تاریخ 1396/02/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4471 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهوري:
 به مردم دروغ نگفته‌ايم و دروغ نخواهيم گفت 

رئيس‌جمهور کشورمان تاکيد کرد: همان طور که سال 92 گفته شد، چرخ اقتصاد و توليد مي‌چرخد و در عين حال چرخ مدرنترين سانتريفيوژ نيز مي‌چرخد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در مراسم آغاز توليد انبوه دو خودروي دناپلاس و پژو 2008 که در گروه صنعتي ايران خودور برگزار شد، ضمن گراميداشت روز معلم گفت: همه تحولاتي که در عرصه‌هاي مختلف فناورانه، صنعت و بخش‌هاي توليد انجام مي‌شود، به زحمات معلمين سخت کوشمان برمي‌گردد.

وي ادامه داد: امروز پس از بازديد از سالن‌هاي توليد خودور همان احساسي را داشتم که در دوران مقدس در سنگرهاي رزمندگان مي‌رفتم. آنجا در سنگر آدم احساس غرور مي‌کرد، اين ملت هرگز خسته نمي‌شود و براي منافع،‌ عزت و استقلال خود از پا نمي‌افتد و از همه توانش استفاده و بهره برداري مي‌کند تا دل ملت را شادمان و دشمن را مايوس کند.

رئيس جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: امروز کارگران، طراحان و مديران ما همه تلاش خود را کردند تا به فشار ديگران و توطئه بيگانگان نه بگويند. بايد به ديگران نه و به همه آنها که در توليد داخلي تلاش مي‌کنند آري بگوييم.

روحاني با بيان اينکه امروز سرمان را در صنعت خودرو بالا نگه مي‌داريم، افزود: در حال حاضر در اين عرصه وارد تحولات جديدي شده‌ايم‌، در حالي که صنعت خودرو يکي از صنايع قديمي‌ماست که فراز و فرودهايي داشته است.

وي خاطر نشان کرد: بايد اين صنعت را به روز کرده و همپا با دنيا حرکت کنيم بايد از فضاها و فرصت‌ها استفاده کنيم؛ چرا که اگر بازاري در منطقه و دنيا هست که مي‌تواند از توليد ما استفاده کند و ما آن را از دست بدهيم يعني فرصت را از دست داده ايم، بايد فرصت را مغتنم بشماريم.

رئيس‌جمهور کشورمان در ادامه گفت: ملت ما، ملتي توانمند، غيورو انقلابي است و اگر فرصت سرمايه و تکنولوژي و بازار را از دست بدهيم يعني فرصت‌هاي اين ملت را از دست داده‌ايم.

وي با بيان اينکه امروز قدم مهمي‌در صنعت خودرو برداشته شده ادامه داد: تلاش دولت يازدهم از آغاز اين بوده که فرصت را براي اشتغال جوانان،‌کارآفرينان داخلي و طراحان ايجاد کند و از فناوري‌هاي داخلي استفاده کنيم و کار دولت اين بود که غذا را براي آنها آماده کند.

وي تاکيد کرد: اينکه قطعه ساز ما حتي روز تعطيل به کار مي‌پردازد به معناي حرکت چرخ توليد است و همان قولي است که سال 92 داده شد، که چرخ سانتريفيوژ بچرخد و چرخ اقتصاد و توليد نيز بچرخد و امروز چرخ اقتصاد به حرکت در آمده و امروز چرخ مدرنترين سانتريفيوژ IR8 و IR6 ما نيز حرکت مي‌کند و اکنون از IR1 عبور کرديم و به IR 8 رسيده ايم و قدرت سانتريفيوژها براي غني‌سازي 20 برابر ديروز شده و در عين حال چرخ صنعت نيز در حال حرکت است. روحاني خاطر نشان کرد: من از شما مي‌پرسم سال 92 چه تعداد خودور توليد کرديد و سال 96 چه مقدار توليد داشتيد؟

روحاني گفت: در سال 92، 700 هزار دستگاه خودرو توليد شد و اين توليد در سال 96 به يک ميليون و 600 هزار خودرو رسيده است و اين به معناني حرکت چرخ اقتصاد است. صنعت خودرو در حال حاضر در ميان صنايع ديگر رتبه اول را دارد و 18 درصد از رشد بخش صنعت به بخش خودرو تعلق مي‌گيرد که اين بخش بزرگي است که حرکت بزرگي در کشور ايجاد مي‌کند.

