تاریخ 1396/01/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4458 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهوري:
  پارس جنوبي سکوي پرش ايران به سمت پيشرفت مورد انتظار ملت است 

عسلويه - ايرنا- حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهوري گفت: فازهاي پارس جنوبي سکوهاي پرش ايران به سمت پيشرفتي است که مورد انتظار ملت بزرگ ايران است .

به گزارش ايرنا، رئيس جمهوري روز يکشنبه در آئين بهره برداري رسمي از فازهاي 17، 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبي در تماس تلفني با مديران اين پروژه ها در سکوهاي نفتي مستقر در دريا افزود: دست مريزاد به شما مي گويم که اين افتخارات را براي ما در معرض نمايش ديد جهانيان قرار داديد.

وي خطاب به مديران مستقر درسکوهاي يادشده گفت: به نام خداوند بزرگ و به ميمنت ايام مبارک ماه رجب سکوهاي مربوط به اين فازها را آغاز کنيد.

رئيس جمهوري يادآورشد: امروز شاهد افتتاح بزرگترين سرمايه گذاري در صنعت نفت، گار و پتروشيمي به دست مديران، جوانان و طراحان ايراني هستيم.

روحاني اظهارداشت:دردولت يازدهم اين چهارمين نوبتي است که به منطقه پارس جنوبي آمده ام و هر بار با افتخار بيشتري به مهندسان، کارگران و مديران عزيز کشور که موجب فخر و افتخار ما است نگاه کردم .

وي گفت:هربار شاهد يک قدم بلند در توسعه و پيشرفت کشور بوديم،يادمان باشد بزرگترين هدف ما ايرانيان ايران پيشرفته و پيش رو است.

رئيس جمهوري همچنين در آئين بهره برداري رسمي از فازهاي يادشده در سالن همايش فازهاي 20و21 پارس جنوبي با اشاره به اينکه ما روزهاي بزرگي در تاريخ کشورمان داشته ايم افزود:بزرگترين هدف ما آن است که ايران را به نقطه اوجي برسانيم که همه ايرانيان در تاريخ در انتظار آن بوده اند .

وي گفت:ديروز در مراسم افتتاح ده‌ها پروژه صنعت دفاعي کشور، وقتي که چندين طرح جديد موشکي و هواپيماي جنگنده و هلي‌کوپتر ملي به طور همزمان به افتتاح رسيد احساس غرور و افتخار کردم چرا که در 8 سال دفاع مقدس، هر روز به فکر پيشرفت صنعت دفاعي کشور، براي قدرت سرزمين مقدس‌مان بوديم.

روحاني افزود: آن روز که من ديدم اقتصاد دانان کشور توانستند تورم 45درصدي را تک رقمي کنند آن روز، روز افتخار نه براي دولت و اقتصاد دانان بلکه براي ملت ايران بود.

وي تصريح کرد: آن روز که شاهد بوديم رشد کشوربعد از 12 سال انتظار براي اولين بار از هشت درصد عبور کرد روز افتخار بود.

وي افزود: آن روز که توانستيم در مقابل شش قدرت بزرگ دنيا حرف ملت ايران را به کرسي بنشانيم و بعد از دعاي شب بيست و سوم ماه مبارک رمضان پيروزي بزرگ را در سايه دعاي مردم و رهبري رهبرمعظم انقلاب، فداکاري و قدرت ديپلماسي شاهد آن پيروزي بوديم روز افتخار ما بود.

رئيس جمهوري گفت: آن روز که طرح تحول سلامت در ايران به ثمر نشست و مردم در بيمارستانها مجبور نبودند براي پرداخت پول بيماري، طلاي همسران و فرش زيرپايشان را بفروشند و روزي که ديدم روستائيان، حاشيه نشينان و همه ايرانيان زير پوشش بيمه درماني قرار گرفتند آن روز، روز فخر ما بود.

