تاریخ 1396/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4494 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مدير عامل صندوق قرض‌الحسنه توحيد جهاديه سمنان:
 يکي از اصل‌هاي مهم در اسلام ،اصل قرض‌الحسنه يعني وام دادن به افراد نيازمند بدون سود است 

اشاره:

قال رسول الله (ص): «من اقرض مؤمنا قرضا ينظر به ميسوره کان ماله في زکاه و کان هو في صلاه من الملائکه حتي يؤديه.» «کسي که به مؤمني قرض دهد و منتظر بماند تا توانايي پرداخت را پيدا کند، مال او زکات محسوب شده و خود او مشمول درود ملائکه است تا هنگامي که بدهکار قرض خود را بپردازد.»

مقدمه

يکي از تفاوت‌هاي اساسي مکتب اقتصادي اسلام با ساير مکاتب اقتصادي، توجه خاص به نيازمندان، آسيب ديدگان و اقشار ضعيف جامعه است و براي تامين نيازهاي معيشتي آنان، راهکارهاي انساني و مناسب با شان و کرامت انسان در نظر گرفته شده است. يکي از اين راه‌هايي که در قرآن و روايات مورد تشويق و ترغيب جدي بوده، اعطاي قرض بدون بهره و به اصطلاح قرض حسن يا قرض‌الحسنه است. فرد نيکوکار با دادن بخشي از اموال خود به فرد نيازمند، احتياج او را تامين مي‌کند و او را قادر مي‌سازد، برخي فشارهاي پديد آمده در زندگي را با کمک همنوعان پشت سر بگذارد.

با پيشرفت زمان و گسترش جوامع، رفتار قرض‌الحسنه نيز توسعه کمي و کيفي پيدا کرد، به تدريج در کنار قرض‌هاي فردي، صندوق‌هاي قرض‌الحسنه خانوادگي، صنفي و عمومي شکل گرفت که وجوه مازاد بر نياز افراد خير را در اختيار نيازمندان قرار مي‌دهند و به اين وسيله، مشکلات زيادي از طبقه پايين و متوسط جامعه حل مي‌شود.

يکي از اين صندوق‌هاي قرض‌الحسنه که با هدف خير خواهانه و با شيوه‌هاي کاملا اسلامي از سال 56 تاسيس و همچنان با گذشت چهار دهه از فعاليت خود درصدد رفع مشکلات و گرفتاري‌هاي مردم است، صندوق قرض‌الحسنه توحيد جهاديه سمنان نام دارد.

به سراغ مدير عامل اين صندوق رفتيم و درباره اهداف تشکيل اين صندوق، فعاليت‌ها و کارکرد‌هاي آن، ثواب قرض‌الحسنه و جايگاه آن در اسلام به گفت و گو نشستيم.

***يک بيوگرافي کوتاه از خودتان بگوييد.

بسم الله الرحمن الرحيم. داود ثاني، فرزند حسين، بازنشسته اداره کل آموزش و پرورش هستم که از بدو تاسيس اين صندوق (در سال 1356 يک سال قبل از پيروزي انقلاب )افتخار خدمتگزاري به مردم شريف و قدردان را داشته و از سال 1361 تاکنون به عنوان مدير عامل صندوق در کنار هيئت مديره محترم صندوق انجام وظيفه مي‌نمايم.