وي به نقش صنعت خودرو در ايجاد اشتغال در حوزه‌هاي ديگر اشاره کرد و افزود: يک حرکت ارزشمند در سايه راه اعتدال انجام گرفت،در حالي که تندروي، خشونت و افراط و تفريط ما را به آن روز کشانده بود. اکنون اعتدال، عقلانيت و با دنيا درست حرف زدن، دنيا را نيز وادار به درست حرف زدن کرد و ما را به اين روز رساند.

رييس‌جمهور با اشاره به توافق صورت گرفته در سال 94 با کشور فرانسه در زمينه خودروسازي، اظهار کرد: در آن موقع بعضي روزنامه‌ها و سايت‌هاي خاص گفتند که همه اين توافقات کاغذي است. عجيب است که حرف‌هاي دروغ و درشت را با صداي بلند بگويند. حالا آيا واقعا اين توافقات کاغذي بوده است؟ اکنون پژو 2008 توليد شده و به زودي به مردم عرضه مي‌شود و اين خودرو در عرض يک سال و چند ماه به توليد رسيد و سرمايه و تکنولوژي آن وارد کشور شد و فعاليت مشترکي را با يک کشور خارجي آغاز کرديم.

وي با بيان اينکه ما هيچگاه به مردم دروغ نگفته‌ايم و دروغ نخواهيم گفت، افزود: اساس کار ما بر اساس شفافيت و صداقت است و اگر اشتباهي کنيم عذرخواهي خواهيم کرد. زبان ما براي عذرخواهي و بيان حقايق دچار لکنت نمي‌شود.

روحاني يادآور شد:‌ عده‌اي معتقد نيستند که کشور مال مردم است و صاحب اين کشور ملت ايران هستند. ما معتقد نيستيم که بايد حکومت کنيم و مردم به حرف ما گوش کنند. مردم فقط در برابر حرف خداوند تسليم هستند و بعد از فرمان خداوند حرف پيامبر و ائمه اطهار قابل توجه است که آنها نيز به فرمان خدا بر مي‌گردد بنابراين آنها نيز بايد تابع خواست مردم باشند.

وي با بيان اينکه کشور مال مردم است و اگر اين را قبول و باور کنيم همه چيز درست مي‌شود، گفت: اساس فکر و نظر دولت يازدهم، امروز و فردا اين است که صاحب کشور مردم ايران هستند و خواست، مطالبات و نظرات مردم ايران بايد مورد احترام همه قرار گيرد و طبق بيان امام (ره)، آنها ولي نعمت ما هستند بنابراين همه بايد پاي صندوق آرا رويم. به تعبير مقام معظم رهبري نيز اين حق‌الناس و حق ملت است.

رييس‌جمهور خاطرنشان کرد: آنچه امروز مي‌بينيم اثر آن تفکري است که خواست مردم در سال 92 در پاي صندوق‌هاي راي گفته شده است و حرف خود را در سال 96 نيز خواهند زد.

روحاني يادآور شد: امروز بحمدالله به آنچه رسيده‌ايم ثمره تعامل سازنده با جهان بوده و ما در اين تعامل دنيا را وادار کرديم که بگويد آنچه درباره ايران گفته تهمت ناروا بوده است و مذاکره براي آن بود که اتهامي‌که به ما زدند و گفتند ما در زيرزمين بمب اتم درست مي‌کنيم، دروغ است و اين را خودشان گفتند و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌رسما اعلام کرد که ما نسبت به گذشته پرونده هسته‌اي ايران سوالي نداريم و پرونده بسته شد و رويکرد ما معطوف به آينده فعاليت هسته‌اي ايران است که اين بزرگ‌ترين کار ما بود و همه فشارها و تحريم‌ها بر اين مبنا بود و اين مبنا از بين رفت.