وي تصريح کرد: امروز نيز با بهره برداري از فازهاي 17،18، 20، 21 و 19 روز تحقق اقتصاد مقاومتي ايران و افتخار ديگري رقم خورد.

روحاني اضافه کرد: صنعت نفت و مديران نفت ما در سال 95 و 96 براي ما روزهاي پرافتخاري را آفريدند.

وي افزود: آن روزي که ظرف چند ماه مديران نفتي توانستند قدرت صادرات نفت خام و ميعانات را به دو برابر افزايش دهند، آن روزي که مديران نفت ما و وزير نفت ما در اوپک توانست حق غصب شده ملت ايران را بازپس بگيرد و ما توانستيم حقمان را بگيريم و توليد نفتمان را همزمان با کاهش ديگر توليد کنندگان نفت به مرز قبل از تحريم برسانيم افتخاري بزرگ براي ملت ايران بود.

روحاني گفت: امروز که ( 27 فروردين سال 1396) که بعنوان روز ماندگار صنعت نفت و گاز کشور ما است در يک روز پنج فاز و يک فاز که معادل دو فاز است در واقع شش فاز پارس جنوبي افتتاح و بهره برداري مي شود.

وي يادآور شد: همزمان بابهره برداري از طرحهاي ياد شده برداشت از لايه نفتي پارس جنوبي نيز امروز آغاز مي شود و همچنين چند طرح پتروشيمي اين منطقه نيز بهره برداري خواهد شد.

رئيس جمهوري افزود: اينکه ايران قدرتمند ما در يک روز سرمايه گذاري بيش از 20 ميليارد دلار را افتتاح و بهره برداري مي کند بعنوان يک روز به ياد ماندني براي تاريخ صنعت نفت کشور ما خواهد بود.

روحاني گفت: عزت ما در سايه اقتصاد مقاومتي، در سايه موفقيت ما در صحنه هاي مختلف، امنيت بزرگ، آرامش، صداي بلند آزادي ملت ايران و ان شاالله مشارکت بزرگ ملت ايران در 29 ارديبهشت در سرزمين ايران و پيشرفت به دست ايرانيان عزيز در همه زمينه هاست.

وي تصريح کرد: افتخار ما اين است که امروز مي بينيم در يک ميدان مشترک که همسايه ما از همين ميدان استفاده و بهره برداري مي کند از ميزان بهره برداري او داريم سبقت مي جوئيم خود يک افتخار است.

رئيس جمهوري تصريح کرد: اينکه در آغاز به کار اين دولت توليد و ظرفيت ما 240ميليون مترمکعب گاز در روز بود و امروز بعد از سه سال و نيم توليد و ظرفيت ما با افزايش بيش از دو و سه تا چهاردهمي برابر به 575ميليون مترمکعب رسيده است به معني اين است که ما مي توانيم.

وي افزود: اگر با هم باشيم، وحدت داشته باشيم و دست به دست هم دهيم ما مي توانيم.

روحاني اظهارکرد:ما مي توانيم عزت، پيشرفت،آرامش دوباره، موفقيت و اقتصاد دانش بنيان و حرکت به سمت قله هاي پيشرفت را به ارمغان آوريم و به دنبال مسائل جزيي و پيش پا افتاده نرويم.

روحاني تاکيد کرد:ملت ايران ملت فرهنگ، عشق به قرآن، عشق پيامب رو اهل بيت (ع) و داراي اخلاق است نگذاريم فضاي ما با دروغ، تهمت، باگفتن سخن خلاف، آلوده شود.

رئيس جمهوري افزود: افتخار ما راستگويي، شفافيت، احترام به حقوق يکديگر و بزرگانمان است.

وي تصريح کرد: ديديم روزي که به بهشتي توهين کردند و سالها بعد شرمنده بودند،به هاشمي رفسنجاني توهين کردند و امروز بعد از پرواز روح او به آسمانها شرمنده هستند.

