تاریخ 1396/01/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4458 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دبير ستاد انتخابات استان سمنان خبر داد؛
 کاهش 50 درصدي رد صلاحيت ثبت‌نام کنندگان انتخابات شوراها در استان سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دبير ستاد انتخابات استان سمنان گفت: رد صلاحيت ثبت‌نام‌کنندگان براي داوطلبي در انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا نسبت به دوره گذشته در اين استان 50 درصد کاهش يافت.

سعيد متقي افزود: به دليل نقص در مدارک داوطلبان، آمار رد صلاحيت افراد ثبت‌نام کرده براي داوطلبي در انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهري و روستايي در استان سمنان در چند روزه آينده اعلام خواهد شد.

دبير ستاد انتخابات استان سمنان اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ريزي‌ها، در سه شهر سمنان، شاهرود و دامغان انتخابات شوراي شهر در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت 96 به صورت الکترونيکي برگزار مي‌شود.وي افزود: در مجموع در کل کشور در 150 شهر و در استان سمنان در سه شهر سمنان، شاهرود و دامغان انتخابات شوراي اسلامي شهر به صورت الکترونيکي برگزار مي‌شود.متقي با بيان اينکه زيرساخت‌هاي لازم بري برگزاري انتخابات الکترونيک در اين سه شهر به صورت کامل فراهم است، ادامه داد: از لحاظ پوشش مخابراتي و ملزومات مورد نياز اين سه شهر در سطح مطلوب قرار دارند و رتبه اول و دوم کشوري را دارا هستند.دبير ستاد انتخابات استان سمنان اضافه کرد: براي فرهنگ‌سازي بيشتر در اين زمينه و همچنين آشنايي مردم با ساز و کار انتخابات الکترونيک در هفته‌هاي آتي، انتخابات الکترونيکي به صورت آزمايشي و براي برگزيدن مفاخر استان سمنان، در اين سه شهر برگزار خواهد شد. متقي افزود: با توجه به نتيجه سرشماري نفوس و مسکن 95 در 308 روستاي استان سمنان انتخابات شوراهاي اسلامي برگزار خواهد شد که اين آمار در دوره قبل 280 روستا بوده است. دبير ستاد انتخابات استان سمنان با اشاره به اينکه براي تمام 308 روستا در انتخابات شوراهاي اسلامي صندوق راي ثابت پيش‌بيني شده است، گفت: با توجه به نياز در شهرها علاوه بر صندوق ثابت، صندوق سيار خواهيم داشت. 2 هزار و 707 نفر براي حضور در انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا در استان سمنان ثبت‌نام کرده‌اند. 787 شعبه اخذ راي در استان سمنان براي انتخابات ارديبهشت 96 شامل 647 شعبه ثابت و 140 شعبه سيار پيش بيني شده است.

دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا 29 ارديبهشت 96 برگزار مي‌شود‌ و استان سمنان که داراي هشت شهرستان، 20 شهر، 15 بخش و 400 روستا است، در انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا هزار و 19 نفر به عنوان اعضاي اصلي و 642 نفر به عنوان اعضاي علي‌البدل در شوراهاي اسلامي شهري و روستايي دارد.


 بازديد استاندار از تاسيسات شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان 