وي در ادامه تاکيد کرد: همه اين کارها را ملت ايران کرد و دولت در اين راستا فقط وظيفه خود را انجام داد و اکنون نتيجه تعامل سازنده را مي‌بينيم که خودرويي با همکاري کشور خارجي توليد و تقديم مردم مي‌شود و در عين حال براي آن بازار صادراتي نيز درست مي‌کنيم.

رييس‌جمهور خاطرنشان کرد: تا زماني که محصولي در بازار رقابت وارد نشود کيفيت، قيمت و موضوع آلودگي آن درست نمي‌شود بنابراين خودروي ما بايد وارد صحنه رقابت شود تا کيفيت آن بالا رفته و قيمت آن متعادل شود در عين حال طراحان تلاش بيشتري انجام دهند.

روحاني يادآور شد: امروز يکي از روزهاي جشن ملي ماست که کارگران، کارفرمايان و مهندسان ما با مشارکت هم دست به دست هم داده‌اند و کاري مشترک در راستاي توليد ملي و اشتغال درست کرده‌اند و هر چقدر توليد بالاتر رود براي خانواده‌ها و جوانان اشتغال ايجاد مي‌شود.

وي تصريح کرد: شعار دادن راحت است که 20 هزار يا 100 هزار اشتغال درست مي‌کنيم اما آنها که اشتغال درست کرده‌اند و پتروشيمي‌ساخته‌اند مي‌دانند اين يعني چه. امسال نيز سال توليد و اشتغال است و همه بايد به دنبال اشتغال برويم و امروز از روزهاي افتخارآفرين ماست و بر ملت ما مبارک باشد.


 اصفهان ميزبان بيست‌وچهارمين نشست روساي نظام ايمني کشورهاي دارنده نيروگاه هسته‌اي
 تأسيس مرکز عالي ايمني هسته‌اي در ايران؛ يکي از ثمرات برجام 

بيست و چهارمين نشست روساي نظام ايمني کشورهاي دارنده نيروگاه هسته‌اي نوع WWER به ميزباني مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور و با حضور 12 کشور عضو مجمع روز گذشته در شهر اصفهان آغاز به کار کرد و امروز به کار خود پايان مي‌دهد. در اين نشست که براي نخستين بار به ميزباني نظام ايمني هسته‌اي ايران برگزار مي‌شود، نماينده آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌نيز حضور دارد. يکي از ابتکارات مهم در زمينه توسعه نيروگاه‌هاي هسته‌اي نوع ياد شده ايجاد مجمع نظام‌هاي ايمني نيروگاه‌هاي هسته‌اي( WWER Regulators Forum) در سال 1993 است. هدف از تشکيل اين مجمع افزايش ايمني و حفاظت برابر اشعه در کشورهاي عضو با استفاده از تجربه جمعي، تبادل اطلاعات و تقويت تلاش‌هاي مسئولين نظام ايمني هسته‌اي کشورها از طريق بررسي و تبادل تجربيات در خصوص مسائل و موضوعات مرتبط با ايمني، بهبود سياست‌ها و نيز شيوه‌هاي نظارتي است. اين مجمع به صورت دوره‌اي نشست‌هاي ساليانه خود را در يکي از کشورهاي دارنده نيروگاه نوع WWER برگزار مي‌نمايد. تشکيل اين نشست در ايران براي نخستين بار و با حضور و مشارکت بيشترين تعداد از کشورهاي عضو، نشانه تغيير رويکرد کشورهاي هسته‌اي نسبت به ايران و نويدبخش آينده‌اي درخشان در زمينه‌هاي مختلف همکاري، بويژه در زمينه امور مربوط به ايمني هسته‌اي مي‌باشد. رئيس مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور گفت: دستيابي به توافق هسته‌اي ميان ايران و کشورهاي 1+5 فرصتي براي کشور ايجاد کرد که ما شاهد توسعة همکاري‌هاي علمي‌و فني به ويژه در زمينه ايمني هسته‌اي با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، اتحادية اروپا و کشورهاي نظير سوئيس، ژاپن، اسپانيا، چک، اسلواکي، اسلوني، مجارستان و آلمان باشيم. دکتر حجت‌الله صالحي در افتتاحيه بيست و چهارمين نشست رييسان نظام ايمني کشورهاي دارنده نيروگاه هسته‌اي نوع WWER با اشاره به توسعه همکاري‌هاي ايران و آژانس پس از برجام، گفت: قرار است آژانس با برگزاري دوره‌هاي آموزشي، نيازها و خلاءهاي مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور را در خصوص مسائلي از قبيل تدوين و تنظيم ضوابط و مقررات ايمني برطرف نکند.

