرزندان آنان و همچنين همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در کتکور سراسري 96 فراهم شد.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش افزود: در اجراي ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور، مبني بر ايجاد و اعمال سهميه 5 درصد براي جانبازان با جانبازي کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان آنان و همچنين همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه براي داوطلبان ثب نام کننده در آزمون سراسري سال 96 امکاني فراهم شده است که داوطلبان واجد شرايط براي استفاده از اين سهميه بتوانند علاقمندي خود را اعلام کنند.
وي افزود: لذا اين داوطلبان ضرورت دارد از روز پنجشنه 18 خرداد تا يکشنبه 21 خرداد به سايت سازمان سنجش مراجعه کرده و بر اساس مندرجات اطلاعيه اي که در اين زمينه منتشر مي‌شود، نسبت به اعلام علاقمندي و تکميل فرم مربوط اقدام کنند.
توکلي اظهار داشت: اعمال سهميه براي اين دسته از داوطلبان در آزمون سراسري سال 96 پس از بررسي و تاييد از سوي ارگان ذيربط صورت خواهد پذيرفت.


 چند نکته مهم براي گرفتن نتيجه بهتر در روز امتحان 

روز امتحان و آزمون روزي است که نتيجه ي يک سال تلاش و کوشش و مطالعه محک زده مي‌شود.اگر شما دانش‌آموز هستيد حتما طبق برنامه ريزي خود بسيار تلاش کرده ايد تا با آمادگي کامل سر جلسه ي آزمون حاضر شويد.

اما هر چه قدر هم سخت تلاش کرده باشيد، مهمترين کار هنوز انجام نشده است! نتيجه ي يک سال زحمت شما طي چند ساعت امتحان دادن مشخص خواهد شد و ممکن است عملکرد مطلوبي در امتحان نداشته باشيد و نتوانيد نتيجه ي تلاش و کوشش خود را به دست آوريد.

از همين رو، سعي کرديم براي شما مهمترين نکاتي که مي‌توانند عملکرد شما را براي جلسه ي امتحان بهتر کنند در اين مطلب بيان کنيم.با رعايت اين نکات مي‌توانيد شانس موفقيت در امتحانات را بسيار بيشتر کنيد و نتيجه‌ي بهتري از تلاش خود در انتهاي سال تحصيلي داشته باشيد.

نکته اول:

صبح امتحان، زود از خواب بيدار شويد تا وقت کافي براي خوردن صبحانه و آماده شدن را داشته باشيد.پرهيز از عجله کردن باعث آرامش خاطر شما مي‌شود و داشتن آرامش نقش مهمي‌در موفقيت و افزايش بازده شما دارد.

نکته دوم:

روز قبل از امتحان، ساعت، تاريخ و محل برگزاري آزمون را بررسي کنيد و مطمئن شويد که همه چيز مرتب است.

نکته سوم:

صبحانه‌ي متعادلي بخوريد.يک ليوان چاي شيرين به همراه نان و پنير و چند عدد خرما گزينه‌ ي مناسبي هستند.تا جاي ممکن از خوردن صبحانه ي ريسکي مثل خامه و يا هر چيزي که باعث تغيير مزاج در شما مي‌شود اجتناب کنيد تا سر جلسه به دردسر نيافتيد!

نکته چهارم:

قبل از ترک کردن منزل، تمام وسايل مورد نياز خود را چک کنيد. خودکار آبي اضافه، مداد اضافه، پاک کن، مداد تراش، کارت ملي و يا کارت ورود به آزمون از نکات مهمي‌هستند که بايد به خاطر داشته باشيد.

مي‌توانيد از قبل ليستي از اين نيازمندي‌ها تهيه کنيد و قبل از رفتن براي امتحان اين نيازها را از روي ليست خود بررسي کنيد.

نکته پنجم:

زودتر به سمت جلسه ي آزمون حرکت کنيد تا نيم ساعت قبل از شروع در محل حاضر باشيد.هميشه بايد حوادث غير منتظره را پيش‌بيني کنيد.دير رسيدن باعث افزايش استرس در شما مي‌شود و همين مي‌تواند عاملي براي کاهش بازده شما در امتحان باشد.

نکته ششم:

اگر در محل آزمون افرادي هستند که رفتار پر استرس دارند حتما از آنها دوري کنيد.سعي کنيد در گوشه اي خلوت به مرور آنچه مطالعه کرده‌ايد بپردازيد.فراموش نکنيد شما نياز به آرامش داريد و هميشه هستند کساني که بخواهند با کلمات مختلف استرس را در شما افزايش دهند.