رئيس جمهوري بااشاره به اينکه نگذاريم در برابر افتخارات کشورمان و بزرگان کشورمان شرمنده باشيم افزود: تازه اين شرمندگي دنيا است و شرمندگي قيامت بيشتر و بدتر است.

وي بدون نام بردن از فرد خاصي گفت: بايد برادرانه، در کنار هم و دستگير يکديگر باشيم و با مردم با صداقت سخن بگوييم.

روحاني افزود: ملت ما صلح، آرامش ، پيشرفت، امنيت و عزت بلند مي خواهد.

وي با بيان اينکه ما مي توانيم به همه اين اهداف برسيم گفت: ما انقلاب نکرده بوديم که رو در روي هم باشيم، همديگر را تخريب کنيم و براي مواد غذايي دستمان به سوي بيرون دراز باشد.

رئيس جمهوري تصريح کرد: دولت به دنبال خودکفايي در گندم و صادرات آن و به فکر خودکفايي در زمينه توليد گاز، نفت و گازوئيل بود و اميدواريم در زمينه بنزين هم کشور خودکفا و با اين طرح ها همه انتظارات ملت برآورده شود.

وي گفت: ايران يک قانون اساسي، يک دولت، يک رهبر، يک آرمان و يک انقلاب دارد و يک ايران سربلند و عزيز داريم.

روحاني افزود: امروز روزي است که به حمد الله شاهد يک قدم بزرگ در پيشرفت کشور هستيم و روز خوشحالي و افتخار براي ملت و دولت ايران و روز غرور براي ايران و همه دوستداران ايران عزيز خواهد بود.

رئيس جمهوري ادامه داد: اميد مي رود در همه زمينه ها بتوانيم قدمهاي بلندمان را برداريم.

وي يادآو رشد: در حمل و نقل به فکر نوسازي هستيم و نوسازي خواهيم کرد.

روحاني افزود: در زمينه ارتباط با دنيا ايران را بعنوان کريدور شمال – جنوب و شرق و غرب قرا داده ايم، طوريکه بزرگترين بنادر کشور تا پايان دولت يازدهم در چابهار و شمال کشور افتتاح مي شود تا کريدور شمال جنوب را براي بهره برداري اقتصادي ايران راه اندازي کنيم.

رئيس جمهوري تصريح کرد: ما در همه زمينه ها شامل آب، محيط زيست، برق، عمران شهري و روستايي و گازرساني توفيقات خوبي داشتيم و بايد در زمينه علم، دانش و فناوري که به حمد الله امسال در ميان 25 کشور بزرگ دنيا رتبه اول علمي را کسب کرده ايم و در بعد فرهنگي، اجتماعي نيز بايد گامهاي جدي را برداريم.

رئيس جمهوري گفت: اما هرکجا پيشرفتي شاهد هستيم بايد براي پيشرفت آن منطقه نيز تلاش شود.

وي يادآور شد: اينکه در عسلويه، نخل تقي و کنگان امروز شاهد ميزباني مردم بوشهر براي صنعت گاز، نفت و پتروشيمي کشور هستيم بايد از محصول اين پيشرفت مردم اين استان و به ويژه اين منطقه استفاده و بهره برداري بهينه کنند.

وي ادامه داد: بايد بيشترين استفاده از مشاغلي که در اين منطقه ايجاد مي شود مردم بومي اين استان و اين منطقه نيز بتوانند استفاده کنند.

روحاني گفت: من در اينجا به صراحت به وزير نفت مي گويم ما خواهان توسعه هستيم اما توسعه بايد به سلامت هوا، زمين، دريا و محيط زيست توجه کند و اين مهم بعنوان اولين اولويت ما در پيشرفتهاي عمراني در سراسر کشور باشد.

وي اظهار کرد: از مشاغلي که در منطقه ايجاد مي شود مردم بومي اين استان و منطقه بايد بتوانند استفاده کنند.

رئيس جمهوري خطاب به وزير نفت ادامه داد: در سابق هرجا نفت بود بهترين بيمارستان، دانشگاه، پارکها، بنادر، تفريح گاهها، اشتغال و نشاط از نفت بود.