وي گفت: در اين رابطه و در راستاي پروژه همکاري فني هيأتي از آژانس در ماه جاري به ايران خواهد آمد. هم‌چنين هفته آينده نيز در راستاي تاسيس مرکز عالي ايمني هسته‌اي در ايران، کارگاه آموزشي براي مسوولان مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور در آژانس برگزار خواهد شد. رييس مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور تصريح کرد: تأسيس مرکز عالي ايمني هسته‌اي در ايران نيز يکي از ثمرات برجام است که در پيوست 3 آن مورد تاکيد قرار گرفته است. در اين راستا اتحاديه اروپا پيگير اين مساله بوده و نزديک به 2 سال است که ما در حال مذاکره با اتحاديه اروپا هستيم. صالحي افزود: جهت ارتقاي توانمندي‌هاي فني نظام ايمني هسته‌اي ايران بر اساس قرارداد اتحاديه با کنسرسيومي‌به نام ENCONET متشکل از نظام‌هاي ايمني 4 کشور داراي تجربه طولاني نيروگاهي اسلواکي، اسلوني، چک و مجارستان براي اجراي پروژه همکاري اتحاديه اروپا با ايران تعيين شده‌اند. همچنين قرار است شرکت AREVA که دومين برنده مناقصه اسفند ماه گذشته بود در انجام «استرس تست» نيروگاه اتمي‌ بوشهر با ايران همکاري داشته باشد و ما با پشتيباني شرکت ENCONET بر روند اين کار نظارت خواهيم داشت. وي گفت: ورود ما به عرصه توليد انرژي هسته‌اي با نيروگاه اتمي ‌بوشهر که يک نيروگاه نوع WWER است، آغاز شد. برنامة فعلي ما نيز ساخت و احداث دو واحد جديد نيروگاهي WWER نسل جديد در ساختگاه نيروگاه اتمي‌بوشهر است. مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور هم‌زمان با ساخت اولين نيروگاه نوع WWER در ايران، عضو فعال مجمع WWER بوده است.

رييس مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور گفت: يکي از کارگروهايي که اخيرا به اين مجمع اضافه شده است کارگروه مديريت استهلاک است. پس از برگزاري بيست و سومين نشست مجمع در روسيه که تمرکز آن بر مديريت استهلاک بود اين کارگروه ايجاد شده است و با توجه به اهميت موضوع مديريت استهلاک، نشست اخير در اصفهان نيز به اين موضوع مهم اختصاص داده شده است. وي با بيان اينکه برگزاري چنين نشست‌هاي تخصصي فرصت خوبي براي تبادل اطلاعات و درک مشکلات و مسائل ايمني مربوط به نيروگاه‌هاي هسته‌اي فراهم مي‌کند، افزود: در جهان امروز تبعات حوادث و مسائل هسته‌اي محدود به مرزهاي جغرافيائي يک کشور نمي‌شود بلکه از لحاظ زيست محيطي مي‌تواند تمامي‌کشورهاي همسايه و منطقه خود را تحت تاثير قرار دهد، بنا بر اين ارتقاي سطح همکاري‌هاي در زمينه ايمني هسته‌اي فراتر از روابط معمول سياسي خواهد بود.

صالحي ادامه داد: از اين رو در جهان کنوني، رويکرد عاقلانه خصوصاً در زمينه ايمني هسته‌اي، به اشتراک گذاري تجربيات و اطلاعات با همه کشورها مي‌باشد و نبايد تعاملات سياسي اين رويکرد را تحت تاثير قرار دهد. به همين دليل در دوران حساس کنوني و گشايش روابط بين‌المللي پس از برجام، طرفهاي درگير در برجام با درک موضوع، ايمني هسته‌اي را در متن توافق مورد نظر قرار دادند. وي افزود بدون ترديد ما نيازمندِ تحکيم و ارتقاي همکاري‌ها به بالاترين سطح در زمينه ايمني هسته‌اي هستيم.