صندوق قرض‌الحسنه جهاديه از چه سالي و با چه هدفي فعاليت خود را آغاز نمود؟

صندوق قرض‌الحسنه توحيد جهاديه در سال 1356 با نظر و پيشنهاد روحاني جليل القدر مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمين حاج شيخ علي اکبر ادب(ره) و به منظور رفع پاره اي از مشکلات مردم شهر و ديار و محله خود پايه‌گذاري شد و در طول 29 سال به عنوان رئيس هيت مديره با نظارت دقيق و همه جانبه جهت پيشبرد اهداف از پيش تعيين شده صندوق را مد نظر قرار داده و در رفع مشکلات مردم شريف استان تاثير گذار بودند.اين صندوق با الهام از تعاليم عاليه اسلام و با استنطهار به عنايات خاصه بقيه الله امام زمان عجل ا... تعالي فرجه الشريف به منظور انجام خدمات عام المنفعه و کمک به تامين نيازها و بهبود زندگي نيازمندان جامعه و اعطاي وام‌هاي بدون بهره (قرض‌الحسنه) از طريق دريافت پول‌هاي ذخيره شده توسط مردم که بصورت قرض در اختيار صندوق قرار خواهد داد و با حفظ و رعايت موازين شرعي و مقررات جمهوري اسلامي ايران تشکيل گرديده است.

رويکرد صندوق قرض‌الحسنه جهاديه از ديدگاه شما چيست؟

رويکرد صندوق برگرفته از خط مشي تعيين شده در اساسنامه که به عنوان يک موسسه غير انتفاعي و کمک به مردم محروم در راستاي پرداخت وام قرض‌الحسنه با کارمزد فقط 2 درصد به منظور رفع مشکل مردم مي‌باشد. شايان ذکر است هميشه از روحانيت در بالاترين مقام (يعني رئيس هيت مديره)جهت نظارت و رعايت مسائل شرعي در پرداخت وام بهره‌مند بوده و خواهيم بود.

کمي از جايگاه قرض‌الحسنه در اسلام براي ما بگوييد.

يکي از اصل‌هاي مهم در اسلام ،اصل قرض‌الحسنه (يعني وام دادن به افراد نيازمند بدون سود) مي‌باشد که در قرآن کريم و زندگي امامان عليه السلام اهتمام بسياري به آن داده شده است. براي تبيين اين مطلب لازم است در اين راستا سه مطلب را مورد بررسي قرار داد:

1- معني قرض‌الحسنه 2- قرض‌الحسنه در قرآن 3- اهتمام امامان به قرض‌الحسنه.

معني قرض‌الحسنه: واژه قرض در ريشه لغوي به معني بريدن است و عرب به قيچي که برنده است مقراض مي‌گويند.استعمال اين واژه در وام بدون بهره، از اين رو که انسان وقتي مي‌تواند به چنين کار نيکي توفيق يابد که دلبستگي به مال و ثروت را از خود ببرد و قطع نمايد در غير اين صورت به چنين توفيقي نخواهد رسيد. قابل ذکر است که قرض دادن به قرض پول منحصر نيست بلکه شامل قرض کالاهاي مختلف نيز مي‌شود و نوع کارها نيز قرض‌الحسنه است.

در قرآن کريم سيزده واژه گوناگون سخن از قرض به ميان آمده و به آن تاکيد شده است.در هر جا که کلمه قرض آمده به دنبال آن کلمه(حسنا) نيز آمده است.از اين رو در اسلام به وام بدون بهره (قرض‌الحسنه) مي‌گويند. قرض دادن بايد به صورت نيکو انجام شود نيکو بودن قرض از چند جهت حائز اهميت است.1- آبرومندانه باشد 2- بي‌منت باشد 3- بدون چشمداشت به سود و بهره باشد 4- براي خشنودي خدا باشد 5-از روي ميل و علاقه باشد.

خيلي از بزرگان ثواب قرض‌الحسنه را بسيار بالاتر از صدقه مي‌دانند، نظر شما چيست؟

امام صادق عليه السلام فرمود: بر در بهشت نوشته شده: پاداش صدقه ده برابر ولي پاداش قرض هيجده برابر است. آنگاه فرمود: پاداش قرض دادن از اين رو بر پاداش صدقه بيشتر است که قرض گيرنده جزء از روي نياز قرض نمي گيرد.ولي صدقه گيرنده گاهي با اينکه نياز ندارد صدقه مي‌گيرد(بحار،ج103 ص139)

از امام صادق عليه السلام: قرض دادن مال را بيشتر دوست دارم تا آنکه آن را ببخشم (بحار الانوار ج103 ص139)

در خصوص کارکرد اجتماعي و اقتصادي قرض‌الحسنه براي مخاطبان ما بگوييد.

