تاریخ 1396/01/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4458 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس:
 بستر اعزام مبلغ به روستاهاي محروم فراهم شود 

سرويس خبر

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي بر ضرورت فراهم شدن بستر اعزام مبلغ به روستاهاي محروم تاکيد کرد و گفت: ساخت و بهسازي خانه‌هاي عالم در روستاهاي شاهرود پيگيري شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، سيد‌حسن حسيني شاهرودي در ديدار صبح يک‌شنبه با رئيس اداره تبليغات اسلامي شاهرود به ميزباني دفتر خود، ضمن تاکيد بر نگاه مثبت مجلس شوراي اسلامي به اعزام مبلغ در روستاها به خصوص روستاهاي مناطق محروم، بيان داشت: حضور چهار روحاني در بخش بيارجمند با جمعيت فراوان و روستاهاي محروم، قطعا مناسب نيست و مسئولان تبليغات اسلامي مي‌بايست، به اين موضوع توجه ويژه داشته باشند.

وي با اشاره به سابقه بيش از يک دهه خود در سازمان تبليغات اسلامي، افزود: با مسائل و مشکلات اين نهاد آشنا هستم اما نگاه ويژه به مناطق محروم در موضوع اعزام مبلغ مي‌تواند با به کارگيري مبلغان بومي و احداث خانه‌هاي عالم با مشارکت بخشداري و دهياري‌ها محقق شود.

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي همچنين گفت: تحقيقات نشان مي‌دهد، در روستاهايي که روحانيان حضور دارند، معضلات اجتماعي بسيار کمتر است، ليکن بايد به اين مقوله مهم عنايت ويژه داشت.

حسيني شاهرودي تاکيد کرد: حضور روحانيان در روستاها مي‌تواند به ترويج سبک زندگي اسلامي، دوري از بدعت‌هاي نادرست، دوري از معضلات اجتماعي و... منجر شود.

وي افزود: خوشبختانه اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان در مقوله ساخت خانه‌هاي عالم روستايي توجه خوبي به توسعه فرهنگي روستاهاي محروم دارد که اميدواريم اين مقوله در سال‌جاري تقويت شود.

اين عضو خانه ملت همچنين ابراز اميدواري کرد که نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي با تصويب اعتبارات خوب فرهنگي به خصوص درباره نهادهايي مانند سازمان تبليغات اسلامي به ترويج فرهنگ ديني در روستاها کمک بيشتري کنند.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شاهرود نيز در اين نشست ضمن اشاره به کلنگ‌زني خانه عالم روستاي قهج عليا در هفته گذشته گفت: اين اداره نگاه ويژه‌اي به حضور روحاني در مناطق روستايي دارد و اختصاص اعتبار مورد نياز براي خانه عالم روستاي قهج عليا و همچنين تامين اعتبارات مورد نياز براي بهسازي يا ساخت خانه عالم در ديگر روستاهاي شاهرود در زمره اقدامات اين اداره است.

حجت‌الاسلام حميد عبدالهيان درباره ديگر اقدام صورت گرفته در تبليغات اسلامي شاهرود بيان داشت: اين شهرستان در هفته گذشته همچنين ميزبان بالغ بر پنج هزار معتکف در 56 مسجد شهري و روستايي بود که نسبت به سال گذشته از رشد بسيار چشم‌گيري برخوردار است.

وي اعزام 65 روحاني به مساجد شهري و روستايي ميزبان اعتکاف سال‌جاري را نيز يادآور شد و گفت: از اين تعداد 10 نفر غير‌بومي بودند.

امام جمعه موقت شاهرود ضمن تقدير از ديد مثبت فرماندار شاهرود به حوزه فرهنگ خصوصا در روستاها افزود: يکي از نيازهاي انقلاب اسلامي امروز، ترويج فضاهاي فرهنگي مانند اعتکاف در جامعه است که در اين زمينه طي دو سالي که از تاسيس اداره تبليغات اسلامي شاهرود مي‌گذرد، اين اداره موفق شده تا قريب به 9 هزار معتکف را در دوسال، ساماندهي کند.

