تاریخ 1396/02/06 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4465 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فضاي باز سياسي و تمرين دموکراسي 
نويسنده : مرتضي دهرويه

با نزديک شدن به انتخابات مهم رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا، هر روز فضاي سياسي پرشورتر مي‌شود و بحث‌هاي بيشتري بر سر اينکه چه کساني بايد چنين مسئوليت‌هايي را به دست گيرند، سر مي‌گيرد.

به لطف سياست‌هاي دولت در ايجاد فضاي باز سياسي و حمايت از آزادي‌هاي فردي و همچنين گسترش و توسعه بيش از پيش فضاي مجازي، شور و نشاط خاصي در جامعه حاکم شده است

ايجاد فضاي جديد علاوه بر همه مزيت‌ها، فرصت يادگيري را براي افراد جامعه نيز به همراه دارد، يادگيري گفتگو کردن، يادگيري جايگزيني کلام و منطق به جاي سلاح و زور.

جامعه در حال تمرين است، در حال بهتر شدن و اين روند مايه اميدواري است تا با حاکميت منطق جريان روشنفکري بتواند نفسي تازه کند، بعد از گذر از هشت سال غبار آلود و سخت.

مزيت دومي که براي فضاي جديد گفتماني که بر کشور حاکم شده مي‌توان بر شمرد، تکميل ايده‌ها، شناخت نقاط ضعف دولت و در نتيجه تقويت دولت آتي است.

هر چند که در اين بين سه گروه دست به بي‌اخلاقي‌هايي نيز مي‌زنند، گروه اول عده‌اي هستند که عامدانه و با نيت خاصي اقدام به اتهام زني و انتشار مطالب بي‌پايه و اساس مي‌کنند و با سماجت، سعي در القا برتري خود و جريان فکري شان دارند، اينان همان بازماندگان جريان تندرويي هستند که مردم آن‌ها را از دايره قدرت خارج کرده اند اما همچنان فکر مي‌کنند مردم را بايد به زور به بهشت برد و با زير پا گذاشتن اخلاق مسير حضور دوباره در دايره قدرت برايشان هموار مي‌گردد.

دسته دوم مردم عادي و معمولي کوچه و بازار هستند که گاه به خاطر ديده شدن و يا اثبات ايده‌هاي خود از دايره منطق خارج مي‌شوند، هر چند که اين گروه با عبور از ذوق زدگي ناشي از فضاي جديد و همچنين گذشت زمان و تمرين بيشتر روش بهينه حضور در اين فضا را پيدا مي‌کنند.

دسته سوم اما خطرناک‌ترين دسته و آفتي براي آزادي خواهي و دموکراسي به حساب مي‌آيند، اشخاصي که ريشه فکري شان در دولت سابق قرار دارد، اما با عوض کردن رنگ و انواع و اقسام ترفند‌ها در اين دولت نقشي بر عهده گرفته‌اند، اينان کساني هستند که سعي به ضربه زدن به دولت از درون بدنه دارند، برخوردهاي دوگانه از علائم و نشانه‌هاي اصلي آن‌هاست، نمونه‌اش اظهارات چند روز پيش مدير يکي از دستگاه‌هاي اجرايي در بي‌احترامي به مردم شهرستان سمنان و بدتر از آن توهين به منتقدان، که نتيجه‌اي جز ايجاد جو بي‌اعتمادي به دولت و ريزش آراي دولت و بدتر از آن کاهش مشارکت سياسي ناشي از سرخوردگي مردم در انتخابات که به فرموده مقام معظم رهبري يکي از مسائل مهم و اصلي کشور است، نخواهد داشت.

هر چند که هر عمل در ذات خود درستي و نادرستي را در بر دارد و هر بي‌اخلاقي و از هر نوعي قابل چشم پوشي نيست اما گروه سوم يعني برخي از جامانده از دولت قبل که همسو با جهت باد، رنگ خود را نيز عوض کرده اند و با عملکرد اشرافي و نگاه از بالا به پايين خود، به اعتماد عمومي لطمه وارد مي‌کنند، جزو مضرترين گروه‌ها و دسته‌ها نه تنها براي آرمان آزادي بلکه براي کل نظام و مردم هستند، که اميد است مسئولين بالاتر در اين زمينه چاره انديشي کنند.