شايان ذکر است که از ابتکارات مهم در زمينه توسعه نيروگاه‌هاي هسته‌اي نوع ياد شده ايجاد مجمع نظام‌هاي ايمني نيروگاه‌هاي هسته‌اي ( WWER Regulators Forum) در سال 1993 است. هدف از تشکيل اين مجمع افزايش ايمني و حفاظت در برابر اشعه در کشورهاي عضو با استفاده از تجربه جمعي، تبادل اطلاعات و تقويت تلاش‌هاي مسئولين نظام ايمني هسته‌اي کشورها از طريق بررسي و تبادل تجربيات در خصوص مسائل و موضوعات مرتبط با ايمني، بهبود سياست‌ها و نيز شيوه‌هاي نظارتي بر فعاليت‌هاي هسته‌اي نيروگاهي است. اين مجمع به صورت دوره‌اي و نشست‌هاي ساليانه خود را در يکي از کشورهاي دارنده نيروگاه نوع WWER برگزار مي‌کند. تشکيل اين نشست در ايران براي اولين بار و با حضور و مشارکت بيشترين تعداد از کشورهاي عضو، نشانه تغيير رويکرد کشورهاي هسته‌اي نسبت به ايران و نويدبخش آينده‌اي درخشان در زمينه‌هاي مختلف همکاري، به ويژه در زمينه امور مربوط به ايمني هسته‌اي است. بنا بر اين گزارش، اين اجلاس تا عصر 13 ارديبهشت ادامه خواهد داشت.

در اين نشست که براي اولين بار به ميزباني نظام ايمني هسته‌اي کشورمان برگزار مي‌شود، نماينده آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌و نماينده شرکت GRS آلمان نيز حضور دارند.


 ارديبهشت 96 و انتخاب سرنوشت‌ساز ملت (25) 
نويسنده : مصطفي کواکبيان

فصل پنجم: سياست‌هاي کلي انتخاباتي ابلاغي از سوي رهبر معظم انقلاب

مبحث دوم: لزوم تصويب قوانين جديد انتخاباتي

الف- ارتقاي سطح آگهي مردم براي کمک به انتخاب اصلح

بند هشتم از سياست‌هاي کلي انتخابات ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري بر ضرورت ارتقاي سطح آگاهي مردم به منظور کمک به انتخاب اصلح تاکيد نموده و مي‌گويد: «ارتقاي سطح شناخت و آگاهي و آموزش‌هاي عمومي و ترويج هنجار‌‌هاي انتخاباتي و نهادينه کردن آن در فرهنگ عمومي و تعيين قواعد و ضوابط رقابت سياسي سالم به منظور افزايش مشارکت و حضور آگاهانه و با نشاط مردم و کمک به انتخاب اصلح».

در زمينه اين موضوع سه نکته مهم را يادآوري مي‌کنيم:

1- هر چند رسانه ملي در تمامي انتخابات تاکنون کوشش‌ها و فعاليت‌ها و اقدامات موثري را به عمل آورده است؛ اما علاوه بر موارد ويژه‌اي همچون کميسيون تبليغات انتخاباتي در انتخابات رياست‌جمهوري و يا خبرگان، چندان ساز و کار مناسبي در قوانين موجود جهت ارتقاي سطح آگاهي و آموزش‌هاي عمومي و تعيين ضوابط رقابت سياسي سالم و نحوه افزايش مشارکت و چگونگي انتخاب اصلح، پيش‌بيني نشده است. لذا با تصويب قوانين جديد انتخاباتي در لايحه جامع انتخابات مي‌‌توان اين نقيصه را جبران کرد.

2- متاسفانه عملکرد صداوسيما در برخي دوره‌ها بيش‌از آن که معطوف به انتخاب اصلح باشد بيشتر با هدف افزايش مشارکت برنامه‌ريزي مي‌شود و گاهي نيز به دليل جهت‌دار بودن و جانبداري غيرمنطقي از جريان خاص و يا کانديداهاي خاص نتيجه معکوس مي‌دهد! لذا بايد در قوانين صداوسيما به خوبي تبيين شود.

