تاریخ 1396/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4494 برو جستجو جستجوی پیشرفته   اجراي طرح ربيع‌القرآن در 16 مسجد استان سمنان 

سرويس خبر

طرح قرآني «ربيع القرآن» همزمان با کشور، به همت دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد استان سمنان در 16 مسجد اين استان اجرايي شد.

به گزارش دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد استان سمنان، طرح ربيع القرآن از سوي دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد استان و با هدف احياء سنت توجه ويژه به قرآن‌شناسي در ماه مبارک رمضان و ترغيب متوليان مسجدي به فراهم نمودن زمينه اجراي برنامه‌‌هاي قرآني در ماه مبارک رمضان و ايام سال اجرايي شد.

ايجاد پيوند قرآني بين مسجد، مردم، متوليان مساجد و نهادهاي فرهنگي، قرآني و اجرايي استان، ضرورت توجه به انس هر چه بيشتر عموم مردم با قرآن کريم و ارتقاء معارف قرآني، ارائه الگوي برنامه قرآني براي مساجد و ترويج و توسعه فرهنگ فعاليت‌هاي قرآني، بهره‌گيري مناسب و کافي از فضاي قرآني ماه مبارک رمضان در مساجد براي احياء و تقويت برنامه‌هاي قرآني، توجه بيش‌از‌پيش به برنامه‌ريزي و اجراي برنامه‌هاي قرآني در کانون‌هاي مساجد، استفاده از ظرفيت‌هاي استاني در اجراي برنامه مشترک قرآني و شناسايي و تکريم فعالان قرآني جهت ترغيب براي حضور در برنامه‌هاي قرآني مساجد از ديگر اهداف اجراي اين طرح عنوان شده است.

برپايي کرسي تلاوت قرآن کريم، اجراي تلاوت نور، تفسير موضوعي امام جماعت، تجليل از خادمان طرح تلاوت نور، تقدير از روزه اولي‌ها از جمله برنامه‌هاي طرح ربيع القرآن در مساجد محوري و ديگر مساجد استان است.

برگزاري محافل انس با قرآن، جزء خواني، طرح تفسير کوتاه، جلسات سنتي قرآن، اجراي طرح تلاوت نور از جمله برنامه‌هاي پيش‌بيني شده در کانون‌هاي مساجداستان سمنان درماه مبارک رمضان است.

ترويج معارف ديني و قرآني، جذب هرچه بيشتر کودکان و نوجوانان و جوانان به سه رکن مسجد، نماز و قرآن و استفاده بهينه از ظرفيت مساجد از اهداف برنامه‌هاي پيش‌بيني‌شده توسط کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد است.


 معاون بهره‌برداري شرکت برق منطقه‌اي سمنان در جلسه ارزيابي اين معاونت اعلام کرد:
 آمادگي کامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان براي عبور از پيک بار تابستان سال‌جاري 

سرويس خبر

با حضور نمايندگاني از شرکت توانير، عملکرد معاونت بهره‌برداري شرکت برق منطقه‌اي سمنان مورد ارزيابي قرار گرفت.

به گزالرش روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي استان سمنان، مهندس حميد رضا ترحمي معاون بهره‌برداري شرکت برق منطقه‌اي سمنان، با قدرداني از شرکت توانير براي پيگيري و تخصيص اعتبار نقدينگي جهت طرح‌هاي بهينه‌سازي از اعلام آمادگي اين شرکت براي عبور مطمئن از پيک بار تابستان خبر داد و افزود: طرح‌هايي براي عبور مطمئن از پيک بار در تابستان سال 96 به انجام رسيده که اميدواريم با اجراء تمهيدات مناسب و رعايت صرفه‌جويي از سوي مردم و مشترکين بزرگ صنعتي، مشکلي در خدمات‌رساني انرژي الکتريکي در فصل تابستان به‌وجود نيايد.

مهندس ترحمي در ادامه گزارشي از وضعيت شبکه انتقال و فوق توزيع در سال گذشته ارائه داد و گفت: با همت کارکنان اين معاونت و حمايت‌هاي مديريت عامل اقدامات خوبي در بخش‌هاي خط و پست به انجام رسيده است.

مهندس سويزي سر گروه تيم ارزيابي شرکت توانير نيز هدف از اين ارزيابي را علاوه بر شناسايي نقاط قوت و قابل بهبود، تبادل تجربه و اطلاعات به منظور ارتقاء و بهبود مسائل بهره‌برداري عنوان نمود.

