تاریخ 1396/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4487 برو جستجو جستجوی پیشرفته  



 ترامپ در عربستان به دنبال چيست؟ 

«دونالد ترامپ» ديروز (شنبه) در اولين سفر خارجي خود و در راس هياتي وارد رياض پايتخت عربستان شد؛ سفري که اهداف مختلفي براي آن متصور است.

'دونالد ترامپ'رئيس جمهوري آمريکا به همراه هيات بلند پايه کشورش با ورود به فرودگاه بين المللي 'ملک خالد' رياض مورد استقبال ملک سلمان پادشاه سعودي قرار گرفت.

ترامپ طبق اعلام قبلي صبح شنبه سفر منطقه اي خود را به خاورميانه آغاز کرد و در اولين سفر خارجي خود وارد عربستان شد.

صفحه رسمي کاخ سفيد در توييتر اعلام کرده که ترامپ و هيات همراه وي پس از عربستان به چند کشور ديگر شامل ايتاليا و بلژيک نيز سفر خواهد کرد.

سفر به سرزمين هاي اشغالي از ديگر برنامه هاي ترامپ در اين سفر بشمار مي رود.

رييس جمهور آمريکا قرار است امروز عصر در رياض در نشستي که از آن به عنوان ناتوي عربي - آمريکايي نام برده شده با حضور سران چند کشور عربي - اسلامي شرکت نمايد.

سفر به عربستان براي ترامپ آنقدر دلنشين است که وي همزمان با ورود به رياض در صفحه شخصي خود در شبکه اجتماعي توييتر نوشت: از حضور در رياض بسيار خوشحالم و در انتظار (برنامه هاي) عصر و شب هستم.

ترامپ در حالي به عربستان سفر کرده که نماينده خانواده ها و بازماندگان حملات تروريستي ‏يازدهم سپتامبر 2001، در نامه اي به رئيس جمهوري آمريکا از ‏وي خواست تا مانع از کارشکني حکومت عربستان براي ‏اجراي قانون 'جاستا' عليه رياض شود و حقوق ‏بازماندگان اين حملات تروريستي را از حکومت آن ‏کشور بگيرد.‏

'تري استرادا' نماينده ‏کشوري خانواده ها و بازماندگان حملات يازدهم سپتامبر در نامه خود به دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا، ‏که توسط تارنماي آمريکايي ‏breitbart‏ منتشر شده ‏است، بر ضرورت بازخواست جدي از حکومت ‏عربستان و جلوگيري از گسترش افراط گرايي توسط ‏رياض تاکيد کرده و از ترامپ خواسته است که قانون ‏جاستا را عليه عربستان با قدرت تمام به اجرا گذارد.‏

در اين نامه آمده است: اکثر هواپيماربايان حادثه (تروريستي)11 سپتامبر ‏سال 2001، شهروندان سعودي بودند (16نفر از 19 نفر)،‎‏ ما پيش بيني مي ‏کنيم که سعودهاي شما را به عدول از قانون جاستا ‏ترغيب کرده و خواستار اصلاح اين قانون شوند. لطفا ‏نگذاريد آنها اين کار غير اخلاقي را به عمل ‏درآورند. به آنها صريحا بگوييد که حق ندارند با ‏آمريکايي ها و قوانين آن بازي کنند و فعاليت هاي فريب کارانه آنها براي توقف پيگيري نقش آنها در اعمال ‏تروريستي، بايد متوقف شود.‏

استرادا با ‏يادآوري اينکه ترامپ در جريان رقابت هاي انتخاباتي ‏از اجراي قانون جاستا پشتيباني کرده بود از وي مي ‏خواهد که صريحا از پادشاه عربستان درخواست کند ‏در برابر احقاق حق خانواده بازماندگان و قربانيان ‏حملات 11 سپتامبر سنگ اندازي نکند.‏

دونالد ترامپ در جريان رقابت هاي انتخابات رياست ‏جمهوري، از تصويب و اجراي قانون 'جاستا' در باره نقش عربستان سعودي در ‏حملات تروريستي 11 سپتامبر در ‏کنگره آمريکا پشتيباني کرده بود.‏

‏ قانون 'عدالت عليه حاميان تروريسم' (جاستا) که پارسال توسط کنگره و با راي دو حزب ‏ايالات متحده آمريکا تصويب شد، به خانواده هاي ‏قربانيان حملات 11 سپتامبر 2001، اجازه مي دهد تا از دولت ‏سعودي شکايت کرده و غرامت دريافت کنند. ‏

در حملات تروريستي 11 سپتامبر 2001 در برجهاي دوقلوي شهر نيويورک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن، نزديک به سه هزار نفر کشته شدند.