در مورد کارکرد اجتماعي قرض‌الحسنه مي‌توان گفت که با اعطاي وام به افراد مختلف مي‌توان در جامعه اين باور را در افراد ايجاد کرد که همه مي‌توانند به منظور رفع مشکل وام قرض‌الحسنه بدون بهره از يک موسسه غير دولتي و بدون هيچ گونه نفعي براي مسئولين و مديران صندوق قرض‌الحسنه دريافت نمايند و اين امر موجب نشاط افراد نيازمند خواهد شد.

به نظر شما چه عاملي مانع توسعه قرض‌الحسنه در کشور شده است؟

1- اقتصاد تورمي يکي از موانع اصلي توسعه اين سنت قرآني است چرا که فرد احساس مي‌کند اگر بخشي از اموال خود را به صورت قرض‌الحسنه در اختيار شخص يا حتي در بانک قرار دهد بعد از مدتي ارزش دارائي‌اش پايين مي‌آيد.

2- عدم ايجاد فضاي اعتماد براي سپرده‌گذار در مسير قرض‌الحسنه، چرا که بايد به سپرده گذار اين اطمينان داده شود که سرمايه اش در مسير قرض‌الحسنه به مصرف مي‌رسد و هم چنين اعتماد بازگشت سرمايه نيز براي سپرده‌گذار حاصل شود.

3- عدم فرهنگ سازي مناسب در جهت ترويج سنت قرض‌الحسنه نقش مهمي در عدم توسعه قرض‌الحسنه دارد. تبليغات مناسب، اعتماد سازي در جهت ارائه تسهيلات وام قرض‌الحسنه از سوي بانک‌ها، ايجاد باور صحيح نسبت به وعده‌هايي که به مشتريان داده مي‌شود لذا عملکرد خوب بهترين راه براي تشويق و ترغيب مردم مي‌باشد.

نظر شما درباره ايجاد صندوق‌هاي قرض‌الحسنه خانوادگي که اين روزها در کشور زياد ديده مي‌شود، چيست؟

صندوق‌هاي قرض‌الحسنه خانوادگي نهادي هستند که در سال‌هاي اخير در بين خانواده‌ها و فاميل‌هاي وابسته رشد فراواني داشته و علت رشد سريع و استقبال خانواده‌ها از اين نهاد وجود مشکلات مالي و عدم دسترسي به منابع مالي سهل‌الوصول بوده است که افراد را برآن داشته است تا با تاسيس اين گونه صندوق‌ها راه حلي براي رفع مشکل پيدا کنند. با وجود فاصله طبقاتي در بين اقشار جامعه تنها اميد قشر محروم صندوق‌هاي قرض‌الحسنه بويژه صندوق قرض‌الحسنه خانوادگي مي‌باشد چرا که در اين نوع صندوق‌ها روح عاطفي و همدردي و اخلاق حاکم مي‌باشد و با عنايت به درک مشکلات و اطلاعات دقيق از وضعيت نيازمند توسط اعضاء نسبت به پرداخت تسهيلات راحت‌تر و سريع‌تر و بدون تشريفات بانکي(ضامن- سپرده- رابطه)در اختيار متقاضي قرار مي‌گيرد.

آيا صندوق قرض‌الحسنه جهاديه از حمايت‌هايي نيز برخوردار است؟

حمايتهايي که انجام مي‌گيرد فقط از سوي مردم فهيم و خيرانديشان است و لاغير و به پشتوانه اصلي صندوق مشتريان عزيز ما هستند و نهايتا عملکرد خوب نياز به تبليغ ندارد.

در حال حاضر شما چه تعداد عضو داريد؟سقف وام پرداختي شما چقدر است؟ مدت انتظار آن چه مدت است؟

صندوق در حال حاضر بيش از 22 هزار عضو دارد که از اين رقم در حدود 17 هزار عضو فعال مي‌باشند و سقف وام پرداختي صندوق تا 25 ميليون ريال براساس ضوابط خاص صندوق به اقساط 20 الي 25 قسط قابل پرداخت مي‌باشد. مدت انتظار بر مبناي درخواست و ضرورت نياز بستگي دارد.

