تاریخ 1396/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4487 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در جلسه هيات دولت؛
 روحاني: دولت دوازدهم کارآمدتر و کم‌ اشتباه‌تر خواهد بود 

رئيس جمهوري با تبريک به ملت ايران بخاطر خلق حماسه عظيم و بزرگ 29 ارديبهشت، تاکيد کرد: دولت دوازدهم ان‌شاء الله دولتي کارآمدتر و کم‌ اشتباه‌تر خواهد بود و با گوشي شنواتر به خواست و مطالبات مردم توجه کرده و با بازواني پرقدرت‌تر براي اقدام و عمل در مسير رسيدن به اهداف ملي گام برخواهد داشت.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، دکتر حسن روحاني عصر يکشنبه در جلسه هيات دولت با تاکيد بر اينکه 'ما همه تلاش خود را براي رسيدن به اين اهداف بکار خواهيم بست'، اظهارداشت: دولت دوازدهم با گام‌هايي استوارتر در مسير پيشرفت و تعالي کشور، قدم خواهد گذاشت و اگر همه با هم متحد و يکدل باشيم، مطمئناً به اهداف بلندمان دست خواهيم يافت.

روحاني با اشاره به اينکه' حقيقتاً هيچ زبان و قلمي قادر نيست تا صحنه حضور مردم در اين انتخابات را تبيين کند و زبان براي تشکر از مردم وفادار به کشور و سرنوشت خود قاصر است'، گفت: ملت ايران در اين انتخابات نشان دادند که بي‌نهايت نسبت به سرنوشت کشور مسئوليت‌پذيرند و در اين انتخابات فقط گزينش يک سياستمدار و يا سياستمداران مطرح نبود، بلکه مردم در واقع نسبت به آينده کشور و جامعه خود مي‌خواستند، تصميم‌گيري کنند و اين کار را به انجام رساندند.

رئيس جمهوري با بيان اينکه مردم در اين انتخابات نشان دادند که به راه انقلاب و سرنوشت کشور و آينده فرزندان خود دلبسته هستند، تأکيد کرد: صندوق 40 ميليوني آراء مردم در حقيقت صندوق اعتماد ملي، سرمايه اجتماعي و سرمايه بين‌المللي براي ملت ايران بود که خوشبختانه اين تعداد رأي در آستانه 40 سالگي انقلاب اسلامي رقم خورد.

روحاني با تاکيد بر اينکه 'در اين انتخابات به خوبي صداي مردم شنيده شد'، افزود: در اين انتخابات، صداي جوان‌هايي که مي‌خواستند از آينده بهتر کشور و زندگي خود اطمينان پيدا کنند و صداي دختران و زناني که مي‌خواستند از فرصت برابر براي فعاليت‌هاي اجتماعي سخن بگويند، صداي همه خانواده‌هايي که نسبت به آينده فرزندان خود نگراني‌هايي داشتند، صداي همه اقليت‌هاي قومي و مذهبي که مي‌خواستند مطمئن به اجراي دقيق حقوق شهروندي باشند و صداي مردمي که از دروغ‌ها و تهمت‌ها ناليدند و در برابر مسيرهاي فريبکارانه ايستادگي کردند، شنيده شد.

رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه رأي مثبت مردم به اينجانب به معناي نبود گله‌مندي آنها از کار دولت يازدهم و نقص در امور اجرايي کشور نيست، گفت: البته آنهايي نيز که به ديگران رأي دادند، راي آنان به معناي نپذيرفتن خدمات دولت يازدهم نبوده چرا که ما مي‌دانيم مردم ما به مسيري که خودشان انتخاب کردند و مجدداً آن را برگزيدند، اعتماد دارند و مي‌خواهند که ما با تلاش بيشتر اين مسير و راه را ادامه دهيم.

رئيس جمهوري اظهار داشت: بي‌ترديد اين انتخابات شکست براي هيچ جناح و حزبي نبوده است؛ ممکن است در مقدار پيروزي‌ها، اقشار جامعه ما سهم‌هاي متفاوتي داشته باشند، اما براي همه اين انتخابات پيروزي بود.

رئيس‌ جمهوري ادامه داد: آينده کشور، تنها به يک جناح خاص تعلق ندارد، بلکه متعلق به همه جناح‌ها خواهد بود و همه به همکاري و کمک به يکديگر نيازمنديم.