16 ‏شهروند عربستان سعودي در اين حملات دست داشتند. ‏اين افراد از اعضاي سازمان تروريستي القاعده بودند که سرکردگي آن با 'اسامه بن لادن' سرمايه دار سعودي پناه ‏گرفته در افغانستان بود. ‏

اما شواهد و قرائن نشان مي دهد که گوش ترامپ به اين حرف ها بدهکار نيست و رييس جمهور آمريکا به دنبال اهداف خود در رياض است.

براي سفر ترامپ به رياض اهداف زير متصور است:

- فروش تسليحات آمريکايي

- ايران هراسي

- تامين و تضمين امنيت رژيم صهيونيستي

يکي از اهداف مهم سفر دونالد ترامپ به رياض فروش کلان تسليحات آمريکايي به عربستان مي باشد. رژيم آل سعود از ششم فروردين ماه سال 1394 با کمک آمريکا و چند کشور عربي اقدام به تجاوز نظامي به کشور مسلمان نشين يمن کرده است

اما با گذشت بيش از دو سال از اين تجاوز، عربستان و ائتلاف عربي - آمريکايي به دليل مقاومت دليرانه نيروهاي مردمي و ارتش يمن، نتوانسته اند به اهداف خود در يمن دست يابند و عملا در باتلاق گير کرده اند.

همچنين چند ماه پيش محمد بن سلمان وزير دفاع و جانشين وليعهد سعودي در سفر به آمريکا و در ديدار با ترامپ خواستار فروش سلاح هاي پيشرفته از سوي واشنگتن به رياض براي استفاده آن در جنگ يمن شد تا شايد سعودي ها از اين طريق بتوانند با کشتار بيشتر مسلمانان يمن به اهداف خود در اين کشور برسند.

در زمينه ميزان قرارداد نظامي ميان ترامپ و سران سعودي رقم هاي زيادي منتشر شده که از 109 ميليارد دلار شروع شده و تا رقم افسانه اي 1000 ميليارد دلار نيز اعلام شده است.

'شان اسپايسر' سخنگوي رئيس جمهوري آمريکا در صفحه شخصي خود در توييتر با اشاره به سفر دونالد ترامپ به عربستان، نوشت: حجم مالي قرارداد نظامي واشنگتن و رياض بيش از 109 ميليارد دلار است.

اسپايسر در توييتر خود نوشت: حجم مالي قرارداد نظامي واشنگتن و رياض بيش از 109 ميليارد دلار است و (علاوه بر آن) شرکت هاي آمريکايي و عربستاني سرمايه گذاري هاي تجاري به مبلغ 250 ميليارد دلار (در آمريکا) انجام خواهند داد که منجر به ايجاد صدها هزار شغل خواهد شد.

اما عبدالباري عطوان در روزنامه راي اليوم درباره ميزان قرارداد نظامي واشنگتن رياض (در زمان سفر ترامپ) نوشت: ارقام قرادادهاي کلان نظامي و سرمايه گذاري که بين مقامات عربستاني و آمريکايي به امضا رسيده چنان بالا است که هر انساني با شنيدن آن دچار سرگيجه مي شود و پس از شنيدن اظهارات 'عادل الجبير' وزير خارجه عربستان سعودي و 'رکس تيلرسون' همتاي آمريکايي وي در کنفرانس مطبوعاتي مشترک که روز گذشته (شنبه) برگزار شد اين سرگيجه را تبديل به ميگرن شديد مي کند، بخصوص بندهايي که متعلق به 'رويکرد راهبردي' مشترک دو کشور در منطقه است بويژه بندهايي که در خصوص ايران، يمن و سوريه است.

وي مي افزايد، قردادهاي نظامي دو کشور بالغ بر 460 ميليارد دلار است که 110 ميليارد دلار آن شامل سامانه موشک هاي 'تاد' (ضد موشک) و سکوهاي دريايي و مهمات و بمب هاي هوشمند بوده و باقي آن يعني 350 ميليارد دلار که قرار است در طول ده سال آينده اجرايي شود و غير از آن معاملات و سرمايه گذاري هاي مالي سعودي در طرح هاي زير بنايي آمريکا است.

ترامپ براي فروش تسليحات نظامي آمريکايي به عربستان از حربه ايران هراسي نيز استفاده مي کند چرا که اين امر مي تواند ميزان فروش سلاح به رياض را افزايش دهد؛ اما نکته مهم در فروش سلاح به عربستان عدم کاربرد آن عليه رژيم صهيونيستي مي باشد، چرا که آمريکا متحد اصلي اين رژيم بشمار مي رود و واشنگتن هرگز و به هيچ قيمتي متحد اصلي خود را فراموش نمي کند.

