تاریخ 1396/02/06 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4465 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون اجرايي اداره کل مطبوعات داخلي و خبرگزاري‌ها:
 سابقه طولاني روزنامه پيام استان سمنان حاصل تلاش خستگي ناپذير و پايداري دوستان مطبوعاتي است 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

همزمان با فرارسيدن عيد سعيد مبعث، "اکبر ملکي" معاون اجرايي اداره کل مطبوعات داخلي و خبرگزاري‌ها در سفر به سمنان، همراه با "محمدرضا سوقندي" مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، "ابوالفضل دلارام" رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سمنان و "مجتبي نورمحمدي" رئيس امور فرهنگي و هنري اداره کل با حضور در دفتر روزنامه پيام استان سمنان از نزديک با سرپرست و اعضاي هيات تحريريه روزنامه پيام استان سمنان ديدار و گفتگو کردند.

در اين ديدار معاون اجرايي اداره کل مطبوعات داخلي و خبرگزاري‌ها ضمن تبريک به مناسبت فرا رسيدن عيد سعيد مبعث فعاليت روزنامه نگاري را از جمله کارهاي سخت و زيان آور قلمداد کرد و افزود: سابقه طولاني روزنامه پيام استان سمنان حاصل تلاش خستگي ناپذير و پايداري دوستان مطبوعاتي است.

"اکبر ملکي" انتشار هر روزه روزنامه را کاري پرمسئوليت خواند و تصريح کرد: تنها افرادي که عاشق اين حرفه هستند اين کار را انجام مي‌دهند و سهم اين افراد در توسعه فرهنگي و اجتماعي بسيار بالاست که به دنبال آن تاوان سنگيني نيز مي‌دهند.

وي در ادامه با اشاره به شرايط سخت پيش آمده براي مطبوعات اضافه کرد: کمبود آگهي، کاهش اشتراک، افزايش نشريات و غيره از جمله زيان‌هايي ست که به مطبوعات وارد شده است.

وي عامل اصلي تهديد رسانه‌هاي مکتوب را توزيع آنها عنوان کرد و افزود: در استان سمنان تنها 30 دکه توزيع نشريات وجود دارد که اين خود نشان از ضعف توزيع است و با اين تعداد اندک نمي‌توان نشريات را به دست مردم رساند.

ملکي در ادامه افزود: يکي از اقداماتي که مي‌توان در اين مسير انجام داد اين است که سيستم‌هاي توزيع تقويت شود تا نشريات قوام لازم را به دست آورند.

وي افزود: مديرت و برنامه‌ريزي اقتصادي مي‌تواند به نشريات کمک شاياني کند.

معاون اجرايي اداره کل مطبوعات داخلي و خبرگزاري‌ها همچنين به عدم امنيت شغلي مطبوعات تاکيد و خاطرنشان کرد: سياست معاونت مطبوعاتي تامين منابع مالي جهت بيمه مطبوعاتي‌ها است تا بتوان مشکل بيمه روزنامه‌نگاران مرتفع شود و در اين راه رويکرد اصلي ما حرکت به سمت روزنامه نگاري حرفه‌اي است.

وي در پايان در خصوص عدم اشتراک روزنامه توسط برخي از نهادهاي دولتي تاکيد کرد: مکاتبه‌اي را با دستگاه‌هاي فرهنگي ترتيب داده ايم تا با استفاده از بودجه فرهنگي براي اشتراک نشريات اقدام کنند.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان هم در اين ديدار عيد مبعث را عيد تحول، تحرک و نزول وحي دانست و تصريح کرد: بزرگترين تحول روز مبعث اتصال آسمان به زمين است.

"محمدرضا سوقندي" تصريح کرد" عقل‌ها به مثابه گنج‌ها هستند که بايد استخراج شوند و انسان يک گنج است.

وي ادامه داد: منابع فقط منابع زيرزميني و معادن نيست بلکه بزرگترين ثروت خدادادي خلقت انسان است که اشرف مخلوقات است.

وي بعثت را عامل برانگيختن انسان‌ها عنوان کرد و افزود: بعثت استخراج عقل انسان‌هاست و عيد مبعث عيد انديشه‌ها و خردورزي، عيد حاکميت عقل و خرد بر شهوت و عيد اتمام و اکمال در حوزه اخلاق است.

وي پيام مبعث را اخلاق مداري و برگشت به صفات انساني و اسلامي عنوان کرد و افزود: اگر ما از لحاظ منابع طبيعي و مادي در رفاه باشيم و پيشرفت کرده باشيم ولي اخلاقمان افول پيدا کند در حقيقت پيام مبعث را دريافت نکرده‌ايم.