سرويس خبر

استاندار سمنان به همراه جمعي از مسئولان از تاسيسات شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان بازديد کردند.به گزارش روابط عمومي و آموزش همگاني شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان، در اين بازديد علاوه بر استاندار، دکتر همتي، نماينده شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي؛ مهندس زنديه‌وکيلي، معاون امور عمراني استاندار؛ دکتر طاهري، مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري؛ و جمعي ديگر از مسئولان از جمله مهندس ارگي، فرماندار شهرستان مهدي‌شهر، مهندس دانايي، فرماندار شهرستان سمنان، معاونين و مديران امور آب و فاضلاب شهرستان‌هاي سمنان و مهدي‌شهر نيز حضور داشتند.دکتر خباز حين بازديد از تاسيسات سرچشمه روزيه، با اشاره به برنامه‌هاي در دست اجرا جهت مقابله با کم‌آبي خاطرنشان کرد: در استان سمنان پتانسيل خوبي براي تأمين آب وجود دارد و مهم‌ترين کار در حال حاضر اين است که بتوانيم به بهترين نحو از امکانات موجود استفاده کنيم. مسئولان بايد با برنامه‌ريزي جلوي هدررفت آب را بگيرند و مردم هم بايد با صرفه‌جويي و مصرف بهينه با بحران کم‌آبي مقابله کنند.استاندار سمنان در ادامه با اشاره به برنامه‌ريزي منسجم دولت جهت رفع کمبود آب آشاميدني در استان سمنان اظهار داشت: برنامه کوتاه‌مدت کاهش پرت آب، صرفه‌جويي و مديريت مصرف و حفر چند حلقه چاه جديد است. در برنامه ميان‌مدت احداث سدهاي جديد از جمله سد فينسک که با پيگيري‌هاي دکتر همتي، نماينده سمنان اعتبار ساخت آن در بودجه سال 96 گنجانده شده است، در برنامه کاري قرار دارد، طرح بلندمدت براي تأمين آب سمنان، انتقال آب به اين استان است که آن هم در جلسات دولت مصوب شده است.

طي اين بازديد مديرعامل شرکت آبفا شهري استان، اقدامات انجام‌شده توسط شرکت در حوزه تأمين آب را برشمرد و بيان کرد: همان‌طور که دکتر خباز اظهار داشتند، يکي از مهم‌ترين کارها، مديريت مصرف و استفاده بهينه از امکانات موجود است که در اين زمينه شرکت آبفا سمنان طرح مهام را با همکاري آموزش و پرورش اجرا کرده و هدف آن آموزش و فرهنگ‌سازي بوده است.

همچنين طرح‌هايي از جمله تأمين آب کوتاه‌مدت از منطقه شرق شهر سمنان با حفر چند حلقه چاه جديد مصوب شده که منتظر جذب اعتبار است و با پيگيري‌هاي استاندار، اميدواريم هرچه سريع‌تر به مرحله اجرا دربيايد. از ديگر طرح‌ها مي‌توان به احداث سد فينسک، انتقال آب چشمه‌ قطري به شاهرود و تکميل شبکه فاضلاب شهر سمنان با مشارکت سرمايه‌گذار بخش خصوصي اشاره کرد که همگي در حال پيگيري هستند.

در اين بازديد يک روزه، دکتر خباز از تأسيسات انتقال آب چشمه روزيه به سمنان بازديد کردند و حين بازديد از ايستگاه پمپاژ، مهندس طاهري به همراه مهندس کاشي، مدير امور آب و فاضلاب شهرستان سمنان توضيحات لازم در خصوص تأسيسات موجود را ارائه نمودند.

در ادامه استاندار و هيأت همراه ضمن پياده‌روي در تونل 3 کيلومتري خط انتقال، ضمن مشاهده کاستي‌هاي موجود خاطرنشان کرد که تونل نيازمند ترميم و بهسازي است و وعده داد که پيگيري لازم براي جذب اعتبار براي اين کار را انجام دهد.

شايان ذکر است، بازديد از ايستگاه فشارشکن شماره يک، پروژه در حال ساخت تصفيه‌خانه شهميرزاد، تصفيه‌خانه فاضلاب مهدي‌شهر و تصفيه‌خانه فاضلاب سمنان از ديگر بخش‌هاي اين برنامه بود و کارشناسان و مديران شرکت آب و فاضلاب شهري سمنان حين بازديد توضيحات لازم در خصوص پروژه‌ها را به استاندار و هيأت همراه ايشان ارائه نمودند.