صندوق جهاديه تاکنون به چند نفر تسهيلات پرداخت کرده و حداقل ماهيانه به چند نفر وام تعلق مي‌گيرد؟

صندوق در حال حاضر ماهانه بين 250 الي 300 نفر وام قرض‌الحسنه پرداخت مي‌نمايد و قابل توجه است که سالانه مبلغ وام پرداختي و هم چنين تعداد وام پرداختي رشد بين 20 تا 30 درصد را خواهيم داشت. ضمنا سالانه صندوق وظيفه خود مي‌داند طي گزارشي اقدامات انجام شده را به اطلاع مشتريان عزيز رسانده و از نظرات و پيشنهادات آنان استفاده خواهد شد.

تا چه حد از عملکرد خود راضي هستيد؟ رويکرد شما به آينده چگونه است؟

ابتدا از مشتريان بايد سوال شود تا چه ميزان از صندوق رضايت دارند.رضايت صندوق همان رضايت از مشتريان عزيز است و مسئولين صندوق هميشه قدردان اين عزيزان مي‌باشد.

استقبال مردم از صندوق چگونه است؟

مردم به دو دسته تقسيم مي‌شوند دسته اول خيرين عزيز مي‌باشند که بدون هيچگونه چشم داشتي در امر خير استقبال مي‌کنند و دسته دوم مشتريان عزيز که بر حسب نياز به صندوق مراجعه مي‌نمايند. وظيفه ماست که پاسخگوي خوبي براي اين ولي نعمتان باشيم.

چه انتظاري از مسئولين داريد؟

از مسئولين محترم تقاضا داريم با دقت عملکرد صندوق‌ها را مد نظر قرار داده و به صندوق‌هائي که عملکرد شفاف دارند اعتماد نموده و از رهنمود‌هاي خود، صندوق‌ها را مورد توجه قرار دهند.

نظر شما درباره روزنامه پيام چيست و چگونه مي‌تواند به شما در رسيدن به افق بالاتر کمک نمايد؟

ضمن تقدير از حسن توجه مسئول محترم روزنامه پيام که به حق پيام رساني نظرات مردم در سطح استان و کشور نيز مي‌باشد. در خواست مي‌شود از نقطه نظرات مشتريان مطلع و ميزان رضايت و عدم رضايت را انعکاس نمايد تا انشالله اين سنت حسنه و الهي روز بروز ارتقاء يافته و بدين طريق بتوانيم نسبت به رفع مشکل آن دسته از عزيزاني را که اميدشان به اين گونه موسسات و صندوق‌ها مي‌باشد، مساعدت لازم انجام گيرد.موفق و مويد باشيد.

صحبت پاياني شما با همشهريان؟

ضمن تقدير و تشکر از مشتريان صندوق قرض‌الحسنه توحيد که ما را مورد اعتماد دانسته و با سپرده گذاري خود اميد را در دل نيازمندان ايجاد نموده و موجب آرامش در قشر محروم و نيازمند خواهند بود.

در حال حاضر خيرين و خيرانديشان در سطح گسترده نسبت به امور صندوق کاملا واقف و بصورت غير مستقيم در پرداخت وام بدون بهره نقش به سزائي ايفا نموده و مي‌نمايند و با سپرده گذاري بلند مدت و بدون هيچ گونه چشم داشتي زمينه پرداخت وام به نيازمندان واقعي را فراهم مي‌نمايند و از اين عمل خداپسندانه و خير خواهانه لذت مي‌برند و در قبال اين حرکت وظيفه ما را سنگين‌تر مي‌نمايند.در پايان از خدواند منان مي‌خواهيم به اينگونه افراد عزت و سلامتي بيش از پيش عنايت نمايد.