تحليگران مسايل سياسي و نظامي منطقه معتقدند که هرچند آمريکا تجهيزات و تسليحات زيادي به عربستان خواهد فروخت ولي اجازه از استفاده اين سلاح ها در دست مستشاران آمريکايي در عربستان خواهد بود و سعودي ها فقط خريدار سلاح و تجهيزات مي باشند و دولت آمريکا هرگز کشور ديگري را در منطقه در مقابل رژيم صهيونيستي به سلاح هاي مدرن مجهز نخواهد کرد.

راي اليوم مي نويسد، ثروت هاي عربستات سعودي در خدمت طرح هاي آمريکا براي فراهم ساختن زمينه حمايت و ثبات رژيم اسرائيل در دهه هاي آينده است و با هرگونه تعدي عليه آن مقابله مي کند و همچنين اين ثروت، اقتصاد آمريکا را نجات داده و سرمايه هاي لازم براي زيرساخت هاي ايالات متحده و کار براي نيروهاي آمريکا را فراهم ساخته و چهره مردمي از دست رفته ترامپ را در حالي که 48 درصد از مردم اين کشور، او و دولتش را که رسوايي هاي مکرر به بار آورده قبول ندارند، به او بازمي گرداند.

يک کارشناس و فعال سياسي کويتي نيز با انتقاد شديد از سياست هاي کشورهاي عربي حوزه خليج فارس در چگونگي تعامل با زياده خواهي هاي دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا گفت: شوراي همکاري (خليج فارس) منافع ملت هاي خود را براي تحقق خواسته هاي واشنگتن حراج کرده است .

ناصر العبدلي در گفت وگو با ايرنا ضمن اشاره به سفر ترامپ به رياض و برگزاري جلسه مشترک با سران کشورهاي عربي حوزه خليج فارس اذعان داشت: اعضاي شوراي همکاري قرار است طي 4 سال آينده هزار ميليارد دلار از سرمايه ملت هاي خود را به بهانه خريد سلاح و ديگر امور به دولت دونالد ترامپ پرداخت نمايند و سفر رييس جمهور آمريکا به منطقه نيز گامي در جهت ضربه زدن به وحدت اسلامي مي باشد.

العبدلي افزود: نکته عجيب آن است که همزمان با سفر ترامپ به منطقه شرايط روز به روز براي نزديک شدن روابط شوراي همکاري خليج فارس با رژيم صهيونيستي فراهم مي شود و اين ائتلاف در حال راه اندازي است.

وي تاکيد کرد: هدف از تلاش هاي به عمل آمده آن است که رژيم صهيونيستي به عنوان يک بازيگر در منطقه از سوي محور غربي - عربي به رسميت شناخته شود و سياستمداران اين کشورها با بهانه تراشي در جهت تقويت موقعيت صهيونيست ها گام برمي دارند.

نکته قابل توجه در قرارداد کلان نظامي ميان آمريکا و عربستان مشکل تامين هزينه هاي اين قرارداد از سوي رياض مي باشد، چرا که سعودي ها در سال هاي اخير به دليل پايين آمدن قيمت نفت، هزينه هاي جنگ در يمن و تامين هزينه هاي گروه هاي تروريستي در سوريه و عراق با مشکلات زياد اقتصادي دست و پنجه نرم مي کند، اما کارشناسان معتقدند آل سعود با چوب حراج زدن به اموال خود از جمله شرکت آرامکو نظر ترامپ را تامين خواهند کرد.

آل سعود بايد بدانند که خريدهاي کلان تسليحاتي و استفاده آن در کشتار مردم مسلمان و مظلوم يمن و همچنين قرار دادن قسمتي از آن در اختيار تروريست ها در سوريه و عراق براي کشتار مردم اين دو کشور نه تنها براي آل سعود ثبات و امنيت نخواهد آورد بلکه خون کشته هاي بي گناه سه کشور ياد شده به زودي دامن آل سعود را خواهد گرفت؛ هرچند خريدهاي کلان تسليحاتي عربستان از آمريکا اقتصاد اين کشور را رونق خواهد داد.


 جهان در پيشگاه راي يک ملت 

تهران- ايرنا- مردمي که ديروز در پويشي چهل ميليوني و با پشت سرگذاشتن مسير و صف هاي طولاني در سراسر ايران و جهان خود را پاي صندوق هاي راي رساندند، افزون بر قرار دادن اراده خود بر تعيين سرنوشت، جهانيان را مخاطب پيامي روشن قرار دادند.به گزارش گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا، مردم ايران ديروز بار ديگر در انتخاباتي براي تعيين مسوولان جمهوري اسلامي ايران حاضر شدند و ميليون ها راي به صندوق ها واريز شد. چند ساعت ديگر تا زمان اعلان نتايج نهايي انتخابات رياست جمهوري دوازدهم باقي است اما هم اکنون نيز مشخص است مردم کدام گفتمان را براي اداره کشور برگزيده اند.صرف نظر از نتيجه انتخابات و اعلان نام رييس دولت دوازدهم، ذات حضور چهل ميليون ايراني در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا ديروز بسياري از جمله خود مشارکت کنندگان را شگفت زده کرد. حتي محافل و رسانه هايي که هفته هاي گذشته مستقيم يا غيرمستقيم سعي در کمرنگ ساختن مشارکت ايرانيان داشتند هم ديروز ناچار به پذيرش حضور بي سابقه مردم پاي صندوق هاي راي شدند.