نکته هشتم:

به ياد داشته باشيد هميشه اولين کاري که انجام مي‌دهيد، نوشتن نامتان بالاي برگه‌ي امتحاني باشد.ممکن است باور نکنيد ولي بسياري از افراد فراموش مي‌کنند نامشان را در برگه‌ي امتحان بنويسند و نتيجه‌ي تلاش يک ساله‌شان به هدر مي‌رود.

نکته نهم:

حتما قبل از شروع به پاسخگويي، تمام سوالات را يک بار با دقت مطالعه کنيد و زمان مورد نياز براي پاسخ دادن به هر سوال را تخمين بزنيد.از شروع کردن با عجله پرهيز کنيد، مديريت زمان در امتحان بسيار مهم است و مي‌تواند بازدهي شما را بسيار دگرگون کند.

نکته دهم:

آزمون را با ساده‌ترين سوال آغاز کنيد. پاسخ دادن به سوالي که از جواب آن اطمينان داريد باعث افزايش اعتماد به نفس در شما مي‌شود و ذهن شما براي پاسخ دادن به سوالاتي که ممکن است فراموش کرده باشيد آماده خواهد شد. الزامي‌ وجود ندارد که سوالات را به ترتيب پاسخ دهيد ولي به خاطر داشته باشيد که سوالاتي که جواب نداده‌ايد را با علامت مشخص کنيد.

نتيجه‌گيري:

بايد بدانيد که موفقيت بدون تلاش و کوشش به دست نخواهد آمد. بايد خوب مطالعه کنيد تا بتوانيد موفق شويد. در اينجا ما فقط نکاتي را يادآوري کرديم که مي‌تواند باعث افزايش بازده تحصيلي شما شود، يعني اگر کسي خوب درس خوانده باشد، با رعايت اين نکات مي‌تواند از اشتباهات ناخواسته جلوگيري کند و نتيجه‌ي بهتري کسب کند.

سرويس دانشجو


 سرويس دانشجو 

مهارت يعني چه؟

مهارت در فرهنگ دهخدا به معني زيرکي و رسايي در کار و استادي و زبردستي است.

فرهنگ فارسي معين هم مهارت را ماهر بودن در کاري، زبردست بودن، استادي و زبردستي تعريف کرده است.

مهارت‌ها اغلب 2 دسته است؛ مهارت‌هاي حوزه عمومي‌و مهارت‌هاي حوزه تخصصي براي مثال در حوزه کاري، بعضي از مهارت‌هاي عمومي‌مي‌توانند شامل مديريت زمان، کار گروهي، رهبري، خودجوشي و خودانگيزشي و...باشند در حالي که مهارت‌هاي حوزه تخصصي مي‌توانند فقط براي بعضي از مشاغل به کار روند و بيشتر شامل مهارت‌هاي فني و حرفه‌اي مي‌شوند.

بي‌شک يکي از عوامل فاجعه کنوني در بازار کار، تاسيس هزاران دانشگاه غيردولتي و تلاش براي پُر کردن صندلي‌هاي آن بدون نيازسنجي شغلي بوده است؛ هرچند که اين نيازسنجي در دانشگاه‌هاي دولتي هم جايي نداشته زيرا جامعه امروز به جايي رسيده که نمي‌داند با درخواست انبوهي از جوانان دانش آموخته دانشگاهي براي شغل چه بايد بکند.

کارشناسان بازار کار بر اين باورند که مهمترين ضعف دانش آموختگان دانشگاهي جوياي کار، نداشتن مهارت و تخصص در رشته تحصيلي خود است طوري که کارفرمايان تمايلي به استخدام آنان ندارند.

در واقع کم نيستند ليسانس‌ها و فوق‌ليسانس‌هايي که به واسطه فرا نگرفتن مهارت لازم در دانشگاه بيکار هستند يا احتمالا در رشته‌هاي غيرمرتبط مشغول شده‌اند.

روشن است که نظام آموزشي کشور سال‌هاست قادر به برآوردن نيازهاي بازار کار و تامين نيروي کار ماهر نيست و همچنان جاي خالي بسياري از مباحث مربوط به مهارت‌هاي کاري و حتي مهارت‌هاي زندگي در حوزه آموزشي به چشم مي‌خورد.

اين موضوع حاکي از ضرورت بازنگري در زمينه آموزش مهارت‌هاي شغلي در همه عرصه‌ها از جمله در نظام آموزشي است و گرنه همچنان شاهد اين خواهيم بود که هر ساله تعداد زيادي به جمعيت دانش آموختگان فاقد مهارت اضافه و صف افراد جوياي کار طولاني‌تر مي‌شود.