روحاني تاکيد کرد: ما در برابر معاندان و مخالفاني در منطقه و جهان قرار داريم که بايد براي مقابله با آنها دست يکديگر را بگيريم و در مسير ارتقاء کشور از هيچ تلاشي دريغ نکنيم.

رئيس‌ جمهوري افزود: خواست من از مردم اين است که تنها به صندوق رأي و انتخابات اکتفا نکرده و خود را در سرنوشت 4 سال آينده کشور، قدم به قدم سهيم بدانند و نظرات و سخنان خود را از طريق احزاب، گروه‌ها، فضاي مجازي، سازمان‌هاي مردم‌ نهاد و انجمن‌هاي تخصصي بيان کرده و دنبال کنند، چرا که معتقديم کشور به مردم تعلق دارد.

روحاني با تقدير از حضور پرشور همه اقشار کشور بويژه جوانان، در پاي صندوق‌هاي رأي از حضور پررنگ ايرانيان خارج از کشور و همدلي و همسويي آنها با مردم داخل کشور در انتخابات تشکر کرد و گفت: در خارج از ايران، عده‌اي با پيمودن مسيرهاي طولاني هوايي و زميني خود را به شهرهايي که در آن انتخابات برگزار مي‌شد، رساندند و ايرانيان در آن شهرها از ميهمانان خود به خوبي پذيرايي کردند و اين برادري، همدلي و همفکري قابل تقدير و تشکر است.

رئيس‌ جمهوري اظهار اميدواري کرد که همه دولتمردان بتوانند به وظايف آينده خود به درستي عمل کرده و مسيري را که انتخاب کرده‌ايم، پاس بداريم.

روحاني همچنين با قدرداني از هدايت‌ها و ارشادات حکيمانه رهبر معظم انقلاب، خاطر نشان کرد: تدبير و برنامه مقام معظم رهبري و آرامشي که در سايه هدايت‌هاي ايشان در کشور بوجود آمد، باعث برگزاري انتخاباتي پرشور شد که در آن، همه مجريان و ناظران به خوبي به وظايف خود عمل کرده و با تلاش نيروهاي امنيتي حتي يک حادثه هم در سراسر کشور نداشتيم.

رئيس‌ جمهوري تاکيد کرد: دولت يازدهم و دولت آينده همواره در کنار مقام معظم رهبري و در مسير اجراي رهنمودهاي ايشان، راه هدايت جامعه را به سمت اهداف بلندي که مردم خواستار آن هستند، تلاش خواهد کرد.


 از سوي معاون اول رييس جمهوري؛
 ابلاغ تکاليف و طرح هاي اولويت دار 10 دستگاه اجرايي براي اجرا در سال 96 

معاون اول رييس جمهوري و رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تکاليف و طرح هاي اولويت دار 10 دستگاه اجرايي (مصوب ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي) براي اجرا در سال 96 را ابلاغ کرد.

به گزارش روز يکشنبه ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، طرح ها و تکاليف اين 10 دستگاه اجرايي به صورت جداول در پايگاه اطلاع رساني منتشر شده است.

گفتني است در ابلاغيه هاي فوق بر موارد ذيل تاکيد شده است:

* اجراي موارد زير از سوي دستگاه مجري براي عملياتي کردن اين طرح‌ها ضروري است:

1) طرح‌هاي مصوب براي اجرا در سال 1396 بايد از سوي دستگاه مجري با اولويت و در چارچوب «نظام يکپارچه پيشبرد و پايش اقتصاد مقاومتي» اجرا و تکميل شوند. بديهي است کليه مسووليت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام طرح بر عهده دستگاه مجري خواهد بود.

2) دستگاه مجري، با قيد فوريت حداکثر ظرف مدت يک هفته براي تسريع در اجراي هر يک از آنها نسبت به صدور حکم براي معاون و يا معاونين ذيربط خود و يا مقام هم‌تراز به عنوان مجري اقدام و به دبيرخانه ستاد معرفي کند.

3) مجري منصوب از سوي وزير يا بالاترين مقام «دستگاه مجري»، موظف است تا انتهاي ارديبهشت ماه سال جاري براي هر يک از طرح ‌ها در چارچوب منشور طرح مندرج در «نظام يکپارچه پيشبرد و پايش اقتصاد مقاومتي»، «برنامه عملياتي» تهيه و پس از تاييد رئيس دستگاه اجرايي به دبيرخانه ستاد ارائه کند.