سوقندي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: روزنامه پيام استان سمنان از جمله نشرياتي است که در استان سمنان سهم بسزايي در توسعه استان دارد.

وي ادامه داد: با وجود اينکه دکتر کواکبيان مديرمسئول روزنامه پيام از لحاظ سياسي شخصيتي برجسته است، خط و مشي وي مشخص و مواضع سياسي ايشان روشن است.

وي افزود: در هر جرياني افراد جناح خود را عوض مي‌کنند و فرصت طلب هستند ولي مشي دکتر کواکبيان ثابت بوده و خط و مشي ايشان در روزنامه پيام بر مبناي توسعه استان ات.

سوقندي ادامه داد: روزنامه پيام استان سمنان در تحولات سياسي جانب اعتدال را نگه داشته و از ابتدا تاکنون اين مشي را داشته و همچنان در همين مسير در حال حرکت است.

وي روزنامه پيام استان را به عنوان محور همبستگي، وحدت و انسجام در استان معرفي کرد.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان با اشاره به اينکه در برخي دوران‌ها سعي کردند نشريات را به سمت دو قطبي شدن بکشانند تصريح کرد: روزنامه پيام استان سمنان بي‌توجه به اين مسائل از اين گذرگاه‌ها با سربلندي عبور کرد.

وي ادامه داد: روزنامه پيام استان سمنان سعي کرده به مسائل دروني و بومي استان بيشتر بپردازد و بيش از 80 درصد مطالب اين روزنامه استاني است.

سوقندي با اشاره به اينکه امروزه فضاهاي مجازي رغيب جدي مطبوعات قلمداد مي‌شوند، تصريح کرد: با توجه به تحقيقات انجام شده در سطح کشور همچنان مطبوعات و رسانه‌هاي مکتوب در کشور مقام ممتاز را دارند و اين فرصتي است مغتنم تا روزنامه‌ها از گرايش مردم به مطبوعات استفاده کنند.

وي گفت: مطبوعات مشکلات عمده‌اي دارند که اصل داشتن يک روزنامه است و کساني که در اين راه اظهار نظر مي‌کنند سختي کار را نمي‌دانند و درست است که اصحاب رسانه به عنوان مشاغل سخت و زيان آور تلقي شوند.

وي در ادامه افزود: اينکه روزنامه پيام در طول اين سال‌ها حتي يک روز هم تعطيلي نداشته است، قابل تقدير است و در حقيقت مخالفان امروز روزنامه پيام همان کساني هستند که در گذشته‌هاي دور با اين نشريه همکاري داشته‌اند‌.

وي در ادامه به مشکلات حوزه مطبوعات اشاره کرد و افزود: قطعا مسائلي در حوزه بيمه و اشتغال مطبوعات وجود دارد که بايد بيشتر مورد بررسي قرار گيرد.

سوقندي تصريح کرد: سرمايه‌هاي بسيار خوبي با اين روزنامه همکاري دارند.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان همچنين تاکيد کرد: دوستان براي عضويت در خانه مطبوعات هر چه سريعتر اقدام کنند تا خانه مطبوعات استان سمنان سرامد ساير استان‌ها باشد.

وي در بخش پاياني سخنان خود به انتخابات پيشرو اشاره کرد و افزود: در موضوع انتخابات رياست جمهوري و شوراها همه ما وظيفه داريم تا مشارکت حداکثري مردم را رقم بزنيم و هيچ فتحي بالاتر از اين نيست که به مردم اميد دهيم و براي شرکت در انتخابات تشويق کنيم.

وي در پايان گفت: دشمنان هيچگاه خيرخواه ما نبوده‌اند و ما بايد وحدت و انسجام را حفظ کنيم و مردم را براي شرکت در انتخابات دعوت کنيم.

در ابتداي اين ديدار سرپرست روزنامه پيام استان سمنان با تبريک فرارسيدن عيد مبعث به بيان تاريخچه‌اي از نشريات استان در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و تصريح کرد: روزنامه پيام استان سمنان از سال 1371 فعاليت خود را با هفته نامه آغاز کرد و هم اکنون به عنوان روزنامه در حال فعاليت است.

"ابوالقاسم کواکبيان" افزود: چندين نشريه بعد از انقلاب شروع به فعاليت کردند که بنا به دلايلي تعطيل شدند و روزنامه پيام با وجود مشکلات عديده‌اي که تا به امروز با آن روبرو بود، توانست به راه خود ادامه دهد و پل ارتباطي قوي بين مردم و مسئولين باشد.