شايان ذکر است اين ارزيابي به منظور آمادگي براي شرايط‌‌گذار از پيک تابستان 96 توسط گروه ارزيابي شرکت توانير به مدت 5 روز انجام گرديدکه طي آن بر اساس تلفيقي از ارزيابي ميداني و ارزيابي بر اساس مدل تعالي EFQM بخش‌هاي حوزه ستادي- حوزه خطوط انتقال نيرو- تجهيزات پست‌هاي انتقال و فوق توزيع- سيستم‌هاي حفاظتي و کنترل پست‌هاي انتقال و فوق توزيع مورد ارزيابي قرار گرفت.

گروه ارزيابان ميداني با حضور در پست‌ها و خطوط انتقال وضعيت و شرايط آمادگي تجهيزات را بررسي و نقاط قوت و پروژه‌هاي بهبود را ارائه نمودند.


 مدير کل کميته امداد استان سمنان عنوان کرد:
 سمناني‌ها بيش از ?? ميليارد ريال در ماه رمضان ?? کمک کردند 

سرويس خبر

خيران و نيکوکاران براي افطار و اطعام 70 هزار نيازمند در مناطق مختلف استان سمنان، 7 ميليارد و 725 ميليون ريال در ماه رمضان 95 کمک کرده‌اند.

برنامه‌هاي کميته امداد در ايام ماه مبارک رمضان سال 96، با بهره گيري از کمک‌هاي مردمي و همکاري سازمان‌ها و بازاريان در قالب برپايي سفره‌هاي افطاري و اطعام مددجويان تحت حمايت، توزيع بسته‌هاي مواد غذايي، حامي يابي براي ايتام و فرزندان محسنين و جمع‌آوري زکات فطره انجام مي‌شود.

به گزارش سايت خبري کميته امداد، سيد جواد رضوي، مدير کل کميته امداد استان سمنان با بيان اينکه مردم نيکوکار استان در رمضان سال گذشته 12 ميليارد و 500 ميليون ريال به نيازمندان کمک کرده‌اند، گفت: ماه مبارک رمضان، ماه پرفضيلت و مبارکي است که همواره فرصت مغتنمي را براي گسترش فرهنگ انفاق در جامعه مهيا مي‌سازد.

وي با اشاره به اينکه طي ماه رمضان سال گذشته، خيران و نيکوکاران براي افطار و اطعام 70 هزار نيازمند در مناطق مختلف استان سمنان، 7 ميليارد و 725 ميليون ريال کمک کرده‌اند، افزود: چهار ميليارد و 300 ميليون ريال زکات فطره در سال گذشته جمع‌آوري شد که نسبت به سال قبل از آن، 12 درصد افزايش داشته است.

مدير کل کميته امداد استان سمنان با بيان اينکه براي کاهش فقر در جامعه از همه ظرفيت‌ها بايد بهره‌مند شد، گفت: اجراي طرح‌هاي مشارکتي کميته امداد به منظور ترويج فرهنگ انفاق و نوع دوستي در سطح استان اجرايي مي‌شود تا بتوان با بهره‌گيري از کمک‌هاي خيران، بخشي از نيازهاي مددجويان را مرتفع کرد.

وي، رفع فقر و محروميت را مهم ترين هدف کميته امداد دانست و تصريح کرد: توانمند‌‌سازي فکري، اقتصادي و اجتماعي مددجويان، مهم‌ترين رويکرد فعلي اين نهاد است.

سيد‌جواد رضوي خاطرنشان کرد: خيران و نيکوکاران مي توانند وجوه مربوط به امور مختلف نيکوکاري را با شماره‌گيري سامانه آني پرداخت نيکوکاري از طريق #023*8877*، شماره حساب 0102318463009 و يا شماره کارت بانکي 6037691990176984 نزد بانک صادرات پرداخت کنند.


 11 هزار نفر سمناني تاکنون در جشنواره کتابخواني رضوي شرکت کرده‌اند 

سرويس خبر

مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان گفت: از نوزدهم فروردين تا هشتم خرداد 96 حدود 11 هزار نفر از اهالي اين استان به صورت مکتوب و اينترنتي در هفتمين جشنواره کتابخواني رضوي شرکت کرده‌اند.علي سماکوش در گفت‌و‌گو با خبرنگاران افزود: مهلت شرکت در هفتمين جشنواره کتابخواني رضوي از نوزدهم فرودين 96 آغاز شده و تا يکم ماه تير ادامه دارد.