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


 پيمان حسيني در گفتگوي اختصاصي؛
 هدف بعدي‌ فوتبال ساحلي قهرماني جهان است 
  تنها دغدغه ما «ماسه» است

سرويس ورزشي:

دروازه‌بان تيم ملي فوتبال ساحلي ايران که دستکش طلايي جام جهاني را به خود اختصاص داده است، گفت: هدف بعدي تيم ملي ايران کسب عنوان قهرماني جام جهاني است.

تيم ملي فوتبال ساحلي ايران در پي درخشش چند سال اخير خود در آخرين رويدادي که در آن حضور داشت موفق شد در جام جهاني 2017 باهاما بعد از برزيل و تاهيتي به مقام سومي جهان برسد. در اين تيم بازيکنان زيادي خوش درخشيدند اما بي‌ترديد بايد گفت شاخص‌ترين چهره اين تيم کسي نبود جز سيد پيمان حسيني که با بازي‌هاي درخشاني که درون دروازه کرد، از ارکان اين موفقيت بود.

حسيني که پيش از اين هم بارها عنوان بهترين دروازه‌بان جهان را به دست آورده بود، در پايان اين مسابقات يک بار ديگر موفق شد دستکش طلايي مسابقات را تصاحب کند. ضمن اين که گلي که اين بازيکن در بازي افتتاحيه مسابقات زد نه تنها اولين گل جام جهاني بود، بلکه به عنوان يکي از 10 گل برتر جام هم شناخته شد و همچنان اين شانس براي او باقي است تا آن گل به عنوان بهترين گل هم شناخته شود.

سيد پيمان حسيني در خصوص سوم شدن در جام جهاني، آرزوها، اهداف بلند مدت و مشکلاتي که بر سر راه فوتبال ساحلي قرار دارد سخن گفت.

فوتبال ساحلي در ايران از کي جدي گرفته شد؟

پيمان حسيني: به نظر خودم از سال 2013. سال 2013 يک نقطه عطف در فوتبال ساحلي ايران بود. حضور مارکو اوکتاويو در فوتبال ساحلي آغاز يک تحول در فوتبال ساحلي بود. در آن سال بود که دنيا فوتبال ساحلي ايران را شناخت و به ما احترام گذاشت.

از آن زمان 4 سال مي‌گذرد و 4 سال بعد از اولين ديده شدن در دنيا، حالا روي سکوي سومي جهان ايستاده‌ايد. از حس و حال کسب اين مقام بگوييد.

ما در اين 4 سال به انواع و اقسام افتخارات رسيديم. بين خودمان و همه آسيا يک فاصله عميق انداختيم و در دنيا مطرح شديم. همه جور افتخار کسب کرده بوديم و تنها جاي يک افتخار در جام جهاني در کلکسيون ما خالي بود که به لطف خدا اين افتخار را هم امسال به دست آورديم.

غيبت تيمي مثل روسيه به تحقق اين روياي شما کمک نکرد؟

قطعا غيب روسيه به سود ما شد. اما باور کنيد که عزم تيم ما آنقدر جزم بود که شايد حتي در صورت حضور روسيه و اسپانيا باز هم ما روي سکو مي‌رفتيم. ما خودمان را حتما بين چهار تيم مي‌ديديم. يعني خودمان را روي سکو مي‌ديديم و فقط براي تعيين رنگ مدال تلاش مي‌کرديم. البته که خب خيلي چيزها از جمله قرعه خوب هم به ما کمک کرد.

تا يک قدمي فينال رفتيد اما با حکم ضربات پنالتي از رسيدن به فينال محروم شديد. فکر مي‌کنيد اگر به فينال مي‌رسيديد شانس قهرماني داشتيد؟

ما در اين چهار سال همه تيم‌هاي بزرگ دنيا را برديم. همين برزيل را هم برده ايم. اگر ما به فينال مي‌رسيديم خيلي هم بي‌شانس نبوديم. شايد هم بيشتر از برزيل شانس داشتيم. چون ما بي‌استرس‌تر از آنها بازي مي‌کرديم. در باره برزيل يک مطلبي بگويم.