عبداللهيان با اشاره به استقرار 28 روحاني در روستاهاي اين شهرستان، گفت: 22 خانه عالم در روستاهاي شاهرود وجود دارد که از اين تعداد شش باب آن نيازمند به بهسازي هستند که هر کدام بالغ بر هفت ميليون تومان هزينه در بر خواهد داشت.

وي با تاکيد بر اينکه بايد در همه روستاها مبلغ براي تبليغ دين وجود داشته باشد، تصريح کرد: دو خانه عالم روستايي نيمه‌کاره در شاهرود وجود دارد که براي تکميل آنها نيازمند 80 ميليون تومان اعتبار هستيم که البته بخشي از آن با همياري دهياري‌ها بايد تامين شود.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شاهرود ضمن اشاره به واگذاري سه زمين در روستاهاي شاهرود براي ساخت خانه عالم به اداره تبليغات اسلامي شهرستان گفت: براي ساخت هر خانه عالم 50 ميليون تومان اعتبار بايد تخصيص پيدا کند.

عبدالهيان همچنين اعزام يک هزار و 105 مبلغ در 17 مناسبت مذهبي طي سال 95 را از ديگر اقدامات اين اداره ذکر کرد و افزود: از اين تعداد 828 نفر بومي و 277 نفر اعزامي از شهر مقدس قم بودند.

وي ساماندهي شبکه تبليغي خصوصا در حوزه هيات‌هاي مذهبي و مداحان را از ديگر برنامه‌هاي مهم اداره تبليغات اسلامي شاهرود در سال‌جاري برشمرد و تصريح کرد: به دنبال ساماندهي جلسات قرآني در منازل هستيم.


 بازديد دانش‌آموزان مدرسه حکمت از پست سمنان 

سرويس خبر

دانش‌آموزان مدرسه ابتدايي حکمت سمنان از واحدهاي اداره کل پست استان بازديد کردند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل پست استان سمنان روز گذشته همزمان با بيست و هفتم فروردين ماه گروهي از دانش‌آموزان مدرسه ابتدايي حکمت سمنان با حضور در اداره کل پست استان، از واحدهاي پستي مستقر در اداره کل بازديد کردند.

کارشناس روابط عمومي اداره کل پست استان سمنان ضمن معرفي واحدهاي پستي، مراحل عمليات پستي در چهار بخش قبول، آماده‌سازي، رهسپاري و توزيع را براي آنان تشريح کرد.

خدمات نوين و الکترونيکي از ديگر مواردي بود که در اين بازديد به آن اشاره شد.

يادآور مي‌شود؛ در پايان اين بازديد، با طرح سوال از موارد مطرح شده شوراي فرهنگي اداره کل با اهداي هديه به دو تن از دانش‌آموزاني که پاسخ درست را ارائه دادند، قدرداني کرد.


 مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان:
 شرکت بيش از 3 هزار و700 دانش‌آموز استان در اعتکاف رجبيه 

سرويس خبر

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان از شرکت بيش از 3 هزار و700 دانش‌آموز استان در اعتکاف رجبيه خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، محمدرضا جهان در بازديد از مراسم اعتکاف دانش‌آموزان شهرستان سمنان در مسجد جامع افزود: ما انسان‌ها نسبت به خود شناخت و آگاهي داريم و نسبت به کارهايي که انجام مي‌دهيم، کاملا آگاهي داريم.

وي با بيان اينکه دين مبين اسلام نقش مهمي در خودسازي انسان‌ها دارد، اظهار کرد: ايام رجب و اعتکاف 3 روزه در خودسازي انسان‌ها به خصوص دانش‌آموزان بسيار تأثيرگذار است.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان خطاب به دانش‌آموزان روزه‌دار تصريح کرد: نور ايمان به مراتب در شما مي‌درخشد و تقديم 622 شهيد دانش‌آموز استان به نظام مقدس‌نشان از ايمان واراده پولادين دانش‌آموزان دارد. محمدرضا جهان با اشاره به تقويت ايمان و اراده در کالبدي وجودي انسان افزود: بايد جهت‌گيري ديني و اسلامي داشته و همسو با دين مبين اسلام حرکت کنيم.