3- قانون‌گذار بايد به صورت شفاف تکليف تريبون‌‌ها، مطبوعات و رسانه‌هاي عمومي و متعلق به بيت‌المال به غير از رسانه ملي را مشخص کند. اخيرا يکي از اعضاي کميسيون تبليغات انتخابات رياست‌جمهوري گفته بود به غير از صداوسيما ساير رسانه‌هاي عمومي نيز به شرط رعايت عدالت مي‌‌توانند به صورت يکسان در اختيار نامزدهاي انتخاباتي باشند! هر چند چنين اظهارنظري قابل خدشه‌ فراوان است؛ اما به هر حال با تصويب قوانين جديد مي‌توان در اين گونه موارد نيز تعيين تکليف کرد.

ب- رقابت قانونمند احزاب و تشکل‌هاي سياسي

بند نهم سياست‌هاي کلي انتخابات مي‌گويد: «تعيين چارچوب‌ها و قواعد لازم براي فعاليت قانونمند و مسوولانه احزاب و تشکل‌هاي سياسي و اشخاص حقيقي در عرصه انتخابات مبتني بر اصول و مباني نظام جمهوري اسلامي ايران به نحوي که رقابت‌هاي انتخاباتي منجر به افزايش مشارکت آگاهانه، اعتماد، ثبات و اقتدار نظام شود.» هر چند به تفصيل در فصل اول مربوط به مباني و اصول حاکم بر انتخابات در مورد «رقابت» و «تحزب» بحث کرده و نيازي به تکرار آن نمي‌بينيم؛ اما بيان سه نکته در اينجا خالي از فايده نيست:

1- بدون شک هر گونه بحث از «دموکراسي مستلزم بحث از «انتخابات» است و هرگونه بحث از «انتخابات» مستلزم بحث از «رقابت» است و هر گونه بحث از رقابت سالم و ضابطه‌مند و جدي نيازمند وجود «احزاب» است و براي آن که نقش احزاب به خوبي در عرصه انتخابات ظاهر شود لازم است که حتما سازوکارهاي قانوني انتخابات حزبي به تصويب برسد. به عبارت دقيق‌تر انتخابات واقعي و جدي با ايفاي نقش احزاب امکانپذير است و نقش احزاب زماني در سطح حکومت و دولت و پارلمان ظاهر مي‌شود که قانونگذار انتخابات حزبي را به تصويب برساند.

2- ممکن است گفته شود که بسياري از احزاب در جمهوري اسلامي ايران هنگام انتخابات فعال هستند و حتي خانه احزاب هم داريم! اما ناگفته پيداست که مراکز قدرت و تصميم‌گيري و حتي بسياري از نامزدهاي انتخاباتي احزاب را صرفا جهت گرم کردن تنور انتخابات و به صورت زينتي و نمايشي و نردبان دستيابي به قدرت مي‌خواهند و پس از برگزاري انتخابات چندان اعتنايي به احزاب ندارند. لذا براي خروج از وضعيت فعلي احزاب در ايران هيچ راهي جز قانونمند کردن رقابت‌هاي انتخاباتي در قالب احزاب وجود ندارد.

3- در بين نامزدهاي انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري صرفا يک نفر از حزب موتلفه کانديداي حزبي است و پنج نامزد ديگر هر چند ممکن است مورد حمايت يک جريان و جناح سياسي باشند؛ اما هرگز نامزد حزبي محسوب نمي‌شوند. به عبارت ديگر احزاب اصلاح‌طلب هيچ کانديداي حزبي نداشته و صرفا مي‌توانند از داوطلبان غيرحزبي و اشخاص حقيقي حمايت کنند!

ج- ارتقاي شايسته‌گزيني با اعلام معيارها و تعريف رجل سياسي- مذهبي و مدير و مدبر

بند دهم سياست‌هاي کلي انتخابات بر ارتقاي شايسته‌گزيني تاکيد نموده و در پنجمين بخش اين بند مي‌گويد: «تعريف و اعلام معيارها و شرايط لازم براي تشخيص رجل سياسي - مذهبي و مدير و مدبر بودن نامزدهاي رياست جمهوري توسط شوراي نگهبان»

هرچند نگارنده در فصل سوم مربوط به شرايط اختصاصي داوطلبان رياست جمهوري به تفصيل در مورد رجال مذهبي و سياسي و مدير و مدبر بودن آنان بحث کرده است؛ اما در اين زمينه نيز بيان دو نکته خالي از لطف نيست.