بفرماييد.

در اين مسابقات نگاه برزيلي‌ها به ما نسبت به ديگر تيم‌ها متفاوت بود. آنها تنها به تيم ايران به ديده احترام نگاه مي‌کردند. تنها به تيم ما به چشم يک رقيب نگاه مي‌کردند. اين را از نوع برخورد آنها و رفتارشان با ما و مقايسه رفتارشان با ما و ديگران مي‌شد به خوبي فهميد.

تيمي که الان شما در آن بازي مي‌کنيد سال‌هاست که در کنار هم قرار داريد و يک نسل طلايي را تشکيل داده‌ايد. اين نگراني وجود دارد که بعد از شما آيا نسلي هست که بتواند اين راه را ادامه دهد يا خير.

پشتوانه سازي در فوتبال ساحلي ايران خيلي خوب انجام مي‌شود. البته جوان‌گرايي يک پروسه بلند مدت است و همين نسل طلايي که شما از آن ياد کرديد هنوز سال‌هاي زيادي از دوران اوج آنها مانده است. اما اين نگراني که شما از آن صحبت کرديد نبايد وجود داشته باشد. به جرات مي‌گويم که بهترين ليگ دنيا را در ايران داريم و در اين ليگ خوب پشتوانه سازي هم خيلي خوب انجام مي‌شود. همين الان هم چند بازيکن جوان در تيم ملي حضور دارند.

واقعا بهترين ليگ دنيا را داريم؟

بله واقعا. تنها ليگ دنيا که به صورت رفت و برگشت است در ايران است. بعد از ايران روسيه هم ليگ خيلي خوبي دارد اما باز هم مي‌گويم کيفيت ليگ ايران بهتر است. غير از ايران و روسيه فوتبال ساحلي در بقيه جاهاي دنيا به صورت فستيوال و کاپ برگزار مي‌شود.

پيش از اين لژيونر هم بوديد و در چند تيم خارجي بازي کرديد.

در لکوموتيو مسکو بازي کردم و در بشيکتاش ترکيه. البته همين الان هم چند پيشنهاد دارم که جدي‌ترين آن از اسپورتينگ است.

ولي گويا تيم فصل بعد شما مشخص است و قرار است در تيم شهريار ساري توپ بزنيد.

بله مشخص است. اما بعد از اتمام ليگ قطعا به پرتغال مي‌روم و در دو فستيوال براي تيم اسپورتينگ بازي مي‌کنم. صحبت‌هايي با آنها کردم و قول و قرارهايي بين‌مان رد و بدل شده است ولي هنوز قراردادي نبستيم.

گفتي بهترين ليگ دنيا را داريم. نقطه قوت اين ليگ را هم گفتيد. نقطه ضعف يا نقاط ضعف اين ليگ چيست؟

اولين نقطه ضعف فوتبال ساحلي ما کمبود شن مناسب است. متاسفانه ما در ايران شن‌هايي که نزديک به شن‌هاي استاندارد دنيا باشد را نداريم. بهترين‌ترين شني که در ايران داريم در قشم و کيش است. در ساير مناطق ايران شن مناسبي نداريم و وقتي ما روي اين شن‌ها تمرين و بازي مي‌کنيم و بعد از آن به مسابقات بين المللي مي‌رويم بدنمان با نوع اين شن‌ها غريبه است و کار براي ما سخت مي‌شود. يکي ديگر از نقاط ضعف ما غير از شن، فقدان ورزشگاه‌ها و کمپ‌هاي مناسب براي برگزاري مسابقات و حتي اردوهاي تيم ملي است. بايد در نظر داشته باشيم که فوتبال ساحلي ايران جزو قطب‌هاي دنياست. اما امکاناتي که ما اينجا در اختيار داريم در شان تيم سوم دنيا نيست.

الان انتظارات از تيم فوتبال ساحلي ايران بالا رفته است و شايد در دوره‌هاي بعدي جام جهاني همين مقام سومي هم مردم را راضي نکند.