وي اظهارداشت: براي ترويج فرهنگ رضوي، گسترش کتابخواني و بهره‌مندي از سيره ائمه معصومين(ع) به ويژه حضرت امام رضا(ع) از طريق مطالعه کتاب‌هاي مرتبط هفتمين جشنواره کتابخواني رضوي برگزار مي‌شود.وي با بيان اين که در اين جشنواره براي شرکت‌کنندگان 6 کتاب در نظر گرفته شده است، گفت: براي کودکان چهار تا 11 ساله کتاب «10 قصه از امام رضا(ع)» براي نوجوانان 12 تا 17 ساله کتاب «ماه غريب من» و براي جوانان و بزرگسالان از 18 ساله به بالا کتاب‌هاي «مهارت‌هاي زندگي در سيره رضوي»، «امام رضا (ع) و زندگي» و «بانوي ملکوت و چلچراغ » در نظر گرفته شده است.مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان تصريح کرد: کتاب «بانوي ملکوت» ويژه حضرت فاطمه معصومه(س) و کتاب «چلچراغ» مربوط به حضرت احمدبن موسي(ع) است و افراد 18 ساله به بالا مي‌توانند از بين 4 کتاب مختص جوانان و بزرگسالان يک کتاب را براي شرکت در مسابقه مطالعه کنند.سماکوش يادآور شد: براي ثبت‌نام در مسابقه 2 شيوه مکتوب و اينترنتي در 2 قالب فردي و خانوادگي در نظر گرفته شده است و علاقه‌‌مندان مي‌توانند با مراجعه به کتابخانه‌هاي عمومي، اين کتاب‌ها را به امانت بگيرند و يا با مراجعه به سايت www.iranpl.ir فايل پي. دي. اف اين کتاب‌ها را دانلود کنند.

سماکوش ادامه داد: همچين افراد مي توانند براي حضور در اين جشنواره به صورت اينترنتي به پايگاه www.shamstoos.ir مراجعه کنند.

وي بيان داشت: کودکان مي‌توانند داستان‌هاي کتاب 10 قصه از امام رضا(ع) را با دريافت برگه نقاشي از کتابخانه‌هاي عمومي سراسر استان نقاشي کنند و يا قسمتي از کتاب که برايشان جذاب بوده است را بازگو کنند و به شناسه @recive_ketabclip با هشتگ #کتابخواني- رضوي ارسال کنند.

مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان يادآور شد: علاقه‌مندان به شرکت در اين مسابقه مي‌توانند، با مراجعه به کتابخانه‌هاي عمومي استان به دريافت برگه مربوط به مسابقه و شرکت در مسابقه به صورت انفرادي يا خانوادگي اقدام کنند و پاسخنامه را پس از تکميل به يکي از کتابخانه‌هاي عمومي سطح استان تحويل و يا به نشاني الکترونيک farhangi@iranpl.ir ارسال نمايند.

ادامه در صفحه 4


 مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان:
 اعزام بيش از 2 هزار دانش‌آموز در اردوهاي راهيان نور 

سرويس خبر

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان ازاعزام بيش از 2 هزارد دانش آموز دختر و پسر به اردوهاي راهيان نور غرب و جنوب کشوردرسال تحصيلي جديد خبرداد.

به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، محمدرضا جهان در جلسه ستاد هماهنگي و پشتيباني بسيج دانش‌آموزي افزود: از اين تعداد 300 نفر به مناطق غرب کشور و هزار و 700 نفر به جنوب کشور اعزام خواهند شد.

وي با بيان اينکه در سال تحصيلي جاري بيش از 2 هزار و300 دانش‌آموز دختر و پسر به اين سفر اعزام شد، اظهار کرد: 120 نفر از همکاران فرهنگي اعم از مديران، معاونان و مربيان نيز در طول اين سفر، دانش‌آموزان را همراهي کردند.مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان تصريح کرد: در طول 3 سال گذشته بيش از 14 هزار دانش‌آموز استان به ارودهاي راهيان نور اعزام شده‌اند.