وي با بيان اينکه مراقبت‌هاي جسماني در تقويت اراده موثر است، عنوان کرد: خود‌مراقبتي و توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار از عوامل تقويت اراده در وجود انسان مي‌باشد.

مديرکل آموزش از شرکت 3 هزار و 725 دانش‌آموز استان در اعتکاف رجبيه خبر داد و گفت: 2 هزار و 185 دانش‌آموز پسر و هزار و540 دانش‌آموز دختر در اين برنامه معنوي شرکت کردند.

محمدرضا جهان خاطرنشان کرد: بيش از 29 مسجد ميزبان دانش‌آموزان استان در اعتکاف رجبيه هستند.

شايان ذکراست؛ جلسات تلاوت قرآن کريم، تشکيل حلقه‌هاي معرفت، سخنراني‌هاي مذهبي و اخلاقي، پاسخگويي به شبهات ديني دانش‌آموزان، برپايي نمازهاي جماعت و انجام اعمال اُمّ داوود، اهم برنامه‌هاي اعتکاف دانش‌آموزي را تشکيل مي‌دهند.


 سرويس خبر 

مسئولان شهر درجزين با مديرکل

جهاد کشاورزي استان ديدار کردند

مهديشهر- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دکتر خاتمي شهردار و کاشفي رئيس شوراي شهر درجزين با ميرعماد مدير کل جهاد کشاورزي استان ديدار کردند.

به گزارش روابط عمومي شهرداري درجزين، در اين ديدار که در دفتر مهندس ميرعماد انجام شد، خاتمي ضمن تبريک سال نو گزارشي از وضعيت باغات انار شهر درجزين ارائه کرده و نحوه کمک‌رساني به باغات در ايام کم‌آبي سال گذشته را تشريح کرد. همچنين ميزان کمک نقدي و غيرنقدي جهت لايروبي قنوات شهر نيز از مسائلي بود که شهردار درجزين به آن پرداخت.

کاشفي نيز مشکل کم آبي حاصل از کاهش دبي آب چشمه روزيه و قنوات شهر را يادآور و خواستار رسيدگي به مشکلات باغداران شد.

طرح لايروبي رودخانه در پائين دست شهر نيز از مواردي بود که ميرعماد به آن يادآور شد و قول هرگونه همکاري و مساعدت را جهت مشکلات آب شهر داد.

پايان ساماندهي محوطه بيروني مسجد جامع فرومد

سرويس خبر

سرپرست نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان ميامي گفت: ساماندهي محوطه بيروني مسجد جامع تاريخي فرومد به اتمام رسيد. به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، «سيد‌محمد صادق رضويان» امروز و در گفت‌و‌گويي افزود: در اين مرحله از مرمت کار برداشت خاک اطراف محوطه مجموع، انجام بندکشي جداره‌ها و اجراي سنگفرش اطراف مسجد انجام شد. وي افزود: پيش از اين كار مرمت بام اين مسجد 700 ساله با انجام برداشت کاهگل فرسوده پشت‌بام و اجراي مجدد آن و اصلاح ناودان‌ها انجام شده بود.

رضويان گفت: اين بنا يکي از آثار ارزشمند معماري دوره خوارزمشاهيان است و در مساحتي حدود 820 متر‌مربع به صورت دو ايواني ساخته شده و متشکل از دو ايوان شمالي و جنوبي، دو ايوانچه در طرفين ايوان‌ها، شبستاني در ضلع شرقي ايوان جنوبي و احتمالاً شبستاني به قرينه آن در ضلع غربي، دو رشته رواق در طرفين صحن، اتاق گنبد‌دار چهار گوش در ضلع غربي ايوان شمالي و سردري مزين است.

سرپرست نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان ميامي افزود: تاريخ ساخت مسجد جامع تاريخي فرومد با توجه به شيوه معماري، نقشه دو ايواني و پوشش ايوان‌ها و تزئينات بنا از جمله تلفيق کاشي‌هاي فيروزه‌اي و لاجوردي و مقايسه آن با دو بناي تاريخ دار دوره خوارزمشاهيان يعني مسجد جامع گناباد و مسجد ملک زوزن، به اوايل قرن هفتم ه. ق قمري نسبت داده مي‌شود.