بديهي است اگر نظام آموزشي ما به سمت مهارت آموزي و توانمند کردن نيروهاي کارآمد انساني پيش رود جامعه نه تنها در علوم و فن آوري‌هاي جديد بلکه در بازار کسب و کار نيز موفق خواهد بود زيرا امروزه راه پيشرفت کشور، توسعه علوم و فنون، افزايش سطح رفاه اجتماعي، سرمايه گذاري، تقويت فعاليت‌هاي اقتصادي کشور و افزايش فرصت‌هاي شغلي از مسير توسعه آموزش‌هاي مهارتي مي‌گذرد.

مجوز 30 مرکز دانشگاه علمي کاربردي لغو مي‌شود

سرويس دانشجو:

معاون سنجش و نظارت دانشگاه جامع علمي کاربردي با بيان اينکه تا ارديبهشت ماه امسال 172 مرکز غيرفعال، شناسايي و حکم پايان همکاري داده شد، گفت: 30 مرکز ديگر نيز به سبب عدم احراز شرايط لازم شناسايي شده و مجوز آنها تا قبل از مهرماه امسال لغو مي‌شود.

جواد حاتمي در نشست خبري اظهار داشت: پس از روي کار آمدن مديريت جديد در دانشگاه جامع علمي کاربردي، مبحث کيفيت بسيار جدي شمرده شد و سرلوحه کاري تمام مديران قرار گرفت.
وي گفت: بر همين اساس معاونت نظارت و سنجش در دانشگاه جامع علمي کاربردي شکل گرفت و اين مرکز علمي تنها دانشگاه زير مجموعه وزارت علوم است که داراي چنين معاونتي است.
معاون سنجش و نظارت دانشگاه جامع علمي کاربردي افزود: چهار دفتر با عنوان‌هاي نظارت و ارزيابي، صلاحيت‌هاي حرفه اي، آزمون و امور هماهنگي با استان‌ها در زيرمجموعه معاونت نظارت و سنجش دانشگاه علمي کاربردي فعاليت مي‌کنند.
وي منطقه بندي مراکز در سطح کشور را از ديگر اقدامات صورت گرفته در دوران مديريت جديد دانشگاه جامع علمي کاربردي برشمرد و گفت:‌ اکنون 9 منطقه مراکز دانشگاه‌هاي جامع علمي کاربردي در سطح کشور شکل گرفته که مزيت‌هاي نسبي مناطق را شناسايي و به تناسب آن برنامه ريزي آموزشي مي‌کنند.
حاتمي در ادامه در مورد دسته بندي مراکز نيز توضيح داد: اين کار صورت گرفته و مراکز با استانداردهاي بالا با عنوان سطح يک، شاخص متوسط ، سطح دو و مراکز کمتر از متوسط به عنوان دسته 3 نامگذاري شده اند.
وي اظهار کرد: دانشگاه جامع علمي کاربردي با بقيه مراکزي که نتوانند شاخصه‌هايشان را به حداقل‌هاي لازم ارتقا بدهند، قطعي همکاري خواهد کرد.
به گفته معاون سنجش و نظارت دانشگاه جامع علمي کاربردي، مرحله نخست دسته بندي مراکز اين دانشگاه انجام شده و 621 مرکز در سراسر کشور دسته بندي شده اند.
وي افزود: با توجه به اينکه نيازمند بهسازي داده‌ها هستيم، بر همين اساس آنها را اعلام عمومي نخواهيم کرد اما بخش دوم سطح بندي تا آخر تيرماه انجام خواهد شد.
حاتمي ادامه داد: البته گزارش پايلوت اين 621 مرکزي که ارزيابي شده تا هفته آينده به رئيسان مراکز استان‌ها ارسال خواهد شد اما حداقل پس از يک سال پردازش و راستي آزمايي، اطلاعات کامل را علني خواهيم کرد.
وي خاطرنشان کرد: به طور قطع، نتايج نهايي دسته‌بندي‌هاي مراکز علمي کاربردي تا ارديبهشت ماه سال آينده اعلام خواهد شد تا دانشجويان آشنايي کاملي از پتانسيل‌هاي مراکز کسب کنند.
حاتمي در مورد اساسنامه‌هاي مراکز دانشگاهي نيز گفت: اين اساسنامه‌ها به استان‌ها و مراکز ارائه شده تا تمامي هيات موسسان آن را تاييد و امضا کنند و سپس به مرکز برگردانند.
معاون سنجش و نظارت دانشگاه جامع علمي کاربردي تاکيد کرد: چنانچه هيات موسس مرکزي به اين اساسنامه تمکين نکند همکاري خود را با آنها متوقف خواهيم کرد.
دانشگاه جامع علمي کاربردي بيش از هزار مرکز در سراسر کشور دارد که بيش از 450 هزار دانشجو در آنها مشغول به تحصيل هستند.