4) تامين منابع مالي لازم براي اجراي هر يک از طرح ‌هاي مصوب بر عهده «دستگاه مجري» است و مجري بايد در چارچوب اعتبارات، وظايف و اختيارات دستگاه مجري، کليه اقدامات لازم را براي تامين مالي طرح به نحوي به عمل آورد که طرح طبق زمانبندي مصوب اجرا شود.

5) «دستگاه مجري» موظف است به صورت ماهانه گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده براي اجراي هر يک از طرح‌ها و عملکرد را در چارچوب «نظام يکپارچه پيشبرد و پايش اقتصاد مقاومتي» و شاخص‌هاي مصوب ستاد به طور مستمر به دبيرخانه ستاد ارسال کند.

* کليه دستگاه‌هاي اجرايي بالاخص نظام بانکي کشور موظف به انجام همکاري‌هاي لازم با «دستگاه مجري» براي اجراي پروژه‌هاي اولويت‌دار «مصوب ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي» براي اجرا در سال 1396 مي باشند. طراحي سازوکار لازم براي تحقق همکاري‌هاي مشترک با ساير دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجري» است.

* اجراي هر يک از طرح‌ها بر اساس «نظام يکپارچه پيشبرد و پايش اقتصاد مقاومتي» و مصوبات ستاد، توسط دبيرخانه ستاد مورد پايش قرار مي‌گيرد. براي نظارت بر اجرا و حصول اطمينان از پيشرفت طرح‌هاي مصوب، بازديد‌هاي ميداني به‌صورت اتفاقي حسب مورد توسط دبيرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزيابي عملکرد، تشويق و يا تنبيه مجري در دستور کار ستاد قرار مي‌گيرد.

* دبيرخانه ستاد پس از بررسي گزارش‌هاي واصله از «دستگاه مجري» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پيگيري اجراي طرح‌، رسيدگي به نحوه اجرا و بررسي مشکلات و اتخاذ تصميمات مقتضي براي پيشبرد طرح در دستور کار «نشست سه جانبه رئيس ستاد، دستگاه مجري و دبيرخانه ستاد» قرار مي‌دهد.

* لازم است نتيجه اقدامات انجام يافته در ارتباط با مصوبات ابلاغي به اينجانب گزارش شود.

لازم به ذکر است اين تصويب نامه ها و تصويب نامه هاي ساير دستگاه هاي اجرايي که خبر آنها در روزهاي گذشته منتشر شد، در تاريخ 1396.2.13 به طور رسمي از سوي معاون اول رييس جمهوري به دستگاه هاي اجرايي ابلاغ شده است.


 نشست مطبوعاتي داخلي و بين المللي رئيس جمهوري امروز برگزار مي شود 

تهران- ايرنا- معاون ارتباطات و اطلاع رساني دفتر رئيس جمهوري اعلام کرد: حجت الاسلام و المسلمين حسن ‏روحاني رئيس جمهوري امروز با حضور خبرنگاران رسانه هاي ‏داخلي و بين المللي نشست خبري خواهد داشت.‏

پرويز اسماعيلي روز يکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سياسي ايرنا افزود: رييس جمهوري در اين نشست، ضمن طرح مهمترين مسايل کشور بويژه پس از ‏حضور پرشور و حماسي ملت ايران در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا، مواضع ‏جمهوري اسلامي ايران را ‏درباره مسايل منطقه اي وبين المللي تشريح و تبيين مي کند.‏وي اضافه کرد: اين نشست خبري که از ساعت 17 و به طور مستقيم از شبکه هاي تلويزيوني داخلي و بين المللي پخش مي ‏شود، در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران (سالن اجلاس سران) برگزار خواهد شد.‏

اسماعيلي تصريح کرد: در ابتداي اين نشست، دکتر روحاني سخناني کوتاه داشته و پس از آن نيز پاسخگوي سوالات خبرنگاران داخلي و بين المللي خواهد بود.‏

حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در انتخابات شکوهمند 29 ارديبهشت ماه با کسب بيش از 57 درصد مجموع آرا و جلب اعتماد مجدد ايرانيان به عنوان رييس دولت دوازدهم برگزيده شد.

دکتر روحاني تا کنون 10 نشست خبري سراسري با نمايندگان رسانه ها داشته و به 170 سوال مستقيم خبرنگاران پاسخ داده است. آخرين نشست خبري رييس جمهوري 21 فروردين 1396 برگزار شد.