1- شکي نيست که شوراي نگهبان تنها مرجع تشخيص رجال سياسي و مذهبي و مدير و مدبر بودن داوطلبان و ساير شرايط مندرج در اصل 115 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران است. اما تعريف و اعلام معيارها و شرايط و شاخص‌هاي اين صفات لزوما بر عهده شوراي نگهبان نيست بلکه دولت از طريق لايحه قانوني و يا مجلس از طريق طرح قانوني مي‌توانند اين وظيفه اساسي و موضوع مهمي را که در چهار دهه پس از انقلاب تاکنون مغفول مانده است بر عهده گيرند. هرچند حدود هفت سال است که مصوبه مجلس هشتم در مجمع تشخيص مصلحت نظام گرد و خاک مي‌خورد و هيچ نهادي تاکنون پيگير مصوبه مذکور (که نگارنده در طراحي و ارائه پيشنهادات آن نقش داشته است) نبوده است و تذکرات مکرر صاحب اين قلم در مجلس دهم نيز هيچگونه تاثيري نداشته است!

2- شوراي محترم نگهبان با استناد به حق تفسير قانون اساسي تاکنون بر اين باور است که حتي تعيين شاخص‌هاي مربوط به اصل 115 قانون اساسي نيز حق انحصاري اين شورا است و مجلس شوراي اسلامي حق اعلام معيارها و تعريف ويژگي‌هاي داوطلبان رياست جمهوري را بر عهده ندارد! هرچند چنين نظريه‌اي با توجه به اصل 71 قانون اساسي (که مجلس را داراي حق وضع قانون در عموم مسائل مي‌داند) کاملا قابل خدشه و ابطال‌پذير است؛ با اين حال جاي سوال دارد که چرا شوراي نگهبان از مهرماه سال گذشته پس از ابلاغ سياست‌هاي کلي انتخابات تاکنون به اين موضوع مهم نپرداخته است؟ اميد است ثبت‌نام 1636 متقاضي براي رياست جمهوري دوره دوازدهم (که به گفته بسياري از صاحب‌نظران، بزرگان و آيات عظام موجب وهن نظام مي‌باشد) موجب شود که بالاخره پس از سي و نه سال معيارهاي مذکور به صورت قانون تبيين شود.

د- نظارت و پاسخگويي مکتوب شوراي نگهبان

بند يازدهم سياست‌هاي کلي انتخابات با تاکيد بر نظارت شوراي نگهبان بر فرايندها، ابعاد و مراحل سه انتخابات رياست جمهوري، مجلس خبرگان و مجلس شوراي اسلامي و تاييد صلاحيت داوطلبان و تاييد انتخابات در بخش دوم اين بند مي‌گويد: «پاسخگويي مکتوب در خصوص دلائل ابطال انتخابات و رد صلاحيت داوطلبان در صورت درخواست آنان» در اين زمينه نيز با توجه به مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام در مورد داوطلبان نمايندگي مجلس و عملياتي نشدن آن و همچنين فقدان ساز و کار پاسخگويي در انتخابات رياست جمهوري و وجود برخي ابهامات در انتخابات شوراها اميد است قانونگذار به شکل دقيق نحوه پاسخگويي دستگاه‌هاي نظارتي در تمامي انتخابات را تبيين و قانونمند نمايد. در اين زمينه تصويب لايحه جامع انتخابات پس از ارائه آن از سوي دولت مي‌تواند به صورف شفاف از تضييع حقوق برخي داوطلبان جلوگيري کرده و کارگشا باشد. آنگاه کاملا مي‌شود گفت چرا از شهرداري تهران، دستگاه قضايي و قوه مجريه رجل سياسي - مذهبي و مدير و مدبر شناخته مي‌شوند و هيچکس از سياسي‌ترين مرکز حکومت يعني مجلس شوراي اسلامي واجد چنين صفاتي نيست!