 سرويس خبر 

دبير ستاد اربعين استان سمنان:

اعزام زائران اربعين حسيني از سمنان به کربلا از مرز مهران انجام مي شود

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دبير ستاد اربعين استان سمنان با اشاره به تعيين چهار مرز براي اعزام زائران اربعين از استان هاي مختلف به کشور عراق در سال 96، گفت: با برنامه ريزي انجام شده و ابلاغ ستاد مرکزي، اعزام زائران اربعين حسيني از اين استان به کربلا از مرز مهران انجام مي شود.

حسن اسلامي راد در جلسه ستاد هماهنگي اربعين حسيني در سالن مديريت بحران افزود: امسال براي خروج زائران اربعين از چهار مرز مهران، شلمچه، چزابه و خسروي برنامه‌ريزي شده تا اعزام زائران به‌صورت هدفمند از مرزها انجام و خروجي هر زائر از قبل مشخص شود.

وي همچنين از اختصاص سهيمه از سوي ستاد مرکزي به استان ها براي خدمات دهي به زائران اربعين در مرزها خبر داد و اظهار کرد: با برنامه‌ريزي انجام شده و سهميه ابلاغي، قرار است استان سمنان نيز خدمات دهي به حدود پنج هزار نفر را در مرز مهران بر عهده گيرد.

اسلامي راد با اشاره به تعيين مرز چزابه براي خروج زائران اربعين استان سمنان در سال 95، گفت: با توجه به اينکه بسياري از زائران قصد عبور از مرز مهران را در برنامه داشتند، با ثبت‌نام از استان‌هاي ديگر به کربلا اعزام شدند و همين موضوع باعث شد، تا آمار دقيقي از حضور زائران استان در مراسم اربعين نداشته باشيم.

وي اضافه کرد: با توجه به اينکه امسال مرز استان سمنان مهران تعيين شده به طور قطع آمار زائران اين استان به نسبت سال گذشته افزايش چشمگيري خواهد داشت.

دبير ستاد اربعين استان سمنان يادآور شد: بايد با استفاده از تجربيات سال‌هاي گذشته و شناسايي نقاط قوت و ضعف برنامه‌ريزي‌ها به گونه‌اي انجام شود که کمترين مشکلات را براي زائران اين استان داشته باشيم.

اسلامي راد آيين اربعين را بزرگترين اجتماع شيعيان عنوان کرد و افزود: برگزاري اين آيين باشکوه براي شيعيان عظمت مي‌آفريند و در زمينه‌هاي مختلف پيام‌هاي متعددي را براي منطقه به ارمغان مي‌آورد.

وي با اشاره به اينکه مردم به شکل خودجوش اين اجتماع عظيم را پديد آوردند و به سمت کربلا و نجف حرکت کردند، گفت: مسئولان نيز به دنبال مردم براي فراهم کردن ساز و کارهاي برگزاري هرچه بهتر اين مراسم و کاهش مشکلات آن دست به کار شدند.

اسلامي راد همچنين از آموزش خادمان اربعين با هدف خدمت‌رساني بهتر و رفع ضعف‌ها خبر داد و گفت : اهميت بالاي آيين اربعين و جايگاه زائران امام حسين(ع) ايجاب مي‌کند که با آسيب‌شناسي اقدامات و فعاليت‌هاي انجام شده و بررسي نتايج آن براي بهبود فرآيندها و سطح خدمات‌رساني به زائران حسيني در سال‌هاي آتي برنامه‌ريزي کرد.

در اين نشست که محمود قنبري معاون امنيتي سياسي و اجتماعي استانداري و جانشين ستاد اربعين استان، جمعي از مديران کل اجرايي و نمايندگان فرمانداري ها حضور داشتند، موضوعاتي مانند لزوم جداسازي ستاد اربعين از ستاد عتبات عاليات، برگزاري دوره هاي آموزشي ويژه خادمان و مسؤولان اربعين حسيني، پيش بيني براي راهنمايي و هدايت زوار در کشور عراق، توجه بيشتر به مقوله بهداشت و درمان، توجه بيشتر به موضوع اطلاع‌رساني و انعکاس اخبار و رويدادها و حفظ جايگاه مردمي ستاد اربعين مطرح و بحث و تبادل‌نظر شد.