 اخبار 

قاليباف با صدور بيانيه اي به روحاني تبريک گفت

محمدباقر قاليباف با صدور بيانيه اي انتخاب حسن روحاني به عنوان دوازدهمين رئيس جمهوري اسلامي ايران را تبريک گفت.

به گزارش ايرنا متن کامل بيانيه محمدباقر قاليباف که در کانال تلگرامي وي منتشر شده به شرح زير است:

مشارکت با شکوه مردم و تدابير رهبر فرزانه انقلاب، سرانجام در 29 ارديبهشت با انتخاباتي پايان يافت که زيبنده جمهوري اسلامي ايران بود و بار ديگر مشروعيت و کارآمدي آن را به همگان يادآور شد. انتخاباتي سالم، بدون ناامني و با مشارکت بالاي همه‌ مردم. بنده به نوبه خود اين حضور حماسي را به همه مردم، رهبري عزيز و رئيس جمهوري منتخب تبريک مي‌گويم.

رقابت‌هاي انتخاباتي امروز با اعلام نتايج به ايستگاه آخر رسيد. در همه جاي دنيا قاعده مردم‌سالاري اين است که رقابت‌ها با پايان انتخابات تمام شده و پس از آن اقدام و عمل براي تحقق منافع و اهداف ملي آغاز شود که طبيعتا در نظام مردم‌سالاري ديني اين مهم ضرورتي مضاعف دارد. اما واضح است که هم پيروز انتخابات و هم منتقدان ايشان حق و وظايفي دارند که رعايت آنها، ضامن بقاي مردم‌سالاري ديني است.

ما با شعار دولت مردم، طرح مطالبات معترضان به وضع موجود و مبارزه با چهار درصدي‌هايي که با قانون‌شکني و يا دور زدن قانون تعطيلي توليد داخلي، بيکاري، رکود فراگير، فساد و نابرابري را به ارمغان مي‌آورند، وارد کارزار انتخاباتي شديم و معتقديم اين مفاسد، ريشه‌هاي عميقي در رابطه ميان قدرت و ثروت دارد که هر دولتي بايد براي اصلاح اين رابطه اقدامي فوري کند.

طبيعتا با پايان دوره رقابت‌هاي انتخاباتي و قول‌ها و وعده‌هاي نامزدها، مرحله‌ اقدام و پاسخگويي به مطالبات مردم آغاز مي‌شود و براي جلوگيري از خودکامگي در اداره‌ کشور، اين منتقدان هستند که بايد در چارچوب‌هاي قانوني به طرح مطالبات به حقِ مردم بپردازند و با شفاف‌سازي امور، مانع دور زدن قانون و فرار از نظارت‌هاي قانوني عده‌اي خاص و تشديدِ نابرابري‌هاي اجتماعي و اقتصادي در کشور شوند.

ما متعهد مي‌شويم تا وعده‌هاي مطرح شده دولت در جريان انتخابات را تا زمان عملي شدن اين وعده‌ها پيگيري کنيم و همچنين وظيفه خود مي‌دانيم که از هر اقدامي براي تحقق اهداف ملي و پيگيري مطالبات 96 درصدي‌ها، با اولويتِ رسيدگي به مستضعفان و محرومان و اقشار کم درآمد، با تمام توان حمايت کنيم.

به گزارش ايرنا محمدباقر قاليباف يکي از شش نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري بود که چند روز پيش از برگزاري انتخابات به نفع سيد ابراهيم رئيسي ديگر نامزد انتخابات رياست جمهوري از ادامه رقابت کناره گيري کرد.

درخواست بيش از 500 روزنامه نگار

وخبرنگار از روحاني

بيش از 500 خبرنگار و روزنامه نگار در نامه اي خطاب به حسن روحاني ضمن تبريک انتخاب دوباره وي به عنوان رئيس جمهوري، خواستار فک پلمب انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران و رفع موانع ثبت انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران شدند.

به گزارش ايرنا از کانال تلگرام انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران، متن اين نامه که امضاهاي آن مرتبا در حال افزايش است به شرح زير است:

جناب آقاي دکترحسن روحاني

رئيس محترم و منتخب جمهوري

با سلام

کسب آراي چشمگير مردم قدرشناس و وفادار ايران زمين در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري توسط جنابعالي که با مشارکت و حمايت آحاد مردم و اقشار و طبقات مختلف اجتماعي از جمله اهالي قلم و روزنامه نگاران امکان پذير شد، اگرچه به منزله افزايش مشروعيت و اقتدار رئيس دولت تلقي مي شود اما از ديگر سوي، مسئوليت شما و دولت تحت مديريتتان را نسبت به صاحبان اصلي کشور که همانا مردم و شهروندان ايراني هستند، صدچندان مي کند.