وي ادامه داد: روزنامه پيام استان سمنان با درج مطالب مختلف در زمينه‌هاي اجتماعي، اقتصادي، سياسي، ورزشي، فرهنگي، هنري و غيره اخبار و مشکلات حوزه‌هاي مختلف را به گوش مسئولين مي‌رساند.

وي در ادامه به مشکلات کار خبرنگاران هم اشاره کرد و افزود: روزنامه نگاران و خبرنگاران با مشکلات عديده‌اي دست و پنجه نرم مي‌کنند.

وي به سختي کار مطبوعات اشاره کرد و افزود: با وجود گسترش فضاهاي مجازي استقبال مردم از رسانه‌هاي مکتوب کاهش پيدا کرده و همين امر موجب شده تا در توزيع روزنامه با مشکل روبرو شويم.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه روزنامه پيام استان سمنان از جايگاه بسيار خوبي در بين مردم برخوردار است تصريح کرد: مشکل اصلي که در حال حاضر وجود دارد اين است که ما در روزنامه پيام خبرهاي ادارات دولتي را منتشر مي‌کنيم ولي متاسفانه ادارات از اشتراک روزنامه دريغ مي‌کنند.

وي افزود: بايد دولت تدبير و اميد را تقويت کرد و مسئولين دولتي بايد بيشتر پشتيبان روزنامه‌ها و مطبوعات باشند.

وي افزود: بحث سياسي ما با فعاليت روزنامه جدا است و اين دو مقوله را از يکديگر جدا کرده ايم.

کواکبيان از معاون اجرايي اداره کل مطبوعات داخلي و خبرگزاري‌ها و مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان درخواست کرد تا جهت اشتراک نشريات توسط ادارات دستور ويژه‌اي صادر کنند.

سرپرست روزنامه پيام استان سمنان در پايان به معرفي اعضاي هئيت تحريريه روزنامه پرداخت و در ادامه معاون اجرايي اداره کل مطبوعات داخلي و خبرگزاري‌ها از بخش‌هاي مختلف روزنامه بازديد کرد.

سلماز عرب عامري


 33عنوان برنامه قرآني شاخص در استان سمنان برگزار شد 

ادامه از صفحه 1

مديرکل تبليغات اسلامي استان سمنان با تاکيد بر اينکه شروع اقتصاد مقاومتي از خانه است و خانواده در تحقق آن نقشي اساسي دارد، گفت: امروزه خانواده مي‌توانند، در خريد مايحتاج خود دقت نظر داشته باشند که از تهيه کالاهاي خارجي پرهيز کنند و از سوي ديگر بايد خانواده‌ها به تربيت نسلي صرفه‌جو و با درک بالا از مديريت نيازها اقدام کنند تا در نهايت شاهد شکل‌گيري گفتمان اقتصاد مقاومتي در بين مردم و آحاد جامعه باشيم.

شکري دومين کارکرد اقتصاد مقاومتي در خانواده را ايجاد مطالبه مردمي در شعار سال دانست و بيان داشت: امروز وقتي مي توانيم به تحقق اقتصاد مقاومتي اميدوار باشيم که اين امر براي مردم مطالبه شده باشد. پس بايد در اين راستا به خانواده‌ها ياري رساند.

وي درباره رسالت قرآنيان و فعالان اين حوزه در راستاي اقتصاد مقاومتي نيز گفت: بايد تيمي از نخبگان قرآني استان و شهرستان‌ها گردهم آيند و به تعريف پروژه قرآني در راستاي ترويج اقتصاد مقاومتي بپردازند و همچنين کيفيت و کميت آن را مشخص کنند، تا در نهايت بدانيم که قرار است در تحقق شعار سال چه نقشي را ايفا کنيم.مديرکل تبليغات اسلامي استان سمنان همچنين با اشاره به اينکه يک هزار و 802 معلم قرآن در استان طي سال‌هاي اخير گواهينامه تربيت معلم دريافت کرده‌اند، افزود: در سال گذشته 33 عنوان برنامه قرآني شاخص در استان برگزار شده است.

شکري با اشاره به فعاليت 20 موسسه قرآني، 16 خانه قرآن شهري و 31 خانه قرآن روستايي در استان سمنان، گفت: يک هزار و 569 نفر طي سال گذشته تويط اين مراکز موفق به گذراندن دوره روخواني و روان‌خواني قرآن شدند و همچنين 67 نفر موفق به قبولي در دوره آموزشي تجويد شدند. وي در خاتمه با بيان اينکه 83 نفر نيز در سال گذشته موفق به دريافت گواهينامه مفاهيم قرآن شدند، افزود: 53 نفر در بخش حفظ و 30نفر نيز به عنوان معلم قرآن پيش‌دبستاني توسط اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان تربيت شدند.