انتظار خودمان هم از خودمان بالا رفته و ما هم در جام جهاني بعدي دنبال مقام سومي نيستيم بلکه دنبال قهرماني هستيم. از الان مي‌گويم که اولين هدف ما حفظ شرايط کنوني است و جايگاهي که در آسيا و دنيا داريم و هدف‌گذاري اصلي ما رسيدن به قهرماني جام جهاني است.

بعد از اتمام بازي‌ها يک هفته در باهاما بوديد و بعد به ايران برگشتيد. چرا؟

دليلش خيلي جالب بود. چون فيفا روي ما خيلي حساب نمي‌کرد. يعني فکرش را نمي‌کرد تيم ما از گروه مقدماتي بالا بياييم و تدارک سفر بازگشت ما را بعد از اتمام مرحله گروهي ديده بود. اما تيم ما صعود کرد و رفت بين چهار تيم و کار فيفا هم براي تهيه بليط برگشت ما سخت شد و به ناچار ما يک هفته بيشتر در باهاما مانديم و دست آخر هم در دو گروه به ايران برگشتيم.

درحال حاضر که پيمان حسيني بهترين دروازه‌بان ساحلي جهان است. نفر بعد از خودت در دنيا کيست؟

«مائو» دروازه‌بان تيم ملي برزيل. البته سبک بازي او با من کلا متفاوت است و سن او هم بالا است. اما من اين دروازه‌بان را خيلي قبول دارم و يکي از بهترين‌هاي تاريخ اين رشته است.

آمار بازي‌هاي ملي و گل‌هاي ملي شما چقدر است؟

87 بازي ملي دارم و 21 گل زده.

21 گل زده براي يک دروازه‌بان زياد نيست؟

(با خنده مي‌گويد) از اين به بعد کمتر گل مي‌زنم... البته اين را بگويم که يک دروازه‌بان ششدانگ ساحلي بايد گل زدن و پاس گل دادن را بلد باشد. ضمن اين که بايد به موقع براي گل زدن اقدام کند. مثلا خود من نمي‌توانم هر زمان که دلم بخواهد به سمت دروزاه حريف شوت بزنم. بايد در يک تايم‌هاي خاصي شوت‌زني کنم.

در بازي‌هاي بين قاره اي از ناحيه کف دست مصدوم بودي و با بخيه‌هايي که کف دستت خورده بود بازي کرديد و البته کلا عادت داري با مصدوميت بازي کنيد.

من در جريان بازي فقط به توپي که به سمتم مي‌آيد فکر مي‌کنم و براي همين بي‌محابا به سمت توپ يورش مي‌برم و کاري ندارم که در راه به يک بازيکن يا تير دروازه بخورم. براي همين زياد مصدوم مي‌شوم. در همين جام و در بازي با تيم نيجريه صورتم به پشت کله يکي از بازيکنان حريف خورد و لبم ترکيد و يک تکه از لبم جدا شد و به زمين افتاد. در آن بازي‌ها هم کف دستم مصدوم بود و جراحي کرده بودم و بخيه داشت. اما دستکش که دست مي‌کردم يادم مي‌رفت که کف دستم بخيه است. در ضمن از چهار سال پيش به اين طرف آرنج دست چپم رباط ندارد و به اين شرايط هم عادت کردم. در همين مسابقات کتف دست راستم هم مصدوم بود که البته زير نظر پزشک با همين مصدوميت به ميدان رفتم.

پس با اين حساب مصدوميت هم کم نداريد.

همين الان که با شما صحبت مي‌کنم فقط روي صورتم 36 بخيه هست. مصدوميت ساير اندام‌ها هم که به جاي خود.

يک سئوال فني داريم و اگر دوست داشتيد به اين سئوال پاسخ بدهيد. در اين دوره از بازي‌ها زياد تعويض شديد و دقايق زيادي روي نيمکت مي‌نشستيد. دليل فني داشت؟

اين مسائل در اختيار سرمربي است و من نمي‌توانم صحبت کنم. قطعا نظر و سليقه سرمربي بوده است. من فقط اين را مي‌گويم که هر زمان حتي براي يک دقيقه هم که به ترکيب رفتم با همه وجود بازي کردم و سعي کردم تاثيرگذار باشم.