اگر در دوره اول دولت « تدبير و اميد» بسياري از وعده هاي انتخاباتي و برنامه هاي اعلامي شما محقق و يا شرايط تحقق آنها فراهم نشد، اکنون به پشتوانه حماسه اي که مردم آفريدند، انتظار همگان اين است که مطالبات بر زمين مانده مردم به خصوص در حيطه حقوق شهروندي و اقتصاد، در دومين و آخرين دوره دولتتان پاسخ داده شود.

در اين ميان اما هنوز مطالبات اهالي قلم و مطبوعات که همواره در انعکاس مشکلات و نيازهاي مردم، شفاف سازي و آگاهي بخشي به آنان پيشگام بوده و شرايط و بسترهاي حضورگسترده، فعال و آگاهانه آنها را در عرصه هاي انتخاباتي فراهم کرده اند، برآورده نشده است.

اگر به خاطر داشته باشيد در اولين کنفرانس مطبوعاتي پس از انتخابات يازدهم رياست جمهوري، در برابر ديدگان ده ها روزنامه نگار و نمايندگان رسانه ها، وعده داديد که «انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران» به عنوان تنها تشکل مستقل و فراگير مطبوعاتي درکشور، بازگشايي شده و موانع غيرقانوني که باعث تعليق فعاليت هاي آن شده است مرتفع و ساختمان انجمن فک پلمب شود.

مسئولان مرتبط با دولت شما به اين وعده روي خوش نشان نداده و بعضا اقداماتي در جهت ايجاد انجمن هاي موازي و دولت ساخته در بدنه دولت تدبير و اميد صورت گرفت که به دليل عدم اقبال قاطبه روزنامه نگاران بي نتيجه ماند. حتي در غياب انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران و بدون مشورت با پيش کسوتان و صاحبنظران مطبوعاتي، لايحه اي تحت عنوان«لايحه نظام جامع رسانه» تهيه و تلاش شد فعاليت روزنامه نگاران وکارکنان رسانه ها، محدود و مقيد به دخالت نهادهاي دولتي شود

به همين منظور و از آنجايي که چنين عنوان مي شد که بازگشايي انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران اراده اي خارج از مجموعه دولت را مي طلبد، جمعي از روزنامه نگاران پيش کسوت بر آن شدند که براي پر کردن بخشي از خلا موجود و تا زمان بازگشايي انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران، انجمني را تحت عنوان« انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران» راه اندازي کنند تا شايد بتوانند حداقل قسمتي از مطالبات بر زمين مانده روزنامه نگاران استان تهران را پيگيري کنند. متاسفانه علي رغم برگزاري مجمع عمومي و انتخابات هيات مديره و بازرسان که با رعايت تمامي موازين قانوني و با حضور بازرسان و ناظران اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان تهران صورت گرفت، اداره کل مذکور و وزارتخانه مربوطه از اقدام به ثبت قانوني اين تشکل خودداري کرده و از ارائه هرگونه پاسخ حقوقي و قانوني در اين رابطه خودداري مي کنند.

اگر قرار باشد وزرا، مديران يا کارشناسان يک اداره کل، دستور و وعده يک رئيس جمهور را معطل نگه دارند و حقوق شهروندان را ناديده بگيرند، اصل تمرکز گرايي و تفکيک قوا و اقتدار شخص رئيس جمهور مخدوش و در واقع به آراي ميليوني ملت اهانت شده است.

جناب آقاي رئيس جمهور در اين روزهاي جشن و پايکوپي که ثمره مشارکت و وفاداري آحاد مردم است، وظيفه خود مي دانيم ضمن تبريک به قهرمانان واقعي اين انتخابات و جنابعالي به عنوان رئيس جمهور منتخب مردم ايران، به عنوان نمايندگان افکار عمومي، وعده هاي انتخاباتي شما را گوشزد کرده و از دولت دوازدهم که تداوم دولت تدبير و اميد است، بخواهيم که با ابرام بر قانون و استوار کردن نظم در دستگاه هاي اجرايي، زمينه تحقق وعده هاي شما را فراهم کند.