مديرعامل شرکت توزيع برق استان سمنان:

وجود برنامه تعميرات پيشگيرانه شبکه‌ها در طرح‌هاي

کاهش پيک بار يک ضرورت است

سرويس خبر

مديرعامل شرکت توزيع برق استان سمنان در دومين نشست کميته بهبود بهره‌برداري بيان داشت: اولويت بندي و وجود برنامه تعميرات پيشگيرانه شبکه‌ها و تاسيسات برق‌رساني در طرح‌هاي کاهش پيک بار يک ضرورت است.مهندس سيدمحمد موسوي‌زاده با اشاره به اين که شاخص‌هاي بهره‌برداري شرکت توزيع برق استان ارتقاء يافته گفت: به‌روزرساني آمار و اطلاعات مديريت بار و پيک سائي توسط واحدهاي اجرائي و ارائه به موقع گزارش‌هاي مربوطه، در برنامه‌ريزي اين بخش و دستيابي به نتايج مثبت و کاربردي تاثير‌گذار است.

دبير کميته بهبود بهره‌برداري شرکت توزيع برق استان سمنان نيز در اين نشست گفت: نحوه محاسبه تاثير در متعادل‌سازي بار در بخش کاهش پيک، دستخوش تغييراتي شده و با هماهنگي بين واحدها قرار است که در تهيه و ارائه آمارها اين مهم عملياتي شود.

مهندس فرهاد سلامتي با تاکيد بر اجراي طرح سرويس پست‌هاي توزيع در سطح استان، افزود: در هنگام سرويس ايستگاه‌هاي توزيع برق، مقدار مقاومت اندازه‌گيري شده سيستم ارت و نول پست‌ها در سيستم اطلاعات جغرافيائي وارد و نگهداري خواهد شد.

وي اظهار داشت: پيش‌بيني گرديده تا شاخص تعيين شده مربوط به انرژي تامين نشده، ساليانه محقق گردد و با انجام منظّم برنامه‌هاي بازديد و تعميرات شبکه‌ها و تاسيسات توزيع برق و رفع اشکالات موجود و همچنين کليه اقدامات در برنامه تعميرات پيشگيرانه (PM) ثبت گردد.

وي اضافه کرد: در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، در فروردين ماه، انرژي تحويلي به شبکه چهار درصد رشد داشته و در انرژي تامين نشده 2/8 درصد کاهش و در نرخ انرژي تامين نشده، 12 درصد کاهش به عنوان آمار عملکرد شرکت حاصل شده است.

جلسه کميته کيفيت بخشي، نظارت و توسعه مدارس هيات امنايي استان سمنان برگزار شد

سرويس خبر

جلسه هم‌انديشي با حضور اعضاء کميته کيفيت بخشي، به منظور بحث و تبادل‌نظر جهت نظارت و استفاده از توانمندي و ظرفيت‌هاي موجود فرهنگي، اجتماعي واقتصادي مدارس هيات امنايي، در سالن اجتماعات اداره کل برگزار گرديد. به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، اسقايي رئيس اداره مشارکت‌هاي مردمي اظهار نمود: ارتقاي کيفيت آموزشي، بهره‌برداري از ظرفيت مشارکت مردم در اداره مدرسه، ارايه الگوي مناسب مدرسه داري مبتني بر سياست مدرسه محوري، تحقق عدالت آموزشي، تقويت استقلال نظام مديريتي مالي و اجرايي مدارس، ترغيب خيرين به مشارکت در احداث و يا اداره مدرسه، جذب نيروهاي توانمند آموزشي و پرورشي و ايجاد فرصت مناسب براي ايجاد رقابت ميان مدارس از مهمترين اهداف راه‌اندازي مدارس هيأت امنايي است.

ايشان با اشاره به فعاليت کميته کيفيت بخشي مدارس هيات امنايي بيان فرمودند: کميته کيفيت بخشي و نظارت بر مدارس به شيوه هيات امنايي در ادارات تابعه استان نيز عملکرد اين مدارس را مورد ارزيابي قرار مي‌دهند و با بررسي نقاط قوت و ضعف، راهکارهاي بهبود فعاليت اين مدارس را مشخص مي‌نمايند.در اين جلسه موضوعات بهبود کيفيت، تنظيم برنامه‌هاي سالانه آموزشي و پرورشي و ميزان مشارکت اولياء دانش‌آموزان در دستور کار قرار گرفت و هريک از اعضاء نقطه نظرات و پيشنهادات خود را در خصوص کيفيت بخشي به فعاليت‌هاي مدارس بيان نمودند.

لازم به ذکر است؛ بيش از 15 هزار دانش‌آموز در 60 مدرسه هيات امنايي استان مشغول به تحصيل مي‌باشند.