 «مشق روز» شماره 8 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

به مسجد نور براي بزرگداشت درگذشت بنده خدايي رفتم و در آستانه ولادت حضرت جواد‌الائمه حديث کوتاه «قال لهرَجُلٌ أَوْصِنِي قَالَوَتَقْبَلُ قَالَ نَعَمْ قَالَ تَوَسَّدِ الصَّبْرَوَاعْتَنِقِ الْفَقْرَوَارْفَضِ الشَّهَوَاتِوَخَالِفِ الْهَوَىوَاعْلَمْأَنَّكَ لَنْ تَخْلُوَ مِنْ عَيْنِ اللَّهِ فَانْظُرْ كَيْفَ تکون، تحف العقول» را خواندم که مردي به حضرت عرضه داشت مرا وصيت کن، امام پرسيد وصيت‌پذيري، عرض‌ کرد آري. امام فرمود: صبر را اتکاي زندگي قرار ده و خود را نيازمند بدان تا تلاش‌گر شوي و از خواستني‌هاي سطحي و زودگذر و تقليدي بپرهيز و با هواي نفس مخالفت کن و بدان تو در محضر خدايي، پس مراقب باش، تا بتواني پاسخگو باشي.

ما شيعيان امام را معلم و طبيب و حکيم و دل‌سوز و خيرخواه مي‌دانيم و او را فرازماني و نژادي و مکاني مي‌شناسيم و چون ستارگان و ماه در عالم تکوين مي‌شناسيم و به ديگران مي‌شناسانيم، بنابراين امام نهم آموزگار 203 هجري و نيز 1438 قمري مي‌دانيم و مرد روز و روزگار و همه تاريخ مي‌دانيم و به فکر و فهم و فقه و فلسفه وي ايمان داريم.

درباره «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» يادآور مي‌شوم که «قطع وابستگي» به خارج کشور از کارهاي کليدي و اساسي مي‌شود که فرموده‌اند «احتجاليمنشئت تکن اسيره» به ديگران نيازمند باش، تا اسارت از وي حتمي و قطعي باشد و اختياري از خود نداشته باشي. بايد با برنامه‌ريزي و مديريت و کوشش به توليد بپردازي، تا به آقايي و آبادي و آزادي برسي. شاعر چقدر زيبا مي‌گويد: خدا آن ملتي را سروري داد که تقديرش به دست خويش بنوشت و با آن ملت سروکاري ندارد که دهقانش براي ديگري کشت.

علي عليه‌السلام آن حکيم و طبيب و امام برگزيده خداوندي مي‌فرمايد: «لَا تَزَالُ هَذِهِ الْأُمَّةُ بِخَيْرٍ مَا لَمْ يَلْبَسُوا لِبَاسَ الْعَجَمِ وَ يَطْعَمُوا أَطْعِمَةَ الْعَجَمِ فَإِذَا فَعَلُوا ذَلِكَ ضَرَبَهُمُ اللَّهُ بِالذُّلِّ» امت اسلامي در مسير خير و عزت و عظمت قرار دارند به شرط اينکه پوشاک غير «بيگانه» نپوشند و خوراک غير نخورند و در صورت نياز به بيگانه ذليل و اسير و سرخورده خواهند شد. گاندي با دو تن‌پوش و يک زيرانداز، هند را از اسارت انگليس نجات داد و به آزادي رسيد و هند را آزاد ساخت. به هر مقدار که مي‌توانيم بايد به خودکفايي و خودگرداني برسيم و استقلال که اولين شعار انقلاب اسلامي بود را به دست آوريم.

ارتباط داشتن و تعامل با بيگانه و داد و ستد نمودن يک مطلب است و وابسته بودن همراه با ذلت و سرسپردگي مطلب ديگر، بايد ايران اسلامي در اقتصاد و صنعت و کشاورزي و دارو و کالاي اساسي و ساختاري به روي پاي خود بايستد و در حد امکان خود را به استقلال برساند، تا در شرايط عادي و به ويژه در شرايط بحراني، هويت خود را حفظ نمايد و الگوي ديگران شود.