فدراسيون فوتبال به اندازه شان جهاني شما به تيم‌تان و کلا به رشته شما اهميت مي‌دهد؟

کلا ديدگاه‌ها نسبت به گذشته به اين رشته تغيير کرده و همه جامعه با ديده احترام به فوتبال ساحلي نگاه مي‌کنند. فدراسيون فوتبال هم ديدش به اين رشته بسيار مثبت است. شخص آقاي تاج خودش انسان مثبتي است و به رشته ما هم مثبت نگاه مي‌کند. ما خودمان را با کشورهاي ديگر مقايسه نمي‌کنيم. بلکه با گذشته خودمان مقايسه مي‌کنيم و مي‌بينيم که نسبت به چند سال قبل توجه و رسيدگي به اين رشته خيلي بهتر شده است. الان به رشته ما رسيدگي مي‌شود.

پاداش اين مسابقات را گرفتيد؟

پاداش براي اين مسابقات تصويب شده که بالاخره دير يا زود آن را به ما مي‌دهند. ما هم نمي‌خواهيم فدراسيون را تحت فشار بگذاريم و همين الان اين پاداش‌ها را مطالبه کنيم. بالاخره خودشان مي‌دهند.

اين پاداش‌ها و رسيدگي‌ها در مقايسه با فوتبال در چه سطحي است؟

ما خودمان را با فوتبال مقايسه نمي‌کنيم. انتظار هم نداريم که مثل فوتبال به ما توجه و رسيدگي شود. به هرحال فدراسيون، «فدراسيون فوتبال» است و رشته‌هايي مثل فوتسال و فوتبال ساحلي زير مجموعه آن هستند. بايد نگاه اول به فوتبال باشد و بعد به رشته‌هاي زير مجموعه. فوتبال ساحلي در اين سال در مقايسه با فوتبال ساحلي چند سال پيش خيلي مورد توجه و رسيدگي قرار مي‌گيرد و پاداش‌ها و ساير مسائل هم رشد خوبي داشته است.

آرزوي پيمان حسيني در فوتبال ساحلي چيست؟

يک استاديوم مجهز و با استانداردهاي روز دنيا داشته باشيم و اين که يک کمپ خوب براي تمرين تيم ملي داشته باشيم. البته با همت آقاي صالحي مدير باشگاه شهريار ساري در اين شهر يک استاديوم خوب در حال ساخت است. اما يک ورزشگاه براي اين رشته کافي نيست. لااقل خود تهران به يکي دو ورزشگاه مخصوص اين رشته نياز دارد.

صحبتي هست که بخواهيد مطرح کنيد و ما سئوال نکرده باشيم؟

راستش مي‌خواستم در پايان اين گفتگو يک تشکر ويژه از رسانه‌ها داشته باشم که به معرفي اين رشته خيلي کمک کردند. اگر پوشش خوب رسانه اي روي اين رشته نبود اين تيم نمي‌توانست در اين جايگاهي که الان قرار داشت قرار بگيرد. بعد از آن بايد بگويم که نقطه عطف فوتبال ساحلي ايران از روزي بود که سرکار خانم شهرياري رياست دپارتمان را بر عهده گرفتند و مارکو اوکتاويو هم مربي تيم ملي ايران شد. اين دو بزرگوار خيلي به پيشرفت اين رشته کمک کردند. يکي در بعد مديريت و اجرايي و ديگري در بعد فني و فوتبال ساحلي ايران هيچگاه زحمات اين دو نفر را فراموش نمي‌کند. در آخر هم مي‌خواستم از دکتر بني جمالي، دکتر آقاخاني و دکتر آفتابي و که در همه اين سال‌ها براي بهبود شرايط و وضعيت من تلاش کردند، نهايت تشکر را داشته باشم.