وي يادآورشد: نفت و گاز را براي نشاط و سرزندگي مردم ايران مي خواهيم.

روحاني ادامه داد: مردم اين منطقه که ميزبان شما هستند، مردم استان بوشهرعزيز ما، مردم کنگان، عسلويه و نخل تقي که شاهد اين پيشرفت هستند بايد در زندگي روزمره اين پيشرفت را شاهد باشند.

وي بيان کرد: امسال به فکر سه درصد بوديم که مشکلاتي پيش آمد که طي لايحه اي دنبال مي کنيم تا مردم بتوانند حل مشکلات اجتماعي را شاهد باشند.

رئيس جمهوري گفت: اين روز پرافتخار را به صنعت نفت، کارگران، مهندسان و مديران استان بوشهر به سراسر ايران و ملت ايران تبريک مي گويم.

روحاني در پايان سخنان خود افزود: اين روز براي صنعت و براي پيشرفت کشور ما روز مبارکي است.

به گزارش ايرنا آيين بهره برداري رسمي فازهاي 21،20،19،18،17 و فاز 1 طرح توسعه لايه نفتي ميدان مشترک گازي پارس جنوبي ظهر يکشنبه با حضور رئيس جمهوري در سالن همايش افتتاح فازهاي 20 و 21 در عسلويه استان بوشهر انجام شد.

براي اجراي فازهاي 17 و 18، 19 و 20و 21 و طرح توسعه لايه نفتي ميدان گازي پارس جنوبي 20 ميليارد دلار سرمايه گذاري شده است.

هم اکنون توليد گاز در پارس جنوبي نسبت به سال 92 به بيش از 2 برابر افزايش يافته و از 250 ميليون مترمکعب در روز به 540 ميليون مترمکعب رسيده است.

با افتتاح پنج فاز پارس جنوبي 150 ميليون متر مکعب گاز ، 200 هزار بشکه ميعانات گازي، سه ميليون تن گاز اتان و سه ميليون تن گاز ال. پي. جي (گاز مايع ) به توليد ايران افزوده شده است.

با افتتاح فازهاي جديد پارس جنوبي، ميزان برداشت گاز ايران از ميدان مشترک پارس جنوبي با کشور قطر برابر خواهد شد.

همچنين چهار طرح مجتمع هاي پتروشيمي کاويان 2، مرواريد، انتخاب و تخت جمشيد در منطقه پارس جنوبي که بدست فعالان بخش خصوصي ساخته شده است امروز عصر با حضور رئيس جمهوري افتتاح خواهد شد.

با راه اندازي اين طرح هاي پتروشيمي در مجموع سالانه 2 ميليون تن به محصولات پتروشيمي و پليمري کشور به ارزش 2 ميليارد دلار افزوده مي شود که اين امر سبب تحولي عظيم در زمينه توليد و اشتغال در منطقه ويژه پارس خواهد شد.

هر 2 فاز پارس جنوبي ساليانه 3،5 تا چهار ميليارد دلار در آمد ارزي ايران را افزايش مي دهد و در کمتر از 2 سال تمام سرمايه گذاري ها در اين پنج فاز (21،20،19،18،17) به اقتصاد ملي باز مي گردد.

رئيس جمهوري را در اين سفر محمد جواد ظريف وزير امورخارجه، محمد رضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت، فخرالدين دانش آشتياني وزير آموزش و پرورش، سورنا ستاري معاون علمي و فناوري و نهاونديان رئيس دفتر رئيس جمهوري همراهي مي کنند.