ايرانياني که ديروز آرا خود را به نام نامزدهاي مورد نظر به صندوق ها انداختند و بسياري که در اداي تکليف ملي و ديني خود دشواري هايي را به جان خريدند، علاوه بر بهره جويي از حق تعيين سرنوشت و انتخابي ميان راه و بيراهه که برحسب تشخيصشان صورت دادند، منادي پيام هايي روشن و آشکار شدند؛

1- نخستين پيام ملت، پشتيباني از مردمسالاري ديني کشور بود؛ پيامي که مي توان آن را پاسخي به دعوت بزرگان و مسوولان نظام از جمله رهبري و رييس جمهوري براي حضور ثمربخش و آگاهانه در حوزه هاي راي گيري دانست. با گذشت نزديک به چهل سال از پيروزي انقلاب، حماسه چهل ميليوني ديروز مهر برجسته ملت ايران پاي کارنامه نظام اسلامي و مشروعيت آن بود.

2- انتخاب ملت، تداوم راه نظام و دولت خدمتگذاري است که کشور را به سوي قله هاي افتخار و سربلندي در جهان و حفظ اقتدار بين المللي پيش مي برد. انتخاب ديروز همان تداوم راه انقلاب، دفاع مقدس، سازندگي اقتصادي، توسعه سياسي و مدني و دفاع از حقوق انکار ناپذير ملت در عرصه بين المللي بود که اينک بر بستر تحکيم انسجام ملي زير سايه اعتدال راه مي پويد و به دنبال شکوفايي از طريق بهره جويي از ظرفيت هاي موجود داخلي و خارجي است.

3- راي ديروز راي به ثبات بود؛ راي به پابرجايي و استواري نظام اسلامي و همچنين ادامه راهي که ايران را در هاله امن و برکنار از چالش ها و بحران هاي پيراموني حفظ کرده است. در شرايطي که کشورهاي منطقه درگير با بحران هاي جدي انساني و امنيتي روزگاري سخت را مي گذرانند، انتخابات ايران در فضايي امن تر و پرشورتر از بسياري کشورهاي غربي برگذار شد و به اين ترتيب راي مردم تضميني بر تداوم اين شرايط بود.

4- بسياري در ايران و خارج از مرزهاي کشور چشم انتظار انتخاب مردم نشسته و مترصد روشن شدن خواست و نظر ملت بودند؛ نظر و پيامي که يک بار در انتخابات 92 جهان را مخاطب قرار داد و پشتوانه اي براي مسوولان جمهوري اسلامي شد تا همپايه و رو در روي برترين قدرت هاي جهاني حقوق ملت ايران را مطالبه کنند و آنان را از موضع تهديد و تحريم به عقب برانند.

ديروز نيز اين پيام به شکلي رساتر به سراسر جهان مخابره شد تا براي چهار سال ديگر سکو و تريبوني براي سخن گفتن مسوولان جمهوري اسلامي ايران با جهان باشد.

5- حضور گسترده مردم ايران پاي صندوق هاي راي بازتوليد اقتدار براي ميهن اسلامي بود و همزمان انتخاب ملت، پيام تعامل جويي و همکاري با جهان در جهت توسعه و پيشرفت را نمايان ساخت. اين انتخاب به معناي تاييد همه تلاش هايي بود که در چهار سال اخير براي رهايي از هرگونه تنگنا و تحريم صورت گرفت؛ انتخابي به مثابه اراده براي دوري از انزوا و انفعال، حرکت به سوي پويايي، پيمودن مسير تعامل، تنش زدايي و همکاري و در نهايت اعتلا و گسترش گفتمان اصيل انقلاب اسلامي در جهان.

انتظار مي رود پس از اين پيام روشن و رسا، مسوولان جمهوري اسلامي مستظهر به حمايت قاطع ملت، کارنامه اي موفق تر و اميدبخش تر در رفع چالش هاي داخلي و شتابان سازي مسير حرکت به سوي چشم اندازهاي ترسيم شده در افق 1404 برجاي نهاده و در پيگيري اهداف و منافع ملي ايران در منطقه و جهان و حفظ ثبات و امنيت کشور، اعتماد و پشتيباني ملت را پاسخي شايسته دهند.