مسجد جامع فرومد با شماره 345 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. روستاي هدف گردشگري فرومد در منتهي اليه شرقي شهرستان ميامي (کيلومتر 115) مسير ميامي به سبزوار واقع است.


 پيشرفت 96 درصدي استان سمنان در ورود اطلاعات بهره‌برداران به سامانه پهنه‌بندي جهاد کشاورزي 

ادامه از صفحه 3

وي در خصوص آمار ثبت‌نامي بهره‌برداران شهرستان گرمسار در سامانه پهنه اظهار داشت: در مجموع سه هزار و 698 نفر تعداد کل بهره‌برداران گزارش شده که سه هزار و 755 نفر در سامانه پهنه ثبت‌نام کردند و ميزان پيشرفت اين شهرستان در هفته گذشته 91 درصد ارزيابي شده و آخرين گزارش‌ها از پيشرفت 101.5 درصدي اين شهرستان حکايت مي‌کند.

مدير هماهنگي و ترويج سازمان جهاد کشاورزي استان با بيان اينکه تا کنون دو هزار و 260 نفر بهره‌بردار در آرادان در اين سامانه ثبت‌نام کردند، خاطرنشان کرد: اين شهرستان با پيش‌بيني دو هزار 203 نفر بهره‌بردار بالاترين پيشرفت ثبت‌نام و ورود اطلاعت بهره‌برداران را در سامانه پهنه استان سمنان به خود اختصاص داده است.

وي ميزان پيشرفت شهرستان آرادان را 102.6 درصد اعلام کرد و گفت: شهرستان مهديشهر با سه هزار و 188 نفر مجموع بهره‌برداران سه هزار و 205 نفر در سامانه پهنه سبت به ثبت‌نام اطلاعات خود اقدام کردند که درصد پيشرفت اين شهرستان تا هفته گذشته 92.5 درصد و آخرين گزارش پيشرفت 100.5 درصد اعلام شده است.

مومن در ادامه شهرستان ميامي را با 86.7 درصد به‌عنوان شهرستاني که کمترين پيشرفت را در اين سامانه دارد اعلام کرد و گفت: اين شهرستان با مجموع هشت هزار و 593 نفر بهره‌بردار هفت هزار و 446 نفر در سامانه پهنه ثبت‌نام کردند و شرايط اقليمي و آب و هوايي اين شهرستان نيز در اين بخش مؤثر خواهد بود که تا پايان فروردين مرتفع خواهد شد.

وي همچنين با بيان اينکه هزار و 702 نفر بهره‌بردار در شهرستان سرخه پيش‌بيني شده است، افزود: اين شهرستان هزار و 677 نفر در سامانه پهنه ثبت‌نام نمودند که درصد پيشرفت اين شهرستان 98.5 درصد گزارش شده است. مدير هماهنگي و ترويج سازمان جهاد کشاورزي استان در پايان ميزان پيشرفت کل استان سمنان را 96 درصد اعلام کرد و گفت: هزار و 750 نفر از بهره‌برداران که تعداد کثيري از آنان به شهرستان سمنان و ميامي مربوط مي‌شود، در اين سامانه اقدام به ثبت‌نام نکردند.

وي با اشاره به اينکه ميزان 43 هزار بهره‌بردار در سامانه پهنه براي استان سمنان پيش‌بيني شده افزود: طبق آخرين گزارشات از ديگر استان‌ها در سراسر کشور، استان سمنان رتبه 16 را در اين سامانه به خود اختصاص داده است.

مومن در پايان با اشاره به دريافتي کارشناسان پهنه و مديران مراکز شهرستاني در سال 95 خاطرنشان کرد: مبالغ دريافتي چندان چشم‌گير نبوده است و از مسئولان خواستاريم براي سال 96 توجه ويژه‌اي به اين مسئله داشته باشند و تمهيدات لازم را براي افزايش بنيه دريافتي‌هاي کارشناسان و مديران مراکز در نظر بگيرند.