 علوي: وزارت اطلاعات به هيچ جريان سياسي وابسته نيست 

وزير اطلاعات گفت: اين وزارتخانه فارغ از هرگونه تمايلات سياسي و جناحي و فقط در راستاي مصالح، امنيت و آرامش جامعه انجام وظيفه مي کند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حجت الاسلام سيد محمود علوي روز يکشنبه در شوراي اداري استان اردبيل افزود: سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات در انجام تکاليف و وظايف محوله تمايلات جناحي، قومي و سياسي را دخالت نمي دهند و بطور صرف براساس موازين شرع مقدس اسلام و در چارچوب قانون با رعايت اخلاق اسلامي در تامين امنيت جامعه نقش آفريني مي کنند.

وي با بيان اينکه وزارت اطلاعات براساس رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب فعاليت مي کند، اظهار کرد : جذب حداکثري و دفع حداقلي راهبرد اساسي اين نهاد است. وي ادامه داد: افراد و تشکلي هايي که به اصل نظام و ولايت فقيه معتقد بوده و آنها را قبول دارند با سلايق گوناگون در جمهوري اسلامي مجاز به فعاليت سياسي و اجتماعي هستند، هرچند که ممکن است در مسايل فرعي اختلاف نظرهايي بين افراد و گروهها وجود داشته باشد که وزارت اطلاعات با توجه به جايگاه خود در اين امور دخالت نمي کند.

وزير اطلاعات با اشاره به بيانات رهبر فرزانه انقلاب در پيام نوروزي خود که فرمودند در سال 1395 مردم ايران امنيت پايدار را تجربه کردند، اين فرمايشات را يک عيدي بزرگ و ارزشمند ازسوي حضرت آيت الله خامنه اي به تامين کنندگان امنيت در کشور ازجمله سپاه ؛ ارتش ، بسيج ، سربازان گمنام ، نيروي انتظامي ، قوه قضائيه ، شوراي عالي امنيت ملي و ستاد کل نيروهاي مسلح دانست و تاکيد کرد که در راه حفظ امنيت اين مرز و بوم با اطاعت از رهنمودهاي معظم له امسال آماده تر از پارسال انجام وظيفه خواهيم کرد.

دکتر علوي ، در ادامه سخنانش گفت: در چهار سال گذشته ايران اسلامي روزهاي پرآرامشي را در سايه هشياري و آمادگي سربازان گمنام امام زمان (عج) سپري کرده که اين موفقيت بزرگي براي نهادهاي نظامي ، امنيتي و قضايي است.

وي افزود : نام وزارت اطلاعات همان اندازه که براي مردم شريف و انقلابي ايران يادآور آرامش ؛ امنيت ، مهرباني و محبت است به همان ميزان در دل دشمنان اين مرز و بوم هراس ايجاد مي کند چراکه ذره اي به دشمناني که قصد ايجاد ناامني و برهم زدن آرامش جامعه را داشته باشند اجازه فعاليت نداده و نخواهد داد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در اين نشست که در سالن شهيد رجايي استانداري اردبيل ترتيب يافت با تقدير از مديرکل قبلي اداره کل اطلاعات استان اردبيل مديرکل جديد اطلاعات معرفي شد.

وزير اطلاعات قبل از شرکت در شوراي اداري استان اردبيل با حضور در دفتر امام جمعه اردبيل با آيت الله سيدحسن عاملي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اردبيل نيز ديدار نمود.


 صالحي: در فصل انتخابات صحبتي در مورد برجام ندارم 

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: بنده در فصل انتخابات صحبتي در اين زمينه ندارم و حرفي نمي‌زنم.

به گزارش ايرنا، علي اکبر صالحي امروز -يکشنبه- در حاشيه ختم آيت‌الله باريک‌بين در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا از برجام به عنوان نقطه قوت دولت يازدهم مي‌توان ياد کرد، گفت: بنده در فصل انتخابات صحبتي در اين زمينه ندارم و حرفي نمي‌زنم.

رئيس سازمان انرژي اتمي همچنين درباره سانتريفيوژ هاي نسل جديد IR8 اظهار داشت: در حال تست و آماده سازي و در مرحله گازرساني است.

انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري همزمان با انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا و ميان دوره اي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي روز جمعه 29 ارديبهشت ماه 96 در کشور برگزار مي شود.


 خبر 

کواکبيان در اخطار اصل 115 قانون اساسي با اشاره به اين که مصوبه مجلس هشتم 7 سال است در مجمع تشخيص مصلحت گرد و خاک مي‌خورد:

وقتي ما مصاديق رجال سياسي- مذهبي و مدير و مدبر بودن را قانونمند نمي‌کنيم، يک لشگر مي‌خواهند رئيس‌جمهور شوند

شوراي نگهبان براساس سياست‌هاي کلي انتخاباتي ابلاغي رهبر معظم بايد شاخص‌هاي رجال سياسي- مذهبي و مدير و مدبر بودن را تبيين کند

نماينده مردم تهران در مجلس درخصوص تعريف رجال سياسي گفت: مصوبه تعريف رجل سياسي در مجلس هشتم تصويب شده، اما اين مصوبه در مجمع تشخيص مصلحت نظام خاک مي‌خورد. به گزارش‌ ايلنا، مصطفي کواکبيان در جريان نشست علني ديروز مجلس شوراي اسلامي در اخطاري با اشاره به نطق پيش از دستور لاريجاني اعلام کرد: با توجه به اينکه سخنگوي شوراي نگهبان گفته‌اند همه ما مقصر هستيم و شما اظهار داشتيد در مجلس هشتم براساس پيشنهادات بنده در تعريف رجال سياسي، مذهبي، مدير و مدبر گفتيم شرايط به چه نحو است. او با بيان اين‌که در مجلس دهم نيز 5 بار دراين خصوص تذکر داده شده تا دولت لايحه جامع انتخاباتي ارائه دهد، گفت: مقام معظم رهبري در يکي از بندهاي سياست کلي فرمودند بايد شوراي نگهبان شاخص‌ها را مشخص کند. بنده مي‌گويم اگر مجلس در اين رابطه قانوني تصويب کرده، چرا در اين خصوص پيگيري انجام نشده است تا مجمع تشخيص مصلحت نظام موضوع را به جريان بيندازد. نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: مصوبه‌اي درخصوص موضوع مذکور به مجمع تشخيص مصلحت نظام فرستاده شد اما 8 سال است که اين مصوبه گرد و خاک مي‌خورد. او ادامه داد: با توجه به اينکه مجلس در رأس امور است، بايد مصوبه مذکور در مجمع به جريان بيافتد تا آنچه که اتفاق افتاده وهن نظام نشود که يک لشگر بخواهند تقاضاي رييس جمهور شدن داشته باشند. علي لاريجاني نيز در پاسخ به اخطار کواکبيان گفت: مصوبه در خصوص تعريف «رجال سياسي» در مجلس هشتم وجود دارد، همچنان که عرض کردم شوراي نگهبان اعلام کرد ما همه متن را در اين رابطه قبول داريم. او خاطرنشان کرد: آيت‌الله جنتي نيز اين موضوع را به بنده گفت که ما اين موضوع را به صورت آيين‌نامه اعمال مي‌کنيم و ما مي‌خواستيم کار انجام شود که انجام نشده است.

کواکبيان در تذکري به وزارت راه و شهرسازي:

مردم پرديس و بومهن چه گناهي کرده‌اند که

در مسير بزرگراه قرار گرفته‌اند و بايد عوارض

پرداخت کنند

دولت هر چه سريع‌تر لايحه مديريت بحران

را به مجلس ارائه دهد

نماينده تهران در مجلس در تذکري به وزير راه، گفت: مردم پرديس و بومهن گناهي ندارند که در مسير بزرگراه قرار گرفته‌اند و هر گاه مي‌خواهند از اين مسير عبور کنند بايد 3500 تومان عوارض پرداخت کنند، اين افراد بايد از پرداخت عوارض معاف شوند. مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي پيش از پايان نشست علني صبح ديروز (يکشنبه) پارلمان در تذکري شفاهي اظهار داشت: اميدواريم شوراي نگهبان به دستورالعمل سياست‌هاي کلي انتخابات ابلاغي مقام معظم رهبري در مورد مصاديق رجل سياسي و مذهبي و همچنين مدير و مدبر بودن همان‌طور که آقاي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان نيز مطرح کردند، عمل کنند و مجلس هم پيگير مصوبات خود در مجمع تشخيص مصلحت نظام باشد. وي همچنين در تذکري به وزارت راه و شهرسازي، گفت: مردم پرديس و بومهن گناهي ندارند که در مسير بزرگراه قرار گرفته‌اند و هر گاه مي‌خواهند از اين مسير عبور کنند بايد 3500 تومان عوارض پرداخت کنند، مي‌توان تمهيداتي پيش‌بيني کرد که اين افراد از پرداخت عوارض معاف شوند. کواکبيان در پايان ضمن تسليت درگذشت جمعي از هموطنان در حادثه سيل در استان‌هاي شمال غربي کشور، بر لزوم ارائه هر چه سريع‌تر لايحه مديريت بحران به مجلس تأکيد کرد و روز ارتش را نيز تبريک گفت.

شمخاني:

استفاده آمريکا از بمب هاي غيرمتعارف تقويت

کننده امنيت ملي اين کشور نيست

تهران - ايرنا - دبير شوراي عالي امنيت ملي، استفاده آمريکا از بمب هاي بزرگ و غيرمتعارف در افغانستان را نامشروع دانست و گفت: بمباران مردم و کشورها هرگز نمي تواند تقويت کننده امنيت ملي اين کشور باشد.

به گزارش روز يکشنبه ايرنا، علي شمخاني ظهر يکشنبه در ديدار سپهبد ذاکر حسن اف وزير دفاع جمهوري آذربايجان اين مطلب را بيان کرد.

وي خاطر نشان کرد: اقدامات يکجانبه و ضد امنيت منطقه اي آمريکا و برخي کشورهاي همپيمان آن نيز مقوم گروه هاي تروريستي در منطقه بوده و راه حل هاي سياسي پايان بحران را ناکام مي گذارد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: خطر تروريسم و ريشه هاي آن از جمله انديشه تکفيري که توسط برخي کشورهاي منطقه ترويج مي شود، تمام منطقه را با بحران مواجه ساخته و مانع از رشد و پيشرفت کشورهاي اسلامي مي شود.شمخاني اضافه کرد: موارد متعددي از استفاده از سلاح هاي شيميايي توسط گروه هاي تروريستي ثبت شده است که عدم واکنش مناسب نسبت به آن و يا فرافکني و دادن آدرس هاي انحرافي موجب بروز فجايع انساني و بکارگيري آن ها در ديگر کشورها مي شود.

وي در اين ديدار با اشاره به اشتراکات فراوان ميان دو کشور در مسائل دفاعي، سياسي و منطقه اي و پيوندها و اشتراکات فرهنگي و مذهبي بر ضرورت گسترش بيش از پيش مناسبات در مسائل راهبردي تاکيد کرد.

آذربايجان از پيشنهادات ارائه شده استقبال مي کند

به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، سپهبد ذاکر حسن اف وزير دفاع جمهوري آذربايجان که در صدر يک هيئت بلند پايه دفاعي- نظامي به تهران سفر کرده است با اثربخش خواندن گفت وگوهاي صورت گرفته، گفت: جمهوري آذربايجان مايل به افزايش مبادلات و همکاري ها ميان دو کشور است و در اين مسير از ابتکارات و پيشنهادات ارائه شده استقبال مي کند.

وي با اشاره به تهديدات مشترک ميان دو کشور از جمله ظهور گروه هاي تروريستي و تکفيري تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه تجارب ارزنده اي دارد که تلاش مي شود با انجام گفت وگوهاي نزديک ميان دو کشور با اين تهديدات مقابله شود.